Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

vianočné sviatky trvajú (24.12.)25.1.-6.1.

24.12. - Štedrý večer (vyvrcholenie adventu)

25.12. - Božie narodenie (1.sviatok vianočný)

26.12. - Sviatok sv. Štefana (2. sviatok vianočný)

1.1. - Slávnosť Panny Márie Bohorodičky (súčasne je to aj vznik samostatnej SR)

6.1. - Zjavenie Pána, ľudovo traja králi

 

O, krásne si to vysvetlil. Teraz už viem, aký je rozdiel medzi Vianocami a Božim narodenim.

My hovoríme, Božie narodeniové obdobie (od adventu do Troch kráľov). :gossip:

 

Ak sme už rozprávame o adventu, že sa musíme zmieniť o roratach.

Tu je zaujímavý článok Jozefa Bednára.

http://bednar.blog.s...127/Roraty.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Pár slov k nastávajúcim sviatkom ...

 

1/ Oslavujú kresťania Vianoce v rovnakom čase?

Ono by to bolo príliš jednoduché, ale stačí iný kalendár, trošku odlišný vývoj histórie a mierne odlišné zvyky, a zrazu si dvaja rôzni kresťania budú "rozdávať darčeky" v rôznom čase.

Na Slovensku aj v Čechách sa darčeky "nadeľujú" už 24. decembra, ale v Spojených štátoch amerických sa na darčeky čaká až do rána nasledujúceho dňa. Pravoslávni zas majú vďaka juliánskemu kalendáru 13-dňový "sklz" a vianočné sviatky slávia až 6.-7. januára. Rovnaký posun má aj arménsky kalendár ... a napríklad Svedkovia Jehovovi neslávia Vianoce vôbec.

 

2/ Je Santa Claus to isté ako Ježiško?

Spústa ľudí sa domnieva, že Santa Claus je obdobou nášho Ježiška, ale nie je tomu tak Ak sa pozrieme na Santa Clausa, pripomína nám, hlavne tými fúzami, nášho Mikuláša. Svätý Mikuláš z Myry bol známy svojou štedrosťou a v západnom kresťanstve jeho sviatok pripadá na 6. decembra, ale už 5. decembra podvečer deti dostávajú malé darčeky. V Amerike ale tento svätec poslúžil ako predohra pre Santa Clausa a nosí darčeky v noci z 24. na 25. decembra. Američania tak vlastne v rámci tohto obdarovávania priamo narodenie Ježiša neoslavujú. Santa Claus sa symbolom Vianoc stal tak trochu vďaka spoločnosti Coca Cola.

 

3/ Ježiško sa narodil 24. decembra.

Štedrý večer je "najnabitejším" dňom vianočných sviatkov. Dva nadchádzajúce dni sú skôr v znamení sledovania rozprávok a dojedania zvyškov jedál. Preto si mnoho ľudí myslí, že práve 24. december je dňom narodenia Ježiša Krista, lenže už od doby, odkedy sa príchod Ježiša slávi, čo je od 3. storočia nášho letopočtu cirkev tvrdí, že Kristus sa narodil 25. decembra. Štedrý deň je tak len zavŕšením obdobia pôstu, z obdobia adventu, teda štyri týždne pred 24. decembrom, a je to príprava pred dňom osláv narodenia Pána.

A prečo práve 25. decembra? Úzko to súvisí s Veľkonočnými sviatkami. V spise De solsticiis et aequinocibus z polovice 4. storočia sa môžeme dočítať, že Veľká noc bola 25. marca a tento dátum býva stotožňovaný s počatím Krista ... potom už len stačí pripočítať deväť mesiacov a dostaneme sa k 25. decembru.

 

4/ Koledníkov sa pôvodne všetci báli.

Na obchôdzku po susedných domoch chodia skupinky koledníkov a prajú ľuďom všetko dobré ... v stredoveku sa však koledníkom nie všetko páčilo a ak by ste ich vyhodili, alebo by od vás nedostali výslužku, usadili by sa priamo u vás doma a zjedli toho oveľa viac, ako by si vykoledovali, dokonca, občas sa stalo, že znásilnili paničku, alebo dcéry pána domu!

 

5/ V španielskych betlehemoch nájdete exkrementy.

Iný kraj, iný mrav. A rozhodne to platí aj o Vianociach ... iné ponímanie vianočných sviatkov, ale aj podoby betlehemu. Ak sa vydáte do Španielska, môžete naraziť na rôzne podoby, ktoré sú na prvý pohľad na nerozoznanie od tých našich – Panna Mária, Jozef, Ježiško, ovečky a iné figúrky, ale ak sa pozriete pozornejšie, tak na okraji zbadáte muža v podrepe a stiahnuté nohavice s "vypúleným" pozadím "hovoria" za všetko. V Španielsku má práve táto postavička v betleheme svoje čestné miesto.

 

6/ Vianočný stromček cirkev nemala v láske.

Dnes si už Štedrý deň a vianočné sviatky bez stromčeka vôbec nedokážeme predstaviť. Cirkev však mala spočiatku proti stromčekom výhrady. A dôvod? Zdobenie stromčeka je totižto pohanský zvyk. Germánske kmene si takto uctievali boha Wotana, Kelti zas boha Slnko. Zdobenie vianočných stromčekov má svoje korene v Nemecku v 16. storočí a výhrady cirkvi boli k tomu, že ozdobiť stromček si spočiatku mohli iba bohatí, chudobní sa museli uspokojiť iba s vetvičkou, alebo malým stromčekom zaveseným vrcholcom nadol.

 

Zdroj: Epocha 25/2011

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

som klabosila s kamosom, je palestinsky arab, zijuci v izraely v betleheme a reku ako sa s nim rozlucit... tak bozie narodenie asi nie, reku ci maju dake vianoce, alebo co...a kedze neviem, ako sa arabsky povie slnovrat, tak som mu popriala vela slnka a mali sme to vybavene... a este sme si popriali k novemu roku a alaha a jeziska sme radsej nespominali... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Trošku" prehnaná vianočná výzdoba ...

... tento spôsob výzdoby ešte k nám našťastie neprenikol, ale čo nie je môže byť a hádam sa niektorí aj nenechajú zahanbiť!

 

post-88-0-07159300-1324458300.jpg

 

http://bydleni.idnes.cz/vanocni-kyc-z-ameriky-majitel-rodinneho-domu-to-s-vyzdobou-prehnal-1d7-/dum_osobnosti.aspx?c=A111218_215334_dum_osobnosti_web

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

kedysi sme tu písali o práve aktuálnych trendoch, práve aktuálnej farbe na zdobenie vianočných stromčekov a výzdoby, ... občas to boli pekne divoké kombinácie, obliekanie stromčekov do šifónu a silonových stúh a fialové a zelené a ružové a kdejaké ... :)

 

tento rok nemám ani najmenšiu predstavu, aký je trend, bavilo ma sledovať tie veľkolepé trendotvorné popisy kdekoho, kto určuje aj módu vianočných zdobení ...

tento rok neviem ...

po dlhých rokoch, keď sme trochu experimentovali na malinkom polmetrovom stromčeku so streibornou,a ľudovými drevenými malými ozdôbkami, alebo najlepše: boli roky, že s ničím, len vetvičkami .... som po mnohých rokoch tento rok spokojná ... našla som dekorácie, ktoré mi vyhovujú farebne, vyhovujú farebne bytu, sú malé, skladné, a živé vetvičky k tomu prídu pre vôňu, a konečne je to farba, ktorá uspokojila každého ...

ešte sú k tomu čajové sviečky vanilkovej farby ...

post-3-0-87382200-1354301971.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedysi sme tu písali o práve aktuálnych trendoch, práve aktuálnej farbe na zdobenie vianočných stromčekov a výzdoby, ... občas to boli pekne divoké kombinácie, obliekanie stromčekov do šifónu a silonových stúh a fialové a zelené a ružové a kdejaké ... :)

tento rok nemám ani najmenšiu predstavu, aký je trend, bavilo ma sledovať tie veľkolepé trendotvorné popisy kdekoho, kto určuje aj módu vianočných zdobení ...

tento rok neviem ...

 

u nás je vždy rovnaký trend, skladám z toho, čo nájdem v tom veľkom šuplíku úplne dole, kde sú stále tie isté veci :D
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

napodobne... ked sme mali malicky stromcek, tak to boli len nejake ludove, slamene, drevene a samodomo vyrobene ozdoby

vlani sme mali vacsi a tak som pridal asi tak 60 rokov stare ozdoby po starkej...

no a blikajuce sviecky od cinana, ktore mame uz asi 20 rokov a vzdy ich pracne rozmotavam, potom zistujem preco vsetky nefachcia a potom nahadzujem poistky :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teším sa už na Vianoce, lebo majú svoje čaro.

Nie je to len o prestretom stole, o vianočnej výzdobe, o vianočnom programe v telke, o darčekoch, akoby sa zrazu zastavil čas, sme častejšie

s ľuďmi, ktorých najviac ľúbime .., a aj celkovo sú si ľudia akoby bližšie srdcom .. viacej meditujeme, rozjímame, prežívame nevýslovné šťastie ...

 

Počas roka sa ľudia mnohokrát naháňajú, akoby sa nemali čas ani zastaviť, stretnúť s človekom, usmiať sa, objať, čo je veľkou chybou ..

 

Čo sa týka výzdoby vianočného stromčeka, aj v našej rodine si to vychutnávajú chlapi. :) Keď ich vidím s akou láskou zdobia, decentne, je to veľmi milé.

Kolekciami nezdobia stromček , tie majú svoje miesto na mise a každý sa ponúkne podľa chuti.

 

 

Najdôležitejšie je, aby Vianoce každý človek prežil pokojne, v zdraví a v kruhu svojich najbližších. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tie sproste sviatky su nejako furt castejsie a castejsie...

 

ja by som prezivala nevyslovne stastie, keby mi vsetci dali svaty pokoj a neotravovali ma telefonatmi, ze co kto chce pod strom..

keby som nikam nemusela chodit a "uzivat si rodinne vztahy"

..ja chcem byt doma, pozerat Casablancu alebo Kristiana, popijat sampanske a napchavat sa kolacikmi....ach to by bolo krasne

 

ale uz to vidim..jeden den navsteva jednej babky, druhy den druhej..vrieskajuce deti, kopa haraburd pod strom /nie je fakt nechcem uz nikdy dostat sijacie potreby, nausnice do prepichnutych usi ani ruzove papucky..../

znechutena mama:....to fakt uz musite odist tak skoro?

znechutena svokra: ..nedas este toto, este tamto..piatu porciu kapustnice..?.

dofrasa... :bezradny:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov