Skočiť na obsah

Poraďte bezradným, čím, čo, prečo to je


starsi

Odporúčané príspevky

Ja by som postupoval asi takto:

Na mojom elektromeri mám údaj, že 120 otáčok/ 1 kiloWatthodina.

To značí, že 120 otáčok znamená 1000 Watthodín.
Súčasne platí, že 120 otáčok znamená 60 000 Wattminút
1 otáčka potom znamená 500 Wattminút

 

500 Wattminút je energia, ktorú spotrebuje 100 Wattová žiarovka za 5 minút.

500 Wattminút je tiež energia, ktorú spotrebuje 5 stowattových žiaroviek za minútu a koliesko elektromera sa pritom otočí raz za minútu. Ak by sme zapli spotrebičov celkove o príkone 1000 W, tak by sa koliesko otočilo 2 krát/za minútu.

 

Ak by som chcel skontrolovať správnosť ukazovania elektromera, tak by som najprv vypol všetky elektrospotrebiče v byte, či dome. Koliesko by malo ostať stáť . Potom by som zapol žiarovky alebo iné spotrebiče povedzme o celkovom príkone 1000 Wattov. Koliesko by sa mi malo otočiť 2 krát za minútu, čo by potvrdilo, že elektromer ukazuje správne. 

 

Elektromer by ukázal spotrebu 1000 Wattminút, čo je 1000/60 Watthodín, alebo 1000/60000 kWh

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to všetko mi je jasné, ale ja tam neviem najst práve to čo píšeš že 1 otáčka =? kW.

V elektrike som celkom doma, aj slaboprúd aj 230V.

Je tam 375r/kW, otáčky sa značili odjakživa "n",

.. a ak je to to, čo hladám, potom už ďalej mi to je jasné....1 otáčka=2,6Wh=160Wminút....inými slovami, ak by sa otočili každý deň o jednu otáčku spálim cca 1 kW.

len či to "r" znamená otáčky

 

Práve robím pokus a akušrauberom.... jeden akumulátor nešiel nabiť, zasmrdel aj odpor v nabíjačke. Ak je moja úvaha správna, tak na 14,4V je vnúrti 12 kusov akumulátorov po 1,2V( teraz som to overil) Po pripojení na nabíjačku prvý akumulátor zapojený do série začal produkovať teplo. A tak teraz po výmene očadeného odporu a objídení prvého článku nabíjam už len 11 ks.Malo by to dávať 13,2 V a trochu menšiu kapacitu, ale snáď to vyjde a nabíjačka nezhorí..

Uvažoval som dobre? (som strojár inklinujúci k elektrike ;) )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Malo by tam byť správne napísané 375 r /kWh. To "r" možno myslia "rotation", tak je to rovnocenné s otáčkami. Ak by si spálil za deň jednu kilowatthodinu = 1 kWh, tak sa elektromer otočí nie raz, ale 375 krát.

 

K tej nabíjačke je dosť ťažko sa vyjadriť, keď nevieme jej konštrukciu a nemáme možnosť merať nabíjací prúd. Tam by som bol radšej opatrný pri nabíjaní akumulátora s nižším napätím.

 

Uvediem len taký základný výpočet pre ilustráciu, keby som napríklad chcel nabiť akumulátor 14,4 Voltu z nejakej batérie 16 Voltovej. Nabíjací prúd by napríklad bol predpísaný 1 Ampér.

Do obvodu by musel byť zaradený odpor R = 16 Voltov - 14,4 Volta / 1 Ampér . Tento výkonový odpor by vyšiel na 1,6 Ohmov. Prúd 1 Ampér by bol zaručený.

 

Teraz si predstavme, že tam dáme nabíjať batériu 13,2 Volta namiesto správnej 14,4 Voltovej. Vypočítame, aký nabíjací prúd pôjde v tomto prípade :
Nabíjací prúd I = 16 Voltov - 13,2 Volta / 1,6 Ohmu = 1,75 Ampéra

 

Vidíme, že nabíjací prúd je teraz až o 75% percent vyšší, ako pri batérii so správnou hodnotou napätia, čo by sme na prvý pohľad nečakali. Preto treba rátať že aj v prípade tvojej nabíjačky môže prúd byť vyšší, ako sa javí pri tej neveľkej zmene napätia batérie.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, už som skončil. Rozobral som bateriu a premerával články. Dobrý je len jeden. Preto mi včera prestal funkovať nabíjací zdroj. Velký prúd= velké teplo.A tak som prišiel aj o možnosť dobiť druhý dobrý akumulátor.... No čo už, tak som rozobral aj trafo a vyradil z činnosti tepelnú poisku, ktorá bola pod izoláciou a bola prepálená Mám to bez tepelnej ochrany, ale viem nabíjať...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...
  • Pred 10 mesiacmi...

poraďte bezradnému čím to je, že keď som s autom objednaný na STK o 10:30, tak sa skutočne o 10:30 proces STK aj začne, ale keď som objednaný na vyšetrenie k lekárovi o 9:00, prečo sa do ordinácie dostanem tiež až o 10:30. lebo voľajaký som z toho zmätený :confused:  alebo je čas 10:30 niečím výnimočný?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ehm. povedala by som, že tomu nerozumieš. alebo ďalšia možnosť je, že sú vyššie sily, ktoré nikdy nepochopíme.
posledné štyri roky chodím zhusta k pánom doktorom, a nikdy, nikdy nebol žiadny termín presnejší než plus hodina ...

 

takže som to tu písala vlastne zbytočne ... neporadím bezradnému ... :neviem:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... prečo sa do ordinácie dostanem tiež až o 10:30. ...

 

Na rozdiel od tých, ktorí sa do ordinácie napriek NEobjednaniu dostanú v "tvojom" čase 9:00 – 10:30 si si ty NEvybudoval tie správne "vzťahy" ...

... asi ani nie tak s lekárom, ale so sestričkou, ktorá je tým dôležitým kľúčom na vstupnej bráne.

Nie je dôležitý čas /10:30/, dôležité sú styky /teda občas/ ... :smile2:

 

Za seba môžem povedať, že iba k zubárke sa dostanem v tom správnom čase, všade inde čas neplatí.

A aj tu to bude asi iba preto, že k zubárovi sa zas s nadšením nikto netlačí ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odpoved je jednoducha. Auto nie je clovek.

no veď práve. "vyšetrenie" auta na STK/EK mi pripadalo ako podstatne komplikovanejší proces, ako to u lekára. doktor mi v podstate len strčil hadicu do žalúdka, a pokukal čo tam mám... doteraz potichu dúfam že tú istú hadicu nepoužívajú aj na vyšetrovanie pacientov z opačného konca -_-  potom ma ešte poslali krížom cez ulicu, do potravín, kúpiť si pomarančový džús. lebo doteraz nikoho v špitáli nenapadlo že na chodbe by okrem automatu na kávu mohol byť aj automat na džúsy a minerálky :doh:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked uz chceme byt exaktni, kazde auto podstupuje na STK uplne rovnaky proces, ktory trva rovnaky cas. Takze tam to odsypa viacmenej presne. K lekarovi ale chodia ludia s roznymi diagnozami ktorych vysetrenie/liecenie trva rozne dlho. Takze tam operovat s presnym casom nemozes. Plus niektori jedinci sa radi vyjecavaju. Technik STK si ale s autom asi velmi nepokeca.

 

Raz som ale zazil srandu kedy chodili okolo auta pol dna. Chudence dostali prvykrat v zivote stk-ovat hybrid. To bol prvy hybridny Lexus (RX 400h) ktory sa vyrabal. Vtedy este na to neboli normy a len bezradne rozhadzovali rukami kedze nevedeli co vlastne na tom hybrid ustrojenstve kontrolovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

ako sa počítajú generácie ?

 

koľko generácií sa počíta na storočie ? koľko generácií je povedzme posledných 2000 rokov ? alebo 10 000 rokov ?

 

tak už som sa dočítala kdesi, že jedna generácia je spravidla počítaných ako 30 rokov ... čo je podľa mňa priveľa. toto pasuje tak trochu na momentálny svet, ale ani to nie celkom, skôr na ten, kde sa nevydávajú deti, kde to je hodne skresané.

 

na storočie je prirodzenejšie počítať 4 generácie ... a v minulosti a hlbokej minulosti predpokladám úplne prirodzene 5 generácií na storočie.

 

čiže prirodzené by malo byť od začiatku nášho letopočtu 80 - 100 generácií ...

-----------------------------------------

 

teraz iná otázka:

 

práve dnes vyplávalo na povrch len tak pri reči:

 

čo sa zapíše ako miesto narodenia dieťaťu, ktoré sa narodí kdesi na polceste v lietadle či na lodi uprostred Tichého oceánu?  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Teraz budem vyzerať ako úplná ťava  :zubiska:

 

Ale .... ešte predtým ako pôjdem zavolať do Zanussi alebo zbehnem do elektra, tak sa skúsim strápniť tu :D

 

Pýtala som sa aj kolegovcov, kamarátov, ale každý je tak trochu váhavý.

 

Kúpila som chladničku, obalový materiál samozrejme už vyhodený. AVŠAK, na zadnej strane chladničky, nie až po zem, je neskutočne kvalitne vložený tenký pevný polystyrén, ukážkovo hladučký, dokonca daný detailne až pod okrajové plechy chladničky. O tomto sa nikde nepíše v návode. Kukali sme na to ako teľce na nové vráta :D

 

Poraďte bezradnej, vybrať a vyhodiť? Alebo to tam má byť? Vždy som si myslela, že zadok chladničky má byť vetraný....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 čo je pod ním a čoho sa dotýka?  :)

 

keď je medzi radiátorom a samotnou chladničkou pomerne voľne,  tak ho tam nechať  ... funguje ako tepelná izolácia medzi chladiacim radiátorom a výparníkom ... ale pri domácej chladničke to asi takto nebude ... alebo aj ano ? : )

ale: pokiaľ sa ten polystyrén dotýka toho radiátora - tej mriežky - a zadnej steny chladničky, tak je to len ochrana proti vibráciám radiátora pri prevozoch  ... možno

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Netusime co je pod nim, je tam natesno, napevno, proste posobi ako sucast chladnicky. Neda sa ani nadvihnut, ani nazriet, musel by sa rozrezat, pretoze jeho kraje su pod plechmi.

Na tom celom bol este bezny hruby polystyren, ktorym byvaju obalene vsetky spotrebice.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už dávnejšie som si všimla, že na ľavom zápastí mám viac vystrčené kostičky (ktoré vedú k prstom) ako na pravom , naozaj.

Hlavne k ukazováku. Tam vidno taký "kopček". Kedy mi to narástlo?

Ďakujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie si ľaváčka?
nerobíš niečo viac ľavou ako pravou?

 

mala som opačne ... v práci tak nemožne pracovisko a dostup k myši, že sa mi na chrbte pravej ruky vytvorila dolinka ... a dosť hlboká,

medzi zápästím a asi polkou chrbta ruky šľachy reagovali nejako divne  ...po zmene pracoviska a inakšom sklone ruky pri práci sa postupne stratila ... :hmmm:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne trpol clanok prostrednika - dnes sa to nedeje a ustupilo to. Bol som vystraseny. Bol

clanok na etrende - teraz som ho hladal nenasiel - bol v inej grafickej uprave -ale nieco podobne.

 

http://profit.etrend.sk/dennik/mysacie-choroby-a-klavesnice.html

http://sklady.etrend.sk/poradna/aby-praca-neviedla-az-k-operacii-ruky

 

V tom clanku bola zoperovana ruka a boli tam ztehy pri prste. Pytal som sa to na dochodcov co pracovali trisat rokov s PC - smiali sa mi ze fajcim - ci som alkoholik - oni to nemali ale mali ine problemy - sportovci - do######ane chrbty.VoleYbalista a nohejbalista - sa znicili obaja maju 60 ROKOV. Hrali to intenzivne dokial mohli - do 40 tky - volejbalista uz caka na dochodok a hrava futbal s magormi - len nech ho nejaky zlomi. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov