Skočiť na obsah

Zákonom zakázané ideológie


alamo

Odporúčané príspevky

Cize z toho tvojho vyplyva, ze kazda ideologia moze byt nabozenstvom. To sme to dopracovali...

 

Ale aj je!

 

Čože ideály demokracie nie sú založené na viere? Viera v ideálneho človeka je podobná viere v božské bytosti. Adolfova viera v germánskeho nadčloveka, Marxova viera v proletariát.... To sú všetko náboženstvá. Podobne, ako v Egypte verili, že faraón je boh, tak masy ľudí v Rusku toto aplikovali na Lenina a Stalina.

 

Proste sa vezme idea a tá sa zbožští, postaví sa do centra ľudských ideálov konania a okolo nej sa vybuduje celý sociálny systém.

 

Moderné božstvo majetníckeho užívania si (akože starý boh Mamon) nevynímajúc.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

irb

A vôbec sa mi to nepozdáva. Hovoriť o náboženstve, že je to ideológia to ešte, ale hovoriť o ideológii že je to náboženstvo to sa mi nezdá. Kdeže v tom vidíš náboženstvo?

Vo väčšine náboženstiev ide o vieru v niečo z čoho budeš mať úžitok, nie len teraz, ale dokonca a hlavne posmrtne.

Čiže všetky ideológie sa mi vidia iba ako slabý odvar k náboženstvu, v tom zmysle čo človeku ponúkajú.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pozor, netreba si pliest vieru s nabozenstvom

 

off topic

(alebo si pliest dojmy s pojmami)

zakladne pravidlo diskusie - ak chces aby ta pochopili, alebo nebodaj aby uznali, ze mas pravdu, musis sa vyjadrovat presne

kazdy, aj ten najslusnejsi diskuter obcas siahne po podpasovke a chyti ta na slovickarenie...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

irb

A vôbec sa mi to nepozdáva. Hovoriť o náboženstve, že je to ideológia to ešte, ale hovoriť o ideológii že je to náboženstvo to sa mi nezdá. Kdeže v tom vidíš náboženstvo?

Vo väčšine náboženstiev ide o vieru v niečo z čoho budeš mať úžitok, nie len teraz, ale dokonca a hlavne posmrtne.

Čiže všetky ideológie sa mi vidia iba ako slabý odvar k náboženstvu, v tom zmysle čo človeku ponúkajú.

 

Možno je problém len v tom, ako chápeme pojmy. Ak k pojmom pristupujeme len čítankovo, podľa definícií v učebniciach, tak moje trvdenia neobstoja. Ak na druhej strane niekto chápe náboženstvo ako slepú a mylnú vieru v niečo neexistujúce, tak mu tiež moje tvrdenia nemôžu dávať zmysel. Ale ak sa pozeráme na vec pozitívne z hľadiska toho, že ide o to, uspoiadať vzťah človeka k jeho okoliu počas pozemského života, tak sa dostávame na jednu spoločnú rovinu.

 

Áno, dnes sú mnohí ľudia rozčúlení voči náboženstvu, tvrdia o ňom, že je to vymývanie mozgov a pripisujú ho arogantnosti vodcov cirkví a stádovitej ovečkovosti a neznalosti masy veriacich. 

 

Ale to nie je podstatné. Podstatné je - systematicky usporiadať pravidlá vzťahu človeka k okoliu na nejakom druhu poznania.

Náboženstvá majú nejaký druh poznania (aj keď im to mnohí upierajú), dnešná veda má tiež nejaký druh poznania.

 

A na základe tohto každé zriadenie vytvára predpisové vzťahy k okoliu.

 

Nejde v prvom rade o to, niečo získať, ale samozrejme, zisk sa dostaví, ak človek dodržiava pravidlá. Niečo, samozrejme, človek bude musieť obetovať, ale iné získa.

 

Tak je to vo všetkých systémoch.

 

Základom je viera (poznanie niektorých, viera väčšiny), že pravidlá sú k dobru všetkých.

 

 

Že nazývam hodnoty ideálov ako "bohov" sa mi vôbec nijako nevidí neprimerané. Tak ako bohovia dávnej minulosti aj terajšie ideály sú neviditeľné, v ich dokonalej uskutočniteľnosti nedosiahnuteľné entity, ktoré hlása hlúčik zasvätených

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

wiki : 

Ideologie je propracovaná soustava názorů, postojů, hodnot a idejí s apologetickou nebo ofenzivní funkcí založenou na formulování politických, hospodářských, světonázorových a/nebo podobných zájmů určité skupiny. V politické a společenské praxi se ideologie vládnoucí skupiny projevuje např. ve formě filosofie, práva či morálky, obecně se skrze svou subjektivitu snaží o formulaci celkového výkladu společnosti a člověka jako takového.

V angloamerickém prostředí je obvyklé i užívání termínu ideologie pro neutrální označování ucelené soustavy myšlenek a výpovědí. V evropském prostředí má termín častěji pejorativní vyznění a vyjadřuje též uzavřenost, jednostrannost a iracionální a propagandistické rysy soustavy označované jako ideologie.[1]

 

 

ergo, kazde nabozenstvo je ideologia,  nie kazda ideologia je nabozenstvo. Ak pouzivame slovo ideologia ako neutralne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iste, mozno. Rovnako aj ku krestanom ci zidom.   Ale je dobre pred tym si odlozit si ideologicke okuliare.   Ohlasit krizovu vypravu za vyhladenie islamu je tiez extremne nebezpecne :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhlasím.

 

Nuž, odložiť ideologické okuliare by mala byť základná požiadavka vždy, pri posudzovaní kohokoľvek.

 

Ja nehovorím, že Islam treba zakázať. Ja vôbec netúžim zakazovať kohokoľvek a čokoľvek. To, čo je podľa mňa potrebné, je jasne pomenovať veci. Pomenovať nebezpečné pasáže z každej ideológie. Nezavrhovať veci ako celok, ale len ich zlé stránky. Pretože všetko sa môže vyvíjať. Ak niekto naozaj nechce byť mŕtvy a skostnatený, tak jeho viera, jeho ideológia bude vždy istou mierou plastická a vývojaschopná.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ideológiou sa stáva náboženstvo vtedy, ak si uzurpuje právo, zasahovať do exekutívnej moci. Kresťanstvo týmto historickým omylom, prešlo a toto poznanie si vyžiadalo veľa obetí. Židia si doteraz s touto problematikou nevedia rady. Islam týmto poznaním ešte vôbec neprešiel. Odmietaním oddelenia náboženstva a exekutívnej moci, by ortodoxní veriaci akéhokoľvek náboženstva, vrátil Európu do stredoveku. Slniečkári chápu nové náboženstvá, ako kultúrne obohatenie, no ak si náboženstvo nárokuje podiel na exekutívnej moci, tak to už nie je náboženstvo, ani kultúra, ale ideológia.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ideológiou sa stáva náboženstvo vtedy, ak si uzurpuje právo, zasahovať do exekutívnej moci. Kresťanstvo týmto historickým omylom, prešlo a toto poznanie si vyžiadalo veľa obetí. Židia si doteraz s touto problematikou nevedia rady. Islam týmto poznaním ešte vôbec neprešiel.

 

možno by nebolo od veci doplniť: islam je práve uprostred toho procesu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game

Ale prečo má byť  Európa znova javiskom náboženských sporov, plných obetí. Drámou náboženských sporov, ktoré okrem obetí nič nevyriešia? Európa si tým bolestivým procesom historicky prešla a imigrácia chce novú reprízu? No dobre, keď to musí byť, ale nie v Európe!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono,

to sa nepýtaj mňa, keď ma čítaš, poznáš môj názor. nech sa vyjadria slniečkári a pozývači, ktorým aj milión moslimských migrantov za jedno leto do najlukratívnejších krajín a miest európy je normálna bežná imigrácia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game

Jasné, bola to rečnícka otázka. No Európa ma dosť historických skúseností na to, aby dokázala rozlíšiť, čo predstavuje kultúrne obohatenie a čo je snaha o vplyv náboženstva na exekutívnej moci. Slniečkári by mali byť rovnako citliví na rovnováhu medzi dodržovaní náboženskej slobody a osobnej slobody. Ak je viera v rozpore s sekulárnymi zákonmi, tak majú dilemou, ako to riešiť. Prejavuje sa to napríklad pri pedagogickom procese v školách s deťmi imigrantov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Celá tá pseudohumanistická terminológia Slniečkárov mi pripadá, ako taxonomické zaradenie mačky. Mačka je domáce zviera, ktoré si niekedy obohatí jedálničiek, ulovením nejakého hlodavca, alebo vtáka. Podľa tohto správania ju však nemôžeme kategoricky zaradiť k predátorom. Resocializácia  mačky v spolužití s človekom, zmenila jej podstatu na mierumilovného domáceho maznáčika. Príčinu asociálneho správania jednotlivých mačiek treba hľadať v nedostatku ich prístupu  ku granulovanej výžive, alebo zlého zaobchádzania v mladosti. Príčinu treba tiež hľadať v nás samých. Xenofóbni novinári sa vyžívajú v dramatickom opise, keď mačka zožerie domáceho kanárika a snažia sa paušalizovať túto udalosť v duchu kolektívnej viny, tak dobre známej z obdobia nacistického Nemecka. K mačkám treba pristupovať individuálne,  rešpektovať ich cítene, osobnú integritum, historické korene. Iba takýmto prístupom dosiahneme, že náš granulami nakŕmený miláčik sa zbaví atavistických pudov predátora a bude pacifisticky priasť na našej pohovke.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dobrá analógia :thumbsup:

pretože každý kto nejakú kočku choval/chová, vie že kočka je v prvom rade dravec par excellance, pretvarujúci sa za mierumilovného domáceho maznáčika :yes_yes: pretože je to pre ňu pohodlné a uľahčuje jej to prežitie :lol: a svojich predátorskych pudov sa nezbaví nikdy, lebo by to odporovalo podstate jej zmyslu života...

 

/slovo mačka odmietam používať, pretože odporuje logike spisovnej slovenčiny/

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pomenuj ich. 

Najprv by som poprosil vysvetliť o akej viere v demokraciu či iny system je reč. Až potom ti budem vedieť odpovedať. Lebo tie systemy tu realne boli, fungovali, ľudstvo ich zažilo, pozname ich podstatu. Aka viera je tam teda potrebna? Systemy vieš hadam vedecky vysvetliť (ekonomicky, sociologicky, politologicky...), ale napr. aj skusenosťou. Boha asi ťažko vysvetliš nejakou vedou. Či maš nebodaj iny nazor?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno by nebolo od veci doplniť: islam je práve uprostred toho procesu.

 

A mna by zaujmalo, ze odkial si tak dobre oboznamena s polcasom vyvoja islamu? :)

 

 

Ohlasit krizovu vypravu za vyhladenie islamu je tiez extremne nebezpecne :)

 

Takze ziadna odpoved na moju otazku (kto to vyhlasil).......

 

 

Najprv by som poprosil vysvetliť o akej viere v demokraciu či iny system je reč. Až potom ti budem vedieť odpovedať. Lebo tie systemy tu realne boli, fungovali, ľudstvo ich zažilo, pozname ich podstatu. Aka viera je tam teda potrebna? Systemy vieš hadam vedecky vysvetliť (ekonomicky, sociologicky, politologicky...), ale napr. aj skusenosťou. Boha asi ťažko vysvetliš nejakou vedou. Či maš nebodaj iny nazor?

 

Tu nie je rec o akejsi viere v demokraciu, ci iny system. Bavime sa o ideologiach (zakazanych)....presnejsie o tom, ci islam nie je politickou ideologiou a z nabozenstva ma iba Allaha, ktoreho pouziva ako „krovie“ (moj nazor). Ty si zareagoval na prispevok od irba, v ktorom on spomenul, ze kazda ideologia sa da porovnat z nabozenstvom, kedze su vsetky svojim sposobom „zbozstovane“. Takze vedecky tu netreba nic vysvetlovat....jedine tak vedecky komunizmus. Existuju ideologie, ktore su zakazane, pretoze su v nich zakotvene veci nezlucitelne s nejakym poriadkom. No a v Korane je presne popisane, co mas robit s oponetom, ake nie je ochotny „konvertovat“ resp. nejavi zaujem o tvoju nauku. Toto predsaa jasne splna podmienky zaradit islam medzi zakazane ideologie(nabozenstva?), ako su fasizmus, nacizmus, komunizmus, alebo rozne sektarske nabozenstva. Oponuje tu iba tyso....neviem preco, kedze nema ziadny problem suhlasit, ze ideologie, co su na zozname zakazanych, su tam uvedene a teda aj zakazane opravnene. :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info, to nebol citat ale poznamka ze su rozne nebezpecia. oznacit islam, teda cca miliardu ludi za vyznavacov extremizmu je extrem. alebo inak ak by to bola pravda, tak sa blizime ku konfrontacii a je to osudove. ale to je nielen otazne ale nic tomu vazne nenasvedcuje.

a kedze vychadzas zo zlych podkladov, tak islam priamo pise ze krestania nemusia konvertovat. ale okrem toho dnes je vynimka ak islamsky stat ma aj sariu ako zakladny zakon.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso

Dnes som si prečítal správu, http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/396081-nemecko-prestane-uznavat-viacnasobne-manzelstva-pristahovalcov/  že v Nemecku chcú trvať na striktnom dodržiavaní nemeckých zákonov v Nemecku. Táto veta je sama o sebe absurdná, Týka sa to trestného činu bigamie. Doteraz boli udeľované výnimky z tohto zákona. To je neuveriteľná trúfalosť, keď nejaký xenofóbny nemecký právnik, nie je ochotný akceptovať inakosť, ktorá by určite obohatila aj európsku kultúru,

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tono, to je ale skutocne pravny oriesok.    Co s takym co prisiel z dvomi zenami ? Alebo co s nemcom co si v egypte zoberie druhu zenu ?    Nie ze by som chcel branit bigamiu, ale zda sa mi to zaujimave.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov