Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

V prípade, ak sa situácia kvôli delte zásadne zhorší, bolo by dobré čo najskôr vymeniť vládu, mám taký pocit, že len smeráci majú recept na riešenie, keďže už teraz robia všetko pre to, aby sabotovali všetky opatrenia vlády. Bolo by dobré to nechať na smerákov, nech si to vyžerú. Jeseň môže byť ešte veľmi zaujímavá, toto sme tu písali aj pred rokom. Ale pred rokom sme nemali vakcíny, takže teraz situácia bude iná, delta môže (a zrejme asi aj spôsobí) spôsobiť ďalšiu vlnu, ale tá tiež neskôr upadne, podobne ako v Indii. Potrebné však bude pravidelne očkovať, bohužiaľ virológovia z radov opozície sa budú všetko snažiť prekaziť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vyzerá to na zaujímavé leto a ešte zaujímavejšiu jeseň.

Delta variantom sa v Izraeli nakazili ľudia, z ktorých tretina bola zaočkovaná

https://www.teraz.sk/zahranicie/v-izraeli-prvykrat-za-2-mesiace-hlasi/558040-clanok.html

a keby mal informátor potrebu sa k tomu vyjadriť, bez zaočkovaných by nebolo nakazených sto ľudí ale tisíce.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to zhruba zodpoveda oznamenej 70 percentnej  ucinnosti.  A bude sa diat aj na slovensku, budu nakazeni aj zaockovani a hyeny ako informator to budu opakovat ze vakcinacia je podvod.

A uprimne bol by zazrak ak by to prislo az na jesen., myslim ze rast zacne do mesiaca a v polke augusta uz bude lockdown. 

A nic v zlom ale bavime sa o exponenciale, aj tie tisicky budu. Vdaka ockovaniu by ale malo byt ovela menej mrtvych

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 50 minútami, tyso napísal:

myslim ze rast zacne do mesiaca a v polke augusta uz bude lockdown. 

A na zaklade akych informacii to tvrdis? Cim zasadnym sa odlisuje delta variant okrem tej 70% ucinnosti pfitzeru?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Celkom dosť informácií o Delte

https://www.aktuality.sk/clanok/901661/koronavirus-co-je-to-delta-variant-a-preco-vzbudzuje-obavy-otazky-a-odpovede/

Plná zaočkovanosť síce môže výrazne znížiť počet prípadov, ale keďže u nás nie je ešte dosť ľudí zaočkovaných, leto môže byť spúšťačom 3. vlny, ktorá vznikne vďaka

- dovolenkárom, ktorí sa budú srať hore dole
- romulanskej invázii z Británie

S treťou vlnou bohužiaľ treba počítať, je málo pravdepodobné, že sa jej vyhneme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley, zakladny rozdiel je R0,   pri delte je skoro dvojnasobne.   Ak dnes mame R0 pod 1,tak pri delte uz bude viac ako jedna a to povedie k vlne.  A to vieme odhadnut podla Britanie.  Jedina otazka teda je  kedy sa k nam dostane.  A faktory ako futbal, dovolenky, navstevy z britanie  spomina aj sniper.   To sa deje teraz a tak vlna nepocka do jesene.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, robopol napísal:

Ak je R0 0.5 tak ani dvojnásobok nepresiahne 1. Zatiaľ sa nič také nedeje, že by sme tu zaznamenávali rast.

No ale podla toho, co hovoria o  Britanii, R0 bude asi vacsie ako tych 0.5  (este som to podrobne nestudoval).

Je to podobna situacia ako pred prvou vlnou, ber mutaciu deltu ako novu chorobu: k nam to este zastial nedoslo (nezaznamenali sme narast) , ale je iste, ze skor alebo neskor to dorazi aj k nam. Je nemozne pred tym hermeticky uzavret hranice.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 hodinami, tyso napísal:

smiley, zakladny rozdiel je R0,   pri delte je skoro dvojnasobne. 

Pokial je to naozaj tak, tak to bude brutalne. Pri 70% ucinnosti Pfitzeru to znamena, ze aj keby sa nam podarilo zaockovat 70% populacie, tak by to stacilo len na rovnake podmienky sirenia, ake sme tu mali v prvych dvoch vlnach bez ockovania.

Pri uplnom zaockovani 100% populacie Pfitzerom je to tak na hranici,  zalezi ake je R0 wuhanskeho covidu. Ak napriklad R0 = 3.0, tak R' = (100%-70%) * R0 = 0.3 * 3 = 0.9 (*)

Ale dosiahnut 100% zaockovanost je utopia. Takze asi bude treba odznova zacat zavody s vyvojom ucinejsich vakcin proti delta variante a dufat, ze ten rok sa neobjavia dalsie horsie mutacie...

Antivaxeri sa nedaju zaockovat a potvrdi to ich vieru v neucinnost vakciny.

Konspiratori zase nebudu dodrziavat opatrenia a utvrdi to ich vieru v tom, ze vlada nasadzuje lockdown bezdovodne, len aby mohla lepsie vladnut.

Budeme teda asi dost hlboko topit v srackach, ci?

(*) Tu mam chybu, ako pri Cimrmanovej vyprave na severny pol: zabudol som to prenasobit dvoma. Takze samotne zaockovanie 100% populacie by pri 70% ucinnosti vakciny na deltu nestacilo:

R' = 2 * ( 100% - 70% ) * R0 = 2 * 0.3 * 3 = 1.8

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zrejme,  a fakt ze koncom roka dufam pride preockovanie na mutacie ich este posilni. Nuz naklady na dezinfoscenu su vysoke a to ze politici sa vezu na tejto vlne, to nevesti nic dobre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mame este tajny tromf,  nevieme presne aka je premorenost ale kedze covid siel nahodne, tak polovica premorenia pada na antivakcerov. Tak povedzme ze k ockovaniu mame takych 10-15 percent k dobru. Tretia vlna by mohla byt teda mensia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja začínam byt kludny, lebo miestny veštci vždy odhadnú opak toho, čo príde :) trocha žartujem, no však uvidíme dôležité je sledovat tu indu ako to tam dopadne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takto, ako to vyzera s indom si staci pozriet v britanii. To nie je hadanie, ale na slovensku to urcite nebude lepsie. To co je hadanie, to je cas kedy to pride., 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pokial je to naozaj tak, tak to bude brutalne. Pri 70% ucinnosti Pfitzeru to znamena, ze aj keby sa nam podarilo zaockovat 70% populacie, tak by to stacilo len na rovnake podmienky sirenia, ake sme tu mali v prvych dvoch vlnach bez ockovania.

Je to viac, pár článkov som si doobeda vygúglil, poskytujú trochu odlišné dáta, ale zhruba platí, že po jednej dávke je to niečo len nad 30%, po druhej ale niečo už nad 90. O trochu menej je účinná Astra-Zeneca, ale tá tiež tuším mala niečo okolo 90. Dôležité je, aby obe dávky mal čo najväčší podiel v populácii.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso 

A ja som sy naivne myslel..

Že na akomsi pomere vzťahu "jeho predpovede udalostí budúcich obvykle, stanú sa - nestanú sa"..

Je to tak trochu paradoxné..

Zjavne.. Keby ľudia počúvali rady odborníkov.. Zlé udalosti v budúcnosti by nenastali..

A skutočný odborníci.. By sa furt mýlili..

Možno by to bol dôkaz,  že skutočný odborníci aj skutočne existujú..

Mýliť sa je ľudské..

:kvetinka:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

len zriedka mame moznost takto jasne hodnotit. Aj to vacsinou pri absolutnom zlyhani. buducnost je plna moznosti a meni sa podla naseho spravania. predpovedat je tazke a buducnost zvlast.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 14 minútami, Sniper napísal:

Delta začiatkom augusta bude v Európe tvoriť 70% prípadov, koncom augusta už 90%
Uvidíme.

Datumy su iba odhadnute a mozu sa dost lisit od reality (tych 70% zaciatkom augusta mi pride prestrelenych). Ale pokial ma delta dvojnasobne reprodukcne cislo R0, tak je len otazka casu, kedy nahradi povodny covid - je to neodvratitelne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 58 minútami, alamo napísal:

Podľa čoho by si poradil ľuďom, ako rozoznať "odborníka" od "neodborníka"?

To ťažko povedať, nejako extra sa tejto tématike nevenujem, ale napr. na sociálnych sieťach máme stovky špičkových odborníkov, spoznáš ich ľahko: väčšinou zdieľajú Blahove statusy. To je jeden pacient, tuším zo Smeru.

 

pred 34 minútami, smiley napísal:

Ale pokial ma delta dvojnasobne reprodukcne cislo R0, tak je len otazka casu, kedy nahradi povodny covid - je to neodvratitelne.

Tak ako alfa nahradila pôvodný vírus, ten prakticky zmizol.

 

Len jedna vec ma zaujíma: prečo ten vírus sa šíri o cca 60% efektívnejšie ako alfa (ten sa šíril tuším o 70% efektívnejšie).

Prečo sa ten vírus formou mutácií čím ďalej tým ľahšie šíri. Niečo ho muselo k tomu donútiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je evolucia v praxi,  nepotrebuje nutenie. A pokial prekonanie delty brani infekcii dalsimi variantami tak ju vytlaci. Ale raz moze prist mutacia co tomu nebude branit a budeme mat dva covidy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov