Skočiť na obsah

RoSo

Odporúčané príspevky

...ja si myslim, ze vsetko ma svoj ciel, svoju ulohu tu na svete, ci uz sa jedna o zivu, alebo nezivu prirodu...ked si len pozrieme ako rozumne je to zariadene v prirode, clovek je nuteny pytat sa dalej...

...kedze podla tychto indicii predpokladam bytie "Rozumu", ktory je vsetkeho "hybatelom", - potom tento Tvorca asi nerobi nerozumne a nezmyselne veci a dava vsetkemu zmysel jeho bytia, cize u ludi hovorime o zmysle zivota...a ten zmysel logicky ma byt k dispozicii kazdemu...

...takze ked idem na to z opacnej strany a vylucovacou metodou, zmyslom nemoze byt zdravie, rodina, praca - (to su vsetko len prostriedky ktore nam pomahaju v naplnani tohto zmyslu)...pretoze by z tohto procesu bol vyluceny chromy, slobodny, nezamestnany, atd...Zmysel zivota by mal byt teda dostupny kazdemu a kazdy by sa mal snazit naplnat svoj zivot s pomocou talentov, ktore dostal...kto dostal k dispozicii len 10 % prostriedkov k naplnanie zmyslu, od toho sa predsa nemoze ocakavat 100% vykon...ak si splni tych svojich 10, urobil vsetko potrebne...

Preto su na svete ludia s roznymi schopnostami, zrucnostami, aby sa vzajomne doplnali a vzajomne si pomahali tento ciel plnit...

Ak ste trochu vnimavi, skuste si spomenut, kedy ste naposledy mali dobry pocit... ?

...pomohli ste niekomu?, poradili?, mozno ste si s niekym vymenili usmev?niekto pomohol vam?....teplo, teplo...zmysel je velka skladacka puzzle...doplnajte, i ked ma vela dielikov...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hádam,že každý z nás vidí zmysel života v niečom inom.

Dokonca sa u jednotlivca mení zmysel života a nemusí ísť vždy o veľké časové úseky.Niekedy je dôležité riešiť problémy v rodine,niekedy v práci,inokedy v záujmovej činnosti.Myslím,že zmysel života sa mení podľa toho,kam sa premiestňuje ťažisko našej mysle v danej chvíli.

Je jednoduché povedať,že zmysel života je v rodine a samozrejme v deťoch.Ale predsa sa nezaoberáme iba tým.Žijeme rôznymi radosťami a starosťami.

Na túto otázku sa neodpovedá vôbec ľahko,ak chceme zodpovedne nájsť správnu odpoveď.Jednoznačná odpoveď asi ani neexistuje :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zmyslom zivota je pre kazdeho uplne daco ine. Ale jediny zmysel zivota je podla mna byt stastny a do toho teda zaradujeme priatelov, zivotnu lasku a dobru rodinu nic viac teda aspon pre mna je toto zmysel zivota.

A este zmysel zivota je spravit tento svet lepsim, alebo mal by byt.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Byt zmyslom zivota niekoho ineho

No ja by som nechcel byt zmyslom zivota nikoho. Specificka skupina su samozrejme rodicia, tam sa samozrejme nevyhneme, ze rodicia, najme matky, casto trpia aj za nas. My byvame ich zmyslom zivota.

 

Ale co sa tyka inych ludi, nie... Byt niekoho zmyslom zivota, to mi zavana istym druhom zavislosti na človeku. Bud je niekoho stastie zavislé odo mna, alebo naopak, moje stastie zavisi od niekoho ineho. Je to podla mna aj o akomsi pomyselmom vazeni. Ludia su naladovi, podliehaju vyvoju a tak sa moze jedneho dna stat, ze ten nas "zmysel zivota zdvihne kotvy a odplava" za nejakym inym jeho zmyslom zivota. A tym je cely nas zivot v haji...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak otazkou "co je zmysel zivota" sa zaoberam uz dost dlho...

 

zmyslom zivota je zit a prezivat... nie mnozit sa a milovat sa. ale tak treba sa zamysliet nad tym, ze aka je vlastne otazka, ci "aky je zmysel zivota" sa pyta konkretne na dovod, preco ta alebo ta osoba zije, ci preco vlastne my vsetci zijeme a existujeme na tomto svete. ak by sa niekto spytal mna, tak by som povedala "a co ja viem", ale to bude asi preto, ze moj dovod na zitie je vseobecne zivot. nechcem umriet a tak zijem uz len preto, aby som zila. radost mi robia malickosti a z toho sa dost tesim, tie velke a dolezite veci su mi u ri**, ale inak zmysel zivota ako takeho... ako hovorim, zit a prezivat... zijeme, aby sme sa aj my raz vyvinuli na nieco ine az nakoniec dosiahneme vari nieco dobre... teda v tom pripade, ze sa ludia skor nevyvrazdia :lol: ale fakt nemam sajnu, preco som toho nazoru.

 

zit pre jednu konkretnu osobu sa mi zda ako ta najvacsia moznost blbost na svete :)

zas ze zmyslom zivota je laska... nevim nevim, niektori ludia lasku nemaju a nechcu...

ci mnozit sa... niektori su neplodni, pripadne deti nechcu (napr ja), takze to by sa tiez rovno mohlo povedat, ze nemaju zmysel na zivot, ci nesplnaju poziadavky na zivot, a tym padom ich mozme efnut... :)

takze preto na tu otazku odpovedam tak dost vseobecne, ze zmyslom zivota je zivot sam, co vlastne ani nie je taka plnohodnotna odpoved, ale snazit sa to skonkretizovat je zas, aspon z mojho pohladu, nemozne

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

A este zmysel zivota je spravit tento svet lepsim

S touto vetou každý rozumný človek určite súhlasí,ale chápať ju môžme v konečnom dôsledku úplne odlišne.

Osobne si už takéto vysoké méty nedávam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

k jednému klasickému blogovému filozofovaniu o zmysle života, ktorý som práve čítala, ktorý nakoniec vlastne nikam neviedol, len k osobnému postoju konkrétneho človeka, ktorý o zmysle života filozofoval, ako zvyčajne ... hm, dá sa vlastne prísť k všeobecnej definícii zmyslu života ?

 

no a k tomu som čítala mimoriadne filozofujúcu pripomienku, čosi v tomto zmysle, niečo ako škrabkať sa pravou rukou za ľavým uchom : )

zmysel života je šťastie, šťastie je muška jenom zlatá, čiže zmysel života je hmyz a tým sa zaoberajú entomológovia - preto je entomológia veda o živote

no, a už vieme : )
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

No v podstate si myslím že zmyslom a cieľom života je žiť v súlade s prírodou a konať dobro v prospech komunity v ktorej žijeme. A to všetko sa nedá bez lásky. Takže si myslím, že zmyslom života je univerzálna láska.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm...robiť dobro v prospech komunity v ktorej človek žije - je to trošku zavádzajúce, nakoľko aj Róm keď kradne Gadžom a nosí to do svojej komunity spĺňa tvoje konštatovanie...

Ale v podstate chápem, čo myslíš... ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Kolobeh som naplnil. Harmonia, stastie, spokojnost. Niekto napisal nezistne pomahat. Ale mna aj moja praca, ked ma uspokoji ma naplna aj stastim. Vypytal som peniaze ,klient rad zaplatil a ked som odviedol dobru pracu a videl spokojneho klienta a videl som aj stastnych - spokojnych, ci aj nevidel, len som robil a nevidel nikoho a bol zo sebou spokojny bol som proste aj na seba hrdy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

po čase si predsa len myslím, že tým zmyslom života je predsa len láska. v akejkoľvek podobe... :) láska k partnerovi, dieťaťu, platonická láska, láska k práci... hocijaká... človek by mal milovať stále... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Francus cu robi dokumtentarne filmy, doobeda na STV1 to ide Jushua tvrdil, ze zmyslom nasho zivota je spoznavat a pochopit krasy prirody. Mozno je to tak a mozno ide len o jeho peniaze(sledovanost).

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Aký je zmysel života? Nášho bytia? Reprodukcia? Žiaden?

 

ak myslíš, zmysel ľudstva alebo "inteligentného života", tak o jednom by som vedel

stačí sa pozrieť na tento graf:

Obrázok

tá tenká čierna čiara, ukazuje "skutočnú klimatickú zmenu", ukazuje to ako "geologická pumpa" vysáva z atmosféry a teda aj biosféry uhlík, a premieňa ho na mŕtve geologické depoty, pod povrchom zeme, a pretože pozemský život je založený na uhlíku, keďže je uhlíka na zemskom povrchu stále menej, život "chradne", zmenšuje sa jeho celkové množstvo aj pestrosť živočíšnych aj rastlinných druhov..

v čase keď po povrchu zeme behal "T rex", a iné obrie dinosaury, nachádzalo sa v atmosfére 20 násobok dnešného stavu co2..

ako ukazujú rozmery tých obrích živočíchov, biosféra musela v tej dobe bežať na "plné pecky", obrí "T rex" bol mäsožravcom a aby mohol narásť do takých veľkých rozmerov musel toho aj veľa zožrať, žral bylinožravcov, ktorý boli tiež veľký a bolo ich veľa, a tý zase požierali rastliny, ktoré museli rásť neuveriteľne rýchlo

a aký je zmysel existencie ľudstva v tomto všetkom?

zmysel je v tom aby ľudstvo robilo presne to čo robilo do teraz, a snažilo sa pre svoj sebecký záujem - dostať sa k lacnej energii, vyťahať čo najviac uhlíka spod zeme kam nepatrí, spáliť ho na co2, a tak ho prostredníctvom rastlín pre ktoré je co2 životodarnou potravou, zase vrátiť do kolobehu v biosfére, čo umožní novú expanziu života

ľudstvo je tu na to aby výrobou co2, prírode pomohlo, stať sa pestrejšou a plodnejšou

 

a každý kto je proti tomu aby ľudstvo, ťažilo nerastný uhlík a premieňalo ho na co2, stáva sa tak nielen nepriateľom ľudstva, ale aj nepriateľom života ako takého

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ps: ešte dôkaz že život bol kedysi omnoho pestrejší ako dnes, napriek vysokému obsahu co2 v atmosfére, a asi práve kvoli vysokému obsahu co2 bol taký pestrí

ukazujú nám to fosílne záznamy o vymieraní druhov:

ObrázokHromadná vymírání - wiki

ak odrátame výrazné odchýlky na rozmedzí perm-trias, trias-jura, krieda-prekambrium, dopracujeme sa k zostupnému trendu

buďto sa katastrofy, pri ktorých živočíšne druhy, postupom času zmenšujú čo do rozsahu, čo je nezmysel

alebo je toho "na vymretie" čoraz menej, pretože biosféra obsahuje stále menší počet druhov, ktoré sú možno aj na seba menej previazané

 

 

 

edit.obr.prel.na FTP.g.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak z uplne "celovesmirneho" pohladu je zmysel zivota (ako takeho, aj ludskeho) vlastne nijaky. Nie je zmysel. Ono vesmir raz, za miliardy rokov skonci alebo dalsim Velkym Treskom, alebo (momentalne uprednostnovana teoria) nekonecnym roztiahnutim sa, co znemozni existenciu cohokolvek vacsieho ako su zhluky atomov. Zivot v medzicase je len ina forma organizacie hmoty...taka, co nakoniec zanikne a vsetko sa vrati k povodnym casticiam.

 

Z pohladu cloveka...

Ech...

Povedzme, ze zmyslom je, aby mu bolo dobre. Nic ine. A niekomu robi dobre ked preda svoj geneticky material dalej (splodi a vychova dostatok zivotaschopnych potomkov), inemu urobi dobre ak si splna svoje psychologicke potreby (sebarealizuje sa), inemu urobi dobre ak naplna tieto potreby tak, ze pomaha inym formam zivota (altruisti a spol).

Vcelku tu teda mame biologicke dovody, ktore maju rovnaky zaklad u dazdovky aj u cloveka....a psychologicke potreby, ktore su cisto subjektivne.

 

Mozno by stacilo sa v tomto pripade vykaslat na hlboku filozofiu, ktora prinajhorsom moze viest akurat k tomu, ze vsetko je nanic a zbytocne - a povedat si , ze zmyslom ludskeho zivota a bytia je...ak tu clovek uz raz je, tak nech ta existencia stoji za to, nech ma z nej proste dobry pocit :smilieee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xenocide, počul si už o "čerpaní energie z vákua"?

napadá ma omnoho lepší popis ako opisovanie "Casimirovho efektu"

kto chce čerpať "energiu z ničoho", musí urobiť "dieru do vesmíru" ako do "balónika", následkom čoho začne energia prúdiť buďto dnu, alebo von

a buďto hmotnosť vesmíru znižovať alebo zvyšovať, a teda v prípade že bude hmotnosť vesmíru zvyšovať, môže zastaviť jeho rozpínanie..

ľudstvo má šancu zo sebeckých dôvodov, doslova "zachrániť vesmír" pred rozpustením do ničoty"

 

a len tak mimochodom, ľudstvo má "povinnosť" zo sebeckých dôvodov, vesmír kolonizovať, a "zaprasiť ho tak životom" čo najviac :smilieee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, v zaujme zachovania zivota ako takeho, je kolobizacia vesmiru uplne spravna :smilieee:

 

A cerpanie energie z vakua...energia samotneho vakua...nie je to len jedna z nedokazanych chimer? Resp. pokial by vesmir mal v konecnom dosledku len expandovat, nakoniec by neboli hviezdy, planety, nic - len prinajlepsom rozptylene atomy. Potom je uz jedno, ci by naozaj energia vakua existovala, alebo nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie je to len chiméra.. predovšetkým to ako, a že náš vesmír vznikol, je tým najväčším prejavom spontánneho "čerpania energie z vákua" aký poznáme

keby sme sa naučili ten proces riadiť, nielen že by sme mohli stavať planéty, ale doslova aj nové hviezdy

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak dobre, pokial nejaka energia vakua existuje, aky to ma vplyv na ludsky zmysel zivota??? Pretoze si vybrat jednu z nedokazanych vedeckych hypotez a dat ju do temy o zmysle zivota ten zmysel nedava. Mas aj energiu atomoveho jadra, ale neviem ako by sa tato informacia odrazila na urcovani zmyslu zivota?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

existencia boha je dokonca, dokonale nevedecká a nedokázaná teória, a predsa má zásadný vplyv a dopad na zmysel života

prečo by ho nemohlo mať aj presvedčenie, že sme tu na to aby sme svojim sebeckým konaním, zachránili celý vesmír?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:smilieee:

 

Jaaaaj, no tak to napisa jasne, nie? Trebars ze zmyslom existencie ludstva je zachranit vesmir. Trebars pred upadnutim do priepasti entropie, alebo nieco podobne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

predovšetkým to ako, a že náš vesmír vznikol, je tým najväčším prejavom spontánneho "čerpania energie z vákua" aký poznáme

keby sme sa naučili ten proces riadiť, nielen že by sme mohli stavať planéty, ale doslova aj nové hviezdy

To je kravina. Nic z dovodou velkeho tresku nieje replikovatelne v nasom vesmire, pretoze velky tresk je pociatok casu a priestoru. Nema ani zmysal uvzavovat co bolo predtym, ani ako to bolo predtym, kedze vyraz "predtym" nema v takomto kontexte zmysel.

 

kto chce čerpať "energiu z ničoho", musí urobiť "dieru do vesmíru" ako do "balónika", následkom čoho začne energia prúdiť buďto dnu, alebo von

a buďto hmotnosť vesmíru znižovať alebo zvyšovať, a teda v prípade že bude hmotnosť vesmíru zvyšovať, môže zastaviť jeho rozpínanie..

Ty snad stojis nad vesmir? Ze chces z neho uberat hmotnost niekam inam?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xenocide

a teba to nenapadlo hneď, s toho čo som písal?

buď si istý, že keby som použil slovo "entropia", väčšina ľudí by nepochopila, o čom to meliem, a ihneď by prepli na iný "program":smilieee:

 

To je kravina. Nic z dovodou velkeho tresku nieje replikovatelne v nasom vesmire, pretoze velky tresk je pociatok casu a priestoru. Nema ani zmysal uvzavovat co bolo predtym, ani ako to bolo predtym, kedze vyraz "predtym" nema v takomto kontexte zmysel.

 

aký význam má potom zmysel uvažovať nad tým, že niekde inde, sú úplne iné vesmírne priestory, v ktorých neplatia ani naše fyzikálne zákony, a ani len naša logika?

a predsa o tom, ľudia uvažujú, a si predstav sú to dokonale vedecké teórie

 

Ty snad stojis nad vesmir? Ze chces z neho uberat hmotnost niekam inam?

 

lepšie ako slepá viera v Boha, je presvedčenie, že sa máme stať Bohmi..
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Moja subjektívna odpoveď na otázku zmyslu života, založená na logike a intuícii.

 

Pozorovaním sveta okolo seba a napokon aj v sebe samej, mi všetko ukazuje na jeden základný princíp života, sveta, vesmíru a to je harmónia..dualita..rovnováha úplne vo všetkom. A v tom spočíva logika všetkého čo sa na tomto svete deje....a že je logika vo všetkom, o tom niet pochýb.

Človek samozrejme vidí len dielčie časti tohoto dokonalého systému a preto sa mu zdá, že je niečo nevyvážené, nelogické a nespravodlivé. Necháme sa zmiasť našim malým obzorom, pretože si za každú cenu nahovárame že niečo vieme.

Nevieme takmer nič...ľudstvo sa totiž spolieha, že odpovede nájdeme postupným rozvojom techniky. Ale je to slepá ulička.

Iste ...môžeme analyzovať, popísať a vysvetliť deje ktoré na Zemi a vo vesmíre prebiehajú, ale čo sa týka pôvodu a zmyslu všetkých tých dejov, nepohneme sa ani o krok. Je to len hromadenie informácii a faktov, ktoré nedávajú žiadnu odpoveď.

Prečo si ale niekto myslí, že odpovede sú vonku a nie vo vnútri?

Prečo si niekto myslí, že to čo je vonku je iné než to čo je vo vnútri?

Akoby to mohlo byť iné, keď ten hľadaný prazáklad všetkého musí byť logicky vo všetkom...v každej jednej bunke vo vesmíre? Veď sme len súčasťou jedného celku.

Ak chce niekto skúmať vodu, potrebuje na to more?Nie..stačí mu jediná molekula vody. Štruktúra DNA o človeku prezradí viac, než vie o sebe on sám...

A to sme stále ma malom dvorčeku...pohybujeme sa v hmotných rovinách, pretože za touto hranicou už nič nevieme definovať vo vzorcoch a schémach a obrazoch.

Chceme poznať Boha, ale možno sme mu ešte nedali ani správne meno a hľadáme niečo celkom iné...

 

O tom, prečo existuje svet a ako vznikol, vám nepoviem nič ja, ani nikto iný...a kto sa o to pokúsi, tomu by mi mali zapchať ústa.

Ale človek potrebuje odpovede a taktiež ich hľadám a oni prichádzajú...

Čo sa týka zmyslu ľudského života, nerozumiem jednej veci.

Prečo si ľudia myslia, že ich život už nejaký zmysel má...že im ho niekto určil a naprogramoval?

Vlastne viem...pretože potom zo seba snímajú zodpovednosť za vlastný život.

Môj názor je taký...že ľudský život sám o sebe žiaden zmysel nemá, okrem toho, že nejakým spôsobom zapadá do systému hmoty a energie, ktorá tento svet tvorí. Ale pre jedinca a jeho "šťastie" to v konečnom dôsledku vôbec nič neznamená.

Je tu však jeden dôležitý fakt a to, že človek má moc si vytvoriť svoj vlastný zmysel života...má moc a prostriedky tvoriť hodnoty...a nakoniec tie hodnoty dajú zmysel ľudskému životu.

 

Človek má neskutočnú moc a možnosti...ale radšej hľadá návody na univerzálne pravdy a šťastie, než aby radšej využíval čas a prostriedky ktoré mu boli dané..

A tvoril...a žil..a vytváral zmysel!

 

Je to smutné...ľudia sú nešťastný, myslia si že ich možnosti sú obmedzené obsahom peňaženky, že nemajú na výber a že ich šťastie je závislé od vonkajšieho sveta a ostatných ľudí. Stoja za zatvorenými dvermi až kým ich čas uplynie...

Čo je hore, je aj dole....čo je vonku je aj vo vnútri. Nosíme v sebe svoj vlastný vesmír..o nič menší a božskejší než ten za hranicou galaxie...

Teraz už ulietam a snívam, ale čo ak som bohom Ja, čo ak si Boh Ty..a tvoj vesmír ktorý máš utvárať, je prázdny a čaká na Veľký tresk...

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov