Skočiť na obsah

Aké knihy máte rozčítané?


Andulqa

Odporúčané príspevky

po maratóne scifikrimi, ktoré som si nesmierne užívala,  jedna úplne iná nie veľmi záživná detektívka, teraz zmena ...

 

Terry Pratchett: Nefalšovaná kočka

 

... ľudstvo má vžitú predstavu, že mačky sú milé stvorenia, ktoré ľúbia teplúčko, spia a spia a spia a sem tam chytia myšičku, alebo sa len tak pre potešenie paničiek naháňajú za prasiatkom na stene ... prípadne majú mašličku na krku a dobre vychované robia v telke reklamu na mačacie žrádlo.

omyl.

s mačkami je to celé úplne, ale úplne ináč, ako, to vysvetlí Terry Pratchett :)

 

V dnešní době si spousta lidí zvykla na nezáživné, konzumní kočky, které sice mohou kypět zdravím a vitamíny, ale přitom nesahají ani po kotníky starým dobrým kočkám našeho mládí. Cílem Kampaně za Opravdové kočky je pomoci lidem rozeznat Opravdovou kočku od ostatních a tomuto účelu je věnována i tato kniha.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Momentálne čítam úspešnú fantasy ságu - "Píseň ledu a ohně" od amerického autora Georga R.R. Martina.

 

Niektorí z vás možno poznajú úspešný TV seriál "Game of Thrones", ktorý je sfilmovaný práve podľa kníh.

Píseň ledu a ohně (A Song of Ice and Fire) má zatiaľ 5 kníh zatiaľ čo autor píše šiestu. Sága má končiť siedmou knihou:

1. "A game of thrones"           (Hra o trůny)
2. "A clash of kings"              (Střet králů)

3. "A storm of swords"          (Bouře mečů)

4. "A Feast for Crows"          (Hostina pro vrány)

5. "A Dance with Dragons"     (Tanec s draky)

 

Pripravujú sa:

6. "The Winds of Winter"       (Vichry zimy)

7. "A Dream of Spring"          


 

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

 Martin0703 vyzerá to na celkom zaujímavé čítanie, nechám sa nabudúce  inšpirovať. 

 

Dočítala som Agathu Christie - A neostal ani jeden  napínavé čítanie, odporúčam, kto to ešte nestihol prečítať.

 

Dnes som navštívila knižnicu a v rukách držím knihu od Jo Nesbo - SNEHULIAK. Konečne sa mi pošťastilo, že čitateľ vrátil knihu, a že si na mňa počkala. Teším sa už na večer, keď sa ponorím do deja príbehu. :reading:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

po hodne dlhom čase som sa vrátila k dobrodružným príbehom od Leslie L. Lawrence

mala som čo čítať, tak som ho trochu na chvíľu odložila, čítam ho nejakých tridsať rokov, a on ich píše oveľa dlhšie, to sú knižky, ktoré môže ktokoľvek, kto je správne naladený na neohrozeného hrdinu, ktorý rieši boľačky, prevažne v okolí Himalájí, ale aj kdekade inde / autor je orientalista /, humor, neotrlé príbehy a potrestanie tých zlých ... : )

napísal nesmierne veľa  kníh, odborných, ale hlavne dobrodružné, niekoľko radov s niekoľkými hrdinami ... najznámejší je je jeho menovec L.L.L. ...

dostala sa ku mne jedna z jeho najnovších kníh z tejto rady, napísaná r. 2013, v preklade snáď "Padajúci biely prach"

vždy s poriadnym kusom fantázie písané príbehy, hodne humoru a hodne zla, čo musí hrdina vyriešiť, tentokrát sa drží nových medzinárodných pravidiel a už nenosí so sebou všade do sveta / nedovolili mu! / neoddeliteľný Smith and Wesson, a dokonca zabudol aj na fajku! ... ale ide mu to aj tak :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak mimochodom som teraz zhltol novu knihu (Yu)konsky zapisnik http://freeskier.sk/yu-konsky-zapisnik-martin-notbuk-sos-v-bratislavskom-martinuse/ a mozem pokracovat v citani Expedice k Čechožroutům aneb Proč bychom se nepobili autora Zdenka Smida http://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_%C5%A0m%C3%ADd , kedze som si nedavno o niekolko titulov rozmnozil zbierku s jeho knihami

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

dostala som chuť zasa raz pokračovať v čítané vyššie spomenutého Leslie L. Lawrence ...

toto je séria, ktorá je písaná v ich forme, ale tentokrát je "ich" dievčina -  pokračovacia séria dospievajúce dievča, stredoškoláčka, vysokoškoláčka až mladá žena ...

bavím sa, ale tieto príbehy mi ešte viac pripadajú ako voľakedajší Dumas - keď bol platený od riadku, tak rozťahoval rozhovory po slovíčkach, na každý riadok slovo, ako sa len dalo :)
 

tu to robí autor s postavami a príbehmi toho množstva vedľajších a polovedľajších postáv - jedno mu treba uznať, fantáziu má autor nevyčerpateľnú ...

 

vo štvrtom príbehu, ktorý práve čítam, /je najrozsiahlejší/, načal toľko vlákien, s kdejakými postavami a ich úplne vedľajšími príbehmi, a nasmeroval samotný príbeh dievčiny už toľkými smermi, že som úplne presvedčená, že ani sám autor pri písaní netušil, čo bude v ďalšej kapitole :)

 

... už čítam štvrtý príbeh z radu "Príbehy Orsi Báthory", a už to chcem dočítať, aj keby čo bolo - začínam byť po tom všetkom zvedavá, čo vymyslel na koniec toho rozsiahleho príbehu ...

ale od toho som ešte pomerne ďaleko, takže tam toho ešte bude, ajajaj :smile2:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešte mi chýba do konca pár najdôležitejších strán, ale nevládzem to dočítať ... od tejto série horšie knihy som dávno čítala, toto je jedna obrovská hrúza  : )
tohto autora mám rada roky rokúce, ale lepšie by bolo, keby sa vrátil k svojmu hlavném u hrdinovi LLL do Tibetu a sveta lámov a sibírskych nágov, a kdečoho orientálneho, tam je dokonale doma ako orientalista, má skvelého neohrozeného hrdinu s miliónom neskutočných dobrodružstiev každého kalibru, to pasuje :)

ale keď chce písať ako dospievajúca dievčina či mladá žena, ktorá mení príbeh, postavy, historky a vlastnú povahu každé dve strany, nieeeee .... nie nie :unudeny: :nienie:

musím si nájsť niečo, čo mi napraví chuť ! :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Momentalne uz docitavam knihu Larsa Keplera -  Zmluva podla Paganiniho.

Dlho som tomu nejak nevedela prist na chut, neviem, asi som vela od toho ocakavala. Tak ale docitam :D

 

O knihe

Niektoré zmluvy nezruší ani smrť... Generálneho riaditeľa Carla Palmcronu nájdu obeseného v prepychovom byte v luxusnej štokholmskej štvrti Östermalm. Izba, v ktorej zomrel, je však nezariadená. Ako sa teda obesil? V ten istý deň nájdu mŕtvu mladú ženu na jachte, čo sa bez posádky plaví medzi ostrovčekmi pri Štokholme. Pľúca má plné brakickej vody, no oblečenie suché. Ako sa teda utopila na palube lode, čo pokojne brázdi pobrežné vody? Obe úmrtia by navždy zostali záhadou, nebyť nástojčivosti a tvrdohlavosti kriminálneho komisára Joonu Linnu. Jeho nečakané odhalenie a dedukcia rozkrútia kolotoč strhujúcich udalostí. Polícia sa v toto leto ocitá pred jednou z najťažších skúšok. Zmluva podľa Paganiniho je vzrušujúci kriminálny román, s ktorým Lars Kepler znova predstupuje pred čitateľa a ponúka mu nevšedný zážitok.  

 
 (abc. knihy . net)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

littlewitch...zahod to :zubiska:

 

ja po dlhej snure detektivok som presla na serioznu literaturu..takze teraz Chaim Potok - Vyvolení

 

som v polke a zatial dobre..

 

o dvoch zidovskych chlapcoch na pozadi udalosti okolo rokov 1944 +

 

šalom... :reading:  :reading:  :rabbi:

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

helle, tak som sa tym prekusala :D ale fakt je to na zahodenie, tak ako sede odtiene :D teraz citam od Prestleyho Dobri kamarati. Tiez som mala tazky zaciatok, ale paci sa mi to uz :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Carl Hiaasen : Hurikán

 

kniha vyšla r. 1995 ... autor využil vtedy zúriaci hurikán Andrew, jeden z najväčších pred Katrinou, ktorý preplienil južnú Floridu 

ako pozadie pre svoj podivný spletitý príbeh

 

oslobodené divé a jedovaté zvieratá, oslobodení nebezpeční a jedovatí ľudia, vášne oslobodené spod krusty kultúrnosti, bezuzdný strach, lov na kšefty, peniaze a  šťastie, podivné bytosti, ktoré sa vynorili z ruín, ktoré po sebe hurikán zanechal, pomsta, pomsta pomste, nezvyčajné konanie spravodlivosti akosi samej osebe ...
nebezpečné, strašidelné, úsmevné, zabijacke, podivné dobrodružstvá ľudí, blúdiacich po zničenej krajine ...

podivný kaleidoskop všetkého čo v ľudskej povahe je, premiesené so  silou prírody, s úsmevom, mrazením, s farebnými divnými figúrkami ... dlhý čtivý humorný, mrazivý, podivný príbeh
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ráno som dočítala Drozdajku (1. časť bola Hry o život, 2. časť tuším Hra s ohňom).

prečítala som to jedným dychom.

Vraj je to aj sfilmované, ale filmy som nevidela.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

poznatok z čítania Alice - treba to prečítať na jeden záťah, lebo hľadať v tom príbehu ďalší deň súvislosti 10-15 strán dozadu je trochu únavné. inak skvelá kniha.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Vilma, ten názov poznám

to je  krimi ... detektívka, filozofujúca a celkom ťažká, aj keď útla knižka

aspoň mi tá téma trochu ťaživá pripadala svojho času, čítala som to kedysi pred cca tridsiatimi rokmi, niečo si z nej pamätám ...

 

založ.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

J.P.Borovička - Súmrak mafie.

 

Tomassi, kedysi som dostala od kamaráta Muži v ofsajdu, taká humorná knižočka o skalných fanúšikoch klubu Viktorie Žižkov, ako prežívali všetky& úspechy a neúspechy tých svojich, vtedy som to prečítala jedným dychom a dosť ma to pobavilo, nečítal si to?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Joe R. Lansdale - Stratené ozveny

 

vyzeralo to dobre, vyzerá to celkom dobre, začalo dobre, ale čím viac sa do toho začítavam, začínam strácať trpezlivosť aj entuziasmus dočítať to ... no uvidíme.

Harry Wilkes ako malý chlapec prekoná vážnu chorobu, a so svojimi dvomi priateľmi / kamarátkou a kamarátom / sa za jednej detskej dobrodružnej noci stane svedkom podivného javu: vidí veci. veci, na miestach, ktoré prekrývajú dávne zlé udalosti ... jeho videnie mu prerastá cez hlavu, až kým na vysokej vypestuje v sebe rozvinutého alkoholika, čo otupuje jeho videnia, a vytvorí si cestičky, po ktorých sa pohybuje, kde sa nedohrali zlé udalosti, alebo len menej zlé ...
za pomoci jedného náhodného známeho, alkoholika, ktorý sa nevie zmieriť so stratou rodiny, sa učí pomaly žiť bez alkoholu a spolužiť so svojimi schopnosťami.
začína sa mu dariť, až kým sa na neho neobráti kamarátka a stará láska z detstva, z ktorej sa stala policajtka / ako bol kedysi jej otec / a poprosí ho o pomoc pri objasnení otcovej podivnej smrti.
 

kniha, opis detstva, rodičov, kamarátov, okolností bielej chudoby, alkoholik Tad, to všetko je v knihe skvelé ... až potom sa to začína lámať, už je to menej dobré ... a koniec ešte ďaleko ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

- dočítala som. a to už je čo povedať. nebola to zlá knižka. bežní ľudia, bežný jazyk, jazyk krčmy a ulice, vulgárností bárskoľko, neuveriteľne veľa filozofovania, dobré východiskové charaktery, nábeh na skutočne dobrý príbeh so skvelou pointou ...

akurát tá skvelá pointa ostala autorovi v šuflíku, tuším nevedel, ako to stále zdĺhavejšie čosi razantne ukončiť. trošku znásilňovaný príbeh, ale ušiel ... tak do troch štvrtín.

posledné najdôležitejšie strany sa sploštili a pointa spľasla, vyšumela do stratena a hollywoodskeho konca - všetko je dobré, keď sú hrdinovia síce pofačovaní, ako-tak živí a v nemocnici, jeden druhého si doberajú a pýtajú puding.

tak.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

po jednom ďalšom nehoráznom krimi-sklamaní / vraj autorka bestselerov ocenená x cenami ... pche! ... bližšie raz v Detektívkach /

som sa podujala čítať knihu, na ktorú som sa už nejaký čas chystala :

Tadeusz Breza: Úrad

 

je to román z r. 1969 od poľského autora, ktorý bol pôvodne benediktín, neskôr diplomat, novinár a kultúrny atašé v Ríme.

v tomto románe podáva svedectvo o vysokých cirkevných kruhoch a o živote pápežskej kúrie.

román bol preložený do mnohých jazykov, dokonca bol prepísaný aj na divadelnú hru.

 

autor prevedie čitateľov svetom Vatikánu, ktorý dôverne pozná.

- hrdinom príbehu je mladý poľský vedec, s ktorým pochodíme Úrad, jeho obrovskú mašinériu, po mnoho storočí vyvíjajúce sa cesty a cestičky, zložité, svojimi vlastnými zákonmi sa riadiace fungovanie ...
- kňazských a svetských úradníkov s ich životmi, prostredím a myslením,
- biskupov a arcibiskupov a monsignorov s obrovskou mocou a drobných kňazov v chudobných farnostiach,

- po typy parazitujúce na periférii Vatikánu,
- k zemi pritlačené či mystické, nepružné premýšľanie či naopak zriedkavé javy, ktoré sa snažia o obnovu cez politické činnosti,

- až po hmlisté obchodné praktiky ...
- cez toto všetko a oveľa viac dostávame obraz o komplexnom kompletnom Vatikáne od človeka, ktorý ho poznal z každej strany.
tento skvelo odpozorovaný a reálny obraz sa stáva aj symbolom :

symbolom odcudzeného, svojskými zákonmi sa riadiaceho Úradu, ktorý  priam spôsobom podobným činnosti elektronického mozgu vezme do úvahy každú okolnosť,

ale ani na moment sa nestará o ľudský život, ktorý sa dostal medzi jeho ozubené kolesá.

 

recenzia je prekladom odtiaľto : http://moly.hu/konyvek/tadeusz-breza-a-hivatal  - a súhlasím s ňou zatiaľ do písmena.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

práve som dočítal Stoletého staříka...  vynikajúce čítanie, jemne cynický humor... presne podľa môjho gusta :thumbsup:  dúfam že to nikto nezvrzá tým že podľa toho natočia film.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

práve som dočítal Stoletého staříka...  vynikajúce čítanie, jemne cynický humor... presne podľa môjho gusta :thumbsup:  dúfam že to nikto nezvrzá tým že podľa toho natočia film.

 

ee, si robis srandu, clovece??? :w00t:

 

film je uz predsa davno natoceny a cele leto bezal aj v nasich kinach..

 

ja som nejako tejto knihe nemohla prist na chut..a to ziaden problem s cynickym humorom nemam :zubiska:  zacala som to citat niekedy v lete..reku, ze do horucav to bude dobre a prd..nuda..asi ma odradilo, ze to bol maxibestseller, ktory citali vsetci a este to porovnavali s Forestom Gumpom...Foresta neznasam..bestsellery detto..ale ked budem mat 100 rokov mozno sa k tomu vratim

 

 

Momentalne citam zaverecnu cast Trilogie z ostrova Lewis od Petra Maya - Sachove figurky..pomaly sa to rozbieha..mrtvolu uz mame..tak uvidim... :P

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov