Skočiť na obsah

RoSo

Odporúčané príspevky

  • Pred 4 týždňami...

práve si čítam kopu starých vecí, a našla som jednu krásnu informáciu o Rubikovej kocke ...

všetci ju poznáme a pre každého nového človiečika je nová ... a je to nielen báječná, ale formou dokanalá vec ... schválne nehovorím hračku ... Rubikova kocka je proste Rubikova kocka ... fenomén, ktorý má v avatare aj cizy : )

 

takže z mojich starých písačiek som vyhrabala :

 

Rubik chcel dostať patent už v roku 1975, dostal ho až r.1977 ...

už v tomto roku bola kocka v Maďarsku hodená na trh, a postupne aj v ďaľších krajinách, len v 1980 roku sa v Maďarsku predalo milión kusov, a do desiatok miliónov sa vyšplhali predné kusy v zahraničí . V r. 1981 dostala ocenenie Hra roku, a Museum of Modern Art v New Yorku ju zaradila do svojich zbierok.

 

 

a viete, prečo má kocka práve tie farby a tak rozložené, ako má ? toto je krásne :

 

farebnosť kocky bola Rubikovou srdcovou záležitosťou : pôvodné farby boli patentované spolu s kockou: farby sú také, že vždy dve rovnobežné / protiľahlé/ strany sa líšia žltým komponentom…takto bude z bielej žltá, z červenej oranžová a z modrej zelená ….

 

perfektná vecička :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Je známe, že najviac nehôd sa stáva v domácnosti, a nebezpečné tu je napríklad aj žuvanie žuvačky:

25-ročný študent z Kyjevského polytechnického inštitútu odišiel zo sveta smutne kurióznym spôsobom. Rodičia začuli z jeho izby strašnú ranu. Pri vyšetrovaní príčiny smrti sa ukázalo, že mladík mal nešťastný zvyk namáčať si plátky žuvačiek do kyseliny citrónovej. A pretože bol chemik, na stole mal toho trochu viac ako len spomínanú nevinnú kyselinu. Predpokladá sa, že si z nepozornosti splietol substancie a žuvačku namočil do susednej, podobne sfarbenej (a nutné dodať, že aj prudko explozívnej).

 

zdroj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

vyzerá to vážne, ale okamžite mi to čosi pripomenulo :

 

Ópiové polia v Afganistane napadla huba

 

KÁBUL. Vážna choroba napáda ópiové polia v Afganistane, uviedol dnes šéf Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) Antonio Maria Costa.

 

Ako pre BBC upresnil, tohtoročná produkcia ópia sa v porovnaní s minulým rokom môže znížiť o štvrtinu. Ide o hubu, ktorá podľa predpokladov napadla už asi polovicu makovíc v krajine. Afganistan sa podieľa na 92 percentách celosvetovej produkcie ópia.

 

Costa uviedol, že ceny ópia v regióne stúpli asi o 50 percent. Môže to mať dopad na tržby povstaleckých skupín ako je Taliban, ktoré majú veľké zásoby ópia.

...

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5373838/opiove-polia-v-afganistane-napadla-huba.html#ixzz0npltLUyg

 

nielen pestovatelia majú podozrenie, nemôžem si pomôcť, ale okamžite mi napadol "americký brouk" ... v takej trochu sofistikovanejšej forme, predsa len, uplynula kopa rokov od nasadenia mandelinky na československé zemiaky, a dodnes sme sa jej potvory nezbavili :)

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

S rastom cien pri velkych zasobach a v monopolnom postaveni ich trzby pojdu hore. Takze v tomto pripade to bude zrejme talibansky "brouk" :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Samovrah pri skoku z budovy usmrtil v Číne cyklistu

 

PEKING. Cyklista v juhočínskom meste Šen-čen prišiel o život po tom, čo ho zasiahol samovrah, ktorý skočil z 35. poschodia susednej budovy. Uviedol to dnes denník China Daily. Päťdesiatdvaročný cyklista donášal jedlo zo svojej reštaurácie rýchleho občerstvenia, keď na ňom vo štvrtok popoludní pristál mladý muž, ktorý sa rozhodol spáchať samovraždu.

 

Samovrah, ktorý bol na mieste mŕtvy, bol pravdepodobne drogovo závislý a do Šen-čenu sa prisťahoval zo severovýchodnej provincie Chej-long-ťiang. Kým sa rozhodol skočiť z balkóna bytu na 35. poschodí, stál na ňom celých 12 hodín. Cyklista zomrel pri prevoze do nemocnice.

http://www.sme.sk/c/4240291/samovrah-pri-skoku-z-budovy-usmrtil-v-cine-cyklistu.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Prvá svetová vojna sa skončila takmer pred storočím, Nemecko je dnes vysťahované z vtedajších hraníc a vymrela už aj vtedajšia generácia Nemcov. Konečnú bodku za prvou svetovou vojnou však urobí Nemecko až tento týždeň, keď uhradí poslednú splátku pôžičky na vojnové reparácie určené versailleskou zmluvou. Po druhej svetovej vojne sa Západné Nemecko dohodlo na pokračovaní splácania dlhu až po znovuzjednotení krajiny, ku ktorému došlo v roku 1990.

 

zdroj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Klasická žiarovka by sa, aspoň v EÚ mala stať čoskoro minulosťou. Pred rokom bol zrušený predaj 100 wattových žiaroviek, tento rok prichádzajú na rad 75 wattové...

 

Nemecký obchodník sa rozhodol zákaz obísť tým, že klasické žiarovky, ktoré produkujú viac tepla ako svetla preklasifikoval na vykurovacie telesá a predáva ich pod názvom "tepelné gule". Záujem o "vykurovanie domov žiarovkami" zrejme je dostatočný, obchodník prvú várku, 4000 kusov rozpredal za tri dni.

http://ekonomika.sme.sk/c/5597417/nemec-predava-bruselom-zakazane-ziarovky-ako-zdroj-tepla.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Len 20-ročná žena sa stala šéfkou polície v mexickom mestečku Praxedis G. Guerrero, ktoré sužuje drogová vojna. V jej 13-člennom zle vyzbrojenom zbore je deväť žien.

http://spravy.pravda.sk/policii-v-drogovom-mestecku-sefuje-studentka-jedina-mala-odvahu-p8j-/sk_svet.asp?c=A101021_153719_sk_svet_p29

 

Dufam, ze tie zeny su riadne mrchy. Hladal som jedno prislovie o zenach a čertoch a nasiel som aj toto.

Pred zlou ženou aj čert ujde.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...
  • Pred 3 týždňami...

Par zaujimavosti zo zivota Elizabeth Taylor

- Predávala limonádu v stánku, trápila sa pre krátke nohy a vlasy si rada strihala sama.

- V roku 1959 konvertovala na judaizmus a prijala židovské meno Elisheba Rachel.

- Mala dva rady mihalníc na každom oku ako dôsledok genetickej poruchy.

- Skôr, než ju objavil filmový priemysel, predávala v južnej Kalifornii limonádu v stánku.

- Jej prvý kôň sa volal Betty.

- Prvé, na čo si v živote spomína, je bolesť.

- Na rande nebola, kým nedovŕšila 16 rokov.

- Keď mala čosi vyše dvadsať rokov, takmer prišla o oko a nohu.

- Nikdy nechodila na hodiny herectva, hoci ľudia si mysleli, že ich potrebovala.

- Najpyšnejšia je na svoje účinkovanie vo filme Kto sa bojí Virginie Woolfovej?

- Nedokázala si predstaviť deň bez parfumu. 25 rokov snívala o tom, že nejaký navrhne. A podarilo sa jej to.

- Milovala džús z červených pomarančov.

- O jej vlasy sa staral kaderník José Eber. Ak práve nebol v meste, účes si dokázala podstrihnúť aj sama. Tiež sa vyžívala v práci s vlasmi svojich známych.

- Stále ju trápilo, že Richard Burton nikdy nezískal Oscara.

- Úprimne sa vraj nebála starnutia.

- Znechucovali ju kvantá mýtov, ktoré kolovali o jej osobe.

- Neznášala, keď ju volali Liz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nedokázala si predstaviť deň bez parfumu.25 rokov snívala o tom, že nejaký navrhne. A podarilo sa jej to.

jo, vcera som ho na jej pocest oprasila Obrázok :)

 

edit.obr.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najcastejsie vydata zena

Lindy Wolfovej patrí titul “najčastejšie vydatá žena sveta”. Za svoj život absolvovala už 23 obradov a na ten 24ty nechce moc dlho čakať. Prvýkrát sa vydala vo svojich 16 rokoch v roku 1957. Naposledy pred desiatimi rokmi za Glynna Wolfa, ktorý bol pre zmenu najčastejšie ženatým mužom sveta (29x). Bohužiaľ rok po svadbe umrel.

 

Nikde v clanku nie je zmienka o tom, ze by najcastejsie vydata zena mala aj nejake deticky.

Ale asi je tomu tak, ze kvoli zhananiu stale novych a novych partnerov jej uz na nic ine, teda ani na potomstvo cas ani len nezostaval. :o

 

Zdroj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Divný párik žije s 240 maxibábikami

Bob a Lizzie Gibbinsovci sa o svoj bungalov delia asi s najväčšou domácou zbierkou bábik tohto druhu. Pár vyberá mená "dievčatám" spoločne a raz za mesiac im chodia nakupovať nové oblečenie, parochne a make-up. Stojí ich to v prepočte približne 11 500 eur.

Bob (60), otec dvoch detí, so sebou častokrát vozí aj svoju obľúbenú Patsy. "Veľa vlastníkov bábik ich používa na sex, ale ja som o ne nikdy neprejavoval záujem týmto spôsobom."

Silikónová bábika môže stáť až 8-tisíc eur, Lizzie (55) a mechanik Bob z anglického Madley zbierajú zväčšené verzie.

"Je to Bobov koníček a ja ho s ním zdieľam. Spoločne ich obliekame," hovorí Lizzie.

 

jesusmariajozef ... kazdy konicek je mozno pre nezainteresovaneho nepochopitelny, ale toto je uz hadam prilis!

Toto uz ani nie je kuriozita, toto je uchylka!

 

 

Zdroj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dneska ma celkom zaujalo toto pozoruhodné "dúhové jazierko" v Yellowstone . . .

 

Jazierko v americkom národnom parku Yellowstone s názvom Morning Glory, pomenovali podľa jeho tvaru, lebo sa výrazne podobá na kvet pupenca. Pôvodne malo jazierko priezračne modrú farbu, ale dnes láka turistov svojou farebnosťou. Farba jazera sa zmenila počas niekoľkých rokov chemickou reakciou. Môžu za to mince, ktoré hádzali turisti do vody. Mince a iné sutiny zablokovali úzky otvor v jazere, odkiaľ vyviera horúca voda. Nastalo tak zníženie teploty vody, čo spôsobilo výskyt baktérií. Tie spôsobujú červené, zelené aj žlté sfarbenie. Každá farba znázorňuje inú teplotu vody. Mnohí návštevníci si myslia, že je to najkrajšie jazierko, aké kedy videli. Iní však podotýkajú, aký má človek negatívny dopad na prírodu.

 

Obrázok

 

ZDROJ: TVnoviny.sk

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

5 najvýznamnejších knižníc

 

Mladý francouzský student v knihovně konečně nalézá knihu, kterou hledal, a bere svazek opatrně do ruky. Přesto místností jako výstřel zarachotí kovový zvuk řetězu, kterým je kniha připoutána k lavici. Nedaleko stojící muž po mladíkovi šlehne rozzlobeným pohledem. Student se omlouvá a knihu ještě opatrněji otevírá.

 

I tak to v minulosti vypadá ve slavných historických knihovnách – vzácná díla tu jsou jako vězni připoutána řetězy, aby je nějaký nenechavec neodcizil. První knihovny přitom jistě mají už staří Egypťané, kteří stovky let před naším letopočtem píšou své hieroglyfy na papyrové svitky. Papyrus však není zrovna nejlepší materiál pro uchovávání informací, protože se snadno rozpadá na prach. I proto ze staroegyptských knihoven nezbývá do dnešních dnů nic než seznamy titulů, vyryté například do stěn jedné místnosti Horova chrámu v Edfu na jihu Egypta. Další historické knihovny už ale dopadají o něco lépe…

1. Zapomenutý poklad na hliněných destičkách

Název: Aššurbanipalova knihovna

Místo: zaniklé město Ninive, Asyrská říše

Založení: 7. století př. n. l.

Zajímavost: Vzácná knihovna málem skončila na skládce.

 

2. Římská chlouba s absenčními výpůjčkami

Název: Ulpia

Místo: Řím, římské impérium

Založení: 2. století n. l.

Zajímavost: Mají tu i knihu ze slonovinové kosti.

 

3. Zakonzervované kouzlo antiky

Název: Córdobská knihovna

Místo: Córdoba, Španělsko

Založení: 10. století

Zajímavost: Knihy jsou zde žádanější než nejkrásnější konkubíny nebo šperky.

 

4. Příliš slávy škodí

Název: Strahovská knihovna

Místo: Praha, české knížectví

Založení: asi v roce 1140

Zajímavost: Věhlas klášterní knihovny zachrání existenci celého kláštera.

 

5. Knihy jako nejvzácnější dar

Název: knihovna na Sorbonně

Místo: Paříž, Francie

Založení: 1253

Zajímavost: Na počátku vzniku největší středověké knihovny byla snaha učit jen 20 žáků.

Zdroj: History revue 10/2010

Toto bolo päť najvýznamnejších knižníc podľa časopisu "History revue 10/2010".

 

V susednom Česku rozvíril hladinu víťazný návrh projektu Národnej knižnice. A aj keď sa jedná o víťazný návrh v medzinárodnej súťaži a to v súťaži v roku 2007, do dnešného dňa ešte si nie je vôbec rozhodnuté, či, kde a vôbec sa návrh bude realizovať.

"Je to možno najzávažnejší okamih v mojom živote. Dúfam, že sa uzavrel kruh od doby, kedy ma v roku 1955 nevzali v Prahe na techniku ako neuspokojivého žiaka," vyhlásil po oznámení výsledkov medzinárodnej súťaže, ktorú v marci 2007 s projektom knižnice vyhral.

V nasledujúcich mesiacoch však veľa dôvodov na radosť nemal. Komora architektov najprv spochybnila priebeh súťaže, prezident Václav Klaus pre zmenu vyhlásil, že sa priviaže k bagru hĺbiacemu základy novej knižnice na Letnej. Návrh definitívne zavrhli koncom minulého roka predstavitelia mesta Praha.

Zdroj:

post-88-0-29437500-1303797776_thumb.jpg

Tu by sa už ale nejednalo o najvýznamnejšiu knižnicu, ale asi o najdiskutovanejší a všeobecne s najväčšou nechuťou, a to možno nielen širokej verejnosti prijatý návrh na stavbu knižnice.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chvíľu mi trvalo, kým som na to došla ... :)

kde je tu chyba ? :)

 

Je dost nezmyselne, ze klucky na oknach su zvonka :) Musia vybehnut von z baraku, ked chcu vetrat.

 

I tak to v minulosti vypadá ve slavných historických knihovnách – vzácná díla tu jsou jako vězni připoutána řetězy, aby je nějaký nenechavec neodcizil.

Kniznice s oretazovanymi knihami maju svoje pomenovanie - su to "libri catenati" a su zname zo stredoveku, z klastornych kniznic. Obrazok je z expozicie zo Zdaru nad Sazavou.

post-48-0-06619300-1303821851_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pol dna sledujem jednu vranu, ktora si na vedlajsiu strechu vynesie kopec veci, ako haluzky, kamene a jeden papier a hra sa s tym... pusta tie veci dolu zo strechy, papier a haluzky sa snazi v letku chytit, na kamene iba pozera, asi sa jej paci, ako to klepne o chodnik.. a robi to opakovane..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

5 největších korupčníků v dějinách:

 

Úplatky hýbou světem vždy a všude. Ať už jde o získání papežského stolce, budování soukromých sídel za státní peníze, akcie, jež za babku shrábnou vládnoucí ministři, nebo tučné všimné pro úředníky, kteří podpoří veřejnou zakázku…

Zdroj: History revue č.6

1. Zástupcem boha díky tučnému kontu

Korupčník: Alexandr VI., vlastním jménem Rodrigo Borgia

Životní data: 1431–1503

Funkce: papežem v letech 1492–1503

Aféra: zvolení na papežský stolec

Jak dopadl: Užíval si své funkce až do smrti v roce 1503.

 

2. Soukromá rezidence za státní peníze

Korupčník: Nicholas Fouquet

Životní data: 1615–1680

Funkce: francouzský ministr financí v letech 1653–1661

Aféra: stavba zámku ve Vaux-le-Vicomte

Jak dopadl: Ludvík XIV. ho nechává zatknout a odsoudit na doživotí.

 

3. Zkorumpovaná vláda i král

Korupčník: James Stanhope

Životní data: asi 1673–1721

Funkce: anglický ministr pro zahraničí, tzv. severní sekce (Skandinávie, Polsko, Rusko, Německo a Nizozemí), který z titulu své dlouholeté státní funkce (od roku 1714) předsedá vládě

Aféra: krach Jihopacifické akciové společnosti

Jak dopadl: Když se skandál provalí, raní ho mrtvice a umírá.

 

4. Muž k nezaplacení

Korupčník: Georges Danton

Životní data: 1759–1794

Funkce: francouzský ministr spravedlnosti od 10. srpna do 10. října 1792, potom předseda Výboru veřejné bezpečnosti Konventu

Aféra: úplatky v průběhu francouzské revoluce

Jak dopadl: Skončí pod gilotinou.

 

5. Na úplatcích není nic špatného

Korupčník: George Washington Plunkitt

Životní data: 1842–1924

Funkce: americký senátor za stát New York

Aféra: budování městských inženýrských sítí a železnice

Jak dopadl: Stává se úspěšným vzorem pro městské politiky.

Ako vidno, úplatky nielen "hýbu", ale aj kedysi dávno "hýbali" svetom.

Nie je to síce nič "uspokojujúceho", ale ...

... "všimné" dať a prijať nie je nič nového.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov