Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

Zaujimave je, že v pondelok bolo malo testovaných v ČR aj v SR, to bud znamená, že viac už nebolo treba (trasovaním), nedostatkom ludi, či čoho, alebo dochádza k nejakej manipulácii? Bodaj by teda boli skutočne vierohodné tieto čísla, inak je tu prúser oveľa skor .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, to sedí, ale pondelok mal byt viac pretestovaný a teda hľadám dôvod prečo tak málo. V sobotu ale bolo pretestovaných viac ako obvykle. O dost viac. Možno by bolo vhodnejšie sledovať vývoj pozitivity (teda % ludi) nakazených pri testoch. Potom sú čísla o dosť horšie a testovanie teda pomohlo omnoho menej do 30%.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je ten nestastny casovy posun, v sobotu mas data za piatok plus cosi za stvrtok, v utorok mas cosi z pondelka a cosi z nedele. su to mizerne data, taketo vykyvy sa potom dostanu aj do 7 dnovych priemerov. konzistente by sa dali porovnavat tyzdenne cisla ale tie su potom prilis hrube.

 

a vyvoj pozitivity pri testoch len velmi volne suvisi s poctom nakazenych, pri pocte percento ci dve v populacii skutocne hovori len o kvalite trasovania

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Isteže to je skreslené, ale predpokladám, že fluktuácia v kvalite trasovania nebude velká, teda je celkom možné, že vývoj pozitivity je lepší ukazovateľ, pri tak výraznej zmene počtu testovaných. No a myslím, že kopmbinácia údajov počtu testovaných a vývoja pozitivity by dokázala vyrovnať nedostatky oboch grafov. To je zaujimavé vymysliet sposob ako tie dáta korigovat. Taká hruba predstava je táto, vleká báza testovaných a velká báza pozitivity ukazuje extremy, teda to číslo je horšie ako mala báza tesovaných a velka báza pozitivity, treba korigovat výsledky kombinácie údajov.

Asi najlepšie by bolo z počtu testovaných každý deň odfiltrovať všetky prípady trasovania, vypočítať pozitivitu zvyšnej vzorky a sledovať to. Alebo udávať štatistiky trasovania výhradne, teda počet trasovaných v danom dni a ich pozitivitu.

A  jasne je tam guláš, lebo PCR testy (ich vyhodnotenie trvá dlhšie).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, robopol napísal:

Tak ešte stále máš pocit, že vrchol nebol 29.10? Ale bol 6.11, ked na grafoch máš max 2519 zo 6.11. Ci podla teba je 2519>3363? 

Denné dáta počtu infikovaných podliehajú veľkej fluktuácii. Z maximálnej hodnoty v jednom dni 29.10, nemôžeš definovať vrchol krivky. Lepší výsledok ti dá priebeh odvodený z metódy najmenších štvorcov. Spravil som krivky pre Česko a Slovensko a porovnal som ich z krivkou modelu.Vrhol krivky je 2.11. Podľa modelu to je 7.11. Ak sa pozrieš na krivky, po  2.11. nastáva prudký pokles. To zrejme súvisí s karanténnymi opatreniami a na Slovensku s celoplošným testovaním. Uvidíme o pár dní, či 2.11 je definitívne vrchol druhej vlny. 

Horný graf je Česko, dolný Slovensko.

 

Cesko_test.jpg

Slovensko_test.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

29.10. bolo tono bola velká pozitivita a jedna z najvačích vzoriek testovaných. 30.10 bola este vačšia báza testovaných a menšia pozitivita testov. 3.11 bola a o 1/3 menšia báza, najvyššia pozitivita však. Ak by som bral do úvahy kombináciu tak 3.11. by MOŽNO presiahol vrchol 29.10. Ratat sa mi to však nechce.

Ty si však vyhodnocoval iba prirastky nakazených a tam je maximum 29.10. Bodka. Tak to je nezavislé na tom, čo sa snažíš krivkami vyhladzovat.

PS: Ja nevyhodnocujem nejake krivky, ale skutočný priebeh nákazy. ty vyhodnocuješ krivky a posuvas svoje vrcholy ako sa to meni v buducnosti, take "..ny " si nechaj, to je nám na nič.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 25 minútami, robopol napísal:

Ty si však vyhodnocoval iba prirastky nakazených a tam je maximum 29.10. Bodka. Tak to je nezavislé na tom, čo sa snažíš krivkami vyhladzovat.

Prečo si myslíš, že chcem manipulovať s dátami a niečo vyhladzovať. Mňa predsa zaujíma realita, aj keď dáta ju nemusia interpretovať verne. V odkaze v prílohe sú v Excely dáta: 

Stĺpec A model

Stĺpec B denných meraní zo Slovenska. 

posledné meranie je 9.11.2020

Môžeš si ich preveriť. Dáta som čerpal z https://ourworldindata.org/coronavirus-data .

Budúce údaje môžu ešte maximum druhej vlny posunúť na obe strany.

Ale ak si presvedčený o svojej pravde, tak sa s tebou nebudem hádať. Bodka.

https://drive.google.com/file/d/1QSXH337L2c8yjtI4urqaIUSoq-bSbGrk/view?usp=sharing

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Lebo ty nerozumieš ani tomu, že krivky sú tu barla pre retardoivaných, však maš skutočný vývoj pandemie, aj ked sú to skreslené dáta, tak predsa jednoznačne vidíš kde je vrchol. Na čo su nám tvoje krivky, ktoré vyladzujes vzhladom na dáta v budúcnosti? K čomu nám to je dobre, že sa ti vrchol krivky posunul? ved je jasné, že to čo robíš je len matematické cvičenie a vyhladzovanie priebehu krivkami, to je ako keby si tvrdil, že 5 ročna dcera nakreslí džbán a to je vypovednejšie ako ten skutočný džban.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no, nechcem sa pliest do vasej odbornej debaty ale podla mna za stavu ked data su taketo, tak snaha urcit na den vrchol je trochu kontraproduktivna.  Staci ked sa zhodneme  ze sme za nim, plus minus tyzden  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 18 minútami, robopol napísal:

Lebo ty nerozumieš ani tomu, že krivky sú tu barla pre retardoivaných, však maš skutočný vývoj pandemie, 

Keď sú krivky barla pre retardovaných, z čoho usudzuješ o skutočnom vývoji pandémie? Podľa tvojej logiky, že maximum 3363 infikovaných 29.10 bol vrchol, tak 8.11 bolo 557 a pandémia končí. To je logika 5 ročného dieťaťa. Alebo je podľa teba každé meranie lokálnym maximom, alebo minimom? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 20 minútami, tyso napísal:

 Staci ked sa zhodneme  ze sme za nim, plus minus tyzden  :)

Ak je rozptyl 7 dní, strmý pokles vyhladenej krivky za posledných 8 dní zrejme odráža úspech karanténnych opatrení. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono

Nie raz som si vsimol tvoj skutocny charakter v debatach. Ty sa rad pytas, ale na veci čo sa ti nehodi neodpovedas, ja skutocne nemožem za to, že ty nerozumies ani tomu, že ja tu nehovorim o vrchole tvojich kriviek ani iných. Uz som ti povedal, keby som sa riadil krivkami napr. pri obchodovani na burze, tak zarobím velke kulove. Nič viac ti už písat nebudem, lebo tu len ospevuješ svoje dristy, pričom si hrdina až ked mas data z buducnosti. Na taku prognozu sa ti kazdy...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

asi ano,   ale zaujimava debata len  pride,  samozrejme matovic je spekulant a spolu s testovanim spustil aj karantenu.  Ale poctiva debata by teraz mala odpovedat ci dokazeme odlisit dosledky testovania a karanteny.  A teda odpoved na otazku o efektivnosti testovania.    

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 minútami, robopol napísal:

Tono

Nie raz som si vsimol tvoj skutocny charakter v debatach. Ty sa rad pytas, ale na veci čo sa ti nehodi neodpovedas, ja skutocne nemožem za to, že ty nerozumies ani tomu, že ja tu nehovorim o vrchole tvojich kriviek ani iných. Uz som ti povedal, keby som sa riadil krivkami napr. pri obchodovani na burze, tak zarobím velke kulove. Nič viac ti už písat nebudem, lebo tu len ospevuješ svoje dristy, pričom si hrdina až ked mas data z buducnosti. Na taku prognozu sa ti kazdy...

Vôbec som nepochopil pointu. A na čo som neodpovedal, tiež neviem? Že niečomu nerozumiem, to je samozrejmé. Nechápem mnoho vecí, za to sa ešte nemusíš rozčuľovať. Ved nato tu je diskusia. Ale ak ta moja stupidita irituje, tak ma ignoruj. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano irituje ma to, ked tu dookola tvrdis niečo o maximách a krivkach, ktoré sú len barla vývoja. ty vidíš pokles až ked  ti oneskorená krivka klesne. To skutočne je trocha moc...

V skutočnosti od 29. tu je pokles, ktorý 31.10 a 1.11. (plošné testovanie) posiela počet prírastkov dole. Takže to je realita, ktorá sa dá vysledovat zo skutočného priebehu (aj ked sú dáta skerselené) dá sa použiť aj vývoj pozitivity, keby som mal dáta trasovania, nie tuto kumulovanú opicu, vedel by som na jeden den presne určiť kedy tu je skutočný zlom.

No a kedže je jasné, že opatrenia +testy 31.10.-1.11. museli zabrat tak je jasné, že tu niekde je vrchol. ty nám to povieš o tyžden dozadu, ked sa ti tam posunie krivka. Asi to ty robíš. Matematika v rukach nechápavých je kontraproduktivna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uvádzam tu grafy z môjho modelu a z meraných dát a pokúšal som sa z nich odhadnúť vývoj. Na tom nevidím nič zvláštne, pokúšajú sa o to renomované vedecké kapacity a ja sa k nim nepatrím. Preto som napísal, že "idem veštiť". Ty máš zrejme pocit, že sa teraz snažím manipulovať s dátami, aby mi vyšla predpoveď. Ale načo by som to robil, aby som si tu uspokojoval svoje ego? Profesionálne robím v celkom inej oblasti. Dnes je pandémia mainstreamovou témou (a sú dostupné dáta, ako nikdy v histórii neboli), tak sa nečuduj, že táto téma zaujala ľudí z rôznych odborov, od lekárov, sociológov, psychiatrov, matematikov, až po obyčajných ľudí. A každý ju chápe po svojom. Ty máš zrejme skúsenosti vo finančnom obore a vidíš súvislosti inak. Ale prečo sa rozčuľuješ a používaš expresívne prirovnania, ak ťa niekto nechápe. Mne nevadí, že ich používaš, ale keď ti ich vrátim, tak sa urážaš.

Ak bol vrchol 29.10. tak ti gratulujem k tvojej prognóze. Ak mne nevyšiel, nič sa nedeje. Ak by som bol profesionál, ako napríklad Kollár, určite by som si rozmyslel, či nejakú prognózu publikujem.

p.s.

Graf "ten obrazok zo sme, tak skolkar by urobil lepšiu prognozu" bol šitý" na model SIR. Ale "záhadne už zmizol" 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bolo to dávnejšie (ešte pred covid-19), kde som pozeral dokument o Ebole. Chlapík sa nakazil  v Afrike a sledovali priebeh tejto nákazy od vzletu, až po pristátí  a  pobyte v Budapešti. Resp. išlo o priebeh prenosu na iné osoby pri divokých žúrkach. Po týždni letel späť. Je vraj na to matematický aparát. Nevyšlo to podľa výpočtov, už si nepamätám presnú príčinu, ale pravdepodobne kvôli veľkej migrácii.  Pamätám si ale, že virológ na záver upozorňoval  na mimoriadne nebezpečnú situáciu, kde pri prepuknutí Eboly v Afrike sa po troch dňoch objaví napr. vo Francúzku. Mal pravdu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale tu opakovane tvrdis, že ja sa mylim, lebo tebe to ukazaolo 6.11, dnes ti ukazuje 2.11. Ved to je komedia, čo tu robís. Ja sa ti celý čas snažím povedat, že ja tu nerobim nejakú náhradu krivkami ako ty, tvrdím ti opakovane, že to je len barla, kde sa vrchol krivky ani nebude zhodovat so skutočným maximom vývoja pandemie, to proste nie je možné z princípu. No a ty si stale melieš svoje. Skusas x metód a ešte mna a iných nabádaš nech ti daju rozumy, ako na to. Ked som ja potreboval s niecim od teba niekedy poradit si mlčal ako drevo. Hovorís o oprotunizme pomaly kazdy den a sam sa tak aj prejavuješ, dôležite je to, čo ty skúšaš, čo ty potrebuješ, chceš a podobne. Ked nie tak mlčíš. Na to ti ja kašlem. Na folašne predstieranie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 45 minútami, robopol napísal:

Ale tu opakovane tvrdis, že ja sa mylim, lebo tebe to ukazaolo 6.11, dnes ti ukazuje 2.11. Ved to je komedia, čo tu robís. Ja sa ti celý čas snažím povedat, že ja tu nerobim nejakú náhradu krivkami ako ty, tvrdím ti opakovane, že to je len barla, kde sa vrchol krivky ani nebude zhodovat so skutočným maximom vývoja pandemie, to proste nie je možné z princípu. No a ty si stale melieš svoje. Skusas x metód a ešte mna a iných nabádaš nech ti daju rozumy, ako na to. Ked som ja potreboval s niecim od teba niekedy poradit si mlčal ako drevo. Hovorís o oprotunizme pomaly kazdy den a sam sa tak aj prejavuješ, dôležite je to, čo ty skúšaš, čo ty potrebuješ, chceš a podobne. Ked nie tak mlčíš. Na to ti ja kašlem. Na folašne predstieranie.

Ak máš pravdu, potom ma to mrzí. Ale veď som sa zapojil s programom pri prvočíslach. A ak som niekedy mlčal, tak preto, že by som si stým problémom nevedel poradiť. Ja netvrdím, že sa mýliš, lebo som ani nepochopil tvoju logiku. Pochopil som iba to, že si presvedčený o tom, že nie je principiálne možné matematicky popísať pandémiu analytickými rovnicami. Ale nerozumiem tvojej vete "a iných nabádaš nech ti daju rozumy, ako na to". Prosím ťa cituj ma, kde som niekoho nabádal. Ale uznávam, že tu prezentujem niečo, čo okrem mňa nikoho iného nezaujíma. A v tom s tebou súhlasím. Tak diskusiu na túto tému už nechajme, je neplodná rovnako pre mňa, ako pre teba. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a matematik Kollar je prognostik? či iba nejaký teoretický snílek, čo vie používať rovnice a matematiku? ja neviem kto to je v skutočnosti, ani neviem aky je dobry, nie čo obkukal zo zahraničia. Obavam sa však, že okrem politikov tu prekrucajú reqalitu aj "odborníci". Zaujímavé je, že napr. to čo by naozaj mohlo pomoct nikto z nich nespomína, kedže by ako "vedci" mali byt informovaní, na čo sa vo svete prišlo.

Aj truhlík Klimčík si myslel, že je odborník, no realita ukazuje, že vie akurat dobre seba ospevovať a na druhých kydat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 10 minútami, robopol napísal:

 Obavam sa však, že okrem politikov tu prekrucajú reqalitu aj "odborníci". Zaujímavé je, že napr. to čo by naozaj mohlo pomoct nikto z nich nespomína, kedže by ako "vedci" mali byt informovaní, na čo sa vo svete prišlo.

V konfrontácii s touto pandémiou sa ukázalo, ako sú politici a vedci kompetentní riešiť problémy. Reputáciu vedcov by bola účinná vakcína. Dúfam, že sa im to v krátkom čase aj podarí. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja naražam na to, že MIT publikovalo študiu o vycvičenej neuronovej sieti 15.9. To, že neuronova siet dokaže sa naučiť patterny zo zvukoveho zaznamu infikovaných sa podarilo. Prečo sa o to nezaujímajú? v debatách to nikto nespomína, pričom dnes dokážu naprogramovat neuronove siete po celom svete. A je ticho, 2 mesiace nič take nikto z tých odbornikov netvrdí, že aha tu je riešenie lacne, neinvazivne a efektivne, to nam pomože v boji proti pandemii. No ale nikto o tom u nas nehovori.

Ktorý odborník hovoril treba zasiahnut 09/2020 urobit to a to? NA čo sú nam takí odborníci, čo len verklikujú dookola o neučinnych opatreniach?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, robopol napísal:

Aj truhlík Klimčík si myslel, že je odborník, no realita ukazuje, že vie seba ospevovať a na druhých kydat.

Klimčík už začína vyjadrovať svoj názor aj v oblastiach, v ktorých nie je odborník. To je typické pre osobnosti, ktoré dosiahli úspech vo svojom obore, takže im to dáva autoritu, vyjadrovať sa ku všetkým otázkam. My to tu robíme, na tomto fóre, aj bez autority.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 54 minútami, robopol napísal:

ja naražam na to, že MIT publikovalo študiu o vycvičenej neuronovej sieti 15.9. To, že neuronova siet dokaže sa naučiť patterny zo zvukoveho zaznamu infikovaných sa podarilo. Prečo sa o to nezaujímajú? opatreniach?

Nedávno som manželke, vášnivej hubárke nainštaloval do mobilu aplikáciu https://play.google.com/store/apps/details?id=bazinac.aplikacenahouby&hl=sk .V aplikácii sa uvádza, že na rozpoznanie využívajú predtrénované neurónove siete. Možno je to len reklama. Keď sa žena vrátila z lesa, čakal som na jej recenziu. Výsledok je fantstický, "ale spoľahla by som sa radšej na babku hubárku". Omyl môže stáť život. Na to upozorňuje aj aplikácia pri každom použití. Ešte si chvíľu musíme počkať, kým bude umelá inteligencia "mudrejšia", ako tá babka. 

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov