Skočiť na obsah

tiborco

Odporúčané príspevky

predtýždňom som šla po vonku - široko ďaleko nič, čo by nejak osobitne pútalo pozornosť - okrem zvukov "tak, tak, tak, puá-papapa, tak - tak!"

A po trávniku poskakoval zdatný havran či krkavec či čo to bolo, ten veľký čierny. Zostala som stáť v nemom úžase, neviem, čo ma to napadlo, ale začala som na toho vtáka rozprávať (ak ma niekto videl, určite musel mať pokušenie zavolať mi sanitku), zostal stáť, obzeral si ma jedným okom, potom druhým, a zopakoval svoju "pesničku": "Puááá-papapa, tak-tak-tak!!!" A odletel preč.

Bol úchvatný!

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

vrabce chodia už pomenej ... sýkorčie - vrabčie bitky viacmenej skončili :)

minuli sa v košíku semienka, a to je sklamaného poskakovania na okraji košíka, keď idú naisto a semienka nikde ...

a toto je každodenná činnosť sýkoriek, visieť na guli a obaľovať sa na zimu :) :

 

post-3-0-88072900-1355232557.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

vtáci si urobili na borovici a kŕmitku pauzu ... napriek zime trochu vynechali, možno si našli iný mls.

 

ale dnes som náhodou zistila, že na konári kúsok od košíka sedí podivný vták ...

polovicu tela zakrývali sneh a konáre, ale podľa mohutného zobáku som si v prvom momente myslela, že sa niekomu zatúlal nejaký papagáj ... posedel, potom sa presunul ku košíku, a poslúžil si veľmi dôstojne semiačkami.

 

v múdrej knižke sme si zatiaľ našli, že to bol glezg hrubozobý z pinkovitých ... nikdy predtým sme nič podobné nevideli, krásny dôstojný veľký, až 18 cm dlhý operenec, s mimoriadne dôstojným a veľkolepým zobákom

dočítali sme sa, že tým zobákom lúska slivkové a čerešňové kôstky ... slnečnicové v košíku boli pre neho malina

 

nestihli a nemohli sme ho odfotiť, sledoval pohyb za oknom, a na borovici bola pomerne tma oproti snehu, ale toto je glezg hrubozobý:

 

post-3-0-66068500-1360775017.jpg

http://referaty-semi...lezg-hrubozoby/ , foto: http://flog.pravda.s...log?foto=190838

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

krásny.

ten dnešný glezgovský zážitok bol vážne úžasný, a vážne som nikdy predtým glezga nevidela, ani nikto doma ... ten zobák pripomínal pinky, takže sme hľadali medzi pinkami v múdrej knihe, bol presne rovnaký ako ten v knihe a na týchto fotkách ... krásny a dôstojný :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aké pekné snímky...

nedávno som zavesila pre vtáčence plát slaniny (samozrejme nesolenej a neúdenej) na jeden zo stromov pri našom dome. Visel tam tak týždeň. Potom zmizol aj so špagátom. Pravdepodobne ho čmajzol nejaký bezdomovec...pes by tam nevyskočil, a mačka by zobrala slaninu bez špagátu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

náš glezg si zvykol, chodí aj raňajkovať aj obedovať ... dnes ráno bola okolo košíka so semiačkami zábava, všetci boli naraz hladní, vrabce, sýkorky aj glezg ...

glezg vyhral, dôstojne sa najedol, ostatní zatiaľ netrpezlivo poskakovali obďaleč

ale už len sledovať ho, ako zobe, je zábava : posadí sa na okraj košíka, sleduje dianie okolo, občas prísne pozrie na drobizg, ktorý príde priveľmi blízko, zobne z košíka napravo, narovná hlavu, prelúska, vypľuje šupku naľavo ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

náš glezg už zjavne necíti tlak zimy, lebo sa na nás s prehľadom vykašľal :)

dnes sa na raňajky ale objavil iný vták, vyzeral ako glezg v  subtílnejšom vydaní a sfarbený do tradičnej maskovacej sivozelenožltej ... vyberal si zrniečka podobne ako glezg, rýchlo a elefektívne ...

po menšom zapátraní v múdrej knihe aj na nete môžeme pripísať ďalšieho vtáčieho návštevníka v košíku krmítku: bol to určite stehlík,

teda asi stehlík zelený ( ale kto pozná lepšie, možno ma opraví :) )

 

nestihli sme fotiť, foto je požičané z netu, ten náš vyzeral presne takto - stehlík :

 

post-3-0-33650700-1363161122.jpg

zdroj foto : http://bahnova.blog.sme.sk/c/187289/O-stehlikoch-fotopribeh.html

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pán zelienka bol aj obedovať, to sa už nerozpakoval vôbec, obsadil košík a upratoval v ňom :)

 

neskôr priletel znovu, a nepáčilo sa mu, že mu odjedá zo zásob sýkorka ... poskakoval okolo nej, nenápadne sa približoval, a ďobol ju do hlavy, sýkorka uskočila, a nedala sa vyrušiť, ... no normálne vtáčia vojna

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

galéria vtákov na borovici pod oknom sa rozrástla o ďalšieho nečakaného člena ...

 

dva metre od okna zrazu len sedel zadkom k nám veľký tvor s "ušami" a sledoval dianie pod sebou - vedel čo robí, pretože na tej lúčke lovia aj susedovie mačky ...

 

foto nie je najlepšie, tvor sedel ako títo tvorovia to už tak robia pozorne a nepohnute, a cez žalúzie to nie je najlepší záber - ale kúsok od okna to je zážitok :)

podľa všetkého to bola myšiarka ušatá - teda ešte je, lebo tam stále sedí a práve spôsobila dokonalý rozruch medzi vrabcami, ktoré sa prileteli navečerať - sedia o konár nižšie, hľadia na toho veľkého tvora, a radia sa, čo teraz  ... veľký tvor ich s prehľadom ignoruje :)

 

post-3-0-19835100-1364056030.jpg

post-3-0-54226800-1364056037.jpg

post-3-0-57453000-1364056427.jpg

 

 

 

 

 

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sneh a zima nahnali vtáky späť do kŕmitka aj tu ...

 

vrátil sa neverný glezg, a nielen jeden, dnes boli dvaja :)

 

okrem toho sa objavila pipíška, len na chvíľu, ale v zime ju neveľmi vidieť, dnes bola obzrieť kŕmidlo

fotiť sme nestihli, ale vyzerala takto - pipíška chochlatá :

 

post-3-0-49334000-1364405229.jpg

https://naturfotografen-forum.de/o205722-Galerida+cristata+%E2%80%93+Haubenlerche

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď na Veľký piatok nakydalo asi 20 cisel snehu, tak som za doobedie sypal do krmitka tri denne davky. Hostiny sa zucastnili 4 glezgy, cca 6-7 stehlikov pestrych (obycajnych) http://atlas.vtaky.sk/atlasvtakov.php?id=druh&num=32_14 , niekolko stehlikov zelenych (zelienok) http://atlas.vtaky.sk/atlasvtakov.php?id=druh&num=32_15 a bezpocet stehlikov čížavých (cizikov) http://atlas.vtaky.sk/atlasvtakov.php?id=druh&num=32_11

Nechybali sykorky a vrabce. Pri pozorovani spravania som zistil, ze najneznasanlivejsie su stehliky pestre a cizave.

 

 

post-2373-0-61905300-1364642596.jpg

 

Predvcerom som na dvore videl uz aj trasochvosta bieleho http://atlas.vtaky.sk/atlasvtakov.php?id=druh&num=51_4 a dnes sa mi zdalo, ze som zahliadol aj žltochvosta domoveho http://atlas.vtaky.sk/atlasvtakov.php?id=druh&num=09_16.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lastovičky sa vrátili! párik sedel v garáži na neónke a "bombardoval" mi auto. keď som zavieral garáž vyleteli, a potom boli prekvapené že sa nevedia dostať dnu :)

mám obavu že ak sa naskore neoteplí budú hladovať. prikrmovanie lastovičiek si neviem dosť dobre predstaviť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

nedávno som pozorovala stračí párik, pán Straka balil slečnu Strakovú, poskakoval kol nej a vytrvalo škriekal a slečna Straková vyzeralo, že dvorenie neodmieta...potom prišiel bus a mala som po divadle.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

pekná rodinka :)

 

tie naše nezdoby na borovici pod oknom sme už začali kŕmiť, denne trikrát je tam zhromaždenie vtáctva ... zatiaľ chodia tradične sýkorky a vrabce ...

 

a včera sa na vetvách nad košíkom so semienkami čosi veľké pohlo, padol mi tam zrak - a to zasa naša stará známa huňatá ryšavá cica došla na návštevu ... oňuchala, popozerala, urobila inventúru, a potom mala problém zliezť, hore sa jej ide ľahšie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja už mám v skrinke s mačacím krmivom nachystané aj pre vtáčence na zimu. Ešte je skoro, zatiaľ netuším, kam to povesím. Minulú zimu som pred naším domom zavesila na strom kožu zo slaniny a o pár dní tam nebol už ani ten motúz. Som zvedavá, ako pochodí kúpená maškrta pre vtáčence zložená  z dajakého tuku a semien.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

dnes som pár minút čakala v aute na jednom miniparkovisku v ba ...

hneď vedľa betónový múrik s nízkym plôtikom, za múrikom strihané krovie, pred autom vysoký tis, na ňom jedno kŕmitko, kde sa zvrchu sypal zob, a dolu na plošinke sa zmestil jeden malý vtáčik.

krovie bolo presne ako sa píše v tej básničke, čo si ju starší určite, mladší možno, pamätajú : " A tie vrabce z toho tŕňa štrnk, brnk do tŕňa. " ... v tom živom plôtiku ich muselo byť neúrekom ...

vyletovali a vlietavali, a sadali si na betónový múr, občas ich tam bolo aj 20 - 30 pekne v rade vedľa seba, a čakali, kedy prídu na rad pri kŕmitku ... boli skvelé :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov