Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

@tyso ja netvrdím, keby sa vzdala vláda na dva mesiace svojej mzdy, ze to spasí slovenskú ekonomiku . ide o princíp. :biggrin: aj ked tie dva milióny  z ich platov za dva mesiace karantény keby aj šli na charitu . neviem čo by robili keby boli politici finančne odmenovaní podla toho čo spravili pre krajinu 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game kde ti chlapci robili barmanov ci vyhadzovacov?

 

To testovanie plosne. Naco je dobre? Preco mesiac predtym nepridem zobrat vzorky z vody a zistit ci v Revucej je corona. A tak dalej kde je kanalizacia? Roznava,vraj aj v Kosiciach maju kanalizaciu. Neviem ako na Orave. A preco nerobim testovania tam? 

Ja sa necham otestovat ak vRevucej vyjde do jedneho %,inak ani neviem co vlastne ma vyjst. Ze do 1% boli nakazenych Matovic okamzite odstupy. Realne nakazenych ak najdu do 25osob ale skutocne nakazenych. Odstupy hned. Ak o mesiac bude rovnaka,ci horsia situacia odstupy hned. Financne to mozno nieje nakladne ale sproste to je ako Matovicov volic.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 44 minútami, slimak napísal:

Game kde ti chlapci robili barmanov ci vyhadzovacov?

netuším, došlo mi v živom čase.

len mi pritom napadla jedna otázka, chápem, že je problém, od marca mnohí stratili zamestnanie. na minulý a na tento rok sa očakávala veľká kríza, pokračovanie alebo dopad tej nedoliečenej, len prekrytej krízy z r. 2008. Tá kríza si vybrala možno túto formu... cez covid19.
výsledok by bolo prepúšťanie. v roku 2008 sa masívne prepúšťalo po celom svete. terazz je to kríza spojená s covidom... hostia nechodia, do reštaurácií sa chodí minimálne, po celom svete krachujú hotely, turizmus stojí.... chápem, že títo ľudia protestujú, prichádzajú o prácu. nebyť covidu, tá veľká kríza nás skôr neskôr neminie... ako by sme vtedy protestovali proti krachovaniu a prepúšťaniu?
neviem, či má tá moja otázka ten zmysel, aký som jej plánovala dať.
a aké riešenie namiesto tých, ktoré sú práve v okolitých krajinách vrátane našej, majú riešenie?
v každej krajine po svete má covid napodiv iný priebeh a iné doby, kedy sa vracia... všade si musia nakoniec nejaké riešenia nájsť. a to už sa ozývajú hlasy o tretej a štvrtej vlne...
 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To len zopár opičiakov od Kotlebu sa išlo vykričať lebo im pozatvárali krčmy.

 

Ale myslím, že podobné protesty budú častejšie a všade vo svete. A v oveľa väčšom rozsahu. Myslím, že situácia by sa mohla začať stabilizovať v lete 2021, za predpokladu, že sa vírus dostane pod kontrolu.

 

Je mi zvláštne, že miliardova Čína ten vírus dostala pod kontrolu, pomerne ľahko.

 

 

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este pocas prvej vlny bol protest proti covidu mozny iba ako vtip, teraz sa to realizuje.

Kedysi davno (asi v auguste) sa strasilo, ze vraj sa epidemia sa dostala mimo kontrolu. Myslim, ze sa to deje teraz, realne sa nam vymklo z pod kontroly: napriek mnohym opatreniam sa pocet nakazenych zdvojnasobuje uz skoro kazdy tyzden. Je mozne, ze to zastavi za par mesiacov az premorenie a vakcinu v dalsom roku ju uz nebudeme potrebovat.

Tazko povedat, cenu kolkych ludskych zivotov ma lockdown. Umierat sa nebude lan na covid, pravdepodobne na par mesiacov prestane byt zdravotna starostlivost dostupna, a vas moze dostat napriklad aj hlupy zapal zubu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 16. 10. 2020 at 20:57, Tono napísal:

Ak to chápem správne, podľa https://www.kurzy.cz/koronavirus/pocet-nakazenych/ je zo 100% testovaných 29% pozitívnych. Nemôžeš teda tvrdiť, že "premorenosť populácie ja na úrovni 1%".

Ako pisal Tyso, percento pozitivnych vypoveda o skolabonom trasovani, ked sa uz stihaju trasovat prakticky len "tutovky". Pomer je velky preto, ze pocet celkovych testov uz narazil na limit, a nezvacsuje sa tak, ako by bolo potrebne - vid. WHO odporucajuce dostatocne pocet testov taky, aby pozitivny nepresiahli 5%.

Dva tyzdne dozadu bol podiel pozitivnych iba 10%: nie je realne, aby sa ti behom dvoch tyzdnov  zrazu ztrojanasobila celkova premorenost.

Velmi rad by som veril, ze pocet nakazenych v tych krajinach klesa uz kvoli premorenosti, a je to koniec poslednej vlny covidu. Obavam sa ale, ze pokles bude sposobeny opatreniami a zmenenym spravanim vystrasenych ludi. Pozri sa na nas: na Slovensku nakazlivost neklesa napriek opatreniam, v Cesku dokonca prudko rastie. Naozaj to nevyzera, ze by uz prichadzal utlm od premorenosti

----------------------------------------------------------------------------------------

Ad celoplosne testovanie - vidi v tom niekto zasadny prinos? Ak by sa aj sli vsetci testovat, co nam to pomoze? Odchytime sice viacej nakazenych, alr za dva tyzdne budeme zase tam, kde pred testom. Preco sa miesto tohto megalomantskeho procesu neposilni trasovanie, tak aby sa to stihalo? Zmysel ma testovat podozrivych, testovanie vsetkych je mrhanie prostriedkov.

Inac Pod Lampou sa o tom bavili. Uz vedeli, ze sa kupuju testy, ale nevedeli preco. A spekulovali, ze je to na zachranu kultury a sportu: ze by sa podujatia mohli zorganizovat, ak by sa najprv vsetci ucastnici otestovali a pustili by sa len ti negativni. Bohuzial sa to pouzije na nezmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A sranda bude že sa nakazíte na odbernom mieste lebo tam sa budú zmiešavať ľudia nakazený s nenakazenyimi a výsledok bude ešte viac nakazených. Nevidím v tom ani logiku ani účinnost, a Ked to celoštátne testovanie nebude povinné tak zas skoro nikdo sa nebude dať testovať iba mizivé percento aspoň podľa mňa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • nekontrolovateľné šírenie vírusu, ktorý sa rozliezol už po celej planéte s výnimkou Antarktídy
  • nekontrolovateľné zadlžovanie štátov v dôsledku silného ekonomického útlmu
  • nekontrolovateľný rast populácie v tradične inžinierských krajinách, ktoré vyvolávajú silné migračné vlny
  • nekontrolovateľná zmena klímy, ktorú sa nedarí zastaviť napriek opatreniam na znižovanie emisií

Ja si myslím, že k tej dystopii máme našliapanute dobre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V Cechach realna premorenost moze byt aj nad10%, u nas mozno okolo 3%. Na Orave a Bardejove tiez okolo 10% ,inde mozno 2% a najmenej zasiahnutych okresoch do 1%.

Citát

 

Suma sumárum. Použitie antigénových rýchlotestov na masové testovanie populácie predstavuje obrovské riziko, že limitácie týchto testov a veľké množstvo falošne pozitívnych a falošne negatívnych testov nesprávne informujú množstvo občanov a tí môžu následne neprimerane zmeniť svoje správanie.

Očakávané množstvo pozitívnych výsledkov (cca. 80 000 falošne pozitívnych plus odhadovaných 50 000 x 0.5, t.j. 25 000 skutočne pozitívnych, spolu cca. 105 000, pri testovaní 4 miliónov ľudí) nie je v súčanosti možné pretestovať v období jedného týždňa kapacitami slovenského PCR testovania (nehovoriac o tom, že kapacita testovania je aj tak úplne využitá bežným testovaním).

Problémom je však najmä odhadovaných cca. 25 000 falošne negatívnych, t.j. ľudí, ktorí dostanú signál, že nie sú infikovaní. Medzi nimi sa bude nachádzať podľa údajov menovaných vyššie stále aj vysoký počet ľudí, ktorí sú potenciálnymi superšíriteľmi. Ani opakované pretestovanie o týždeň (nie o dva týždne, to by malo ešte menší efekt) tak pravdepodobne nedokáže dostatočne znížiť počet infikovaných v populácii na počet, ktorý zvláda trasovať súčasná infraštruktúra RÚVZ.

Namiesto celoplošného testovania preto odporúčam vložiť viac úsilia do masového posilnenia trasovania a PCR testovania najmä v zatiaľ menej postihnutých regiónoch. Toto riešenie nám môže zabezpečiť v kombinácii s frekventovaným pretestovaním najväčších ložísk epidémie antigénovými testami (testovanie 2-krát týždenne počas dlhšieho obdobia) dostatočné neinvazívne opatrenie, ktoré má šancu výrazne zlepšiť epidemiologickú sitáciu u nás.

Dá sa kombinovať s rýchlotestami na hraniciach, v DSS a nemocniciach. Jednoducho existujú riešenia, ktoré možno nevyzerajú tak svetovo, ale môžu byť skutočne efektívne a jednoduchšie na logistickú realizáciu, aj keď aj tie predstavujú určite netriviálnu výzvu.

https://www.postoj.sk/63560/dnes-treba-vediet

 

Teda autor neodporuca celoplosne testovanie( prilis vela falosne pozitívnych,  len polovica skutocne pozitivnych, spolu velky pocet co nemas sancu pretestovat,zrejme ich nechaju len doma na 10 dni v karantene, a hlavne vela skutocne pozitivnych ludi a medzi nimi vela superprenasacov si budu mysliet ze su negativni, riziko prenosu ak sa budu kvoli testu menej opatrne spravat). Castejsie len na Orave a v Bardejove - alebo kde sa to viac rozsiri,kde hygienici nemaju sancu trasovat. 

Teda v Revucej  ma cca 40 000, ja si  myslim,skutocnych pozitivnych neznamych tu moze byt dajme tomu 300. Test by za pozitivnych odhalil do1 000a realne pozitivnych z nich by bolo 150-200. A to by musela ist vacsina na testy. Ja by som asi nesiel. Zbytocne minute testy.

Mozno to  ma vyznam porozdavat do fabrik, tam kde sa miesaju velke skupiny. Pred nejake podujatia - pustit futbal na 20%. Kto chce ist tak len s testom. Bojovnikov za slobodu by mali pretestovanych. testovat ucitelov ale len sem tam raz za mesiac. Viac to dat zdravotnikom a domovom  dochodcom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prebehla tlacovka. Premier ocakava ,ze zachytia 30%  s najvacsou nalozou - a to ze su ti co co to siria. 

Videl som video s ceskym odbornikom, ktory v rozhovore povedal(a to o slovenskom pokuse nic nevedel,skusim to najst tyzden dozadu to bolo), ze v Cechach sa prave nepreukazalo, ze ti co mali najvacsiu naloz by boli supersiritelia. Ja sa mozno zapojim do toho testovania,samozrejme ak tam nebudem musiet stat viac ako polhodiny(mne nevadi aj ked budem falosne pozitivny). Ale ak to nepomoze cakam do konca roka demisiu Matovica.

Ak budu v Revucej vysledky ako som napisal. Ak to na Slovensku nepomoze a neprestanu buzerovat ludi pre svoju neschopnost.

V tm to case zacne rozpravat o primulovom plane plosnom testovani a  som si isty,ze on povedal, ze sa nepraukazala zatial, ta naloz a super siritel. Len to ma 40 minut ale myslim,ze odtial to to bude.

https://video.aktualne.cz/dvtv/kolaps-nemocnic-se-blizi-jsme-na-hrane-porad-to-neni-vrchol/r~7522d0ba0e1911eb8b230cc47ab5f122/

Cas 14:50 zacne otazka. Ja viem pocuvat pri praci a mi to pomaha-teda ja mam vela videi napocuvanych. Niekedy si ich pamatam podla tvari. Toto som hladal asi 15 minut a pocuval som ho minuly stvrtok,ci piatok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Plošne testovanie, ten Matovič si vymyslel niečo o čom netuší , či vobec pomôže niečomu. Keby radšej truhlik a spol zaviedli pred mesiacom lock down, nemuseli sme tu teraz riešit toto divadlo a úplne nezmysly (okrem tých ďalších mrtvých).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dajme tomu že plošné testovanie "deus ex machina" zaberie a nákaza sa prestane šíriť, "druhá vlna" sa skončí.

Ale čo potom? Ako by mali vypadať tie následné opatrenia, ktoré zabránia znovušíreniu a ďalšej "tretej vlne"?

O tom som akosi nič nepočul na žiadnej tej tlačovke.

Sľubovali tam "slobodný život".. Lenže, ten sme si chvíľku užívali cez leto aj po "prvej vlne", všetky tie radikálne opatrenia na jar a ekonomické škody ktoré spôsobili boli spláchnuté do AHA a vyšli na vnivoč, práve vďaka tomu sme zase v prdeli, lebo prišla "druhá vlna".

Aby to malo zmysel, tak len v prípade že sa neobjaví "tretia vlna", ak príde "tretia" a budeme zase v sračkách tak to bude na trt makový dobré a vyhodené peniaze za plošné testovanie von oknom.

Takže ako chcú zabrániť príchodu "tretej vlny"?

O tejto "druhej" čo máme teraz, celé leto iba kecali ale nič preventívne proti nej neurobili. 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Druha vlna neskonci. Zistia 50% co vir maju,  nejde to na 100%.  Matovicovi to relativne staci - matovicovi,myslim zdravotnictvu na Slovensku. Oni tak ci tak o dva tyzdne aj my budeme v prdeli. Alebo sa naucime s tym zit.  Tretia aj 4 .ta bude. Ale vo svete su sikovnejsi ludia ako Matovic, Sulik, ci Fico. Teda nejak to prezijeme.

Dal som tu vela linkou. Ale tento mozno za to stoji.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10997918455-mimoradne-porady-ct24/220411033401018-zeme-v-nouzi-pandemie-pokracuje-jak-ted-a-kudy-dal

Nas to zmetie,ale isto sa postavime na nohy a snad si to budeme pamatat. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Akurát.. Či to bude ešte ľudí baviť, počúvať to kecanie z obrazovky?

Ja už budem mať chuť, tiež sa pridať k tým rowdies, niečo rozbiť a možno aj podpáliť.. A vykrikovaním politických hesiel sa zdržovať asi nebudem..

Načo mám ďalej predstierať že som normálny človek, keď nám vládnu totálny.k.ti, ktorý všetko čo v práci urobím aj tak zničia?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nezaberie, testovanie ta nevylieči, okrem toho spolahlivost testov je diskutabilna, kto vyhodnotti vysledky, už teraz su na hrane testovania, vylejeme dalšie peniaze a vypnutie štatu pride aj tak (velka pravdepodobnost)

Alamo, práveže účelom vypnutia štátu je výrazne sploštiť krivku postupujucej nákazy, múdri to robia včas, hlúpi na konci, kde sú straty na životoch neporovnatelne, okrem toho budu aj vačšie ekonomické straty. Sloboda, benevolencia ludi je práve oveľa drahšia ako si hlupáci myslia.

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dám sem vycuc z rozhovoru z 24 apríla 2020. https://www.addendum.org/coronavirus/interview-johan-giesecke/

Citát

 

"Lockdown len presúva úmrtia do budúcnosti " 

Profesor Giesecke, Rakúsko sa práve prebúdza z niekoľkotýždňovej výluky. Čo si myslíte o tom, že Rakúsko a mnohé ďalšie krajiny sveta sa uzamkli? Prečo sa Švédsko vydalo inou cestou?

Skoro sme sa rozhodli, že by sme mali používať iba opatrenia založené na dôkazoch. Existujú iba dve opatrenia, ktoré majú skutočne vedecký základ. Jedným z nich je umývanie rúk. Vedeli sme, že je to užitočné, pretože Ignaz Semmelweis pracoval pred 150 rokmi. Druhou je spoločenská dištancia, ktorá tiež preukázateľne funguje. Poznáme tieto dve veci, ktoré boli základom politiky švédskej vlády. Mnohé z opatrení prijatých vládami v Európe nemajú vedecký základ. Napríklad zatváranie hraníc je zbytočné a nepomáha. Ľudia prechádzajú akoukoľvek hranicou. Po uzavretí hraníc môžete ohnisko odložiť iba na dva alebo tri dni. Zatváranie škôl tiež nikdy nebolo efektívne. Ľuďom sa tiež hovorí, aby zostali vo vnútri. To je hlúposť, pretože riziko infekcie je oveľa nižšie, keď ste vonku

Počet úmrtí koróny na 100 000 ľudí je vo Švédsku viac ako trikrát vyšší ako v Rakúsku. A je takmer päťkrát väčšia ako Nórsko. Neukazuje to, že sa Švédsko vydalo nesprávnou cestou?

Nie, pretože v Rakúsku po ukončení výluky opäť zomrie viac ľudí. Vďaka uzamknutiu ste práve presunuli mŕtvych do budúcnosti. Mali by sme hovoriť o počte úmrtí za rok a porovnať Rakúsko a Švédsko. Potom bude číslo zhruba rovnaké. S tým rozdielom, že švédska ekonomika bude na relatívne lepšej pozícii.

xx

Znamená to pre vás, že zablokovanie rakúskej ekonomiky bolo zbytočné?

Áno, a veľmi dlho to poškodí ekonomiku. Ľudia nechápu, že táto choroba sa šíri hlavne z človeka na človeka bez príznakov. Nevidíme medzi 75 a 90 percentami šírenia, pretože postihnutí nemajú žiadne príznaky. To, čo vidíme, je vrchol pyramídy. Vidíme niektoré choré prípady a ešte menej chorých. Skutočná epidémia však pred nami zostáva skrytá.

xx

Jednou z opôr švédskej politiky vždy bolo, že ľudia nie sú hlúpi. Keď ľuďom hovoríte, čo je pre nich dobré a ako sa chrániť, ako chrániť ostatných, zvyčajne to robia tiež. Na ulici nemáme políciu, ktorá by vám hovorila, aby ste išli domov. Ak stretnete niekoho vonku, nemusíte sa tu báť obrovských pokút, je to smiešne. Ak ale prídete do Štokholmu v sobotu večer o 21:00, ulice sú takmer prázdne. Nie preto, že by tu bol zákaz vychádzania, ale preto, že ľudia zostávajú vo vnútri. Zostávajú s rodinou, do istej miery sa izolujú. Mnoho reštaurácií v centre Štokholmu je otvorených, niektoré sú zatvorené. Ale nie kvôli zákonu, ale kvôli tomu, že nemajú žiadnych zákazníkov. Takže v skutočnosti rozdiel medzi krajinami nie je taký veľký.

Tvrdia, že vírus je podľa európskych vlád považovaný za nebezpečnejší ako on. Prečo potom šéfovia vlád robia to, čo robia?

Je to o politike. Politici chcú preukázať schopnosť konať, rozhodovať sa a predovšetkým silu. Môj najlepší príklad je, že v ázijských krajinách sú chodníky postriekané chlórom. To je úplne zbytočné, ale ukazuje to, že úrady a štát niečo robia, a to je pre politikov veľmi dôležité. 

 

Dosiahnutie imunity vo stáde vo Švédsku bude nepriamym dôsledkom našej prvej priority, ktorou je ochrana rizikových skupín. Nevieme, kedy príde očkovanie a aké spoľahlivé bude. Tiež zatiaľ nevieme, či a ako dlho po infikovaní existuje imunita proti vírusu. Prirodzene je imunita získaná lepšie ako očkovanie

 

xx

Hovoríte, že boj proti šíreniu vírusu je beznádejne prehraný?

Áno. Tento vírus sa rozšíri. Ťažko nezáleží na tom, čo krajiny robia. Myslím tým, že ak chcete, môžete Rakúsko zavrieť na dva roky, ale nemyslím si, že to môžete urobiť v demokratickom štáte. Mohli by ste to urobiť v Číne, ale v západnej demokracii by ľudia vystrašili.

Urobila švédska vláda chyby aj v pandémii?

Áno, do istej miery sme zlyhali v našich opatreniach na ochranu starých a chorých. Záchvaty máme v domoch s opatrovateľskou službou a v domovoch ľudí, ktorí mali byť v čase vypuknutia choroby lepšie izolovaní.

Čo si myslíte, ako sa bude vyvíjať táto pandémia?

Väčšina ľudí si neuvedomuje, aké nákazlivé je toto ochorenie a aké ťažké je sa pred ním chrániť.

Myslím si, že o rok o takomto čase ,bude toto celé z velkej časti za nami . 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To akože obhajuješ švedske naboženstvo? Švedi mali jednu z najvyraznejších umrti, boli to ignoranti a museli zaviesť opatrenia lebo ešte v lete tam mali vela prirastkov. Teraz im tam nastupuje ďalšia vlna.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Som si spravil statistiku za oktober. 8 okresov co maju najmenej pripadov(to niesu okresy co maju relativne najmenej boli by tam levice ci ine), su to male okresy okrem Rimavskej soboty mali nakazeneho kazdeho 868(251 000 obyv/289pozit).

A 4. DK,TR,NM,BJ mali kazdeho 60teho(216 000/3574).

Pouzili by ste tam rovnaky test rovnako? Co zistite? To uz len odhad 2% z poctu obyvatelov  5000 falosne pozitivnych a  600 skutocne pozitivnych. Teda dokopy 5600.

V druhej 4  4300 falosnych a 10 722 skutocnych. Teda 15 022.  Teda realny pomer je 15:1, ci 3:1? Vjednej skupine bude falosne "spokojnych" 200 -300 ludi ze su negativni a v druhej 10722. Co sa bude diat dalej? 1:1 sme dostali od Matovica "trest". Bol by problem dat aj data,kde sa kolko testovalo? Hej data nepotrebujeme.

 

Neschopnostou statu sa to zanieslo na Oravu a Bardejov. Neschopnostou statu to uz mame vo vsetkych okresoch v okoli oravi. Neschopnostou statu o mesiac ,dva si budeme vsetci 1:1.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov