Skočiť na obsah

Nokia

Odporúčané príspevky

este raz a pomaly

pretoze aj pri "necitlivom narabani s plynovym pedalom" dokazu soferovi pomoct v zvladnuti

 

v autoskole maju sofera naucit, ako sa ma narabat s plynovym pedalom.

kapišto ?

sofer, ktoremu pomaha elektronika, si vobec neuvedomuje, ze robi chybu, pretoze auto ho "z toho vytiahne", nikdy sa nenauci jazdit poriadne, nenauci sa odhadovat situaciu, predvidat a veci riesit

trochu odbocim, ale je to v sirsich suvislostiach - pouzivame kalkulacky a zabudame nasobit spamati, pouzivame dialkove ovladace a casto ani netusime, ze TV sa da zapnut/vypnut aj priamo na pristroji, nechavame za seba soferovat elektroniku...

dakujem, neprosim... v aute mi staci elektricke ovladanie okien a zrkadiel ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Autoskola trva par mesiacov, ako ta maju naucit narabat s plynovym pedalom na snehu, ak ju robis niekedy v lete v Ba? Nehovoriac o tom, ze aj to co ludi v autoskole ucia, im casto hned vyfuci z hlavy. A uz vobec nehovoriac o tom, ze po tej troske co ma clovek najazdene v autoskole nema este cit v nohach na jemnu pracu s plynom.

 

A clovek s priemernym IQ si rozhodne uvedomuje, ked mu pomaha trakcna kontrola pri rozbiehani, rovnako si clovek s priemernym iq uvedomuje ze mu pomaha abs. Ved to je v tom aute citit. ESP ti dokonca svieti na palubovke.

 

Ja len dufam, ze ti nikdy nevybehne na cestu napr. decko na sankach, to ti potom bude tvoje elektronicke ovladanie zrkadiel na dve veci. Dupnes na brzdu, zablokujes kolesa a decko zabijes.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je naozaj neprekonatelny problem nasimulovat zimne podmienky aj v lete, vsak?

 

V takom Finsku sa v autoskole vyucuje zvladanie smyku bezne. Sokujuco aj v lete. A trenuju to do zblbnutia. Oplaca sa im to, hovori o tom nehodovost. A dosledkom toho je aj taka banalita ako su uspechy v relly, najme Svedskej ktora sa jazdina snehu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako, ja by som nebol proti, keby sa nejaka hodinka (tolko to je vo finsku) na klzkej vozovke dostala do vycviku autoskol. Ale ta hodinka ESP asi nenahradi, kedze nikdy nevies zarucit, ako sa clovek v krizovej situacii zachova.

Alebo kaslat na ESP, staci obycajne ABS, kolko ludi je schopnych v krizovej situacii brzdit na hranici blokovania kolies (t.j. najefektivnejsie)? Ja si netrufnem povedat, ci by som to zvladol. Nie je predsalen bezpecnejsie mat system, ktory umozni vodicovi instinktivne dupnut na brzdu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Autoskola trva par mesiacov, ako ta maju naucit narabat s plynovym pedalom na snehu, ak ju robis niekedy v lete v Ba? Nehovoriac o tom, ze aj to co ludi v autoskole ucia, im casto hned vyfuci z hlavy. A uz vobec nehovoriac o tom, ze po tej troske co ma clovek najazdene v autoskole nema este cit v nohach na jemnu pracu s plynom.

 

A clovek s priemernym IQ si rozhodne uvedomuje, ked mu pomaha trakcna kontrola pri rozbiehani, rovnako si clovek s priemernym iq uvedomuje ze mu pomaha abs. Ved to je v tom aute citit. ESP ti dokonca svieti na palubovke.

 

Ja len dufam, ze ti nikdy nevybehne na cestu napr. decko na sankach, to ti potom bude tvoje elektronicke ovladanie zrkadiel na dve veci. Dupnes na brzdu, zablokujes kolesa a decko zabijes.

 

citujem vsetko, aj ked je to trosku dlhsie...

1. smyk sa simuluje pomocou striekajucej vody, ukazuju to kazdu chvilu v roznych relaciach

2. keby autoskoly stali za volaco, tak to soferovi nesmie z hlavy vyfucat... okrem toho - zakladne navyky sa daju ziskat aj mimo autoskoly - velke parkoviska, polne cesty... nech zaciatocnik nemusi hladat, kde ma ktory pedal a saltpaku; ja som prvykrat sadol za volant v 12-tich

3. clovek s priemernym IQ si rozhodne neuvedomuje to, o com pises, pretoze mu to pride normalne, ze je to tak vzdy... keby poznal rozdiel, keby jazdil na autach s/bez az potom by sa o tom dalo uvazovat (ja som jazdil od Skody 105/120, cez Ladu 1500, Mitsubishi Lancer, S-Octavia TD, rozne pracovne terenne auta GAZ, UAZ, Landrover...)

4. nie, nedupnem na brzdu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ESP tie ale nie je vsemohuce. Pokial to prepisknes, fyziku neoklames. A mozes mat aj 10 ESP. To len posuva hranice. Netvrdim ale ze nepomaha. Nedavno som ale cital jednu zajimavu myslienku. Tym ze je v aute X systemov, clovek sa podvedome na to spolieha a prestane sa sustredit na vlastne schopnosti a moznosti. Ide rychlejsie, viac riskuje atd.

Takze je dobre to v aute mat, ale kazdy by si mal niekde na bezpecnom mieste "osahat" kde to ma limity.

 

 

A s tym smykom je to ako so vsetkym. Jedna hodina (alebo aj den) je malo, a preto je treba trenovat. Ale ta hodina staci na to aby si pochopil co urcite v takej krizovej situacii nemas robit a co mas. Lenze u nas ti nikto nevysvetli ani to. A to e podla mna chyba. Reakcie je potom samozrejme nutne trenovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

citujem vsetko, aj ked je to trosku dlhsie...

1. smyk sa simuluje pomocou striekajucej vody, ukazuju to kazdu chvilu v roznych relaciach

2. keby autoskoly stali za volaco, tak to soferovi nesmie z hlavy vyfucat... okrem toho - zakladne navyky sa daju ziskat aj mimo autoskoly - velke parkoviska, polne cesty... nech zaciatocnik nemusi hladat, kde ma ktory pedal a saltpaku; ja som prvykrat sadol za volant v 12-tich

3. clovek s priemernym IQ si rozhodne neuvedomuje to, o com pises, pretoze mu to pride normalne, ze je to tak vzdy... keby poznal rozdiel, keby jazdil na autach s/bez az potom by sa o tom dalo uvazovat (ja som jazdil od Skody 105/120, cez Ladu 1500, Mitsubishi Lancer, S-Octavia TD, rozne pracovne terenne auta GAZ, UAZ, Landrover...)

4. nie, nedupnem na brzdu...

 

1-2 Ako som povedal, ja som za to, aby nejaka hodinka na klzkej vozovke bola aj v autoskole. Ale to je malo na to, aby to clovek dostal do tela. Velke parkoviska a polne cesty uz predpoklada nejaky zaujem zo strany vodica a tento zaujem vacsina ludi proste nema. Rovnako je rozdiel kontrolovane prostredie na parkovisku/v skole a realna krizova situacia. To ze je niekto kral driftu na parkovisku neznamena ze ked pojde do tuheho, tak nespanikari.

3. Moje prve auto ma trakcnu kontrolu a ABS a mozem ti povedat ze je to plne citit, ked pracuju.

4. Dobre, ty mozno nie. Ale vacsina ludi ano, a aj kopec tych, ktori vedia, ze by nemali, ale nemaju tu reakciu zautomatizovanu.

 

Ja osobne sa citim bezpecnejsie ked viem, ze neista babenka v SUV ma elektroniku, ktora v pripade potreby zabrani tomu, aby sa z jej SUV stala neriadena strela.

 

ESP tie ale nie je vsemohuce. Pokial to prepisknes, fyziku neoklames. A mozes mat aj 10 ESP. To len posuva hranice. Netvrdim ale ze nepomaha. Nedavno som ale cital jednu zajimavu myslienku. Tym ze je v aute X systemov, clovek sa podvedome na to spolieha a prestane sa sustredit na vlastne schopnosti a moznosti. Ide rychlejsie, viac riskuje atd.

Takze je dobre to v aute mat, ale kazdy by si mal niekde na bezpecnom mieste "osahat" kde to ma limity.

 

 

A s tym smykom je to ako so vsetkym. Jedna hodina (alebo aj den) je malo, a preto je treba trenovat. Ale ta hodina staci na to aby si pochopil co urcite v takej krizovej situacii nemas robit a co mas. Lenze u nas ti nikto nevysvetli ani to. A to e podla mna chyba. Reakcie je potom samozrejme nutne trenovat.

 

Jasne, ze ESP nie je vsemohuce. Ale to nie je ani 'jemna praca s plynom'. S tym podvedomim, co ti ja viem. To sa da aj opacne povedat, ak nazenieme vsetkych do skol smyku, tak vacsina z nich si moze zacat podvedomo pripadat ako novy Richard Burn, pretoze v kontrolovanych podmienkach im to islo. Ja co mam v rodine slabsich vodicov, ktorym takyto system moze v krizovej situacii dost pomoct, tak nemam pocit, ze by to zneuzivali. Jazdia opatrne a s rozvahou.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lenže po absolvovani školy šmyku sa naučiš ako sa zachovať v krizovej situacii. A je jedno či s alebo bez asistančnych systemov. Ale s ESP nedostavaš hneď aj vedomosť ako funguje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Do aut sa nevyznam. Chcem vacsie auto(benzin asi 1,6) - pre rodinu - cena 12000-15000 - neviem ani ako sa to plati 25% by som dal z ruky ostatne do nejakeho casu behom 3 rokov. Nemusi to byt komby - ale deti budu lyzovat ci dovolenka v chorvatsku(tak aj priestor treba). Neviem nevyznam sa. Najazdenych mam za 17 rokov asi 50 000km - co nieje vela.

 

Kamarat ze najaku kiu. Kto sa orientujete a kupim to v najblizsich troch mesiacoch. idealne a mal som sa spamatat este v tomto roku.

 

------------

Inak ja som nemal smyk aspon 10 rokov- naposledy na starom zigulaku. A to nejazdim pomaly - ale ked vidim, ze korman sa len smyka spomalym. teda so smykmi nemam a nechcem mat skusenosti - je to neprijemne. nedavno som siel do za povazsku bystricu - cez kopce a sneh ci lad. Za tisovcom, sturec a fackovske ci ake sedlo, za nitranskym pravnom. 4 hodiny a rychlost som mal 54 km/hod.

 

V sobotu do popradu ale tu cestu poznam. vraj 70 km ale do hodiny a to som sa neponahlal. fajcil a nechal sa predbiehat,lebo este aj na pizzu som mal 2 hodiny. Neviem ako je to mozne. A to kopce su vacsie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja osobne sa citim bezpecnejsie ked viem, ze neista babenka v SUV ma elektroniku, ktora v pripade potreby zabrani tomu, aby sa z jej SUV stala neriadena strela.

 

 

Ja ani nie....

ak tá babenka necíti ,že ju šmýka , je len otázkou času, keď to prešvihne a nepomôže nič. Všetky tieto vylepšenia v autách by mali fúngovať len za predpokladu, že, vletíš na neočakávaný zamrznutý úsek a podobne, a nie celú dobu počítať s tým, že môžem ísť rýchlo a elektronika pomôže. Raz nepomôže, bude to nad jej sily.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lenže po absolvovani školy šmyku sa naučiš ako sa zachovať v krizovej situacii. A je jedno či s alebo bez asistančnych systemov. Ale s ESP nedostavaš hneď aj vedomosť ako funguje.

 

Naucis, ako naucis. Dostanes teoriu a vyskusas si to v kontrolovanom prostredi. Je to dobra skusenost, ale nijako to nezaruci, ze sa v krizovej situacii zachovas spravne.

Odbornejsie profesie, nez bezny vodic, maju problem sa v krizovej situacii spravat tak, ako maju mat natrenovane.

Ja ani nie....

ak tá babenka necíti ,že ju šmýka , je len otázkou času, keď to prešvihne a nepomôže nič. Všetky tieto vylepšenia v autách by mali fúngovať len za predpokladu, že, vletíš na neočakávaný zamrznutý úsek a podobne, a nie celú dobu počítať s tým, že môžem ísť rýchlo a elektronika pomôže. Raz nepomôže, bude to nad jej sily.

 

Ale to predpoklada, ze babenka jazdi furt ako prasa a do kazdej zakruty ide na plny kotol pod smykom. Taka je nebezpecna aj na rovinke bez zabezpecovacich systemov. Ja ale vravim o babenke, ktora je za svojim 2t SUV neista a na kazdy problem reaguje strhnutim volantu a plnou brzdou.

 

jedno pekne videjko k teme

http://www.youtube.com/watch?v=K3m24bjkfg0

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Naucis, ako naucis. Dostanes teoriu a vyskusas si to v kontrolovanom prostredi. Je to dobra skusenost, ale nijako to nezaruci, ze sa v krizovej situacii zachovas spravne.

 

Prave preto ďalej pišem, že je to nutne trenovať. Maš ale aspoň teoreticky zaklad a aj si to ošahaš. Teraz nemaš nič.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som smyk nemal. vravim na tom zigulaku a to je aj viac ako 10 rokov, ale to na tom aute bolo normalne. Proste to auto na smyku do kopca a za snehu inak neslo. Nie smyk - ze by si do nevedel riadit,ale to v kuse smykalo. Ale na tom aute aby si vybehol na kopec si aj musel ist rychlejsie. Ak zastanes - stojis a nerozbehnes - preto ten smyk. Alebo ze ti zadok beha. Inak som smyk nemal. po rovine ak idem rychlejsie a vidim ze mi plava volant - spomalim. Ono sa to stava aj pri velkom lejaku - akvaplaining - tiez som nezazil - dosledky - ale tiez vtedy po rovine citis ze auto nesedi na ceste. resp. nevies ho riadit. ten smyk zigulaka si vedel - riadit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

tak by ma zaujimalo

kto sa tu na akom aute vyvaza, ake ma auto, ake je jeho auto snov, ake je jeho planovane auto atd

Nemam ziadne a bude vdacny za kazdy nazor. Idem kupit nejake za 15 000 eur(ak bude tip a bude sa mi strasne pacit strop 20 000) - chcem rodinne velke a nechcem uz kombik- kombik nie, ze ked kupujem,nechcem sa obmedzovat vyskovo rozmerovo - chcem sa v nom citit pohodlne.

 

Som spekuloval aj nad prekupenym - ak by bol dobry tip by som sa zamyslel - ale nie starsie ako rok dva - alebo ak by ste mi nieco odporucali prekupene zdvovodnite preco.(takto na prekupene nemam cash, mozno ze na leasing - to sa mi ale nechce splacat - to by uz muselo byt dobre auto, financne kedy to chcem kupit - platit asi maj - do vtedy nasporim tak max 4000, videl som C5 za 19 000 - neviem ci to je dobra cena -ale aj to sa mi pacilo)

 

Ja som si vymyslel - resp. takto ja vela nenajazdim rocne mozno 5000 km . nemam kam aj to 4000 km bude len na nejakej dovolenke do talianska.

A chcem vacsie auto aby som sa nemusel don teperit ako do tanku. Resp aby mi neliezlo po 4 dnoch na nervy.

 

Teda som sa bavil so svagrom on hned dal dve dobre tipy - ze touran(VW) a renault scenics

http://www.renault.s...c/predstavenie/

priklad a pacia sa mi, je to to co by som chcel.

 

seat altea a mozte uz davat rady. Nad 20 000 to uz nejde ani keby to bolo porsche.

 

Mna zaujimaju rady o motore(pr. ten touran 1,2 je dostatocny - vykonom by mohol byt 105 koni,77kW) - ci vlastnostiach o hocicom. Priklad som chcel silnejsie auto - bezpecne pre rodinu. ALe ja ozaj pojdem maximalne niekde - nikde a nikdy a vtedy sa mozem spravat bezpecne aj na bicykli - nemam koho predbiehat.

 

Ale nechcem kombik - medzi cim som povodne vyberal - lebo tam do 15000 nieje problem vybrat(resp vyberat - lebo sa tam zmestia vsetky) - ak tak ktore a preco?

 

Rodicia maju polo ja som uz na nom bol v taliansku a v holandsku - chcem nieco ludskejsie(tam je to utrpenie a je to dobre auto). Ten fiat v spanielsku uz bol lepsi. Ale som vnom viac ako 3 hodiny nesedel.

 

Ja sa v autach nevyznam doteraz som najazdil asi 40 000km. Mne boli uplne suma fuk- krabice vsetky jedno a to iste. Dva dni som pozeral stranky predajcov,ci vyrobcov, az na treti som vyssiel von a pozeral co to stoji na parkovisku - ako to vyzera.

 

Za kazdy nazor budem vdacny. Dam plus a poviem dakujem a preco nie - alebo dam viac plusov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nad nejakym kompaktnym SUV/crossoverom si nerozmyslal?

teraz najdes v ponuke kazdej znacky nieco za rozumnu cenu. my sme nedavno (rok dozadu) kupovali hyundai ix35 a spokojnost nadovsetko. k tejto kategorii sme prisli cez partnerkinu sluzobnu kiu sportage, povodna volba aj bola kia ale potom sme nasi predvadzacku ix35 v ponuke ktora sa neodmieta :-)

je to priestranne, pohodlne, podla testov vraj aj bezpecne, natrepeme sa tam 4 plus jedno psisko a batozina na donovaly na tyzden

motor nafta 1,7 crdi, taky priemer, ani raketa ale zasa ani lenive. spotreba 6l/100km pri plnom nalozeni- predpisovo.

znama ma zasa ford kuga, tak isto spokojnost najvacsia,

aj tak je to prast jak uhod. vyberas si aj ak podla toho co ti viac padne do oka a ako hlboko mas do vrecka.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

i35 som sledoval(cena je tak tak,resp patri do vyberu). sestra to kupila benzina - lebo do svedkskych zim vraj nafta nie. Inak ja by som chcel skor benzin. Neviem kvoli comu - motor ma vacsi vykon - vacsia spotreba. Svagor povedal ze nafta motor viac vydrzi - ale ja milion km nespravim ani za 20 zivotov.

 

ford kuga si pozriem - vyzera to na to auto ake chcem len to je od 21500

 

Ja by som bol rad aby to bolo maximum za 18 000,lebo viac nedam ,ja uspory na auto nedam,zatial nemam ciel,lebo ja mam vsetky peniaze v stavebnom sporeni(odtial ich vyberat nebudem a sporit chcem nadalej). Inak uz aj firma by bola vstrate :-) Nie celkom, ale blizko - som ochotny dat na auto polku platu

 

Ale keby nieco presvecim zenu a jej jej uspory zoberiem. :-) Ona si chce prerobit byt. Detom nezoberiem(maju viac ako zena,kazde jedno a ja moje su na byvanie - dom)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je individulane u kazdeho vyrobcu a modelu. Niekde ti daju auto o par dni, niekde cakas mesiace.

Pokial ako pises vela nejazdis, tak tebe sa nafta urcite neoplati. Este na tom (v drvivej vacsine pripadov) prerobis.

 

Ja pridam tipy, Skoda Yeti a Kia Sportage.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Škoda Roomster sa mi zdá na také rodinné behanie celkom akurátna, ak netrváš na 4x4 s vyšším podvozkom a ak áno, tak potom už asi len tí kórejci ix35 alebo Sportage alebo Škoda Yeti, ale tie sú v strednej výbave väčšinou nad danú cenovú úroveň. toľko, čo sa týka nových áut. a ak jazdenka, to už je potom na dlhú debatu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

vcera som zas prelistoval stranky vyrobcov.

Nieze rozhodol,na vyber nemam ak to bude v ponuke kupim Zafiru.

 

1.6 (85kW/115k)

benzín

 

5-st. manuálna

 

18.990

 

 

 

3.500

 

 

 

15.490

http://www.opel.sk/v...ra/prehlad.html

Nieco podobne je vsetko drahsie aspon o 5000 a na to nemam. budem rad ak zozeniem 5000 eur(vramci svojich moznosti - nejdem si ani od rodiny(kamarata) poziciavat ani do uspor, proste na viac nemam a to by mohlo byt pre zaciatok).

Pritom je to to co som chcel a hladal.

Ak mate nieco lepsie sa potesim.

 

Inak to neplati ze do uspor nepojdem ci si nepoziciam(lacnejsie) - ak zistim ake su pomienky pri splatkach(spracovatelsky poplatok 4% ci poistenie - 55eur za havarijku mesacne nedam). Ak to nebude nevyhodnejsie 1% to kupim zruky. Ale na auto nechcem dat viac. Nie 20 000. Toto by mi stacilo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zenina kamaratka si chce kupit,ci ju zaujalo toto.

https://www.chevrole...modely/orlando/

 

Ale oni maju viac penazi ,uz aj dve auta doteraz -male konzervy. Pritom su to velki ludia a penazi maju viac ako mi - aj drzglosi aj vojaci.

 

Pre mna to auto - teraz ako na to pozeram je ta cena ja si pamatam nizsiu cez 15 000 eur v starom roku? A nema tam pre mna motor -vyssia spotreba a prilis velky vykon - musim sledovat aj registracny poplatok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak chce niekto kupovať novú plechovku tak teraz,je až neuveriteľné akú cenovú vojnu spustili výrobcovia.Napr. francúzi tie svoje plečky už fakt núkajú za také ceny že už je tam vidno tú zúfalosť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov