Skočiť na obsah

tiborco

Odporúčané príspevky

aj som :)

 

bola to nesmierna náhoda - večer prredtým v tv dvojdielny dokument o pomerne masívnom vymieraní spevavcov.... nepozerala som to veľmi, len sem tam nazrela, bolo to hodne - deprimujúce.

jeden z tých pohľadov bol práve odchyt dudoka a jeho krúžkovanie.... a vtedy som povedala, že nikdy v živote som živého dudoka nevidela....

 

 

na druhý de§ sme cestovali do Vlčian, dedina južnejšie od Šale, teplúčko, slniečko, prebehli sme číslo domu a o kúsok ďalej na konci ulice sme sa museli pod násypom otáčať.... a v tom vedľa auta DUDOK .... aj s červíčkom v zobáčku....

ani sa nebál, spapal raňajky, pootáčal sa, predviedol chochol a ja bol a šťastná ako blcha.... videla som dudoka ešte predtým, než ich zlikvidujeme všetky....

 

bol prekrásny :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

O vtakoch som pisal minuly rok.

 

Vcera mi to pobehovalo po zahrade.  Sprvu som na to pozeral,ze len skace. Potom prisla nasa macka,tak som ho  zobral(je velky ale doslo mi ze nevie lietat) a hned telefonoval zene ,kde je dcera. Ja by som sa o toho vtaka nevedel postarat,lebo by sa mi nechcelo. Ale dcera bude mat zabavu na prazdniny. Dnes bol aj v skole - deti maju tabor v skole ,dnes skoncil. Vtak chrapal v zborovni.

 

Mozte hadat co to je za vtaka - fotil som ho pred stvrthodinou - zacal stebotat. Teda nic moc fotka. Zobudil som zenu nech ho nakrmi. Lebo som sa nan isiel pozriet ak som ku nemu dal ruku otvaral zobacik.  Teda bol hladny.

 

Patnast minut zena mu dala par kuskov a uz je klud.

 

Je to vacsi vtak ako druh ako som si myslel povodne,sprvoti(teda nieje to vrabec).  Povodne teda tyzden ho krmit budeme musiet(teda dufam,ze nie viac,ale oproti vcerajsku sa mi zda ze pribral,teda dufam,ze aj vzlietne) a potom snad odleti.

 

"Za chvilu" sa ten vtak naucil otvarat zobazik za potravou a skakat po trave za dcerou. On to nevedel. Vodu mu davali striekackou. Ved aj potravu samu museli naucit ako dat. On zobak neotvoril sam od seba. Ved aj zena sa to musela naucit. takuto fotku by som vcera neurobil.

post-1625-0-47084000-1562272547_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kto ho bude učiť lietať? :)

pripomenulo mi to - pred niekoľkými rokmi pod naším oknom učili drozdí rodičia lietať malého našuchoreného drozda... moc sa mu nechcelo, ale bolo to veľmi milé pozeranie :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Do tyzdna ho dam na balkon - je tam teplo,velky vybeh. Cast mu spravim tak aby mal tien.  Na balkon sa macky nedostanu. Ak bude chciet vzlietnut moze aj na to balkone si to moze skusat. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som ho dvakrat choval. Varena mrkva, kalerab, slepacie maso, voda so striekacky a dal som mu aj vyvar so striekacky. Mohol by byt uz aj vacsi.

 

Spava v obyvacke,nemame hostovsku izbu. Dnes aj sa o jedenastej vychrapal vybehol z toho jeho hniezda - krabica od to panok. A skakal za mnou do kuchyne. Teraz fotka je z chodby.  On ma rad tmu - na spanok chapem.

 

Asi by mu bolo dat nejaku vacsiu krabicu, lebo na tento okraj vyskoci, nepotrebuje kridla. Nevadim mi ked vyskoci on vacsinou spi. Ale aby mal motivaciu,ked je hladny ci prebudeny aby sa naucil lietat. Ja nie som jeho mama hotel.

post-1625-0-87446300-1562513458_thumb.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zvacsej krabici dnes nevyletel. Na fotke robi spolocnost zene v kuchyni. Si to pochvalovala,ze sere do kompostu. Dnes so synom boli v obchode ,kde predavaju potreby ci potravu pre zvierata. Chceli nakupit nejakych cervikov. Dnes nemali,ale ze pridu - vo stvrtok. Ze je dost caste ,ze ludia sa staraju o take male vtaky vypadnute z hniezda. A zenu upozornil aby ho neprekrmila,ze by mohol zdochnut.

 

Este bola smiesna vec, ked uz nieje vysoko slnko,tak ho do tiena dame pod bednicku na travnik. Macku zaujal, na spodu je medzera kde macka vedela dat labky po "lakte" a tam po nom chnapal aj ked on bol odve dlzky jej "ruk" dalej. Chlapec ak to videl sa valal od smiechu. Ja som to prirovnal, ktomu stroji co mas v obchodnych centrach. Ta ruka co mas na nejakeho plysaka namierit a chnapnut. Tiez to nejde,aj ked ja som to nikdy neskusal. 

post-1625-0-79721100-1562616876_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tie vypadnuté vtáčatá tí ľudia zdarne dochovajú? nehovorili v obchode? skutočne hodne ľudí kdekade píše o vypadnutých vtáčatách...
teda vypiplú, narastie im normálne perie, naučia sa lietať a odletia?


nie je to vtáča, ale pekné gesto: cez cestu - to je taká poľná zadná cestam ale chodí tam veľa áut, večer funel ježko... veľmi veľa ježov je ráno zašľapaných...

tento šofér zastal, vystúpil, nejako chytil ježka za bodliače, že chudák začal trepotať nožičkami vo vzduchu - kam mi zmizla zem : ),

ale preniesol ho do buriny na druhej strane cesty... bolo to pekné.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tie vypadnuté vtáčatá tí ľudia zdarne dochovajú? nehovorili v obchode? skutočne hodne ľudí kdekade píše o vypadnutých vtáčatách...

teda vypiplú, narastie im normálne perie, naučia sa lietať a odletia?

 

takto - vo vseobecnosti nie je idealne brat akekolvek mladata; v drvivej vacsine pripadov su totiz rodicia nablizku a napriklad vtacata vypadnute z hniezda normalne dokrmia na zemi

samozrejme, pokial nie je nejaka macka, alebo iny predator, rychlejsia....

 

vypiplanie mladata v domacich - laickych, podmienkach je casto neuspesne, pretoze malo ludi vie cim to krmit, ako to krmit, ake podmienky to mlada potrebuje

 

pre tieto ucely sluzia zachranne stanice Statnej ochrany prirody, ZOO Bojnice (je statna a ma to v povinnostiach, ale verim, ze aj sukromne by pomohli), aj zachranne a rehabilitacne stanice, ktore prevadzkuju niektore obcianske zdruzenia

ich siet je zverejnena na webe Statnej ochrany prirody http://www.sopsr.sk/web/?cl=57 hned v prvom odstavci je aj odklik na pohotovostne telefonne cisla

ale keby aj nie, tak pri volani na tiesnovu linku 112 by kazdemu obcanovi mali poskytnut telefonne cislo na konkretneho pracovnika SOP SR, spravy CHKO alebo NP v danej uzemnej posobnosti

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

teda vypiplú, narastie im normálne perie, naučia sa lietať a odletia?

 

tie vypadnuté vtáčatá tí ľudia zdarne dochovajú? nehovorili v obchode?

 

Ten drozd,nieje uplne maly. Dnes vyletel z "tridsat centimetroveho hniezda"(este mam aj 50 cm krabicu, na noc pojde do nej,aby neosral celu izbu). Rano o siestej stebotal z nej a ak  som isiel  ja na zachod - vyletel.Teda sa  za par dni nauci lietat. Zena mi nepovedala o statistike,ale ze obchodnikovej sestre taky vtak zdochol, ze  mal malo pohybu(v hniezde to asi nieje o prechadzani,len sa tam viac vyziape) a zlu a vela potravy. 

 

Snad u nas uz dlhsie ako dva tri dni nebude. Ale mame plavajucu podlahu a je mu sa pri skakani na tom smyka. Sa naucil kracat ako sliepky.

 

Ci si bude vediet najst potravu? To neviem,pochybujem. Ale tak ci tak ho dam o  dva, tri dni na balkon(3x5metrov ma tam zabradlie,macka sa tam nedostane), dam mu tam budku, budku mame(nieco aby mu tu budku alebo vacsi priestor tienilo aby tam nevyschol,aj ked cez vikend ma prsat), - jedlo pitie ak bude chciet ak odleti moze sa vratit.

 

Toho drozda ked som uvidel u mna na travniku som pozoroval 20 sekund potom prisla macka. Som ich nechal a som rozmyslal asi desat sekund co s nimi. Nase macky sme nechali zavrete v kotolni, a jeho nechali v strede zahrady, stebotal, volal po rodicoch,ziaden neprisiel. Zo stredu uskakaval do tiena do krajov zahrady. Za dvadsat sekund vedel preskakat 10 metrov. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten drozd sa mi zda aj celkom inteligentny, je zabavny, nikdy som nemal moznost si to skusit,(male kurca by som v obyvacke nenechal). Mal ale nieco neoperene ma nezaujimalo a som bol dieta. 

 

Podla mna tento ma sancu na 50% prezit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som sa o vtaka nestaral,teda bez fotky. Zena mu kupila cerviky a vraj mu chutili, co je nove sam si ich bral z misky. Do teraz si mu musel dat vsetko do zobaka.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som sa o vtaka trochu staral a mam fotku.  Cerviky som mu hadzal okolo neho a vedel ich najst. Dal som ho  na strom.  Lebo vacsinou je pod debnickou(aby ho nezozrali macky,ale to nieje stepny vtak,co sa ma krcit v trave),ked je vonku a nie sme s nim. Na tom strome aj sedel, ked druhy krat pristal na zemi,siel pod prepravku. Macka bola prinom na pol metra, ona macka ho kontrolovala cely cas. Oni sa poznaju. Teda myslim si ,ze nase macky ho nezozeru,ak by som ich naucil spolu vychadzat. 

 

Teraz co ma trapi. On bude vediet lietat,mozno si najde potravu, mozno naucim macky svoje aby ho nechali. Ale ine to nenaucim. Este jedna zvlastnost ,zena si mysli ze je to ona ja pisem ze to je on.

post-1625-0-53114000-1563057548_thumb.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale k veci.

 

 

Toľlo plusov by som tu dala, no, škoda, je to len obmedzené. Aj slimakovi, aj game, aj Dadymu. Čo už.

 

Vraj drozdy sú skvelí imitátori, a v prírode radi imitujú spev iných druhov, aby im neliezli do ich priestoru. Možno by ste ho aj naučili nejaké zaujímavé pískanie :)

teraz už, ked vie baštiť aj z misky, je to už jedno. Ale ak by iné nebolo, tak mačacie kapsičky či granule namočené vo vode tiež môžu takéto operence.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi je to ona. Ja som sa ano spytal zeny pre co si myslis ze je to ona? Ze je hneda a tmavy zobak.  Samec by bol cierny a mal orancovo zlty zobak.

 

Teraz je v skleniku. Ale nieje horuco.  

 

Dnes som sa jej venoval. na strome velmi nechce byt.  Chvilku bola aj viac ako pol hodiny. Chce byt na zemi.  Prvy prisiel kocur.  On si ju nevsimal. Mal ju v pazi(bola dva metre vedla) - inak on to ma tak ze asi rok dvojrocny kocur a nic nevie chytit. On je prestarli mladec. On chytal  doniesol aj hada a jastericu. Neviem co sa mu stalo. Do ludskej podoby by som ho prirovnal k alkoholivi ci fetakovi. Vychrtli - fnukajuci po granuliach. Neviem ci  si chyti nieco.

 

Sterilizovana macka , ma poskodene(kratkodobo) oko sa mu hned venovala.  Tri utoky na toho drozda za 5 minut.  Naposledy drozd isiel ku mne a do garaze macka zanim(ja som ju odradzal ale ona isla po nom). Preletel ju asi v 30 cm vyske.

 

Sa musi aj naucit utiect. Ja pierka, ci zvysky niecoho ,ci deti hadzeme za plot. A oni su dost casto. V minulosti tu mys zozrali na dva krat teda asi za minutu. Nechapem preco mam na dvore 4 kusky niecoho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Drozdica ako keby nemala pud sebazachovy,velmi sa spolieha na mna. Dnes ju macka dvakrat prevetrala a je to dobre. Kocur jej da pokoj aj ked je na pol metra vedla nej a ja si ich nevsimam. 

Na strome macka sa otocila asi 20cm od vtaka ktory tam sedel. Otocila sa na moje pohrozenie aby mu dala pokoj. Ale dnes som sa snazil pod kompostoviskom najst dazdovku bezvysledne,doniesol som vtaka nazad kde bol cely den a nasiel si hned dve dazdovky. Nevie vyletiet , letiet hore, ma asi male ci slabe kridla. Vodorovne v 30 cm vyske preleti podla potreby 8 metrov. Dnes to potrebovala. Napadla ju macka som sa bal ze ma dobne do kolena.

 

Nemyslim si, ci dufam,ze macka(myslim nasa macka) ju nezozerie,keby to chcela davno by to spravila. Aj ked tieto fotky niekedy si robim,ze to je asi posledna.

post-1625-0-52769200-1563225696.jpg

post-1625-0-94978900-1563228151.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes ju chnapila labkou za kridlo a donicila jej tri pierka(tie velke). Videl som to ,bol som od toho na tri metre. Samozrejme ked ju chnapla na macku(ja som ju nechal macku, nemozem do toho v kuse zasahovat, ta drozdica musi mat skusenosti,ale 5 krat utok a sa nepouci?) som zakrical aby jej dala pokoj.

 

Som sklamany. Nejde to ako by som chcel. Ani neviem ci to ma nejaky vyznam. Alebo ako to riesit.  

Drozdica sa spolieha na mna ,ze ju budem krmit. Spolieha sa na mna ,ze ju budem chranit.  Dnes bol svokor u nas a ku nemu v pohode pride - dvoveruje neznamim ludom. macky. Kocur jej nic neurobi ten ju ma v pazi,macka nie. Ona kludne ked je pod prepravkou bude 5 hodin lezat vedla prepravky, ani si ju nevsimat naoko(kocur pri vtakovi nelezi, prejde pol metra od vtaka ani si ho nevsimne, odvrati hlavu). Aspon 5 krat drozdicu napadla a neda si pozor.

 

Na strome sa jej velmi nepaci, neskusa si preletiet, ci sa poprechadzat po kanarikoch. Aby sa to naucila.

 

Tie pierka jej budu chybat. Ja uz som chcel aby odletela. Uz sa mi o nu nechce starat. 4 dni som na nu daval pozor, pod prepravku to nema zmysel. Na balkone jej bude horuco, bude na dlazbe. Naucila sa chytat mravce aj vcely.  Vcely sa musela naucit - lebo z pociatku to chytila do zobaku a ako si druhy krat to chcela hodit do zobaku , jej bud uletela ci ustipla do jazyka. Tak po hodine dvoch, jej zobakom uz davala asi 6-8 ran  az potom vcelu zozrala. Ale malo sama si hlada potravu. 

 

Vodu jej davam zo striekacky.

 

Neviem co s drozdicou a uz som z nej unaveny. Su dve cesty, bud ju uz krmit nebudem(ale kym sa sama vykrmi a ak to bude dlho trvat, to sa neda ja na nu nebudem davat dva tyzdne vkuse pozor,kvoli mackam). Ako kupovat jej uz nic nebudem. Male hlisty. Nasiel som v skleniku dazdovky. Alebo co najrychlejsie ju s tymi dazdovkami vykrmit a naucit lietat. A potom by som ju zaviezol do lesa,kde nebudu ani macky ani ludia. Kde si bude musiet davat pozor a spoliehat sa len na seba. Alebo skusit nejakych ochranarov. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

priveľmi to ponáhľaš, alebo chceš ponáhľať. aj príroda má svoje tempo.

zobral si na starosť živého tvora, to musí narásť, pierka vyrásť, naučiť sa kopu vecí a hlavne k tomu treba trpezlivosť. to nejde na rozkaz, zadaj úlohu deťom postarať sa o neho, musí dorásť do jedinca, ktoré sa dokáže o seba postarať... to potrebuje trochu času.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Asi.

Ale dnes mi robila nervy, vcera ju macka dotliacha a dnes si skace dvadcat metrov - uvidi susedu tam. Potom si rozmysli k opacnym susedom. Aku ju ochranim u susedov? Na strome neposedi. Posedi ked jej das desat dazdoviek(do sklenika naklusala asi 4 krat). Ale zajtra ich uz mat nebude. Mozno den dva, ja kvoli nej papriky vyhadzvat nebudem. Inde dazdovku nenajdem.

 

Dnes dvakrat knej zaletel tento vtak. Ked som fotil isiel oproti mne. Ja som vo vacsej vzdialenosti to chcel len vidiet mal som fotak tak som spravil zaber. O par hodin ked som mladu vypustil tam priletel k nej - skoda ze mobil nebol pripraveny bola by to pekna fotka. Neviem ci jej to matka a ci je to ten isty druh. Ale podobaju sa dost velmi. A preco tak maly vtak by ma chcel odplasit(prisiel ku mne na pol metra,ja fotim postojacky).

 

Kludne a rad by som moju drozdicu nechal pol dna bez dozoru, nech ten vtak knej pride a spolu odletia, kludne svoje macky zavriem. Aby mali klud. A ked pride ina macka, co ma nepocuvne? Ci nebudem vidiet za kriky, rastliny k susedom?

 

Ona steboce stale a ja jej nerozumiem(ale viem  uz ked na mna steboce v kuse ze sa jej nieco nepaci,ze nieco chce,vacsinou asi je hladna,ked je nervozna po mne aj skace - ked ma desat dazdoviek aj polhdinu vydrzi na strome bez pipnutia) - uz viem ked nabehne do sklenika ,ze chce dazdovky, uz jej asi viem aj davkovat vodu. Ona si vodu nema ako zohnat.  Aj ked tomu stebotu nerozumiem a tohto roku je asi dost vela vtakov a roznych, sa mi zda ze z niekym neviem ci komunikuje ale vydava podobne zvuky. teda, ze ten vtak na fotke je nablizku a s nou komunikuje.

 

Ta mensia - vacsia fotka je original. Moj drozd bol za sudom asi dva metre a tento vtak siel ku mne.

 

 

Je to ten drozd cierny?

https://cudzis.blog.sme.sk/c/459162/poznate-drozda.html

post-1625-0-64889800-1563392323.jpg

post-1625-0-56681700-1563392880.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov