Skočiť na obsah

Poplatky v slovenských bankách


game

Odporúčané príspevky

nevideli, teda ja nie, ako vie ten bankomat, že má dojsť, lebo ho potrebujem ? :) :)

to je ako to voľakedajšie spievajúce auťátko so zmrzlinou ... aj tá služba zakapala na úbytě :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Možno sem sa hodí tento príspevok, aj keď má veľmi blízko k aktuálnej situácii týkajúcej sa rozpočtu, eurovalu a najmä bánk.

 

Predvčerom som sledoval večerné spravodajstvo a téma sa venovala bankovej dani, ktorá by mala pomôcť látať diery v rozpočte.

 

Každý kto to sledoval, tak si mohol všimnúť, že po otázke, ktorú redaktor položil prezidentovi slovenskej bankovej asociácie, nasledovala neskutočne arogantná a cynická odpoveď toho pošuka, že banky si túto daň vynahradia zmrazovaním platov, znížením počtu pobočiek a samozrejme zvyšovaním poplatkov na účtoch.

 

Celkom pekné zhrnutie je v tomto blogu.

 

Banky a bankári, teda pôvodcovia tejto krízy, ktorá tu je už 4 roky, si takto vážia ľudí, ktorí im dávajú peniaze a za naše peniaze si tie nenažrané a chamtivé banky zvyšujú zisky a akonáhle sa otočí niečo voči nim, tak chcú opäť zdierať ľudí. Niekedy rozmýšľam nad tým, že ako je možné, že ešte v bankách neprebehla kompletná defenestrácia. Patrilo by sa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nasledovala neskutočne arogantná a cynická odpoveď toho pošuka, že banky si túto daň vynahradia zmrazovaním platov, znížením počtu pobočiek a samozrejme zvyšovaním poplatkov na účtoch.

 

A preco arogantna a cynicka? Len realisticka.

 

Si prepravca a mas kamion. Cerpas naftu. Pokial sa zvysi spotrebna dan, zaplatis za naftu viacej. Co asi take cynicke a arogantne urobis? Alebo zvysis ceny, alebo budes zamestnancom menej platit, alebo zrusis menej vynosne zakazky.

 

To mas len z vonkajsieho pohladu pocit, ze ide o nieco strasne zle. V jadre je kazdy, aj ten najvacsi bojovnik proti kapitalizmu, uplne hnusny a drzgrossky kapitalista - ked sa jedna o jeho vlastne peniaze.

 

 

Banky a bankári, teda pôvodcovia tejto krízy, ktorá tu je už 4 roky,

 

Ja som mal pocit, ze na vine su lenivi greci, co si zili nad pomery a brali astronomicke dochodky...klamali a podvadzali pri vstupe do EU...nezodpovedne a dobrovolne sa zadlzovali...europski politici, ktori im tieto klamstva a lenivost akceptovali...EU, ktora cele roky tvrdila, ze grecko je rovnako dobre ako nemecko.

 

Nuz a zcasti budme radi - nase banky zarabali na poplatkoch, nie na uverovych operaciach a nakupe dlhopisov, takze su na tom lepsie ako vela zahranicnych. Ono keby to robili ako mnohe ine, platili by sme v poplatkoch ovela menej - a mali by sme ohrozene banky. Nic nie je zadarmo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A preco arogantna a cynicka? Len realisticka.

 

Sledoval si to spravodajstvo? Myslím si, že nie. A tiež si myslím, že aj priemerne vyvinutý adolescent spozná rozdiel medzi arogantnou a realistickou odpoveďou. Vôbec si nepochopil zmysel tohto príspevku.

 

Ja som mal pocit, ze na vine su lenivi greci, co si zili nad pomery a brali astronomicke dochodky...klamali a podvadzali pri vstupe do EU...nezodpovedne a dobrovolne sa zadlzovali...europski politici, ktori im tieto klamstva a lenivost akceptovali...EU, ktora cele roky tvrdila, ze grecko je rovnako dobre ako nemecko.

Ty si optimista, keď si myslíš, že Grécko by mohlo položiť na kolená hospodársky priestor, do ktorého Grécko neprispieva možno ani dvomi percentami.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sledoval si to spravodajstvo? Myslím si, že nie.

 

Islo o princip - aj keby to povedal medovym hlaskom a ponukol moderatorom lizatko, princip by zostal ten isty. A nepozeral, len cital. Usmev respondenta, alebo ton jeho hlasu mi nijak nezmeni cisla - to co fakticky urobi, ma realny dopad.

 

 

Ty si optimista, keď si myslíš, že Grécko by mohlo položiť na kolená hospodársky priestor, do ktorého Grécko neprispieva možno ani dvomi percentami.

 

No to zase nie :)

Takych krajin bolo viacej, to je pravda. Ale v com spocival "zlocin" bank? Ze pozicavali portugalsku, ked podla vsetkych organov EU bolo portugalsko zodpovedny a solventny partner? Alebo ze v irsku poziciavali na stavbu nehnutelnosti. Ono vazne NIE JE zlocin ani stavat budovu, ani poziciavat na stavbu budov. Alebo bolo zle, ze v spanielsku a irsku poziciavali lacno? Odkedy je nizky urok nieco odsudeniahodne? A hlavne ked sa zakladne uroky stanovovali v ECB, teda organizacii spadajucej pod EU?

 

Co take strasne zle urobili banky, ze ich ich ludia tak nenavidia? Co trestne alebo nezakonne?

 

Michodom - pokial niekde dochadzalo k jasnemu porusovaniu pravidiel, zakonov, predpisov a pod., toto vsetko by malo logicky byt trestane v zmysle zakonov, proti tomu vobec neprotestujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Islo o princip - aj keby to povedal medovym hlaskom a ponukol moderatorom lizatko, princip by zostal ten isty. A nepozeral, len cital. Usmev respondenta, alebo ton jeho hlasu mi nijak nezmeni cisla - to co fakticky urobi, ma realny dopad.

 

No a práve o ten tón išlo. Dalo sa z neho počuť: "nám bankám banková daň nevadí, však tí chudáci čo majú u nás účty to zaplatia"

 

Co take strasne zle urobili banky, ze ich ich ludia tak nenavidia? Co trestne alebo nezakonne?

 

Nájdi si ako dopadli - a prečo - islandské banky. Tam sa to dotiahlo do extrému.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a práve o ten tón išlo. Dalo sa z neho počuť: "nám bankám banková daň nevadí, však tí chudáci čo majú u nás účty to zaplatia"

 

A keby zatlacil slzu a rozochvelym hlasom nestastne zasepkal, ze im zla vlada berie posledne moznosti a im nezostava nic ine ako upravit ceny..., ziskal by aplauz, nie? :)

 

 

Nájdi si ako dopadli - a prečo - islandské banky. Tam sa to dotiahlo do extrému.

 

Tak ja neviem...ked skrachuje v bolivii cementaren, tak ty zacnes nenavidiet cementaren na strednom slovensku?

 

A Island, ano. Jedina chybicka je ta, ze vdaka tomu boli islandania bohati ako swine, vsetkym to vyhovovalo, kazdemu sa to pacilo a nikto sa nestazoval.

Ale vidis - ak sa stazujes na islandske banky, mal by si chvalit tie slovenske. Pretoze tie nepoziciavali 30-nasobok svojich aktiv, nepoziciavali grecku, ani nefinancovali stavebny boom. Mal by si slovenske banky ocenovat za to, ze boli konzervativne, opatrne a prezierave - a preto su teraz na to relativne lepsie.

 

Ale kdezeeee... na banky sa nadava, pretoze na banky sa nadava a dovodom je, ze na banky sa nadava. A ked nic ine, tak si najdeme banku co skrachovala na druhom konci sveta.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Si prepravca a mas kamion. Cerpas naftu. Pokial sa zvysi spotrebna dan, zaplatis za naftu viacej. Co asi take cynicke a arogantne urobis? Alebo zvysis ceny, alebo budes zamestnancom menej platit, alebo zrusis menej vynosne zakazky.

 

urcity rozdiel tu je - ceny zvysit nemozes, lebo nebudes konkurencieschopny; zamestnancom nebudes menej platit, lebo ziadnych nemas, zivis sam seba a svoju rodinu; ked zrusis menej vynosne zakazky nezostane ti nic, ani tvojej rodine

 

a banka ? v lepsom pripade ti nepredlzi uver alebo ti laskavo ponukne "inu" urokovu sadzbu; v horsom pripade ti vezme kamion, ktory nemas splateny

a to len preto, lebo kvoli zvysenej bankovej dani nejaki manazeri nebudu moct ist na dovolenku v Tichomori 3x rocne, ale len dvakrat, pripadne nova budova banky nebude mat 25 poschodi, ale len 24

ps - ja som toho nafukaneho arogantneho pajaca pri tom vyjadreni videl :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozri si niektore velke...fakt velke prepravne firmy....hm? Tie maju obrat tiez v milionoch a ich sefovia chodia na bahamy na dovolenku :)

 

A co sa tyka bank - pokial 10 bank zdrazie a 1 ceny znizi - postaci k nej prejst. Sukromny ucet vacsinou nie je problem preniest aj kazdy rok. Len sa treba trosku snazit, pretoze inac nema konkurencia zmysel.

 

Dalej - prirodzene, odmeny manazmentu byvaju casto vysoke, ale pokial nemas perspektivu, tak ide o populisticke hartusenie. Zober odmeny predstavenstva - a celkove naklady banky. Nechce sa mi hladat, ale tipujem ze pojde o dost male zlomky. Nic rozhodujuce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A keby zatlacil slzu a rozochvelym hlasom nestastne zasepkal, ze im zla vlada berie posledne moznosti a im nezostava nic ine ako upravit ceny..., ziskal by aplauz, nie? :)

 

Aj keď by to na výsledku nič nezmenilo, ale …

… jednu a tú istú vec môžeš povedať rôznym spôsobom, ale to určite vieš veľmi dobre aj ty sám.

V tomto prípade bola správa podaná naozaj arogantne ...

... a aj keď by to na veci naozaj nič nezmenilo, menej je niekedy viac.

 

V tomto prípade ľudí dráždi už nielen zvyšovanie poplatkov,

ale aj arogancia, ako je všetko "posúvané" verejnosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj keď by to na výsledku nič nezmenilo, ale …

… jednu a tú istú vec môžeš povedať rôznym spôsobom, ale to určite vieš veľmi dobre aj ty sám.

 

To urcite ano a ano, mohol byt diplomatickejsi. Ale nic by to nezmenilo na reakcii ludi, vies?

 

- pochvalil niekto banky, ze nezarabali na lacnych hypotekach ako v USA?

- pochvalil niekto banky, ze nezarabali na sialenych uveroch ako na Islande?

- pochvalil niekto banky, ze neponukali lacne hypoteky v svajc.frankoch ako v madarsku?

- pochvalil niekto banky, ze nezarabali na greckych dlhopisoch?

 

Ano nahodou. Vsetko spominane vyssie su z dnesneho pohladu chyby, za ktore sa banky kritizuju. Ale ludia standartne banky neznasaju, takze sa bezne nezmozu ani aby ocenili, ked banky neurobia nieco fatalne zle.

Preto, bez ohladu na ton hlasu, by ludia teraz nadavali presne tak isto.

 

A ako podsuvane verejnosti? Ono je predsa logicky a davno znamy fakt, ze pokial podnikatel moze, tak sa snazi naklady prenasat na zakaznikov tym, ze napr. zvysuje ceny. Ja viem, ze kapitalizmus mame "len" 21 rokov - ale to ide vazne o nieco az tak svetoborne, ze to ludia zistuju az teraz?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak "posuvane" :)

 

Ked sa ti zvysia naklady, jedna z moznosti ako sa s tym vyrovnat je, ze zvysis ceny - teda svoje naklady prenesies na zakaznikov. V tomto banky nie su nijak vynimocne a ako princip to urcite budes akceptovat.

 

Navyse tu nejde o "verejnost", no o zakaznikov. Na Slovensku, vdaka jeho velkosti, konkurencia za vela nestoji. Ale slovaci su aj tak prilis konzervativni, takze moznosti ktore maju, nevyuzivaju. Pokial je tvoja banka prilis draha, vzdy sa mozes stat zakaznikom banky lacnejsej. Nejaku banku asi clovek mat musi, ale mat 10 rokov tu istu a nariekat, ze prave tato nic nerobi - ked ma na vyber tucet inych - je nezmyselne.

 

A navyse - toto je jedina cesta ako dodavatelov sluzieb "vychovavat". Nie chciet, aby to stat robil za ludi, ale robit to sam. Ako vacsia firma si mozem doslapnut na banku z pozicie sily. Ako jednotlivec ich mozem poslat do kelu a ist k inemu. V mojom pripade to boli 4 banky za poslednych 5 rokov - z rozlicnych dovodov a vyuzivane pre rozlicne ucely, co sa tyka sukromnych uctov. ¨

 

Ked niekto dokaze venovat cas vyberu masa na steaky, vyberu auta alebo nocneho kozmetickeho kremu - moze to robit aj s bankou. A dobre steakove maso, auto, aj kvalitna kozmetika, budu vzdy dost drahe.

 

Pokial sa bude teda TB naozaj arogantne spravat ku klientom a v okoli budu banky lacnejsie a prijemnejsie, tak nie je o co vahat. A mozes si byt ista, ze banka, kde zopar euro usetris, sa najde vzdy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A navyse - toto je jedina cesta ako dodavatelov sluzieb "vychovavat". Nie chciet, aby to stat robil za ludi, ale robit to sam. Ako vacsia firma si mozem doslapnut na banku z pozicie sily. Ako jednotlivec ich mozem poslat do kelu a ist k inemu. V mojom pripade to boli 4 banky za poslednych 5 rokov - z rozlicnych dovodov a vyuzivane pre rozlicne ucely, co sa tyka sukromnych uctov. ¨

 

ako sukromna osoba s osobnym uctom si to samozrejme dovolit mozes; ako maly/stredny podnikatel urcite nie; okrem toho, ze sa stavas pre svojich obchodnych partnerov nedoveryhodnym, tak to ma aj svoje racionalne priciny - napr. mas uver, resp. niekolko uverov, zodpovedas sa banke, su v tom zamontovane statisticke vykazy atd, atd.

samozrejme, teoreticky sa vsetko da vybavit, zmenit, ale vsetko ma aj svoje minusy stoji to cas aj peniaze; v tom pripade si kazdy rozmysli, ci mu to stoji za tu namahu (lebo čas sú peniaze a peniaze sú občas)

a este nieco k tomu prenasaniu nakladov na zakaznikov - je to zakona padajuceho ho*na, problem je v tom, ze tie vykaly su smerom dole stale vacsie a smradlavejsie; to na margo toho porovnania odmien manazmentu a nakladov banky vezmi si to vs. "odmeny" zivnostnika a jeho naklady - realne on uz nema na koho preniest zvysenie svojich nakladov, pretoze je na konci tejto pyramidovej hry

samozrejme, chapem to ako princip kapitalistickej spolocnosti, kde bohati sa stavaju este bohatsimi a chudobni este chudobnejsimi... ovsem za tych spominanych 21 rokov sme sa stale nevymanili zo stadia raneho kapitalizmu, ktore je charakterizovane trhovym mechanizmom v style "utrhni si co mozes" a neexistenciou strednej vrstvy, ktora by mala byt potencialne motorom spolocnosti, ako aj zivitelom bank

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co sa tyka uctov - ved preto pisem, ze pokial by vacsina ludi nesedela na svojich uctoch a nieco urobila, situacia by urcite bola ina. Aj keby len sukromnych uctoch, aj to je velmi dolezite pre banky. Navyse sa casto zabuda, ze aj vramci pobociek existuje urcita volnost, ake sluzby a ake zlavy moze banka ponuknut. U kazdej inac, ale variabilita tu je - a vramci mantinelov sa o nej rozhoduje na konkretnej pobocke. Prirodzene, sef pobocky je plateny za odmeny pobocky, takze unik klienta ho malokedy potesi.

To len ako "hint" z reality.

 

Ohladom firemnych uctov, ano. je to tazsie. Ale ked som nespokojny - zoberiem si vsetky vypisy za posledny rok a pekne si ich rozpocitam na konkretne transakcie. S tymto zoznamom obehnem vsetky banky, ake ceny a na aku dlhu dobu mi mozu garantovat. Vo vacsine pripadov najdes niekoho dostatocne hamizneho, aby odklepol o dost lepsie podmieky.

 

Dokonca aj take na hlavu postavene paradoxy, ako ked ti jedna pobocka banky XYZ ponukne diametralne odlisne podmienky, ako ina pobocka tej istej banky - obe vramci Bratislavy :)

(co uz, ked su to magori,ze?)

 

A pokial su naklady na zmenu banky vyssie nez uspora, tak sa neda nic robit. Ale skusit to proste treba, pretoze inac je konkurencia na nic.

 

A princip kapitalistickej spolocnosti je ten, ze si veci musis zariadit ty sam. Pokial si sam nenajdes lepsiu banku, nevyjednas lepsie podmienky, budes ocakavat, ze to za teba zariadi poslanec v NRSR nejakym zakonom, alebo co? Trzny mechanizmus znamena, ze si mozes vyberat spomedzi viacerych na trhu - ale to vyzaduje urcitu aktivitu a nie len sediet ako lemur a cakat, co kto da na striebornom podnose.

 

Nuz a este k tym nakladom - z toho je aspon vidiet, aky je nezmysel, ak si niekto mysli, ze zvysovanim dani zbohatneme. Presne naopak. Zvysovanie dani a pridavanie novych dani nakoniec vsetkych ochudobnuje a toto je toho prikladom.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

prvú priečku za najabsurdnejší poplatok za rok 2012 berie sporiteľňa - dcéry Erste, česká aj slovenská :

 

berú poplatok za to, keď si ich vlastný klient pozrie stav účtu v cudzom, nie sporiteľničnom bankomate ...

 

najabsurdnejšie bankové poplatky posledných rokov podľa názoru klientov :

  • 2005: za prijatú platbu
  • 2006: za výber z bankomatu vlastnej banky
  • 2007: za vedenie účtu
  • 2008: za nadmerný vklad
  • 2009: za vklad pri priehradke na vlastný účet
  • 2010: za výber pri priehradke z vlastného účtu
  • 2011: za skôr splatený úver
  • 2012: za zistenie stavu účtu cez bankomat

Čítajte viac: http://ekonomika.sme...l#ixzz2MP7JZ5GP

za vklad pri priehradke na vlastný účet to tuším korunoval ... a nebol to malý poplatok, neviem, ako v iných bankách, ale v sporiteľni bol aj odstupňovaný podľa množstva vložených peňazí nejaký čas ...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je nic, Postova banka je schopna spoplatnit aj kontrolu stavu uctu cez svoj vlastny bankomat, vid odkaz nizsie

tyka sa to napr. dochodcu, ktory si musel zalozit ucet na prijem dochodku

sadzobnik poplatkov tu:

http://www.postovabanka.sk/_img/Documents/slovensk%C3%A9%20dokumenty%5Csadzobnik%20poplatkov%5C2013%5CSADZOBNIK_PABK_A4_4F_ucinnost_od_01_01_2013_130103-web.pdf

ma to 51 stran (sic!), konkretny priklad je na str.3

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepoznam na Slovensku banku ktora by nezodrala z kože svojho klienta.Je to jedna nenazrata banda.Najlepsie odkladat si peniaze do ponožky :zubiska: Ziadny terminovany ucet,ziadne poplatky za to ci ono!Len skoda ze vyplatu posiela kazdy zamestnavatel na ucet teda clovek musí byt nadalej bankootrok! :bad: Viem ze to nie su slov.banky ale je mi z toho zle co za bandu to tu sidli -_-

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie aby banka platila nám že vlastne sme ochotní posielať naše peniaze do ich banky s ktorými potom aj ona "manipuluje" ešte si zato bude pýtať poplatky ... nasrať !

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved to... potom sa cuduju, ze ludia to praktizuju tak, ako ja - raz za tyzden vyberiem z bankomatu vacsi obnos a platim nakupy v hotovosti

pretoze zaplatim len jeden poplatok za vyber a neplatim pri kazdom jednom nakupe, aj ked je to len par centov navyse

pochopitelne, viem, ze existuju produkty, pri ktorych napriklad tieto poplatky nie su, alebo su mensie

lenze pri tych su zasa ine poplatky, alebo su vacsie

v inej banke je to zasa inak a o rok-dva sa to vsetko pomei - predsa nebudem travit hodiny studovanim cennikov a kazde 2-3 roky menit banku !

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov