Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

odporucam tu pritomnej vakcina lobby a odbornikom na grafy a pantetu na "rozumne" opatrenia, aby si pozreli vcerajsiu relaciu na CT 2 "Spanielska chripka".....bolo to nejako poobede...cca 15:00.....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, Sniper napísal:

Taliansko opäť smeruje k najhoršiemu

https://svet.sme.sk/c/22536879/taliani-premrhali-poucenie-z-prvej-vlny-pandemie.html

Podobná, ak nie rovnaká situácia by sa dala nájsť v mnohých iných krajinách, vrátane Slovenska.

Vyzerá to tak, že je v podstate jedno, aké opatrenia sa robia, skôr či neskôr sa to všade zvrhne. 

To je aj môj názor.

Dňa 11. 11. 2020 at 14:31, Tono napísal:

Z matematického modelu som si urobil prognózu pre Estónsko, Lotyšsko, Bulharsko, Rumunsko, Nemecko, Francúzko a Španielsklo. Dnes 11.11.2020, sme na x ovej osi na 150 dni.

Krajiny_diff.jpg

 

V tom odkaze sa to vyvíja dosť podobne, ako podla modelu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zopakuj nám radsej odpovede na otazky?

Princíp superinfekcie som tu dokonca dával ja. vtedy sa lokálne zvyšuje virulencia. Virulencia sa zvyšuje, keď začína rásť populácia vírusu a opatrenia sú neúčinné, teda tu nie je faktor malo žradla, ale to, že sa neeliminujú agresivnejšie kmene vírusu. Môžu sa šíriť. To je úplne inak ako vypisuje tvoj "odborník" osel. cz. To, že tu postuješ konšpiračné weby svedčí o tvojej výbave vela.

Takže, čo je tu neodborne ty truhlik? Ja som ti našiel aj citat z wiki, kde je presne veta o ADE v súvislosti s covid. Je to hypotéza a lokálne to môže narobiť problémy. Takže nám ty velký odbornik presne napíš, kde konkretne som ja nieco neprvadivé napísal? A ja tu dokonca nezastvam a nepíšem politické sračky ako ty, informátor a další idioti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Matovicovci sa dohodli na dalsom plosnom testovani,zrejme viac kvol, ked Sulikovi nakazal nakupit 16 milionov testov po tyzdnoch  po 4miliony. Som zvedavy ako to chce realizovat. 

Ake bonusy pripravi pre poslusnych na Vianoce. Ajstarostom by nejake balicky mal nachystat.

Uz testuju PCR testami len priznakovych ,chorych. Mozno (hlavne na Orave) ani nechcu kontakty nejak testovat,lebo by nejake "zvyskovy virus" mohli mat v sebe. Proste aby boli nizsie cisla.

Kontakty s PCR tesovanym maju ostat len v karantene. Ak by sa im pohorsil zdravotny stav mozno vtedy ho otestuju. Zajtra ma dat Marek cisla aj testovanych na AG testy(mozno za tento tyzden,ci aj minuly). Teda moze po testoch vyjst priemer na den nad 2000-2200. Teda pod vplyvom mensieho locdownu a super uspesneho testovania to od najvyssej hodnoty kleslo mozno o 20%. A ,ze to bola superuspesna akcia,si ju zopakujete opat.  

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kedze v utorok bol statny sviatok, tak som stredotyzdnove grafy posunul radsej na stvrtok. Nakazlivost v Cesku zliezla az ku znizovaniu na polovicu kazdy mesiac. Nakazlivost na Slovensku (14-denny fit) klesla do neutralneho konstatneho poctu nakazenych (zase som kvoli nim musel posuvat graf dole). Po vyse dvoch tyzdnoch nie je vidiet jasny signal od plosneho testovania a nakazlivost klesa pomalsie ako v Cesku. Co samozrejme nedokazuje, ze plosne testovanie nemohlo mat ziaden ucinok (napriklad zdokonalenim testovania/trasovania tam, kde to preukazatelne drhlo).

growth-rate-14.png

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley. ked ta otestuju a vylezies medzi ludi ako Kotleba, tak ziadne testovanie nepomoze.   Testovanie, trasovanie  to je vsetko o podpore, ale ked mas socialny distanc, umyvas si ruky a tam kde sa neda dodrzat distanc ma rusku, to je najsilnejsie opatrenie.  

A ano, vakcina je gamechanger,  to naozaj doma neurobis.  Ale toto je prvy krat co bude vakcina pocas pandemie,   ebolu aj sars zvladli prave tie jednoduchsie pravidla. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo,   podla odkazov  je ADE o kus zlozitejsie.  Ale take silne tvrdenie ze vakcinacia proti chripke je dovod na zvysenu umrtnost je nepodlozene a patri naozaj len do zjem aj vlek.  A uci sa na kazdej skole ze korelacia nie je kauzalita.

Ak teda robis ockovaciu kampan pre starsich ludi a ti potom pri epidemii covidu zomieraju, tak  je to velmi pochybna kauzalita.    Kauzalny dovod je vek,  pretoze su ohrozenejsi tak dostali ockovanie na chripku a preto ich aj covid viac ohrozuje.

  Ak to chapem spravne ( a skutocne som si nie uplne isty)  tak  jedna cast imunitneho retazca  (makrofagy) sa pri predchadzajucich infekciach moze vyvinut tak ze zachyti virus ale nezneskodni ho.  A tak sa priamo nakazi a nasledne rozpadne.   Co sposobi nasledne cytokinovu burku a moze pacienta zabit. ( hyperreakcia imunity).

A tak predpokladam ze klinicky obraz pri posobeni ADE je iny ako bezny covid,  neslo by len o zapal pluc ale multiorganove zapaly.   A to by nam patologia prezradila uz davno. 

Z mechanizmu posobenia je inak jasne, ze   je jedno ci si bol vakcinovany alebo si chripku  prekonal, dosledky na ADE su rovnake.  Ale riziko je pri vakcinacii na chripku a naslednej nakaze inym kmenom chripky,  koronavirus je dost odlisny a na rychlo som nenasiel ziadnu serioznu studiu ktora by to tvrdila na zaklade aspon in vitro.

 

 

 

https://www.globaltimes.cn/content/1200686.shtml

https://academic.oup.com/jid/article/222/12/1946/5891764

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 51 minútami, tyso napísal:

smiley. ked ta otestuju a vylezies medzi ludi ako Kotleba, tak ziadne testovanie nepomoze.   Testovanie, trasovanie  to je vsetko o podpore, ale ked mas socialny distanc, umyvas si ruky a tam kde sa neda dodrzat distanc ma rusku, to je najsilnejsie opatrenie.  

A ano, vakcina je gamechanger,  to naozaj doma neurobis.  Ale toto je prvy krat co bude vakcina pocas pandemie,   ebolu aj sars zvladli prave tie jednoduchsie pravidla. 

Ono tak ani nejde o to, comu ty veris, skor o fakty. Mesto New York ma porovnatelny pocet obyvatelov ako Slovensko, maju tam na testovanie/trasovanie nasadenych 10-nasobne viac ludi na Slovensku, a doteraz su flat, bez druhej vlny.

SARS ma reprodukcne cislo  R 0.19 az 1.08, Ebola  R 1.5 az 1.9 (aj to v Afrike, nikdy nemala potencial stat epidemiou vo vyspelych krajinach). Takze nie jednoduche pravidla, ale mensie reprodukcne cisla sposobili, ze sa to viacej nerozsirilo. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley,  ja nespochybnujem ze trasovanie a testovanie pomaha,   len to davam to kontextu.  Vysledok tohto procesu je izolacia (karantena)  co je hranicny pripad socialneho distancu.   A tak vdaka technike mozeme byt efektivnejsi.  Ale ked tu karantenu nedodrzis, tak to bolo nanic.   A ak by sa kazdy naozaj drzal  tie 2 metre daleko od ostatnych,  dezinfikoval si ruky ked sa nieco dotknes a nosil rusku ked sa musis k niekomu priblizit  tak by sa reprodukcne cislo drzalo ovela nizsie. 

A ci mal SARS potencial ?  to netusim,  ale kedze sa ho podarilo zastavit v ohniskach, tak to nastastie nemusime riesit.  Ebola sa nastastie neprenasa vzduchom a tak je pravda ze bola menej rizikova pre nas,  ale v afrike to bola skutocna hrozba a zastavilo ju prave spravanie ludi, socialny distanc a umyvanie ruk.   (a okrem toho aj trasovanie a izolacia).   Reprodukcne cisla totiz nie su prirodne konstanty dane len virusom,   je to kombinacia vlastnosti virusu a spravania ludi.   A to spravanie ludi je zlozka, ktoru mozeme ovplyvnit.   Netusim preco fakt ze ludska zodpovednost ma realny dopad ta tak rozculuje ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Reprodukcne cislo je kombinacia vlastnosti virusu a spravania sa ludi. Pri covid je zlozka spravania sa virusu natolko dominatna, ze sa bez problemov rozsiril do celeho sveta, ziadna kultura (spravanie sa ludi) to nezastvilo. Keby to malo nakazlivost taku ako osypky, tak by sme si ani neskrtli- uz davno by bolo potom a pochovavali by sme to 0.5% az 5% svetovej populacie. Jak vravi Flegr, mame stastie, ze covid je len  "chipacek".

Ja sa pytam, na zaklade coho pises odvazne tvrdenia o  ruskach a umyvani ruk ako o  "najsilnejsich opatreniach"  ktore stiahnu reprodukcne cislo "ovela nizsie".  Growth rate Cesku klesla behom poslednych troch tyzdnov takme o 10 percentualnych bodov (od +7 az po -3) , bez toho, ze by sa zmenili ROR nariadenia. Ta studia, ktoru tu predkladas, hovori o ucinku opatreni na urovni 2 percentualnych bodov, teda skoro o rad nizsie.

Nespochybnujem, ze dopad existuje, diskusia je o jeho realnej miere.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

27 minutes ago, smiley said:

odvazne tvrdenia o  ruskach a umyvani ruk ako o  "najsilnejsich opatreniach"  ktore stiahnu reprodukcne cislo "ovela nizsie".

plus socialny distanc.   A najsilnejsie su preto ze vlastne ziadne ine nie su.   Vyhravaju kontumacne.   Vladne opatrenia o zatvarani ovplyvnuju socialny kontakt,  ak sa nemenia tak vsetky ostatne premenne su v spravani ludi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Socialny dištanct. teda lockdown nemá o rád nižšiu účinnosť, ale presne takú akú ukazujú grafy, teda najväčšiu. U nás bolo zavedené plošné testovanie + lockdown a ich účinnosť je tiež vidieť niekde na úrovni 30-50%. Pokial sa však zruší lockdown, potom samotne testovanie následný rast nezastavi.

Tyso

Lockdown spôsobil pokles, samozrejme, že sa češi zľakli a dodržujú ROR viac, self lockdown

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, ale Matovič sa nazaujíma o alternatívne postupy, chce niečo zmeniť s deravými testami, keby konečne niekto oslovil MIT a stiahol tu neuronovu siet, mohli sme urobit lepší viacvrstvový test a nie sa tu spoliehať na babky jasnovidky ako je Matovič a jeho zoo.

ten by najradšej testoval celé slovensko čo tyžden, šielenec.

https://www.mobihealthnews.com/news/mit-researchers-ai-model-detects-covid-19-listening-coughs

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemozes sa nakazyt s niekym, s kym neprides do styku - socialny distanc je 100% ucinny. Je ale velky rozdiel ci ma vytrasuju + pozitvne otestuju a ja sa izolujem na tyzden, ako ked mat byt izolovany rok.

Nariadenia sa v Cesku sakra zmenili, vsak od polovicky oktobra tam je lockdown, ktory sa nenazyva lockdownom, zhruba odvtedy do zacala nakazlivost strmo padat dole. Zahada skor je, preco to zaciatkom oktobra tak strmo vyletelo hore, ked uz vtedy sa zacinali zavadzat opatrenia, napriklad tie tvoje ucinne rusky. Na sirenie nakazy vyznamne vlyva napriklad pocasie (teplota, vlhkost, dazd)  - Flegr dokonca predepovedal tretiu vlnu do chripkoveho obdobia.

Neviem, ci sa cesi zlakli. Staci sa pozriet na diskusie v OSEL, kde polovicka z nich popiera, ze 1+1=2 (exponencialny priebeh) a neveri, ze cesko ma problem, vid. https://www.osel.cz/11447-jak-pokracuje-vyvoj-epidemie-v-cesku.html#poradna_kotva

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V Cesku ako aj na Orave videli mrtvych medzi sebou, aj stav nemocnic tak to zacali brat viac vazne.

https://domov.sme.sk/c/22537832/testovanie-koronovirus-plosne-okres-vyvoj.html

Grafy su relativne na hovno. Lebo nevieme kolko testovali PCR testami. To za okresy nemas. Mas pozitivnych na 10 000,aleby sa to aj podelit PCR testami na 10 000 a videli by sme ako to je. Kde odhalia kolkych na jeden PCR.  Resp.opacne urobit podiel a uvidis,kde na kolko PCR testov  potrebovali na odhalenie jedneho pozitivneho. 

A kedze si myslim, ze matovic je manipulator(klamar) to by sme videli ine grafy. Resp. na Orave testovali velmi PCR pred pilotom, potom sa na to vykaslali. Otom nepriamo rozprava hygienicka z Dolneho Kubina(teraz maju ovela menej prace). Ale aj hygienicka z Vranova ,ze tam maju niekolko dni nad 30% pozitivnych z PCR.

 

Smiley, kolko si myslis,ze by sme mali dnes pozitivnych,ze by sa testovalo v normalny den tych 12 000 co bol asi vrchol,kym neboli samoplatcovia. Kolko by bolo PCR testov pozitivnych? Myslim,keby nebolo plosne testovanie PCR testami? Kolko ludi  hospitalizovani? A strelit mozes aj kolko mrtvych?

Pytam sa ta to,lebo sa mi tie tvoje grafy vcelku pozdavaju.

--------------

Asi som dal blbe otazky,nemas udaje o faktoch. Priklad riaditel v nemocnici vo vranove,povedal,ze za posledne dva dni im umreli 6 ludia v nemocnici(traja z DSS)(ze vcera bolo na celom Slovensku nula,este aj teraz je),pritom hlasenie DSS ze im s covidom umrelo 5,1 nemal pozitivny test- teda siesty. DSS zistila ,ze tam ma 150 pozitivnych v nedelu.

---

Chcel som sa ta opytat,len "jednoduchu" otazku,tvoj odhad okolko zmenilo situaciu matovicove AG testovanie? o 60% dole, ci pridalo 10%?

Lebo tak ako to robi premier,posuniem smileyho graf za slovensko o dva tyzdne naspat, asi ta ceska ciara je ovela kolmejsia dole ale aj ovela skorej. A to sme prijmali lockdown skor. Vysvetlenie - Cesko bolo relativne rovnomerne zamorene. Cez Slovensko sa to bude asi prelievat sever juh a myslim aj naspat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak viem o partii ciganov ,co zatepluju a robia stierky na Orave(inak mi aj pisal som mu poslal danove priznanie 2.11,ze sa zastavi 14.11,neprisiel). Pred pilotom sa asi vratili, v I.plosnom testovani v Jeslave je 16 pozitivnych - odtial je ta partia. Teda ak sa nemylim, mozno to testovanie ako pomohlo Orave aj na Gemeru. Ved uvidime Jelsava II.kolo nemala bude mat tretie.

Dnes aj predtym hrbom,RA ma 40 000 obyvatelov, teda za 7 dni mame 16 pozitivnych, na toto treba robit plosne testovanie? Ag testoch nasli 58. 

 

 

jelsava.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov