Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

pred 4 hodinami, Sniper napísal:

Aktuálna mapa rizikovosti. slimakovce sa javia ako najbezpečnejší región:

 

A co si cakal? Inak to nemusi byt pravda. Zajtra Velky Krtis k nam nepride -maju 4 v karantene(chlapec mi po dnesnom treningu povedal,ze zajtra nehraju lebo 4.. su asi v karantene, od supera- my mozme hrat aj na faerskych ostrovoch). Uz bez jedneho je to tazke hrat ked mas len 11 hracov, ci 9. Niektore muzstva pridu aj s 9. To nemuseli. Je to zbytocny zapas.

Sniper tuto mapku co ti dalo ministerstvo zdravotnictva, si nemyslim, ze je pravdiva. Alebo realna. Fakticka.  Priklad ani okres a kraj Trencin - mozno okrem Prievidze. Ci Bratislava nema problem. Az tak ze by museli  byt cerveny. Mozno ani oranzovy.

 

Na tej mapke vidite - kde z testov vyslo najviac pozitivnych - teda Velkych Krtis ich nema vela pozitivnych,len ich ma vela na testovanych.  Aj je dobre ,ze sa zapas odlozil - este si v buducnosti zahraju. Ma prekvaplo,zetam je aj Zarnovica,dalsi super snimiasi tiez hrat nebudu. Posledny je Detva, tu ma to najviac prekvapilo,snimi tieznie. Ale o tyzden mozno ani by sme nemohli nikde ist - ze budeme nakazeni.

rizikove regiony.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, electric blue napísal:

v Británii sa začína v novembri očkovat proti covid19.

Asi nie, ale záleží čo je to za vakcínu, ak tá oxfordská, tak to bude zrejme v rámci klinického testovania v 3. fáze.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 13 hodinami, robopol napísal:

Tu je pekne vidieť, že korona je spoľahlivý iq test, teda, že kto predpoveda dobre a kto zle.

Flegr to ale  dobre nepredpovedal,  vtedy tam 13.9 tvrdil ze nespochybnitelne bude mat Cesko za tyzden najmenej 4000 pozitivnych pripadov denne a za dva tyzdne minimalne 10 243 pozitivnych pripadov denne.  Toto odvazne tvrdenie dali do nadpisu a podnadpisu celeho videa:

Citát

Musí přijít drastická opatření. Za 14 dnů bude 10 tisíc nakažených denně, varuje Flegr Podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra bude v Česku v příštím týdnu každý den pozitivně testováno na koronavirus přinejmenším 4 tisíce lidí, za dva týdny až 10 tisíc.

https://cnn.iprima.cz/domaci-je-tu-jiny-kmen-bude-stoupat-smrtnost-rika-flegr-9332

Za tyzden 20.9 bola aj najvyssia fluktuacia poctu nakazenych iba 3125 (priemer 2000)  a za dva yzdne (27.9)  najviac 2947 (priemer 2200).

Spravil som reverse enginnering a zistil som, ze k tie cisla vypocital podla nim propagovaneho vypoctu, "ktory si moze urobit kazdy": zlogaritmoval pocty novych dennych pozitivnych testov za poslednych 14 dni a prelozil nimi priamku. Pre orientacny vypocet na prstoch pre laika je to vhodna metoda, ale pre robenie vedeckej prognozy uplne nedostatocna: ak sa prelozia udaje len o dva dni neskor, vyjde uplne ina predpoved, aj po dvoch tyzdnoch to bude stale pod 4000 nakazenych. Spravne sa to ma robit z dennych poctov aktivnych ludi a kazdy udaj v predpovedi sa ma uvadzat z chybou a nie ze tam trepne cislo s presnostou na jedneho pozitivneho 10 243, ked to moze byt aj trikrat menej.

Spravil botu jak svet, co je velka skoda, pretoze tym stratil na doveryhodnosti, hoci v principe mal pravdu: vyznamny exponencialny rast na urovni zdvojnasobnenia nakazenych za tyzden nemoze skor ci neskor ustat ziaden zdravotny system: bude sa rast zastavi, alebo to skolabuje. To sa ale teraz zahodi tym, ze to je ten blbec co prorokoval 10 000 a nesplnilo sa.

Od vedca jeho formatu by som nieco take naozaj neocakaval: neviem, ci zblbol s "argumentov" Berana alebo bol inak vyrazne indisponovany. Problematika je uz  tak vyrazne spolitizovana (podobne ako globalne oteplovanie) , ze uz snad ani neexistuje vedec, ktory by v mediach prezentoval nezaujaty, objektivny postoj metodikou exaktnej vedy. 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

 

V pátek přibylo v Česku 8 618 případů covidu-19. Je to čtvrtý rekord v řadě

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-cvoid-19-cesko-nakazeni-prubeh-semafor.A201009_180844_domaci_wass

 

Ja si nemyslim,ze sa Flegr az tak mylil. Ja ho rad nemam. Nemam rad katastrofistov. V cechach co je neskutocne spravia 20 000 testov a 8000 pozitivnych. Normalne by malo byt 800. U nas zatial je to onieco lepsie asi 2-3 krat. Ale tiez sa to moze zmenit.Inak Tiez by sme mali testovat aspon 20 000,len naco, ked vysledky testov nevieme dat ani testovanemu. Ze trasovanie nefunguje - ako na Orave - tam to nefunguje ovela dlhsie.

Inak severna orava je dvakrat horsia ako priemerne cechy. Alebo v ziadnom okrese v Chechach nemaju take cisla ako na Orave.  Slovensko zachranuje len Revuca,Bratislava Kysucke nove mesto, Krupina.

Dnes boli 2 ci tri tlacovky?  Svadobcan z Trnavi ,kto v lete ocakaval 10-20-30 nasobok z nuly? Mame dobreho premiera.

https://www.tyzden.sk/podlampou/66863/pod-lampou-special-druha-vlna-korony--co-nas-caka/?fb_comment_id=3105044269603394_3109711742469980

Toto bolo natocene 13.08.2020. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Páteček

Citát

 

Testovaných: 11123

Nakazených: 1887

Vyliečených: 101

Úmrtí: 4

Podiel nakazených: 16,96%

 

Akosi ideme z kopca, deň čo deň prípady narastajú. Cez víkend klesnú, len vďaka tomu, že sa menej testuje. Podiel 17% je už dosť vysoký, ale podľa ma toto môže byť reálne číslo, koľko ľudí je skutočne nakazených v populácii.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1800 dnes, je jasne ze uz je zbytocne testovanie a dohladavanie v tych 5 okresoch. 155 Namestovo(kto to dohlada a naco?).  Keby to mala Revuca mame zavrete hranice.Policajti a vojaci by stali na 8 cestach kde sa da ist mimo okres. Namestovo nie. Pritom tam maju jednu cestu? Bardejov je to iste. Naco cakat kym sa zamorime vsetci?

rizikove regiony 2.png

pred 46 minútami, Sniper napísal:

Páteček

Akosi ideme z kopca, deň čo deň prípady narastajú. Cez víkend klesnú, len vďaka tomu, že sa menej testuje. Podiel 17% je už dosť vysoký, ale podľa ma toto môže byť reálne číslo, koľko ľudí je skutočne nakazených v populácii.

Ako kde. Na Orave je aj vyssie v Poltari to nema nik. Najmenej pripadov ma dnes kraj Nitra.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Flegr sa nemylil "az tak", ale na to aky je to pan vedec sa mylil hrozne vela.

10 000 pozitivnych denne v Cesku bez radikalnych opatreni v dohladnej dobe dosiahnu. Z udajov ku 13.9 by to malo byt zhruba za tyzden. Zo  sucasnych udajov vychadza predpoved na koniec oktobra (tazko povedat, teraz to prudko rastie, ale za chvilu by sa uz mali prejavit opatrenia).

Rychlost rastu na Slovensku sa zatial nezmensila, zato v Cesku to zacalo prudko rast:

growt-rate-05.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 9 hodinami, slimak napísal:

To video som sem daval aj ja, ale ostalo nejak nepovsimnute. Uz v polovicke augusta varovali, ze prestavaju stihat s trasovanim, pretoze im vobec nenavysili kapacity (prudky narast je asi dosledok zkolabovaneho trasovania). Iny vedec tam zase spomenul, ze sice su vydelene peniaze na vyskum covidu, ale kvoli dlhemu procesu ich uvidia az buduci rok. Ze nikdo "zhora" nepodnika kroky, ktore sa mali spravit hned po prvej vlne. Po jeho zhladnuti som sa zacal vazne bat...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo na to povedať

Citát

Júnová akcia, pri ktorej sa tisíce obyvateľov Prahy bavili pri 500 metrov dlhom stole na Karlovom moste, aby ukázali, že mesto po koronavírusovej pauze opäť ožíva, sa teraz javí ako bolestne naivná akcia. Česko má totiž aktuálne v prepočte na obyvateľa najviac nakazených v celej Európe.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22506644/koronavirus-na-slovensku-spravy-mapa-opatrenia-10-10-2020.html

Som zvedavý čo bude v novembri. Je nerád bývam pesimista ale vyzerá to na horúcu jeseň a zimu ako ešte v dejinách nebola.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V azijskych krajinach dlhodobo jedia palickami aj mimo covid19. Tymi prikazeme jest kedy? :smilieee:

V Juznej korei mali v prvom rade perfektne zorganizovane trasovanie, rozhodne necakalo sa tam tyzden na vysledok testu. To nejak uctievacom ruska unika.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sobota

Citát

 

Testovaných: 8959

Nakazených: 1054

Vyliečených: 78

Úmrtí: 0

Podiel nakazených: 11,76 %

 

 

Ale nebolo by zlé zistiť o jednotlivých prípadoch, teda ak by to bolo možné, ako sa nakazili.

Ja som bol s kamarátom v šenku, boli sme tam 4 hodiny, on bol pozitívny, to sme ani jeden samozrejme nevedeli. Po 4 hodinách čo som bol s ním, som zostal negatívny. On 3 dni predtým sa olizoval s polofrajerkou (nie veľmi, nie dlho) a nakazil sa od nej. Vyzerá to tak, že vírus sa oveľa ľahšie šíri veľmi blízkym kontaktom. Teda inak povedané, určitá vzdialenosť by mala zabezpečovať pravdepodobnosť nákazy blízku  k nule. Vyzerá to tak, že by malo stačiť 1,5 metra, možno aj meter. Ak by ľudia dokázali držať odstupy navzájom od seba, tak šírenie vírusu by sa prakticky zastavilo.

Gro nakazených za posledné týždne je z rôznych osláv, či narodeniny alebo svadby, prípadne kary. Ak pri prvej vlne boli ľudia nútení takéto akcie obmedziť alebo zrušiť (sústredili sa na iné veci, vládla tu panika z neznámeho vírusu, tak hajzláky a Detol mizli vo veľkom), tak väčšina zrejme spravila to, že tieto akcie presunuli na jeseň. Veľa ľudí počítalo, že SARS-CoV-2 ako respiračný vírus bude vyhubený letom, tak akcie presúvali hlavne na koniec septembra. A ako to býva na oslavách zvykom, tam sa všetci bozkávajú, objímajú, tak vírus sa medzi nimi ľahko rozšíri. Teoreticky, ak by na oslavách dodržiavali odstupy, tak vírus sa nemá ako šíriť, čo sa ale nedodržiava a preto sa šíri. Toto čo som napísal, nie je žiadna novinka, ale je vysvetlením toho, prečo od konca septembra sme zaznamenali taký enormný nárast pozitívnych prípadov.

Predpokladám, že počet tých nakopených osláv by sa postupne mal znižovať, čo by malo prispieť k poklesu nových prípadov. Kedy to bude, to sa odhadnúť nedá, záleží koľko osláv sa ešte plánuje. Ďalšia dôležitá vec je "interiér", keď tam dýcha veľa ľudí a odstupy sú krátke, vírus vo vzduchu ľahko cirkuluje. Tu by pomohlo kvalitné vetranie. Čo sa týka rúšok, tie sú hlavne prevenciou, ak nie je možné dodržiavať odporúčanú vzdialenosť medzi ľuďmi. Stačí dodržiavať pravidlá a šírenie nákazy výrazne klesne. Dovtedy treba počkať na vakcínu a ak všetko bude OK, tak takto o rok už budeme písať v post-virálnej dobe. Alebo tu budeme strieľať zombie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Som zvedavy co dnes vymyslia - Sulik odtial uz odisiel dali si statusy s Matovicom na facebook.  Zatvorit restaracie.  Plosne .Je to hlupost az debilita. Podla mna 2/3 Slovenska nema problem,alebo riesitelny problem. Extremne to je na severnej orave a v bardejove. Plus mozno dva okresy. Kvoli to mu zatvarat cely stat? A to ze to je chyba len Matovica.

 

Prava bola problem pred dvoma tyzdnami, mozno o dva tyzdne uz nebude problem. Ale bude Liptov, Zilina - Ale nemuseli byt keby sa reagovalo regionalne. Este pred tyzdnom Bytca, Puchov, Povazska bystrica, Ilava mala tolko nakazenych ludi ako Stredoslovensky kraj, ci aj Kysuce - nic.  V tencianskom kraji okram Prievidce nie je ziaden problem, Bratislavsky tiez nie, Kosicky tiez nie. Teda kvoli 3 okresom zatvoria krajunu. Kvoli tomu ze nevedia vyiesit tri okresy. Ked Matovic Vam nadaval, ze ste nezodpovedni, mne nemohol. My sme nemali ziadneho nakazeneho.

Nehrajuskame sa na semaforik. Podla mna by sme sa mali hrajuskat so semaforikom. Lebo ludia mu prestanu verit - co sa aj deje. Ak pre revucu ma platit to co pre Oravu tak to len hovado spravi. Matovic. Lebo aj Revuca v o mesiac bude mat podobne cisla ako Orava,len jemu uz nik nebude verit. Statu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 41 minútami, robopol napísal:

slimak ty si dobra vzorka..

Ty si lepsia. Na tuto stranu si dal nejake video. 

Dňa 9. 10. 2020 at 14:29, robopol napísal:

problém je ten, že pomerne rýchlo mutujú (sice menej ako chrípka), no tie mutácie v celej populácii už čakajú na svoju príležitosť. Teda v tak velkej populacii vírusu sa nájde taký, čo dokáže obísť vakcínu, či imunitny systém a práve ten sa po čase presadi. takže celkovo vírusy sú veľmi dobre adpatované aj na to, čo človek vymyslí. jedine, čoho by sme sa mali podľa mňa obávať je to, že by zmenil svoju virulenciu, teda ak by získal nejakú strategickú výhodu v šírení, môže sa rýchlejšie množiť, čo ma za následok horší priebeh choroby až smrt.

Taká strategická výhoda je  napr. to, že my stratíme kontrolu v trasovaní pacientov, že bude väčšia premorenosť, že stratíme obozretnosť a tak si už nemusí tolko šetriť hostiteľa, alebo problém superinfekcii to môže zhoršiť, teda ak je silna konkurencia, tak začne točiť viac a rýchlejšie, aby vyžral hostiteľa, čo najviac.

Tak co si tu napisal ti hrdina?  Podla mna nic.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 8. 10. 2020 at 11:33, robopol napísal:

banbulko písal niečo o stabilizácii (v minulostI), ibaže nič sa nestabilizuje a leti to hore. Tak fajn asi je lepšie sanovat velke škody ako male. Blbci radi počkaju aj mesiace, ked už im nič ine neostane.

Iteligent bambulko nam tu bude rozpravat ako to bude. Si videl svoje prispevky? Bambulko?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kriziakovska vam povie ze najvacsie nakazenie je doma, ci v praci. 39.03 ho pocuvam. Utoci na Sulika - ktory od nich odisiel. Inak si tam mozte pozriet aj Maatovica.

Bergamo madrid.

https://www.aktuality.sk/clanok/829574/koronavirus-povinne-ruska-zakaz-hromadnych-podujati-aj-vyhradene-hodiny-pre-seniorov/

Psychopati. V poltari bergamo. Inak sranda ,ze to nechaju rozpravat cloveku za sme rokdina. Minister vnutra zalezeny, minister zdravotnictva zalezeny,  premier potkan. 

Inak aby ste pochopili co je fasizmus na Slovensku Co bol A co je tak to vidide vreali.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov