Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

Dňa 9. 10. 2020 at 13:17, Tono napísal:

Z odkazu https://www.osel.cz/11402-35-let-vyzkumu-koronavirovych-infekci-s-dlouhodobou-imunitou-nepocitejte.html vyplývajú 2 otázniky:

1. "Nedávný výzkum ukázal, že hladiny protilátek po infekci pandemickým virem SARS-CoV-2 klesají již za dva měsíce."

 2. "Další otázkou je, jak se tato zjištění projeví na účinnosti vakcín."

Tono, clanky pana Mihulku na OSELovi treba brat s velkou rezervou, pise tam 10-krat viac nez vsetci ostatni a vacsinou su to hluposti (pozri si reakcie k jeho inym clankom).

Zavery studie vykonanej len na 10 ludoch nie su smerodajne, podozrive je aj uzavretie 35-rocneho skumania akurat v tejto dobe. Nie je tam ani napisane, ako konkretne sa rozhodovali, ze ochorenie patri koronaviru, myslim, ze ani nemali moznost odlisit re-infekciu od napadnutia inym virusom druhu korona.

Je tam plno naznaceni a spekulacii, ale clanku chyba kvantitativny zaver naprilad typu histogramu kolko pacientov ako casto tie re-infekcie vlastne teda dostavali. Podobne nie je dolezite, ci po doch mediacoch zacnu protilatky klessat, ale kedy klesnu natolko, ze clovek prestava byt imunny.

Mne to pride ako typicky junk-science clanok prizivujuci sa na sucasnej covidovej modnej vlne.

Samozrejme otazku ako dlho vydzi imunita prot COVID-19 netreba podcenovat, ale zatial z toho co vieme by to nemalo byt menej ako niekolko rokov (kedze mutuje  pomalsie, ako chripka).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 hodinami, electric blue napísal:

@smiley počkaj ked ta začnú nútit byt inteligentnym ako sú ázijci 

To by bolo super, ale vlak s trasovanim nam uplne beznadajne utiekol, vobec nic sme za toho pol roka nespravili pre zvysenie kapacity. Pritom stacilo navysit pocty o par stovak ludi...

Snad uz budeme inteligetni v dalsej vlne...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 29. 9. 2020 at 11:54, tyso napísal:

K hodnote 20 percent,   technicky mas pravdu, druhy den je dokonca 200 percent.   Obsahovo je to nezmysel,  jednoducho na zaciatku nebolo dost udajov. Ale ano, graf si kreslil podla existujucich udajov a teda v tomto zmysle nie je "cudny".  

Prave preto som uviedol hodnotu az po dvoch tyzdnoch, ked sa testovanie uz stabilizovalo a pocet testovanych presiahol 100 - to je tych 20 percentualnych bodov. V sucasnosti pri nasadenych opatreniach sa to pohybuje medzi 7 a 8 percentualnymi bodmi, nechapem preco ti 20 bez opatreni pripada az tak vela.

Sam si si vybral z WHO, ze  T = 5 dni. Potom ti growth rate k=ln(R)/T vyjde 28 percentualnych bodov pre R=4 a 44 percentualnych bodov pre R=9 , cize viac nez tych mojch cudnych 20 percentualnych bodov, ktore udajne nikdy nenastali. Zakladne reprodukcne cislo pre COVID je podla wiki 4 az 9 (rozhodne nemoze byt nizke).

Dňa 29. 9. 2020 at 11:54, tyso napísal:

Dalej ale mas chybu, rovnako ako ja.   Ak  "opatrenie znizi pocet nakaz na polovicu", tak sa GR nezmeni vobec.
To je vlastnost exponcialnych funkcii, je to len posun v case.

Zabodoval si u mna, ze si uznal chybu, tak preco snazis cestovat casom?

R=exp(k*T) 

T je konstanta, ak sa zmeni R, tak musi zmenit aj growth rate k. A meni sa presne tak, ako som napisal (a ako aj bola uvedena v tom clanku).

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 29. 9. 2020 at 11:54, tyso napísal:

A nie som odbornik, cize som siahol po zdroji WHO a nasiel som ze T je 5 dni.   V takom pripade je pokles ln(2)/5  co je nejakych 13 percent a 2 percenta su z toho 14 percent.  

S urcovanim T su problemy, pretoze sa neda odvodit z casoveho priebehu nakazy, musis ho odhadovat inymi sposobmi, napriklad s vyplnenych formularov trasovania. Ja som nasiel hodnoty 5 az 14 dni.S tym su nasledne spojene problemy s urcovanim reprodukcneho cisla R, ktore je tymto parametrom skalovane cez R=exp(k*T), kde growth rate k vieme vypocitat s priebehu. Typujem, ze to bude dovod, preco sa priebeh reprodukcneho cisla R oficialne nepublikuje. Ja uz tiez uvadzam miesto R v grafoch growth rate k.

Suhlasim,  pri T=5 dni ti pokles nakazlivosti o polovicu sposobi posuv growt rate o ln(2)/5, teda o 13.9 percentualnych bodov. Len netusim, kam si tym chcel mierit, je to radovo viac ako 2 percentualne body prisudzovane ruskam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 29. 9. 2020 at 11:54, tyso napísal:

Debata je o tom ci nosenie rusok ma alebo nema zmysel.   Fakty su jasne, ma.  Nie je to zazracne opatrenie a je potrebne ho doplnit dalsimi,  ale ide o druhe najlacnejsie a najmenej zatazujuce opatrenie, hned po umyvani ruk.

Stale si mylis fakty zo svojimi pocitmi. Uz samotne "ma zmysel" je subjektivne, ja sa bavim o exaktne preukazanej ucinosti rusok na znizenie nakazlivosti, ktora je velmi mala az nulova (bavili sme o nie velmi vierohodnej studii, aj aj ta nedavala ruskam vacsiu ucinnost ako 2 percentualne body). Myslim, ze umyvanie ruk bude na tom co do ucinnosti este horsie, pretoze sa to siri hlavne aerosolmi.  Pokial ludia nedodrziavaju rozostupy, tak im treba vysvetlit, ze prave to je to podstatne (ako na to prisiel aj Sniper) a nebalamutit im hlavy ruskovymi a umyvacimi ritualmi.

Tieto tri opatrenia su "lacne" hlavne pre politikov, pretoze ich staci len vyhlasit. To je z ich hladiska zanedbatelna namaha napriklad voci vybudovaniu rychleho a vysokokapacitineho trasovania, co je nie len podla mna ten klucovy faktor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 29. 9. 2020 at 11:54, tyso napísal:

Debata je teda o tom ci nam nevadi smrt rodicov a chapem ze su ludia ktorym to nevadi ale vacsina to nechce a su ochotni pouzit znacne prostriedky aby to nedopustili ( to plati v beznom zivote, nie len pri covide).    

Rocne nam umrie 800 ludi na chripku (pri dostupnej vakcine) a tisicky na odvratitelne umrtia kvoli mizernemu zdravotnictvu. Stredna dlzka zivota je na Slovensku katastrofalna. Nevyzera to, ze by vacsina chcela pouzit znacne prostriedky aby to nedopustili. Na Slovensku vacsine smrt rodicov ocividne nevadi. :sad:

O tych, co sa teraz pretrcaju v ruskach, ze aki su solidarni, ale nie su ochotni sa dat zaockovat proti COVID, radsej pomlcim...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 hodinami, smiley napísal:

Rocne nam umrie 800 ludi na chripku (pri dostupnej vakcine) a tisicky na odvratitelne umrtia kvoli mizernemu zdravotnictvu. Stredna dlzka zivota je na Slovensku katastrofalna. Nevyzera to, ze by vacsina chcela pouzit znacne prostriedky aby to nedopustili. Na Slovensku vacsine smrt rodicov ocividne nevadi. :sad:

O tych, co sa teraz pretrcaju v ruskach, ze aki su solidarni, ale nie su ochotni sa dat zaockovat proti COVID, radsej pomlcim...

No ze nam daj stranku kde to je napísane (800 ludi).

K chrípke:

https://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnotenie_chripkovej_sezony_a_zaockovanosti_2018_2019.pdf

str.11,12,13 sú uvedené čísla rádovo menšie.

Bambulko píše základné reprodukčné číslo je 4-9, pričom to  je podla wiki 2-6

https://en.wikipedia.org/wiki/Basic_reproduction_number

Bambulko píše rúška a umyvanie ruk sú zanedbatelne opatrenia, Veda hlasi kombinácia všetkých opatrení (3 opatrenia) je významne vyššia ako izolovane jedno opatrenie. Spolienat sa na tvrdenia tohtto ďalšieho ľudového experta neodporučam.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mám taky pocit, ludia sa dávajú zaočkovat az ked prekonajú tazky priebeh chrípky. vtedy niektorym docvakne zeby si to nechceli zopakovat :dalbysomsi:

@robopol asi články typu https://dennikn.sk/1264273/na-slovensku-zomrie-nasledkom-chripky-viac-ako-800-ludi-rocne-v-zaockovanosti-sme-na-chvoste-eu/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 16 minútami, electric blue napísal:

mám taky pocit, ludia sa dávajú zaočkovat az ked prekonajú tazky priebeh chrípky. vtedy niektorym docvakne zeby si to nechceli zopakovat :dalbysomsi:

@robopol asi články typu https://dennikn.sk/1264273/na-slovensku-zomrie-nasledkom-chripky-viac-ako-800-ludi-rocne-v-zaockovanosti-sme-na-chvoste-eu/

https://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnotenie_chripkovej_sezony_a_zaockovanosti_2018_2019.pdf

str.12 a viac

dal som tu link z uradu verejneho zdravotnictva kde je podrobne rozpisana situacia  za obdobie 2018-2019 s porovnanim s iným obdobím. Pričom 2018-2019 je 50 umrti a predchadzajuce roky este menej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak toto je na bulvár dost dobry článok 

Podľa docenta Flegra sa z COVID-u stane detská choroba: Neblahá predpoveď, na toto sa musíme pripraviť!

https://www.cas.sk/clanok/1033298/podla-docenta-flegra-sa-z-covid-u-stane-detska-choroba-neblaha-predpoved-na-toto-sa-musime-pripravit/

 

@robopol neviem, mozno sa v tom linku jedna o respiračné onemocnenia vyvolané chrípkou. neviem. ps( kickla som na link takze hej, tie respiračné :biggrin:

Citát

z článku Mnohí pacienti zomierajú nie priamo na chrípku, ale na jej následky. Po prekonaní chrípky sa im zhorší základné chronické ochorenie tak, že mu podľahnú,“ hovorí Zuzana Krištúfková, epidemiologička a prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 8. 10. 2020 at 20:30, electric blue napísal:

@informator človeče čo zase zvatleš? ty zjavne nie si oukej. moja chyba ze sa bavím s jedincom ako ty 

a co som take "protistatne" tu napisal, ze musis reagovat tymto progresivnym sposobom?.....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kde je tých udajných 800 ludi, čo zomrie a ešte sa jedná o nejaký priemer? To nam dozaista vysvetli bambulko z jeho dalšimi, genialnymi postrehmi..

flegr,

Ked uz robi predpovede, aspon by sa nemal tah hrubo myliť o dva tyzdne hore dole.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

Kde je tých udajných 800 ludi, čo zomrie a ešte sa jedná o nejaký priemer? To nam dozaista vysvetli bambulko z jeho dalšimi, genialnymi postrehmi..

ved vieš ze túto info ti nemoze nijako dolozit :biggrin:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otázka je či sú tie opatrenia ktoré sa prijímajú dostatočné a či aj skutočne fungujú? 

Mne to pripadá ako číri chaos, iba sa reaguje. "Situácia sa zhoršila tak toho viac zakážeme.." Ale to je čisto na báze, robíma sa že niečo robíme. 

Žiadne kroky ktoré by vypadali preventívne nevidno.

Napríklad v Čechách, idú vraj zatvoriť aj prvé stupne základných škôl, aby zrazu zistili že 30% vyškoleného zdravotného personálu, bude potom musieť zostať doma z deťmi a v nemocniciach budú chýbať. 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/martin-balik-vseobecna-fakutlni-nemocnice-opatreni-vlada-uzavreni-zakladnich-skol.A201012_142748_domaci_lre

Podľa mňa, je to rovnaké aj u nás, žiadny plán nie je neexistuje, nič nieje premyslené dopredu.

Pritom to že príde druhá vlna, bolo jasné už na jar.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nedeľa

Citát

 

Testovaných: 3998

Nakazených: 504

Vyliečených: 400

Úmrtí: 0

Podiel nakazených: 12,61%

 

Podiel nakazených opäť vysoký, ale vyliečilo sa 400 ľudí, čo je asi rekord. Podľa mňa počty vyliečených by mohli byť v ďalších dňoch tiež vysoké, keďže od začiatku nárastu nakazených prešli už viac ako 2 týždne.

 

pred 2 hodinami, alamo napísal:

žiadny plán nie je neexistuje, nič nieje premyslené dopredu.

Pritom to že príde druhá vlna, bolo jasné už na jar.

Či to nebolo skôr tým, že tu všetci vrieskali na Matoviča, aby obmedzenia uvoľnil čo najskôr.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Viete pochopit, preco Kezmarok je cerveny? Na stotisic obyvatelov ma 68 na stotisic obyvatelov(vcechcach tam daju okres co ma 300-500 obyvatelov na stotisic,inak Namestovo,Bardejov, Tvrdosin ma skoro az 1000,to je fakt) - je to trikrat viac ako Revuca. A levoca nie, su to susedne okresy sused(okresy maju tiez). Levoca ma 83 nakazenych za poslednych 14 dni a su zeleny. 

Levoca.png

Nejde mi zrusit ten obrazok co som tam dal Levocu. Chcel som porovnat s Kezmarkom,teda dat rovnako velke obrazky.  Ja neviem preco su take rozdiely. Aj Detva Poltar jedny zeleny a druhy cerveny. Ale to moze byt hocikde inde na Slovensku - naco su tie farby na klamanie obyvatelstva?

https://dennikn.sk/2068918/aktualna-3d-mapa-koronavirusu/?ref=mwat

Si prejdite okresy okolo seba.

 

 

Kezmarok.png

Levoca.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 15 hodinami, robopol napísal:

No ze nam daj stranku kde to je napísane (800 ludi).

str.11,12,13 sú uvedené čísla rádovo menšie.

Nuz to bude asi tym, ze tie cisla nezodpovedaju celkovemu poctu umrti na chripku ale iba poctu umrti pri urcitej specifickej komplikacie (SARI). 

Ten clanok som sem uz raz daval : https://dennikn.sk/1264273/na-slovensku-zomrie-nasledkom-chripky-viac-ako-800-ludi-rocne-v-zaockovanosti-sme-na-chvoste-eu/

Je to konzistetne s udajom z Ceska, kde je ich zhruba 1000 az 2000, teda stale 0.01% az 0.02% populacie, ktora rocne umrie na chripku.

Signal vyssej umrtnosti pri chripkovych epidemiach  je dobre viditelny aj v grafoch mortality v EU: https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps/

 

pred 15 hodinami, robopol napísal:

Bambulko píše základné reprodukčné číslo je 4-9, pričom to  je podla wiki 2-6

https://en.wikipedia.org/wiki/Basic_reproduction_number

Az by si klikol do historie, tak by si zistil, ze to tam maju kazdu chvilku inac, pred niekolkymi dnami mali tych 4-9. A dovod je ten, ze to kazda studia uvadza inac. Predtym to bolo zo studie CDC:

Citát

(Covid : Estimates of the number of people infected by one person with COVID‑19, the R0, have varied. The WHO's initial estimates of R0 were 1.4–2.5 (average 1.95); however, a review in early April 2020 found the basic R0 (without control measures) to be higher at 3.28 and the median R0 to be 2.79.[49] However, a CDC study from the same month found that the median R0 of the virus was 5.7, with a basic R0 potentially as high as 8.9 without control measures, with a 95% confidence interval.[50])

 

(Covid: Odhady počtu ľudí infikovaných jednou osobou s COVID ‑ 19, R0, sa rôznia. Počiatočné odhady R0 podľa WHO boli 1,4–2,5 (priemer 1,95); v prehľade začiatkom apríla 2020 sa však našli základné R0 (bez kontrolných opatrení) vyššie ako 3,28 a stredná hodnota R0 2,79. [49] Štúdia CDC z toho istého mesiaca však zistila, že stredná hodnota R0 vírusu bola 5,7, pričom základná R0 bola potenciálne vysoká 8,9 bez kontrolných opatrení s 95% intervalom spoľahlivosti. [50])

Tak schvalne, skus najst vedecku studiu, ktora zistila prenos cez povrchy namerala podstatne znizenie nakazlivosti umyvanim ruk. Tri opatrenia hlasa propaganda, vedu do toho netahaj.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

Průměrně se v ČR jedná o přibližně 1500 úmrtí, která jsou každoročně v souvislosti s chřipkou, samozřejmě ve značném rozptylu podle závažnosti konkrétní chřipkové epidemie (identicky jako je značný rozptyl hodnot i ve výše uvedeném přehledu). Uváděné číslo 1500 / rok odpovídá kalkulacím prováděným zahraničními kolegy, tedy situace je podobná i v ostatních vyspělých zemích.

http://www.szu.cz/tema/prevence/je-koronavirus-jako-chripka

Tu su niektore krajiny, kde chripka v niektorom predchadzajucom roku zabila viacej ludi ako koronavirus (zdroj: https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps/ )

charts-z-scores-by-country.png

Ze media nepisu tak hystericky o chripke ako o covide, este neznamena, ze nie je zabijak. Kazdy rok zabije 0.015% populacie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ibaže ty si pletieš prvotnú a druhotnú príčinu. Preto nie je uvádzaná v štatistike. Ak ma niekto zavažný zdravotný problém umrie a najdu pritomnosť chrípky vyhodnotia to ako druhotná príčina. Takže sa jedná len o dohad.

K ďalším nezmyslom sa vyjadrovat už nejdem, sú štúdie a publikácie o tom, že tri opatrenia sú účinnejšie ako suma izlovaných opatreni, rúška nie su zanedbateľná ochrana, ako si tu už veľa krát verklikoval na základe svojich "genialnych" postrehov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zomiera v prípadoch SARI máš tých 50 ludi. Smrtnosť je podstatne nižšia ako ma Covid, rádovo menšia, ak nie o dva rády menšia. Ak sa rozšíri covid dostatočne ako u chrípky bude napr. viac zlyhani srdca (ludia s kardiovask. prob.), potom vyletí aj sekundárna príčina u Covid. To, že tu bambulko zavadzá, melie piate cez deviate na veci nič nemení.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

 

Během uplynulého víkendu se k testování na covid-19 nedostavily tisíce lidí, které k tomu vyzvali hygienici nebo praktičtí lékaři. Do práce ale přesto chodí, upozornil šéf Chytré karantény Petr Šnajdárek. Špatné zkušenosti s pacienty potvrzují i někteří praktičtí lékaři. Vyhýbání se testování je přitom trestné, lidem hrozí pokuta až do výše tří milionů korun.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-v-cesku-lide-nechodi-na-testy-chytra-karantena-lhani-lekari.A201012_103337_domaci_chtl

 

20 000 cechov sa ani nedali otestovat - na to kaslu. Teda tam,bude problem,ale aj preco? Ja osobne by som mozno polhodinu pockal,(polhodina je v pohode tohto roku som aj s ruskou stal pred postou(v dnesnom dazdi by som tam nestal) a polhodinu k zubarke(zubarka si na prhliadke - co ma zaplatene ,ale cistila mi zuby po roku od kamena - nezobrala nic - zato ze som cakal),nie nejake hodiny(nema na tom zaujem stat zapracovat,budem tam trcat tri hodiny?). Nejake  peniaze prepadnute z vyplaty - u mna to nehrozi  mal by som viac na PN o PN. Nikdy som to nebral. Ale keby som bol pozitivny ja by som tam vydrzal aj 60 dni. Zivnostnikom platia od prveho dna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ešte k tej chrípke rok 2018-2019: spolu CHPO nakazených je 157 tisíc nakazených. z toho 50 umrelo na SARI, to je  0,3 promile. Pričom pri tých 50 mrtvych sa len potvrdila prítomnosť chrípky, čo nie je dôkaz, že zomreli na chrípku, pretože celkovo SARI problemových je číslo ARO a to je 1,47 milionov s problemami SARI. Takže to v najhoršom prípade je 0,3 promile. Teda tu máme skôr interval <0,3 promile.

covid - odhad nakazených je zhruba 50-100 tisíc. smrtnost je 61/50000*1000=1,2 promile,

to je stav doposial kde sa nám cez leto významne znížila virulencia, ktorá bola na začiatku roka na zhruba2-3%

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

Sociálna poisťovňa by mala pre negatívne dôsledky pandémie dostať v tomto roku finančnú výpomoc zo štátneho rozpočtu takmer 1,27 miliardy eur. Uvádza sa to v návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2021 s výhľadom na roky 2022 a 2023.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22508211/koronavirus-na-slovensku-spravy-mapa-opatrenia-13-10-2020.html

13dochodky mali stat tretinu toho. Komu tie peniaze sli? Zivnostnikom dali asi tiez tretinu tej sumy ,ale nie so socialej poistovne. Asi za vypadok co neplatia - nemozu - pekne cislo.

 

Matovicovi to funguje ,pohrozi Sulikovi a hned same nuly.

Takze pre toto potrebujeme vynimocny stav. Zatvarat restauracie.  Ten maly pasik dvoch okresov - Lucenec a Detva mali po jednom pozitivnom. V BB kraji ale sirisa to dalej  - bud nas tu netestuju alebo umierame. Ale aj Zvolen 0 eda v BB kraji su nejaky v bystrici a Brezne. Preto zavrieme restauracie - fasisti.

Ide to na vychod a mozno sa to vrati cez juh gemer. Nas zatvoria - fasistsi.

 

Tiey vypalnicke v Rimavskej Sobote robia celkom slusnu robotu. Clovek ako ja si ich zacne vazit. Je dolezite aby deti chodili do skoly. Ucitelky ich cez internet to nedaju. Tie deti nemaju internet. 

13102020.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sulík v stredu na vláde navrhne, aby sa zatvorili reštaurácie len v okresoch, v ktorých sa v nich niekto nakazil. To isté by sa malo týkať divadiel či fitnescentier. (rádio expres)

To by slo. To by boli dobuducna aj data. Inak kto by to nahlasil a za aku cenu?  rozmyslam a na nic neprichadzam teda blbost. Podla okresov ano,ale ze nie zesa tam niekto nakazi. Inak Orava moze byt po tomto navrhu vcelku pohode - aspon zdnesnych dat sa mi to zda.

 

Ja bysom nechal volne okresy,ale ztych k deje problem by som ich nepustal - za zabavou,nakupmi a podobne, pustal by som co sa tym zivia - obchodnici,pradajcovia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov