Skočiť na obsah

Poraďte bezradným, čím, čo, prečo to je


starsi

Odporúčané príspevky

F:  normálny človek, čo po toľkých rokoch rád a skúseností od xy ľudí vie zadeliť výplatu ako mysliaci tvor, nemá chute podľa finančnej situácie.

 

o tejto tvojej "bezradnosti  a finančnej gramotnosti" sú tu ovšem popísané už celé strany po celom fóre, v žiadnom prípade to nebudeme rozťahovať ešte aj tu. stačilo. nada.

choď s tým do svojej témy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

help, neviem najst info ohladom obratenych nahrobnych pomnikov - je to zvykom na niektorych cintorinoch, kedysi som uz cital clanok o tom, preco, ale teraz to za svet neviem vygooglit

post-2373-0-62316900-1525290551_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pardon... trochu mimo misu, ale to skutocne je? Na nasich cintorinoch?
Nikdy som to nikde nevidela.

O opacnom pochovani som pocula a citala. Existuje aj hrob, kde kostra mala v spodnej celusti dva zamknute zamky.
O tych sa predpoklada, ze boli podozrivi z carodejnictva a podobne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, ide o to, ze napisy su do ulicky; t.j. ked citas pomnik, tak hrob je az za nim, ako ked stojis "pri hlave", nie ako obvykle, ked stojis "pri nohach"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaj... takto, už chápem ako opačne...

 

takto sú ovšem pomníky aj na našom veľkom cintoríne napr. v Šali.

 

neviem, či to malo nejaký extra zmysel, nejaký výnimočný, ale už za stara, a ten cintorín je obrovský a funguje už od druhej polovice, konca predminulého storočia, už pôvodne bol podelený klasicky na veľké "štvrte"... aj na tých najstarších pomníkoch, ktoré sa semtam ešte nachádzajú stojace, je pri prechádzke cintorínom vidieť také pravidlo...:

pomníky, ktoré sú priamo pri cestách deliace tie veľké štvrte, alebo pomníky, ktoré síce majú hrobové miesto tesne pri ceste a pomník až za ním, ale ten pomník pozerá na cestu - tam sú písmená a nápis vždy smerom k ceste.

 

to znamená, že napríklad máme hrob, kde je pomník pri ceste, samotné hrobové miesto smeruje dovnútra od cesty - písmená sú na tejto strane, pri ceste, čiže nie na strane hrobu, ale od hrobu.

 

a máme hrob, ktorý je pri ceste - hrobové miesto nohami smeruje k ceste, pomník je potom až pri hlave - písmo na pomníku je smerom k ceste, čiže smerom k hrobovému miestu.

v rámci štvrtí je to určené podľa toho, kade sa v tom chumli hrobov otáča prevažná väčšina písmen a ako boli parcelované pôvodné hrobové miesta.

zvyčajne sú písmená prakticky vždy otočené smerom k najbližšej ceste alebo chodníčku či priechodu medzi hrobmi /sú sem tam výnimky, ale málo/

 

tento istý cintorín má aj novú časť, kde bolo kedysi voľno, veľký voľný priestor, začali ho zapĺňať štýlom: vždy ulička hrobov, cesta medzi dvomi hrobmi, nápisy vždy pozerajú k ceste, nohy hrobového miesta k ceste.

nepopísané chrbty pomníkov sú tesne vedľa seba, hrobové miesta otočené od seba, pri nohách ďalšieho je zasa cesta, a pomník popísaný smerom k hrobovému miestu a k ceste.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

popísať to znamenalo v podstate väčší bordel, než to v skutočnosti je ;)  :D

 

v podstate písmo na väčších cintorínoch spravidla smeruje k cestám a cestičkám, aby bolo čitateľné z chodníkov... uprostred chumlu starých "štvrtí" to je občas skreslené, ale tá podstata tam býva spravidla zachovaná ...

na maličkých  cintorínoch môže byť pravidlo ešte trochu iné, ale na malom cintoríne zvyčajne nie je problém obísť pekne dokola a prečítať všetko :) alebo špeciálne dôvody, aké našla Hellé :)

 

 

teraz mi napadlo... kedysi veľmi dávno sme boli na chate v Modre - Harmónii, pri jednom výlete sme kdesi nečakane hlboko v lese na jednej hodne zanedbanej lúčke našli jeden prastarý malý cintorín, stálo už len nejakých desať, dvadsať  drevených hodne starých krížov, popraskaných, s pozostatkami písma, okolo takmer neviditeľný plot a dávno zborená vstupná brána - všetky ešte stojace vysoké štíhle kríže mali akotak viditeľné pozostatky písma otočené smerom k voľakedajšej bráne.

 

podobné niečo sme našli tiež kedysi v praveku v Jeseníkoch, hlboko v horách, kde bývala kedysi nejaká nemecká osada ... nápisy absolútne nečitateľné rovnako, drevené pozostatky, pozostatky písma otočené jedným smerom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem ako v Jesenikoch (mimochodom, nemyslela si Jizerky? tie su pomnickami znamejsie), ale to nad Modrou, presnejsie nad Zoškou je stary huncokarsky cintorin

http://www.visitmodra.sk/huncokarsky-cintorin/os-1095

 

ale s tvojim tvrdenim

 

v podstate písmo na väčších cintorínoch spravidla smeruje k cestám a cestičkám, aby bolo čitateľné z chodníkov...

nesuhlasim, nikdy som sa s tym nestretol ani na velkych ani na malych cintorinoch, hoci teda vidiet, ze to je sice vynimocny, ale nie ojedinely jav

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nevedela som, v Harmonii som bola ako decko pred sto rokmi...

Ten cintorin pred nejakymi 35 ci 40 či ani neviem koľkými rokmi vyzeral uplne inac... v zivote nikdy by so to nespoznala. Staraju sa o to paradne.

Vtedy to len tak vykuklo zrazu z vysokej travy a buriny, par pozostatkov zo zniceneho dreva.

 

 

Boli to Jeseniky, aj tam som bola tak kedysi vo svojich ..nastich rokoch, v Jizerskych som nikdy nebola.

tam to bol úplne maličký cintorín, len také zbytky, pre maličkú osadu... ktovie čo z toho na dnes zostalo a či sa o to niekto stará

 

Cintorin v Sali mam prechodeny komplet, od mala, s babkou sme tam chodili tyzdenne dva trikrat...

Tam je to skutocne takto - vratane novej casti.

Priam vidim pred sebou cely cintorin, aj s volakedajsimi babkinymi navstevami... mame tam kopu starych aj novsich hrobov... skusim to raz odfotit, az sa mi podari sa tam este dotapkat a nezabudbem... : )

 

Ked jazdime domov, zvycajne je to okolo par dedinskych vacsich cintorinov cez dediny, tam je caste trebars postavenie mierne do kopca, a dokonca napisy obratene k ceste... ale tam byva pred nimi vnutorna cesta este za plotom cintorina.

 

Ale videla som aj taky, ze prvy rad tesne za priehladnym plotom par metrov od hlavnej cesty ma schvalne otocene hroby aj nahrobne kamene chrbtom, ale smerom k vnutornej cesticke v cintorine... aby z auta nevidel kazdy rovno na meno, ale z cesticky pred hrobmi v pohode...

 

V Sali mal cintorin vzdy masivny plot... aj za stara. Hroby tesne pri plote su aj tak samozrejme chrbtom k plotu, pred nimi cesticky.

V tych najstarsich castiach boli mnohe hroby obnovene, predane, poskupovane dokopy a vselijako menene... tam to moze byt inac, skutocne.

 

Najstarsie hroby a velke rodinne hroby zvycajne okolo centra, votivnej jaskyne, rodinnej hrobky a kaplnky Feketehazyovcov a najstarsie hroby a hrobky volakedajsej honoracie blizko stareho domu smutku uz mnohe desatrocia stoja rovnako.

 

Ovsem je mozne, ze inde je to inac a napisy su opacne od chodnikov, radsej sa nehadam :)

 

Toto je ale vskutku hodne podnetna tema... pripomenula mi kdeco : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Nachápem prečo je na klávesnici zamenené Y a Z, vôbec nechápem aký to má zmyseľ a prečo to vymysleli. Často sa mi stáva že sú vzymenené a potom ich píšem opačne a furt musím opravovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pritom je to pochopiteľné, aj keď to ide na nervy, ked človek sadne  cudziemu počítaču, kde je to prehodené.
ale jednoducho to vychádza z národného usporiadania danej klávesnice - a klávesnice sa vyrábajú pre celý svet, preto to y a z.

jednoducho: už v 19 storočí sa ustálila klávesnica písacích strojov v tejto dnešnej podobe... firma Remington ich začala vyrábať a osvedčili sa, pre mnoho dôvodov.

ovšem v nemecky hovoriacich krajinách sa omnoho častejšie píše písmeno z než písmeno y... preto tie písmená menia miesto.
ked klikneš pravou myšou na SK, tak sa ti zobrazí ponuka,tam zvolíš Nastavenia a potom pri jazyku Slovenčina, zvoľ aj slovenské rozloženie klávesnice
malo by tam byť aj prepínanie ... nie english - slovak, ale slovak - slovak (qwerty).

ked je to tvoje. keď to nie je tvoje, na cudzom sa každý mýli.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Však o tom hovorím ja to mám ináč nastavené a na každom inom zase ináč. Tak aj keby som si zvykol časom na toto tak zase niekde bude hento. Ďakujem pekne si to vysvetlila takto to je jasné (s tými germánmi) lebo som rozmýšlal že prečo práve len tieto dve. Vieš že prečo neni prehodené napríklad K a F atď.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Pretoze existuje nejaka standarda, norma na rozlozenie klavesnice. Ked sa clovek uci prstoklad, aby boli vsade rovnako rozlozene klavesy. Jediny rozdiel je v z - y. To sa vsak da zmenit. Mozes si myslim aj podla toho kupit klavesnicu. Ked nevies prstoklad, je ti to v podstate jedno. Na soft.klavesniciach si to uz vies nastavit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hrdím sa titulom Vidlák z Buranova, ale napriek tomu nechápem ... vždy, keď na ceste stretnem také auto, mi hlavou prebehne otázka: Čo za sedláka si kúpi auto so zlatou metalízou?!"

vie niekto, čo tých ľudí k tomu vedie? však na takú ohavnosť je zle kuknúť aj zdiaľky, a nie to ešte vlastniť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

okrem pár oláckych cigánov, čo sem chodili spravidla predávať na jarmoky braky pred rokmi, som na takom aute nikoho nevidela... asi našťastie :)
boli dvaja, jeden chodil častejšie, veeeelikánskeho starého mercedesa odniekiaľ z Nemecka, celého zlatého.
tam sedel na zadnom sedadle zaparkovaný za svojím rozloženým stolom s čímsi brakovitým a odtiaľ dirigoval svojich poddaných :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

heh... ten jeho vyzeral nejako takto, a bol úplne zlatý, blyšťal sa natretý nejakou zlatenkou či čím... bolo to dosť desivé :)
ešte keď to potom narval nepredaným tovarom až po strop, naložil ženu a syna a zapojil vozík, pohľad pre bohov :)

post-3-0-39357600-1566306403.jpg
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja na tie pomniky. Tie obratene, mne to pride aj logicke. Si precitas kto tam lezi, ci bol pochovany, a potom sa pozries na zahradku. Ja som na cintorine nebol 10 rokov. Naco?

 

Mame viac penazi nejdeme stavat pyramidy? Ako sa starame este o zivych?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hrdím sa titulom Vidlák z Buranova, ale napriek tomu nechápem ... vždy, keď na ceste stretnem také auto, mi hlavou prebehne otázka: Čo za sedláka si kúpi auto so zlatou metalízou?!"

vie niekto, čo tých ľudí k tomu vedie? však na takú ohavnosť je zle kuknúť aj zdiaľky, a nie to ešte vlastniť...

 v hlavnom meste Centralnej Slowakie ma jeden taky buran zlaty mercedes kabrio

a ked ich vidis - no Ken a Barbie suviks - celkom pasuju k tomu medaku

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov