Jump to content

Budúcnosť pozemného vysielania na Slovensku


Tomáš

Budúcnosť vysielania DVB-T  

3 members have voted

 1. 1. Má pozemné TV vysielanie ešte nejakú budúcnosť?

  • Určite áno
   0
  • Áno ale už to bude len upadať
   1
  • Určite nie
   0
  • Nezaujímam sa a netuším
   2


Recommended Posts

Jedná sa o pozemné vysielanie cez anténu, ktoré sa prednedávnom menilo z analógu na DVB-T a teraz sa znova mení na DVB-T2 kvôli uvoľneniu frekvencie pre 5G internet. Je to podobné ako keď sa fórum viackrát presťahuje a treba sa znovu registrovať už to nedotiahnu všetci. Tu sa stalo to isté: Už pri prvej zmene z analógu na DVB-T si mnohí zriadili káblovky, satelity, či iné alternatívy príjmu. Tým pozemný vysielateľ stratil percentá divákov, pri druhom prechode že si ľudia znova musia meniť setopboxy či televízory samotné, už donútilo ešte viac ľudí si zriadiť alternatívu. Týmto dosiahli len to že na slovensku sleduje TV cez anténu už necelých 20% čo spôsobilo najprv odchod Markízy aj s jej tromi programami. Nedávno nasledovala TA3. Proste televíziám sa už neoplatilo platiť veľké sumy za pozemné šírenie kde si vypočítali že lacnejšie je prísť o tých pár divákov ako platiť za to šírenie. Čo si o tom myslíte má to vôbec budúcnosť v dnešnom internetovom svete? Mnohí už televízor samotný ani nepoužívajú lebo všetko sledujú cez počítače či tablety a televízory samotné už začínajú byť smart t.j. už majú prehliadač, netflix, youtube, podporujú pripojenie počítača, aj iných vecí cez bluetooth či wifi takže aj televízor samotný bude onedlho minulosťou keďže aj z televízora sa stáva akýsi inteligentný pc monitor...

Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...

RTVS platí za šírenie terestriálnych programov akciovej spoločnosti Towercom. Táto spoločnosť bola založená v roku 2006 pod nazvom TRI R, a.s. Pre Towercom platby RTVS predstavujú viac, ako 50% podielu na zisku. Takže akcionári Towercom závisia na RTVS, ktorú zas platí štát. Mimochodom, v súčasnosti už viac ako rok pôsobí vo funkcii riaditeľa inovácií vo firme Towercom, minister dopravy SR Andrej Doležal. Preto si nemyslím, že by sa u nás na terestriálnom vysielaní v budúcnosti niečo zmenilo.

Keď som sa po 1989 dostal na západ, prekvapilo ma, že vysielače súkromných staníc, tam šírili svoje terestriálne programy vo vlastnej réžii. Vo veľkomeste im na to stačil malý VKV vysielač s výkonom stoviek W. Réžia takéhoto zariadenia je zanedbateľná. Neviem, koľko ale platili štátu za frekvenciu. Terestriálne vysielanie je stále ešte výhodou, napríklad, keď si stanicu naladíš v aute.

Link to post
Share on other sites
clovek2
pred 3 hodinami, Tono napísal:

Keď som sa po 1989 dostal na západ, prekvapilo ma, že vysielače súkromných staníc, tam šírili svoje terestriálne programy vo vlastnej réžii. Vo veľkomeste im na to stačil malý VKV vysielač

Tono, ale to je dnes nereálne aj v kapitalistickej cudzine. UHF pásmo je osekané od 700MHz vyššie, kvôli LTE a 5G sieťam, a v takých podmienkach by rovnica 1 program = 1 8MHz kanál, bolo plytvanie frekvenčným spektrom, keď sa do toho kanálu dá narvať 16 programov v SD rozlíšení.

z môjho /sebeckého/ pohľadu by bolo lepšie keby sa SK vysielače vypnú, pretože tam aj tak nie je čo veľmi pozerať, a v mojom QTH akurát pôsobia ako rušičky českých multiplexov, lebo kvôli novej frekvenčnej koordinácii je to všetko naflákané na susedných kanáloch.

Link to post
Share on other sites

Čo potvrdzujem... Len tak jedna radosť miznú české stanice z dvbt. Tie vysielače už viacmenej by boli užitočnejšie pre mobilných operátorov a FM rádio.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Similar Content

  • Tomáš
   By Tomáš
   Ešte tu nemáme tému o reláciach tak ju otváram. Pod pojem relácie patria napríklad: súdna sieň, reflex, teleráno atď... Ktoré sú tie vaše naj a prečo?
  • Sniper
   By Sniper
   Sledujete nejaké reality show?
   Ja osobne nie, a tie uputávky v médiach mi už pijú krv. Najmä Vyvolených je plná riť, teraz som čosi zavetril o nejakom milionárovi pre nevestu či čo... :lol:
   Superstar nedávno skončila, vraj to už nebolo také dobré ako vlani :)
  • Tomáš
   By Tomáš
   Otváram diskusiu na túto tému. Vzhľadom na to že nemá každý káblovku či digi-satelit ale iba zopár hrdzavých UHF/VHF antén kde nabehne len Markíza, JOJ, STV tak musí sledovať stanice ako Prima, TA3, STV3 (ktoré by mohli byť voľne dostupné aj v analógovom terestriálnom vysielaní) sa dajú sledovať cez internet. Ďalšia výhoda sú TV archívy kde môžem sledovať zameškané programy.
    
   Ale hlavne čo som chcel, je že na nove som pozeral seriál vo vidoarchíve tak, že sa to 2 minúty načítavalo, 10 sekúnd hralo, potom zase 1,5 minút načítavalo a 8 sekúnd hralo. Nedá sa proti tomu volačo spraviť??? Napríklad na TA3, markíze, našej mestskej TV sa to nestáva... Česko blokuje internetový signál na slovensko?
  • Linkman
   By Linkman
   Po konzultácii s tuto šéfom site adminom Axelom som sa rozhodol sem založiť tému kde budem dávať veci čo som nahral z Televízie nakoľko je stiahnutie takejto veci legálne podmienené tým že ked to mate pre osobnu potrebu je to ok, sme sa to dalej sirit ale bez toho ze by si ten dotyčný čo to niekomu dáva pýtal finančnú náhradu. Koneckoncom aj tak je vacsina veci nahrata z našej verejnoprávnej televízie ktorú chtiac nechtiac platíme.
    
    
   :lol:
    
   Kedže uploadujem iba megaupload tu je návod ako odtiaľ sťahovať:
    
   AKO SOSAŤ Z MEGAUPLOADU PRE LAMY
   1. Stiahnuť
   http://www.ferks.sk/php/d.php?subor=22. A robiť s ním podľa tohto návodu:
   http://www.crio4um.info/navody/megaupload.swf
×
×
 • Create New...