Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

Dňa 19. 9. 2020 at 13:12, tyso napísal:

 

grow rate o ktorom sa bavime je podiel dvoch velicin za standartny casovy okamzik,  tu ide o pocet nakazenych,  A  tento podiel mozeme vyjadrit v percentach.  Na Slovensku je v sucasnosti cca  3 percenta,    ( nemam presne data, tak ide o odhad z par cisel co som nasiel ),  ak by povinne ruska znizili tento rast o 2 body, tak sme na 1 percente, co je 3x menej.   Ale kedze ich mame, tak naopak ich zrusenie by zvysilo rast na 5 percent.  to mas len za dnesok dalsich +120 ludi a v casovom integrali to vychadza na tisicky s tym ze sa situacia exponencialne zhorsuje.

Tyso ty sa tomu rozumies. Preco v BB kraji je tak maly vyskyt virusu? Kolko tie ruska pomohli BB kraju? Revuca mala od 25.8.2020 troch pozitivnych. Teda ak by tam v tom obdobi to zrusili by mali 4 a ,ked to este sprisnia dvoch?

Je pravdepodobne ,ze sa to tu netestuje, resp maly vyskyt. Mensi pohyb obyvatelstva. Doliny. Malo ukrajincov a srbov. Menej ceskych turistov - aj ako pisal Sniper - napadlo by sa ich ozrat do BB kraju ,nie. A tak je to spravne. 

 

Ukazem par obrazkov a myslim minuly tyzden(jeden den) nebol nik pozitivne testovany v BB kraji. Nik. Naco v Poltari nosia ruska, ci v Revucej? Pojdu do minusu?

Ved obrazky si mozte pozriet aj za kazdy den tu. V nedelu  20.09.2020 nebol nik pozitivne testovany v BB kraji. A len so srandy. Starsi dorast mal prist zahrat kunam.

Nasi boli uz pripraveni ,prezleceni a super im povedal, ze maju troch nakazenych(to mi povedal sused co si niekedy aj nieco vymysli,ci zle pospaja). 

https://sportnet.sme.sk/futbalnet/z/ssfz/zapas/508492/

Zapas sa neodohral, super neprisiel.  Zas za 10 dni tam mali vo Velkom Krtisi 16 nakazenych. Ak nepodvadzali,snad  je dobre ,ze sa zapas odlozil. Snad budu zdravi v Pribelciach. Ci sa vyzdravia.

covid-19.nczisk.sk/sk

 

pandemia 50 dni.png

pandemia 19092020.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slimak,  technicky vieme povedat ze keby v revucej nenosili ruska tak by sa nic nestalo.    Ale problem je ze to nevieme do buducnosti, staci aby teraz prislo par studentov z brigady z BA a moze sa to rozbehnut.  Pri takom malom pocte nie je vobec jasne ci ruska mali alebo nemali zmysel,  to by sme sa museli pozriet na jednotlive pripady. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A potom z akeho dovodu tvrdis, ze ruska su potrebne - uzitocne, prinosne? Inak sa poopravim, neviem ci si to niekedy napisal, ci si to myslis.  Male cisla myslis asi na celu krajinu,ci celuEuropu  ci svet? Tam male cisla niesu. Samozrejme v BB kraji ruska nehraju ziadnu rolu.

Podla mna u nas do buducnosti pride nakaza z vonka. Aj,neviem ci vobec studenti budu chodit do Bratislavi do skoly, ci normalne ludia do zahranicia za pracou.

Na jednotlive pripady sa epidemiologovia ci co sa maju o to zaujimat dosial nepozreli?

Inak posledne dva dni 20 a 21 septembra,lebo predosle obrazky so daval do 19.teho. Ze tam sa nic ine nedeje.

 

 

pandemia posledne dva dni.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Včera 338 nových prípadov. Ide nám karta.

Ale je to dobré, 220 ľudí sa z toho dostalo, vírus sa preženie populáciou, a postupne sa šírenie spomalí, keď sa obyvateľstvo premorí. To ešte potrvá, ale dovtedy bude vakcína, ktorá jeho šírenie dorazí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 21. 9. 2020 at 9:32, game napísal:

po mailoch sa potuluje dnes:

takto to nesledujem, netuším, či je to ok

testy covid 21.9.20.png

MUDr. Peter Liptak bol moj vseobecny lekar a plne mu verim, co sa tyka jeho umyslov, ma naozaj zaujem zlepsit zdravotnictvo (a napriklad situaciu s chripkou). Pomylit sa moze kazdy, ale u odbornikov to snad az take caste nebyva. Je pravda, ze co sa tyka doterajsich nasledkov, tak je COVID na urovni chripky, na Slovensku  dokonca radovo pod chripkou (cca. 800 umrti rocne). ZATIAL. Ta zasadna otazka je, ako sa to bude vyvijat v buducnosti.

Takze je otazka, ci COVIDU nevenujeme neprimeranu pozornost, nezaujima nas kolko desiatok slovakov denne zomrie kvoli zlemu zdravotnictvu, ale media informuju o kazdej novej obeti COVID ako o najdolezitejsej udalosti.  Keby sa kazdy den dominovali na titulke pocty novych infikovanych chripkou, tiez by bola vnimana ako zavazna nemoc. Na druhej strane je COVID nova nakaza, ludstvo nou este nie je premorene, a preto sa rychlo siri exponencialnym rastom.

Ale ak hlavny cesky "alarmista", cesky evolucny biolog Jaroslav Flegr je podla mna pan vedec, toho tiez nepodozrievam zo zlych umyslov alebo zleho usudku . Ten to vnima (aspon teda v Cesku) ako vaznu hrozbu, ktoru sme podcenili:

https://domov.sme.sk/c/22491386/snad-sa-slovensko-pouci-co-sa-deje-v-cesku-podcast.html

Tak a teraz si vyber, ze kdo ma pravdu....

  • No neviem, neviem 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sniper problém je v tom, že údajne sa covidom nakazili aj ľudia ktorí už nakazení boli, takže premorenie je asi neúčinné. Takú stratégiu chcela Británia uplatniť a nakoniec od toho upustili. Možno je všetko úplne inak. Kto vie?

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ak peter liptak povazuje negativne testovanych za zbytocne "vytunelovane peniaze",  tak to znamena ze nerozumie co sa deje.  A napriek tomu sa citi povolany k tomu vyjadrovat.   Ako lekara by som si ho radsej nevybral,   ak nie je schopny rozoznat kde nic nevie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a tak cesku hrozi severotalianske scenario, ktoré uvidíme v tvojtyzdnovom predstihu, tak hadam nam to pomože sa rozumnejšie zariadiť, napríklad aj drastickým opatrením. Ked veštím ja to nič neznamená, keď veští učiteľ Fleger, tak je to najlepší odborník pod slnkom. ten bambulko smiley je vazne, že popletený z toho kde je sever..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"V Maďarsku sú na ventiláciu napojení aj mladí, ktorí boli pred nákazou zdraví" https://www.aktuality.sk/clanok/824529/v-madarsku-su-na-ventilaciu-napojeni-aj-mladi-ktori-boli-pred-nakazou-zdravi/ Ak by sa to masovejšie zopakovalo, symptómy Covid 19 by som by už nepovažoval za zrovnateľné s "bežnou chrípkou". Dúfam, že je to len ojedinelý prípad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty si ako ten Bukovsky, čo je tu link vyssie, tiež hovorí o chripke, zrovnava to ako beznu chorobu. Pozri si tu relaciu na TA3, pričom Bukovsky je lekar a mudrosti teda nepobral. Dozvies sa tam, že to nie je len choroba starých (neumierajú len dochodci).

Zároveň nikde nehovoria o tom, že existuje študia kde sa hovorí o tom, že pomahaju klasické lieky na alergiu (pred možnou plucnou ventiláciou). Pretože imunitny system reaguje silno (u niekoho) a tak sa ocitne aj mlady človek na ventilácii. Čo dáva peknu logiku prečo zaberaju lieky na alergie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aha :smile1:

Citát

Belgicko ruší povinné rúška na verejnosti a skracuje karanténu na sedem dní

Belgicko napriek prudkému nárastu nových prípadov nákazy koronavírusom ruší od 1. októbra povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch. 

Zároveň z doterajších 14 dní skracuje na sedem dobu samoizolácie pre ľudí, ktorí boli v kontakte s osobou s ochorením COVID-19. Zmiernenie obmedzení súvisiacich s pandémiou oznámila na stredajšej tlačovej konferencii belgická premiérka Sophie Wilmesová, informovala agentúra Reuters.

Brusel zaviedol 12. augusta jedny z najprísnejších pravidiel pre nosenie rúšok na tvár, pripomína agentúra AFP. Ich nosenie na verejnosti bolo doteraz okrem Bruselu povinné tiež v niekoľkých ďalších mestách. Tamojší predstavitelia ľuďom teraz odporučili, aby ochranné rúška nosili aj po tom, ako to už povinné nebude.

Rúška budú musieť Belgičania pritom aj naďalej nosiť v obchodoch, kinách, prostriedkoch verejnej dopravy a na preplnených uliciach. https://www.aktuality.sk/clanok/824577/belgicko-rusi-povinne-ruska-na-verejnosti-a-skracuje-karantenu-na-sedem-dni/

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

360 nakazených z 5213 testov je vysoke číslo. Na celom svete mohli už dávno urobit aplikáciu na priznaky choroby, ktoré by aplikácia vyhodnotila (symptomy), či je tu pravdepodobnost covidu. Spoliehaju sa male vzorky testovaných, nemajú šajnu o tom kto to vlastne ma a kam sa tto šíri. V dnešnej dobe mobilov, gps sa dalo urobit viac aj na rýchlu diagnozu aj vysledovatelnosť (pohyb) covidu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

testovanie je iba zarobkova cinnost mistrika(?)....je zjavne neefektivne pre zistovanie infikovanosti populacie.....nulova vypovedna hodnota...dnes pri teste neinfikovany, zajtra uz  infikovany....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ty si z ktorej klietky ušiel? vysoka vypovedna hodnota, test ti povie ci mas covid alebo nemas. Lenže sa tesuje malo a stoji to peniaze a tak sa mali hladat ine metody na rychlu diagnostiku s nejakou solidnou pravdepodobnostou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 18 hodinami, tyso napísal:

no ak peter liptak povazuje negativne testovanych za zbytocne "vytunelovane peniaze",  tak to znamena ze nerozumie co sa deje.  A napriek tomu sa citi povolany k tomu vyjadrovat.   Ako lekara by som si ho radsej nevybral,   ak nie je schopny rozoznat kde nic nevie.

Nerozumiem tvojmu fanatizmu: Peter Liptak musi byt okamzite velmi zly doktor, ktory nicomu nerozumie, len na zaklade toho, ze sa opovazil vyjadrit odlisny nazor od toho tvojho? Ja som s nim mal velmi dobre skusenosti, ako aj ini ludia (Samo Marec) a doporucil by som ho, ako dobreho lekara.

Ano, "vytulenovane peniaze" je prilis extremne a expresivne vyjadrenie pre negativne testy. Na druhej strane na Slovensku mame rocne zhruba 800 odvratitelnych umrti na chripku a niekolko tisic odvratitelnych umrti vseobecne kvoli zlemu zdravotnictvu. Z tohto hladiska je plne legitimna otazka, ci su adekvatne  rozsiahle opatrenia kvoli problemu len zo 40 umrtiami - dodavam ze ZATIAL.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley,   je mozne ze je dobry doktor v oblasti kde sa vyzna ale pokial pojde mimo nej tak je nebezpecny kedze si to neuvedomuje.  A kedze ho branis, tak suhlasis s tezou ze je potrebne testovat len tych co su pozitivni ?  :) kedze negativny test je zbytocny ? 

A moj nazor  povazujes za fanatizmus ?  :)  

A ako vidis informator s tebou suhlasi,   to je test na to ze ten fanatizmus je skor u teba :)   Informator je velmi spolahlivy test.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

41 pozitivnych pripadov starobinci v Komarne. Ako je to mozne? Oni ich sleduju?  Nosia tam ruska? Nakazili ich deti zo skoly? Tie 1-4 co nenosia ruska, ci tie 5-25 rokov?

Dufam a si myslim, vsetci budu v poriadku - nik neumrie. Ako je mozne ze v jednom zariadeni co spravuje stat z jedneho na druhy den je 41 novych pripadov? Toto sa moze stat hocikde. Aj v Revucej. Ale preco? Kvoli pobehujucim chlapcom na trave? Ci kvoli detom v skole? Co nosia ruska -mozno nespravne?   Preco?  V Revucej neumrel nik - myslim v domove dochodcov - ale u nas to mali asi len dvaja.

 

  • No neviem, neviem 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jaj je tu nove bodovanie a game mi dala neviem, neviem.  Teda asi nepochopila co som chcel povedat.  Ak sa nakazi v jednom starobinci 41 ludi stari a zamestnanci to je fakt ptruser. Ja neviem su starobince kde je mozno 300 starych ludi a o nich sa stara ja neviem 100 ludi.  V Revucej tiez neviem mozno 150 a stara sa o nich 50. To som asi prehnal - zmena co bola "nakazena" tam ostali 20ti.  Pocas karanteny. Dva tyzdne.

 

https://revuca.dnes24.sk/koronavirus-v-revucej-vysledky-testov-zamestnancov-a-klientov-zos-cilka-su-zname-360233

50 zamestnancov a 76 klientov. Inak aj ten pomer sa mi zda zvlastny. Si viete predstavit 15 ucitelov(kuchariek a skolnikov) na 76 deti?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes bol rekord. ucitelia aspon moja zena chce normalne ucit nie distancne - deti prisli -ma nevie napadnut slovensky vyraz neukaznene. Neporiadne - ale nie kvoli tomu ze by robili neporiadok. Nedodrzujuce pravidla co v minulosti platili.

 

Mna co tak zaujalo v statistikach. Kosice okres. Ani kosice mesto tam pozitivnych vela nemaju, ale kosice okole to je od silickej planiny po Slanske vrchy.  Kosice okolie , Roznava, Revuca, Rimavska sobota - maju 5-7 pozitivnych. 

Ale hlavne ma zaujima ten okres kosice okolie to ma pocet obyvatelov 125 tisiic, je okolo Kosic. Otrosku viac ma gemer. Preco kosice okolie niesu nakazeni?Pocty su 7,5,6,6 KS,RV,RA,RS. V KE meste 118. Devetina ako v Bratislave.

Mna napada len to ze sa to nesiri(nesiri sa tam kde ludia niesu dlhsie spolu - nesiri v obchodoch,na ulici,na kupaliskach, na futbale). Ak sa dava pozor.  Nemyslim Matovicove blbosti - ale normalne sedliackym sposobom.  To su udaje od 1.9.2020.

 

Ja som na zaciatku jula oslavoval 50tku mojej zeny svagra. Nebolo ziadne riziko. Ale boli sme tam v ramci mesta - nik neprisiel mimo okresu. Predtym aj potom ti ludia sa navstivili ,niekedy aj ja aspon 27 krat.

Ako pocuvam Matovica -je to neskutocne hovedo. Dam slobodu - menim strategiu. Neskutocne hovedo.  Majte slobodu aku mozte mat .majte v matoviaca. Sppravajte sa zodpovedne.

https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/103052/simecek-z-covid19cz-profesor-dusek-bud-lhal-nebo-tomu-nerozumi-hygiena-nebrala-covid-vazne-a-ted-je-pozde.html

Ten stat Cesky,ani Slovensky to nezvlada. Matovic nic neurobil  - toto nieje problem ludi - nezodpovedni su tie komisie.

Preco je na gemeri malo nakazenych? Menej ludi cestovalo na dovolenky do zahranicia, menej ceskych turistov cez leto a asi ziadny ukrajinsky a Srbsky zamestnanci. Aj ked viem ze - vo firme kde robi kamarat su aj srb aj ukrajinci - ale onisu v radiacich funkciach nie robotnici.

 

kosice okolie.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov