Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

1 hour ago, smiley said:

Tak ako je to napisane to znie pochybne,, dolezite je pomerna umrtnost na urcity pocet obyvatelov, nie celkovy pocet umrti, ktory sa samozrejme bude zvysovat s velkostou populacie. Na Euromomo https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps/ je signal  relativnej umrtnosti covid vo Svedsku. Sice je v ramci Svedska velmi vyrazny, je porovntelny so signalmi umrtnosti chripky z inych krajin z predchadzajucich rokov (porovnava sa plocha pod "kopcekmi"), ktorym sa venuje nulova pozornost. Takze pocet obeti vo Svedsku sa naozaj neda povazovat za katastrofalny.

Ake mas kriteria ci pocet obeti je alebo nie je katastrofalny ?   Svedsko je inak krajina poctom obyvatelstva ako cesko, ci dvojnasobna ako Slovensko.  Zomrelo im 6000 ludi na koronu,  je to podla teba prijatelny pocet ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nazorna ukazka skodlivosti ruskoveho nabozenstva:

Citát

V Česku bude nosenie rúšok od stredy povinné aj v autách. ... Po novom bude nosenie rúšok povinné aj na verejne dostupných miestach na zastavanom území mesta či obce pri vzdialenosti menšej ako dva metre od cudzích ľudí.

O prípadnom zavedení lockdownu podľa ministra zdravotníctva Romana Prymulu vláda tento týždeň diskutovať nebude, keďže účinnosť nových opatrení sa preukáže až o 14 dní.

Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/22467085/koronavirus-cesko-nove-pripady-situacia.html

Konstatna kladna growth znamena velmi rychly exponencialny rast. V Cesku growth rate za posledne dva tyzdne prudko stupla na 8.5 percentualnych bodov za den,  rastie to so "zrychlenim zrychlenia", este prudsie nez exponenciala. Je velmi nebezpecne verit, ze na tuto mega-exploziu stacia drobne zmeny v noseni rusok. Obzvlast nebezpecne to avizovane cakanie  jeden az dva tyzdne bez zavadzania dalsich opatreni.

Obavam sa, ze Cesko uz neodvratne nastupilo na kurz severneho Talianska, Spanielska, alebo a Anglickaz prvej vlny.

A Slovensko je dva tyzdne za nim...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hadam prvy raz suhlasim s bambulkom, okrem nejakého rúškového náboženstva, rúška je lacný prostriedok nejakej čaistočnej ochrany, neviem kto kedy tvrdil opak z tých čo majú 5 pokope.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley, cize fakty poznas. Ruska pomahaju ale nie su same o sebe dostatocne.   Rozostup, Ruska,  umyvanie Ruk.     Ale tvoje nabozenstvo odmieta suhlasit s ruskami a najnovsie aj s umyvanim ruk.   Vydate fatvu na ruskonosicov ?

robopol,   cesi sa len dorovnali na nase opatrenia, rusko povinne v exterieri.  Nie je to zasadne,   hlavne pokial to ludia vo velkom nedodrziavaju.  Ale nema zmysel robit vynimky. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 18 minútami, tyso napísal:

Ake mas kriteria ci pocet obeti je alebo nie je katastrofalny ?   Svedsko je inak krajina poctom obyvatelstva ako cesko, ci dvojnasobna ako Slovensko.  Zomrelo im 6000 ludi na koronu,  je to podla teba prijatelny pocet ?

Kriterium je  porovnat  relativny pocet umrti  s umrtiami  chripkovych epidemii z predchadzajucich rokov, napriklad na strankach Euromomo. Pokial nepovazujeme za katastrofalny pocet umrti na chripku, tazko moze byt katastrofalny zhruba rovnaky pocet umrti na covid

Mimochodom 6000 umrti  (alebo 0.06%) je  zhodou okolnosti odhad obeti chripky  v Cesku v roku 1995. Povazoval si tento pocet  za neprijatelny, alebo si o tejto "katastrofalnej" epidemii doteraz este ani nepocul?

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/nejvetsi-epidemie-chripky-v-historii-ceske-republiky-1995-tisice-obeti-plosne-uzavrene-skoly.A200921_123337_domaci_chtl

Aby sme si rozumeli: ja rozhodne netvrdim, ze covid nie je nebezpecnejsi ako chripka. Len konstatujem fakty, ze zatial ma porovnatelny pocet obeti  - potencial ma bohuzial ovela vacsi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

6000 umrti je rovnako neprijatelny,   ale v tom case bola vakcina.  Zatvarali sa skoly ale bolo mozne ockovat ohrozene skupiny.   Keby na covid bola vakcina,  tak by bola situacia aj dnes ina.

Ale navyse tu je situacia horsia, hrozi viac mrtvych.   A svedsko zjavne nezvladlo prvu vlnu, kedze malo podstatne viac mrtvych ako cesko. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso, a teraz si skus precitat moj prispevok s pochopenim. O ziadnej "fatve na ruskonosicov" (nech uz je to co chce) som nepisal.

Moje tvrdenie je, ze drobne opatrenia v noseni rusok nemozu stacit na uplne zastavenie sirenia epidemie v Cesku. A teda pristup, ze pockame tyzden-dva , ako tie mini-opatrenia zaberu, je podobne nebezpecny, ako  vysadit chemoterapiu/radioterapiu pri rakovine a cakat, ako zabere alternativna liecba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 35 minútami, tyso napísal:

6000 umrti je rovnako neprijatelny,   ale v tom case bola vakcina.  Zatvarali sa skoly ale bolo mozne ockovat ohrozene skupiny.

Pokial sme tych 6000 ludi mohli nechat dat zaockovat aby nezomreli, ale neurobili sme to, tak by som to intepretoval tak, ze tych 6000 umrti bolo pre nas prijatelnych. Az by bolo neprijatelnych, tak by sme podnikli mozne kroky, aby neumreli.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je dost podstatny psychologicky rozdiel,  ak mas moznost sa nechat ockovat a neurobis to, tak chapeme ze je tvoj problem. Rovnako ako u fajciara.   Ale ak tu moznost nemas a tvoj zivot zalezi na tom co urobia ostatni  tak nechat ta zomriet znamena ze rezignujeme na to co z nas robi civilizovanu spolocnost.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, tyso napísal:

6000 umrti je rovnako neprijatelny,   ale v tom case bola vakcina.  Zatvarali sa skoly ale bolo mozne ockovat ohrozene skupiny.   Keby na covid bola vakcina,  tak by bola situacia aj dnes ina.

Ale navyse tu je situacia horsia, hrozi viac mrtvych.   A svedsko zjavne nezvladlo prvu vlnu, kedze malo podstatne viac mrtvych ako cesko. 

No a tu by som si okamžite šiel overit tých 6000 obeti v štatistike, nie raz sa stalo, že tu zavádzal číslami. Na chrípku zomiera promile ludi, čo sa týka respiračných syndromov. desiatky ludi. A to ešte vieme na isto len sekundarne (sekundarna príčina), že mali pritomnosť vírusu chrípky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja to už vidím tak, že čína nie je len ekonomickou velmocou, ale stava sa aj lídrom rozumu v tejto turbuletnej dobe plnej klamstiev, blbcov pred kamerami a ich životného štýlu a malosti.

  • Díky! 1
  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, mojich rodicov sa dotyka ale ok,   mozes ich popisat z pohladu zdravia ale ja ich popisujem z pohladu spolocenskych vztahov.  Su to rodicia zijucich deti a stari rodicia ich deti.   Snazim sa branit ich dehumanizacii,    pri kazdom rozhodovani  berme do uvahy ze sa do dotyka nasich blizkych. 

 

Robopol,  rok 1995 bola skutocne zla chripka,  viedla casto k hnisavym zapalom pluc.  A zomierali hlavne deti a stari.  Ale nastastie netrvala dlho.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ok tyso, nehadam sa je to možné.

Možno dobrý tah, ktorý by bol kedže táto akcia masoveho testovania je už asi neodvratitelna je to, že ja plne súhlasím s tým, že kto sa nezúčastni testovania bude v karantene, to je vlastne taky lockdown tiez a môže pomocť. Samozrejme o niečo menej prísne opatrenia ako pre pozitivnych, inak by to bolo moc naročne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 hodinami, tyso napísal:

skus este dolozit aspon naznaky ze Mistrik a spol s tym maju cokolvek spolocne.   To ze ti to povie tvoj nacelnik, to nie je ani indicia.

 

A ciste logika,  ak ma niekto pozitivny test  tak ma ist do karanteny, to je predsa uz aj dnes.  A ked niekto nebol na testoch, tak by  mal zostat v dobrovolnej karantene.  Toto bohuzial na Slovensku asi nebude fungovat,   na to prilis vela ludi voli idiotov.  Ale da sa tomu pomoct napriklad tym ze zamestanavatelia budu pozadovat negativny test inak ma clovek neplatene volno aby neohrozil ostatnych, 

pokial mi niekto nepredlozi presne data, co si predstavuje po testovany (ziadne, ze sme jednicky), ako sa bude pokracovat pri x pocte pozitivne testovanych, ako bude zabezpecena bezpecnost pri tom "vylodeni spojencov" (klaunovo porovnanie), ako sa zabezpeci fungovanie roznych institucii pri x percentualnom zamoreni zamestnancov....a pod. "hluposti", ktore teba tebe podobnych expertov netrapia....hlavne ze sa minie 100 a viac milionov prfe nejake pohladenie duse toho megalomana.....a preco sem davam Mistrika pre prirovnanie?.....no preto, lebo ten dobrodej asi nejako musi si nahanobit tie statisice euracov, co minul na svoju prtezidentsku kampan.....myslis, ze je az taky charitativne naladeny?....ja teda nie a v testoch je az po usi....kludne sa tu na jeho obhajobu mozes aj rozdrapit.... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 51 minútami, robopol napísal:

Ja to už vidím tak, že čína nie je len ekonomickou velmocou, ale stava sa aj lídrom rozumu v tejto turbuletnej dobe plnej klamstiev, blbcov pred kamerami a ich životného štýlu a malosti.

ak sa tym myslí líder rozumu, ze si Čína uzavrela vnutroštátne hranice aby sa im to svinstvo nešírilo naprieč vlastnou krajinou ale zároven udrziavali otvorené medzinárodné hranice a tym šírili vírus do celého sveta. 

Citát

There is new evidence to show that China locked down all domestic traffic internally by end January 2020 but pushed to open foreign travel till end March. Data from Tom Tom traffic index, a traffic location site that covers 416 cities across 57 countries show that as a result of this strategy, China, intentionally or otherwise, was able to lockdown its cities unknown to the world. While this reduced the spread of the Corona virus within China, China’s aggressive foreign travel policy lead to a virus explosion worldwide

https://economictimes.indiatimes.com/blogs/Whathappensif/how-china-locked-down-internally-for-covid-19-but-pushed-foreign-travel/

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, tyso napísal:

to je dost podstatny psychologicky rozdiel,  ak mas moznost sa nechat ockovat a neurobis to, tak chapeme ze je tvoj problem. Rovnako ako u fajciara.   Ale ak tu moznost nemas a tvoj zivot zalezi na tom co urobia ostatni  tak nechat ta zomriet znamena ze rezignujeme na to co z nas robi civilizovanu spolocnost.

Nie je to ako u fajciara, pretoze niektori ludia sa  nemozu dat zaockovat, napriklad po transplantacii. Rovnako nie u vsetkych ockovanie 100% zaberie. Nebude ich sice 6000, ale aj zivoty tychto ludi zavisia od toho, co urobia ostatni (ci sa daju zaockovat a vznikne kolektivna imunita).

Je neprijatelnych aj tych 5000 odvratitelnych umrti, za  ktore sa zapalovali sviecky? Ich zivoty zaviseli od toho co (ne)urobili ostatni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, electric blue napísal:

@tyso od 60 r. spadá do "rizikovej skupiny myslím. Ok to je f*ck

nooo... : )  celkom fak to zato nie je, na tomto fóre je momentálne hodne ľudí blízko a okolo tej ktovieprečo čarovnej 60.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 hodinami, smiley napísal:

Moje tvrdenie je, ze drobne opatrenia v noseni rusok nemozu stacit na uplne zastavenie sirenia epidemie v Cesku.

V SME (https://svet.sme.sk/c/22467085/koronavirus-cesko-nove-pripady-situacia.html)  je to napisane trochu zavadzajuco, Primula necaka na ucinok mini-ruskovych opatreni, ale asi skor velkeho balika opatreni z 9.10. ktorym 2-tyzdnova lehota konci tento tyzden, ale myslim, ze by ich nastup by uz mal byt pozorovatelny aj teraz.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 21 minútami, game napísal:

nooo... :  )  celkom fak to zato nie je, na tomto fóre je momentálne hodne ľudí blízko a okolo tej ktovieprečo čarovnej 60.

takze toto forum smeruje k blizkemu funusu?.....ja mam cez 60 a nezijem s problemom covid.....mam ine dolezitejsie starosti a nie riesit, ci sa rano "nezobudim" mrtvy.....vsetci raz zomrieme, alebo tu sa niekto hotuje na cestu okolo sveta aj po stovke?.....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Disciplína pri dodržiavaní karantény závisí od toho, aké riziko ochorenie predstavuje. Ak je priebeh ochorenia na Covid u 40% infikovaných asymptomatický a úmrtnosť je okolo 2%, tak mnohí riziko tohto ochorenia vnímajú podobné, ako riziko úmrtia v doprave, infarktu, fajčenia, obezity. To, že riziko je u staršej generácii, obéznych, cukrovkárov, ľudí s imunodeficienciou, atď. vyššie, je podľa mnohých „ich problém“. Ochorenie na Covid19 zbaví spoločnosť takýchto ľudí a odľahčí tým náklady na sociálny a zdravotný systém. Je to kruté a nikto by sa verejne k takémuto postoju nepriznal. Z etického hľadiska má život najvyššiu hodnotu. No aj v prípade pacienta v kóme, napojeného na prístroje ho musíme raz odpojiť. Ak nejaká operácia stojí milión, tiež ju sociálna poisťovňa nemôžeme zaručiť každému. To nie je totiž len etický, ale aj ekonomický problém. Ekonomika má hranice a etika ich musí rešpektovať. V súčasnej situácii sa hľadá kompromis medzi etikou a ekonomikou. Viac menej sa predpokladá, že vakcína tento problém vyrieši. Ak by sa však ukázalo, že s vakcínou to nebude také jednoduché, ako sa predpokladá, budeme musieť prehodnotiť aj túto dilemu. Dúfam, že k tomu nedôjde.Táto pandémia má aj jednu výhodu. Konfrontuje nás s naším presvedčením, že naša budúcnosť je iba neustále rastúca spotreba, spoliehajúca sa na a vedecký pokrok. Ten vraj vyrieši každý problém spojený s konzumnou spoločnosťou a naším egoizmom, s ktorým využívame túto planétu.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, tyso napísal:

Su to rodicia zijucich deti a stari rodicia ich deti.   Snazim sa branit ich dehumanizacii,    pri kazdom rozhodovani  berme do uvahy ze sa do dotyka nasich blizkych. 

Nejde len o pocty. Dehumanizacia je aj v tom, ze ludia umieraju v nemocnici uplne sami (nie na covid), nepustia za nimi ani najblizsich pribuznych. Zo svojho okolia uz poznam tri taketo velmi smutne pripady - akoby pre taketo specialne pripady nemohla byt moznost vstupu podmienena rychlotestom.

Ked  sa zahlti zdravotnictvo , v rizikovej skupine budeme vsetci, nie len ti 60+, pretoze nebudeme mat  pristup k potrebnej zdravotnej starostlivosti.

  • Díky! 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov