Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

No ako si predstavuješ totálne zlyhanie? Ved ty si bol za premorenie obyvateľstva. Tvrdil si, že sa tomu nedá zabrániť a je to vlastne aj najlacnejšie riešenie.

Tvrdý lockdown ti ale sám o sebe situáciu nevyrieši, potrebuješ metódy, aby si znemožnil následný rast. A tomu Sulík s Matovičom rozumie tak, že keď sa klesne, tak sa opatrenia vypnu.. To je unikátne riešenie na udržanie pandemie pod kontrolou.

Ved práve to, ty si dobre vedel, že model je iba hrube zjednodušenie toho ako pandémia sa bude  vyvíjat, aj keby to bola iba jedna vlna. Zároveň taktiež vieš, že tu treba získať kolektívnu imunitu na úrovni viac ako 60%. Napriek tomu si tvrdil nezmysly. Dnes už vieme aj to, že imunita je dočasná a iný kmeň spôsobí ďalšiu pandémiu.

Terajšia situácia je iná v tom, že sú tu adaptovanejšie formy a tie rastú v krajinách, ktoré nemajú až tak prísne opatrenia. My si to ale už ani dovoliť nemôžeme, pretože sme na limitoch nemocníc. 

Situácia sa zlepší ide leto a to významne pomáha + vakcíny, ktoré sa dajú rýchlo modifikovať.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, robopol napísal:

Ved práve to, ty si dobre vedel, že model je iba hrube zjednodušenie toho ako pandémia sa bude  vyvíjat, aj keby to bola iba jedna vlna. Zároveň taktiež vieš, že tu treba získať kolektívnu imunitu na úrovni viac ako 60%. Napriek tomu si tvrdil nezmysly.

Počet reálne infikovaných nezodpovedá počtu pozitívne testovaných a preto sa dá iba odhadnúť.  Môžeme vychádzať z počtu mŕtvych. Na počte mŕtvych sa podieľa prevažne veková štruktúra od 65 rokov vyššie. Úmrtnosť pod touto hranicou je zanedbateľná. https://www.dalito.sk/umrtnost-na-slovensku-pred-aj-pocas-pandemie/ Ak chceme zistiť úmrtnosť na Covid, musíme si vybrať krajinu z najlepšou zdravotnou starostlivosťou a najspoľahlivejším zdrojom dát. Napríklad Nórsko 0.81%, Fínsko 1.2%, Izrael 0.73%. Odhadnime mortalitu na 1%. Úmrtnosť samozrejme ovplyvňuje veková štruktúra obyvateľstva. India, alebo Bangladéš určite nepatrí ku krajinám z najlepšou zdravotnou starostlivosťou, ale mortalita na Covid v Indii je 1,4% a v Bangladéši 1.5% . Naproti tomu Taliansko má vysoký podiel staršej populácia, ako 65 rokov a mortalitu 3,2%. Vezmime si priemer v EU, kde populácia obyvateľstva nad 65 rokov tvorí  1/5. Takže skúsme z týchto dát odhadnúť reálny počet infikovaných napríklad na Slovensku.

Ak by sme vychádzali len z počtu mŕtvych na Slovensku 8364 a mortality 2%, lebo Britská mutácia je o 70 % smrteľnejšia, dostali by sme 418200 infikovaných, potvrdených je 333000. To je  7.4 % populácie. Lenže na mortalite sa podieľajú hlavne seniori nad 65 rokov, ktorých je zhruba 1/5. Zohľadnením tohoto faktu je počet infikovaných 5x väčší, teda 2091000. To predstavuje súčasnú premorenosť na úrovni 38.7% z celej populácie. Počet senzitívnych je  5400000 - 2091000 - 400 000 zaočkovaných + mŕtvych= 2909000. Teda infikovať sa môže už len  53.8% populácie. Takže na Slovensku sme už podľa takéhoto odhadu takmer na vrchole krivky počtu infikovaných. Ak by sa teraz prestalo očkovať, na konci pandémie by ešte pribudlo 11623 mŕtvych. Teda sumár 20 000.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, tyso napísal:

tono mas tam chybu v uvahe, mortalita je vztiahnuta k celej populacii a tak ju nemozes nasobit. pocet nakazenych je teda nizsii a este sme daleko od 50 percent

Mortalita nie je vztiahnutá k celkovej populácii, ale k počtu potvrdených infikovaných. A počet potvrdených infikovaných je údaj, ktorý závisí od kvalitného testovania a trasovania.

 Predpokladajme ale, že 8364 úmrtí tvorí len skupina nad 65 rokov. To znamená, že mortalita nezachytáva infikovaných v rozpätí 0 až 65 rokov.

image.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bulharským výpočtom sa Tono neohanaj, to čo píšeš sú úplne nezmysly. Máme zachytených infikovaných testami a to číslo celkovo infikovaných nepresiahne dvojnásobok tých testovaných.

Tvoje úvahy teda nesúvisia so zlyhaním vlády, tu nám postačuje vediet, čo sa dalo robiť, čo urobili  a ako sa to prejavilo na vývoji hospitalizovaných a umretých.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 minútou, robopol napísal:

 Máme zachytených infikovaných testami a to číslo celkovo infikovaných nepresiahne dvojnásobok tých testovaných.

Dvojnásobkom, ktorým sa oháňaš ty je tiež len Bulharská konštanta. Ja som vychádzal z počtu mŕtvych, čo je číslo, ktoré sa nedá tak ľahko spochybniť. Aj keď akceptujem, že je to len hrubý odhad.     

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono,       mas 100 nakazenych a z nich 2 zomru,     to je mortalita 2 percenta.    mas 8000 mrtvych, z toho mas 400 tis nakazenych.

Netusim kde tam hladas komplikacie.    Ok, mozeme ladit mortalitu, ale na viac ako 20 percent populacie to nevytlacis.   Uvahy o tom ze zomieraju starsi s tym nesuvisia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 14 hodinami, robopol napísal:

Bulharským výpočtom sa Tono neohanaj, to čo píšeš sú úplne nezmysly. Máme zachytených infikovaných testami a to číslo celkovo infikovaných nepresiahne dvojnásobok tých testovaných.

Znova som to prepočítal a máš pravdu, že som to prešvihol. 

Denne sa vykoná 12000 PCR testov. Z nich je 20% pozitívnych. To je 2400 PCR pozitívnych osôb denne. Počet osôb nad 65 rokov na Slovensku je 1,1 milióna. Z toho pozitívne testovaných je 480. A zomierajú iba starší, ako 65 rokov a denne zomrie 100 ľudí z 480, tak je úmrtnosť 20%. To nie je reálne číslo, je to príliš veľká úmrtnosť.

Ak k počtu infikovaných pripočítame aj výsledky Ag testov tak počet infikovaných je zhruba dvojnásobný. a úmrtnosť pre celú populáciu je 2,1%. Pri počte mŕtvych 8300 to zodpovedá 415 000 infikovaných, čo je blízke publikovaným výsledkom. Teda úmrtnosť osôb nad 65 rokov je 10%. Aj to príliš veľká úmrtnosť.

Porovnajme si takýmto výpočtom Fínsko. Z PCR testov je počet infikovaných 64600 a úmrtí 776. To je pri 12800 infikovaných osôb nad 65 rokov 6%. Ak PCR testy zachytia polovicu infikovaných potom úmrtnosť osôb nad 65 rokov 3%.  

Pri 3% mortalite bolo na Slovensku 27 600 infikovaných osôb nad 65 rokov. Takže celkovo bolo na Slovensku infikovaných v 1, 38 mil. To je 3 krát viac, ako sa uvádza. Pri 6% mortalite je 1,5  krát viac, ako sa uvádza.

Počet infikovaných môže byť 1,5 až 3 krát viac, ako sa uvádza.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Stale zla uvaha

najprv bokom statistika o umrtnosti podla veku :  https://www.masis.eu/smrtnost-na-covid-19-podla-veku-na-slovensku/

Este raz,    mortalita ako ju najdes  je podiel mrtvych/pocet nakazenych.   Je uplne jedno ci ti mrtvi su starsi alebo ci maju modre oci.  Ak teda zoberies mrtvych, podelis mortalitou tak mas  VSETKYCH nakazenych.     

Co predpoklada :  pozname mortalitu a pozname pocet mrtvych.

Ani jedno z toho nie je uplne jasne,   pocet mrtvych je zrejme vyssi,  mortalitu odhadujeme podla inych krajin kde je  pozitivita PCR  pod 5 percent, kedze nase udaje su nespolahlive.

Ale tvoje dalsie uvahy su uplne nespravne,    robis skratku  od umrtnosti k veku co nevies podlozit ani logicky ani matematicky.

Ak by bola mortalita 3 percenta, tak mas 8500 / 0,03 a to je 280 tis nakazenych.   Co je menej ako pocet potvrdenych pripadov a teda nesedi.   Ale tak urobme kvalifikovanejsi odhad,   https://coronavirus.jhu.edu/data/mortality ,   mortalita je cca niekde medzi 2 az 2,5  pri podobnych krajinach,    zoberme dolny odhad ( ten znamena vacssi pocet nakazenych) a povedzme ze tych mrtvych je 1,5 viac ( nasa metodika je konzervativna) ,   Potom mame tak cca 650 tis ludi co uz boli nakazeni,   kedze sa uvadza 330 tis,  tak horna hranica moznej odchylky je dvojnasobok  (  ale nie je to uplne pravdepodobne )

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, tyso napísal:

Stale zla uvaha

Chápem, ako sa to má počítať. Ale z takéhoto výpočtu neodhadnem reálny počet infikovaných, iba zachytených infikovaných testami v danej krajine. Ten ale závisí od testovania a trasovania. Ja predpokladám, že mortalita je závislá iba od vírusu. Preto som si zvolil krajinu, kde sa dá očakávať kvalitné testovanie. Napríklad vo Fínsku, kde v skupine nad 65 rokov je úmrtnosť 6%. Ak poznám mortalitu vírusu a predpokladám, že zomierajú len infikovaní vo veku nad 65 rokov, tak môžem vypočítať koľko bolo infikovaných nad 65 rokov a počet infikovaných vo veku 0 až 100 rokov je 5x vyšší. 

Čím je úmrtnosť nižšia, tým viac muselo byť infikovaných, pri danom počte mŕtvych. V krajine, kde je vysoká úmrtnosť, tam je pri danom počte mŕtvych aj menej infikovaných. Lenže to nemusí byť pravda. 

pred 2 hodinami, tyso napísal:

Ale tvoje dalsie uvahy su uplne nespravne,    robis skratku  od umrtnosti k veku co nevies podlozit ani logicky ani matematicky.

Úmrtnosť závisí od vekovej štruktúry v danej krajine. Ak to chcem vylúčiť, musím porovnávať podiel obyvateľstva nad 65 rokov v danej krajine. Ja som nemal dáta, tak som dosadil priemer v EU, ktorý je 1/5.

Podľa Fínskych údajov je na Slovensku 1,5 krát viac reálne infikovaných. Ale aj Fínske údaje môžu byť podhodnotené v počte reálne infikovaných.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono,     skus citat pozorne.   

Vo finsku poznas  vsetkych nakazenych a aj pocet umrti.     Poznas ?   Predpokladame ze dobre testuju a teda odhalia viac ako 90 percent nakazenych a umrtia covidovych tiez maju dobre.

Finsko

Pocet nakazenych 65 315,pocet mrtvych : 786 ,mortalita 1,2

 

Ak dostanes mortalitu 1,2 a pocet mrtvych 786,  tak ako spocitas pocet nakazenych ?  Ty z tvrdohlavosti pocitas nezmysel ze boli infikovani len nad 65 rokov,  ale to je nezmysel.  To cislo nakazenych zahrna VSETKYCH,  a tak vypoctom  dostanes VSETKYCH.

Mozes si to overit :)

 

A ked urobis ROVNAKY vypocet na Slovensku,  dostanes 700 tis VSETKYCH nakazenych.      S cim nesuhlasis ?

 

 

A dalej,  ano mortalita zavisi od vekovej struktury,  v mladej krajine bude mensia, v starsej bude vacsia.  Vo finsku je viac starych ludi,  takze by sme mali na Slovensku cakat mierne nizsiu mortalitu.    Alebo zobrat krajinu kde je vekova struktura podobna. 

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, tyso napísal:

A ked urobis ROVNAKY vypocet na Slovensku,  dostanes 700 tis VSETKYCH nakazenych.      S cim nesuhlasis ?

Súhlasím. 

pred hodinou, tyso napísal:

A dalej,  ano mortalita zavisi od vekovej struktury,  v mladej krajine bude mensia, v starsej bude vacsia.  Vo finsku je viac starych ludi,  takze by sme mali na Slovensku cakat mierne nizsiu mortalitu.    Alebo zobrat krajinu kde je vekova struktura podobna. 

Veď preto som to počítal cez vekovú štruktúru nad 65 rokov, aby som vylúčil tento faktor. Ja som nakoniec nenašiel podiel vo Fínsku, tak som dosadil pre obe krajiny 1/5. V tom prípade je ten výpočet cez 65 rokov naozaj zbytočný a môžem to počítať cez celú populáciu. 

Ja by som sa chcel dostať k nejakému reálnemu číslu. Niektorí odborníci odhadujú, že reálne je 2 až 3 krát viac infikovaných, ako potvrdených. Ale akých infikovaných z PCR testov, alebo aj z Ag testov? Niekde sa robia po Ag testoch PCR, ako sa to potom vyhodnocuje?  K podloženejšiemu odhadu som sa nedostal.

Výsledok je, že počet infikovaných na Slovensku môžeme odhadnúť na 

1.5 * (336000 PCR + 336000 Ag)  =  1008000 infikovaných.

Myslíš, že je to reálny odhad?

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslim si ze nadsadeny,   ale ako najvacsi horny odhad.   Predpokladam ze mortalita na Slovensku je blizsie k 2 percentam,  mame horsie zdravotnictvo, viac zahltene a je tu faktor britskej mutacie.   A cim vyssia mortalita, tym ti vyjde menej infikovanych.

Tu by ti vysla mortalita 0,9  a tomu na slovensku neverim. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 44 minútami, tyso napísal:

myslim si ze nadsadeny,   ale ako najvacsi horny odhad. 

No dobre. Počet senzitívnych je: celkový počet - infikovaných - očkovaných.

5 400 000 - 1008000 - 400 000 =  3992000

To je 73%, čo je naozaj dosť. Pri súčasnom tempe očkovania by sme tu mali mať ešte dlho vysoké počty infikovaných. Tiež nechápem, prečo už v mnohých krajinách krivky infikovaných klesli a karanténne opatrenia sa pritom veľmi nezmenili. Napríklad v Portugalsku, Španielsku, Írsku, alebo v UK, sú už krivky na minime. A naopak, napríklad v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku... platí už dlhšie lockdown a krivky rastú. A čo je čudné, krivky sú symetrické. Lockdown by sa mal prejaviť práve na nesymetrickom tvare krivky. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tono, ved to je  zakladna matematika, ak sa ti podari opatreniami zraziť R0 pod jedna, tak to zacne klesat.  Je to stale exponcialna krivka, meni sa len exponent.

Aj na Slovensku sme niekde tesne pod 1,  to su sprisnenia z februara. Len to trva dlho kym sa prejavi viditelne ale pocty hospitalizacii uz klesaju,  uz buduci tyzden by umrtia mohli klesnut trvalo pod 90.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V Revucej okrese to uz je relativne dobre a verim,ze bude lepsie. Uz sme asi pod priemerom Slovenska. A o tyzden(o tyzden nebudeme cierny,teda az ten dalsi tyzden) sa I.stupen bude dat otvorit. Mozno v aprili aj II. stupen.  Vcera bola zena strasne vytocena. Nejaky jej ziak ci ziacka prestalo komunikovat a robit si ulohy(od konca januara ju ani nepocula). Zrejme to nebola zly ziak,ci ziacka, inak by tak nasrata nebola. Ze im navhrla ,ze im kupy sluchadla asi s mikrofonom. Pohadala sa s matkou a matka,ze radsej si bude chodit pre papiere do skoly. Ze dieta uz nebude sa zucastnovat distancnej online vyuky. Proste je to na hovno. Chalan povedal,ze ich chemikarka byva na nich vytocena,ale nie kvoli nim, ze ona sa vytoci hodinu predtym s inou triedou. Ta chalanova trieda aspon co som pocul ci pocuval,aspon, 5ti sa zapajaju stale,ale aj ked ucitel vyvola nejakeho menej skakajuceho do ,odpovie. Aspon vie ze tam je.

Nieje to normalne a takto to dalej ist nemoze. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Včera, teda v sobotu poobede, som sa bol prejsť do lesa, o takom čase tam zvyčajne býva viac ľudí ako inokedy. Odhadom som mohol stretnúť okolo 35-40 ľudí. Štyria mali na ústach respirátory, myslím, že cca šiesti mali na ústach rúška a zvyšok mal tlamy nezakryté. Nehovoriac o tom, že väčšina sa pohybovala v skupinách a nevyzeralo to, že by boli z jednej domácnosti (ako napr. partia štyroch postihnutých týpkov, ktorých som stretol ako prvých, no možno boli buzeranti). Tu je zrejme odpoveď na stav aktuálnej epidemiologickej situácie. Demisia Krajčího nevyrieši nič a bola zbytočná, keďže problém je v tlupách, ktoré ignorujú nariadenia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vcera som bol na bajku a to v lesoch nad bratislavou sa len tak hemzilo ludmi, skupinkami. Opekali, prechadzali sa a len minimum malo ruska. Pochybujem, ze vsetci boli rodina a zili v spolocnej domacnosti. Mozeme my potom odvolavat ministrov a nadavat, ze nezvladaju pandemiu, ked sa my k nej tak laxne staviame. Najlepsie na tom bolo, ze som nevidel ziadneho policajta. Ci uz mestskeho ci statneho. Seru na to. Hlavne, ze na cestach zastavuju a kontroluju. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, Sniper napísal:

Včera, teda v sobotu poobede, som sa bol prejsť do lesa, o takom čase tam zvyčajne býva viac ľudí ako inokedy. Odhadom som mohol stretnúť okolo 35-40 ľudí. Štyria mali na ústach respirátory, myslím, že cca šiesti mali na ústach rúška a zvyšok mal tlamy nezakryté. Nehovoriac o tom, že väčšina sa pohybovala v skupinách a nevyzeralo to, že by boli z jednej domácnosti (ako napr. partia štyroch postihnutých týpkov, ktorých som stretol ako prvých, no možno boli buzeranti). Tu je zrejme odpoveď na stav aktuálnej epidemiologickej situácie. Demisia Krajčího nevyrieši nič a bola zbytočná, keďže problém je v tlupách, ktoré ignorujú nariadenia.

 

pred 48 minútami, Proteus napísal:

Vcera som bol na bajku a to v lesoch nad bratislavou sa len tak hemzilo ludmi, skupinkami. Opekali, prechadzali sa a len minimum malo ruska. Pochybujem, ze vsetci boli rodina a zili v spolocnej domacnosti. Mozeme my potom odvolavat ministrov a nadavat, ze nezvladaju pandemiu, ked sa my k nej tak laxne staviame. Najlepsie na tom bolo, ze som nevidel ziadneho policajta. Ci uz mestskeho ci statneho. Seru na to. Hlavne, ze na cestach zastavuju a kontroluju. 

a kto vam dvom prikazuje chodit na prechadzky do prirody?........treba si nasadit respirator doma a pouzivat rozne rehabilitacne pomocky, ktore supluju aktivitu v prirode..... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 21 minútami, informator napísal:

 

a kto vam dvom prikazuje chodit na prechadzky do prirody?........treba si nasadit respirator doma a pouzivat rozne rehabilitacne pomocky, ktore supluju aktivitu v prirode..... :)

Preco by som to asi tak robil? :) poukazal som na to, ze ludia nedodrziavaju nariadenia, na druhej strane nadavaju, ze uz maju vsetkeho dost.

Snad nebudem sediet doma, lebo ignorantom je jedno, co bude dalej. Potom ked sa nakazia, nech nenadavaju. Ja netvrdim, ze maju mat ruska, ked su sami, ale ked uz raz sa grupuju, tak maju byt opatrni. Ked im je to jedno, tak prosim. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Proteus

Ľudia sa potrebujú nejak zrelaxovať. Vidieť v telke pána premiéra a hneď potom projekčné zaočkovanú Cibulkovú na Maledivách..

Čo by na tom mal človek chápať, že nariadenia treba rešpektovať ?

Kým bude dovolené chodiť na dovolenku na Zanzibar, ľudia si pomyslia akurát to že si z ních vláda robí prdel, a na nariadenia sa vykýchajú. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo, to predpokladas ze ludia su debili a  ked im to politici neukazu, tak to nebudu robit ? Alebo je to skor vyhovorka typu ked niekto nedrziava rychlost v dedine tak nemusim ani ja ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, Proteus napísal:

Preco by som to asi tak robil? :) poukazal som na to, ze ludia nedodrziavaju nariadenia, na druhej strane nadavaju, ze uz maju vsetkeho dost.

Snad nebudem sediet doma, lebo ignorantom je jedno, co bude dalej. Potom ked sa nakazia, nech nenadavaju. Ja netvrdim, ze maju mat ruska, ked su sami, ale ked uz raz sa grupuju, tak maju byt opatrni. Ked im je to jedno, tak prosim. 

preco by si to robil?......lebo ti to vadi.....mne, ako nefajciarovi, vzdy vadil dym s cigariet a tak som chodieval na kavu do cukrarni....teraz, ked je povinnost nefajcit v restauraciach, tak aj tak chodim do cukrarni, pretoze neuznavam nariadenie o povinnosti nefajcit v restauraciach, nakolko do tychto zariadeni tie dymove clony patria....komu to vadi (ako napr.mne), tak ma moznost tam nechodit.....no a do prirody sa chodi dychat cerstvy vzduch a nie sa dusit, ako v ostatku priestoru (praca, skola, obchod, cestovanie a pod.).......ja tiez sedim doma z respiratorom na nose a pouzivam zariadenie na prechadzky (stacionarnu drahu), bicyklovanie (stacionarne kolo) a dycham cerstvy vzduch z vonou ihlicia (kupeny v drogerii).......

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@tyso

Ja pracujem v montovni, stýkam sa s "robotníkmi" - "ľuďom" - "proletariátom" každý deň..

Áno nejak tak to funguje.

Občas mám dojem, že veľa vzdelaných ľudí po "prevrate", existenciu spoločenských vrstiev - tried, ktoré majú až rozdielne "vnímanie reality" odmietlo ako "marxistickú pavedu".

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo, tvoje sociologicke postrehy su cenne, ale pochopenie toho ze ak sa nechces nakazit tak potrebujes drzat odstup a pomaha rusko to sa mi nezda nedostupne proletariatu. To je problem skor pre informatorov, ktorym uz vymyli mozog. Ale ludia aj ked vedia co je spravne tak to nerobia a to je podla  mna tento pripad. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov