Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

Kreacionizmus

 

 

 

Kto seje vietor -

túto otázku som chcela položiť už dávno ... teraz mi dal ten správny stimul starý americký a nezabudnuteľný film / práve vysielaný čt2 / Kto seje vietor .... kto ho nepozná, je to skutočný príbeh z predvojnovej Ameriky o "opičom procese" ... keď sa mladý učiteľ ocitne pred súdom žalovaný konzervatívnymi občanmi amerického stredozápadného mestečka, pretože učí deti v škole o evolúcii ...

 

dnes je v Amerike veľmi populárny kreacionizmus , ktorý oblieka do moderného hávu veci z biblie... alebo naopak ...

 

výsledok je dosť otrasný ... nedávno som videla niekoľkodielny dokument o kreacionizme, ako sa praktizuje, a aký guláš majú mladí ľudia z neho v hlavách ...

 

niektoré scény boli skutočne dosť smutné...nadaný mládenec, ktorý študuje prírodovedu a fyziku, ale miluje svojich rodičov, napriek tomu, že sa so svojím otcom nemá o čom rozprávať, pretože jeho otec na všetko odpovie: tak je to napísané v biblii a preto je to pravda.

 

bol to smutný dokumentárny film, a hodne som nad ním premýšľala ....

 

 

 

http://sk.wikibooks.org/wiki/Dogmatika:_Kreacionizmus

 

http://slovakia.humanists.net/rasto1.htm

 

počuli ste už o kreacionizme? ako na vás pôsobí?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Počula som o kreacionizme, veď sme o tom s deadom mali debatu.

 

Keďže verím, že nad ľuďmi je vyššia bytosť a v spoločenstve, kde chodím som k tomuto problému nepočula vysvetlenie, utvorila som si vlastný názor, taký kompromis. Ale aj keby som bola vedec a podieľala by som sa na skúmaní dôkazov o stvorení alebo vývoji, nemohla by som povedať: "Bolo to takto."

 

Myslím si, že evolúcia mohla prebehnúť, len bola trochu usmernená. Vznikli tak planéty, Zem, rastlinstvo a zvieratá. Ale neverím, že sa človek vyvinul z opice. Veď odkedy sú zvieratá na Zemi, prispôsobujú sa podmienkam, v ktorých žijú, ale ešte ani jedno nezačalo rozmýšľať. Človek, podľa mňa, vznikol zvláštnym zásahom zhora.

 

Samozrejme, keď niekto neverí v Boha, nemôže veriť ani v stvorenie sveta. Ja zase neverím v úplne náhodný vznik života.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja to vidím podobne ako Lydži. Som veriaci, ale určite si nemyslím, že svet bol naozaj stvorený za 6 dní. Ono to bolo zapísané opisným spôsobom, išlo tam hlavne o ten proces tvorenia. A nielenže náhodný vznik života mi príde nepochopiteľný, ale aj vznik prírodných zákonov predsa niekto musel spôsobiť. :lol: Síce veľa vecí môžeme už vysvetliť, ale prečo to tak naozaj je? Náhodou? Na náhody som veriť prestal, aspoň udalosti v mojom živote ma presvedčili o ich neexistencii. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 9 mesiacmi...

čo viete o kreacionizme ?

 

v krátkosti ho predstavíme - to je taká kvapka v mori :

 

Je to názor mnohých Písmu svätému inak oddaných kresťanov, že Písmo sväté treba brať doslovne vo všetkých jeho výpovediach a to aj v takých, ktoré sa týkajú biblickej správy o spôsobe stvorenia sveta Bohom. Podľa kreacionizmu svet trvá len asi 6.000, 10.000, maximálne 20.000 rokov. Naša zem je teda mladá. A nielen že je mladá, ale k jej vzniku nedošlo na základe nejakého vývoja. Kreacionizmus odmieta akúkoľvek evolúciu, že by sa postupne z jedného živočíšneho druhu vyvinuli postupne ďalšie druhy. Podľa kreacionistov všetky živočíchy boli Bohom zvlášť stvorené na základe špeciálneho stvoriteľského aktu. Znenie Biblie bolo podľa kreacionistov biblickým pisateľom doslovne vnuknuté a nadiktované skrze Ducha svätého. Preto o nijakých výpovediach Biblie nemožno pochybovať. V tomto zmysle je kreacionizmus presvedčením biblických fundamentalistov, ako sa s nimi stretáme najmä u niektorých denominácií. Verí sa v doslovnú (verbálnu) inšpiráciu Písma svätého.

 

zakvitol samozrejme v Amerike, tamojší protestanti boli jeho prvými najväčšími propagátormi / dokonca sú to "vedeckí kreacionisti" - napríklad:

 

vedeckí kreacionisti sa postavili do opačného garde ako materialisti a postavili Boha proti evolúcii. Hovoria: “Máme Boha, nepotrebujeme evolúciu”.

aby to skrášlili, hovoria tomu " inteligentný dizajn "

 

počuli ste už o kreacioneizme ? nedávno dávali v niekoľkých tv programoch americký dokumentárny seriál a doslovnom vymývaní mozgov aj na univerzitách, dostal sa do niekoľkých škôl v Anglicku ...

 

čo viete o kreacionizme ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemozno sa postavit proti vedeckemu pokroku. Aj Vatikan uznal, ze Biblia je pisana obrazne. Ako by clovek staroveku mohol pochopit, ze Zem bola stvorena takych 13 miliard rokov po vzniku vesmiru?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chorche, pápež Ján Pavol ll. zobral evolúciu verejne na milosť ... :

 

Ján Pavol II. už v roku 1996 uznal, že „súčasné vedecké poznatky svedčia, že evolučná teória je viac ako hypotéza.“

 

 

hovorím a pýtam sa, čo tu kto vie o kreacionizme - to má s Vatikánom málo spoločné

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chorche, vieš, čo je kreacionizmus ?

 

 

tak obšírnejšie:

 

Kreacionizmus je filozofický smer, ktorý v mene Biblie popiera akýkúkoľvek možnosť vývoja vesmíru a života v evolucionistickom zmysle.

 

Podľa kreacionistov všetky živočíchy boli Bohom zvlášť stvorené na základe špeciálneho stvoriteľského aktu. Znenie Biblie bolo podľa kreacionistov biblickým pisateľom doslovne vnuknuté a nadiktované skrze Ducha svätého. Preto o nijakých výpovediach Biblie nemožno pochybovať. V tomto zmysle je kreacionizmus presvedčením biblických fundamentalistov, ako sa s nimi stretáme najmä u niektorých denominácií. Verí sa v doslovnú (verbálnu) inšpiráciu Písma svätého.

 

Známi kreacionisti sú z evanjelických cirkví: E. H. Andrews, W. Gitt, B. Balcar, V. Betina (poslední dvaja: Cirkev adventistov siedmeho dňa) a z katolíckej cirkvi – F. Press. Podobné názory ako kresťanskí kreacionisti majú aj ortodoxní židia. Kreacionisti neveria v evolúciu, rast zložitosti a organizovanosti u organizmov. Veria, že všetky druhy dnešných i vyhynutých organizmov boli stvorené naraz. Bibliu berú doslovne, ako Božie slovo, ktoré hovorí jasne k človeku ako pred dvetisíc rokmi, tak i dnes. Boh nehovorí v hádankách – ak sa spomínajú pri stvorení v knihe Genezis dni, tak sú to dni a nie dlhšie obdobie. Na fakty vied nachádzajú množstvo protiargumentov a odhaľujú slabiny jednotlivých vedeckých teórií.

 

plus z prvého príspevku :

 

zakvitol samozrejme v Amerike, tamojší protestanti boli jeho prvými najväčšími propagátormi / dokonca sú to "vedeckí kreacionisti"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nevedel som, ze co to je a nezaujalo ma to :)

Taketo blaboli som pocul uz viackrat, ale mne je fuk, co si kto robi a v co veri, pokial mi to nenutia do hlavy. A ked si chcu skakat v Anglicku s tym po hlavach, tak nech :) Aspon sa nebudu nudit :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nedávno, snáď rok dozadu som videla jeden dokument, kde sa hodne hovorilo o mierne zadubených hlavách a viac zadubených hlavách, protestantoch, kreacionizme, o " bitke" medzi modernou výukou biológie a vývoja na Zemi a kreacionizmom ...

na mnohých univerzitách nastáva v Amerike tento problém ... hlavne v dosť konzervatívnom stredozápade ...

 

z jedného blogu :

V 80-ich rokoch ´kreacionizmus´ sa stal skutočný ´izmus´, pretože bol adoptovaný nátlakovými politickými skupinami, ako napríklad Morálnou Väčšinou. Už to nie je neutrálny pojem, ale zahňuje extremné fundamentalné názory o Biblii.

Jeden taký extremný názor je, že Boh stvoril Zem a všetko na nej počas šesť 24-hodinových dní. Teraz existuje viac ako 350 kníh v obehu, ktoré učia ´kreacionizmus´ ako dogmu.

 

ešte jeden blog, ktorý referuje o astrobiologickej konferencii, kde sa dostala k slovu "zaujímavá séria prednášok, ktorá sa dotýkala problému kreacionizmus (inteligentný dizajn) vs. evolúcia... "

 

... od vyjdenia knihy Ch. Darwina “O pôvode druhov” uplynulo už skoro 150 rokov, diskusie okolo ním nastoleného problému neutíchajú, ba zdá sa, že v poslednom čase ich intenzita pozoruhodne narastá... jadro problému je v tom, či na náš vesmír (a nás v ňom) sa treba pozerať kreačne alebo evolučne...

takouto formuláciou sa spor zmenil na problém stretu vedy a viery a zdá sa, že jeho definitívne vyriešenie je stále v nedohľadne a kreacionizmus a "inteligentný dizajn" sú pojmy, ktoré v tomto spravili medvediu službu ...

 

tu už nejde o to, že

lebo nemozes sa hadzat o zem proti nepopieratelnej a vedecky dokazanej pravde.

kreacionizmus sa pretláča do Británie a Nemecka a nedávno na katolíckej konferencii vo Viedni našiel svojich zástancov medzi hodnostármi ...

 

H. Morris vo svojej knihe “Vedecký kreacionizmus” :

Darwinizmus nielen že je chybný, ale je priamo od diabla.

 

takže toto je kreacionizmus

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Veda a viera

 

Je to trochu dlhšie čítanie, ale celkom si viem predstaviť, že to takto bolo. Podľa tohto článku sa evolučná teória a biblická správa nevylučujú. Prečítajte a potom posúďte.

 

Čo sa ale týka vývoja rastlín, zvierat a človeka, neverím, že sa krížom krážom krížili a tak vznikali nové druhy. Tuto je ďalší dlhší článok, ale až pri ňom som si uvedomila, o čo ide v Darwinovom "pôvode druhov" a nezdá sa mi to.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z toho prvého linku :

"

Náboženstvo: V modernejšie chápanom náboženstve Boh vystupuje ako bytosť, ktorá dáva celej realite zmysel. Prečo vznikol vesmír? Preto, aby umožnil život a prítomnosť človeka v ňom.

"

 

"

Stvorenie času

Každý deň stvorenia je očíslovaný. Ale je rozdiel medzi číslovaním úvodného dňa s ostatnými. Gn 1,5 v hebrejčine hovorí: „A bol večer, a bolo ráno, deň jeden.“ Je tu použitá základná číslovka „jeden“. Nasledujúce dni sú číslované radovými číslovkami. „A bol večer, a bolo ráno, druhý deň, ... tretí deň, atď.“ Jedine úvodný deň je označený ako „deň jeden“. Nanešťastie mnohé preklady Biblie píšu „prvý deň“ Možno preto, aby to bolo zhodné s číslovaním ostatných dní, avšak tým sa stráca veľmi dôležité kozmické posolstvo. Je totiž veľký kvalitatívny rozdiel medzi výrazom „jeden“ a „prvý“. Výraz „jeden“ je absolútny, kým „prvý“ je porovnávajúci výraz. Toto zdôraznenie pojmu „jeden“ má v sebe obsiahnuté posolstvo, že na deň „jeden“ bol stvorený čas. A to sa presne zhoduje s tým, čo hovorí v Einstein v Teórii relativity o vzniku časopriestoru.

"

 

"

Nadišiel ŠIESTY DEŇ stvorenia, keď sa život rozšíril o suchozemské zvieratá a človeka. Veda zatiaľ nie je schopná rozriešiť problém, či človek v celej svojej komplexnosti (vrátane „duše“) je tiež produktom vývoja, alebo nie. Analýzou príslušných textov v knihe Genezis možno prísť k pravdepodobnému uzáveru, že telesná „schránka“ človeka mohla vzniknúť vývojom („Boh stvoril človeka z hliny ...“), ale na to, aby nadobudol aj duchovnú sféru, bol potrebný priamy zásah Stvoriteľa ( ..“ a vdýchol do jeho nozdier dych života“). Dôležité bolo, že sa tu človek naozaj objavil a to „bolo dobré“, pretože to bolo v pláne.

Napokon sa môžeme pristaviť pri poslednom „zhodnotení“ celého kreačného procesu:

„A videl Boh, že je to veľmi dobré.“

"

 

 

nuž ... je to trochu ľudskejšie vysvetlenie kreacionizmu

osvietení duchovní prijímajú evolúciu ... pretože ju prijať musia, pretože stredoveké datovanie biskupa Ushera "svet vznikol roku 4004 pred Kristom" bolo neudržateľné už aj v čase svojho vzniku ...

 

už nestačí vysvetľovať "nezvyčajné" nálezy skamenelín a podobne vysvetlením, že ide o " ludi Dei " - hračky Božie ...

 

pán doktor si dal záležať, preformoval kreacionizmus na európskejšiu podobu ... smutné je, že tvrdý kreacionizmus sa vracia k biskupovi Usherovi do tmy ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozeram sa na to svojimi ocami. Podla mna veda PODPORUJE vieru. Cim viac a cim zlozitejsi vsmir sa nam zda, cim viac ho skumame, cim na zlozitejsie veci prichadzame, tym nam je jasnejsie, ze takto, aby to do seba zapadalo, to nemohla zadit nejaka "nahoda".... To je moj nazor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pokial viem, veda sa zaobera len danymi procesmi a faktamy a vobec neriesi ci je nieco nahoda. To uz riesia filozofie. Podla teba miera zlozitosti urcuje ci je nieco vytvorene inteligentnou bytostou??

Skusim zjednodusene interpretovat tvoj nazor. "Niekto vsetko vymyslel tak, aby to do seba zapadalo, aby clovek mohol vzniknut"

Moj nazor je ze nahodou vsetko zapada do seba, a preto sme tu nahodou my a preto nad tym mozeme rozmyslat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Termin "nahoda" nemam rad, pouzil som ho namiesto zdlhaveho popisu, nech je tam radsej toto vseludove slovo. Vesmir je usporiadatny tak, ze umoznil vznik pozorovatela. To neznamena, ze vesmir je usporiadany tak, ABY umoznil vznik pozorovatela. Tym sa lisi slaby a silny antropicky princip. Lenze! OPozorovatel tu je! Vznikol! Vsetky hodnoty, parametre, faktory, vo vesmire, co i len lokalnom, zapadaju do seba tak, ze pozorovatel tu jednoducho JE. A to je mimoriadne vela cisel, konstant, udajov, faktorov, prvkov....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hm

tento príspevok by som musela citovať zrejme celý ...

 

ja proste musím :

 

Vesmir je usporiadatny tak, ze umoznil vznik pozorovatela. To neznamena, ze vesmir je usporiadany tak, ABY umoznil vznik pozorovatela. Tym sa lisi slaby a silny antropicky princip. Lenze! OPozorovatel tu je! Vznikol! Vsetky hodnoty, parametre, faktory, vo vesmire, co i len lokalnom, zapadaju do seba tak, ze pozorovatel tu jednoducho JE. A to je mimoriadne vela cisel, konstant, udajov, faktorov, prvkov....

kto je pozorovateľ ? prečo umožnil vesmír jeho vznik, ale nemusel ho umožniť ?

ako vieme, že tu je ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako vieme, ze tu je pozorovatel, cize my? Naozaj zvlastna otazka. :lol:

ale to nie ...

ani trochu to nie je zvláštna otázka, chorche

podľa tvojej predchádzajúcej tajomnej "definície" Pozorovateľa tým pozorovateľom mohol byť tmavooký zelenošedý mimozemšťan, inteligentná hmota kdesi pri Zeta Reticuli, sám pánboh, alebo poľné myši pozemské ...

 

čo myslíš, prečo chcem, aby si písal príspevky, ktoré niečo aj vysvetlia, povedia za teba, z teba ? aby si považoval svojho spoludiskutéra za blbca ? ale no tak - takýto prístup ťa predsa nie je hodný

alebo je ?

od tohoto som mala o tebe vyššiu mienku

diskutuj, neznevažuj.

 

 

koniec off topicu - vraciame sa ku kreacionizmu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zachovala si sa, ako keby Ti niekto stal na kabli. Dobre, nema kazdy kazdy den brilantnu mysel. Pozorovatel je mysleny ako ziva bytost z hmoty, vieme o konkretnych pozorovateloch, o ludoch, to nie je definicia, ktoru som stvoril vo vlastnej hlave, ale preformuloval som to.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chorche,

 

posledné upozornenie:

invektívy si nechaj od cesty, s tými si práve skončil - to je jedna vec

 

druhá : nikto sa zatiaľ nepriznal, že by tu bol čitateľom myšlienok - takže budeš odteraz najprv písať príspevky o tom, ako si veci vysvetľuješ ty a aký je tvoj názor -

dávkuješ tu svoje "myšlienky" po kvapkách, aby si sa mohol rozčuľovať, akí sú tí ostatní sprostí, keď nevedia čítať v tvojej hlave - tak toto skončilo.

odteraz buď jasné príspevky bez ironických dodatkov, alebo žiadne.

 

 

keď chceš niečo k tomuto pripomenúť, máš možnosť v téme na to vytvorenej.

koniec off topicu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A to je mimoriadne vela cisel, konstant, udajov, faktorov, prvkov....

Cim viac cisielok= tym vacsia pravdepodobnost ze vznik cloveka, vesmiru nie je nahoda?? Tak tuto logiku mi musis trosku viac priblizit. :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chorche, pozorovatel moze byt ktokolvek. Mal by si ho poriadne definovat, alebo pouzivaj nabuduce prislusnejsie pomenovania.

Ja si napriklad pod pojmom "pozorovatel" vzdy predstavim nejakeho uchyla, co ma zalubu vo voyerizme...

Inak, aj pojaponsky by si mohol pisat.. Je to krasny jazyk... Ale uz spat k teme. Vysvetlis mi tu tvoju logiku??

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov