Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

:)

 

Ako ste na tom s Halloweenom a ako s Dušičkami ?

 

 

Každý národ mal svoje dni, keď si uctieval svojich mŕtvych, starí Číňania sa veselili a zabávali, lebo v ten deň boli medzi nimi aj ich zosnulí ...

 

 

:)

Pred pár rokmi sa tu vo vedľajšej dedine stala jedna príhoda ... rozprávala mi to mladučká kolegyňa, ktorej otec bol aktérom ...

v dedine si postavila haciendu jedna dosťahovaná novozbohatlícka rodina, na tom by nič nebolo, len trochu moc ukazovali svojim susedom, že oni nie sú len také hocičo ... prišli Dušičky, ľudia nosili kvety na hroby, a zapaľovali sviečky, keď sa rodinka rozhodla, že teraz ukáže dedine, ako to vo svete chodí ...

tak sa decká vystrojili za upírov a kdejaké potvory , a zvonili pri dverách ... kde nikto nebol doma, lebo všetci boli na cintorínoch ... asi štvrtý dom patril pánovi, o ktorom je reč ...

mládež zazvonila, a keď prišiel otvoriť, spustili svoje strašidelnosti : okrem iného : "my sme najhroznejšie strašidlá.... "

pán nestratil duchaprítomnosť , pozrel na nich pozorne a povedal : "áno? dobre. "

a zavrel bránu .

 

no ... odvtedy vraj už Halloween oslavovali len súkromne v haciende ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

včera bolo desať rokov, čo umrel môj dedo. akurát 30. neobľubujem takéto hromadné povinné návštevy, chodím tam v poslednej dobe dosť často, a vždy dám kamienky na jeho hrob, a spomeniem si ako mi spravil hojdačku v izbe, a ako sme spolu lepili farebny papier na vykres, a vznikol krasny tropicky ostrovcek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Všech svätých a Dušičky... Na cintorím chodievam v tých dňoch najradšej večer, keď je už tma... Všetko ožiarené svetlom sviečok, ich vôňa dodáva zvláštnu a nostalgickú atmosféru... Všade pokoj, prostredie ako stvorené na rozjímanie, spomienky, hoci na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami nespomínam iba v tento deň... Ale prave v tej atmosfére to prežívam akosi intenzívnejšie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

kurňa a týždeň fuč, to už nie je beh , to je šprint .... až neuveriteľné - ako sa míňajú mesiace a roky. Máme tu opäť DUŠIČKY a spomienky so sviečkami a kvetmi........ a aj modlitby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedysi som mala rada dušičky

vlastne to teplé svetlo sviečok robí svoje, či sú dušičky, či nie ... a človek sa stretáva s dávno nevidenými známymi práve na cintoríne

takto to uteká

na svojich mŕtvych spomínam stále... každý deň ... aj na svojich živých

nemôžem merať roky dušičkami, vianocami, narodeninami, sviatkami, nechcem ich merať vôbec

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak mám čas vždy navštívim cintorín a pravdupovediac na toto si nájdem , spomienka na našich, tam... na druhej strane je stála a nie iba jeden deň. Sme malinki a bezbranni istote- ktorá je istá.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

.... všetci, čo sú mŕtvi sú už aj zabudnutí...

Myslím, že je to príležitosť, na spomienky a na to, aby sme na nich celkom nezabudli. Aj keď spomienky na mŕtvych a návšteva cintorína sú možné kedykoľvek počas roka...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pomaly to patrí k obradom, ktoré tak nemám rada ...

tú horkastú vôňu chryzantém a teplých plamienkov by som vedela vychutnať ... len tak, sama

je to trochu zmätené, čo píšem, ale človek sa hanbí neprísť v ten určitý deň zapáliť sviečky, aby " jeho " hrob nezostal tmavý ... napriek tomu, že nie je takmer dňa, aby som nemyslela na niektorých ľudí, ktorí tu už nie sú - nech je dôvod hocijaký - pohľad na ožiarené cintoríny je ľudskejší ako ľudia, ktorí tam v skutočnosti sú ...

pokiaľ trvá spomienka ? kým nezomrie aj ten posledný, kto ma poznal ... možno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pomaly to patrí k obradom, ktoré tak nemám rada ...

 

...je to trochu zmätené, čo píšem, ale človek sa hanbí neprísť v ten určitý deň zapáliť sviečky, aby " jeho " hrob nezostal tmavý ...

Tiež mi trochu prekáža tá rituálnosť. Hromadne sa nakupujú sviečky, kvety a vence, potom sa odnesú na cintorín... Robia to takto všetci. Každý rok...

Tiež mám akosi iný pocit, keď idem na cintorín inokedy počas roka a nie v presne stanovenom termíne. Vtedy mi to nepripadá ako akási povinnosť...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako som sa nedávno dozvedel, v niektorých dedinách je považované za celkom normálne, že si príbuzní niekoľko týždňov po dušičkách vence a kvety (umelé) jednoducho pozbierajú, prinesú domov, uložia do pivnice, aby to o rok po oprášení doniesli naspäť na cintorín. Mňa teda táto šetrnosť šokuje, toto mi už skutočne pripadá iba ako odbitie si povinnosti navonok...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie je to o tom ? len aby sme v hanbe nezostali ? aby susedia nepovedali, že "môj" hrob nie je krajší ako susedný ?

ako ďaleko to má od krádeží kvetov ?

tie cintoríny sú pekné, ja osbne mám veľmi rada chryzantémy ... aj doma, aj v záhrade, sú to úžasné kvety ...

ale stačí ich predsa zopár, alebo jeden kvetináč, a sviečka, kahan ... jeden ...

nie je taká spomienka rovnako spomienkou ?

vlastne mám rada tie dušičkové cintoríny ... ale tú horúčkovitú činnosť neznášam

podaktorí vyzbrojení vedrami a kefami a čistia kamene za mnoho desiatok tisíc ...

niektoré veci nechápem ...

a odkladať vence na budúci rok ...

 

každý deň chodím pred jedným kvetinárstvom, kde už mesiac sú vystavené najroztodivnejšie tvary a farby umelých vencov ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to presne tak. To predsa nie je sviatočný oblek (alebo kopa iných vecí), ktorý stojí celý rok v skrini, aby sa príležitostne vytiahol. Ide ... malo by ísť o spomienku a tiež o prejav úcty k mŕtvemu, a malo by to stáť aspoň za ten nový veniec, kyticu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pripomenulo mi to tie náhrobné kamene ...

jedna zo známych babiek vybrala v banke deväťdesiattisíc, na náhrobný kameň ... o mesiac vybrala ďalších tridsať, lebo niečo malo byť z iného mramoru a niečo zdraželo ...

naposledy kedysi minulý rok som videla hrob celý pokrytý červeným mramorom, s nerezovou trubkovou ohrádkou, na ktorej boli nerezové tanieriky na vázy ...

myslím, že tento svet nie je celkom normálny

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kedysi som mala rada dušičky

vlastne to teplé svetlo sviečok robí svoje,

U mna to tak nefunguje, to teplo sa straca v chladnom vetre a studenej hline. A to caro mizne, kedze uz niekolko rokov robim sofera mame aj svokre, a vozim ich od hrobu k hrobu po vychodnom Slovensku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

spomienky

každý rok hľadám jeden hrob ... stále viac je mŕtvych, starnem

síce je to len jeden cintorín, ale zakaždým musím hľadať jeden hrob ... a zakaždým ma to trochu vykoľají

človek, ktorý mi nebol vlastne ničím, ale od ktorého som dostala kedysi svojho prvého veľkého maca... nemal nikoho a mal ma veľmi rád ... a ja som sa dozvedela až hodne dlho po jeho smrti, že zomrel

už dvadsať rokov ma to mrzí, stretla som ho kedysi, nedlho pred smrťou, a bol rád že ma vidí ... viem to ... dočerta, prečo mi je z toho do plaču ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Dušičky sú fajn, a na cintoríny chodím rada, aj keď nie je sviatok.. je to také príjemné, tiché miesto... Vianoce neberiem ako niečo úžasné, aj keď mám rada tú atmosféru... a ostatné sviatky ani veľmi neregistrujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 rokmi...

Mame tu oktober a s nim sa viaze sviatok Halloween (doslovny preklad:predvecer vsetkych svatych) Halloween je sviatok oslavovany vecer 31.oktobra.Oslavuju ho predovsetkym deti oblecene v kostymoch,ktore navstevuju susedov a pytaju sladkosti.Vsak to poznate z americkych filmov. :zubiska: Tak co oslavujete tento sviatok?Kupujete svojim detom kostymi?Alebo aspon davate vyrezanu tekvicu na okna?

http://www.music-for...ck-or-treat.gif

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je tu jedna téma Sviatky a my - tu http://forum.freespa...h__1#entry25814

zaoberá sa prevažne našimy "dušičkami" a "halloweenom" ...

okrem zopár príspevkov sa všetky ostatné zaoberajú dušičkami alebo halloweenom, každý podľa svojho prístupu ... v pohode tu môžeme odpovedať na otázky okolo Halloweenu, v prípade, že sa témy budú uberať veľmi jedným smerom, / čo trochu predpokladám / spojíme ich.

edit. príspevky prebraté a presunuté.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ale ešte veľa nových fórumákov nepovedalo svoj názor na Halloween :)

a Dušičky, a sviečky, a maškary ....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov