Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

Niekto tu dostava matovicove maniere. Ja by som ministra skolstva(ghrolinga SAS) vyrazil hned ako zatvoril 15 oktobra zakladne skoly. Kde nic nebolo a nebudu otvorene ani 15.teho aprila pre druhy stupen. Myslim okres Revuca, co po dvoch mesiacoch sa dostane z cierneho pasma(tu ozaj nepomohlo celoplosne testovanie), dnes sme na priemere Slovenska(v incidencii). 

Matovica skor ci neskor musia odpalit. Je to debil ako ti co ho podporuju. 

Sulik ho z tej vlady musi dostat prec. Musi na neho tlacit aby ten tlak nezniesol a odpratal sa navzdy prec. Inak budu predcasne volby, ja ich nechcem. Ale ak tam ostane ako premier Matovic do referenda pojdem.

V Revucej uz mame polovicnu incidenciu ako posledne dva mesiace. teda verim,ze na tyzden uz cierny nebudeme.

natyzden.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, Sniper napísal:

Keďže už sa to tu začína opakovať ako v nejakom ústave, táto téma sa bude venovať aktuálnej pandemickej situácii. Vyplakávať nad neschopnosťou Matoviča choďte na Facebook alebo inú stránku pre postihnutých.

No ja som si to tu po dlhsom case cital a normalne som sa siel pozriet na nadpis, ci som omylom nezabludil do diskusie o Matovicovi. :zubiska:

NCZI prestal nielen uverejnovat pocet vyliecenych (nakazenych) v grafe, ale prestal ich uvadzat aj v datovom vypise. Je to trochu zvlastny pristup, neopravit chybu, ale miesto vsetko pomazat, ale co uz. Uz aj bez toho bol format udajov ako z pomocnej skoly. Z tych dat som robil tie grafy, takze teraz nerobim, lebo nie je z coho.

Mam z toho podobny pocit ako Richard Kollar - sme v informacnom pekle. Teraz su pre zmenu podozrive udaje o pocte pozitivnych testov, ktore uz skoro mesiac stagnuju na pomerne vysokych hodnotach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z juhu sa to "prelieva" na sever. Na juhu je to na vychodnom Slovensku . V Kosiciach. 

Pozitivne testy. Bol na konci oktobra nejaky vrchol? Ak ano ,kde? Pozitivita PCR testov je stale rovnaka. Robime ich o polovicu menej ako ked bol vrchol na Orave v oktobri. Matovic si povedal PCR su drahe,spravime to cez Ag testy. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

NCZI prestal nielen uverejnovat pocet vyliecenych (nakazenych) v grafe, ale prestal ich uvadzat aj v datovom vypise. Je to trochu zvlastny pristup, neopravit chybu, ale miesto vsetko pomazat, ale co uz.


Podobne to funguje aj v iných krajinách, počet vyliečených sa prestal uvádzať, presnejší termín je "neaktívne prípady", keďže nejde o vyliečenie v pravom zmysle slova. Po 10-14 dňoch pozitívni prestávajú byť nákazliví pre okolie, to ale neznamená, že sú vyliečení, vírus v sebe ešte majú. NCZI má dáta neskôr upraviť a doplniť.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ze ministerstvo zdravotnictva je druhe najmensie,asi po kulture.

Citát

 

Oni nedokážu poskytovať a párovať dáta ani interne. Doteraz to nikoho nezaujímalo, ale teraz sú viac na očiach a totálne zlyhávajú. A pritom je to inštitúcia, ktorá má vyše 300 zamestnancov, čo je konzervatívny odhad, a oni toto neriešia vo vlastnej réžii? Potom sa pýtam, v čom je to akože „centrum informácií“?

https://www.postoj.sk/73980/nechapem-ako-nczi-so-stovkami-zamestnancov-nedokaze-spravit-produkt-pre-ludi

 

Slovmag Lubenik ma asi 450 ludi,ale ti nieco vyrobia a ako to vyrobia ako predaju z toho ziju a platia z dani NCZI. Druhe najmensie ministerstvo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 12 hodinami, Sniper napísal:

Podobne to funguje aj v iných krajinách, počet vyliečených sa prestal uvádzať, presnejší termín je "neaktívne prípady" ...

NCZI ale nezmenil termin "vylieceny" na "neaktivne pripady". On tieto informacie poctoch pripadov, ktore prestali byt infekcne, jednoducho vymazal a prestal ich na svojich strankach poskytovat.

Mimochodom, hned vedla v Cesku to stale oznacuju terminom "pocet vyliecenych pripadov" a tieto udaje publikuju...

Ked od celkoveho poctu nakazenych odratas celkovy pocet vyliecenych (neakativnych), tak dostanes lepsi odhad poctu nakazenych, ako je len z dennych prirastkov pozitivnych testov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vládny web to uvádza priamo na úvodnej stránke:

Citát

Vykazovanie ukazovateľa „Počet vyliečených prípadov“ bolo ukončené. Dané údaje budú nahradené novým ukazovateľom „Počet neaktívnych prípadov“. Na jeho zobrazení pracujeme.

Počet vyliečených na dlhý čas prestalo uvádzať napr. Španielsko, dávnejšie aj Francúzsko, Británia ich od začiatku pandémie neuvádzala vôbec, Holandsko a Švédsko detto. Myslím, že je to jedno, podstatný údaj je, koľko je aktuálne nakazených.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pocet vyliecenych je odhad,   keby sa uvadzal  tak je to plus,  ale nie  je to podstatne.  Rovnako je to s udajom kolko je aktualne nakazenych.   skutocny problem je denny pocet novo nakazenych,   toto je klucovy udaj na akykolvek manazment a to asi nevieme.  Spajame Ag testovanie s PCR  ale cisla skacu tak divoko ze sa im neda doverovat.   Chyba je v metodike  merani.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dôležitý údaj je koľko je aktuálne nakazených, pretože títo nakazení sú aktívnymi bacilonosičmi, ktorí môžu vírus šíriť a preto sa musia izolovať. Pri nových nakazených je to jasné a pre nich platí 14 dňová karanténa ako pre tých ostatných, odo dňa zistenia pozitivity.

Písať ich medzi vyliečených nemá zmysel hlavne z toho dôvodu, že po 14 dňoch je iba predpoklad, že vírus už šíriť nebudú (a to treba aj rozlišovať  akú mutáciu ide - či pôvodný kmeň, kde platila 10 dňová karanténa alebo britský, kde platí 14 dňová karanténa. Pretože britský kmeň je výrazne viac rozšírený ako pôvodný, karanténa sa predĺžila na 14 dní). Navyše u mnohých ak ide iba o mierny priebeh, tak tam je ťažké určiť kedy sa má považovať za vyliečeného. V blízkom okolí poznám niekoľko pozitívnych prípadov, viac ako polovica bola bez príznakov, jeden skončil v nemocnici a zvyšok mal len také príznaky ako bolesť hrdla, kašeľ alebo strata čuchu/chuti. Ten prípad z nemocnice by sme mohli brať ako vyliečený, zvyšok ako neaktívne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, Sniper napísal:

Myslím, že je to jedno, podstatný údaj je, koľko je aktuálne nakazených.

No a pocet aktualne nakazenych zistis prave tak, ze od nakazenych odcitas neaktivnych.  :zubiska:

Ak chces nepriamo sledovat  vyvoj nejakeho parametra, tak nemozes sledovat len prirastky, ale aj ubytky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 5 hodinami, Sniper napísal:

Vládny web to uvádza priamo na úvodnej stránke:

Citát

Vykazovanie ukazovateľa „Počet vyliečených prípadov“ bolo ukončené. Dané údaje budú nahradené novým ukazovateľom „Počet neaktívnych prípadov“. Na jeho zobrazení pracujeme.

 

Prekladam:

- "Vykazovanie ukazovateľa bolo ukončené. "  = retrospektivne sme ho premazali rok dozadu, vid. http://mapa.covid.chat/export/csv verzus starsia verzia suboru v prilohe.

- "Na jeho zobrazení pracujeme." = moze to byt zobrazene zajtra, ale kludne aj nikdy. A nejde len o zobrazenie, udaje boli bez nahrady premazane aj v csv datach.

korona.gov.sk.csv

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Som si zaplatil predplatne dennika N, je tam clanok.

https://dennikn.sk/2304197/prehliadli-sme-mozno-az-styritisic-obeti-pandemie-ukazuju-nadmerne-umrtia-zda-sa-ze-vrchol-mame-za-sebou/?ref=tit1

Vcelej statistike co zomreli na Covid hadajte kolko ludi umrelo v Namestove? Okres ma 62 000 obyvatelov ako Roznava.

Udaje su odtialto.

https://github.com/Institut-Zdravotnych-Analyz/covid19-data/blob/main/Deaths/OpenData_Slovakia_Covid_Deaths_AgeGroup_District.xlsx

V Namestove za celu dobu umrel jeden clovek v oktobri na covid. 80 rocny muz 23.10.2020. Nik iny.

Za okres Revuca to bolo asi 25 ludi a za okres Roznava 20 ludi.

Neviem ci su to spravne udaje. V Revucej (okres) na covid zomrelo vo februari 6 ludi. Zaujimave je ze posledni 5ti umreli doma. 

https://www.revuca.sk/download_file_f.php?id=1475816

Podla revuckych listov sa snami rozlucili vo februari 21. Nemyslim si ze su tam vsetci ludia,aj ked tie udaje mozu mat len z mestskej matriky(zena co vie ze umrel nebol v revuckych listoch,pozerala to som mnou,ved zaplatila za dennikN). Zo statistiky je zaujimave ze narodili sa 7dmi. V januari asi dvaja a v decembri nikto. Neviem co robi revucka porodnica. Normalne zomrie 1% a 1% sa narodi. My ako Revuca sme prestarnute mesto(cca 12 500 obyvatelov).  

To Namestovo nechapem 1 mrtvy na covid, ale ked so pozrel na Roznavu 20 ludi za4 mesiace lockdawnu, ci aj Revuca 25 ludi. Tvrdosin mal aspon 21. Tak maju nemocnicu. Ten namestovcan umrel v DSS. Teda v Namestove asi DSS musia mat. Vtej excel tabulke je 7500 riadkov. Mrtvych na covid dnes presiahol 8000. 

Teda nejake chyby tam su ale nie tak podstatne.

Takyto graf si z tych verejnych dat viete spravit aj sami. toto je za Bratislavu. Tu bodky som nepocital. Len aby ste videli vekovu strukturu. Co som kontroloval ci pozrel Nitru,bolo tam to medializovane 15 rocne dievca.

Ten clanok som vlastne ani necital zaujimali ma grafy. Na Slovensku bezne(za poslednych 20 rokov) zomrie denne 150 ludi. 1% na grafe neviem ci ho vidite ,je dvojnasobok 300. Aj to kratku dobu asi 5 tyzdnov od noveho roku co sa mi nezda. A potom to pada. Pritom my mame 100 scovidom ci na covid kazdy den doteraz. 150 beznych umrie a umrie dalsich bez covidu na ine neliecene(to bude pruser do buducnosti).

Bratislava.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Slimak, velmi zaujimave.  Pocet vseobecnych umrti je najexaktnejsi udaj, ktory pre Slovesnko teraz vidim prvy krat, nevedel som, ze Statisticky urad poskytuje umrtia po tyzdnoch. Je to tam len po Januar, celkom by zaujimalo ako to vyzera dalej.

Ten Github zdroj udajou tykajucich sa epidemie je tiez velmi zaujimavy, chystam sa podrobne prestudovat: https://github.com/Institut-Zdravotnych-Analyz/covid19-data

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tie umrtia od zdravotnikov su nepresne. V okrese Ilava - to je podstate Ilava Dubnica nad Vahom  neviem ci aj nova dubnica. nemaju ani nemocnicu ale je ich do 60 000 a podla tych udajov tam umreli dvaja ludia,uz v Poltari umreli traja. Teda smiley,vykasli sa z tych dat robit nieco,zabijes,len cas, ak chces nejaky taky graf ti ho poslem. Neviem ci tam je Cadca, v denniku n nieje a pritom viem ze maju nemocnicu, Je tam kysucke nove mesto a to asi nemocnicu nema.

Zaujimavy je okres Humenne. dam aj ten obrazok,tam umierali ludia skor ako na orave. Ale teraz mam pripraveny nitriansky kraj.

Preco tam to zabralo. Lebo tam vela ludi umrelo a zrejme sa uz bali. To su cisla po tyzdnoch. Nie za den ako ja pisem,ci prepocitavam. Teda aby som vas nemylil. Teda tam zomrelo za ten usek trikrat tolko co zvycajne. Zvycajne ako vsade inde. Je to1%.

A Ag testovaci pomohlo im sparanie v nose? Nie nepomohlo uz vysrati a zodpovedni zacali byt pred silvestrom. Inak co tam testovali v oktobri? vraj to zvratilo o 58%. Pomohol im lockdawn ci nute matovicove testovanie? ja tvrdim pomohol lockdawn ci nariadeny ci zivelny. Matovicove testovania prisli neskor. Ked Kerekes spravi o mesiac takyto clanok to budete vidiet ako fantasticky funguje matovicove testovanie.

nitra.png

humenne.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 21. 2. 2021 at 8:56, Tono napísal:

Na Slovensku a aj v Česku je vyššie zastúpenie Britskej mutácie, ako v Poľsku alebo v Maďarsku. Je len otázkou, či karanténne opatrenia v Poľsku alebo v Maďarsku budú dostatočne účinné.   

"Poľsko hlási najvyšší denný nárast počtu prípadov od začiatku roka"

https://www.aktuality.sk/clanok/872773/koronavirus-polsko-hlasi-najvyssi-denny-narast-poctu-pripadov-od-zaciatku-roka/

"V Maďarsku zomrelo 179 ľudí – najviac v tomto roku"

https://www.aktuality.sk/clanok/872299/koronavirus-v-madarsku-zomrelo-179-ludi-najviac-v-tomto-roku/

Hlavne, že tu máme expertov na kritiku, ako sme na Slovensku zlyhali .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 minútami, Tono napísal:

"Poľsko hlási najvyšší denný nárast počtu prípadov od začiatku roka"

https://www.aktuality.sk/clanok/872773/koronavirus-polsko-hlasi-najvyssi-denny-narast-poctu-pripadov-od-zaciatku-roka/

"V Maďarsku zomrelo 179 ľudí – najviac v tomto roku"

https://www.aktuality.sk/clanok/872299/koronavirus-v-madarsku-zomrelo-179-ludi-najviac-v-tomto-roku/

Hlavne, že tu máme expertov na kritiku, ako sme na Slovensku zlyhali .

Dosledok preplnených nemocníc nie je žiadna mutácia. Ta sa objavuje po novom roku, a my sme na tom zle oveľa skôr. 100 umrti sme dosiahli december a odvtedy sa to nezmenilo.

Zlyhal Matovič a jeho "experti", ked robil testovania ktoré tomu nijak nepomohli (resp. marginálne), oddialovali lockdowny, nezqaviedli účinne opatrenia oveľa skôr.

ked sa ti nepáči názor vedeckej obce, tak preukaž opak, že sme urobili všetko preto, aby situácia nebolá takáto. To však nemáš čím preukázať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 11. 3. 2021 at 2:11, slimak napísal:

Tie umrtia od zdravotnikov su nepresne. V okrese Ilava - to je podstate Ilava Dubnica nad Vahom  neviem ci aj nova dubnica. nemaju ani nemocnicu ale je ich do 60 000 a podla tych udajov tam umreli dvaja ludia,uz v Poltari umreli traja. Teda smiley,vykasli sa z tych dat robit nieco,zabijes,len cas, ak chces nejaky taky graf ti ho poslem. Neviem ci tam je Cadca, v denniku n nieje a pritom viem ze maju nemocnicu, Je tam kysucke nove mesto a to asi nemocnicu nema.

Zaujimavy je okres Humenne. dam aj ten obrazok,tam umierali ludia skor ako na orave. Ale teraz mam pripraveny nitriansky kraj.

Preco tam to zabralo. Lebo tam vela ludi umrelo a zrejme sa uz bali. To su cisla po tyzdnoch. Nie za den ako ja pisem,ci prepocitavam. Teda aby som vas nemylil. Teda tam zomrelo za ten usek trikrat tolko co zvycajne. Zvycajne ako vsade inde. Je to1%.

A Ag testovaci pomohlo im sparanie v nose? Nie nepomohlo uz vysrati a zodpovedni zacali byt pred silvestrom. Inak co tam testovali v oktobri? vraj to zvratilo o 58%. Pomohol im lockdawn ci nute matovicove testovanie? ja tvrdim pomohol lockdawn ci nariadeny ci zivelny. Matovicove testovania prisli neskor. Ked Kerekes spravi o mesiac takyto clanok to budete vidiet ako fantasticky funguje matovicove testovanie.

nitra.png

humenne.png

To už vieme dávno, že Matovičove experimenty mali malú či žiadnu efektivitu. Stálo to vela penazí, stálo to čas a nepotrebujeme sa pozerat na úmrtnosť, ale hospitalizácie.

Prečo je SR v úmrtnosti expertom? Prretože tu buran Matovič nechcel počúvať odborníkov, analytikov, išiel ako baram opakovane so zlým riešením, čím spôsobil, naplnil nemocnice rýchlejšie. No a potom sme aj zíáskali medialu za umrtnost.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 32 minútami, robopol napísal:

Dosledok preplnených nemocníc nie je žiadna mutácia. Ta sa objavuje po novom roku, a my sme na tom zle oveľa skôr. 100 umrti sme dosiahli december a odvtedy sa to nezmenilo.

Zlyhal Matovič a jeho "experti", ked robil testovania ktoré tomu nijak nepomohli (resp. marginálne), oddialovali lockdowny, nezqaviedli účinne opatrenia oveľa skôr.

ked sa ti nepáči názor vedeckej obce, tak preukaž opak, že sme urobili všetko preto, aby situácia nebolá takáto. To však nemáš čím preukázať.

Ak by sa akceptovali názory vedeckej obce, tak by pred Vianocmi neboli otvorené obchody. Sulík chcel otvárať aj reštaurácie. Krajči bol v striktnejších opatreniach vo vláde prehlasovaní a bohužiaľ nebol dostatočne tvrdý. To bolo v čase, keď ešte počet infikovaných Britskou mutáciou na Slovensku bol nízky. Vtedy už v Britská mutácia v UK dominovala a pandémia tam bola na vrchole. Hranice sme nezatvorili a stovky infikovaných Britskou mutáciou sme si pustili na Slovensko, aby tu trávili sviatky. To bola hlavná príčina tretej vlny a súčasného stavu. Je ale pravdou, že vtedy si nikto neuvedomoval infekčnosť Britskej mutácie.   

pred 9 minútami, robopol napísal:

Prečo je SR v úmrtnosti expertom? 

To je vizitkou stavu zdravotníctva, vekového zloženia a zdravotného stavu obyvateľstva. Ako ináč chceš vysvetliť počet úmrtí na milión. To máme podľa teba neschopných lekárov? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Tono

Sulík nepresadil ani len to aby boli otvorené holičstvá.. Čo mňa osobne dosť štve, už vypadám ako šialený Beethoven..

Vyhovárať sa na cudzie plány s ktorých nebolo ani zblo, je akurát smiešne. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A dokážeš pochopiť text kde píšem, že to je hlavne dôsledok naplnenia kapacít nemocníc? To je skutočný dôsledok prečo sme topka v úmrtnosti. A tento efekt vidieť ako sa približujeme (aj tu v linknutej animácii) kde december začíname všetkých doháňať a prredbiehať. To je zároveň dôkaz o 100% korelácii.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 minútou, robopol napísal:

A dokážeš pochopiť text kde píšem, že to je hlavne dôsledok naplnenia kapacít nemocníc? 100%

To chápem, ale nechápem, ako kapacita nemocníc súvisí so zlyhaním tejto vlády? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved to tu je znova napísane. matovič robil experiment, klamal o efektivite. Proste umožnili vírusu sa šíriť, čo spôsobilo hospitalizácie a tie smrt. tym, že otalali, neurobili tvrdy lockdown včas,nemali a nemaju vyriešené trasovania, nezaviedli iný druh testov, citlivejších a kopu ďalších chýb čo napáchali sú zodpovední za smrt týchto ludí.

spôsobili ale aj obrovské ekonomické škody.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked chceš byť dobrý panovník musíš sa kamarátiť s faktami a schopnými ľudmi, ktorí hľadajú riešenia, tam kde ich nikto nevidí. A tie existovali v prvom rade v podobe:

1. včas a efektívne zamedziť eskalácii vírusu, pretože potom to nie len, že bude rádovo drahšie, ale si to vyžiada aj kopu životov.

A čo urobil panovník Matovič? Nič, nepripravil sa na zlú variantu, oneskorene zavadzal málo efektívne opatrenia, spoliehal sa na riešenie, ktoré mu odborníci vyhovárali, robil experimenty, klamal o ich účinku, trapošil, urobil to opakovane, roztrhal celú vládu svojimi rečami a zvaľovaním viny na iných. Teda táto vláda neurobila nič lepšie ako v druhých krajinách a prepracovala sa nakoniec k víťazstvu v najhoršom riadení pandémie. No a ty Tono to ešte obhajuješ.

Bolo smiešne, čo si tu tvrdil a opakovane s mataematickým modelom, nenavrhol si nič k riešeniu, ani si nikdy nenašiel tie správne efektívne kroky, podporoval si klauna Matoviča s plošným testovaním Ag testami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 35 minútami, robopol napísal:

Bolo smiešne, čo si tu tvrdil a opakovane s mataematickým modelom, nenavrhol si nič k riešeniu, ani si nikdy nenašiel tie správne efektívne kroky, podporoval si klauna Matoviča s plošným testovaním Ag testami.

Mal si pravdu, že iba tvrdý lockdown a uzavretie hraníc je účinným riešením. Ale k tomuto opatreniu pristúpilo iba málo krajín a najväčším odporcom takéhoto riašenia bol práve Sulík. Táto vláda urobila mnoho chýb, ale nemôžem súhlasiť, že Slovensko totálne zlyhalo a je na tom s počtom infikovaných najhoršie na svete. Uviedol som tu už aj grafy. Plošné testovanie bolo naším unikátom a nebola to "atómova bomba", ako to Matovič prezentoval.  Ale antigénne testovanie sa využíva vo všetkých krajinách, aj keď nie plošne. V čom zlyhávajú vlády, v ktorých súčasnosti rastie počet infikovaných? Tam predsa plošné testovanie nemali v takom rozsahu a ani Matoviča?

Je náhodou, že práve v  Česku, Maďarsku,  Rakúsku, Slovensku a Poľsku je v súčasnosti najvyšší počet infikovaných na 10 000 obyvateľov? https://public.flourish.studio/visualisation/3912095/?utm_source=showcase&utm_campaign=visualisation/3912095 

A k tomu matematickému modelu. Popisuje iba priebeh vlny. To, že tu nastúpila tretia vlna Britskej mutácie žiadny model predikovať nedokáže. Odborníci zo skúsenosťami už pri prvej vlne predpovedali, že tých vĺn bude viac. A nemýlili sa.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov