Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

Tono, tak jednoducho povedz, čim to je, že sa zastavi na 10%. Mna nezaujima itegral hustoty pravdepodobnosti, mna zaujima faktor, čo zamedzil virusu sa rozmnožovať ďalej:

faktor ako napr. premorenie (kolektivna imunita), alebo napr. to ako sa ludia stretavaju, či napr. predpoklad, že niektorí vírus neprenášajú aj ked su nakazení. Vieš to?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 minútami, robopol napísal:

 Ja som písal, že zvladla pandemiu a teraz musi kontrolovat vlastne uzemie, pretože im tam chodia nakazení. je to normlane, že tu niekto nevie ani pochopit obsah vety?

Nechápem, ako to Čina tak brilantne zvládla. Predpokladám, že sú tam oblasti, kde sa vôbec netestuje. Nie je tam síce turistický ruch a migrácia, ale krajina s 1,3 miliardou obyvateľov má celkovo 91 000 nakazených a Česko 268 000. To je zázrak. Nato je aj matematika "krátka". 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie je to žiaden zazrak , ale hamer okamžite, pretože to je jednak lacnejšie a po druhe zachraniš životy a nezažiješ kolaps ekonomicky, zdravotny...Nepodcenili to a to sa im vyplatilo. Odkaz činy znel jasne, my to zvladneme vy nie.

Nahrali na možno hlavne ako my tu v Eu.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 minútami, robopol napísal:

Tono, tak jednoducho povedz, čim to je, že sa zastavi na 10%.

Na to ti neviem odpovedať. Môžeš to pokladať za dôkaz, že model je nesprávny. Ale nie matematika, ale realita je kritériom správnosti. Ak to tak po odznení dopadne dopadne a premorenosť po skončení bude 10%, máš na to nejaké rozumné vysvetlenie?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne nejde tono o dokaz spravnosti, mne ide o tu realitu, aj v pripade modelu sa da zistit, čo si vlastne vyratal a prečo tomu tak je, podla mna to je vo vstupnych parametroch a zjednodušeniach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 minútou, robopol napísal:

Nie je to žiaden zazrak , ale hamer okamžite, pretože to je jednak lacnejšie a po druhe zachraniš životy a nezažiješ kolaps ekonomicky, zdravotny...Nepodcenili to a to sa im vyplatilo. Odkaz činy znel jasne, my to zvladneme vy nie.

Pri takom počte obyvateľov a rozlohe krajiny by bolo trasovanie nadľudským výkonom. Demokratické krajiny by si zrejme mali z  "ostražitosti komunistických aparátčikov" zobrať príklad. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie tono oni to podchytili, ked sa to dalo ešte zvladat, teda klučove, čo urobili, uzvarlei okamžite Wuhan, dali karantenu, testovali, sledovali pohyb ludi v karantene, navyše v komunistickej čine sa take veci nedemokratizuju, čo by bolo keby, teda poslušnosť ludi, dodržiavaie zasad, nariadeni, kontrola, tam je skoro dokonale zvladnute trasovanie, priame aj nepriame metody zachytu. To nie je žiaden zazrak, ale rozum. Proste v takejto situacii treba vedieť, čo  je spravne a zmanažovať to.

Navyše asi aj tušili, že to nie je chripka a tak prijali radikalne rišenie. Kludne mohol ujst ten virus z labaku, dokonca mohol byť v labaku upravovaný, ja to nevylučujem. No ja nerišm tuto stranku veci, nech to skumaju a hladaju dokazy.

Teda mikrolockdowny, dostat to pod kontrolu trasovania s vyriešenim toho, aby ludia dodržiavali nariadenia a naozaj si to aj odležali, a pod.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 29 minútami, robopol napísal:

môže niekto obliat tuto "spravodlivu slečnu" Nie raz som upozornil na to, že s klamarmi tu ja nedebatujem. Kto tvrdil, že ju čina nezatajovala? Ja som písal, že zvladla pandemiu a teraz musi kontrolovat vlastne uzemie, pretože im tam chodia nakazení. je to normlane, že tu niekto nevie ani pochopit obsah vety?

prečo by ma niekto oblieval, ked všetci vedia ze ja som naopak čo sa tyka skorého vyvoja vakcíny skor skeptik. čo si stále vymyšlaš lzi a obvinuješ z klamstva. akym právom robíš zo mna klamára. daj sa vyšetrit ak čítaš veci ktoré som nikdy v zivote nenapísala. ono kazdy človek sa moze zmylit ale nepriznat si chybu to je úkazka hlúposti. namiesto toho aby si si priznal omyl a ospravedlnil sa, dalej o mne rozširuješ ze som údajne klamárka. ze sa nehanbíš 

čína uz má skúsenosti zo SARS z 2003 r. ktory mimochodom tiez tajila. ešte aj pred vlastnymi občanmi.  tam by uz hádam mohli disponovat nejakym manuálom. európa doteraz nemá skúsenosti ziadne halooo 

odkial im tam chodia nakazení? 

https://www.theguardian.com/world/2020/oct/26/china-new-coronavirus-outbreak-detected-in-xinjiang-city-of-kashgar

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 20 minútami, electric blue napísal:

čína uz má skúsenosti zo SARS z 2003 r. ktory mimochodom tiez tajila. ešte aj pred vlastnymi občanmi.  tam by uz hádam mohli disponovat nejakym manuálom. európa doteraz nemá skúsenosti ziadne halooo 

odkial im tam chodia nakazení? 

https://www.theguardian.com/world/2020/oct/26/china-new-coronavirus-outbreak-detected-in-xinjiang-city-of-kashgar

No dobre, u nás sa spochybňujú výsledky testov. A v Čine majú iné testy? Ak sú testy "deravé", tak nemôžu mať takú úspešnú bilanciu. Veď si spočítaj, koľko  percent je 91 000 nakazených z 1,3 miliardy. To predstavuje limitne 100 % úspešnosti testovania. A Covid 19 sa účinne šíri aj v dobe, keď sú ešte testy negatívne. To mi nejako nedáva logiku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono,

Čina podnika aj naozaj drakonické veci, že teraz ide pretestovat cele mesto a ma tam 10 nakazených. To sa vraj deje. To je známka, že čína nechce za žiadnu cenu dopustiť, aby stratila prehľad nad tým kto má vírus, kto nie, teda to tlčie obrím kladivom, ked to je ešte mucha. To ja neschvalujem. To všetko zaleží od toho, ako efektívne vieš lokalizovať vírus a trasovať so 100% úspešnosťou, lebo je len otazka času kedy by to vliezlo do každeho kúta. Asi tak. Predstav si, že celá čína by musela urobit lockdown, to by bol pruser, nechcu k tomu dospiet, lebo vedia, že to je pruser, teda presne čo sa deje vo zvyšku sveta.

Sranda je aj to, že dnes som narazil na FB Fica o kupe testov Trnavskou firmou, na rýchlo a údajne nezakonne. Link tu dať nejdem , ale ..

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 12 hodinami, tyso napísal:

clovek a spol :  Na celkove hodnotenie je prilis skoro, ale  zatial:

Samotny priebeh testovania bol uspesny.  A jeho zvladnutie je plus.  Otazky nad jeho zmyslom ostavaju ale fakt je ze vlada nasla legislativne konformny sposob ako vyriesit "dobrovolnost" a zabralo to.

právnikov v republike jak v Indii bohov, a ani jeden z nich nie je schopný verejne vykričať že to je mega odrb, celá tá ich dobrovolnosť, a nie "legislatívne konformný spôsob"

celé to nie je o ničom inom, len o tom, že Matovičovi docvaklo, že to fakt bude referendum o jeho chaotizérstve, tak to vyriešil po svojom - alibisticky, rovnako ako s obchodmi, ktoré sú síce otvorené, ale zákazníci sa do nich nedostanú. a pretože má 90% národa v hlavách nasraté, tak im nedochádza, že až za týchto podmienok by to bolo to pravé referendum o tom Trafenom Trnavákovi - kebyže sa teraz cez víkend na to vyflákne 3/4 ľudí, to by bol fukot akým by vláda rušila tie idiotské karantény pre netestovaných...

samotný priebeh testovania je úspešný akurát v tom, že im na orave prišlo dosť ľudí, ale pri presnosti použitých testov mohli aj náhodne vybrať každého tridsiateho, a povedať mu že je pozitívny ... vyšlo by to narovnako a ešte by sa aj ušetrilo za testy...

fakt tomu blbovi nemá kto vysvetliť, že ak bude takto devastovať ekonomiku trvale, tak v štvrtej vlne koronáča už nebude mať za čo nakúpiť testy na ďalšie testovanie? a že 88. vlnu koronáča už bude manažovať Maglián v menčestrovom saku?

a toto k testovaniu hovorí Fraštácky primátor, člen jednej vládnej strany /to len na okraj/

Citát

Zároveň však priznáva, že na základe informácií, ktoré má o stave príprav celoplošného testovania, považuje celú akciu za zlé a viac politické, ako odborné rozhodnutie. „A keď raz vyjdú najavo okolnosti prípravy tejto 'operácie', nezostane kameň na kameni,“ dodáva.

https://www.aktuality.sk/clanok/834497/primator-hlohovca-ked-vyjdu-najavo-okolnosti-pripravy-testovania-neostane-kamen-na-kameni/

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 49 minútami, Tono napísal:

No dobre, u nás sa spochybňujú výsledky testov. A v Čine majú iné testy? Ak sú testy "deravé", tak nemôžu mať takú úspešnú bilanciu. Veď si spočítaj, koľko  percent je 91 000 nakazených z 1,3 miliardy. To predstavuje limitne 100 % úspešnosti testovania. A Covid 19 sa účinne šíri aj v dobe, keď sú ešte testy negatívne. To mi nejako nedáva logiku.

@Tono najskor včas neinformovali zvyšok sveta aj ked mali vedomost aky je tento vírus smrtelny. namiesto toho si pre seba rychlo nakupovali zdravotnícke potreby a rúška etc. a teraz zase informujú svet ze majú vírus pod kontrolou . dáva to logiku 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

clovek,  k “dobrovolnosti”.  takto je nam asi jasne ze pri plosnom teste musis zabezepecit ucast.  A slo by to prikazat, take v zakone mame. Ale rozhodnutie bolo ze to musi byt “ dobrovolne”.  A napady ako ze kto nepojde bude zruseny z nemocenskeho poistenia a podobne boli legislativne sialenstvo. napad z obmedzenim pohybu a vynimkou na negativny test je dobry. legislativne ale aj obsahom.  

 

btw, rozumies trochu cislam? a rozumies ze teda uplne trieskas od veci pri hodnoteni testu? alebo ti pravdepodobnosti nic nehovoria a nerozumies co hovoris? 

 

a len tak opakujes ze blb nici ekonomiku. a aspon trochu chapes ze prave naopak. odkladal opatrenia a aj toto je spravene tak aby to malo mensi dopad? pozri sa do sveta co sa deje

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Informator, ale Klempa nepovedal nic prekvapujuce, len ze sa medzi pozitivny vysledok antigenoveho testu a infekcnostou nema davat rovnitko, ako to asi spravil Matovic. Ale samozrejme  su schopne nejakej detekcie, inac by sa tie testy nevyrabali a nepouzivali.

Ovela viac znepokojujuce nez presnost testou mi pride fakt, ze Matovic uz ide s vedcami "na noze", co znizuje sance na uspech plosneho testovania.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tieto testy nie su určené na plošné testy, píše výrobca. Tieto testy boli skúšané myslím v španielsku, či Brazilii, kde bola nízka senzitivita okolo 30%. To znamená, že nie su spoľahlivé a nemôžu slúžiť na odlišenie toho kto ma vírus, alebo nemá vírus. Toto "opatrenie" pandemiu nezastaví. My nemáme tolko penazí, aby sme tu mohli experimentovať do nekonečna, či nám zaberie vedro vody na požiar. Ak nezaberie a to nie je nízka pravdepodobnosť zvyšujeme neúmerne náklady.

testy udajne kúpila Trnavská fima blízka Motovičovi, kde bol udajne porušeny zakon o obstaravani. Kupili sa na poslednu chvilu a teraz tu znasilnuju ludi na testovanie.

Citát

Ešte raz pripomínam, že tieto údaje sú len pre ľudí s príznakmi ochorenia, máloktorá štúdia uvádza tieto údaje pre ľudí bez príznakov, keďže tento test pre nich nie je vôbec určený. Samozrejme, toto nie je jediná štúdia, ktorá validuje tento test, existuje spolu ďalších aspoň 14 validačných štúdii, z ktorých celková senzitivita variuje v rozpätí 50-100%, medián aj priemer blízko hodnôt štúdie FIND.

Odstrániť problém s výberovým biasom iba príznakových ľudí sa pokúsila veľmi varovná štúdia talianskeho Národného inštitútu infekčných chorôb na základe vzorky 359 ľudí. Ich analýza potvrdila vysokú špecificitu testu 98,4% (96,0-99,6%), avšak len 47,1% (37,1-57,1%) senzitivitu. Preto možno očakávať, že na vzorke obyvateľov Slovenska budú tieto parametre nižšie ako na príbalovom letáku k testom, ktorý obsahuje údaj o viac ako 80% senzitivite a 100% špecificite.

Problémom je však najmä odhadovaných cca. 25 000 falošne negatívnych, t.j. ľudí, ktorí dostanú signál, že nie sú infikovaní. Medzi nimi sa bude nachádzať podľa údajov menovaných vyššie stále aj vysoký počet ľudí, ktorí sú potenciálnymi superšíriteľmi. Ani opakované pretestovanie o týždeň (nie o dva týždne, to by malo ešte menší efekt) tak pravdepodobne nedokáže dostatočne znížiť počet infikovaných v populácii na počet, ktorý zvláda trasovať súčasná infraštruktúra RÚVZ.

zdroj:https://svls.sk/pan-matovic-vase-antigenove-testy-nie-su-urcene-pre-bezpriznakovych-obyvatelov/

Maly prepočet:

odha nakazených nech je 3%, to je celkom 163 tisic (teda tých, čo vlastne test dokáže zachytit)

70% senzitivita testov v SR - to je celkom 49 tisic ludi čo test nezachyti, to sú ludia čo majú príznaky.

Povedzme, že bezpriznakových pacientov bude rovnako, či viac, potom sa dostavame na už 6% a viac. To sú čísla, ktoré nas ani po odchyte nevratia ani mesiac dozadu (pravdepdobne).

1.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 9 hodinami, smiley napísal:

Informator, ale Klempa nepovedal nic prekvapujuce, len ze sa medzi pozitivny vysledok antigenoveho testu a infekcnostou nema davat rovnitko, ako to asi spravil Matovic. Ale samozrejme  su schopne nejakej detekcie, inac by sa tie testy nevyrabali a nepouzivali.

Ovela viac znepokojujuce nez presnost testou mi pride fakt, ze Matovic uz ide s vedcami "na noze", co znizuje sance na uspech plosneho testovania.

pre rozumnych to bolo nic prekvapujuce, ale pre tysa a jemu podobnych vedeckych predatorov to bolo verejne spochybnenie vysledkov....teda ide iba o biznis pre par vyvolenych a snaha ukazat svoje megalomanske maniere s vysledkom....... budeme prvou laboratornou dielnou v EU, vytvorenou na baze "dobrovolnosti"....hlavne ze sa eurace hrnu na konto......

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kabum..

Citát

https://www.cas.sk/clanok/1044113/pohar-trpezlivosti-pretiekol-primator-kosic-a-starostovia-povedali-pred-testovanim-dost/

Podľa najaktuálnejších pokynov sme boli požiadaní pomôcť armáde zabezpečiť viacero vecí, ktoré sa nedajú z centrálnej úrovne. To je však v praxi v našom meste nerealizovateľné. Nie je možné zo dňa na deň obstarať tony materiálov a ochranných prostriedkov, ktoré by sme v Košiciach potrebovali pre celoplošné testovanie,“ uviedol Polaček, ktorý na túto tému absolvoval videohovory aj s členmi Únie miest Slovenska, armádou a predstaviteľmi ministerstiev.

Mesto má síce vo svojich skladoch obmedzené množstvo ochranných prostriedkov, ale tie sú určené pre vlastných zamestnancov vrátane mestských policajtov, ktorí sa takisto zúčastnia na testovaní. Primátora mrzí, že magistrát mesta spolu so starostami mestských častí síce vytypovali pre účely celoplošného testovania priestory až pre 300 odberových tímov, no armáda mnohé z nich z rôznych príčin odmietla. Definitívne počty schválených miest na testovanie, ako aj to, koľko tímov by v nich malo pôsobiť, pritom nemusia byť podľa neho známe ešte ani deň pred začiatkom testovania.

...

Starostka Myslavy Iveta Šimková (nezávislá) sa na krízovom štábe pýtala, kto dokáže vykonávať testovanie 15 hodín v kuse. Položila si aj otázku, či bude vôbec možné otestovať za tak krátky čas a pri tak nízkom počte odberných miest všetkých Košičanov. „V pondelok sa hovorilo ešte o trojdňovom testovaní a dnes už len o dvoch dňoch. Asi nie som jediná, kto má obavy. Matematika nepustí, tí ľudia sa nestihnú v Košiciach otestovať,“ dodala Šimková.

Väčšina ľudí sa jednoducho ani nedostane na rad..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hovorím to je najlepší test inteligenicie, miesto tu drzej slečny a rozných "odbornikov" na celom svete, už začínaju aj niektorí jedinci chápať, čo je vlastne v skutočnosti dobre.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ešte by to teatro absurdo mohli zrušiť a vyhovoriť sa že "tie neschopné samosprávy nedokázali zabezpečiť čo mali.."

https://www.cas.sk/clanok/1043895/hadka-ministra-nada-s-primatormi-kvoli-celoplosnemu-testovaniu-ako-to-vidi-bezpecnostny-analytik/

Alebo sa priam tešia na dohadovačky, kto za "to" môže?

Toto je dokonale naplánovaný prúser..

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dôležitá otázka..

Začína to vypadať.. Že plno ľudí síce pôjde na test, ale ho nedostanú, lebo všetkých nestihnú otestovať..
Potom čo? Keď aj pôjdem a povedia mi napríklad "sóráč testy sa minuli.. choďte domov.."?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, robopol napísal:

Hovorím to je najlepší test inteligenicie, miesto tu drzej slečny a rozných "odbornikov" na celom svete, už začínaju aj niektorí jedinci chápať, čo je vlastne v skutočnosti dobre.

 

nepixluj cez tretiu osobu, to robia len zbabelci. ak niečo máš smeruj mi priamo ako to robím ja. a ked nemáš na to gule , nepíš radšej nič. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

 

Prečo sa Slovensku nerobí zároveň aj PCR testovanie na vybranej vzorke, aby sme v tom mali jasno?

Viete, že to naozaj spraviť chceme? Ak to chceme z vedeckého hľadiska niekde publikovať, tak by sme to naozaj mali spraviť. Síce RT PCR testami máme potvrdené výsledky antigénových testov na našej klinike, ale to sú všetko chorí pacienti. Takže to nie je vzorka všeobecnej populácie.

Na druhej strane vám poviem aj príklad zo života. Napríklad sme testovali košický maratón, kde prirodzene behá len bezpríznakový človek. Z dvesto testov sme mali dva pozitívne. Aj u človeka, ktorý nemá príznaky ochorenia a má vyššiu vírusovú nálož, ten test môže vyjsť pozitívne, čo je jeho veľmi veľká výhoda.

Na juhu Slovenska hrozí, že počet skutočne pozitívnych pacientov môže byť dokonca nižší ako počet falošne pozitívnych. Neobávate sa tohto scenára?

K tomu si myslím nedôjde. Ale teoreticky sa môže stať, že v niektorom okrese bude viac falošne pozitívnych ako reálne pozitívnych. K tomu by mohlo dôjsť, ak by sme zo všetkých ľudí, ktorí sa zúčastnili testovania zistili pozitivitu antigénových testov u menej ako 0,4 percenta testovaných, čo naozaj môže v niektorých okresoch nastať.  Aj v Bardejove a na Orave mohol byť falošne pozitívny každý ôsmy až desiaty pozitívny test.

https://www.trend.sk/spravy/profesor-jarcuska-antigenne-testy-chceme-overit-pcr-testami-aby-sme-mohli-vysledky-publikovat#disqus

 

Ja som si myslel, ze len Matovicovi preskakuje, ale ako sa ukazuje, cela pandemicka komisia je nejaka cudna. Oni si nespravia validaciu testu, kvoli tomu aby vedeli co idu nakupit,lebo vedia co chcu urobit a co dosiahnut. Ani kvoli tomu aby vedeli co vlastne testovanim dosiahli. Ale kvoli tomu aby sa mohli publikovat ich keci.

 

A ukazalo sa ,ze aj minister zdravotnictva Krajci klame. Inak vidno to ,ked sa nahneva(rozohni).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kto z neidiotov tu este pochybuje, ze ide iba o zvrhly biznis plan a jeho uskutocnenie, za kazdu cenu....a ked sa nepodari, tak vynnici budu postaveny k muru a odstreleny....liberafasisiti v plnej krase ukazuju svoje svaly.....uz aby boli volby a dufam, ze budu este slobodne....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov