Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

SARI je chrípka?

Citát

Čo je SARI? 

SARI (Severe Acute Respiratory Infection) je akútnym respiračným zápalovým ochorením, ktorého vážny priebeh si vyžaduje hospitalizáciu. Pacienti bývajú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Medzi najčastejšie príznaky patrí náhly vzostup teploty, kašeľ, bolesť hrdla, skrátené či sťažené dýchaním. Prevencia je rovnaká ako pri chrípke. Na akútne respiračné ochorenie SARI sú náchylnejší najme ľudia s chronickými ochoreniami dýchacieho, srdcovo-cievneho, endokrinného a imunitného systému, ale aj tehotné ženy a starších ľudí. Ochorenie sa podobne ako chrípka prenáša vzduchom.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja sa domnievam, že SARI mohla vyvolat chrípka, teda u 47 prípadov bolo vpotvrdené (čo zomreli) prítomnosť chrípky. Môže ísť aj o sekundarny problém smrti.

Citát

Epidemiologická surveillance prípadov SARIV chrípkovej sezóne 2018/2019pokračoval monitoring ochorení aúmrtí na SARI (Severe Acute Respiratory Infection). Ide o akútnu infekciu dýchacích ciest shorúčkou ≥38°C, kašľom, s nástupom v priebehu posledných 10 dní, ktorá vyžaduje hospitalizáciu. Každý prípad SARI sa vyšetruje virologicky a epidemiologicky (zistenie prameňa pôvodcunákazy, prítomnosť rizikových faktorov, prítomnosť chronických ochorení, očkovacia anamnéza). Prípady sa priebežne hlásia doEpidemiologického informačného systému (EPIS)pod kódom J107. Od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019bolo nahlásených 123ochorení na SARI,čoje o77prípadov viac, ako vpredchádzajúcej sezóne(nárast o167, 4%).Ochorenia na SARI boli hlásené u 59mužov (48%) a u 64žien (52%).Vírus chrípky salaboratórne potvrdilu74zo123 chorých na SARI (60,2 %). Zcelkového počtu 123chorých zomrelo 57pacientov, čo je o44úmrtíviac, ako vsezóne 2017/2018(nárast o338,4%).U45zomrelých bol prítomný aj rizikový faktor:diabetes mellitus, kardiovaskulárne ochorenie, onkologické ochorenie, astma, obezita, neuromuskulárne ochorenie, ochorenie obličiek (Graf 10).

zdroj:https://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnotenie_chripkovej_sezony_a_zaockovanosti_2018_2019.pdf

Citát

Ako nám povedala Jaroslava Brňová z Centra mikrobiológie a prevencie infekcií z Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce na Trnavskej univerzite, každé zbytočné úmrtie, ktorému je možné predísť je alarmujúce. „Ako SARI sa môže prejaviť rôzne akútne respiračné ochorenie, alebo chrípka alebo chrípke podobné ochorenie. Najčastejšie je to práve chrípka, ktorá spôsobuje takéto ťažké akútne stavy, ktoré môžu končiť fatálne,“ uviedla.

zdroj:https://plus7dni.pluska.sk/veda-a-zdravie/alarmujuci-stav-slovensku-zomreli-traja-ludia-nebezpecne-ochorenie-sari

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pondelok

Citát

 

Testovaných: 5058

Nakazených: 531

Vyliečených: 357

Úmrtí: 5

Podiel nakazených: 10,50 %

 

Podiel nakazených stále nad 10%.

Ale opäť sa vyliečilo niekoľko stoviek ľudí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 12. 10. 2020 at 2:09, smiley napísal:

Tono, clanky pana Mihulku na OSELovi treba brat s velkou rezervou...

Samozrejme otazku ako dlho vydzi imunita prot COVID-19 netreba podcenovat, ale zatial z toho co vieme by to nemalo byt menej ako niekolko rokov (kedze mutuje  pomalsie, ako chripka).

V podstate toho zatiaľ veľa o COVID-19 nevieme. To ale nie je výčitka na adresu vedcov. Naopak, myslím si, že toľko informácií a vedeckého bádania o prejavoch jedného vírusu, doposiaľ nikdy nebolo nazhromaždených a publikovaných, za tak krátku dobu. Napriek tomu nám a vedcom nezostáva nič iné, ako si počkať, ako to napríklad s našou imunitou dopadne. Či bude trvalá, dlhodobá, alebo bude trvať iba na pár mesiacov. Vedecký výskum je neustála konfrontácia našich teórií s realitou. A to, že sa dnes vedecké kapacity nevedia dohodnúť a ich názory si často protirečia nie je znakom nekompetentnosti vedcov. Je to iba znakom toho, že to laici nechápu. Laici, ale hlavne politici očakávajú od vedcov presné odpovede, je to tak a tak... A ak im vedci dnes nedokážu poskytnúť jednoznačnú odpoveď, tak podľa laikov a politikov vedci zlyhali. 

Mňa by celkom zaujímalo, prečo sa pandémia šíri vo vlnách. Samozrejme v USA, Európe a rozvinutých krajinách sa to dá vysvetliť turistickým ruchom, migráciou, zmenou ročných období, atď... No druhá vlna nastala aj v regiónoch, kde sa o turistickom ruchu, migrácii, alebo sezónnych zmenách nedá hovoriť.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pocul som dve vysvetlenia,    za prve ze v lete a horucavach sa naozaj horsie siri  (  vzhladom na sposoby sirenia  to nejaky zmysel dava )

druhe hovori o tom ze to je dosledok socialneho spravania, kde dobrovolna ochota dodrziavat pravidla je v europe  tak zhruba par mesiacov.  Ak si pozries azijske krajiny, tak tam naozaj druha vlna je slaba a zrejme suvisi len so skolami.  ( Skoly su skutocne vyznamne miesta sirenia )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, Tono napísal:

A to, že sa dnes vedecké kapacity nevedia dohodnúť a ich názory si často protirečia nie je znakom nekompetentnosti vedcov. Je to iba znakom toho, že to laici nechápu. Laici, ale hlavne politici očakávajú od vedcov presné odpovede, je to tak a tak... A ak im vedci dnes nedokážu poskytnúť jednoznačnú odpoveď, tak podľa laikov a politikov vedci zlyhali. 

V blogu na tuto temu Ctirad Klimcik pise aj to, ze skutocni vedci, ktori hovoria poctive "neviem",  nie su pre media zaujimavi. Media chcu pocut jednoznacne, jednoduche, lahko-pochopitelne -  nespravne odpovede a pozyvaju si kecalkov s titulom,  ktori miesto "neviem" sa vytasia s nejakym tvrdenim. No  a potom si samozrejme rozne tvrdenia roznych kecalkov odporuju... 

https://ctiradklimcik.blog.sme.sk/c/545663/preco-sa-vedci-nevedia-na-nicom-dohodnut.html

Napriklad pri uz spominanej debate s Flegrom z 13.9  (https://cnn.iprima.cz/domaci-je-tu-jiny-kmen-bude-stoupat-smrtnost-rika-flegr-9332) sa mi z pana Berana robilo az nevolno, ako tam moze sermovat udajmi o nizkej smrtnosti z augusta a oznacovat prudky exponencialny narast nakazenych za nepodstatny. Pri politikoch som uz zvyknuty, ze jeden povie ze biele, druhy ze cierne, a redaktor sa na to usmeje, ze podme na dalsiu temu. A pri ludoch, ktori by podla titulu a zamestnania mali byt vedcami, uz to neviem prekusnut. 

pred 2 hodinami, Tono napísal:

Mňa by celkom zaujímalo, prečo sa pandémia šíri vo vlnách. Samozrejme v USA, Európe a rozvinutých krajinách sa to dá vysvetliť turistickým ruchom, migráciou, zmenou ročných období, atď... No druhá vlna nastala aj v regiónoch, kde sa o turistickom ruchu, migrácii, alebo sezónnych zmenách nedá hovoriť.  

Neviem ako  je to inde vo svete, ale u nas som navrat covidu na jesen bral ako istu vec - ved je to predsa kvapockova infekcia. Pri zlom pocasi sa ludia viacej zhromazduju v interieroch , ziaci sa vratili po prazdninach do skol. A zacina sa kurit, co snizuje vlhkost vzduchu. Ja som si doteraz myslel, ze problemom je sliznica podrazdena suchym vzduchom, ktora nie je potom tolko obranyschopna. Ale od profesora Flegra som sa dopocul, ze problemom su samotne kvapocky nakazy, ktore sa v  suchom vzduchu zmensia na rozmery aerosolu, ktory ostava ovela dlhsie poletovat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 hodinami, Tono napísal:

V podstate toho zatiaľ veľa o COVID-19 nevieme. To ale nie je výčitka na adresu vedcov. Naopak, myslím si, že toľko informácií a vedeckého bádania o prejavoch jedného vírusu, doposiaľ nikdy nebolo nazhromaždených a publikovaných, za tak krátku dobu. Napriek tomu nám a vedcom nezostáva nič iné, ako si počkať, ako to napríklad s našou imunitou dopadne. Či bude trvalá, dlhodobá, alebo bude trvať iba na pár mesiacov. Vedecký výskum je neustála konfrontácia našich teórií s realitou. A to, že sa dnes vedecké kapacity nevedia dohodnúť a ich názory si často protirečia nie je znakom nekompetentnosti vedcov. Je to iba znakom toho, že to laici nechápu. Laici, ale hlavne politici očakávajú od vedcov presné odpovede, je to tak a tak... A ak im vedci dnes nedokážu poskytnúť jednoznačnú odpoveď, tak podľa laikov a politikov vedci zlyhali. 

Mňa by celkom zaujímalo, prečo sa pandémia šíri vo vlnách. Samozrejme v USA, Európe a rozvinutých krajinách sa to dá vysvetliť turistickým ruchom, migráciou, zmenou ročných období, atď... No druhá vlna nastala aj v regiónoch, kde sa o turistickom ruchu, migrácii, alebo sezónnych zmenách nedá hovoriť.  

Ja som na to upozorňoval už v marci, na inom mieste. Nejde len o mutačnú rýchlosť. Covid ju ma nížšiu ako chrípka. Lenže, to ake varianty budú v populácii covidu závisí aj od velkosti, množstva vírusu v populácii. teda ak ma covid vyššie R ako chrípka, rozmnoží sa viac, no a a u väčšej populácii je celkovo viac variant, napriek tomu, že mutuje pomalšie (covid má mech.na kotrolu kódu). To znamená, že treba kombinovať viac faktorov.

https://primar.sme.sk/c/22509028/imunita-voci-covidu-19-je-otazna-pribudol-dalsi-pripad-opatovnej-nakazy.html

Takže s vyhliadkami vakcín to nie je až také ružové ako sa domnieva aj napr. Flegr.

Vlna je aj otázka náhody, teda ak sú vhodnejšie podmienky na prenos zvyšuje sa pravdepodobnosť ďalšej vlny, expanzie. Dôležitá je aj iná vec, na to aby sa vírus rozšíril musí uspieť v konkurencii s inými vírusmi. Pretože každý sa chce šíriť, no nie každému sa to podarí, podľa všetkého na pozadí bežia ďalšie komplexné premenné, nie len to aké podmienky potrebuje na presnos.

Podľa mňa však dôjde k stabilizácii virulencie, bude to oscilovať okolo nejakej optimálnej hodnoty, tá sa vyselektuje pomerne rýchlo a teda strašenie Flegra o silnom náraste virulencie COVID neočakávam. Nie za 20 rokov to bude bežná chrípka, ja už si dávam pozor na "múdrosti" kohokoľvek nech ma pred menom aj x titulov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 16 hodinami, tyso napísal:

za prve ze v lete a horucavach sa naozaj horsie siri  (  vzhladom na sposoby sirenia  to nejaky zmysel dava )

 

 Táto teória mi nekoreluje napríklad s Austráliou. V Izraeli je ešte teraz 27 stupňov a slnečno. Nástup druhej vlny začal v polovici augusta. To bolo teplo a sucho aj u nás. Pozri priložený graf. 

pred 16 hodinami, tyso napísal:

druhe hovori o tom ze to je dosledok socialneho spravania, kde dobrovolna ochota dodrziavat pravidla je v europe  tak zhruba par mesiacov.

Súvisí to hlavne s karanténnymi opatreniami a samozrejme z ich dodržiavaním. Na grafoch vidieť, že v krajinách, kde sa dá ťažko predpokladať dodržovanie karantény, ako India, Brazília, je priebeh podobný Gaussovej krivke. V Európe bol nástup pandémie karanténou zastavený, ale po jej uvoľnení sa znova rozbehol. Zdroj https://ourworldindata.org/coronavirus-data  

coronavirus-Australia.jpg

coronavirus-data-Brazilia.jpg

coronavirus-data-India.jpg

coronavirus-Europa.jpg

coronavirus-data-compare Izrael.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

čo ti nekoreluje s australiou, tam je druha vlna práve vtedy, ked je u ních začiatok zimy, teda zlepšene podmienky pre vírus.

Izrael je špecifický v tom, že tam je turizmus práve v letných mesiacoch najvacši, navyše u nich "prva vlna" bola extremne mala.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nakazlivost je zase rovnaka, bohuzial na vyssej urovni. Tentokrat prudko stupajuce Cesko predbieha Slovensko, ktore neklesa. Pridal som tam aj casy, za ktore sa pocet nakazenych pri dannej growth rate zdvojnasobi - momentalne je to kazdych 10 dni.

 

 

growth-rate-06.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 14. 10. 2020 at 15:26, Tono napísal:

 Táto teória mi nekoreluje napríklad s Austráliou. V Izraeli je ešte teraz 27 stupňov a slnečno. Nástup druhej vlny začal v polovici augusta. To bolo teplo a sucho aj u nás. Pozri priložený graf. 

Sitauciu v Australii nepoznam. Myslim, ze pri Izreali ani tak nejde o tych 27 stupnov, ale o to, ci maju podobny rezim dvoch mesiacov letnych prazdnin ako u nas: deti nie su v skole, dospeli maju dovolenky. Navratom do pracovneho normalu sa vyznamne zvysuje mobilita. Zacal som pozerat Pod Lampou, kde rozoberaju aj navrat druhej vlny s tym, ze bol skor ocakavany ako prekvapujuci: https://www.tyzden.sk/podlampou/67700/pod-lampou-o-druhej-vlne-co-vsetko-nas-teraz-caka-a-kedy-sa-to-skonci/?ref=kat

Z toho co som zatial videl, by mohol byt vyznamny faktor trasovanie: Krajiny, ktore ho po prvej vlne vyznamne nenavysili, spravidla teraz maju problem.

Relacia bola natocena skoro prd tromi tyzdnami, tak bude zaujimave pozerat aj z hladiska, ze ake tvrdenia smerom k sucasnosti vysli a kto kecal.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

včera či predvčerom som sa pýtala na úmrtia, našla som v Pravde článok, kde vlastne odpovedajú:

Citát

Na Slovensku pribudlo 5 potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Spolu tak evidujeme 71 úmrtí na toto ochorenie," informovala o tom večer v tlačovej správe hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Šesťdesiatročný muž zomrel vo Fakultnej nemocnici v Trnave, muž v rovnakom veku v nemocnici v Michalovciach, 67-ročný muž doma, 71-ročná žena v Univerzitnej nemocnici L. P. v Košiciach a 73-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Trnave,“ priblížila Eliášová.

ale deň predtým tam bolo spomenuté úmrtie 31 - ročného muža v Nitre vo Fakultnej nemocnici.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/565661-na-slovensku-potvrdili-1-410-novych-pripadov-koronavirusu/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved aj 13 rocni umieraju.

Hladam nieco ine ale toto je ku game.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/853-79-obetmi-koronaviru-v-cesku-jsou-dominantne-seniori-40339332

Hladam presne statistiku v chechach kto su nakazeni. Ake povolania,ake status maju velku vzorku. Teda aj podla tohto sa da orientovat,ak mas informacie - data. Nie Sulik nepotrebuje vediet data velkosti nohy. Ale nato aby ste vedeli co je velmi nebezpecne, ci co treba obmedzit, co by ste hladali. Su dolezite data ci nie?

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/nakazenym-dominuji-studenti-pribyva-vsak-i-senioru-40339325

 

A jeden videseny. Ja si myslim,ze moze mat pravdu. Teda aj u nas to take moze byt. Ruska v exterieri aspon mne iste nepomozu.  Ja snim vo vsetkom suhlasim,len ekonomickym temam by sa nemusel vyjadrovat,mal tam asi dve vety. Lebo tomu tiez nerozumie ani zamak. Resp o tom by som ho nenechal rozhodovat. Inak co robil v lete? Nabrizgat na opoziciu vedel,ale spomenul vladu? A ako?

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-rozhovor-milan-kubek-clk-nedostatek-zdravotniku-vyzva.A201015_131733_domaci_brzy

Naposledy 

https://www.tyzden.sk/video/68118/pod-lampou-s-profesorom-krcmerym-ako-prezit-druhu-vlnu-a-kedy-si-vydychneme/?ref=tit

Krcmery povedal,ze to ako bude ma vlada vo svojich rukach asi 20% , 30% virus  a z 50% my ludia. 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, smiley napísal:

Sitauciu v Australii nepoznam. Myslim, ze pri Izreali ani tak nejde o tych 27 stupnov, ale o to, ci maju podobny rezim dvoch mesiacov letnych prazdnin ako u nas: deti nie su v skole, dospeli maju dovolenky. Navratom do pracovneho normalu sa vyznamne zvysuje mobilita. 

Z grafov, ktoré som uviedol mi vychádza, že ak karanténne opatrenia nefungujú, priebeh infekcie je podobný Gaussovej krivke. Podobný priebeh mi vychádza aj z matematického modelu. To vidieť na priebehu infekcie v Indii, alebo Brazílii. Ale podobný priebeh má aj Bangladéš, Afrika, krajiny blízkeho východu a všade tam, kde karanténa nebola účinná. Buď z dôvodu zdravotných kapacít, materiálneho vybavenia, politických a vojenských konfliktov, osvetou, chudobou alebo zaostalosťou. Môžete si to overiť na https://ourworldindata.org/coronavirus-data. Druhá vlna je typická pre krajiny, kde karanténa fungovala. A o čo bola karanténa v prvej vlne účinnejšia, o to intenzívnejšie tam nastúpila druhá vlna. To je vidieť na grafe Izraela. Tam však už druhá vlna podľa grafu odznela, rovnako ako v Austrálii. Podľa grafu v Brazílii a Indii pandémia už tiež odznieva a s najväčšou  pravdepodobnosťou tam druhá vlna už nebude. Jedinou výnimkou takéhoto vývoja je Čína. Buď sú ich opatrenia drakonické,  alebo je otázkou či sú ich údaje relevantné. Dá sa teda reálne očakávať, že aj bez vakcíny do konca tohoto roka, bude pandémia Covid-19 na ústupe aj v Európe. Predĺžiť tento časový priebeh môže iba prísna karanténa. To je samozrejme opodstatnené, vzhľadom na kapacity nemocníc a zdravotného personálu. Ale celkový počet nakazených po odznení pandénie bez vakcíny bude zrejme rovnaký s karanténou, alebo bez nej. To, čo by mohlo situáciu podstatne zmeniť je, ak by bola získaná imunita krátkodobá, teda v horizonte pár mesiacov. Ale to zatiaľ nikto presne povedať nevie. Ak by sa potvrdilo, že je imunita krátkodobá, museli by sme absolvovať vakcináciu niekoľko krát, v priebehu jedného roka.

Karanténa obmedzuje osobnú slobodu na úkor zdravia. Táto epidémia nastoľuje aj etické otázky. Či je zmyslom života sám život, alebo má život aj iný zmysel. Ak platí to prvé, tak sa musíme nariadeniam podrobiť, aj na úkor osobnej slobody. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v indii, bangladeš, afrika žiadne podobne opatrenia nemali v takom rozsahu ako mala Eu, ak vôbec nejake..V indii nič neodznieva, ani Brazilii, pokles nie je zastavenie, to ale suvisí s tým, čo sa tam deje, či tam vobec prijali nejake opatrenia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 minútami, robopol napísal:

V indii nič neodznieva, ani Brazilii, pokles nie je zastavenie, to ale suvisí s tým, čo sa tam deje, či tam vobec prijali nejake opatrenia.

Podľa grafov v Izraeli a Austrálii už druhá vlna skončila. Krivka v Brazílii a Indii je 2/3 Gaussovskej krivky. To sú fakty, ak sa mám spoľahnúť na relevantnosť údajov.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepisal som o Izraeli ani Australii, Australii zachvilku zacnu prazdniny, to je to čo si sa čudoval, prichadza tam leto a teda je pokles očakavany.

izrael je pokles, nič neodznelo

https://covid19.who.int/region/euro/country/il

india, pokles tak 1/3

https://covid19.who.int/region/searo/country/in

Mimochodom to nie su hladke krivky, taketo poklesy a nastupy su bezne pre taketo systemy, prreto tvoje uvahy su nespravne. Kludne tam nastupi dalšia vlna a prekona maximum, kludne čoskoro. Brazilia je najlepši príklad rozvlnenia, kde behom par dni je pokles aj 2/3, to je hladka krivka?

Učinnost vakcíny nemôžno jednoduch porovnavat s imunitnym systemom, tam zrejme môže dôjsť k takému javu, straty ziskanej imunity skor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 15 minútami, robopol napísal:

Mimochodom to nie su hladke krivky, taketo poklesy a nastupy su bezne pre taketo systemy, prreto tvoje uvahy su nespravne. Kludne tam nastupi dalšia vlna a prekona maximum, kludne čoskoro.

Tvoje odkazy a grafy v nich potvrdzujú iba to, čo som napísal v predchádzajúcom príspevku. 1/3 Gaussovej krivky by znamenala, že sme pred maximom Gaussovej krivky. Z grafov, ktoré si uviedol je zrejmé, že v Izraeli, Austrálii, Brazílii, Bangladéši, Saudskej Arábii a podobných krajinách, kde sa pandémia nemoderovala karanténou, sú už za maximom.A druhá vlna im zrejme nehrozí, ak by bola imunita dlhodobá.     

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fakty? a z čoho si to vyveštil? z čajovych lístkov? Ja ti píšem, že priebeh pandemie je podobny ako mas vyvoj ceny na trhu, kde tam vieš povedat čo je maximum? Pisem, že tam kde je pokles napr. 1/3, aj 2/3 moze a pride dalsi rast, ktorý prekona maximum, to čo vidíš sú lokálne maxima. To , či príde ďalšie maximum zavisi čo sa bude v krajine diat, kym nepride vakcína, budú tu vlny, ktoré záležia iba od toho, či budú lepšie podmienky pre šírenie, alebo horšie - preto su vlny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 minútami, robopol napísal:

Fakty? a z čoho si to vyveštil? z čajovych lístkov? 

Z presvedčenia, že pandémia sa riadi fyzikálni zákonmi a nie volatilitou, ktorá je typická pre vývoj cien na burze. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Volatu ale vidíš a najvačšia je napr. v tej Brazilii, to je fakt, pandemia ma volatilitu aj na baze troch dni, a ty teraz ideš tvrdiť niečo o maximach? Z čoho? to nie su fakty to sú tvoje dojmy, ktoré si zamieňaš za fakty.

Mimochodom, keby sme neurobili opatrenia ,ked uz píšeš ako radikalne nabehla druhá vlna, maš pocit, že bez opatrení máme rovnanko veľa nakazených alebo nemáme?

Tu sa pozri na rusko:

https://covid19.who.int/region/euro/country/ru

prva vlna odznievala pomalicky a potom nastup a prekonal predošle lokalne maximum, ked uvidiš ďalšie lokalne maximum povieš, že tam je zlom Gausovej krivky?

A zabavne je tvoje vysvetlenie, pandemia sa neriadi volatilitou, ale fyz. zakonmi, takže trh sa neriadi fyz. zakonmi ale volatilitou? volatilita nie je veličina, čo niečo riadi, to je prejav toho ako sa system vyvija a nie čim sa riadi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Matematický model, ktorý som robil má nejaké konštanty, počiatočné podmienky. To samozrejme predpokladá uniformné správanie, čo nezodpovedá realite a pravdepodobnosti individuálneho správania. Ale ak by sme spochybnili uniformné správanie,  spochybnili by sme aj termodynamiku, alebo kvantovú mechaniku. Každá molekula sa správa individuálne, ale podľa strednej hodnoty môžeme tvrdiť , že každá molekula sa správa uniformne. A podstatou matematického modelu je nájsť uniformitu. Grafy doteraz známych reálnych dát sú dôkazom, že takáto uniformita existuje, aj keď je individuálne správanie jednotlivca je na prvý pohľad chaotické. Máš už k dispozícii dáta od januára 2020. A ja v tých dátach chaos nevidím.     

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov