Skočiť na obsah

Má Boh zmysel pre humor?


alamo

Odporúčané príspevky

taká vec, sa vyskytla v téme o evolúcii..
predstava že "Pán Boh", najprv stvoril svet, a potom na ňom porozhadzoval falošné fosílie "zo sandy"
podľa mňa, by to bol dosť zlomyseľný zmysel pre humor

takže - má Boh zmysel pre humor?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no a?

Boh stvoril človeka na "svoj obraz".. ipso facto "vyprojektoval ho" (tak mnohí veriaci tvrdia)

keby človek zmysel pre humor nemal.. bolo by to jasné, boh mu ho nedal, pretože ho sám nemá

ale človek, jednoducho zmysle pre humor má, čiže musí ho mať od Boha

čo sa s toho dá odvodiť ďalej, o vlastnostiach Boha?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo mi šlohol myšlienku, práve voľaktorý deň mi v inej súvislosti napadlo, že boh musí mať veľmi svojský zmysel pre humor, keď nás uplácal na svoj obraz :)

 

 

edit.

a zasa. druhýkrát mi ju šlohol. :innocent:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak si predstav, že sa "pláca" po nebi medzi "obláčikmi"

 

tak dajme tomu že by Boh, zmysel pre humor jednoducho nemal (čo vyvoláva istú pochybnosť, ohľadom jeho všemohúcnosti a vševedúcnosti)

teda ho ani na počiatku nedal človeku, a človek si ho proste tak nejak objavil sám pre seba..

ako to že Boh, následne človeka, za to že človek urobil-našiel niečo, o čom Boh nemal ani len šajnu a absolútne to nemal v pláne, jednoducho aj s celým ľudským zmyslom pre humor, nespláchol nejakou tou potopou?

uznal Boh, že je zmysel pre humor na niečo užitočný?

ak by uznal, bolo by to potvrdenie toho, že aj Boh je schopný, naučiť sa niečomu novému :hufi:

 

alamo mi šlohol myšlienku...

a zasa. druhýkrát mi ju šlohol. :innocent:

 

prepáč, ale nie je to moja vina, možno len nemáš dostatočne vyvinuté "chucpe", čo ti bráni napísať sem "na drzovku" akúkoľvek bláznivinu, čo ťa napadne :hahaha:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

povie mi niekto , prečo by mal mať boh vlastnosti, ktoré pripisujeme človeku? čo ak boh má schopnosti, v ktorých sú (ipmlicitne) obsiahnuté aj (ale nielen iba) ľudské vlastnosti? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

povie mi niekto , prečo by mal mať boh vlastnosti, ktoré pripisujeme človeku? čo ak boh má schopnosti, v ktorých sú (ipmlicitne) obsiahnuté aj (ale nielen iba) ľudské vlastnosti? 

no asi preto, lebo stvoril človeka na svoj obraz ...

a človiečik tento pozemský má aj zmysel pre humor, predpokladajme teda, že sám boh stvoriteľ mal aj zmysel pre humor ... hoci čítajúc Starý Zákon to tak priveľmi nevyzerá :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no asi preto, lebo stvoril človeka na svoj obraz ...

a človiečik tento pozemský má aj zmysel pre humor, predpokladajme teda, že sám boh stvoriteľ mal aj zmysel pre humor ... hoci čítajúc Starý Zákon to tak priveľmi nevyzerá :)

 

Jaj jaj, tá "nečšastná logika" a ja som ten "neščastný zemepán"...

Pouvažuj... ak by sme ako pravidlo správneho usudzovania zobrali (odvolávka), potom podľa tejto logiky by bol ten b-h tiež konečný...

To mi pripomenulo klasický systém - to čo píska je lokomotíva. Aj ja pískam! Som teda lokomotíva :)

 

Ale pokojne si môže, kto chce myslieť čo chce, napríklad ...že ja (ivan) som b-h :)  :)

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pouvažuj... ak by sme ako pravidlo správneho usudzovania zobrali (odvolávka), potom podľa tejto logiky by bol ten b-h tiež konečný...

 

Ale pokojne si môže, kto chce myslieť čo chce, napríklad ...že ja (ivan) som b-h :)   :)

ani náhodou, dnes trpím jak Jób, a pouvažovávať sa mi vôbec nechce ... mimochodom, je to rovnako dobrá odpoveď, ako ktorákoľvek iná, a ešte aj pravdivá, prečítaj si v biblii :)

 

mimochodom, trochu ma necháva v pomykove,  prečo píšeš slovo b-h ako b-h ...

pokiaľ nie si judaista, ovšem, a to zrejme nie si ... môžem sa ovšem mýliť ...

všetci pohania, kresťania každého druhu, ateisti, kdekto môže a smie napísať slovo Boh, vyslovovať a napísať božie meno ... :hmmm:

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ahoj game.

moja game :)
...nie moja tak, že si môj majetok..., ale moja tým, že keď vidím tú mačku z pohľadu myšky generuje sa (nejako) môj endocept milého človeka pripraveného podať pomocnú ruku. Som ti za to naozaj veľmi vďačný. Veď vieš o tom aké sú začiatky...
Držím Ti palce, aby ten Jób dlho neotravoval.

 

mimochodom, trochu ma necháva v pomykove, prečo píšeš slovo b-h ako b-h ...

pokiaľ nie si judaista, ovšem, a to zrejme nie si ... môžem sa ovšem mýliť ...
všetci pohania, kresťania každého druhu, ateisti, kdekto môže a smie napísať slovo Boh, vyslovovať a napísať božie meno ... :hmmm:
 

Židov nenávidím a milujem súčasne... 

Neadekvátne -a teda asi zle !!! - myslím, že žijeme v hebrejskom finančom systéme. A to ich spoločenstvo ľudskú civilizáciu hrozne deformuje! Že je tomu tak -o tom svedčí fakt- že dodnes nie sú ochotní zrušiť exkomunikáciu jedného mimoriadne krásneho človeka... môjho Spinozu. Ani Spinoza nie je môj majetok...

Milujem ich v Spinozovi.
Som luterán -papierový- a vôbec mi nevadí, ak mi niekto hovorí, že som špatný kresťan. Cítim sa byť viac človekom ako kresťanom.
Prečo?
Pretože súčasné formy viery sú priveľmi pohanské na moje cítenie.

b-h
Možno ti to príde ako blbosť, ale risknem to a poviem ti o mojich dovôdoch. 
Niekde v tomto fóre som našiel Jeho pomenovanie b-h, čo sa mi zdá, že je to "únosný" kompromis medzi potrebou pomenovania čohosi a zistením, že použivanie celého slova v každodennosti -v očiach "jednduchého" človeka- spôsobuje, že sa pomenovaný "Predmet" znehodnocuje. Najradšej by som na Neho poukazoval nepriamo, ale to by zase len kopmlikovalo situáciu.
Asi tak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Má. :) Vnímam to ako Boží humor. Je to Jeho prejav múdrosti, milosrdenstva, otcovskej starostlivosti. Boh túži vidieť nás šťastných. :ahooj:

 

To že niečo vnímaš, (a ja ti verím, že niečo vnímaš. lebo aj ja čosi vnímam...)

znamená prítomnosť čohosi, čo sa jednoducho nedá ignorovať.

Čo to je? To je otázka!

 

...a my sa na ňu akosi snažíme odpovedať. A aj nejaké vysledky sú... úspešné, menej úspešné...ale sú.

Máme otázku zodpovedanú a tým nie je potrebné hľadať ďalej....a tým to pre mňa hasne, pokým... pokým najbližšia tragická udalosť mi nemilosrdne odhali, že moje samozrejmé a spoľahlivé majáky (skúsenosti) ma viac mýlia a dezorientujú , ako by mi pomáhali orientovať sa.

 

Prečo to píšem?

Preto, lebo človek (ľudstvo) má aj "inak" zodpovedanú otázku: "Čo to je?"

 

Zaujímavým pre mňa na tejto odpovedi je, že to nie je nejaký vysnený cieľ, na ktorom by sme si sladúčko pospinkali, ale že to je niečo ako štarovancia rampa s raketou, ktorá sa za rachotu jej motorov pomály dvíha od zeme. Že to nie je odpoveď typu: je to to-a-to,

ale je to odpoveď typu: - vzájomným spolupôsobením dvoch vecí vzniká tretia vec, ktorá koná to-a-to tak-a-tak.

 

Takže ja vôbec som si nie istý, či odpoveď - B-h má zmysel pre humor

...je adekvátna B-žej všemohúcnosti.

Ale to pre teba nemusí znamenať vôbec nič.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:)

len na moment sa vrátim k tomuto:

b-h

Možno ti to príde ako blbosť, ale risknem to a poviem ti o mojich dovôdoch. 
Niekde v tomto fóre som našiel Jeho pomenovanie b-h, čo sa mi zdá, že je to "únosný" kompromis medzi potrebou pomenovania čohosi a zistením, že použivanie celého slova v každodennosti -v očiach "jednduchého" človeka- spôsobuje, že sa pomenovaný "Predmet" znehodnocuje. Najradšej by som na Neho poukazoval nepriamo, ale to by zase len kopmlikovalo situáciu.
Asi tak.

aj samotní kresťania tu pomenúvajú Boha Boh, a všetci ostatní rovnako, pretože to je jeho meno ... prípdane boh, keď niekto bežne a zásadne nepíše veľké písmená, alebo keď niekto bežne rozlišuje medzi Bohom a všeobecne bohmi ... :)

 

a to, že si videl na fóre napísané meno b-h ... má tú najjednoduchšiu a najprípadnejšiu príčinu, ktorá z diskusií aj vyplýva  - človek, ktorý to píše, je zrejme judaista, prípadne v tom duchu vychovaný človek ... :)

 

no ... nemá zmysel pre humor ? ;) :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zmysel pre humor? Mozno...pre ten taky situacny..typu vsetci sa pobiju a popadaju na zem...posmyknes sa a rozbijes si nos..hehe ake vtipne...

 

Ale tusim, ze sebaironia mu chyba...typicky jesitny chlap

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no asi preto, lebo stvoril človeka na svoj obraz ...

a človiečik tento pozemský má aj zmysel pre humor, predpokladajme teda, že sám boh stvoriteľ mal aj zmysel pre humor ... hoci čítajúc Starý Zákon to tak priveľmi nevyzerá :)

 

To je problém prekladu. Flanďáci prosto výraz "celem" neboli schopní ani pochopiť, nie to ešte preložiť. A tak sa píše že na svoj obraz.

Vtip je v tom, že B-h nemá obraz. A tu sa vlastne pozvoľne približujeme i k tomu zmyslu pre humor.

Že je tomu tak -o tom svedčí fakt- že dodnes nie sú ochotní zrušiť exkomunikáciu jedného mimoriadne krásneho človeka... môjho Spinozu. Ani Spinoza nie je môj majetok...

Milujem ich v Spinozovi.

 

Ja len takú poznámočku, v judaizme nejestvuje exkomunikácia.

To, že dané spoločenstvo vyšuplo milého mešuge Barucha zo svojich radov neznamená, že ho exkomunikovali zo spoločenstva Židov. Bol to (asi) mizerný Žid a (celkom určite) mizerný žid, ale to neznamená, že bol exkomunikovaný. Nech si o tom gojim píšu čo chcú.

len na moment sa vrátim k tomuto:

aj samotní kresťania tu pomenúvajú Boha Boh, a všetci ostatní rovnako, pretože to je jeho meno ...

 

V kresťanskej biblii je meno židovského B-ha (Elohi''m) naozaj prekladané ako BO''H. V desatore stojí, že meno B-žie sa nesmie brať nadarmo. Ak kresťania tvrdia, že akceptujú desatoro, potom pri používaní vyššie uvedeného tvaru majú s desatorom dosť veľký problém.

 

 

a to, že si videl na fóre napísané meno b-h ... má tú najjednoduchšiu a najprípadnejšiu príčinu, ktorá z diskusií aj vyplýva  - človek, ktorý to píše, je zrejme judaista, prípadne v tom duchu vychovaný človek ... :)

 

judaista je človek, ktorý študuje resp. zaoberá sa Judaistikou. A to môže byť kľudne kresťan alebo i ateista sťa poleno.

"V tom duchu vychovaný človek" je obvykle Žid.

Ale tusim, ze sebaironia mu chyba...typicky jesitny chlap

 

To, že sa o B-hu hovorí v 1. osobe neznamená, že je to chlap, resp, čosi mužského rodu.

Väčšina starovekých ale i moderných rabínskych autorít sa vzácne zhoduje, že na kategorizáciu B-ha by sa hodil skôr stredný rod. Chyba lávky je v tom, že hebrejčina stredný rod nepozná.

Teda z doterajsich zisteni mozme vyhlasit, ze boh nie je Nemec...:-))

 

Ja som zase zistil, že B-h nepochádza z Čabrackého Vrbovku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som zase zistil, že B-h nepochádza z Čabrackého Vrbovku.

off topic - píše sa "Čabradský Vrbovok"

ak mas nejaky zvlastny dovod, ze si si vybral prave tuto obec, pls -> sukromna sprava

m.thx

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja len takú poznámočku, v judaizme nejestvuje exkomunikácia.

To, že dané spoločenstvo vyšuplo milého mešuge Barucha zo svojich radov neznamená, že ho exkomunikovali zo spoločenstva Židov. Bol to (asi) mizerný Žid a (celkom určite) mizerný žid, ale to neznamená, že bol exkomunikovaný. Nech si o tom gojim píšu čo chcú.

Zaujímavé :)

 
pár faktov:
Exkomunikácia (podľa wiki) je dočasné vyobcovanie z náboženského spoločenstva (kým nepríde k náprave previnenia).
V syngóge boli na Baruchovu adresu vyslovené aj tieto slová - vypovedáme, vylučujeme, preklíname.
K tomu,,,citujem:
...a vy , ktorý sa držíte pravého B-ha , žite dnes všetci a prosperujte. Varujeme každého, aby sa s ním ústne ani písomne nestýkal, aby mu nepreukazoval priazeň, aby s ním pod jednou strechou neprebýval ani 4 lakte od neho, ani aby texty nečítal ktoré by on povedal alebo napísal... 
 
citujem:
Bol to (asi) mizerný Žid a (celkom určite) mizerný žid, ale to neznamená, že bol exkomunikovaný. Nech si o tom gojim píšu čo chcú.
 
To čo teraz poviem, ťa možno prekvapí: 
"Baruch bol mizerný žid" a "mešuge Baruch" - môže byť pre teba vynikajúcim východiskovým bodom. Doslova šanca!
Pokiaľ to vnímaš inak - nemá zmysel hovoriť o tom, k čomu (to môže byť pre teba vynikajúcim východiskovým bodom, šancou).
 
Medzi nami...
Keby pre nič iné (keby nič iné nebol Baruch urobil), 
tak už iba pre jeho duševnú silu a odvahu vzoprieť sa neľudskej sile ignorantstva by som si ho veľmi vážil.
Ale toto je len môj prípad a pre teba to nemusí znamenať vôbec nič. Aspoň ja to od teba nečakám. Ako sa k veci staviaš ty - je tvoj problém.   :)

 

Ja si len potrebujem splniť moju morálnu povinnosť - informovať (nielen teba) o tom, že ignorantsvto nie je práve najšťastnejší spôsob života.

Takže asi tak...

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov