Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

milí fórumáci, @electric blue - prosím používajte to!

- nezabúdajte citovanie z vonkajších zdrojov dávať do citovania,
- k vonkajšiemu citovaniu UVÁDZAŤ ZDROJE, na to je zákon,
- a uvádzať k inojazyčným citovaniam  preklad alebo aspoň jednou vetou zhrnutie v slovenskom jazyku!


:ontopic:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano,   zatial sa ziadny skok ako na orave neobjavil.  Na zavery je este skoro ale ak sa to nezmeni, tak to potvrdi nazor ze mimo par okresov  to nestalo za namahu.  Dobra sprava je ze to ale ani nerastie a tento minilockdown zrazil R0 na hodnotu blizku 1.  Nieco bude treba spravit aby to kleslo pod 1. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, tyso napísal:

ano,   zatial sa ziadny skok ako na orave neobjavil.  Na zavery je este skoro ale ak sa to nezmeni, tak to potvrdi nazor ze mimo par okresov  to nestalo za namahu.  Dobra sprava je ze to ale ani nerastie a tento minilockdown zrazil R0 na hodnotu blizku 1.  Nieco bude treba spravit aby to kleslo pod 1. 

Tam žiaden skok neuvidíš. Práve sa zdá, že prírastky sú dočasne stabilizované a idú dole.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, to pisem.   Ale to je skor dosledok obmedzenia mobility, je to podobne ako v cechach. Na orave po testovani sa skokovo znizil denny prirastok a teraz sa pomaly zvysuje.  Cakal som ze podobny efekt sa prejavi aj slovenskej urovni a nevidim ho. ( Alebo je prekryty sumom z dobrovolnych testov.   Skoda ze nie su raw data )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nema dovod sa prejavit, testy sú derave a účast bola 60%. Cakas nemožne ako Matovič, to bolo jasne dopredu, čo sa udeje. Pokles pojde dole, ale miernejšie, na tejto vzorke testovaných to dobre nevidno, kedže to je dôsledok trasovania.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja dufam a verim, ze da sa to zvratit. Viem,ze to  tu ani nemuselo byt.

 

-------------------

Citát

 

Relevantnosť návrhu potvrdzovať pozitívny antigénový test PCR metódou dokumentuje aj skúsenosťou z miestneho úradu. "Minulý týždeň ochoreli dvaja naši zamestnanci a boli COVID-19 pozitívni. Ešte pred plošným testovaním sme preventívne antigénovými testami otestovali väčšinu zamestnancov, piati boli pozitívni. Nariadili sme karantény. Následný PCR test ukázal, že všetci boli negatívni," uviedla.

https://www.teraz.sk/spravy/starostka-karlovej-vsi-navrhla-pozitivn/505726-clanok.html

 

Neviem co si mam o tom mysliet - vedel by som ,keby spravili validaciu. Lekar z Nitri povedal ze ten test zo 6 pozitivnych nasiel jedneho, a tu z 5 pozitivnych nebol nik.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V Excely som spravil kĺzavý priemer (14 dní) denných prírastkov infikovaných v Česku - Čierna čiara. Fialová čiara je matematický model (v pomere k reálnemu). Podľa "veštby" by Česko malo byť dnes na základe matematického modelu na vrchole denných prírastkov infikovaných. Na Slovensku bude vrhol zajtra. Zatiaľ mi to vyšlo takmer na deň. No uvidíme za pár dní.

Cesko.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 27. 10. 2020 at 0:00, Tono napísal:

Pokúsil som sa veštiť z môjho matematického modelu a z dát, ktoré sú k dispozícii https://ourworldindata.org/coronavirus-data Zohľadnil som pritom odhad reálnych a meraných dát z plošného merania. Na x oxej osi sú dni od 3. marca 2020. Celkový počet infikovaných mi vychádza 760 000. Pri úmrtnosti 0,5 % to predstavuje 3800 mŕtvych. Reálne je úmrtnosť skôr 0,08%,. takže 608 mŕtvych.

dene vypocet.jpg

pomer denne.jpg

pomer integral.jpg

Vypocet integral.jpg

 

Dňa 27. 10. 2020 at 13:53, Tono napísal:

Veď som to nazval veštenie. Ale uviedol som údaje, ktoré sa dajú v budúcnosti ľahko overiť. Potom si budem sypať popol na hlavu. Podľa modelu maximum denne infikovaných na Slovensku bude v 246 dni, (začiatok grafu je od 3. marca 2020)  teda 7. novembra 2020. Koniec pandémie bude zhruba v 300 dní, čo je 27. decembra 2020. 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaujala ma spáva https://www.aktuality.sk/clanok/837843/v-dansku-pre-zmutovany-koronavirus-uzavreli-cely-region/ . S tou genetikou a zvieratami to celkom dobre  nechápem. Dočítal som sa, (neviem či to bol hoax), že vo víruse Covid 19 sa našli dôkazy prenosu "Človeka mohol infikovať šupinavec nakazený od netopiera".   https://fontech.startitup.sk/vedci-zrejme-nasli-zviera-ktore-prenieslo-koronavirus-z-netopiera-az-na-cloveka-vyvracaju-povodne-zistenia/  Ale šupinavec a netopier sú druhy, ktoré sa nemajú prečo stretnúť. Chápem, keby to bola mačka a myš, alebo čínan pochutnávajúci si na netopieroch a podobne. Ale aká je pravdepodobnosť, že šupinavec a netopier si môžu preniesť vírus?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

by ta malo aj toto zaujat...

https://www.trend.sk/spravy/liverpoole-zacalo-celoplosne-testovanie-obyvatelstva

a slovensky testovaci zazrak sa tam vobec nespomina.....podmienky na testovanie su pri plnom respektovani prav obcanov a nie ako to tu praktizoval principal z TT a tu pritomna "vedecka" spolocnost to este aj schvalovala....ved v zaujme "vedy a zdravia" mozes vsetko.....hlavne su vysledky (aj ked ziadne relevantne neboli).....tu je original zdroj....

https://www.bbc.com/news/uk-england-merseyside-54808784

......dobrovolne, PCR testy + dalsie ale inej kvality a senzitiviti resp.pouzitelnosti.....zda sa, ze ked tu ti briti boli, tak sa poucili, ako a s cim sa to robit nema....takze ozaj ma v niecom principal z TT pravdu....sme prikladom pre europu....sice negativnm, ale to nevadi... :)

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 9 hodinami, tyso napísal:

. Na orave po testovani sa skokovo znizil denny prirastok a teraz sa pomaly zvysuje.  Cakal som ze podobny efekt sa prejavi aj slovenskej urovni a nevidim ho.

Neviem, ci netreba pockat este tyzden. Pozitivny z plosnych testov sa sice netrasovali, ale najswkor oznamili svoj stav ludom, z ktorymi sa stretli, a ti sa mohli nasledene ist dat dobrovolne otestovat na PCR testy. Takze kratkodobo by to mohlo aj narast. Skoda, ze sa neodeluje v udajoch trasovanie od dobrovolnych testov PCR.

Priebeh nakazlivosti sa na Slovensku nijako zasadne nemeni. Z grafov to vyzera, ako keby to plosne testovanie bolo v Cesku, kde to dost vyrazne kleslo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To je skutočne neuveritelne, tam kde už nastal skutočný vrchol, tak ho bambulkovia nevidia, tam kde nič take nie je vyhlasujú, že tam je. Presne opačne.

Neuveritlne bludy aj v podaní Tona, ktorý tu kreslí vývoj, pričom tyžden dozadu hovoril o 10% premorenosti..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 3 hodinami, robopol napísal:

Neuveritlne bludy aj v podaní Tona, ktorý tu kreslí vývoj, pričom tyžden dozadu hovoril o 10% premorenosti..

Zatiaľ, podľa aktuálnych dát, nemám dôvod korigovať predpoveď. Predpovedal som celkový počet 760 000 infikovaných. Nižšie číslo, ktoré uvádzam v grafe je pomer maxima 2450  na miesto 14 100, z modelu.Tento pomer je 5,7. V tomto pomere môžem porovnávať dostupné údaje a matematický model  Nič teda nekorigujem, čo som hovoril 27. 10. 2020. V strede integrálnej krivky je inflexný bod, takže krivka derivácie má v tomto bode maximum. A to som predpovedal na 7. novembra, teda dnes.

Slovensko deriivacial.jpg

Slovensko integral.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 6. 11. 2020 at 11:11, Tono napísal:

Vychádza mi, že stredná rýchlosť je úmerná odmocnine z hustoty obyvateľov v =.3963963964e-2*sqrt(h). Pre slovensko je to 1,58 km/h.

A nie je to nejak malo? Predstav si, ze zo Slovenska by bola nakaza iba v Kosiciach a inde nie. Naozaj by to trvalo skoro az rok, nez by sa nakaza dosirila do Bratislavy? Nezodpoveda ta rychlost niecomu inemu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred hodinou, smiley napísal:

A nie je to nejak malo? Predstav si, ze zo Slovenska by bola nakaza iba v Kosiciach a inde nie. Naozaj by to trvalo skoro az rok, nez by sa nakaza dosirila do Bratislavy? Nezodpoveda ta rychlost niecomu inemu?

Vzdialenosť je 300 km, rýchlosť 1,58 km/h takže 300/1,58 =190 hodín. Mne sa to nezdá tak dlho. Ale ber to ako strednú hodnotu rýchlosti. Skutočná závisí od hustoty obyvateľstva a tá nie je všade rovnaká. Vo veľkých oblastiach je nulová.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mas pravdu, este som sa neprebudil, nie je to rok. ;)  Virus sa nam teda siri rychlostou chodze.

pred 2 hodinami, Tono napísal:

Zatiaľ, podľa aktuálnych dát, nemám dôvod korigovať predpoveď.

Problem je v tom, ze zlom sice zacina poklesom rychlosti rastu, ale z toho este nevyplyva, ze tento pokles je nevhnutne zlom v dosledku premorenosti (samozrejme vylucit sa to neda).

pred 5 hodinami, robopol napísal:

To je skutočne neuveritelne, tam kde už nastal skutočný vrchol, tak ho bambulkovia nevidia, tam kde nič take nie je vyhlasujú, že tam je. Presne opačne.

Neuveritlne bludy aj v podaní Tona, ktorý tu kreslí vývoj, pričom tyžden dozadu hovoril o 10% premorenosti..

Robopol a tvoj nazor (samozrejme jediny spravny) je teda vlastne aky? Pretoze Tona kritizujes za to, ze predpoveda "skutocny vrchol" a mna zas pre zmenu, ze som k tomu skepticky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zacnite vyhadzovat z balkonov domace zvierata, pretoze sa prave dokazalo, ze prenasaju covid...nie ze nie.....dansko ide pre istotu vykantirt 17 milionov noriek.....po nich pridu kravy a potom hydina.....dalsi dokaz, ze hlasane zazracne vakcinovanie, je iba dalsi podvod covid mafie.....ale grafy sem davajte, pretoze maju taku vypovednu hodnotu, ako ta zazracna vakcina.... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 42 minútami, smiley napísal:

Problem je v tom, ze zlom sice zacina poklesom rychlosti rastu, ale z toho este nevyplyva, ze tento pokles je nevhnutne zlom v dosledku premorenosti (samozrejme vylucit sa to neda).

Ja som tiež kedysi predpokladal, že ústup musí nastať, keď nastane významný pokles senzitívnych. Z kombinatoriky je pravdepodobnosť toho parabola z vrcholom pri 50% senzitívnych. Lenže model s vlnovým šírením túto podmienku nevyžaduje. Je to, ako keby sme náhodne rozmiestnili karty domina a jednu zhodili. Padajúce karty vytvoria vlnu, ktorá za šíri do okolia. A podľa hustoty, tvaru vlny a rozmiestnenia kariet závisí, koľko kariet nakoniec spadne a koľko zostane stáť. Takže infekcia môže prebehnúť aj tak, že po jej odznení zostane stáť 90% kociek.Teda všetkých infikovaných bude iba 10%. To by bola dobrá, ale aj zlá správa. Pri nízkej premorenosti môže nastať aj druhá, tretia, alebo ďalšie vlny. Tomu by zabránila iba účinná vakcinácia. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tvrdil tono, že vrchol nastane zo zahadných dovodov na 10%, to sa vsak nedeje, kedže premorenost je max 3. No v pohode kresli dalsi vrchol na ovela mensej urovni. Klzavy priemer nikdy neukazuje vrchol, kzlavy priemer je vzdy oneskoreny o par dni, vrchol tu je par dni dozadu, odkedy sú poklesy menšie a nerastu exponencialne dalej, co je dosledok plosneho testovanie, tak ja skutocne nechapem o com tu obaja svorne hovorie, že vrchol len pride...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, robopol napísal:

tvrdil tono, že vrchol nastane zo zahadných dovodov na 10%, to sa vsak nedeje, kedže premorenost je max 3. 

Z matematického modelu vychádza, že počet infikovaných na konci pandémie bude 760 000. "Presne" je to 755772, ale zaokrúhlil som to. Počet obyvateľov Slovenska je 5 460 000. To predstavuje 13,9% infikovaných na konci pandémie. Dnes 7, novembra je 246 deň v grafe, ktorý som uviedol hore. Podľa modelu by malo byť infikovaných dnes 374466, čo predstavuje  6.86%. To sú údaje z modelu.

Podľa dát je dnes na Slovensku infikovaných 71088. Môj odhad je teda zhruba 5,27 x vyšší. No a aby som mohol grafy meraných dát a modelu porovnať, musel som použiť mierku, teda moje údaje deliť 5,27. (priemerná hodnota mierky je 5,5 až 5,6 a závisí aj od počtu testov a trasovania) Ale mierka vôbec nie je podstatná, podstatné je, že v ľubovolnej mierke sa tvar krivky nemení, takže maximum nastáva bez ohľadu na mierku v rovnakom čase.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol, smiley

Môžeš mi vypočítať trendovú čiaru inak. Kĺzavý priemer neposúva celý graf, iba počiatočné hodnoty, z ktorých sa počíta priemer v ňom chýbajú. Potom sa už priemer posúva iba o 1 hodnotu. V mojom prípade je to o deň skôr. Pomohol by si mi, ak poznáš lepší spôsob. V prílohe prikladám Excelovskú tabuľku Model.xls kumulatívnych a denných hodnôt pre merané dáta a dáta z matematického modelu pre Slovensko 

https://drive.google.com/file/d/1jUn69pRksqozTNyfSMhSMIgpzkfpszcg/view?usp=sharing

Stĺpce sú:

A = kumulatívne merané dáta

B =  denné merané dáta

C = kumulatívne dáta - matematický model

D = denné dáta - matematický model

prikladám aj zdroj z ktorého som čerpal dáta ovid_covid_data.xlsx.

https://drive.google.com/file/d/1IsFdNprQplG2KRU5LhleV9hK5sc1xDiE/view?usp=sharing

Aktuálne dáta si môžeš stiahnuť na https://github.com/owid/covid-19-data/tree/master/public/data 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov