Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

No to je chyba, ona už je lepšia. Nehovorím o fejkoch, kde sa predáva niečo, čo nezodpoveda prezentu. Dnes skoro nikto nepostihuje firmy za klamlivu reklamu. To by musel byt velky priekak aby sa to riešilo. Skutočne dobre vytrenovana AI je v mnohých oblastiach dnes lepšia ako akýkolvek odborník. To sa dá využiť všemožne, na rôzne veci a diagnostiky, aj sa pomaličky to rozbieha, zaujímavé, že čína je znova na tom lepšie ako akakolvek ina krajina na svete.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 29 minútami, robopol napísal:

No to je chyba, ona už je lepšia. 

Ako chceš trénovať umelú inteligenciu na niečo, čo je pre nás dnes nové? Po odznení pandémie Covid budú aj matematické modely pandémie Covid na 100% úspešné. Nabudúce tu už možno nebude pandémia Covid, ale niečo celkom iné.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mohol by tu niekto v jednoduchosti odpovedať, na akom princípe funguje očkovacia látka ? Mne to pripadá ako  genetická modifikácia. Telo si predsa nedokáže samo vyrobiť protilátku na Covid, či ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

presne na tom principe,  ockovacia latka je "neskodny covid" na ktory su telo vytvori protilatky.  keby to telo nedokazalo, tak by kazdy na covid zomrel.   A ked sa takyto zneskodneny covid dostane do tela, tak telo zacne produkovat najprv obecne protilatky a  neskor aj specificke, ktore zneskodnuju priamo len covid  ( ano to nas imunitny system dokaze,)  a navyse si vzorku takychto protilatok telo odlozi a ak sa neskor stretne s covidom este raz tak uz ich vie vytvarat rychlo a vela.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

"Takýmto spoločným úsilím by sme mohli dostať viac slobody," povedal Matovič. Aby mohli prevádzky zostať otvorené, malo by sa takéto testovanie opakovať približne po troch týždňoch a prístup do kín, divadiel či plavární by mali iba ľudia s aktuálnym certifikátom. Prvé testovanie by chcel premiér uskutočniť v závere novembra.

Čítajte viac: https://ekonomika.sme.sk/c/22532185/premier-ponukol-odvetviam-postihnutym-koronakrizou-komunitne-testovanie.html?ref=tit

Psychopatovi dosli 500 eurove bankovky? Jeho minister zdravotnictva nevie zapezpecit zdravotnikov pre 40 odbernych miest a maju si to zariadit fitnescentra.  Ci kluby,inak DAC to aj chcel,len ich zrusil,zakazal im to robit,asi nechceli celoplosne.

 

Preco Matovic zrusil II.kolo v 25 okresoch? Bolo mu luto 500 eurovych bankoviek? Zahrava sa takto s nasimi zivotmi? Ze maju si to zabezpecit skoly. 

Teda v com je problem? Matovicovi to tak fasa islo,ludia ako divi stali v niekolkohodinovych radach. Postali by isto zas. Ozaj ide o tych 500 euro co zaplati tak 15 000 zdravotnikom? A chce aby to robili "dobrovolne" - zadarmo? A teda ak to nebude, bude to kvoli fitnesakom cosi to nevedia zabezpecit zdravotnikov a timy dobrovolne zadarmo.

Najprv,ze dva tyzdne za sebou aby to malo zmysel. Na polovici uzemia to po tyzdni zrusi. Aby laicky epidemiolog prisiel snovym riesenim.

Citát

"Takýmto spoločným úsilím by sme mohli dostať viac slobody," povedal Matovič. Aby mohli prevádzky zostať otvorené, malo by sa takéto testovanie opakovať približne po troch týždňoch a prístup do kín, divadiel či plavární by mali iba ľudia s aktuálnym certifikátom. Prvé testovanie by chcel premiér uskutočniť v závere novembra.

Vraj priblizne po troch tyzdnoch.

Citát

Zástupcovia škôl, reštaurácií, hotelov či fitness centier by sa mali s premiérom stretnúť znova vo štvrtok a v piatok premiér oznámi konečné rozhodnutie.

Ja si myslim, ze kludne by som pockal tie dva tri tyzdne aby sme videli, ci to ma vyznam. Inak kto je zastupca skol? ZRPS, ci samospravi? Uz sa o to nechce starat psedoepidemiolog? Ten holohlavy minister tam este sedi? Vlastne su dvaja. A naco?

Citát

 

„Štát nám neponúkol nič,“ hodnotí aktuálnu situáciu Únia fitness centier Slovenska na sociálnej sieti. Vláda chce od prevádzkovateľov fitness centier zriadenie odberových miest počas chystaného plošného testovania 28 a 29. novembra, tvrdí únia.

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/568332-otvoria-sa-restauracie-hotely-a-posilnovne-rozhodnut-sa-ma-na-stretnuti-s-matovicom/

 


Treba pockat ako to dopadne v tych 500 obciach a tam to pootvarat. To by mohol byt taky pilotny projekt.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 hodinami, tyso napísal:

to je biologia strednej skoly, 

Nebude to asi také jednoduché. Je to jedna z možností ako pri klasickej chrípke. V súvislosti Covid sa spomína aj druhá možnosť mRNA. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buky, toto je princip. a potom prichadzaju detaily, napriklad chripka sa meni, voci prekonanej chripke si odolny ale kazdy rok pride niekolko novych kmenov. A voci nim nemas specificku imunitu, bud ju ziskas ockovanim alebo prekonanim chripky. 

a mRNA je len novy sposob nie zmena principu, doteraz bolo ockovanie zalozene na tom ze si dostal zneskodneny virus do krvi a mRNA je vlastne sposob ako zvysit ucinok tak ze tvoje telo zacne vyrabat obal virusu samo, a tak je ockovanie ucinnejsie. mas viac vzoriek a dlhsie posobenie. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 31 minútami, tyso napísal:

 mRNA je len novy sposob 

Neviem, kde všade sa v medicíne používa, ale ide o podstatne odlišný spôsob. Nová vakcína má vraj 90% účinnosť. Uvidíme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, buky napísal:

Neviem, kde všade sa v medicíne používa, ale ide o podstatne odlišný spôsob. Nová vakcína má vraj 90% účinnosť. Uvidíme.

mRNA je jednovlaknova nukleová kyselina, slúži ako prepis na výrobu proteionov.

mRNA vakcíny obsahujú molekulu RNA, ktorá funguje ako recept na vytvorenie povrchového proteínu nového koronavírusu. Po tom, čo sa RNA dostane do buniek, bunky začnú vyrábať vírusový proteín, ktorý následne spustí imunitnú odpoveď organizmu.

Jee to iný spôsob .. Novšia verzia očkovania.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:)  buky  mam trochu pochyby o tom ze chapes o co ide,   ale pochopil si princip ?  

mRNA ockovanie je skutocne odlisne a ma vysoku ucinnost, ale princip zostava.  Ale pre istotu skusim zaklady :  Virus sa sklada z dvoch casti,  proteinovy obal a geneticka informacia,  proteinovy obal mu umozni sa do bunky dostat a geneticka informacia je pokyn pre bunku aby vyrabala nove virusy.   

Klasicke ockovanie doteraz malo dva bezne sposoby,  poslat do tela oslabeny virus ( napriklad s poskodenou DNA aby sa pomalsie siril ) alebo len mrtvy virus ( teda s nefunkcnou DNA ).  Vsetko ma svoje vyhody a nevyhody, ten prvy sposob buduje silnejsiu imunitnu odpoved ale zaroven ma silnejsie vedlajsie ucinky,  mrtvy virus naopak  a tak je potrebne viac kol ockovania a aj tak je imunitna odpoved slabsia.

A mRNA  je novy sposob,  posles do krvi priamo prikazy na tvorbu len obalu virusu ale nema jadro,  je to teda mrtvy virus ale pokial koluje v krvi mRNA  tak  sa to podoba zivemu virusu. ma to vyhody oboch sposobov,   silnejsia imunitna odpoved ( a teda vysssia ucinnost) a zaroven slabsie vedlajsie ucinky ( pretoze chyba DNA pripadne RNA virusu ).  A preto to vzbudilo nadsenie. 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Funguje to preto, lebo imunitny system práve kontroluje ten povrchový protein. Tvoje bunky vyrobia vlastne vykuchaný víris, iba jeho obal, a imunitny system sa ho naučí rozpoznávať.

Kedže ale je v celej kolonii vela kmeňov vírusu, nemusia až tak rýchlo mutovať, ale majú vyššiu viruelnciu a nákazlivosť ako chrípka, tak sa kompenzuje pomalša mutačná rýchlosť (ako u chrípky).

Práve preto sa ja domnievam, že nám to pomože iba dočasne, lebo sa objavia kmene, už aj sú tu kmene, ktoré majú modifikovaný proteinový obal a preto ich vakcína nezachyti. Bude neucinna.

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 21 hodinami, dead napísal:

Ockovanie bude s ohladom na ludi ako informator fungovat ako prirodzeny cynicky vyber :)

To bohuzial nie, pretoze aj u ockovania plati ten sexi slogan: "moje ockovanie chrani teba a tvoje ockovanie chrani mna". Pretoze jednak sa nemozu dat zaockovat ludia, ktorym to nedovoluje zdravotny jav, a aj pri zaockovanych to ma len 90% ucinnost.  Takze naozaj treba zaockovat plosne, aby nakaza nebola rozsirena.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 15 hodinami, robopol napísal:

ja naražam na to, že MIT publikovalo študiu o vycvičenej neuronovej sieti 15.9. To, že neuronova siet dokaže sa naučiť patterny zo zvukoveho zaznamu infikovaných sa podarilo. Prečo sa o to nezaujímajú?

Blizsie som to neanalyzoval, ale svietia mi tu hned dve vystrazne kontolky:

  1. Spomenutie neuronovej siete sa casto pouziva ako reklama, aby sa studia dostala do medii. Casto sa uvadza aj v pripadoch, ked vobec nie je potrebna - skratka to zlepsuje predajnost.
  2. Nevidel som, ze by bol pri sprave uvedeny najdolezitejsi udaj: aku ma test spolahlivost? Podobne ako pri AG testoch: kolko % falosne pozitivnych a falosne negativnych test vyprodukuje?

Podla mna sa o to nezaujimaju preto, ze studia bola urcena na to, aby prerazila do medii, ale asi nebude realne pouzitelna.

pred 20 hodinami, tyso napísal:

to je ten nestastny casovy posun, v sobotu mas data za piatok plus cosi za stvrtok, v utorok mas cosi z pondelka a cosi z nedele. su to mizerne data, taketo vykyvy sa potom dostanu aj do 7 dnovych priemerov. konzistente by sa dali porovnavat tyzdenne cisla ale tie su potom prilis hrube.

Jedntlive dni v tyzdni vykazuju naozaj rozne pocty pozitivnych v SR aj CR, a nejde len o vikend. Prave pracujem na tom, ako tie "vlnky" z mojich grafov vyfiltrovat tak, aby som nezmenil signal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

odkaz na štúdiu je verejny:

vyse 90% úspešnosť pri symp. pacientoch

blizku 100% pri asyptomatickych. Tu sú lepšie čísla ako majú napr. antigenove testy. Už len to, že tu je taká štúdia ma byt povinnosť preskúmať a urobiť väčšiu vzorku testovaných. No a úprimne ti to poviem takto bambulko, 100% lepši nástroj ako sú tieto derave testy. Neuronové siete sú dnes používané pri roznych diagnostikách v medicíne, takže to rozprávka nebude, MIT nie je SAV, teda ked niečo take zverejna tak tto dobre premysleli aj odskusali.

Citát

Results: When validated with subjects diagnosed using an official test, the model achieves COVID-19 sensitivity of 98.5% with a specificity of 94.2% (AUC: 0.97). For asymptomatic subjects it achieves sensitivity of 100% with a specificity of 83.2%. Conclusions: AI techniques can produce a free, non-invasive, real-time, any-time, instantly distributable, large-scale COVID-19 asymptomatic screening tool to augment current approaches in containing the spread of COVID-19.

https://www.embs.org/ojemb/articles/covid-19-artificial-intelligence-diagnosis-using-only-cough-recordings/?fbclid=IwAR2vZ0OiQcTB1SnbtzzzsjE-8CmX73UyZDq-qeQDXdci8Mgr3t_Lm-6Uxd0

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

5 minutes ago, smiley said:

Prave pracujem na tom, ako tie "vlnky" z mojich grafov vyfiltrovat tak, aby som nezmenil signal.

no, tak vela stastia.  Bolo by ale lepsie keby NCZI publikovalo raw data,

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 21 hodinami, tyso napísal:

Idealna predstava je ze spustis skutocne dobrovolne testovacie miesta a kazdy kto bude pozitivny sa rozhodne ist do karanteny.   Ale z nejakych divnych dovodov mam pocit ze na Slovensku by to takto nefungovalo. 

Je to taky paradox, ze bud "musis" ist na testovanie, ale pokial chces ist dobrovolne, tak musis zaplatit velku cenu za test. Ak nie zadarmo, tak PCR testy by mali byt aspon sa symbolicku cenu s tym, ze v pripade pozitivneho testu si cloveka zaeviduju a bude mat povinnost nastupit do karanteny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano, to je moznost, len sa zrejme zlakli nakladov,  jeden PCR test je 70 EUR.   Zrejme je jednoduchsie minut 100 milionov na plosne testovanie ako 100 milionov na bezplatne PCR testy.

Ale ked tu bol priklad cloveka  co bol na 90 percent nakazeny a ( cestoval v aute s nakazenym) a nic neurobil,  tak je to otazka ako by to pomohlo na Slovensku.  Zodpovednost voci ostatnym nie je bezna a ocenovana. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 16 hodinami, robopol napísal:

a matematik Kollar je prognostik? či iba nejaký teoretický snílek, čo vie používať rovnice a matematiku? ja neviem kto to je v skutočnosti, ani neviem aky je dobry, nie čo obkukal zo zahraničia.

Je tu nutna podmienka: ked niekto nevie spravne pouzivat matematicke metody, tak nemoze robit dobre prognozy.

Nazornym prikladom su napriklad ti epidemiologovia, co videli zaciatkou augusta nastup druhej vlny, ale aj Flegr, ktory zas prorokuje katastroficky nerealne cisla.

Pokial niekto ovlada dostatocne tieto matematicke metody a vie k tomu pouzit trochu sedliackeho rozumu (co je podla mna Kollarov pripad), tak vie spravitr korektnejsie predpovede, nez ako napriklad ta hyper-epidemiologicka kapacita z harvardu, ktora prokovala 50 000 mrtvych na Slovensku v prvej vlne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 13 minútami, robopol napísal:

No a sme doma: pre bezneho bezpriznakoveho cloveka je specifita iba 83.2% a to su este vysledky, ktore uvadzaju samotni autori, nie nezavisla studia.

Pripomen len, ze pri AG testoch sa specificita 98% produkujuca 8-nasobne menej falosne pozitivnych bola povazovana za prilis nizku.

Mozno by sa to dalo vyuzit tak, ze 2x to tyzdna vsetci povinne zakaslu do mobilov, pozitivny pojdu na AG test, a ti , co budu mat pozitivny aj AG test pojdu na PCR test a pozitivny do karanteny a na trasovanie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a co je ako lepsie pustit niekoho kto je skutocne chory, alebo nechat doma par ludi aj ked su neni chory? ty si najskor uvedom co tu pises. Neuronova siet sa dramaticky zlepší ked bude nasadená plosne.

Mohli sme byt skutočne prvý, Matovič by sa dostal na predne stranky sveta, keby miesto korejských testov sa dohodol na celoplošnom testovani a následne aj s využitím pre trasovanie, či odomknutie niektorých činnosti PRAVE vďaka umelej inteligencii. Lenže Matovič a spol ani len netuší, že také niečo na svete je.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Da sa to samozrejme rozne vyuzit, v kombinacii, ak nechceme uväzniť tolko ludi doma, tak na mieste by sa urobil pozitivnym antigenovy test, ak by sa potvrdil tak karantena. To sa stale dá urobit do budúcnosti. Máme kopu týchto antigenových testov. keby ukazal vysledok antigenu negativny, urobil by sa PCR test. Mozeme si vybrat lokalitu kde je to zle a ist tam urobit experiment s kontrolou PCR testami, kde by sme ďalej trenovali neuronovu siet, aby sa zlepšila špecificita. To je možné a veľmi pravdepdobne by sme ju vycvičili lepšie.

Teda kombinácia metód, rozumného postupu vie zvratit stále situáciu po celom svete.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov