Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

Dňa 12. 6. 2021 at 11:56, informator napísal:

skrot svoj optimizmus.....po Delte urcite pride nejaka alfa 2, beta 2, gama 2

Nevies ci to urcite pride, je dost dobra sanca, ze nie. Mutacie pochadzaju z miest s najvacsim rozsirenim virusu. Je rozumne predpokladat, ze cim viac sa bude ockovat (co ty odmietas), tym menej bude virus bude rozsireny, a tym menej bude mutacii. Neviem, co do roku 2022, ale mame slusnu sancu to zastavit. Vela bude zavisiet, ako dlho vydrzi ockovanie - aj proti novym mutaciam.

Cize ockovat, ockovat a este raz ockovat ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja viem urcite ze to urcite pride....ked to nejakym nedopatrenim ozaj nepride, tak to aj tak "pride"......zakupene a objednane vakciny treba minut, aby sa nemuseli platit nejake nemale penale.....a ja neodmietam vakcinovanie a neodsudzujem ludi, co sa rozhodnu podstupit tuto proceduru, aby sa dostali nejakou lahsou formou mimo svoje rodisko......ja na rozdiel od teba a tebe podobnych vakcinacnych utlacatelov, nemam nutkanie na vakcinovanie z dovodu volnejsieho cestovania....takze ano....ockovat, ockovat, ockovat......ale iba toho, kto prejavi zaujem.....ja si este pockam a kazdy musi na nieco zomriet....niekto na nasledky ockovania a niekto na nasledky moznej choroby....alebo tu chces byt vecne?..... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 14. 6. 2021 at 17:57, informator napísal:

 kazdy musi na nieco zomriet....niekto na nasledky ockovania a niekto na nasledky moznej choroby....alebo tu chces byt vecne?..... :)

V decembri, keď vrcholila vlna Covidu, sa dostal môj najlepší priateľ do nemocnice. Mal už dlhšie problémy zo srdcom a denne sme si volali. V poslednom telefonáte mi povedal, že je Covid pozitívny a že sa zrejme nakazil pri vyšetreniach. Na druhý deň mi už nevolal, čo ma dosť prekvapilo. Nechcel som mu volať prvý ja, myslel som, že je na „hadičkách“ infúzii, tak radšej nech zavolá on mne. Už nezavolal, ale zavolala mi jeho žena, že je mŕtvy. Nie je to môj prvý blízky človek, ktorý zomrel. No toto prebehlo veľmi rýchlo. Keď si spomeniem na posledný rozhovor s ním, mrzí ma, že som „trepal“ nejaké žoviálnosti, ako to býva, keď si ľudia neuvedomujú, že spolu hovoria naposledy.  

Na rozdiel odo mňa, on miloval život. Bol akademický maliar, grafik a dokázal vnímať veci, ktorým ja neprikladám valný význam. Pre neho boli všedné veci úžasné. Raz, v čase mojej depresie, som mu povedal svoje vyznanie, že „život je krásny, len by nemusel trvať tak dlho“. Krátko pred smrťou mi to pripomenul, vraj nikdy nepochopil, čo so chcel tým povedať.

Dnes sa k tomu často vraciam a premýšľam, kto z nás je na tom teraz „lepšie“ ?

  • Sorry! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 18 minútami, robopol napísal:

 0=0

Bez viery v niečo, nechcem teraz hovoriť o náboženstve, je výsledok naozaj 0=0. Ale aj vo fyzike existujú zákony za zachovania. Ak má náš život nejakú hodnotu, tak by sa aj ona mala zachovávať. Inak tu len premiestňujeme veci a robíme bordel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

náboženstvo sľubuje večný život, no paradoxne to bude zrejme nočná mora, neexistuje objektívny zmysel, kto by ho tak určil, Boh, príroda, evolúcia? Keby si všetci frustrovaní uvedomili túto skutočnosť, dôvod frustrácie by sa vyparil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jasné, emócie ako láska, obetavosť, empatia, sa dajú vysvetliť, ako evolučné prvky správania, ktoré pomáhajú danému druhu prežiť. No ak samotné - absolútne prežitie druhu nemá žiadny zmysel, stráca zmysel aj existencia jedinca a aj zmysel týchto pojmov.

Ak je evolúcia "slepá", potom ani obsah pojmov láska, obetavosť, empatia nemá zmysel. Sú to len relatívne pojmy, vzhľadom na prežitie pozorovateľa - príslušníka daného druhu. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

presne tak. Všetko je to dráma ohľadom ničoho, život sa chce zachovať, no táto príčina nie je objektívna "vedomá". Robíme všetko preto, aby sme prežili, od toho sa odvíjajú všetky ostatné ciele a ilúzie. Ak raz budem mať možnosť sa opýtať Boha, čo mi to sľubuje, tak by som rád vedel, prečo má byť zachovanie života naveky objektívny cieľ.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Evolúcia dokáže dobre vysvetliť vývoj druhov. Je fascinujúce sledovať, ako sa napríklad evolučne vyvíjali orgány, ako oko, ucho... Zdokonalovaním orgánov sa druhy stali evolučne úspešnejšie, v boji o prežitie. Druhy žijúce v spoločenstvách, v záujme prežitia, rozvíjali aj sociálne správanie, ako lásku empatiu. Ale teória evolucie nedokáže odpovedať na základnú otázku, "prečo chcú druhy prežiť a reprodukovať sa".

Ak je evolucia "slepá", tak predsa neexistuje dôvod prečo je nutné "prežiť a reprodukovať sa". Aj keby sa človeku podarilo kolonizovať celý vesmír, nevidím v tom zmysel, ak mi niekto neodpovie na otázku, "prečo tu existuje snaha prežiť a reprodukovať sa". Život je predsa iba variácia možností existencie v priaznivých podmienkach.

pred hodinou, robopol napísal:

 Keby si všetci frustrovaní uvedomili túto skutočnosť, dôvod frustrácie by sa vyparil.

Skôr naopak, ak by si to všetci uvedomili, je to dôvod na frustráciu. Ani moja mačka a pes nie sú frustrovaní, keď sa ráno nažerú a uspokoja si svoje potreby v tomto ich živote.  

Ale toto sem už nepatrí. Game presuň to do evolucie.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, Tono napísal:

V decembri, keď vrcholila vlna Covidu, sa dostal môj najlepší priateľ do nemocnice. Mal už dlhšie problémy zo srdcom a denne sme si volali. V poslednom telefonáte mi povedal, že je Covid pozitívny a že sa zrejme nakazil pri vyšetreniach. Na druhý deň mi už nevolal, čo ma dosť prekvapilo. Nechcel som mu volať prvý ja, myslel som, že je na „hadičkách“ infúzii, tak radšej nech zavolá on mne. Už nezavolal, ale zavolala mi jeho žena, že je mŕtvy. Nie je to môj prvý blízky človek, ktorý zomrel. No toto prebehlo veľmi rýchlo. Keď si spomeniem na posledný rozhovor s ním, mrzí ma, že som „trepal“ nejaké žoviálnosti, ako to býva, keď si ľudia neuvedomujú, že spolu hovoria naposledy.  

Na rozdiel odo mňa, on miloval život. Bol akademický maliar, grafik a dokázal vnímať veci, ktorým ja neprikladám valný význam. Pre neho boli všedné veci úžasné. Raz, v čase mojej depresie, som mu povedal svoje vyznanie, že „život je krásny, len by nemusel trvať tak dlho“. Krátko pred smrťou mi to pripomenul, vraj nikdy nepochopil, čo so chcel tým povedať.

Dnes sa k tomu často vraciam a premýšľam, kto z nás je na tom teraz „lepšie“ ?

prepac, ale chyba mi pointa v tomto tvojom prispevku......ale ak chces poukazat na to, ze umieranie patri k zivotu, tak ano, tam by som nejaku ointu videl...ci nie tak si to myslel?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 33 minútami, informator napísal:

prepac, ale chyba mi pointa v tomto tvojom prispevku......ale ak chces poukazat na to, ze umieranie patri k zivotu, tak ano, tam by som nejaku ointu videl...ci nie tak si to myslel?....

Nechcem byť cynický, sám som Covid prekonal. Nevedel som vtedy, ako to bude prebiehať v mojom veku. Nastolilo mi to ale otázku o zmysle života. Dnes som už druhý krát zaočkovaný, aby som mohol dlhšie poberal dôchodok a neohrozoval príbuzných.

Moja dlhodobá diagnóza je depresia. A Covid bol potenciálnou možnosťou, ako sa jej zbaviť. No nevyšlo to...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 45 minútami, Tono napísal:

Evolúcia dokáže dobre vysvetliť vývoj druhov. Je fascinujúce sledovať, ako sa napríklad evolučne vyvíjali orgány, ako oko, ucho... Zdokonalovaním orgánov sa druhy stali evolučne úspešnejšie, v boji o prežitie. Druhy žijúce v spoločenstvách, v záujme prežitia, rozvíjali aj sociálne správanie, ako lásku empatiu. Ale teória evolucie nedokáže odpovedať na základnú otázku, "prečo chcú druhy prežiť a reprodukovať sa".

Ak je evolucia "slepá", tak predsa neexistuje dôvod prečo je nutné "prežiť a reprodukovať sa". Aj keby sa človeku podarilo kolonizovať celý vesmír, nevidím v tom zmysel, ak mi niekto neodpovie na otázku, "prečo tu existuje snaha prežiť a reprodukovať sa". Život je predsa iba variácia možností existencie v priaznivých podmienkach.

Skôr naopak, ak by si to všetci uvedomili, je to dôvod na frustráciu. Ani moja mačka a pes nie sú frustrovaní, keď sa ráno nažerú a uspokoja si svoje potreby v tomto ich živote.  

Ale toto sem už nepatrí. Game presuň to do evolucie.  

No isteže frustráciu nie je možné len vedome potlačiť, tie pudy sú do nás napálené, nie je sa čoho obávať, že rozum je vítaz.

Ja ti to poviem ako to mohlo vzniknúť, resp. už som ti to niekedy písal. Dôvod existencie niečoho je to, že to vesmír umožňuje. Tak ako je možnosť, že ti padne 10 krát orol po sebe (na korune). To postačuje na to, aby sa z toho evolúciou neskôr stal aj cieľ na úrovni vedomia, vedomie chráni tento primárny ciel - zachovať sa. Dá sa o tom aj podrobnejšie uvažovať, je to reprodukcia a to je len zložitejší spôsob kopírujúcich sa minerálov. Lebo postav si otázku inak, prečo existujú štruktúry ako sú napr. tie minerály? ten dôvod je ten istý.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Atómy daného prvku v kryštalickej mriežke "nemajú inú možnosť", ako sa inak usporiadať v priestore. Dá sa to aplikovať aj na zložitejšie štruktúry, až po živé formy. Atómy majú v mriežke iba obmedzený stupeň voľnosti, takže sa opakuje ten istý vzor. Ale živé organizmy majú takmer nekonečný stupeň voľnosti, ktorý je daný molekulou DNA. A o úspešnom vzore rozhoduje evolucia. 

Som produktom evolúcie, či si to želám, alebo nie. Aj pocit individualizmu a vzdoru voči takémuto fatálnemu obmedzeniu je iba ilúzia, navodená chémiou hormónov. Všetky moje túžby a emócie, sú iba produktom chemických procesov, algoritmov zapísaných v pamäti, ktoré ja naivne pokladám za vlastné ego.

Ak by boh existoval, malo by byť každému odpustené, lebo sme len nástroje, chemicky ovládaní roboti. Deviácia nášho správania má rovnakú logiku, ako princíp, ktorý deviácia porušuje. Nemôže teda existovať slobodná vôľa. Naše rozhodnutia sú determinované, na základe komparácie našich minulých skúseností s realitou a jej dôsledkami. Bežne tento problém za nás vyrieši amygdala. Rozum prichádza na rad, až keď je už obyčajne neskoro.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 hodinami, Tono napísal:

Nechcem byť cynický, sám som Covid prekonal. Nevedel som vtedy, ako to bude prebiehať v mojom veku. Nastolilo mi to ale otázku o zmysle života. Dnes som už druhý krát zaočkovaný, aby som mohol dlhšie poberal dôchodok a neohrozoval príbuzných. 

takze zacinas z bilancovanim svojej minulosti a planujes buducnost....tak bilancuj a dostanes sa k poznaniu, ze zmysel zivota je v prezitej minulosti a buducnost je fatamorgana.....tvoje vakcinovanie,  zalozene na dvoch fatamorganach, ta uspokojuje, depresia je potlacena, teda to mozno casom tiez vyhodnotis, ako zmysel zivota...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 19 hodinami, Tono napísal:

Dnes sa k tomu často vraciam a premýšľam, kto z nás je na tom teraz „lepšie“ ?

keď človek trpí akýmikoľvek depresiami, nemusia byť ani odobrené lekárom... to človek vie, a spravidla vie aj, kde a v čom je ich pôvod... tak sa mu hlavou preháňajú takéto myšlienky...
považujem to v istých situáciách za normálne a bežné... a netreba ich liečiť ani odháňať.
stačí zlikvidovať ten pôvod. problematické je, keď je pôvod v nedostatku čohosi v hlave, ale takých prípadov je menej...
spravidla je to niečo ako liečiť smútok... pritom smútok treba len nechať doznieť...
Tono celkom v pohode žije so svojimi myšlienkami... aj ja...

a späť ku covidu... u lekárov a na špecializovaných liečeniach sa preriedili pacienti... na tom je vidieť, že tu covid rozhodne bol a žal....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozerám, https://korona.gov.sk/en/coronavirus-covid-19-in-the-slovak-republic-in-numbers/, že počet infikovaných síce klesá, ale úmrtnosť na Covid sa na Slovensku "vyšplhala" na 20%. Niečo v metodike stanovovania úmrtnosti nám tu zjavne "škrípe". Dalo by sa to vysvetliť štatistickou chybou pri malom súbore. No je to už dlhodobo systematická odchýlka, smerom nahor.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sniper  smrtnost = pocet mrtvych/pocet nakazenych.   Tono, mna to tiez zarazilo ale pri skusenosti s datami v zdravotnictve je to skor chyba vykazovania.  Nedava to logiku,  pocet prirastkov v nemocnici je mensi ako pocet umrti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ospravedlňujem sa, odhadoval som to z údajov https://korona.gov.sk/en/coronavirus-covid-19-in-the-slovak-republic-in-numbers/. Tam sa udával priemer infikovaných za 7 dní 49 a nárast 14 mŕtvych, čo nie je ale priemer za 7 dní. Preto mi to vyšlo tak vysoko. Počet mŕtvych sa tam uvádzal za deň 18. 6. 2021. Deň pred tým bolo 8 a dnes 8.

Korektnejší výpočet je priemer z dlhšieho obdobia. Aby som môj výpočet opravil, počítal som úmrtnosť za obdobie od 20. 5. 2021, z https://www.aktuality.sk/koronavirus/mapa/  Výsledok mi vyšiel, na Slovensku je teraz 7% úmrtnosť. Ale aj to je dosť vysoké číslo.

Napríklad vo Francúzku je 7 dňový priemer infikovaných 3924 a 7 dňový priemer mŕtvych 52, čo je 1,77%, Taliansku 2,6 %, v Británii 0,12%. Ale 7 dňový priemer samozrejme nekoreluje, pretože posun medzi infekciou a úmrtím je môžno mesiac. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 hodinami, tyso napísal:

sniper  smrtnost = pocet mrtvych/pocet nakazenych.

Aj v prípade smrtnosti je 20% extrémna vysoká hodnota (len u MERS je vyyšia). U nás je smrtnosť aktuálne na úrovni 3,19%, ak berieme počty nakazených len na základe PCR testov.

 

pred 5 hodinami, Tono napísal:

Korektnejší výpočet je priemer z dlhšieho obdobia. Aby som môj výpočet opravil, počítal som úmrtnosť za obdobie od 20. 5. 2021, z https://www.aktuality.sk/koronavirus/mapa/  Výsledok mi vyšiel, na Slovensku je teraz 7% úmrtnosť. Ale aj to je dosť vysoké číslo.

Samozrejme, že počítať si to nebudem z posledného dňa keď zomrelo 8 ľudí a 49 nakazilo. Tých 8 ľudí sa mohlo nakaziť v priebehu posledného mesiaca-dvoch.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

3,19 je udaj za cele obdobie covidu a nie je velmi dovod aby zrazu narastol.  Nemocnice nie su pretazene,  liecebne postupy sa nezmenili, stale ide o britsku mutaciu.  Ale posledny mesiac a pol mame zhruba 100 nakazenych denne a  od 7 do 15 mrtvych denne.  Co nesedi. Pri malych cislach moze ist o fluktuaciu ale skor je to nejaka chyba vo vykazovani.  Klesa pocet na ventilacii a rovnako by mal klesat aj pocet mrtvych. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, Sniper napísal:

Samozrejme, že počítať si to nebudem z posledného dňa keď zomrelo 8 ľudí a 49 nakazilo. Tých 8 ľudí sa mohlo nakaziť v priebehu posledného mesiaca-dvoch.

Celkový prehľad úmrtnosti si môžeme pozrieť v tabuľke https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality Slovensko tam nie je na lichotivom mieste.

pred 3 hodinami, tyso napísal:

  Klesa pocet na ventilacii a rovnako by mal klesat aj pocet mrtvych. 

Podľa https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3066734-jak-vypada-prubeh-nemoci-covid-19-vedci-zmapovali-vyvoj-choroby-den-po-dni sa stav u kritických pacientov zhoršuje na 10 deň. Na ventilácii sú ešte priemerne 6 dní, čo zhruba dáva ten odhad 20 dní od ochorenia po smrť. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na Slovensku sa pocet covid umrti neuvadza ku dnu umrtia, ale ku dnu, kedy diagnostikovali covid ako pricinu. Mohlo teda dojst aj ku sklzu v diagnostike - mozno dorabali nieco, co predtym nestihali.

Slovensko sa nevydalo cestou poskytovania doveryhodnych udajov - uz im neverim. Teda samozrejme ziadne lepsie zdroje nemam k dispozicii, ale ked je tam nezrovnalost, tak to typujem na nespravne udaje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vyzera to, ze delta mutacioa covidu by nas mohla vaznejsie zamestnat. Poznate nejaky zdroj, kde je pekne rozpisane o co ide (ako rychlo sa siri, preco sa rychlo siri, ako ucinne su vakciny, aku ma smrtnost a podobne)? Nechce sa mi dolezite ionformacie dolovat z bulvaru. Vdaka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov