Skočiť na obsah

Sniper

Odporúčané príspevky

Ano prepocital som to 

https://prevodyonline.eu/sk/plosny-obsah.html

 

Ztej tvojej stranky 1825 Kanada 30 000km2

1871 Usa 15 000km2

1939 Australia 20 000km2

2007 Grecko 670 000 acrov to som ani neprepocitaval

2009 Australia to som tiez neprepocitaval,podla acrov dvakrat tolko ako predchadzajucom v Grecku.Ale pohladom na australiu 1939 je to 4 000 km2.

 

Ja neviem ci je pravda ze uz dnes im zhorelo 49 000km2(plocha Slovenska) ci dvojnasobok plocha Ciech. Ja som to cital v clankoch.  A to este neskoncilo. Ja ani neviem kolko im moze maximalne zhoriet. Ale ak tie clanky co som cital plocha Slovenska,plocha ceska su pravdive,tak taky pustosivy ohen este nebol.

 

BC odhaduje, že v Austrálii zhorelo územie veľké zhruba 6,3 milióna hektárov (podľa denníka Guardian až 8,4 milióna hektárov), z toho skoro 5 miliónov v Novom Južnom Walese na východe krajiny, ktorý je lesnými požiarmi najviac postihnutý.

https://dennikn.sk/1705762/v-australii-zhorelo-uzemie-vacsie-ako-slovensko-poziarom-podlahli-stamiliony-zvierat/

Z tych ha sa to lahko prepocitava.  8,4 miliona ha je 84 000km2. Teda medzi Slovenskom a Ceskom.

 

A je to ine poziar v Kanade, ci  v severnej amerike pre 150 rokmi kde nebola striekacka a dnes v zahustenej oblasti. Ved tie kenguri a tavi ti v biehaju do miest,nemaju co pit, preto ich strielaju.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ta mierka, vcera som cital mozno stary clanok, plocha zhorena bola ako Slovesko teda 49 000km2, a dnes na ceskej stranke je to ako cesko teda dvakrat tolko ,odhadnem 107 000 km2. To nieje malo.

 

Zalezi, ci zoberies zhoretu plochu od Septembra, alebo za cele teple obdobie 2019-2020:

 

63 000 km^2 (pred 9 hodinami) BBC: https://www.bbc.com/news/world-australia-50951043

107 000 km^2  je za celeho pol roka - Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/2019–20_Australian_bushfire_season

 

Vzhladom na co to nie je malo? Poziare v Australii bohuzial nie su nic vynimocneho.

 

A mozme to skusit naopak: V com konkretne teda Martin Pilnik vo svojom blogu klamal?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie, ja sa spytam teba, bol niekedy vacsi poziar ako dnes v Australii?

 

Si napisal: Toto bol skutocne velky poziar v Australii:

 

Tohto roku su mensie, ci niekolko nasobne vacsie ake kedy boli v Australii? Preco by som si mal este raz citat Pilnika? Ma nezaujima, raz som si ho precital a stacilo. Daj citaciu dvoch viet a potom sa budem bavit o tych dvoch vetach. Podla mna ak to chces pocut je huj.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1939 Australia 20 000km2

 

Ano, tu som sa unahlil.

Na druhej strane tych 20 000 km zhorelo za dva dni (od 13. do 15. Januara 1939), kdezto sucane uvadzana plocha sa vztahuje na stvrrocny az polrocny kumulativny uhrn.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

píse vedec lekár:

 

Jasné lekári, tí najlepšie vedia o klíme. 

 

No najskor preto, ze o klimatickej zmene vela nevie, napisal Martin Pilnik aj toto: 

 

A už vonkoncom nepopieram, vplyv človeka na klimatickú zmenu.

https://pilnik.blog.sme.sk/c/524506/zodpovedne-rozhodovanie-vyzaduje-pokojny-odstup-a-eliminovanie-manipulativnych-technik.html

 

:zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Smiley, iste to hroza bola aj 1939. Ale vtedy to bola menej obyvana krajina - trvalo to dva dni(preco len dva dni a teraz to maju mesiace,ci budu mat este). Mozno a zrejme ani to nieje pravda. Nepresny udaj. Nieze klames. Ci ja ja o tom neviem nic.

 

Ale v takom prostredi, kde ti zhori za dva dni pol slovenska, tak ti australcania sa asi naucili zit. Teda vedia co a preco robia.

 

Pilnik nieje lekar ale ako som skopiroval lekárnik.  Len podla mna lekar by mal byt inteligentnejsi. nemusi ale chcel by som aby bol.

 

Ide do politiky, dobre, ja by som ho dal do bruselu,aby nikomu neprekazal.  Alebo,nech sa zivi ako lekarnik za 6 hodin na ten jeho blud apaticky clovek, vidiaci plno ujov uz nereaguje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ho rozoberiem.

Celý svet bude teraz bojovať za Austráliu a koaly. Niekto sa však musí postaviť obďaleč, z odstupu sa zamyslieť a navrhovať racionálne, kvalitne spočítané, spravodlivé riešenia. 

Lekarnik to isto dokaze.

V súvislosti s požiarmi v Austrálii sa objavilo kopu super krásnych fotografii. Ups, akurát to nie sú fotografie, ale umelecké diela, najčastejšie koláže. A aj v prípade fotografii ide o anonymné fotky, kde nepoznáme ani dňa ani hodiny. Ale rozprávajú príbeh!

Na ktoru vetu mam reagovat smiley?

 

Je to na fasáde domu, vzdialenosť tých čiar zodpovedá obvyklému kamennému bloku, z ktorých sta stavali domy v 19. storočí. Ak neveríte, choďte sa tam pozrieť.

Zem je ešte menšia ako Mars, takže v mierke k 2-metrovému Slnku je to ešte menšia gulička.

 

Tak si teraz predstavte na tej guličke Austráliu - vidíte ju? No nevidíte.

Príbeh nadovšetko - horí územie veľké ako Slovensko! To už skoro znie, ako by horelo Slovensko. Akurát výrok bol, že územie veľké ako.

Takže si natiahnime Austráliu na 10-15 centimetrov. Rozdelte si ju na 156 dielikov. A len ten jediný!!! Len jediný dielik zodpovedá tomu, čo horí v Austrálii. Vidíte ho? Nie. Je tak šialene maličký, aby ste ho videli, musíte ho zväčšiť mimo mierky. 

Radi sa necháme klamať v mene viery. Tak sa so mnou teraz váš mozog sporí. Veď vy ste videli ten 3D časozber, že? To predsa nemôže byť rovnaké, ako ten jeden čierny fliačik. To Slovensko je predsa určite väčšie! No nie je. 

 

Co mam nato napisat? Co som mal som napisal,ako ze je uj?. Slovensko isti ,určite nieje vacsie ako zhoreniska v Australii.

 

Cez víkend som si pozrel zas film Šifra mistra Leonarda. Alebo ak chcete Da Vinciho kód. Hneď na začiatku je krásna pasáž, ako nás obrazy klamú. Stačí ich vyrezať či zasadiť do správneho kontextu k počutému. Už nevidíme, čo je na obraze - už vidíme príbeh!

 

Dalej som uz necital. Ani a uz ani dalej nebudem pokracovat, mne je jedno co uj pozera. Podla mna aj Blaha je normalnejsi clovek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Smiley,naco si dal ten blog? Naco tu date nejaky blog - debilny - ani tam nedate do citacie dve vety,co vas zaujali, ci snimi suhlasite,alebo o ktorych chcete polemizovat ci to je pravda?

 

Ano, Martin Pilnik kandiduje za stranu SAS a mimochodom mi vobec nie je sympaticky.

 

Napriek tomu nemozem nic vytknut tvrdeniu ze zodpovedne rozhodnutia musia byt zalozene na rozume, nie na emociach.

A ze tej medialnej hysterie v suvislosti s horiacou Australiou este bude.

 

Neviem, co je debilne na upozrneni, ze v skutocnosti zhorelo menej ako 1% z Australie.

Rovnako ako na porovnani, ze na ploche predstavujucu Zem volnym okom neuvidime ono zhorene 1%  z Australie.

 

Porovnanie zo Slnecnou sustavou nie je najstastnejsie, ale porovnanie zo Slovenskom tiez nie je prave ta spravna mierka,

 

Australia skratka skoro kazdy rok viac ci menej obhori - a takto je to minimalne uz vyse 100 rokov, od cias, kedy sme to zacali zaznamenavat. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby som si mal vybrat medzi nim a Blahom asi Blahu.

 

Fakty podla lekarnika

Také sú fakty.

Osídlenie Austrálie ľuďmi sa presne kryje s územím života koál. Koaly tam boli prvé no nikoho nenapadne vysídliť všetku Austráliu, aby ľudia nebrali územie koalám, maličkým bezbranučkým hebúčkym medvedíkom. Naopak, budete hľadať 1000 dôvodov, prečo spolužitie áno a nezabudnete doložiť 2-3 fotografie. Ilustračné fotografie.

Také sú fakty.

Ale pokojne vás napadne, že by sme mohli zlikvidovať sociálny a spoločenský zmier v Európe, Číne a hlavne v Afrike zdražením všetkých energii na dvojnásobok - vedomý to dôsledok návrhu MMF na 75$ uhlíkovú daň na osobu.

Aj to sú fakty.

Budem sa rád dojímať a hladkať koalu. Ale nie ako politik, ktorý musí konať zodpovedne a spravodlivo. Zatiaľ sme ako ľudstvo nevymysleli nič spravodlivejšie, ako opierať sa o vedecké fakty a eliminovať tendenčné manipulácie.

-----------

Co mam nanho povedat? Fakty nechce sa dojimat a hladkat s koalou. Ved nemusi, nik mu to nekaze, ani ja mu neodporucam aby sa zastrelil.

 

Smiley ak tvoj umysel bolo pridanie tohto blogu aby som videl aky je... su v SaS, sa ti podarilo. Iny zamer si neviem vysvetlit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Neviem, co je debilne na upozrneni, ze v skutocnosti zhorelo menej ako 1% z Australie.

 

Ano zhorelo 1% australie(plochy ,priestoru). Ja neviem ale na 60% nic nemoze zhoriet tam je pust. A na severe maju skoro dazdove pralesy(si myslim,alebo aspon take semi). A ono to este neuhaslo. Na Tasmanii asi tiez dufam nehori. Ved sa este ktomu vratime. 

 

Potom tam maju aj travu. Na juhu im zhorelo vsetko, ci zhori,aj domy. Oni mali aj ci maju aj lesy.  To je nieco ine ak v brazilskych pralesoch ci ruskej tajge - kde nik nezije. Myslim ludia. Ci na severnejsej kanade ci aliaske - usa -kanada.  V Australii ak zhori 1% je to strasne vela.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nenechaj sa zmiasť Slimák, samozrejme treba rozlišovať z toho územia ako píšeš nemôže horieť cele. Podla Guardian je to najsilnejší požiar myslím za 100 rokov a leto len začalo (myslím horenie lesných porastov). Počet požiarov po planéte narastá, lebo má na to lepšie podmienky. Tak ako aj napr. aj ďalší fakt, že zásoba pitnej vody v určitých lokalitách klesá, človek nie len tým, že vypúšťa CO2 mení podmienky. To sú fakty, nenechaj sa rušiť magorom, čo len narieka, že nie sú dôkazy, on klame a dlhodobo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley,  ja tiez nechapem co chcel povedat.   Ak to ze sa nic nedeje, tak je naozaj hlupak.     Je pekne povedat ze treba rozhodovat na zaklade faktov,  ale to ze to ani nie je vidiet z dialky  je sotva fakt.   

Samotne oteplovanie nezapaluje lesy ale  poziarom sa lepsie dari,   ak je dlhodobo teplejsie tak nemusis skumat ci je to globalne oteplenie, kedze  staci vediet ze je to lokalne.   To ti prezradi kazda hasicska rocenka, ak je na slovensku teple a suche leto, tak bude viac poziarov.  A to plati aj v Australii.

 

Ale nechapem co tvrdis,   ze si maju ludia zvyknut na poziare ?  No, nezvyknu si.  Tak ako sme si nezvykli na choroby, zaplavy a pod.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://www.postoj.sk/50451/australiu-pustosia-poziare-naozaj-ich-zapricinili-klimaticke-zmeny

 

Trosku rozumnejsi clanok. Prelozeny asi od australcana. Zhorelo im tam 10,5miliona ha- teda plocha Ceskej republiky. Hori od septembra, a horiet este par mesiacov bude. Teda teraz maju zhorenych 2% plochy.

 

Moze tak horiet aj na slovensku? Tyso to vysie napisal ak bude sucho horiet bude. Minuly rok nemali poziar na Orave?

 

Inak aj ja som sa mylil. Som si myslel ze vstrede maju len pust a na severe tropicke pralesy, resp ze tam je vela zrazok. Videl som fotku ze hori aj stred aj ten sever. Cela australia. Skusim to najst.  Ale mozte ak to mate dat aj vy. Neviem co a odkoho to je ak to je pravda,to je pruser - ja som si myslel,ze hori na juhu a vychode.

post-1625-0-39023000-1578585078.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Rozloha požiarov v m2 je vedecký údaj, z ktorého si katastrofu ťažko predstaviť. Preto sa autor asi zaoberá mierkou, ktorá by mala tejto predstave pomôcť. Nepopierateľne, lustračná fotografia môže byť silným propagandistickým nástrojom. To, čo na nás pôsobí nie je fotografia, ale príbeh, ktorý evokuje. A práve ten mobilizuje naše emócie a svedomie viac, ako státisíce mŕtvych živočíchov, ktoré zhoreli anonymne. Práve príbeh je to, čo sa dá propagandisticky zneužiť, ale aj mobilizovať k súcitu a ochote konať.

 

Človek je schopný emocionálne vnímať iba v mierke zodpovedajúcej jeho rozmerom. Ťažko si dokážeme predstaviť, že druhej svetovej vojne zomrelo 50 miliónov ľudí. No v skutočnosti ich možno zomrelo 80 miliónov. Rozdiel 30 miliónov možno racionálne chápeme, ale emocionálne tento rozdiel nedokážeme „uchopiť“.

 

Citujem autora:

„Nakoniec však budúce tvrdé fakty ukážu, že len držať sa v minulosti skutočných faktov a eliminovať manipulácie, prinieslo budúce spravodlivé riešenia.“

 

Ak pri rozhodovaní za princíp spravodlivosti zvolíme mierku, koľko prinesú dobra a zla, bude to možno racionálne, ale nie spravodlivé. Autor sa tvári, že ponúkol čitateľovi skutočné fakty, ktorých sa treba držať. Ak však teraz ignorujeme reálne fakty, tak budúce riešenia nebudú ani spravodlivé a ani racionálne. Austrália na klimatickej konferencii OSN v roku 2019 v Madride zablokovala spolu s USA, Brazíliou a Saudskou Arábiou reformy ochrany životného prostredia. Zrejme v presvedčení, že sa drží skutočných faktov a nenechá sa manipulovať. Nakoniec to budúce tvrdé fakty ukážu...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mierku, použil, aby bagatelizoval následky. Sám píše, že takýto pohľad sa možno zdá cynický, ale racionálny. Z kozmologického pohľadu je Zem tiež iba zanedbateľnou bodkou a zničenie života na nej nemá žiadny dopad v galaktickom merítku. Toto je fotografia Zeme zo sondy Woyager, keď opúšťala Slnečnú sústavu. https://zive.aktuality.sk/fotogaleria/127314/sondy-voyager-skumaju-vesmir-uz-40-rokov-ich-prinos-je-a-bude-obrovsky/4/

 

Je to tiež iba otázka mierky.

 

 

Podstatné je, že Austrália sa otepľuje, vysušuje a tým bude stúpať frekvencia a rozsah takto požiarov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podla tej fotky co si tu dal slimak to nezodpovedá tomu štvorčeku od lekárnika (alebo to je svetelný efekt, ktorý je väčší). Tak ci onak manipuluje sam, keď porovnáva iba plochy. úplne zbytočný článok. Realita je tá, že horí dosť a celkovo ešte zhorí dost lesa, nedarí sa im zastaviť požiare.

 

slimak tu mas realne zabery cez den

https://vosveteit.sk/prebiehajuce-poziare-v-australii-su-najvacsou-katastrofou-v-dejinach-krajiny-snimky-z-vesmiru-davaju-tragedii-novy-rozmer/

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dym sa presúva, tvoj obrázok je skreslený lebo je to v tme, teda požiare vyzerajú väčšie, čo je optický efekt. Horí tam hrozne hlavne na dolnom východnom cípe. Zo satelitných snímok môžeš vidiet kde su lesy, hole plane s malou trávou, ci vyschnutú pôdu tvorí väčšinu Austrálie. Keď chce niekto porovnávať k niečomu tak sa patrí jablka s jablkami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono nieco napisal, tak som si precital dvakrat blog toho .uja. Raz aj so zenou. Teda mozno na blogu aj moze nieco byt, ale pridem nato asi az zajtra.

 

On tie stvorceky a pribehy o kolach dal len tak. On pisal o niecom inom ,manipulacii.  Chvilu som to aj chapal,potom stratil nit. Zajtra je dalsi den.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je pekne povedat ze treba rozhodovat na zaklade faktov, ale to ze to ani nie je vidiet z dialky je sotva fakt.

Samotne oteplovanie nezapaluje lesy ale  poziarom sa lepsie dari,   ak je dlhodobo teplejsie tak nemusis skumat ci je to globalne oteplenie, kedze  staci vediet ze je to lokalne.   To ti prezradi kazda hasicska rocenka, ak je na slovensku teple a suche leto, tak bude viac poziarov.  A to plati aj v Australii.

 

Skor nez o videnie z dialky tam slo o prirovnie k ploche Australie a sveta - bez ohladu na dialku, z ktorej sa pozeras.

 

Tyso, ale to oteplenie nebolo ani lokalne, vacsina uzemia, na ktorych poziare vznikli, mali podpriemernu teplotu voci dlhodobemu priemeru:

clip_image002.jpg?zoom=1.25&resize=501%2

https://wattsupwiththat.com/2020/01/04/hijacking-australian-2019-bushfire-tragedies-to-fearmonger-climate-change/

 

V suchom pocasi bude poziarov viacej, akurat ze globalne oteplovanie ti globalne prinasa viac vlahy, teda menej sucha. Aj v Australii sa dlhodobo mnozstvo zrazok zvysuje.

 

Ale nebudeme si snad nejakymi faktami kazit taku krasnu rozpravku o oteplovani, ktore moze za zlo tohto sveta. Podobne ako kedysi carodejnice mohli za malu dobu ladovu a s nou spojene neurody (a naozaj to zabralo, ked ich upalili, tak sa znova oteplilo).

 

V Australii je plno poziarov skoro kazdy rok. Tieto sa dostali do medii nie preto, ze vnzikli, ale preto, ze ich nejde zastavit.

A to ma ine dovody nez teplotu, napriklad v blokovani  preventivneho vypalovnia zelenymi mozgami.

Je to ruska ruleta o to, kedy konecne zaprsi, ktora ma pramalo spolocne s globalnym oteplovanim - akurat ze takyto pribeh sa tak dobre nepredava.

 

Pokial viem, tak v horizonte dekad aktivita lesnych poziarov v Australii klesa, jedna sa teda iba o standartny cherrypicking jednej extremnej udalosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley, skus dat odkazy aj na normalne zdroje,  vidim tam mapku s jednym dnom a silne tvrdenia.   Ok, mozes mat pravdu ale aj nemusis,  ak to citujes  tak si aj snazil zistit ci nezavadza ?    Odkazovat na blog  ma skutocne sotva presvedci.

 

Urcite sa da najst ci obdobie aspon mesiac pred poziarmi bolo niecim zvlastne ( teple, suche alebo naopak ), vytiahnut jeden den  zavana manipulaciou ktoru by si mal citit.

 

Rovnako ak obvinujes ludi co brania vypalovaniu,  to beries len s takehoto clanku ?    Je niekde prehlad  ako sa vypalovalo ine roky a ako teraz ?       A vyssia teplota sposobuje vyssi vypar,  to je  pravda ale lokalne to moze byt opacne,  netusim ako vyzeraju  stabilne meteorologicke javy v australii  ale ked tam nepride dazd z mora, tak  sotva viac zaprsi,  naopak teply vzduch pojde dalej. 

 

Skus teda argumentovat rozumnejsie a overovat co preberas.   Bude to zaujimavejsie aj pre teba aj pre mna,  takto sa tvoje informacie stavaju skoro bezcennymi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moze tak horiet aj na slovensku? Tyso to vysie napisal ak bude sucho horiet bude. Minuly rok nemali poziar na Orave?

 

Na slovensku tak horiet nemoze, pretoze tu nemas tak sucho ako v Australii.

A ani samotne sucho nestaci (Sahara ti horiet nebude) - problemy s poziarmi vytvara klima, kde sa v roku striedaju sa obdobia zrazok (rast zapalneho materialu)  s obdobiami sucha.

Nie, ja sa spytam teba, bol niekedy vacsi poziar ako dnes v Australii?

 

V sezone 1974-1975 v Australii zhorelo viac ako 100 milionov hektarov, cize vyse 20 Slovenskych republik.

 

Paradoxne v tomto obdobi boli zrazky nadpriemerne a teploty podpriemerne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Údajne horela farmarska pôda, teraz horí les, zas niekto porovnáva hrušky a jablka. No a je to nie 20 násobok ,ale zhruba 11 násobok (navyše požiar ešte neskončil).  Väčší výpar nie je len z oceánov, ale aj pôdy a lesov všakže, to miestny bambulko rad prehliada. Druhá vec sú ustálené prúdy, vôbec nie je pravda, že zrážky z výparu nad oceánom sa rozmiestňujú plošne, pravidelne, ďalší fakt čo miestny bambulko rad nevidí, pričom sú to fakty.

 

Ďalší fakt je, že najviac postihnutá oblasť je aj jedna z najteplejších

https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_Australian_bushfire_season#/media/File:2019-12_2019-11_BOM_tmax_a036.png

 

rozloženie lesov

https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_Australian_bushfire_season#/media/File:Forest_distribution_in_Australia,_2018.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov