Skočiť na obsah

weirdo

Odporúčané príspevky

Spravil som nejakych 5 presunov u seba a tiez u zeny. U seba -mam menej nasporene cca tretinu oproti zene som sa snazil byt rizikovejsi u zeny miernejsi - co v podstate aj vyslo,ale nie kvoli tomu ,ze som taky chcel byt - ja neviem kde to zajtra pojde.

 

Teraz sme opat na 100 percent v akciach.  Dnes je zena na tom istom ako ked som zacal vystupovat , len dnes sme 2 percenta pod vtedajsou hodnotou , ja som v pluse asi 1,5 percenta. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Allianz za pomoci smeru zrusil indexovy fond. Ale pravdu povediac - neviem ci mi chyba - keby hej da sa prestupit inde do inej DSS.

 

Vraj to je jeden zmala dobre riadenych fondov. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja som v Axe a graf hovorí sám za seba:

 

post-2-0-28168700-1432804173_thumb.png

 

Nedávno čo bola kauza vyplácania dôchodkov z II. piliera, keď sporitelia dostali po 30€, tí boli pravdepodobne v dlhopisovom fonde. Je síce jediný garantovaný, ale ten nárast za posledný rok ani nie o 2% je skutočne smiešny. A teraz pozor - pred asi 3 rokmi DSSky (a myslím, že to bolo kvôli zákonu, ktorý presadila smerácka sviniarska vláda) bez väčšieho upozornenia presunuli všetkých klientov do dlhopisových fondov. Smerácke svine týmto krokom ožobráčili státisíce ľudí o možné výnosy. Bohužiaľ vtedy som to moc nesledoval a dlho som bol v dlhopisových fondoch. Za posledný rok dlhopisový posilnil o 1,7%, akciový o 11,6% a indexový o 27,8%. Kto tam pred rokom mal 10 000€, tak po roku bez akýchkoľvek vkladov mu to narástlo o 2700€. Treba však stále počítať s tým, že indexové fondy sú rizikové, kopírujú výlučne akciové trhy, tak ak krachne burza sme v riti jak Baťa v šesťdesiatomôsmom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 1 rokom...

Vyklepalo sa to pekne :D

 

post-2-0-49860700-1489262970_thumb.png

 

Akcie a indexy sú vždy riziko, ale v konečnom dôsledku sa takto dá zarábať oveľa viac, ako mať peniaze len v garantovaných fondoch.

 

Ale chcel som o inom. V našom činžáku teraz nedávno zomrel sused, mal tesne pred dôchodkom. Ak by mal dôchodkové poistenie v II. pilieri, pozostalí mohli po ňom tieto peniaze zdediť. Ale ak mal len v I. pilieri, všetky peniaze, ktoré za celý život odviedol, prežral štát.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Od zavedenia dobrovoľného vstupu do druhého piliera v roku 2008 (s prestávkou v roku 2012) vstúpilo do druhého piliera len 30 % prichádzajúcich na trh práce.Nízky podiel vstupujúcich zvyšuje súčasné príjmy penzijného systému na úkor budúcich výdavkov.

file:///C:/Users/ntb/Downloads/2017_0206_komentar_2p.pdf

 

 

Dobre to je Slovensko.

 

Moja uvaha.

 

Ako preco byt mlady a nejdem do II.piliera. Som blbi a nezaujima ma to. Nebudem na Slovensku zit. Mam nizku mzdu a stat sa o mna postara. Verim, ze sa to zmeni cele a budeme mat s nejakou partnerkou co si najdem niekde ked budem mat 50 rokov - tri ,styri deti. A ti potom moj dochodok zaplatia. A tak to spravia vsetci.

 

Kolega sa ma pytal,ze ci maju jeho deti vstupit do II.piliera. Ci prene mozno bude lepsi I.pilier. Obaja chodili aj na pytogariadu a vychodili skolu a

pracuju ako IT progmatori.

To je tazko poradit - ked niekto nechce rozmyslat, co mu poradis? Trapi to rodica a mladas sa nad tym nezamysli? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pre tých programátorov: II. pilier jednoznačne, nad čím rozmýšľajú?

 

  • Peniaze sa dajú zdediť, čo I. pilier neumožňuje
  • Pri správnom nastavení fondov peniaze vedia značne zarobiť vďaka rastu úrokov.

 

Kto málo zarába, tam sa oplatí asi zostať v prvom pilieri, na jeho nízky dôchodok by štát mal mať. Ľudia, ktorí vysoko zarábali, však budú dostávať nižšie dôchodky, ako by mali, štát nebude mať na to, aby rozdával štedré dôchodky.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ani ja som si nerobil starosti o svoj dôchodok, keď som mal 20. Dokonca ani keď som mal 30. A teraz si robím starosti, prečo som si vtedy nerobil starosti. Mať v dvadsiatke rozum 40 ročného, tak sme všetci milionári.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ani teraz nemam starost  - ci ma nezaujima moj dochodok. Toboz v I.ci II.pilieri. Ja som tam siel ,aj kvoli tomu,ze to zdedia - vtedy som nemal deti napisal som zenu, co vtedy ani nebola moja zena. Do tej zmluvy si mohol napisat hocikoho komu tie peniaze maju dat(zena tam dala svojho otca, viem to lebo ja som bol ten sprostredkovatel co tie zmluvy robil, urobil som ich asi dvanast a som skoncil, desat bola podmienka na vyplatu provizie a nechcel som to robit). Nemusel si napisat nic,ci zaskrtol ,ze zakonny deditelia. V mojom pripade by to bol brat, sestra a nasledne.

 

Ja si zacnem sporit na seba poslednych desat rokov - malo by to stacit.

 

Inak my dvaja mame naplanovany dochodok v 47? teda uz len tridsat rokov. Uz len tridsat rokov platit socialne odvody. Dvochodcovia ak robia, ci maju prijem saozrejme platia dane - nemaju odpocitatelnu polozku - teda vacsie dane, zdravotne aj socialku(trosku znizenu) .Minimum zivnostnika -neplatia stostytidsatsest,ale len stodevetnast.

 

Ese jedno.

 

Ako povedal, doživotný dôchodok je alfou a omegou druhého piliera. Takto to bolo uvedené aj v koncepcii v roku 2003, keď sa prijímala penzijná reforma. Rovnaké odporúčanie dáva aj OECD.

„Vy obetujete najchudobnejších ľudí len preto, aby tí bohatší sporitelia si mohli vyplatiť dôchodok naraz,“ kritizoval navrhované zmeny Burian.

Burian totiž tvrdí, že pokiaľ majetnejší penzisti dostanú možnosť si vybrať dôchodok naraz, tak na to doplatia chudobnejší, na ktorých budú chcieť zarobiť životné poisťovne pri výplate doživotných dôchodkov.

https://www.aktuality.sk/clanok/425943/smeraci-sa-ocitli-v-spore-o-dochodky/

 

Inak Burian tam dal myslienku ktora je aj pravdiva. Inak Burian mal nebankovku. a nikdy doteraz on ziadnu myslienku nedal.

 

Teda aby som vysvetlil,ak tam bude menej penazi. Rezia a zisky su a budu. Na to sa posklada ani nie menej ludi ,alebo aj ano, teda viac budu platit ti co maju menej. Alebo to vyuzivat nebudu,podobne uvazujem aj ja. Ak by som sa nahodou dozil 67rokov, ak by nebol pre mna nutny, ci nebodaj vyhodny dochodok z II.piliera - tak ho nebudem chciet.

 

Neviem asi som nedal info,ze cca 57 percent ludi co maju narok dochodok z II.piliera -on nepoziadalo.

 

Teda burian aj z casti povedal pravdu - ale celkove s nim nesuhlasim. To ze ludia co maju nasetrene viac, ci cely zivot platili dost - nadpriemer, dvojnasobok, trojnasobok. Maju na tie peniaze narok - resp. sa rozhodnut. Das dobru anuitu -necham ti peniaze. Nedas - srat na teba(teda je to tlak a alternativa). TO nizko prijmovi si nebudu moct dovolit. Ja ja som v tom to podpriemer. Ja ich tam necham . Na dedenie - ja neviem budem tam mat 40 000. To cislo je velke ale nefunguju mi cisla do 4. So synom sa dohodnem . Daj mi 40 000. Ja ti necham moje akcie ci dlhopisy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 týždňami...

Niečo k dobrovoľným príspevkom do druhého piliera:

 

Od roku 2017 dochádza k zmene a dobrovoľné príspevky zaplatené na starobné dôchodkové sporenie nie sú viac daňovo uznateľnou položkou. Posledný krát využiť daňovú úľavu a uplatniť si nezdaniteľnú časť bolo možné za rok 2016.

 

Zaujímalo by ma, ktorá smerácka dubová hlava toto navrhla a presadila.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Od marca do konca augusta indexový fond u AXA značne stagnoval, ale za september a október povyskočil o 8 percentuálnych bodov. Tí čo majú peniaze v dlhopisoch si polepšili o 0,2%.

 

post-2-0-02353600-1509533259_thumb.png

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Pred pár dňami sa prepadli burzy v dôsledku obáv, že by mohli stúpať úrokové sadzby centrálnych bánk, keďže ekonomikám sa darí. Burzy reagovali až prehnane, čo malo dôsledok aj na indexový fond, ktorý sa výrazne prepadol. Dobrá príležitosť na zaslanie mimoriadnych príspevkov do II. piliera, keďže prepad zrejme dosiahol dno a indexy opäť solídne rastú.

 

post-2-0-98323300-1518705585_thumb.png

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som zene vybral dvadsat  percent - pred mesiacom. Myslim ,ze o dva mesiace - tak som to mal naplanovane vybrat este dvadsat percent. Pockat kedy to bude dole tak o polroka - neviem ci to bude o polroka a az potom to tam vlozit.

 

Ale aj ano naj jednoduchsie - je vkladat pri velmi nizskych hodnotach.

 

Ja sporit budem tak tisic rocne. Ale nie pravidelne - ked bude na  velmi nizkych hodnotach tak potom aj trojrocne co som chcel vsadit, nie dnes. Dnes je hodnota ako v decembri? Dal by som tam ,ked to bude este nizsie. 

 

--------------

Vkladat tam budem mensinu -  lebo ja si ich neuzijem. Neverim ze si ich vyberiem(ja to ani neplanujem) - ze ich vyberiem - to je pre deti. Preto na seba ani sporit nebudem. Na zenu. Ale cakam este pokles. Ale tak tisicku rocne - mozno tri roky nic a neskor aj prekrocim patrocnicu. 

 

Vrcholy,ked som aj vybral sa mi dvakrat podarilo - nepodaril sa mi vstup,lebo som to urobil o tyzden dva a to boli skoro tie iste hodnoty.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

„Takto zagarantujeme, že sa tento pilier nezoštátni, ako sa to už stalo v Maďarsku či Poľsku,“ vysvetľuje Tomáš. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/474715-ochrani-ustava-tri-penzijne-piliere/

 

Logické. Ľudia u nás majú v druhom pilieri miliardy. Keby sa smerácka háveď odhodlala II. pilier zoštátniť, tak tu nastane peklo. Aspoň by sa splnili tie debilné Ficove dristy, ktoré nosí vo svojej chorej hlave o štátnom prevrate.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Problémom je, že Slováci žijú podstatne kratšie. Do penzie sa ide tento rok vo veku 62 rokov a 139 dní. Priemerný muž sa dožíva zhruba 70 rokov a žena 80 rokov. Pre nevýhodné podmienky mnohí ľudia penziu z II. piliera nateraz radšej oželejú a nechajú úspory ako predmet dedenia. Toto však nie je riešenie.

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/486814-zvrat-v-druhom-pilieri/

 

 

 

Preco by to nemalo byt riesenie? Ja to za riesenie povazujem od zaciatku, Dohodnem sa s chalanom daj mi 50 000 eur z coho ja vyziem a dostanes mojich 50 000 eur co mam v II pilieri. Alebo ak chces dedit. Necham statu ci nejakej  DDS moje peniaze? So ######ly?

 

Realne - zomriem asi skor.

 

Ved to je riesenie. Od statu budem mat nejakych tristo eur a chalan s dcerov mi daju tristo eur.  Ale ich to nic stat nebude ,lebo ked umriem tak tie peniaze dostanu . Moze ######at na podmienky DSS. Keby som uz "nemal" ani chalana a dceru - tak budem rozpredavat ine aktiva. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Vcera som zene kupil akcie asi o 44 eur lacnejsie ako som ich predal(hodnota asi tisicsto - teda cez 4 percenta) - pred mesiacom. Hram sa so zeninim uctom.

Viem chytit strop,len neviem kde je to dole. 

Ja som jej predal 80% akcii.

 

Zene tam prislo z jej prispevkov ja neviem 400 eur(od januara) - a dvesto, tristo sa zhodnotilo.

 

Na moj ucet -preco sa nehram so svojim? Nieje tam ovela menej penazi - to nechavam akciovom, ale hlavne nepoznam heslo. Ja to nedozijem. 

 

So zeninim sa hram. Ale to robim snou,aj ked ona nevie o co ide. Ale sa snazim to pre nu urobit co najlepsie,chcem aby sa mala lepsie. Aj ked si uvedomujem, ze na to nemam. Ze to vychadza v buducnosti nemusi. Ale tri krat strop som uz uhadol.

 

Ten moj ucet - ked budu prepady si najdem cislo a tam 500 euro poslem. Pravidelne pri vyznamnych prepadoch.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Svetový akciový trh tento rok zažil najväčšie výpredaje od obdobia finančnej krízy. Globálny index FTSE All World stratil 12 percent, čo je najhorší ročný výsledok od roku 2008, píše denník Financial Times

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/496890-pre-akciove-trhy-bol-rok-2018-obdobim-vypredajov/

 

Dokupoval som naposledy predvcerom.  V Allianzi nieje indexovy fond,len akciovy. Teda u mna prepad je cca 9 percent. Nepoznal som heslo svojho uctu ,ked som mal predavat. Ale o to viac som mohol skusit ani nie risknut s uctom zeny- ma vacsi ucet.  Dokonale sa to nikdy neda. Ale dnes, vlastne o55 minut bude mat znehodnotenie(zhodnotenie, je nizsia cena AHDJ - cena jednotky) 0 percent. Akcii ma o osemnast percent viac. Ak cena vybehne na minulorcne maxima(ci chytim vyssie urovne) bude mat o 500,tisic,tisicpatsto viac. To je rok,dva, tri jej prace(alebo za ten cas to vie usporit v II.piliery).

 

Na zaciatku aj na konci roka ma sto percent akcii. Bude sa to jednoduchcsie pocitat. Ale myslim,ze to pojde polrok hore. Ak budu urovne 0,054 zacnem predavat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Dnes. Ma zena ovela viac - teda nieco sa podarilo.

 

Neporadilo sa v robote. Mne sa do tej roboty ani nechce ist. 

 

Dochodca ani  nebol ze je stastny - MOj partner v SRO mi bude nakladat.  Som mu nakladol ja.   CCA 6000 nerozdeleny zizk mo(to je moja cast)j. 5000 hodnota firmy. A ked chce 800 hrube pre mna(ze zatu mo pomozem). On ze ze to nie.  Nech si to do pondelka rozmysli.

 

My sme mali chalana - co bol zametanec. A sme ho platili.  

 

Ja jeho spolocnik,nemam narok na nic. Len ma vyuziva . Ako asi v pondelok dopadne?  Ked mi nevypati aspon desatisic euro. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozeram,ze som to pomiesal. Dochoca mi dlhuje Desatisic eur. Kym ich nedodostanem Som v base(vpondelok ho zabijem).To niesu dva eura. Rok roboty

 

Zenin ucet utesene rastie. 

Jej sa mi podarilo ab mala dvakrat viac.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som okolo 9.januara nemal co robit. Som si zratal prispevky co sme tam vlozili ja aj zena. Zena mala mesacne tri prispevky,ja ze umna to bude jednoduchcsie a dve prispevky(zamestnanec,zivnostnik - ja za to obdobie som tam dal 700 euro,nemam rad odvody)

 

V aprili v 2015 sme zo zenou vstupili do  akcioveho fondu Allianz - ja neviem co oni to tam maju, akciovi - oni to mozu manazovat zamienat,mozu pracovat v prospech mna,alebo aj neprospech mna.

 

Zenine prispevky od tej doby boli asi tisicsedemsto. A zhodnotenie navyse ma 800(odva dni jej to mozno stupne o dalsiu stovku,Dax vzrstol o skoro dva percenta). Za rok tam prida 600. To zhodnotenie by nebolo,kebysom nepredaval nekupoval. To by bolo mozno bez zasahu dvestopadesiat.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Dnes dax padol o 2,67 a SaP  1,23 zatial. Stale neviem, ani nikdy som to nevedel ako   bude dalej. Keby som vedel predam vsetko. A kupim dnes. Ci ked bude najnizsia cena. 

 

Ale dnes mozem byt z predajom spokojny(len som mal asi predat viacej). Cakal som ,dufal ze to  pojde este o par percent hore,potom som chcel zas predavat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov