Skočiť na obsah

tiborco

Odporúčané príspevky

naši nenažranci sa veselo obaľujú na zimu ... podľa toho, čo produkujú, resp. čo sú schopné zožrať, by som povedala, že na nás ide pravá stará dobrá sibírska zima ... :)

 

sýkorky vedú prím, vrabce im sem tam sekundujú na guli, ale pred pár dňami sa k sýkorkám na semiačka pridali aj zúrivé a agresívne zelienky ...

typické správanie:

zelienka sedí uprostred semiačok, a namiesto toho, aby sa venovala obedu, štípe okolo seba sýkorky, ktoré s milou zelienkou aj tak vybehnú a semiačko si veselo šlohnú :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nielen mačky :) ... potravinový reťazec má členov aj bum z jasného neba ...

 

dve fotky - prvá z pred dvoch dní, keď prišli obedovať všetci naraz : zelienka, záľaha sýkoriek a vrabec visí na guli :

 

post-3-0-52670800-1417790768.jpg

 

a druhá z dnešného rána, keď ako šíp priletela poštolka jastrab krahulec, a ulovila vrabca ... ťažko sa to fotilo, bola na konári síce dlho, ale hodne ostražitá, videla, že sa za oknom a žalúziou niečo deje ... keď sa okľudnila, otočila sa zadkom, pekne si odperila vrabca, a pustila sa do raňajok ... to sme ale už nepočkali, ale predstavil sa pekne potravinový reťazec na borovici v celej svojej prírodnej kráse a nevyhnutnosti ...:

 

post-3-0-68986900-1417790763.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to možné, v dravcoch sa vážne nevyznám, niečo podobné sme raz pod oknom zachraňovali, a ornitológ, ktorý si pre to prišiel / vták mal popálené krídlo a  nohu /, vtedy hovoril o poštolke ... tak sú pre mňa všetky podobné veľkosti a farby poštolky, skutočne dravce nepoznám.

 

takže opravujem na jastraba krahulca ... díky, zasa viem niečo nové :)

 

je priečne pásikavý, tu je spredu :

 

post-3-0-06762200-1417815003.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a dnes sa prvýkrát tohto roku prišiel pozrieť, čo to tam je za rozruch, aj glezg :)

 

glezg je desný bordelár - sedí na okraji, vyberá semiačka a fľusá ich späť do domčeka  :doh:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

s nostalgiou si spomínam, keď aj na náš balkón chodili vtáci, kde mali nasypané...odkedy máme zasklený balkón, vtáčence nechodia ani keď necháme časť otvorenú.

Dnes som akurát tak nabalila Flinstonovi zvyšky mäsa pre mačky a kožu s tukom, čo som zrezala z bravčového bôčika ešte pred úpravou na upečenie, pre vtáčence. Hádam to nezabudne zavesiť, stromov tam máme habakuk.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k nam chodia zatial tri druhy sykoriek - velka (bielolica), belasa a uhliarka
divne je, ze nepiratia vrabce, na druhej strane ma prekvapila hrdlicka na strome oproti, o takomto case ich uz velmi nevidat

dalsie druhy, ako drozdy a oriesok (?) sa drzia obdalec

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

voľaktorý deň sme si zaspomínali na sadenie našej borovice - bol to taký malý stromeček, sadili sme dva - jeden to neprežil, ten druhý už siaha nad tretie poschodie ...

za ten čas sa na nej objavila celá hromada vtákov, nielen v krmítku, aj mimo, len tak na vetvičkách kdekade, a často to boli dosť zábavné situácie ... napríklad keď sa objavila na konári sova ušatá, a kŕdlik vrabcov z nižšieho konára sledoval, čo tam za tvora, a radil sa, čo teraz - kdesi je tu sova aj odfotená, písala som o tom :)
 

takže sme sa dopracovali k takémuto zoznamu, cca, keď sme na niečo nezabudli, ovšem ... :

 

v kŕmitku, aspoň čo sme videli:  dva druhy sýkoriek, vrabce, zelienka, glezg.

na strome:  kanárik záhradný, hrdličky, sova ušatá, jastrab krahulec, straka, žltochvost domový.

 

a ako bonus: kopa mačiek, ktoré neváhali nakuknúť do kŕmitka a jeho okolia :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
v kŕmitku, aspoň čo sme videli:  dva druhy sýkoriek, vrabce, zelienka, glezg.

na strome:  kanárik záhradný, hrdličky, sova ušatá, jastrab krahulec, straka, žltochvost domový.

 

a ako bonus: kopa mačiek, ktoré neváhali nakuknúť do kŕmitka a jeho okolia :)

 

k tomuto zoznamu dnes pribudli dva ostražité skúmajúce exempláre stehlíka obyčajného ... nedalo sa odfotiť, boli len na návšteve, podľa vizáže sme ich dohľadali, boli to oni:

 

post-3-0-22379700-1420904055.jpg

obrázok: http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=254071

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

D'Ady, asi :) ... potrebujem pomoc znalca dravcov :innocent:

 

na strome sa nám objavil takýto vták, drobizg ako mávnutím zázračného prútika zmizol ... podarilo sa ho opatrne nafotiť, ale keď sa obzrel, zbadal to, potvorák, a uletel ... a ako zázrakom sa vzápätí po minutí nebezpečenstva drobizg vrátil a pokračoval v kŕmení sa ...

 

 

čo to je? :)

 

post-3-0-78269000-1422021708.jpg   post-3-0-12285700-1422021710.jpg   post-3-0-64714500-1422021711.jpg

 

kvalita fotiek krížom cez žalúzie, ale ináč to nešlo, aj tak sa odobral, keď zaregistroval paparazzov :)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

tak nič? nevieme, čo to za vtáka? dúfala som v Adyho lesné vedomosti, lebo mám takú múdru knihu o našskej flóre a faune, z ktorej som zvyčajne taká múdra aj ja, ale toto sme tam nenašli ... :)

 

------------------

nevadí ... včera sme mali na borovici iného vtáka ... zrazu len prišiel na návštevu, motkal sa tam asi hodinu, dokonca oblizoval misku - asi s úmyslom, že keď už vtáky nie sú, aspoň ich vôňu a chuť nasaje :)

 

po hodine vymýšľania a manévrovania a balansovania na vetvách a stráženia kŕmidla zistil, že z tohto zrejme obed nebude, a odobral sa na granule domov :)

 

susedových parádny kocúrisko garfield na návšteve:

 

post-3-0-80750800-1422877981.jpg

post-3-0-56956200-1422877984.jpg

post-3-0-27973600-1422877987.jpg

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game, ten hanblivy dravec je tiez jastrab krahulec, ale mozno iny ako ten, co si ho mala na navsteve predtym
tiez som bol trochu na vazkach kvoli tym vyraznym bielym skvrnam na chrbte, ale niektore jedince to maju

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

máme ešte nejaké zbytky krmiva pre náš hyd ... takže jar-nejar, už nech sa to minie, dostávajú príkrm ...

sýkorky pred časom zmizli, vrabčekovci chodia takmer výlučne na guľu, ale zelienky sú nenažrance ... a hlavný šéf je ešte aj zúrivý, odháňa všetky ostatné, otvára na nich zobák a naháňa ešte aj po vetvách - čo niekedy tie šikovnejšie využijú, a kým je šéf na trestnej výprave, ukradnú si ostatné semienka pre seba ...

prírodné divadlo

takmer denne sú na návšteve aj jeden alebo dva čečetavce, a dve hrdličky denne, len hodne plaché :)

 

toto je práve zúrivý šéf v kŕmitku, pri svojej bojovej nálade:

 

post-3-0-09813200-1429879830.jpg

post-3-0-85042500-1429879833.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tiez rozmyslam, ze by som mal hodit do krmitka tu poslednu hrst slnecnice a potom konecne poupratovat ten bordel na balkone, co nenazranci narobili

mmchdm - k nam uz prileteli dazdovniky a teraz bojuju s netopiermi o miesto pod strechou ;)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

áno áno, ja tu večne spomínam, že vrabcov ubúda, lebo ich skutočne ubúda /spolu s iným vtáctvom /

ale ja som od mrňavého detstva strašne zaťažená na vrabce ... vrabce milujem ... takže keď ich je niekde veľa, to je fajn! :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

náš vtáčí strom je celé leto a denne odpočívadlom a miestom na randenie pre hrdličky :)

 

potvory si zvykli sedávať na vetvách zarovno okna, a zvyčajne zobákom k oknu, nejdú odfotiť, podozrievavo hľadia na to, čo sa deje za oknom, pri pohybe jednoducho odletia a hotovo, je po fotení

 

ale už pred nejakými dvomi týždňami si spomenuli sýkorky na kŕmitko ...

nejaký malý zúfalec tam kolom dokola ďobkal do prázdnej misky, a dokonca skúsil aj sieťku, ktorá tam zostala po poslednej lojovej guli ...

a včera sa objavila aj zelienka, tiež nazerala do misky ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov