Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

59 minutes ago, electric blue said:

čo to svinstvo mohlo spravit s podvyzivenymi detmi v afrike ?

Nuz, tak pis jasnejsie co si myslis,   neviem citat myslienky. Len to co napises.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 11 hodinami, tyso napísal:

na podla tvojho clanku slo o125 pripadov, odhadujem ze z viac ako 30 tis pouziti, ide teda a vzacny vedlajsi ucinok asi 1 z tisic pripadov. je teda pravdepodobne ze v nigerii ani jeden.  Ale zapal mozgovych blan casto konci s trvalymi nasledkami. A tak sa zrejme vsetky pokusili pripisat pfizeru. Ale dobre dost,  je to ale priklad kde su zjavne zvelicene dopady a to cielene. A potom to ludia ako informator citaju ze slo o nelegalne pokusy na detoch pri ktorych 12 deti zomrelo. Co ma k pravde velmi daleko.

3000 mrtvych je moznych, ale je to podla mna horny odhad. bohuzial este to minimalne tri tyzdne porastie. A tak mozeme cakat denne cez 100 a to dava spodny odhad 2000+,  

mas pravdu ty Mengeleho klon....koho zaujma zopar mrtvych, ked ide o celok a na konci je este, ako bonus, velky finanncny benefit....

ale podla tvojej logiky, by nemuselo byt 3 000 mrtvych na covid...staci poslat domov z nemocnic nejakych inych "kriplov" a bude dost zdravotnikov a aj miesta.....ved dolezity je prinos pre celok, tak co tam po par necovidovych....

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

 

O dva týždne môže na Slovensku nastať problém s pochovávaním. Miesta na uloženie zosnulých pred pohrebom sa na patologických oddeleniach nemocníc aj v pohrebných službách pomaly míňajú, telá niekedy prevážajú z okresu do okresu. „Bude to kritické,“ hovorí Ladislav Stríž, predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb.
Ľudia podľa neho budú dlhšie čakať na kremáciu aj na pohreb telesných ostatkov zosnulého na cintoríne. Kritickým sa stáva nedostatok miesta v chladiarenských zariadeniach na uloženie zosnulých.

Slovensko má sedem krematórií, z nich jedno v Banskej Bystrici nefunguje. Dôvodom je chýbajúca technológia na pece. „Chladiarenské zariadenia v krematóriu sa však môžu využiť, to s pecami nič nemá,“ navrhuje Stríž. Rozhodnutie môže urobiť krízový štáb Banskej Bystrice.

Stríž tiež očakáva, že krematóriá a pohrebné služby začnú mať pre zvyšujúci sa počet zosnulých problém s pochovávaním. „Hrob musíme mať čas vykopať. Kapacitne nemôžeme robiť päť – šesť pohrebov denne na cintoríne. Aj týchto zosnulých bude treba odkladať, kým budú čakať na pohreb, do chladiarenských zariadení,“ vysvetlil Stríž. Môže sa tak podľa neho stať, že príbuzní budú čakať na pohreb zosnulého týždeň až dva.

Dlhšie si zrejme v blízkej budúcnosti počkajú aj príbuzní, ktorí budú chcieť zosnulého spopolniť.

„Mám obavy aj z toho, že krematóriá idú na plné obrátky, stále spaľujú, nemajú ani jeden deň na to, aby sa regenerovala stavebná hmota v peciach. Pokiaľ sa jedno z krematórií pokazí, každé jedno krematórium na Slovensku má zahraničných montérov, ktorí to opravujú, či už sú z Česka, Poľska, alebo zo Španielska,“ upozornil Stríž. (tasr)

https://dennikn.sk/minuta/2210891/?ref=mpm

 

Normalne denne v priemere umrie na Slovensku 150 ludi. Teraz to moze byt dvojnasobok, snad trojnasobok nebude.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako hovorim, dokonala vzorka. Niekedy mam podozrenie ze to je len bot. 

slimak, veru k mrtvolam na stadionoch sa blizime a budu. Ale ta hnusna otazka je kedy zacne triedenie pacientov na tych co sa snazia zachranit a tych co nechavaju zomriet. A ci sa to uz nahodou nedeje napriklad v nitre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nato ze v Nitre je 10% pacientov zo Slovenska,si zatial nevedu zle. V mediach sa spominal udaj,ze maju 193 pacientov. Neviem ci ten ongologicky ustav na Zobori sa neberie ako druha nemocnica. Vcera im zomrelo 10 pcientov. Teda zatial to zvladaju, aj ked troch na ventilatore im BA,MT a NZ zobrali. Normalne v nitrianskom okrese umieraju denne 4 ludia.

Citát

 

Aká je situácia vo Fakultnej nemocnici v Nitre?

V sobotu sme už s ministrom riešili, aby okolité nemocnice začali brať viac pacientov. Výsledkom bolo, že pár sanitiek nešlo do Nitry, ale do týchto nemocníc. Napriek tomu naša covidová ambulancia ošetrila za 24 hodín 120 pacientov a z nich sme 40 prijali. Problém je, že Nitra preberá takmer všetkých pacientov z najviac postihnutého kraja. Aj Dáta bez pátosu mi potvrdili, že taký vysoký výskyt ochorenia, aký má momentálne Nitriansky kraj, mala na Slovensku a v Česku len Opava, a to v najhoršom období v Česku. Sú to rekordné čísla. A všetci pacienti z kraja sú sústredení k nám a do Nových Zámkov. Okolité, najmä súkromné nemocnice sa tvária, ako by sa ich to netýkalo.

Koľko máte momentálne pacientov?

K 2. januáru bolo v Nitre 236 pacientov. Pár ich je aj na Zobore, ale väčšina je u nás. Napríklad z prehľadov Dáta bez pátosu má nemocnica v Leviciach 34, Topoľčany 27 a Galanta 35 pacientov. Vyťaženosť k celkovému počtu lôžok ukazuje, že Nitra má 30 percent zo všetkých lôžok obsadených covidovými pacientmi. Levice majú 11 percent, Topoľčany deväť a Galanta osem percent.

Ministerstvo zdravotníctva má zriadenú skupinu, ktorá sa stará o presun pacientov a ich smerovanie do nemocníc, kde majú voľnejšie kapacity. Prečo to v Nitrianskom kraji nefunguje?

Viackrát som o tom hovoril so štátnym tajomníkom Petrom Stachurom, ktorý to má na starosti. Odpoveď ministerstva je, že malé nemocnice sa vyhovárajú na nedostatok personálu. Ale našej nemocnice sa nik nepýta, koľko máme personálu.

https://dennikn.sk/2210615/visolajsky-caka-nas-najtazsi-tyzden-v-nemocniciach-su-ludia-ktori-na-vianoce-nedodrziavali-opatrenia/?ref=mpm

 

Takze maju dve nemocnice v Nitre. A ze nestiha nitrianske krematorium, to je kvolitomu, ze beru klientov zo stredneho Slovenska,lebo tam je len krematorium v BB aj ta ma stale jednu pec pokazenu. Nitre uz zacala brat klientov Bratislava. Inak na vychod dalej uz je len v KE krematorium.

Citát

Na Slovensku sa nachádzajú krematóriá v Bratislave (pozri Krematórium a Urnový háj v Bratislave), Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a Nových Zámkoch, Nitre a už aj v Leviciach. Zroj wiki

nitra.png

 

Citát

V Galante vznikne druhá covidová nemocnica, ktorá má pomôcť preťaženej Nitre. Patrí do siete súkromných nemocníc Svet zdravia skupiny Penta, ktorá sa dohodla s ministerstvo zdravotníctva. Pacienti z Galanty s inými diagnózami sa presunú do nemocníc v Trnave, Nitre, Topoľčanoch, Nových Zámkoch a v Bratislave. Zdroj dennikN

Bude to taka ista nemocnica ako v NMnV.

https://databezpatosu.sk/2021/01/01/silvestrovske-cisla-presne-takto-sme-to-nechceli/

Je to situacia v nemocniciach z minuleho tyzdna,teda cerstve. Inak na Gemeri uz len Revuca ma volnu kapacitu 5 miest, RV a RS su plne. Iste to reprofilizovat este vedia a myslim si aj budu musiet.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co sa tyka diskutovanych covid vakcin od Pfizer, tak ja som take pragmaticke hovado: zaujima ma hlavne ucinnost a bezpecnost predavanych vakcin, nie moralna bezuhonnost firmy, ktoru ani neviem kompetetne zhodnotit.

V tomto ohlade som trochu spozornel, ked sef Pfizeru predal vacsinu svojich akcii Pfizer, a to v den vyhlasenia bezpecnosti testov (11. november) - co je teda moralne konflikt zaujmov jak svina.

Ale cena akcii dalej rastla az do kulminacie 8.decembra a aj monetalne je este stale o nieco vyssia. Vakcina sa uz medzicasom aplikovala v takych astronomickych mnozstvach, ze je prakticky nemozne, aby ostali skryte nejake kratkodobe vedlajsie ucinky. Odvazil by som si odkonca typnut, ze bezpecnost tejto vakciny bude vyssia ako priemer vakcin, co som doteraz dostal.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 3. 1. 2021 at 19:01, electric blue napísal:

mimochodom aké sú prognózy na január, úmrtnosti na covid na Sk? 

Dňa 3. 1. 2021 at 20:45, tyso napísal:

3000 mrtvych je moznych, ale je to podla mna horny odhad. bohuzial este to minimalne tri tyzdne porastie. A tak mozeme cakat denne cez 100 a to dava spodny odhad 2000+,  

Ehm, januar ma 31 dni. Pokial bude denne cez 100, tak to bude viacej ako 3000, nie ?

Udaje medzi sviatkami mozu byt rozlietane, chcelo by to pockat tak tyzden na stabilizaciu. Moj odhad je, ze pocet umrti bude este tak tyzden-dva mierne rast. Potom to uz zavisi od sirenia nakazy, ale aj v optimistickom scenari to bude klesat skor pomaly. Ja by som si typol tych 3000 za januar.

Pokial su zdravotnicke sluzby na Slovensku na hranici pred kolapsom, tak horny odhad v pripade zahltenia bude vysoky, pretoze vyznamne stupne percentualna smrtnost ochorenia. Pokial je cca. 500 covid hospitalizovanych na milion obyvatelov naozaj limit, tak to vypoveda o tom, jak zalostne je na tom slovenske zdravotnictvo: cesko malo hospitalizovany skoro dvojnasobny pocet na milion obyvatelov a ustali to.

Pocet zaregistrovanych covid obeti pritom asi bude mensi ako celkovy pocet obeti. Neviem nakolko ma Cesko odlisne kriteria umrtia na covid, ale podla ich statistiky je celkovy narast moratlity 1.5 az 2-krat vacsi, ako evidovany pocet covid umrti: https://www.idnes.cz/technet/veda/umrtnost-covid-podzim-cr-cesky-statisticky-urad-nadumrti.A201201_111805_veda_mla (obdobny celkovy pocet tyzdenych umrti na Slovensku sa mi nepodarilo dohladat).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 29. 12. 2020 at 13:03, tyso napísal:

Kazdy si to moze overit.

a smiley predviedol  ze hlavne nechape co data znamenaju,    7 dni pred 15.12    pocet mrtvych 205,    7 dni od 15.12   pocet mrtvych 367.   

Ano, kazdy si moze overit, ze tvoje tvrdenie nebolo, ze 7 dni pred 15.12 bude pocet mrtvych mensi ako 7 dni od 15.12.

Tvoje tvrdenie bolo, ze to bude rast po 15.12, citujem:

Dňa 6. 12. 2020 at 19:22, tyso napísal:

smiley, tak nech to mame jednoduche, ty hovoris ze po 15.12 bude pocet umrti klesat, ja hovorim ze bude rast.   pockame este tyzden nech mame 7 dnovy priemer a bude to jasne.

v obdobi 7 dni po 15.12. nerastol ani pocet umrti, ani ich 7-dnove priemery (ktore si podvrhol).

 

blabla.png

Citát

15-12-2020 1309 58
16-12-2020 1378 69
17-12-2020 1440 62
18-12-2020 1510 70
19-12-2020 1555 45
20-12-2020 1618 63
21-12-2020 1618 0

Zdroj: https://mapa.covid.chat/export/csv

Tym by som uzavrel tuto "intelektualnu" polemiku, ci 1+1=2.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley,  tak este raz :  Aky je podla teba pocet umrti tyzden PRED 15.12 ?   A aky je pocet tyzden po 15.12  ?  ( a 7 dnovy priemer sa robi tak ze zoberies 7 hodnot a podelis 7 :) ) ,   to snad zvladnes.  Napisal som 7 dnovy priemer prave preto ze denne zmeny zavisia od vselicoho a sami o sebe nemaju ziadnu zmysluplnu hodnotu.

Ak je cislo vacsie je to rast ? 

A ak sa tvaris ako znalec udajov,  aky ma zmysel hladat trendy v dennych variaciach ?   A ked narastie pocet umrti skoro dvojnasobne a ty obhajujes ze trend je klesajuci, tak si sa tak diskvalifikoval ze sa ani sam nemozes brat vazne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ani nerozumiem moc k danej téme ale napíšem skúsenosti zo včerajška, moj príbuzní robí z jednej nemenovanej firme tu u nás včera testovali zamestnancov danej firmy  otestovali 1100 zamestnancov a pozitívnych vraj boli len štyria , a teraz ja pýtam možu byť zo 1100 testov len štyria pozitívny , pri dnešných číslach??  Tak tu niekto poriadne klame buď nie je toľko nakazených ako uvádzajú ale tomu moc neverím lebo potom by neskolabovali  nemocnice alebo veľké firmy úmyselne zavádzajú a klamú čo sa týka nakazených ,ale pri takom postupe k veci v živote s tým covidom neskončíme lebo tutláme a zavádzame, ja a čo povrávajú ešte aj zastrašujú zamestnancov niektoré firmy aby boli ticho lebo ináč dostanú výpoveď. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja nechápem, čo sa tu natahujete, po 15.12 je rastuci trend DO KONCA ROKA. Dôležité je dodať DO akého obdobia. Smiley ukazuje kratkodobu korekciu v trvani 5 dni. No a tým argumentuje, je smiešne, že ten čo  odhadoval pokles do KONCA ROKA tu rozdáva rozumy, no ale to je signifikatné...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

boss,  v com je presne  problem ?   Testovanie ludi PCR a Ag nie je testovanie na nahodnej vzorke, testujes ludi co sa dostali do  styku s nakazenym alebo maju priznaky.  Logicky tak dostavas ovela vyssie hodnoty.    Ak testujes zamestnacov tak vysledok by mal byt blizky  ( a o nieco nizssi ako nahodna vzorka) ako incidencia.  Neviem o akom okrese hovoris ale  napriklad Trencin ma cca 500 incidenciu na 100 tis ludi a teda by sa dalo cakat 5,5 nakazenych na takejto vzorke,  V bratislave tak 2.  

 Ale okrem toho hra ulohu aj samotny test a jeho kvalita,   bez doplnujucich info  to teda nevyzera na umyselne zavadzanie.

robopol,  smiley sa demaskoval.  Ja uz ho neberiem vazne.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja neviem ani nejdem tu baviť o testoch lebo nie som doma v danej téme, len poukazujem na to že s tým vírusom nakazíte napr. reštaurácií na lyžovačke atd atď ale vo firmách alebo vo firemných autobusoch ani náhodou. podľa toho vlastne v robote ste chránený pred vírusom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nedávno som videl dokument o vymierani:

https://www.freefilm.to/film/extinction-the-facts

V nej sa nachádza aj hypotéza, že pandémie budú narastať v súvislosti so zaberaním ekosystémov rôznych druhov, čím sa zvyšuje šanca na prenos vírusu na človeka, ono to dáva logiku populácia je naozaj obrovská a problémy sa tu začínajú rast, no zdá sa sa, že tam tiež bude exponenciála.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

boss,   jasne ze sa aj v robote mozes nakazit.   A keby sme chceli skutocny lockdown tak treba zavriet aj firmy.   Ale to uz ma blizko k ekonomickej katastrofe.   To co sa da spravit je ale obmedzit stretavanie ludi vo firme tak aby sirenie nebolo na vsetkych ale na maly tim.  Ak by sa tych 1100 denne stretlo v zasadacke na 15 minut, tak pojde o supersirenie. Staci jeden a nakazi vsetkych.  Ale ak ich dokazes oddelit tak sirenie bude len v malom kolektive.  

Robopol,  samotne zaberanie ekosystemov asi nie je ten hlavny  problem,  problem je ak mas blizky styk so zvieratami a pripadne ich este konzumujes.  Preto su trhy v cine o niekolko radov rizikovejsie ako to ze sa rozrastie mesto.   Velka populacia je urcite cinitel, ktory pomaha sireniu.  Dalsi problem je rychla doprava.  Ak dnes nakazeny moze byt za par hodin na druhom konci sveta, tak  to to znamena globalizaciu problemu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono sa to všetko dalo (reštauracie...) okrem masových akcii ustriehnut, keby však reagovali už pri nižžších číslach a efektívnymi opatreniami, teraz sú čísla zlé a polovičné riešenia nám len kupujú krátkodobe čas, to je už ale dôsledok nezvladnutia situácie ľudmi aj vládou.

Pozri si ten dokument, nie je to len o konzumácii, zvierata lovia, napr. šupinavce, v tom dokumente to máš vysvetlené ako k tomu dochádza, ked zaberieš miesto v ekosystéme zvieratam prides predsa do styku, či lovom, opracovaním,  potom tam nabehnu polnohospodárske zvierata, ktoré sa môžu infikovať, atď.. Nedostatočná hygiena a masívny styk s druhmi na pokraji vyhynutia.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

okres Nitra, Šaľa, Galanta, NZ je covidová situácia momentálne dosť napätá.
nitrianska nemocnica varuje, keď len tam niekto nemusí úplne nutne, nech nejde, jediné krematórium v okolí je v Nových Zámkoch, známy, ktorý tam s pohrebákom jazdí tridsať rokov, hovorí, že toto ešte nebolo... nemajú kam dávať mŕtvych, je tam pristavený mraziaci kamión. bratovi včera volali z ordinácie, kam chodí roky, že nemá prísť, lebo pán doktor v nedeľu umrel na covid.
druhý lekár, spolužiak, je s covidom v nemocnici, ešte v sobotu spolu boli,
dcéra mala ísť osláviť nejaké babské narodeniny, aby sa s tým nezahrávali, odišli všetky na test, všetky negatívne, jedna z nich doniesla predsa len covid domov, otec je už po smrti. ten mŕtvy lekár, potvrdené z dvoch strán. a tak.
pred pol rokom sme neverili talianom, pozerala som ako puk, keď tajne nafilmovali, ako sa pri druhej vlne v Kazachstane v stepiach otvárajú nové cintoríny, ešte aj vtedy to bolo od nás ďaleko.  karanténa je pre srandu králikom, Pfizerom sa nechcú očkovať ani američania, ... a tak.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vysiel novy stromček ku 03.01.2020. Vsetko je cierne. Ale na okresnej urovni je Roznava v 4 stupnit. A potom priblizne rovnako su porozhadzovane okresy medzi 5,6 a7 stupen. 

Urobil som si excelovsku tabulku za vsetky okresy,kde su hospitalizovani, pozitivni za 14 dni, nad 65 rokov. A rozne pomerove ukazovatele. Len je tam 81 riadkov a nechcem to tu davat ako obrazok,lebo to bude male necitatelne. Da sa tu pridat,ja vlastne to mam Open dokument zosit. 

V pomere hospitalyzovanych ku 65 rocnym a viac je najhorsia Detva(Krupina, Snina) . 86hosp/12 nad 65r.   ,pritom v Detve bolo pozitivnych za 14 dni 147 ludi. Opakom su KE oni maju 10/266,neviem ci za KE su spravne cisla(tam to su cisla asi za cele KE aj KE okres),ale podobne to je aj NZ 6/105 ci v RS 3/43.

Za cele Slovensko vyslo hospitalizovanych 1859 ludi.

V 14 dnovej incidencii na 100 000 je najhorsia Nitra 1487, najlepsie Namestovo 114,5, BanStiavnica 149, ostatne uz maju cca 300 a daleko viac.

Namestovo malo za 14 dni pozitivnych 72 z toho 6 nad 65 rokov a v nemocnici lezi 36 ludi.

Dalsi pomer mam hospitalizovanych k pozitivnym za 14 dni. tam je najhorsia Snina 67 hospitalizovanch / 95 pozitivnych 70,5%, podobne su na tom Detva a Namestovo. Opak su  KE  0,36% kde je 10 hospit na 2785 pozitivnych, tiez su tu dobre NZ a RS.

https://korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/

Posledny je pomer nad 65 rokov ku pozitivnych,to je vypocitane aj vstromceku. Tu najlepsie je KysNM 13/208 6% a najhorsie Medzilaborce 25/56 44,6%, druha Revuca ma 35%.

 

V mojich prilohach je ta tabulka,tu ju nezobrazuje.

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes so dostala správu od zariadenia,kde je môj otec. Potom mi riaditeľ aj osobne volal. Vraj všetci do jedného, aj zamestnanci, aj klienti, majú pozitívne PCR testy, robili im aj CRP (ten zápalová marker), ten tatko vraj mal tak "na hrane", tesne pod hranicou. Tak už len dúfať, že to ustoja. zatiaľ vraj nikto nemá horúčky a ani nejaké vážnejšie symptómy...tak nech im to tak aj vydrží. 

nechcem vidieť, čo ma čaká na očnom, ak teda mi nepošlú správu či nezavolajú, že sa moja injekcia zasa odkladá - ako vlani. naposledy to tam bolo božie dopustenie, vždy treba čakať, niekedy aj dlho, ale vždy je kam si sadnúť, naposledy (december) úplný blázinec,  tam bola plná chodba aj celé poschodie, aj nás "pyžamákov", ale aj ľudí zvonka, ja osobne som celý čas čakania vonku na injekciu stála, občas som si šla sadnúť na schody do chodby, a ked už mi to nedalo a spýtala som sa na recepcii, čo sa to deje, povedali mi, že v Trnave dali nemocnicu do karantény, tak všetko z Trnavy a čo patrilo k trnavskej nemocnici, prelifrovali k nám. No super, tak teraz nám asi aj Nitra pribudne, a budeme v pyžamách čakať aj dolu vo vestibule. Načo sa potom prezliekať a prezúvať musíme, ked sa miešame s tými zvonka, to by som fakt rada vedela.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov