Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

V cechach zacinaju informovat,robit osvetu. Nemyslim strasit,lebo si myslim, ze cesi na to dobre nie su.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/aktualni-vyvoj-epidemie-cekame-na-zahajeni-tiskove-konference-40336487

 

Od 30 minuty zacina davat Dusek statistiky a okolo 40 minuty predikcie. Nevyzeraju dobre. My sme mali nastevu kamaratku zeny(jej rodinu) z Uherskeho Hradista,(to je jedina nemocnica vo Zlinskom kraji co bere covid pacientov)kde dnes uz na ARO ma plno covidakov, nikoho ineho neberu. Ale V Revucej sa to nesiri(pred tym boli v okrese Brezno).

 

Su 4 okresy kde 20 dni nebol nik nakazeny. Neviem  ci v Poltari , Krupine vobec maju nemocnicu, ci v Revucej a v Banovciach robia odbery(v Revucej niekedy robili, Banovce su vacsie mestecko). Ale zatial vsetci zdravi. Potrebuju tie deti v skole ruska?

 

Matovic na postoji maro zhovor,ze do 300 ludi vedia trasovat a potom pridu plosne opatrenia. Ja mu verim,on je sef. Preco v tych okresoch a dalsich 30 kde za posledne dva tyzdne boli do 9 pripadov maju mat rovnake opatrenia aj na svatby ako v Bratislave? Ci ruska? Pritom Matovic mohol is na svatbu medzi 150 a bez ruska. Ja viem to preventivne do buducnosti.

 

 

pandemia 2.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 hodinami, tyso napísal:

smiley, socialny distanc su ostatne opatrenia. zatvorene fabriky, skoly, bary, karantena. 

vsetky su nakladne, mas tu jedno lacne a s minimom neprijemnosti a voci nemu bojujes.  a tvoje vypocty su akurat zavadzajuce.  to je ten problem. studia sleduje co sa dialo po zavedeni opatreni a snazi sa z toho destilovat len rusky. to co dava je teda spodny odhad, ludia nosíi rusky aj pred tym ako to nariadili, odporcovia ani potom.  a rovnako plati ze dva percentualne body su priemerom, preto ta odkazujem na prilohy. ich ucinok samozrejme rastie s poctom nakazenych, ak mas nulovy pocet nakazenych tak ich ucinok je tiez nula. preto su tvoje grafy nezmyselne a snazil som sa ti povedat. a nema to zmysel. nech najdes akykolvek dokaz tak mu neuveris.  a debata zacala s tym ze chces dokaz ucinnosti a ty teraz tvrdis ze 20 percent je malo, co je len tvoj pocit.  20 percent je na najlacnejsie opatrenie dost a stacilo by pritvrdit represie aby sa to zlepsilo. ale dalsie studie ktore som ti linkoval ukazuju ze bez rusok vies dostat r zhruba na 1 ale s ruskami to klesa pod 1 a preto su klucove.  

Tyso, socialny distanc ale nie su VSETKY ostatne opatrenia, ako si tvrdil, iba niektore. A 16 az 19 rozhodne nie je minimalne 20. A nie je to dolny odhad, lebo presne rovnaky argument mozes pouzit aj pri odhade social distancingu, z pomeru ktoreho tych 16 az 19 percent vzniklo. 

Citát

ich ucinok samozrejme rastie s poctom nakazenych, ak mas nulovy pocet nakazenych tak ich ucinok je tiez nula.

Neviem, co mal basnik na mysli pod "ucinkom", kazdopadne na Slovensku pri malom pocte nakazenych bude mizivy - preco su teda vlastne ruska na Slovensku prikazane?

 Ucinnost rusok nezavisi od poctu nakazenych a pri nulovom pocte nakazenych nie je definovana. V clanku je spravne vyjadrena ako aditivna zmena growth rate o -0.01 az -0.02 a spravne je aj zanesenie do grafu growth rate pre Slovensko na porovanie velkosti tohto vplyvu na celkovy priebeh. 

Diskusia s tebou je ako s homeopatom: ten by tiez stale dookola klamal, ze ziadnemu dokazu neuverim a nerozumel by, ze nic z toho, co mi predklada, nie je dokaz. Je fakt, ze by som ho nedokazal nijako presvedcit, ale faktom je aj to, ze by nemal pravdu.

Debata zacala z tym, ze mame vedecky potvrdenu 75% ucinnost rusok, a kto tomu neveri, tak je Kotlebovec a konspirator. Povazujem za uspech, ze sme to stiahli na 20% ucinnost. Ponecham otvorenu hlboku filozoficku polemiku, ci je klucovejsie opatrenie to, co ti znizi reprodukcne cislo  R  len o jednu stvrtinu, alebo to, co ho znizi az stvor-nasobne, nech uz si kazdy spravi svoj vlastny nazor.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 13 hodinami, robopol napísal:

.Ved z priebehu gravu R je 100% jasné, že ani vývoj R nie je linearny, môže normalny človek tvrdiť, že to je linearny vztah a domalovat tam 0,1 range? No ten človek nemá nič spoločné s logikou, ani matematikou.

Akurat ze ten moj graf nezobrazuje reprodukcne cislo R ale growth rate. Dokazes pochopit, ze su to rozdielne veliciny? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 6 hodinami, slimak napísal:

Matovic na postoji ma rozhovor,ze do 300 ludi vedia trasovat a potom pridu plosne opatrenia. Ja mu verim,on je sef.

Pozrel som si .pod lampou špeciál: Druhá vlna korony – čo nás čaká? , kde sa hovorilo, ze  od zaciatku covid trasuje covid  na Slovensku 150 ludi, tento pocet sa nenavysoval. Vravela, ze len tak-tak stihaju, a to bolo v polovicke augusta, ked davali len zhruba  50 pozitivnych pripadov denne. Tvrdila, ze by potrebovali zdvojnasobit pocet ludi - ja si myslim, ze by ich bolo treba aspon 10-nasobne viacej. Pokial by trvanie zistovaceho cyklu (zavolanie podozrivemu, pozvanie na test, spravenie testu, vyhodnotenie testu, ak je pozitivny zistenie dalsich podozrivych) sa zrychlilo len niekolko hodin,  tak by to podstatne znizilo nakazlivost. A naopak: pokial sa trasovanie zahlti a nebude stihat sucasnou rychlostou, nakazlivost sa podstatne zvysi.

Naozaj je plat pre zopar desiatok trasovatelov/epidemiologov drahsi ako plosne opatrenia? Co politici za toho pol roka vlastne spravili?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 hodinami, smiley napísal:

Akurat ze ten moj graf nezobrazuje reprodukcne cislo R ale growth rate. Dokazes pochopit, ze su to rozdielne veliciny? 

Nie nedokažem :) No fajn, že hovoríš o growth rate, pretože to je taktiež nelineárne. V každom ohlade si mantak, lebo to neplati pre žiadnu veličinu tebou uvedenu, neplati tvoje prilepene range na vývoj. To dokažes pochopit? Asi nie, ked po mesiaci máš stale pocit, že to bude tak ako si si vymyslel..Nevadi svoje pocity si zamienaš za fakty neustale a dokonca to dokažeš prevratiť/ otočiť na oponenta.

growth rate:

https://plus.maths.org/content/epidemic-growth-rate

lamda je silne nelineárna veličina. Je to veličina, do ktorej vstupuje x vecí. Silne nelinearna, ako aj priebeh vývoja Growth rate.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja by som len rada vedela, o čo je ukrajinský vírus covid-19 menej škodlivý ako český. Styk s Českom je obmedzený, zasa nám prekazili stretávku, už druhýkrát, prvýkrát na jar, termín sme posunuli, a už zasa, mala byť tento víkend.

pritom z ukrajiny, kde situácia tiež nie je dobrá, sem neobmedzene chodia, tam na hraniciach nie sú žiadne opatrenia a ani nemusí ísť nikto do nijakej karantény, kto stade príde; tak ako to teda je? Čo ten ich vírus je nejaký oslabený, či kieho paroma?  Som nasratá. rada by som počula dôvody, prečo ČR nie, a UK áno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 13 hodinami, robopol napísal:

lamda je silne nelineárna veličina. Je to veličina, do ktorej vstupuje x vecí. Silne nelinearna, ako aj priebeh vývoja Growth rate.

Mas o (ne)linearite svoje vlastne predstavy, odlisne od matematickej definicie. Opakovanim klamstva z neho nespravis pravdu. Ucinnost opatrenia sa da velmi dobre aproximovat zmenou growth rate o urcite percentualne body. A presne to tvrdi aj ten clanok, ze rusky znizia predoslu hodnotu growth rate o 0.01 az 0.02 - teda linearne.

Ked tvrdis, ze to mam zle, tak vyrob ty alebo Tyso lepsi graf growth rate s vyznacenim ucinnosti rusok. Vazne som zvedavy, co vymyslite, ked ten Tysov clanok jasne vravi, ze treba od aktualnej hodnoty growth rate odcitat 0.01 az 0.02, ale necham sa prekvapit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale dost uz bolo doucovania z matematiky.

Tu je zaujimavy rozhovor o "slachteni" covidu so svetovo znamym  vedcom Jaroslavom Flegrom, ktory uspesne predpovedal sucasny vyvoj v Cesku: "budeme mit takovou epidemii, jakou si ji udelame". Epidemiu ako covid uz desatrocia ocakaval, ale nastastie covid je iba "chcipacek" a dalej mutuje k miernejsim formam. Cez zimu ale predpoveda zvysnie smrnosti kvoli nizkej vlhkosti vzduchu v prekurovanych vnutornych priestoroch.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja  ti doučovanie  robit nebudem nema to zmysel. Ja som tu napísal v akom zmysle je to nelinearne, (v zmysle definicie nelinearity). Nelinearita je v spoluposobeni ostatných faktorov. Teda nejaká stredná hodnota, o ktorej tu stále snívaš (rúšky) je len hruba aproximácia. Teda Ak máme tri opatrenia ich suma súčet nemusí byť súčtom jednotlivých opatreni. Ty to zjavne nie si schopný pochopit. Pričom to je bežná vec v takýchto systémoch (systemy s podivným atraktorom)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, robopol napísal:

Teda nejaká stredná hodnota, o ktorej tu stále snívaš (rúšky) je len hruba aproximácia. Teda Ak máme tri opatrenia ich suma súčet nemusí byť súčtom jednotlivých opatreni. 

Ale vsak uz tolko nesranduj. Podla tej studie to ale je suctom jednotlivych opatreni, konkretne pri opatreni ruska prispieva . Keby to bola hruba aproximacia, tak by to nerobili, ty podivny atraktor strednej hodnoty.

Nuz co, grafu sa samozrejme nedockam. Skusme trivilany priklad, ze ci chapes aspon zaklady: ked opatrenie znizi pocet nakaz na polovicu, o aky pocet percentualnych bodov to linearne posunie growth rate?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol sa orientuje uz teraz a vie urcite dopredu povedat, kolko uz ludi tento rok zomrelo a urobit s toho statistisky udaj.....v porovnani z rokom minulym alebo celym desatrocim....jeden nikdy nevie s kym ma do cinenia.... :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley, tak este raz :

grow rate o ktorom sa bavime je podiel dvoch velicin za standartny casovy okamzik,  tu ide o pocet nakazenych,  A  tento podiel mozeme vyjadrit v percentach.  Na Slovensku je v sucasnosti cca  3 percenta,    ( nemam presne data, tak ide o odhad z par cisel co som nasiel ),  ak by povinne ruska znizili tento rast o 2 body, tak sme na 1 percente, co je 3x menej.   Ale kedze ich mame, tak naopak ich zrusenie by zvysilo rast na 5 percent.  to mas len za dnesok dalsich +120 ludi a v casovom integrali to vychadza na tisicky s tym ze sa situacia exponencialne zhorsuje.

Pozeral som tvoj graf a na slovensku nikdy nebol GR 20 percent ( pripadne daj odkaz na data).       Ale spat k studii,  cisla si si nepozrel ale v amerike tie data boli cca 9 percent a pokles o 2 body je na 7 percent. 

Pravda je ze znizenie o 2 percentualne body ( alebo 0,02 )  je platne pre studiu a aj to len ako celkovy vysledok,   nie som isty na kolko je to mozne extrapolovat na Slovensko a meni sa to v case.

 

A  to ze 2 percenta zapisujes ako 0,02  je sice pravda ale zjavne to robis pre snahu sa tvarit ze to je zanedbatelne, co teda nie je.

 

 

BTW sic "ked opatrenie znizi pocet nakaz na polovicu, o aky pocet percentualnych bodov to linearne posunie growth rate? ", tak tomuto zadaniu nerozumiem. 

Ake su predpoklady ?  GR je konstanta ?  A co znamena linearny posun ?   A aj ked poviem ze GR je v oboch pripadoch konstanta, tak pokles je o GR/2.  Rozumieme sa vobec co su percentualne body ?    

Ak mas napriklad GR  20 percent, tak poklesne na 10 percent,  co je pokles o 10 percentualnych bodov ale tiez pokles o 50 percent.   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Od piatku som bol na firemnej akcii (cca 15 ľudí +-). Pozliezali sme sa z viacerých častí Slovenska (BA, NM, SA, BB, PP), jeden kolega docestoval z Prahy. Boli sme na chate, na Kysuciach, v jednom z prvých ohnísk, keď prípady zase začali narastať.

 

 

 

 

 

Tak som zvedavý.

 

 

  • No neviem, neviem 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

On 9/18/2020 at 10:20 PM, Vilma Flinstonova said:

ja by som len rada vedela, o čo je ukrajinský vírus covid-19 menej škodlivý ako český. Styk s Českom je obmedzený, zasa nám prekazili stretávku, už druhýkrát, prvýkrát na jar, termín sme posunuli, a už zasa, mala byť tento víkend.

pritom z ukrajiny, kde situácia tiež nie je dobrá, sem neobmedzene chodia, tam na hraniciach nie sú žiadne opatrenia a ani nemusí ísť nikto do nijakej karantény, kto stade príde; tak ako to teda je? Čo ten ich vírus je nejaký oslabený, či kieho paroma?  Som nasratá. rada by som počula dôvody, prečo ČR nie, a UK áno.

vilma,   aka je situacia na ukrajine a aka v cechach ?  ukrajina je 4 x vacsia ako CR a maju podobny pocet pripadov,  ergo ukrajina je na tom 4x lepsie.  Ale v cechach to brutalne rychlo rastie a tak je otazka ci vobec su udaje spravne ( je mozne ze uz zahlteny testovaci system). 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V Česku vypuklo ministrotrasenie.. 

Manekýn Vojtech odstúpil (bol odstúpený..)  a novým ministrom zdravotníctva vraj bude epidemiológ Prymula.. 

Tomu vravím DOOM..

Držím pánovi expertovi palec.. Aby pán premiér poslúchal jeho a nie naopak.. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no dobre, ale zmenia sa tým v Česku červené čísla? :)

mimochodom.... dnes som bola zasa u lekára... v ambulanciách lekári a personál poslušne nosia masky,
pacienti väčšinou áno, ale ani nie: ja som si dala dolu masku okamžite, keď ku mne pristúpila osoba, ktorá mi odmerala na čele teplotu a merala každému kto práve prišiel doradu.
lekár nemal masku, ja tiež nie, všetci ostatní ano.
mala som dnes s lekárom vážnu debatu a to si vskutku neviem predstaviť v maskách... museli sme si vidieť reakcie.

a po meste je to podobné...
vo štvrtok ma sprdla jedna ženská cca môjho veku v čakárni, aby som si dala poriadne masku, ja jej, že mám chronickú nádchu a to nepredýcham a ona na to, tak robte ako je vám dobre. reku robím. a otočila som sa od nej preč.
ona bola vôbec nejaká nervös, sa hádala aj so sestričkou a po chvíli hrdo odkráčala ... asi až tak toho lekára nepotrebovala.

v meste v BA je to tak dve tretiny v maske, tretina bez masky, u nás čo som zazrela v meste, viacmenej pol na pol.

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@game

To fakt netuším ako to ovplyvní "čísla"..

Začínam mať dojem, že väčšina ľudí má všetkej "prevencie" plné zuby. A už im je jedno koľko ľudí na to exne, alebo dokonca oni sami, len nech sa ten "výnimočný stav" konečne skončí..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja keď na Facebooku vidím tie kvantá špičkových virológov a nositeľov Nobelovej ceny za medicínu a v profile vidím bydlisko niekde na lazoch, vzdelanie vysokú školu života, prípadne inú nedokončenú učňovku, tak si hovorím, že by sa to asi celé malo pustiť na plné gule, nech sa to preženie celou republikou, budú stovky či tisíce mŕtvych, ale tajne dúfam, že medzi nimi budú aj tí experti alebo aspoň niekto z ich blízkej rodiny.

  • Sorry! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo sa týka nosenia rúška..

V robote to väčsina ľudí nosí ako "talizman"..

Pod nosom alebo na brade..

V tej hale sa to nedá.. To by človek skôr zinfarktoval..

Priznám sa.. Ja to nosím na lakti..

Nedá sa to.. Makať ako kôň na veľkej pardubickej a dýchať cez rúško odrazu..

  • Sorry! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/roman-prymula-opatreni-restaurace-bary-hospody.A200922_172855_domaci_hm1

Fúú..

Šenky zavreté od 10:00 popoludní..

Ale do roboty chodiť nutno 24 h denne.. V robote všetci rúšky ak nie na brade.. Tak aspoň pod nosom..

Hnusáci ako ja.. To nosia na lakti.. 

Padne poobedná šichta, človek sa firemným autobusom dostane domov asi pred jedenástou.. A doma namiesto piva "suchý zákon"?

Česko vybuchne..

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov