Skočiť na obsah

SARS-CoV-2 - COVID-19 - koronavírus


slimak
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper
Sniper
Správa bola pridaná používateľom Sniper,

V tejto téme sa venujte diskusii o pandémii. Táraniny o tom, ako máte kvôli Covidu sopel, píšte do témy Ta tak sme my - Corona moja.

Odporúčané príspevky

Takže odhady boli celkom spravne, populácia má covid od 1 do 3%. Účast 60%. Min.25 až 50 tisic nakazených s príznakmi. No a potom raz taká skupina bezpríznakových.

Suma súmárum:

Plošné testovanie dokáže zhruba 2 týždne stiahnuť exp. vývoj (príprava trvala 2 tyzdne). Teda to, čo som predpokladal, tak až dnes sa ozývajú hlasy, že to stačiť nebude. Takže corona si tu bude pravdepodobne po korekcii ďalej eskalovať a nebudu to schopní trasovať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ta bratislava mi nejde z hlavy,  v piatok tu bolo podla nczi  pozitivnych  3300  ludi,   pri testovani ich nasli 700 a denne tu  najdu okolo 100  (dnes 136) nakazenych, to je pomer ktory sa uplne vymyka ostatnym vysledkom.  A to by clovek cakal ze mesta budu mat horsie vysledky, je tu vyssia mobilita, vyssia hustota a teda trasovanie je nachylnejsie na chyby.     To pekne vysvetlenie by bolo ze tu fakt dobre trasuju, ale cervicek vo mne hloda.  Nemohlo prist k nejakej systemovej chybe ?  Chcel by som vediet ake testy pouzili v BA a ake inde, 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jeden neodskriepitelny uspech plosneho testovania je, ze odhalil problemy s trasovanim ludi v niektorych regionoch, co sa velmi pravdepodobne bude teraz vylepsovat.

Tyso: vylepsenie testovnia/trasovania je teraz klucove - mas nejake blizsie info k tomu navysovaniu poctov?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

 

Bratislavský región má prvú vzorku z plošného testovania. V závode Volkswagen v bratislavskej Devínskej Novej Vsi otestovali za osem hodín viac ako 4-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo takmer 1,1 percenta, čo je asi 50 ľudí.

https://e.dennikn.sk/2116424/co-cakat-od-testovania-v-bratislave-volkswagen-ukazal-prve-cisla-infikovanych-bolo-11/

 

Pritom v oblasti,kde ta fabrika je  nasli len 5. Teda desat krat menej(resp 81 pozitivnych na 64 000 testovanych). Iste ti ludia z casti byvaju na ubytovniach(su z inych regionov) a tie neviem kde su.

Toto by bolo nejak vysvetlit. Tych dalsich 8000 v zavode mali ake cisla? 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Posledný podiel z denného testovania bol opäť pod 10%, podľa mňa zhoršovať sa to už nebude. Navyše plošné testovanie zachytilo ďalších 30 tisíc bacilonosičov, ktorí by inak prispievali k šíreniu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

9 minutes ago, smiley said:

Jeden neodskriepitelny uspech plosneho testovania je, ze odhalil problemy s trasovanim ludi v niektorych regionoch, co sa velmi pravdepodobne bude teraz vylepsovat.

Tyso: vylepsenie testovnia/trasovania je teraz klucove - mas nejake blizsie info k tomu navysovaniu poctov?

nemam, vychadzam len z poctu testov na sme a poklesu pomeru pozitivnych.  Podla vsetkeho sme schopni testovat okolo 25 tis pcr testov denne a trasovanie posiela viac ludi na testovanie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol,   urcite je tam nejake skreslenie ale ti co chodia do prace a su nakazeni tak to siria.   Inak bratislava ak zaratame tych co nasli trasovanim ma pomer nakazenych  okolo 1,5 percenta nie 0,33.  A testovanie  nam inde naslo okolo 70 percent tych natrasovanych, len v BA je to pod 30 percent.  Vyzera to prilis dobre a to sa mi nezda.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslel som, že ak tam chodia do práce, trvaly pobyt maju inde, teda plošne boli otestovaní inde, však isteže nakazia. Ono to môže byť anomália, resp. tu treba chápať súvislosti, najviac ludi sa nakazí superprenášačom, to sú robotnícke ubytovne a podobne. zvyšok dokonca nenakazí ani jedného. Teda corona robí vlny, rast prostredníctvom superpenášačov a potom ked ma lepšie podmienky sa dvíhajú premenné aj u tých, čo nakazia jedného, či dvoch ludi. Napr. také počasie bude významný faktor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Príklad (irsko). Tam urobili lockdown-mierny, po dvoch tyždnov sa dostali na zhruba polovicu maxima.

https://covid19.who.int/region/euro/country/ie

Sú na tom výrazne lepšie ako my, či češi, pretože sme urobili mierny lockdown neskoro. A ked sa dostaneme na polovicu maxima, to je stále vysoké číslo, aby sme zabranili ďalšej vlne. Vždy sa pri trsovani niekto vyšmykne, či nedodrží karanténu. Teda pravdepdobnosť je veľmi vysoká, že tu máme do konca roka ďalšie velké problémy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 9 hodinami, smiley napísal:

Pri obycajnej viroze, ani ziadnej inej nemoci sa ti nezdvojnasobuje pocet nakazenych kazde dva tyzdne - a to este napriek mnohym zavedenym opatreniam.

Exponencialnu funkciu nevymyslel Matovic, exponencialny rast je matematicko-epidemiologicka nevyhnutnost.  Vid. grafy co sem davam, ktore ti znazornuju koeficient exponencialneho rastu. A kedze je iba 1% nakazenych, tak to exponencialne bude rast este dlho. Nemocnice nam uz ale zacinaju kolabovat uz pri 1% (resp. pri 0.25%, lebo teraz su tam nakazeni spred troch tyzdnov). Pozitvne naladeni ludia, ktori nie su ochotni si kazit zvysok zivota realitou, maju svoje pomenovanie a zvyknu sa o nich starat v takych specialnych ustavoch....

 

viroza je viroza.....jedna je agresivnejsia ina miernejsia, ale stale je to viroza.....niekomu ublizi viac niekomu menej a niekoho si ani nevsimne....tak to chodi na planete Zem uz veky vekov....a co sa tyka exponencialneho rastu a tvojich grafov....no.....ak nemas spravne data, tak ani nemoze vyjst spravny vysledok....si si isty ze mas spravne data?.....taktiez kde mas istotu, ze exponencialny rast sa bude uberat smerom, ako si prave ty predstavujes?......podla priemera z TT, by tychto 38 000 pozitivnych za jeden nakazilo (podla expon.rastu) 50 000 dalsich a ti by nakazili dasich......podla neho by sme tu mali za mesiac coronovy armagedon......takto si aj ty predstavujes sirenie virusu v reale?.....ja som o tom nie presvedceny, pretoze tam je tolko premennych, ze sa to neda ani odhadnut, nieto tu sirit takuto poplasnu spravu....a co sa tyka kolabovania nemocnic uz pri 1%, tak by sa malo presne zmapovat, aky pacienti su na tych lozkach.....vsetko beznadejne chori, alebo je tam mnozstvo ludi z dovodu osamelosti resp. nema sa o nich kto v domacnosti (ak teda domacnost maju) postarat a su tam vlastne z dovodu socialneho a nie z dovodu cisto zdravotneho....to su veci ktore nepoznas a nie su zmapovane...a za toto mozu nasi odbornici, co sa teraz tak snazia najst nejaky recept na to co posrali cez leto.....stacilo vybudovat zachytne centra....ale "odbornici" a vladny demagogovia si radsej vyhrievali egoisticke hlavy v letoviskach.... :(

a este k tomu mojmu optimizmu......ja som predsa nenapisal, ze si zvysok zivota nebudem kazit realitou, ale nebudem si ho kazit demagogiou v podani profesionalnych demagogov, pretoze som pozitivne naladeny....a bud pokojny aj ja mam v rodine coronu....syn, nevesta, vnuk a mozno aj ja, hoci v praci som mal negativny test....

napriek tomu nemam dovod na paniku, pretoze vedecka obec a nas mantak z TT su vysoko spokojny z vysledkami testovania....alebo tebe to nestaci na spokojnost a budovanie blahobytu?.....:)

pred 2 hodinami, doll napísal:

@informator

Máš pocit že v nemocniciach pribudli aj stovky pacientov s ovcími kiahnami či iným infekčným ochorením? Keď chceš v momentálnej situácii riešiť aj toto

nie nemam pocit a som si tym aj isty, ze nepribudli....no ale tie kiahne ma v sebe kazdy jedinec, co prekonal tuto  virozu.....takze asi by sa nasiel obrovsky pocet ludi, co by vykazali pozitivny test.....tym som chcel naznacit obrovsky "prinos" celoplosneho pretestovania, ktore ma uplne nepresne udaje a test na tie kiahne by bol ovela presnejsi a karantena by bola na svete......

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol,  to su stale dva rozne problemy :

Co sme mohli urobit lepsie

Co mame spravit teraz

 

Ano, dnes uz asi aj matovic vie ze keby sme 1.9  dali opatrenia ako mame dnes, tak by to bolo lepsie, ostali by sme v miernych cislach a bol by priestor to doladovat lokalnymi opatreniami.  Aj ked by to stalo peniaze na pomoci postihnutym podnikom.

Co mame spravit teraz :  Prirastky sa zda stabilizovali,  sme teda blizko R  =1,  a tak ideme hadat z gule.  Tvrde opatrenia ako zakaz vychadzania, ( to sa realne deje inde) by to urcite znizili ale za vysoku cenu.  Nestaci sprisnit dohlad na dodrziavanim opatreni ?  Viac pokut za nenosenie rusok, za opustenie karanteny.   Nezrazilo by to cisla ?  Neviem,  vidime ze je tu prilis idiotov ako informator a tak to nemusi stacit.   Ale to ciastocne plati aj pre tvrde opatrenia,  vieme to realne vynutit ? Skody to sposobi ale pokial ludia neostanu doma, tak efekt  nebude dostatocny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

napr. sledovanie ludi prostrednictvom mobilov s vyhodnocovanim- dodržiavania karanteny, za účelom zabránenia šírenia. To možu urobiť, tam ja vidím velky nedostatok. celý system trasovania posilnit, ale aj vylepšiť cez technologie, neviem presne v akom stave sú, podla mna to nebude žiaden zazrak. No a hlavne zrazit vlnu na urovne, kde sa da učinne sledovat. Keedze matovic robil experiment, cas sa posunul,

treba sprisnit opatrania lokalne, doriešit hranice atd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol, to hovoria vsetci epidemiologovia.  Plus Ag testami kontrolovat casto ohrozene lokality.   Az na tie mobily, tym neveria.  Ale robit kontroly na pevnu linku, robit nahodne kontroly karanteny,  zaviest povinne hlasenie ak niekto opusta karantenu pre navstevu lekara atd.  Ked vedia kontrolovat PN, tak toto urcite ide.  A treba k tomu posilnit ludske zdroje a nevyhovarat sa.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A môžu robiť interaktivne mapy nakazených (teória grafov) kde dokonca môžeme najst ložiska superprenášačov, čo môže pomocť aj matematickému modelovaniu šírenia corony. Sledovat len polohu mobilov nie údaje z komunikacie.

Matovič spolu s vládou teraz musí dosiahnť ďalšie účinné opatrenia, aby vývoj šiel dole stale a nie, že sa ustabilizuje na 50% maxima a potom sa nam odrazi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

normalne mi vybilo poistky (ako vravi klasik humoru)......lekari, pozitivny na coronu, ktori nemaju priznaky, mozu sa v nemocnici starat o pacientov.....bud je ten hlavny hygienik idiot alebo robi idiotov z ludi.....odporucam mu, aby si doplnil dennu davku z 0,5 kg vlaskeho na minimalne 1 kg a 30 rozkov, lebo zjavne mu chyba nejaky bioprudukt... :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

informator, toto je zhruba ukazka ako nechapes kontext.   vies co bolo dalej?  ake su podmienky ? alebo si skoncil pri slogane a hned ti vybilo poistky a nebol si schopny to docitat? 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Citát

Samosprávy kritizujú dáta o podiele pozitívnych, ktoré rozhodli o druhom kole testovania. Okrem Gelnice, ktorá tesne prekročila hranicu 0,7 percenta pozitívnych, sú nezrovnalosti aj v okrese Bratislava IV, kde mestské časti nahlásili viac pozitívnych ako štát.

https://dennikn.sk/2124103/samospravy-kritizuju-data-statu-o-pozitivnych-pripadoch-ktore-rozhodli-o-druhom-kole/?ref=mpm

Komu to tie mestske casti nahlasili,ci do medii? Ja armade a Nadovi nedoverujem. Ja som v Bratislave 5 rokov studoval,ale vtej casti som nikdy nebol. Kam ten zavod Volkswagen patri? A kde pripocitali 50 ludi zo 4000 testovanych?

V tejto tabulke by byt nemali,ci?

Dalsi pripad uz dost velky rozdiel v cislach.

Citát

Koketujem s myšlienkou. V prípade nariadenia 2.kola testovania v Bratislave konkrétne u nás v Karlovej Vsi navrhnem vypovedanie poslušnosti. (výsledky včerajšieho dňa 15 800 test/40 poz.) 

To je zo statusu starostky.

Teda len Za Piatok mal Volkswagen 50, za sobotu Karl.N.V 40 co je viac ako napocitala armada, celkovo 81. Maju to dobre logisticky spracovane v tej armade?  

Citát

 

Overovať bude aj Myjava

Na odlišné čísla upozornili aj v okrese Myjava. Oficiálne údaje o pozitívne testovaných tam v rámci celoplošného testovania sú vyššie ako tie, ktoré nahlásili jednotlivé obce, potvrdil to prednosta Okresného úradu v Myjave Stanislav Tomič s tým, že kým ministerstvo obrany eviduje 249 pozitívne testovaných, obce z odberných miest ich nahlásili iba 145.

"Aktuálne je situácia taká, že máme rozdiel v počte testovaných v okrese medzi číslami, ktoré zverejnila armáda a ktoré majú obce. Takisto máme rozdiel medzi číslami pozitívne testovaných," uviedol Tomič.

Armáda zverejnila 17 753 testovaných ľudí, z toho 249 pozitívnych, čo je 1,4 percenta. "Obce disponujú číslami za okres v počte 19 193 testovaných, z toho 145 pozitívnych, čo predstavuje 0,75 percenta. Tieto informácie sa snažíme overiť a verifikovať, či už na centrále vojska alebo u riadiaceho dôstojníka celej operácie zodpovedného za Trenčín. Zatiaľ spätnú väzbu nemáme," informoval prednosta.

https://slovensko.hnonline.sk/2241332-pripad-gelnica-primator-netusi-ako-stat-dospel-k-podielu-pozitivnych-v-okrese-ukazal-ine-cisla

 

4c8gk_kuRv34JaOU9MMxBA_Kone-n-v-sledky-testovania.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, tyso napísal:

informator, toto je zhruba ukazka ako nechapes kontext.   vies co bolo dalej?  ake su podmienky ? alebo si skoncil pri slogane a hned ti vybilo poistky a nebol si schopny to docitat? 

tak daj tvoje a Mikasovo vysvetlenie tejto "skratovej" situacie u nasho hl. hygienika....a podmienky su pre nezaujmave, pretoze, ak je niekto pozitivny, tak nema co robit medzi nami negativnymi....volny pohyb moze mat iba hrobar, pretoze ty a Mikas jedno ste a parazitujete na tejto viroze, ako nejaky cudzopasnici....

pred 1 hodinou, slimak napísal:

Komu to tie mestske casti nahlasili,ci do medii? Ja armade a Nadovi nedoverujem. Ja som v Bratislave 5 rokov studoval,ale vtej casti som nikdy nebol. Kam ten zavod Volkswagen patri? A kde pripocitali 50 ludi zo 4000 testovanych?

V tejto tabulke by byt nemali,ci?

Dalsi pripad uz dost velky rozdiel v cislach.

4c8gk_kuRv34JaOU9MMxBA_Kone-n-v-sledky-testovania.jpg

zjavne je to vsetko podvod....dufam, ze si za to niekto zopar rokov odsedi....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podvod,moze byt. 

Bratislava IV ma 6 mestskych casti. Devin, DNV, Dubravka, Karlova ves, Lamac, Zahor.Bystrica. Spolu 98 000 obyvatelov. Armada dala cislo 81 pozitivnych. Ale 50 bolo pozitivnych v piatok pri testovani 1/3(4000 zamestnancov) zavodu Volskwagen. Co patri pod DNV. a 40 bolo testovanych pozitivne v sobotu v Karlovej vsi. To je 90. A to bolo otestovanych 4000 pracovnikov VW a 15 800 obyvatelov Karl. Vsi. Celkovo ich bolo otestovanych 64 000. Ze by 20 000 mali 90 a 44000 -9?

 

Teda,ak si toto armada dovoli v Bratislave IV takto manipulovat vysledkami, preco by nemohli dohodit 10 v Gelnici. Aby im vvyslo 0,71% pozitivnych. Kludne aj inde,kludne seknu aj percento.

Btatislava 4.png

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

informator, to je schopnost ktoru nemas, mysliet strukturovane.  zacina byt malo lekarov kedze ich “chripocka”  neobchadza.  a malo lekarov ohrozuje zivoty, ak nie je chirurg a teba zrazi auto tak zomries.  prichadza cas ked to inak nepojde. Ale zatial su nastavene pravidla tak ze v prvom rade pracuje tam kde nema styk z ludmi, potom pri osetrovani chorych s covidom a az posledna moznost ked nie je ina moznost pri  ostatnych.  je pre teba zachrana zivotov skutocne tak nepochopitelna? 

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zrejme hlúpa otázka, ale v koho záujme by bolo tak skutočne skutočne uvádzať podvodné čísla? čo by tým kto dosiahol?
do VW sa každý týždeň prepravuje hromada ľudí do a z celého Slovenska, ľahšie sa prevlečie vírus.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nieje to hlupa otazka. Ani mna nenapada odpoved pre Bratislavu IV. Tam aj keby mali 681(co by bolo 1 percento),by to problem nebol, skor by sme sa dozvedeli holy fakt. mozno realne mali len 481. Zas Zahorska Bystrica.   

A Gelnici,ze by pridali 10tich, ze si to chcu nacvicit este raz? Gumy su gumy. 

Ale najhorsie to je to na Myjave tam rozporuju aj pocet pozitivnych aj pocet zucastnenych a nieje jedno ci sa zucastni 17 000,ci 19000 - to uz je vazna chyba a ci mas pozitivnych 249 ci o polovicu menej. Vcom je ten rozdiel neviem, ci sa im tam prislo otestovat 100 pozitivych cechov? Oni si myslia, ze pozitivnych bolo 0,75 a armada im dala cislo 1,4%. To uz je sakra rozdiel. V gelnici to velky rozdiel nieje,ale ma to dopad. Gelnica patri pod RUVZ Spiskska,kde aj tak bude II. kolo. A mozno chceli aby tam bola aj Gelnica. Toto moze byt najlogickejsie a pre mna najrozumnejsie zdovodnenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov