Skočiť na obsah

cizy

Odporúčané príspevky

milovníkom chute alkoholu - je to ťažké zrejme pochopiť tomu, kto nerád opice a nerád do nemoty, ale zrejme to niekomu pomáha žiť. len zvyčajne tým vedľa to moc nepomáha žiť ... jedna novinka : len otázka je, či to uspokojí milovníkov alkoholu. ako takého, nielen jeho chute, ale jeho následkov, stavu mysle ... hm ?

 

 

David Edwards učí na Harvarde. Mimo iných jeho záujmov má na svedomí i viaceré vynálezy. Jedným z nich je aj minisprej, s ktorým si môžete užiť chuť alkoholu za požitia minimálneho množstva tekutiny, ktorú si nastriekate na jazyk. Ak máte naozaj radi chuť alkoholu, je tu pre vás možnosť ako sa ráno zobudiť bez opice.

Obrázok

Čítajte viac: http://pocitace.sme.sk/c/6448476/opity-v-sekunde-naj-na-internete.html#ixzz1zyBo8JrY

 

 

uspokojí náhražka ?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vypijem fšecko, ale nepijem. Dnes som si ale dal pivko-nealko na záhrade.Občas, keď prídem do rodiska, tak zo švagrom dáme nejakú tú dobrú slivku, ale doma mám plnú špajzu darovaných flaší .Ešteže sa alkohol nekazí :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Poriadne drahý dúšok vína ...

Niektoré vína sú vzácne, iné majú "pohnutý osud", ale hlavne u tých starých vín platí, že cena má len veľmi málo spoločného s chuťou. Expert na víno – Thomas Matthews tvrdí, že väčšina vín sa dá piť maximálne do 50. rokov, potom už ich kvalita klesá. Podľa neho sú však hlavným fetišom pre zberateľov.

 

1/ Screaming Eagle, ročník 1992

Pôvod: USA

Cena: 1 700 000 korún

Má zvodnú vôňu, neobvyklú nachovú farbu a sladko smotanovú chuť – takto víno hodnotia kritici a dodávajú, že je úplne iná, ako sú u vín zvyknutí. Pochvalné recenzie okamžite "vystrelia" cenu nahor, z vína sa stáva kult a v roku 2008 americký podnikateľ vydraží bedničku so šiestimi fľašami vína ročník 1992 v prepočte za takmer 10,2 milióna korún.

 

post-88-0-78417100-1342015626.jpg

http://www.google.sk...iw=1051&bih=767

 

2/ Chateau d´Yquem, ročník 1787

Pôvod: Francie

Cena: 2 040 000 korún

Toto víno obľuboval americký prezident Thomas Jefferson /1743-1826/, vo svojich románoch o ňom písali Alexander Dumas /1802-1870/, Marcel Proust /1871-1932/ i Jules Verne /1828-1905/.

 

post-88-0-78014100-1342015631.jpg

http://www.google.sk...iw=1051&bih=767

 

3/ Chateau Lafitte, ročník 1787

Pôvod: Francie

Cena: 3 264 000 korún

Keď Tomas Jefferson v roku 1784 víno zo slávnej francúzskej vinice pri Médoc, severozápadne od Bordeaux ochutnal, okamžite sa stal jeho stálym zákazníkom. V dome, v ktorom počas pobytu vo Francúzsku žil, v roku 1985 zbúrali starú stenu a za ňou nečakane objavili niekoľko fliaš vína s jeho iniciálami. Jednu z nich za rekordnú sumu vydražil vydavateľ Christopher Forbes. Autentičnosť vína však spochybnil zberateľ William Koch, ktorý tiež kúpil niekoľko fliaš a žaluje Hardyho Rodenstocka, ktorý víno predáva. Expertízy však pravosť vína, korku a fľaše potvrdzujú. Do dnešných dní však jednoznačné rozhodnutie vydané nie je.

 

post-88-0-90043500-1342015660.jpg

http://www.google.sk...iw=1051&bih=767

 

4/ Shipwrecked 1907 Heidsieck

Pôvod: Francie

Cena: 5 310 000 korún

V roku 1916 viezla švédska loď Jönköing ruskému cárovi Mikulášovi II. /1868-1918/ zásielku šampanského Heidsieck Cuvée, nazvaného Diamant bleu. Zúri však I. svetová vojna a torpédovaná švédska loď aj s nákladom klesá ku dnu, kde leží 80 rokov. V roku 1997 vrak objavia potápači a podarí sa im náklad vina vyloviť. Fľaše šampanského sú na aukciách následne rozpredané ... posledná fľaša je vydražená za rekordnú čiastku a stáva sa najdrahšou fľašou šampanského v histórii.

 

post-88-0-31597400-1342015666.jpg

http://www.google.sk...iw=1051&bih=767

 

5/ Chateau Mouton-Rothschild, ročník 1945

Pôvod: Francie

Cena: 6 338 000 korún

Vineta s motívom churchillovského víťazného V je síce oslavou konca II. Svetovej vojny, ale toto víno je víťazom na všetkých frontoch. V roku 2007 je predané za rekordnú čiastku a podľa expertov pochádza z najlepšieho ročníka 20. storočia. Aj po 50. rokoch si údajne udržalo výbornú šťavnatú chuť a ako jedno z mála sa dočkalo od kritikov absolútneho hodnotenia. Vinetu na žiadosť Philippa de Rothschilda vytvoril francúzsky umelec Philippe Jullian ... a neskôr sa z tohto nápadu stáva tradícia a na etikete sa objavujú diela takých umelcov, ako sú Salvador Dalí, Joan Miró, Marc Chagall, Pablo Picasso, alebo Andy Warhol.

 

post-88-0-68322700-1342015691.jpg

http://www.google.sk...iw=1051&bih=767

 

A ešte jedna perlička ... najcennejšie víno, ktoré sa nikdy nepredalo.

Newyorský vinár William Sokolin vlastnil unikátnu fľašu Chateau Margaux 1787, ktorá pochádzala zo zbierky Thomasa Jeffersona. Podľa Sokolina bola fľaša ocenená na 10 360 000 korún. V roku 1989 ju Sokolin vzal do newyorského hotelu Four Seasons, aby ju vystavil na stretnutí s významnými vinármi. Počas večera však neopatrný čašník vrazil do stola tak nešťastne, že fľašu zhodil, tá spadla a rozbila sa. Poisťovňa Sokolinovi vyplatila 225 000 dolárov.

Zdroj: Epocha 14/2012

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sú veci, ktoré nechápem, ale takých je plno ... nevadí :)

pripomenulo mi to - a podobné správy o vydražených prastarých fľašiach kdečoho mi to vždy pripomenie - kedysi dávno som čítala jednu detektívnu poviedku, kde išlo o zložitejšie medziľudské vzťahy, ale hlavnú úlohu hrala fľaša prastarého desivo drahého unikátneho vína ...

nový šťastný majiteľ nemienil riskovať, či je pitné ... na slávnostnej večeri na počesť koštovky víno schválne zničil ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

platí, že cena má len veľmi málo spoločného s chuťou.

Expert na víno – Thomas Matthews tvrdí, že väčšina vín sa dá piť maximálne do 50. rokov, potom už ich kvalita klesá.

Pochvalné recenzie okamžite "vystrelia" cenu nahor, z vína sa stáva kult

čisto teoreticky už stačí len zlomiť nejakého experta cez víno k napísaniu oslavnej recenzie na Chateau Jablčné Dezertné v exkluzívnej dizajnovej PET fľaši, a akcie Lídlu na svetových burzách vystrelia do nebetyčných výšin :thumbsup:

len neviem čo by potom pili chudáci bezdomovci :zubiska:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Že sa "páliť" zvykne "všeličo", to nás asi ani tak neprekvapí, ale víno z paradajok? :hmmm:

 

Kanaďan Pascal Miche začal pred pár rokmi podľa receptu svojho prastarého otca vyrábať víno z paradajok. Druh paradajok do svojej "vinice" si starostlivo vybral a dnes ročne predá zhruba 34-tisíc fliaš vína. Z cca 6200 paradajkových koreňov zbiera úrodu trikrát ročne, paradajky spracováva tak, ako vinári spracovávajú hrozno ... drví ich, maceruje, lisuje a vyrába suché, jemné a lahodné víno. Fľaša originálneho paradajkového vína /375 ml/ sa predáva v Quebeku v špeciálnych obchodoch a fľaša vína stojí 25 dolárov.

 

.....post-88-0-74038900-1352271493.jpg

 

.....post-88-0-15424100-1352271502.jpg

Zdroj: Epocha 21/2012

http://restauracie.etrend.sk/restauracie-vino/paradajkove-vino-masiara-z-quebecu.html

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nikdy v živote som neobjednávala alkohol, a vlastne ani nekupovala na doma ... až teraz, také pusu lepivé dobroty - tri druhy likérov, jeden vyslovene pre fľašu, jeden že je odskúšaný a skvelý, a jeden že je málo sladený a citrónový, a citrónové veci proste môžem vždy a všade.

pretože v podstate takmer nepijem, len výnimočne, zásoby celkom iste vydržia dlho ... :)

 

a k tomu, veľmi príhodne, jedna prvorepubliková antialkoholická kampaň - pozor, nič nestratila zo svojej platnosti ! :ozrani:

post-3-0-77026600-1352372479.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kvoli zene doma aspon rok uz nemame normalnu palenku. Kvoli mne. Aj ked nieco na oslavy dostanem - bud niekam poschovava,alebo Peter pavol a viac oslav sa oslavuje pri zeninych rodicov - lebo viac oslavencov, nic nedonesie domov. Ja palenku nekupujem. teraz sme mali u nas oslavu a "moju palenku" mala doniest svokra, zabudla tak som musel ist do obchodu. Ale ine som chcel rok aj viac sme mali len asi 5 zenskych flias. Ja tvrde nemusim a rok som tam chodil a nic tam nebolo(ja som tie flase mal prevonane ale rok ma nic neoslovilo), som sa otocil bud isiel spat ci von na pivo. raz sa mi von asi nechcelo som nalial z prvej. Samozrejme som ju dopil, takto padli tri. Inak neboli zle aj take kremove , aj take ine inak oni vobec niesu lacne - ale hlavne maju malo alkoholu(preto to nieje problem za dva hodinky stiahnut).

 

Inak aj zena sa cudovala , ze na jednu som sa dal - ta ani jej nechutila. A ked sme boli v obchode a sme ju v regali videli,sa ona cudovala ako to moze stat 9 eur.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a viac, než 9 eur, za tri fľaše aj s dopravou sme platili 50.

ale na druhej strane, tie tri fľaše občas ovonia aj niekto iný, prípadne tak sem tam olízne z nich, občas dámska návšteva, ale aj tak to bude rozhodne trvať tým trom fľašiam tipujem tak dva a viac rokov, minimum, nie dve hodiny :)

 

aby ste videli, čo konkrétne, tak tieto tri :

- vaječný likér kvôli fľaši, z recesie, a okrem toho je aj dobrý, kedysi ho mama robila občas doma, robilo sa to bežne v domácnostiach ...

- disaronno som už kdesi písala, po strašne dlhých rokoch to bol prvý alkohol, ktorý mi aj chutil, nielen voňal, má orechový základ a prastarú receptúru

- a lemoncello, konkrétne toto pre farbu, citrón, a málo sladené

 

post-3-0-17523600-1352394484.jpg ..... post-3-0-34033100-1352394501.jpg ..... post-3-0-21271200-1352394518.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Normalne sa mi na tie flase aj zle pozera, keby zan dala zena(ona ich dostala to nedaruvali mne,aspon dufam ja to nesledujem co je casto pod papierom) 50 eur ich aj snimi vyhodim z domu. :-)

9 eur stala jedna co som si zapamatal.to bolo aj dobre lepidlo. nevypil som vsetky za vecer, ale za viac ako 3, niekedy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ano, ale rozpočítaj 50 eur na minimum dva roky, / čo je ale poriadne podhodnotené, to bude viac ako dva roky / to je 25 eur na rok, prípadne menej, to nie je na konzumáciu na dve hodiny či tri večery, slimak, jaj :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaj kupujes palenku na okrasu, ved OK. U nas tych 5 flias je aj ci bolo viac ako 2 roky, a my ked mame oslavu tak pijeme, len tie flase nik nechcel, lebo chlapy vodka ci domaca a zeny vinko. resp. ja zenam nenalievam(mozno raz prvy) u nas ja sa staram len o chlapov - a zena setrila aj na svojich kolegyniach. Ona kolaciky, salaty, chlebicky a nieco vypeka a pod..,ako nieco je, vlastne vsetko je dobre..ale, my mame aj ine priority.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

prečítala som nadpis, a povedala som si : toto musel byť trénovaný východniar ... a ajhľa :

 

Pre bežného človeka by to bola smrteľná dávka, ale 49-ročný muž z Veľkých Kapušian prežil bezhlavé popíjanie alkoholických nápojov bez vážnych následkov.

 

.... lekári a zdravotnícky personál neverili vlastným očiam. Namerali mu až 7,1 promile alkoholu v krvi.

Pacientovi pravdepodobne asi zachránilo život to, že je v popíjaní alkoholu trénovaný.

Na to, aby dosiahol viac ako sedempromilový rekord, musel vypiť viac ako 1,5 litra vodky, alebo 23 pollitrových pív alebo 4,7 litra vína.

...

Kontrolné vyšetrenie etanolu v krvi vykonali aj po 16 hodinách a predstavovalo 2,3 promile.

Čítajte viac: http://michalovce.ko...l#ixzz2HmY9J8DY

a dva dni okolo neho skákali lekári, ventilovali mu pľúca a dávali ho dokopy ... na toto niet čo povedať.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Neviem, ale stále som nepochopil aký zmysel alkohol má... Posledné 4 roky som sa alkoholu takmer ani nedotkol, a vôbec mi to nikdy nechýbalo. A nikdy by ma len tak samovoľne nenapadlo, že "dal by som si niečo alkoholické". A už obzvlášť nechápem ľudí, ktorí alkoholom "riešia" svoje problémy. Ak to niekomu predsa len pomôže, tak určite len krátkodobo. Takže tak... Vôbec by mi nevadilo, keby sme mali prohibíciu - myslím, že by to dokonca bolo prospešné.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prohibícia je zas blbosť, potom by tu bolo viac trosiek, keďže by z toho profitoval v prvom rade čierny trh. V malom množstve je alkohol fajn, lenže žiaľ sa stáva často, že človek niekedy nie je kedy je dosť a dlhodobo sa môže vyvinúť kvalitná závislosť...čo sa týka mňa, neviem či som závislý, ale pomaličky aj áno, resp. príliš často pijem vo väčšom množstve...problémom aj je, že keď ma aj kamoši zavolajú tak to skončí akurát tak pitím. Jedno-dve pivá, no nakoniec je ich aj viac a k tomu sa pridá tvrdé...ale úprimne, aj ja som ich niekedy volal. A áno, "riešim" si takto svoje komplexy, život ma ktovieako nebaví...veľa citlivých ľudia si žiaľ navykne na alkohol (alebo narkotiká, lieky). No ja nechcem týmto ospravedlniť svoje pitie. V poslednom čase ma chytá aj kvalitná panika potom, ako som opitý.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiež si myslím že prohibícia by asi nebola to najsprávnejšie riešenie. Zrovna včera ma volal kamoš že či idem slopať, hovorím že nie. Keby sme išli na jedno nemám stým problém, len viem že on by pri jednom neostal, takže buď by som pil aj ja alebo by som triezvy počúval opilé reči :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, ale stále som nepochopil aký zmysel alkohol má... Posledné 4 roky som sa alkoholu takmer ani nedotkol, a vôbec mi to nikdy nechýbalo. A nikdy by ma len tak samovoľne nenapadlo, že "dal by som si niečo alkoholické". A už obzvlášť nechápem ľudí, ktorí alkoholom "riešia" svoje problémy. Ak to niekomu predsa len pomôže, tak určite len krátkodobo. Takže tak... Vôbec by mi nevadilo, keby sme mali prohibíciu - myslím, že by to dokonca bolo prospešné.

 

Comu by to bolo prospesne? :) Aky zmysel ma kava? Aky zmysel vo vseobecnosti ma gastronomia? Ved tvoje telo by bez problemov prezilo aj na infuzkach, ono nejake radovanky chutovych poharikov nepotrebuje.

Dobre cerverne k hovadzine, ci nejake to pivko s kamosmi, alebo poharik medovinky na vecer. To vsetko by si mi v pohode zakazal, pretoze v tom nevidis zmysel? Trosku obmedzene, nemyslis? :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak je to v obmedzenej miere, tak v pohode... Ale keď sa tak rozhliadnem okolo seba, často je miera prekročená - a to rovno viacnásobne. Takže asi toľko. Ja som napísal za seba (subjektívne), že MNE by nevadilo keby je aj prohibícia. Nikomu nič nezakazujem, len JA osobne (opäť subjektívne) v tom nevidím zmysel. Konkrétne som mal na mysli hlavne to ožieranie a "riešenie" problémov prostredníctvom alkoholu a všemožného "resetovania". Kto pije s rozumom - a ako si hlavne ty napísal PRE CHUŤ, tak je to OK. Nemám problém s týmto - ale ja som skôr narážal na ten druhý protipól keď to určite nie je len pre chuť alebo ľahké uvoľnenie. Inými slovami, ja osobne mám konkrétne silnú averziu voči tomu ožieraniu á la FUBAR (fucked up beyond all recognition).

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Podobne ako alarm, aj my máme doma chlastu a chlastu, ale my si len zriedka vypijeme, a tak sa nám to hromadí.... Občas dostaneme chuť na dve deci bieleho alebo červeného vínka, v lete skôr na pivo, ale že by sme sa spíjali "pod obraz", to ani náhodou. V spoločnosti si dám, čo mi práve príde na chuť, ale nezvyknem miešať, a viem, kedy stačilo a prejsť na minerálku.

pridám kúsok z pesničky od skupiny Karabina - na túto tému sa to hodí. Škoda, že to neviem celé. Za zle odpočuté názvy pírslušných druhov sa ospravedlňujem, snáď to prežijete.

Kdekdo dneska do hospody chodí

pivo chlastat nebo karty hrát

netuší že tím sám sobě škodí,

že to nemá organismus rád.

kdy&ž jsem takhle po výplatě bádal

kde bych si moh uhnat opici

objevil jsem levné zřídlo zdraví

v Zelenině v naší ulici.

Šumavské bylinné i maltusové (?) znám

když nemám malagel, tak se cítím sám,

bez slkenky Oranž- punču karta nepadá

a jenom hořčákem se zvedne nálada.

pak třešňák s waldemarem utiší můj splín

rybizák z Kmochova je voda na můj mlýn

a to že encián zašene každej stín

ví každej fajnšmekr a znalec téžkejch vín.

Nepi hochu večer ani z rána

whisky ani koňak z Paříže

udělá to z tebe chuligána

dostaneš se brzy za mříže

 

a ďalej si to nepamätám

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nech sa paci pesnicka, vola sa to "DEVĚT DRUHŮ TĚŽKÝCH VÍN"

 

 

1.   Kdekdo dneska do hospody chodí

      pivo chlastat nebo karty hrát

      netuší tím že sám sobě škodí

      že to nemá organismus rád

      když jsem takhle před vejplatou bádal

      jak bych si moh uhnat vopici

      objevil jsem jemné zřídlo zdraví

      v zelenině v naší ulici

 

 

R:   Šumavské bylinné i Maltusové znám

      když nemám Malagelo tak se cejtím sám

      bez sklenky Oranž-punče karta nepadá

      a jenom Hořčákem se zvedne nálada

      pak Třešňák s Waldemarem utiší můj spleen

      Rybízák z Mochova je voda na můj mlýn

      a to že Encián zažene každej stín

      ví každej fajnšmekr a znalec těžkejch vín

 

2.   Nepij chlapče večer ani zrána whisky ani koňak z Paříže

      udělá to z tebe chuligána dostaneš se brzo za mříže

      Česká vína na český stůl patří kdo by moh mít něco proti nim

      zapějme si proto píseň bratři připijme si vínem desertním

 

R:   Šumavské bylinné…

 

3.   Ten kdo není na ovocná vína kdo si nechce litr denně dát

      toho složí sebemenší dřina marodí a okrádá tak stát

      plešatí a horečka z něj sálá vadne chřadne prostě churaví

      potvrdí vám to i docent Skála že jsou vitamíny pro zdraví

 

R:                Šumavské bylinné…

mam aj nahravku, ak by si chcela ;-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Dnes prisla do roboty za mnou zena - len tak aj nie. Deti su o svokrovcov , ze si urobime romanticky vecer.

 

Cele je to smutne a preto to pisem. Nechlastajte.

 

Ja som mal iny plan co som naplnil dal som do seba nejake pivo. Zaberie to cas aj triezvy uz nebudem.

 

Ale na nu som sa vykaslal - ako casto krat v minulosti. Aj stovky dni. 

 

Dnes som si chcel oddychnut aj som som sa zregeneroval.  Je to nefer kvoli nej - ja si to uvedomujem.

 

 

Vylety robim aj kvoli tomu ze ma to bavi ,aj kvoli detom. Aj zene -  aspon nieco. Priklad na zajtra mam zas nieco naplanovane. Kupanie na Prednej hore.

Robim to - ze to ma zmysel. Aspon nieco.

 

Moja zena je skvela.  Vcera sme sa sli kupat a nemali sme plavky. Ona to hadzala na mna - nezobral si nejaku tasku - ja beriem co mi povie.

Sestra ci svagor mi povedali,ze to len hra chcela nove plavky.

 

Tak sme v Topolcanoch v Tescu si kupili plavky a osusky - aj nejake lehatko co je zle. Lahnes si na to mokry a je to mokre.

--------

Realne - zena sa ma pytala 3 den ci som zobral nejaku tasku - uz som vedel ze je problem. Co ja viem co som niesol. Zastavil som - pozrel ci to mame.- nemali sme plavky - ale vtedy som uz nahnevany nebol - lebo som vedel co budem robit dalej - ze si ich v Topolcanoch kupim.Ine vychodisko nebolo.   Ja som si dal opravit aj bicykel kvoli jednej ture - co som mal robit ak som chcel ist na bicykli. Mozno pozicat - ale ja som veril svojmu bicyklu - favoritu - na ktorom som robil  1000 km.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov