Skočiť na obsah

Prečo Pán Boh mlčí?


alamo

Odporúčané príspevky

Mam pre teba takuto otazku. Myslis si ze akakolvek bytost je schopna a uvedomela bez toho aby zazila zlo na vlastnej skusenosti aby ocenila prave tu druhu stranu mince? Ja mam pocit, ze bez vlastnej skusenosti s bolestou nevies ani ocenit to dobro ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

Dobro v kontexte evolučného boja o prežitie je správanie, ktoré zabezpečuje prežitie druhu. Z tohto hľadiska možno etickú hodnotu dobra chápať, iba ako správanie, stimulované neurohormómi, ako napríklad dopamín. Teda akési striedania drogovej eufórie a abstinenčných príznakov. Z hľadiska viery v Boha, má dobro nadčasovú hodnotu, ako snaha jedinca byť v harmónii so stvoriteľom. Nech už je motivácia konať dobro akákoľvek, táto snaha nie je produktom racionálneho myslenia, ale emocionálneho rozhodnutia. Jedinci, ktorí sa správajú iba racionálne, konajú v duchu Machiavelistických princípov. Podľa nich je altruistické správanie formou emociálnej deviácie, obmedzujúcej jedinca chovať sa slobodne, teda pragmaticky. Friedrich Nietzsche správanie, ktoré nevychádza z darwinistického  princípu boja o existenciu charakterizoval, citujem:

 

„Morálka otrokov - kresťanská morálka, ktorej hodnoty sú otrocké. Táto morálka nihilizuje všetko to, čo k morálke pánov prirodzene patrí a interpretuje to ako niečo nepravé a nehodnotné. Pravým a hodnotovým sa stáva to, čo nepochádza z tohto sveta. Vyznačuje sa tým, že zo svojej slabosti a bezmocnosti robí svoju prednosť. Takýmto prevrátením hodnôt sa rodí moc bezmocných, biednych, trpiacich. Nihilizmus znamená, že najvyššie hodnoty sa znehodnocujú.“

Situáciu človeka v modernom svete charakterizuje takto: ”Boh je mŕtvy.“

 

Ak by som si mal ale vytvoriť obraz Boha, na základe toho, že človeka stvoril na svoj obraz, takáto predstava Boha by nebola veľmi lichotivá.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano tono racionalne to vypada ze zijeme kolektivnym bludom a hladame tu "vyssiu esenciu" Ja chapem aj ako chemicky ci evolucne vznikol altruizmus, z hladiska logiky neni toto chovanie svatejsie. Lenze nase racio je asi tak sto krat slabsie ako podvedomie a s nim suvisiace emocie ktore tu evolucia vytvorila. a tak je to dost nerovnaky boj, co vysvetluje aj situaciu v spolocnosti a to co sa nam nepaci...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mi to príde smiešne, že stále hľadajú niečo viac, nejaký hlboký zmysel svojho bytia. Niečo prečo sú tu na Zemi, a neschopnosť sa zosúladiť s tým, že to raz iba tak bez nejakého hlbšieho zmyslu ( mirnix-birnix) skončí. Tak ako  sa snažia byť dôležití za svojho života, tak chcú byť dôležití aj po smrti. Ľudská pýcha je nekonečná. :)

 

Nemám námietky voči tvojmu postoju. Ja si želám vykúpenie z tohto života, ako úplne nič. Vôbec nechápem, náboženskú túžbu nejakého indivídua, o zachovanie kontinuity svojej existencie v nejakej forme. Nič znamená žiadne zlo ani dobro. Keď pozerám dokumentárne filmy z obdobia, pred mojím narodením na tento svet, sentimentálne zo "sladkou nostalgiou" si „spomínam“ na to krásne obdobie ničoho, keď som tu ešte nebol. V tých filmoch je zrejmé posolstvo, že naša existencia na tomto svete nemá žiadny zmysel. Scenáre hry predošlých generácií sú dôkazom nezmyselnosti našej existencie. Scenár je stále rovnaký a menia sa iba herci. Naše Shakespearovské drámy, ktoré tu prežívame sú v podstate o ničom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vôbec nechápem, náboženskú túžbu nejakého indivídua, o zachovanie kontinuity svojej existencie v nejakej forme. Nič znamená žiadne zlo ani dobro.

Je to mozno zas len transformovana tuzba pudu prezitia. A nejaky esencialny zmysel rozumu ze to malo hadam nejaky zmysel, všetko to utrpenie je potom odmenene...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Robopol

Nie som si istý, či ľudia túžiaci po večnom živote vedia, čo vlastne chcú. Nech si predstavia, že robia tú najpríjemnejšiu činnosť v ich živote. V momente, ak by túto činnosť, alebo eufóriu, museli robiť, alebo pociťovať naveky, stal by sa z nej trest. To je skôr vízia pekla. Je to tak trochu "podvod", akými jednoduchými prostriedkami - chemikáliami, dosiahol Život ochotu jedincov, podieľať sa na jeho vzniku a zachovaní. Volá sa to často pud sebazáchovy, ale paradoxne, práve tento pud, ktorý evolúcia fundamentálne potrebuje pre vysvetlenie fungovania jej zákonov, nedokáže sama nijako vysvetliť. Pud sebazáchovy je axióma, definujúca život sám, ktorá je spoločná od najelementárnejších foriem života, vírusov a baktérií až po človeka. Aj keď je jasné, že pojem pud, alebo vôľa žiť v prípade elementárnych foriem, ako vírusy baktérie, nie je najšťastnejšia formulácia. Ale výsledok je rovnaký. A preto, že je to axióma, nemá zmysel ju vysvetľovať a teda aj zamýšľať sa nad ňou. Je to podobné, ako z náboženskou dogmou. Rozdiel je iba ten, že o evolučnej axióme sa môžeme presvedčiť už teraz (kto nemá pud sebazáchovy?) a o náboženskej dogme až po smrti. Samozrejme to druhé platí iba, ak je tá náboženská dogma pravdivá. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Urcite tono byt naveky v nejakej blazenosti teda v case ju zdielat je uz trest. To vychadzam z toho, ze v euforii dlho nevydrzis lebo spaluje. Ale naveky sa mozno mysli mimo casu, teda ze by si uviazol a uz by si cas nevnimal, proste nebol by dej, akcia, pribeh...

 

No podla mna pud sebazachovy sa da vysvtelit tym, ze ak nieco bolo mozne a vzniklo a dalej sa replikovalo, tak ako keby z nicoho sa tato vlastnst objavila a evolucia ju zdokonalovala az po cloveka kde mame pocity. Ja s tebou suhlasim dava to zmysel co pises, ze vykupenie z toho je ako keby to nic.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

Ja chápem, že kresťanská cirkev musela kráčať s dobou, a problém večnosti riešila podobne, ako teória relativity. Pre fotón čas „zamrzol“, a podobne pre kresťanstvo duša, ktorá sa vymanila z priestoru a času, prebýva vo „večnej“ blaženosti s prítomnosti Boha. To si ale nikto nedokáže predstaviť, tak ako si nikto nedokáže predstaviť štvorrozmerný časopriestor, v ktorom existuje. Moslimské náboženstvo je mladšie, ako kresťanstvo, bojovník, ktorý položí svoj život v džiháde, sa môže tešiť na 72 panien. Chudák... Ale aj predstava blaženosti v „zamrznutom“ čase mi evokuje nejakú „zomby“ existenciu, ktorá je skôr desivá. Ignorovanie evolučného diktátu žiť a množiť sa je typickým prejavom nerovnováhy chemických procesov, navonok sa prejavujúca u vyšších živočíchov depresiou. V tomto kontexte nemá zdravý človek slobodnú vôľu a do určitej miery má pravdu filozofia stoicizmu 

 

"Život človeka je predurčený a on sám ho nijako nemôže zmeniť. Filozofia ho učí zmieriť sa s touto skutočnosťou a prijať postoj rezignovanej múdrosti."

 

Máš pravdu, že túžba po posmrtnom živote je pravdepodobne iba

 

„Je to mozno zas len transformovana tuzba pudu prezitia“.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak tak tiez nemam velke iluzie o tom. Pravda je niekedy trpkejsia ako by sa mohlo zdat, este je ale sanca ze to moze byt inak a nie len takto v podstate bezvyznamne. Tak neviem vlastne ci je dobre ju aj odhlait.

 

 k tomu zamznutemu casu, neviem ja mam skor predstavu ze to zamrznutie uz nemozes vnimat, to uz nie je eistencia ako ju chapeeme.

 

a tvoja viera v boha bude tiez len dosledok ze to chces prezit teda primarneho pudu, rozum ti dal esenciu vieru, a pocity chemia zas blazenost po ktorej prahneme, ale ten rozum hovori aj ze je to cele inak, tak asi nebudes moc stastny ked budes vediet ze to moze byt cele inak ...

 

A napr. budhizmus je mi najblizsi, rozumovo sa mi najviac paci ako to je prekombinovane, teda ked sa oprostis od vsetkeho, teda ako keby si vypustil tu chemiu prec

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

Mňa až tak nemotivuje viera pre jej prísľub posmrtného života. Skôr hľadám zmysel svojho konania tu na Zemi. Denne sa stretávame s agresivitou, egoizmom, chamtivosťou, ktorej dôsledkom  je devastáciou prírody. Evolúcia "odmeňuje" jedinca, alebo druh, ktorý dokáže najefektívnejšie využívať dostupné zdroje. Tak je evolučne nastavený aj homo sapiens. Rozum, ktorý je zrejme iba produktom evolúcie, nie je schopný postaviť sa proti evolúcii. Ježišove posolstvo, prvý budú poslední, alebo ľahšie je ťave prejsť cez uško ihly, ako boháčovi do neba, nemožno akceptovať rozumom. V tomto posolstve je však niečo, čo dáva zmysel, alebo hodnotu nášmu konaniu, v protiklade pragmatického boja o prežitie. Bez autority Boha je to však iba iracionálne správanie, tak ako to chápal Fridrich Nietzsche, je to „Morálka otrokov“.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A co si ho nenasiel? sak robis presne to co kazdy, to co je pre teba odmena je tvoj ciel a zmysel, ty ale hladas nejaku hlbsiu esenciu, lebo to je proste povrchne zit pre uspokojenie potrieb... 

Osobne peklo zazije kazdy lebo mame vieru, moralne zasady a taky ocistec ma asi kazdy, ale ked ma niekto napr. poskodeny mozog nejaky psychopat od nepocituje ten zvieraci pocit ked urobi nieco zle.

 

No ved ja s tebou suhlasim ak nie je ziadna vacsia esencia autorita a ciel tak potom je to moralka otrokov a zbytocnost vsetko.

 

Rozum je isto produktom evolucie a je pomerne dost mlady nastroj, takze je v teste ako obstoji ma obrovske vyhody ale to prinasa aj druhu stranu mince, komuze to vlastne sluzi?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nič som nenašiel. Práve naopak, strácam vieru. Cítim sa vyhorený. Pri každej prechádzke počujem motorové píly a rachot padajúcich stromov. Lesy patria Nitrianskemu biskupstvu. Keď prechádzam okolo nazhromaždených kmeňov z jedného hektára, ich trhová hodnota je možno menšia, ako jeden mercedes. Stromy, aj keď choré, mohli ešte 50 rokov poskytovať habitat živočíchom a ďalších 50 rokov hmyzu a hubám. Ak to cirkev schválila, nemôžem uveriť v autentickosť jej hlásania božieho slova. Samozrejme, cirkev má na to právo, je to jej majetok. Dokonca môžem byť rád, že mi dovolí voľne sa pohybovať sa po jej majetku. Majského ochranka by ma už dávno vyhodila z lesa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No tak to chce nejake rozumne riesenie :), najlepsie je dobra spolocnost zazartovat uvolnit sa a vsetky osvedcene veci. S tym sa vysporiadas, chce to troska casu a nezatazovat sa nad hlupostou. A mozno ti poznanie poznanie pomoze v tom ze nie je "spravnejsie riesenie"- O tom sa vlastne bavime.

 

Mna by napr. zaujimalo taka vec ze ak sa raz stane ze budeme moct vypnut ten chemicky motor v mozgu ze co by urobila cista mysel, mozno by si vytvorila nejaky ciel, je to zaujimava otazka, lebo cim viac budeme vediet a budeme technologicky na tom lepsie budeme moct urobit experiment. ze kam vedie ciste racio, ci sa stotozni vlastne s tym co je v emocnej rovine alebo nie...

 

Alebo taka zaujimava otazka ako by vypadala tymto tempom evolucie kulturnej a tym padom zasahom do samotnej stavby cloveka ako by vypadala generacia o 1000 rokov, alebo 10 tisic 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

Poznám za tú dobu tvoje názory. Ty veríš, že evolúcia, ktorá milióny rokov prebiehala na úrovni pokusu a omylu, môže prejsť do cieľavedomej formy, keď sa na smere jej vývoja môže aktívne podieľať priamo sám objekt evolúcie. A že tento fakt nie je jej popretie, ale logické vyústenie. Ja som skeptický a ak sa pozriem okolo seba, skôr verím aj možnosť opačného trendu. Bez potenciálneho stvoriteľa neexistuje žiadny fyzikálny, chemický, alebo iný prírodný zákon - dôvod, aby evolúcia nepostupovala späť, po tých istých stupňoch vývoja, ako postupovala doteraz. Iba že opačným smerom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vela krat vytvorila evolucia to iste, spravne to si myslim a ma to logiku. To co pises ty ale logiku nema. Evolucia nemoze ist opacne, moze sa stat akurat to ze sa nieco znici a zacne sa znova, ty sa obavas ze sa zahubime. To sa obavaju viaceri, lenze prave AZ ked to bude nevyhnutne pride zmena. teraz sa drancuje a je to istym sposobom najrychlejsie riesenie ako technologicky at nieco vymysliet aj na ukor toho ze padne par miliard. my tono tvorime nieco co odola, to chce primarne evolucia, evolucia tu nie je preto aby 7 miliard ludi tu bolo stastnych ked to nie je mozne, limituju zdroje a hlavne tie pudy! Ty sa nemozes cudovat, musis rozmyslat preco to tak je, podla mna to ti pomoze sa nejak s tym zmierit, aj ked nebudes chciet ale nebudes predsa verit ze kamen nepadne ked vzdy padne ...

 

kto ma vyhodu? ten co veri ze ho lev nezozerie alebo ten co vie ze ho skoro urcite zozerie?

 

 

A fascinuje ma vedomie, co to je? alebo co je a co uz nie je. Ak "dusu" nevytvoril Boh tak ju vytvorila evolucia. Aj evolucionisti su zatazeni tym ze dusa nejak do toho nezapada, povieme nevieme zatial. Ale ja uz sa zacinam obavat ze poznanie a mozne zavery zacinaju byt pre mna nejak vyustujuce k dalsiemu a dalsiemu rozmyslaniu a vzdalujem sa tomu co vlastne chcem. preto otazka znie vzdy nie je lepsie sa radsej zmierit s tym ze byt sprostym a stastnym je predsa len menej zatazjuce a krajsie na tu chvilu v zivote..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

Nečudujem sa, že inklinujem k iracionálnej viere. To čo píšeš má síce logiku, ale ja nie som schopný ju akceptovať Ako si schopný sa s takouto logikou vysporiadať v bežnom živote?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak vacsina ludi sa boji poznania a zmien. je to prirodzene. To preco veris v nieco viac ma svoje dovody, poznanie moze krast nadeje idealy kt. su tu preto aby si dostal svoju davku dopaminu ako s tym zacal pisat o chemii, takze sam vidis na svojej vlastnej kozi ze toto je tazka cesta...

 

byt logicky nahana strach a hrozu, no ja v tom vidim povab, vyhodu z urcitej stranky, ked sa pravidelne trenujes mas vyhodu najdes skor riesenia spajas veci ktore nikto nespaja, lebo ich nema v mysli.

 

A ako sa vyrovnam tak ako kazdy, zatial nemam otrasenu vieru, pretoze primarne pudy su vzdy silnejsie aj ked sa modifikuju do roznych komplikovanejsich foriem odmeny. Co je ale dost narocne kedze vacsina ludi vidi ten dopamin uz inde, co mne uz vela krat nestaci lebo poznanie aj ked subjektivne ma narusa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

byt logicky nahana strach a hrozu, no ja v tom vidim povab, vyhodu z urcitej stranky, ked sa pravidelne trenujes mas vyhodu najdes skor riesenia spajas veci ktore nikto nespaja, lebo ich nema v mysli.

 

No vidíš, a ja som presvedčený, že logika, napríklad vo fyzike, nie je príčina a následok, ale dôsledok plánu. Newtonove zákony platili skôr, ako ich Newton objavil. Dá sa povedať, že boli determinované už v počiatočných podmienkach Veľkého tresku, teda pred časom, ktorý evolúcia potrebuje na svoje fungovanie. Dá sa to samozrejme postaviť aj naopak. Preto, že Veľký tresk obsahoval túto možnosť, tak sa stala. Ako je možné, že v čase veľkého tresku sa dali formulovať fyzikálne zákony exaktnou matematickou formuláciou, ktorú človek, na vrchole evolučného vývoja, dokáže, ako tak (skôr trápne) formulovať až dnes.To nie je vývoj, ale hodenie kociek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak Ja si myslim ze vesmirov je ovela viac, presne nastavenia su dane tym ze ich je viac a nase zakonitosti su toho dosledkom. Pytas sa ako je mozne ze dokazeme popisat matematikou a logikou, tak co ja viem mna zatial odpoved nenapada...

 

ten vrchol resp. kulturna evolucia tu je hrozne kratko tono, my sme toho stihli pomerne dost za tu chvilu a teda nevieme vsetko co je aj dobre, mame co spoznavat, rozmyslat, mozeme sa tesit z objavov. 

 

a este takto mozno sa mylim, mozno to poznanie len dava nove moznosti kde sa da radovat, problem je skor inde (aby som upresnil) ten predosly prispevok, somna poznanie neurobilo horsieho cloveka, ale skor to vacsina vnima ako nieco zle, ze pozor nebezpecie, alebo v tom vidi nieco celkom ine ako v tom skutocne je, ze je niekto vseved dolezity a podobne, boja sa ze niekto moze vediet viac ako atd. V skutocnosti to poznanie sluzi tomu pozadiu emocneho jadra osobnosti...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

byt logicky nahana strach a hrozu, no ja v tom vidim povab, vyhodu z urcitej stranky, ked sa pravidelne trenujes mas vyhodu najdes skor riesenia spajas veci ktore nikto nespaja, lebo ich nema v mysli.

Ja v tom nevidím pôvab. Pre mňa je podstatné iba to, ako sa mám zachovať. Evolučne oportunisticky, alebo defenzívne v zmysle, ak chce niekto moju košeľu, dám mu aj svoj kabát. Evolúcia mi našepkáva, nedaj mu svoj kabát, ale zober aj jeho košeľu. Ak platí táto evolúčna logika, tak sa teším, ako s evolúciou zatočím, keď ju budem ignorovať. Bohužiaľ, odmenou takéhoto správania bude iba moja depresia. Tvoja logika je možno správna, ale nie každý je schopní ju uniesť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

synergia je lepsia ako boj, to mi je aj blizsie, ak vsak niekto chce bojovat a niet inej moznosti ziaden kabat ani koselu mu nedam :) Najhorsie je vsak predstierana synergia, treba byt opatrny paraziti maju dobre techniky ako nieco male dat a predstierat ze im zalezi na druhom, no v skutocnosti im ide len o svoj prospech a nechcu moc davat, hlavne odcerpavat zdarma. Toto ma vzdy tak vytoci ze mam chut potom toho cervika zasliapnut:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono

Vesmir je organizovany, ma svoje struktury v tom chaose vznikaju zlozitejsie celky, zlozitost sa stupnuje. A toto sa neda bez logiky, vztahov a pravidiel, tie davaju aj stabilitu takych celkov, davaju im nejaku stabilutu v case a zaroven schopnost modifikacie. To je odpoved preco plati logika matematika atd. (moja odpoved)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

V primitívnom experimente je možné akceptovať logiku aj bez autora. Logické je, že žirafe sa predĺžil krk, aby dosiahla na zdroj potravy. Takúto logiku dokážeme simulovať na počítačoch, ako fuzzy logiku a aplikovať ju na „samoučiace“ sa stroje. Výsledkom programu takejto logiky by bola žirafa s dlhým krkom. Interpolácia tejto logiky v zložitejších úlohách vedie k sci-fi k predstave, že stroje raz budú „múdrejšie“ , ako my. Z takéhoto uhla pohľadu sú v určitých úlohách stroje už dávno „múdrejšie“. Každá úloha, ktorú stroj rieši, vychádza z počiatočných podmienok. Tak, ako dnes počítač porazí v šachu akéhokoľvek veľmajstra, je tento program striktne determinovaný pravidlami šachovej hry, teda tým, ako sa figúrky môžu pohybovať. A v tom nás už každý počítač porazí. No mne ide o to, že niekto musel definovať pravidlá tejto hry. A to sme v tomto vesmíre neboli my. Ak človek počúva napríklad Bachovu hudbu, musí mu byť jasné, že je v nej nejaký kód, ktorý nie je produktom evolučného boja o prežitie, ale skôr kľúč k dešifrovaniu princípu, ktorý je univerzálnejší, ako pud sebazáchovy. Takú úlohu nikdy počítač nevyrieši, lebo „odmenou“  nie je reprodukcia, alebo uspokojenie pudov. V tomto princípe, podobne ako v Bachovej hudbe, je emociálnou odmenou skôr oslobodenie sa od princípov evolúcie.

 

Tóny hudby sú fyzikálne iba vibráciami. Ak dokáže hudba interpretovať emóciu, tak poslucháč musí byť schopní ju prijať, inak môžeme počúvať aj kakofóniu tónov. Samozrejme hudba môže rezonovať s našimi elementárnymi pudmi rozmnožovania, agresivity. S čím v nás rezonuje sakrálna hudba? Fyzikálne je možno ladičku rozkmitať vysielaním tónu, na ktorý je ladička-my naladená. Frekvencia tohto tónu nemá žiadne matematické obmedzenie. No nám by sa každá frekvencia nepáčila a akord z takýchto tónov už vôbec nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja reprezentujem len svoje nazory, kedze tieto veci nie su vyriesene. Treba si uvedomit co je pud sebazachovy a odkial prisiel. je to vlastnost ktora ako keby zakladna stabilita cohokolvek, mineralu napr.. Ja si to predstavujem tak zev chaose vznikla struktura ktora sa nasledne zacala kopirovat lebo to umoznili fyzikalne zakony. Toto je to iste ibaze u cloveka je to evoluciou pretransformovane do podoby sexu, odmeny dopaminovej, lasky a podobne. toto vyzera uplne logicke a nevyhnutne.

 

A takto uz som pisal v teme evolucia ze vznikaju aj ine vlastnosti, tak ako sa postupne ziskava zlozitost celku. Ty sa ale pytas inak,  ze uz fyzikalne zakony su nejak predom dane, ja ale pisem ze vesmirov je viac a dokonca si myslim, ze tak ako prebieha evolucia uz hmoty niekedy prebehla evolucia fyzikalnych zakov a pravidiel, na zaciatku mame nejaku zakladnu interakciu a potom sa  z nej fazovo oddelil dalsie. toto je ale uz o dost zlozitejsia vec ako kedze sa to tyka samotnych pociatkov vesmiru a veci ktore sme len zacali skumat hlbsie.

 

Nemusime sa bat ze stratime vieru atd. Nemame totiz silu rozumu aby sme si ich zobrali, evolucne mechanizmy su ovela silnejsie a nie je to mozne len tym ze sa tomu postavis rozumom. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No vidíš, a ja som presvedčený, že logika, napríklad vo fyzike, nie je príčina a následok, ale dôsledok plánu. Newtonove zákony platili skôr, ako ich Newton objavil. Dá sa povedať, že boli determinované už v počiatočných podmienkach Veľkého tresku, teda pred časom, ktorý evolúcia potrebuje na svoje fungovanie. Dá sa to samozrejme postaviť aj naopak. Preto, že Veľký tresk obsahoval túto možnosť, tak sa stala. Ako je možné, že v čase veľkého tresku sa dali formulovať fyzikálne zákony exaktnou matematickou formuláciou, ktorú človek, na vrchole evolučného vývoja, dokáže, ako tak (skôr trápne) formulovať až dnes.To nie je vývoj, ale hodenie kociek.

 

Strašne to berieš tak, alebo tak. Inak to byť nemôže, iba biela alebo čierna. Prečo máš pocit, že sme na vrchole evolučného vývoja? Teraz neviem, či si myslel človeka, ako druh, alebo si myslel, že ľudstvo je vrcholom evolúcie nad ostatnými živočíchmi.

Mne sa nezdá, že sme na vrchole evolučného vývoja.

 

Ja v tom nevidím pôvab. Pre mňa je podstatné iba to, ako sa mám zachovať. Evolučne oportunisticky, alebo defenzívne v zmysle, ak chce niekto moju košeľu, dám mu aj svoj kabát. Evolúcia mi našepkáva, nedaj mu svoj kabát, ale zober aj jeho košeľu. Ak platí táto evolúčna logika, tak sa teším, ako s evolúciou zatočím, keď ju budem ignorovať. Bohužiaľ, odmenou takéhoto správania bude iba moja depresia. Tvoja logika je možno správna, ale nie každý je schopní ju uniesť.

 

Ach jaj. Z tvojich príspevkov a teraz nemyslím, práve tento, cítiť veľa frustrácie. Si sklamaný z ľudí a aspoň čo ja vidím, chceš byť lepší. Chceš sa správať trebárs nezištne a máš pocit, že sa to nezhoduje s evolúciou? Ja neviem ako to je, ale je to strašne také jednostranné ten tvoj pohľad na svet.  Vôbec netuším ako to je, ale môj pohľad je širokánsky, nie tak oklieštený ty sa strašne pohybuješ tak od plota po plot.

Vyskoč na tej trampolíne a leť. Ja vôbec neviem čo je za tým plotom, ale teším sa z toho či to je tak či tak, ani jedno pre mňa nie je sklamaním.    

Chceš tak smiešne ľudsky zatočiť s evolúciou a nie si sám nemysli si. a čo ako jedinci tu môžeme zatáčať ako chceme ako druh nás evolúcia aj tak dobehne či sa tu občas zachováme tak či tak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov