Skočiť na obsah

game

Odporúčané príspevky

Na cintorin pojdeme aj my,len by som chcel vediet ci to niekto oslavuje na americky styl :)

 

tento sviatok som nikdy neoslavoval, ani ho nikdy oslavovať nebudem ... mne nič nehovorí... no ale na cintorín zapáliť sviečky v tento deň chodím :P

 

Na cintorin pojdeme aj my,len by som chcel vediet ci tento sviatok niekto oslavuje na americky styl :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

môj názor sa nezmenil, Halloween nie je náš sviatok, nie je môj sviatok, a importované sviatky priveľmi nemusím ... :)

 

okrem toho tekvice so sviečkami sme kedysi strašne dávno - volajú sa svetlonos - stavali u tety na stĺpik plota na ulici, a dlabali sme tekvice odušu, a robili to aj naši rodičia, bez Halloweenu :)

 

svojim deckám sme dlabali a vysvietili tekvice, ale ten zbytok k tomu nie ...

preto mám k vysvieteným tekviciam dodnes hooodne kladný vzťah, mám ich rada, ale Halloween a kostýmy k tomu ... ee :niee: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pridávam sa, importované "sviatky" ako Halloween, Satan Claus, Valentín... idú mimo mňa. nič proti američanom, ale je to ich tradícia, nie naša.

 

bola svojho času pesnička (nepamätám si kto to spieval):

 

nemám záujem

o americký sen

radšej si dávam chren

a údené...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

na cintoríny počas dušičiek chodím nerada, vlastne nechodím vôbec - nemám rada tie davy, čo tam prúdia ani to predbiehanie sa, čí hrob bude krajší, a robia to príbuzní, čo sa za života o toho človeka možno vôbec nezaujímali... zdá sa mi trochu choré, že hodnota človeka sa zvyšuje jeho smrťou a hrobom, ktorý je v príhodne blízkosti a v tej "správnej" forme... ja si na svojich mŕtvych blízkych spomeniem počas roka kedykoľvek, určite sa na mňa nehnevajú, že oráve v tomto období sa nehrniem na cmiter...

a pokiaľ ide o Halloween, posledných pár rokov si v práci robíme večierok, natiahneme na seba masky, urobíme si nejaké lakocinky a trochu povystrájame :-) koniec roka je pre nás náročné obdobie, do Vianoc ďaleko a toto je dobrá príležitosť trochu sa uvoľniť (potom sa robi vianočný obed, fašiangy a ešte nejaká letná žúrka)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

a Halloween oslavoval aj google ... a originálne, ako to google vie :)

 

pôvodný obrázok, obrázok po rozklikaní všetkého možného, na čo šlo kliknúť, a všetko vydávalo jemný zvuk, a posledný obrázok, prebehnutie čiernej mačky spustilo klik na stránku s linkami o Halloweene :

 

post-3-0-90195700-1351798586.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

.. importované "sviatky" ako Halloween

 

Halloween je náš, istotne viac ako sviatok všechsvätých. Je to vlastne len moderná podoba keltského sviatku Samhain, ktorý sa slávil aj na našom území ešte pred príchodom kresťanov. Postupne menil názov a nakoniec naň pápeženci udreli vatikánsky štempel, niektorých ľudí to teda trocha mýli. :zubiska:
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja na cmitery a rakva-kempingy chodim aj mimo mimo tohto zombickeho sviatku. Prave na vsech svatych to ani nemam moc rad. Strasne navaly, davy ako v tokijskom metre, dochodcovia zufalo bludiaci a clovek nevie, ci tam priniesli kvety, alebo sa idu rovno ubytovat.... a hlavne privela zivych :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes som si v spravach (neviem, ci STV alebo Markiza) vsimol, ako si niekto fotil rodinu (zivu) na cinteri pri uprave hrobu... to mi pride uz trochu divne, ale napr. aj ja mam odfotene hroby, o ktore sa starame. Su to vzdialeni a davno mrtvi ludia, o ktorych vlastne nic neviem. (napr. krstni rodicia mojho starkeho, narodeni v predminulom storoci) Ale co ked si o par rokov uz nebudem pamatat, kde mam vlastne tu sviecku zapalit ?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

môj názor sa nezmenil, Halloween nie je náš sviatok, nie je môj sviatok, a importované sviatky priveľmi nemusím ... :)

 

okrem toho tekvice so sviečkami sme kedysi strašne dávno - volajú sa svetlonos - stavali u tety na stĺpik plota na ulici, a dlabali sme tekvice odušu, a robili to aj naši rodičia, bez Halloweenu :)

 

svojim deckám sme dlabali a vysvietili tekvice, ale ten zbytok k tomu nie ...

preto mám k vysvieteným tekviciam dodnes hooodne kladný vzťah, mám ich rada, ale Halloween a kostýmy k tomu ... ee :niee: :)

 

svetlonos, to si aj ja matne spomínam na také čosi u babky v Maríkovej...podobne ani ja importované sviatky nemusím, dúfam, že sa u nás nebude sláviť aj Deň vďakyvzdania podobne ako kedysi sa slávila aj u nás VOSR...

 

na cintoríny počas dušičiek chodím nerada, vlastne nechodím vôbec - nemám rada tie davy, čo tam prúdia ani to predbiehanie sa, čí hrob bude krajší, a robia to príbuzní, čo sa za života o toho človeka možno vôbec nezaujímali... zdá sa mi trochu choré, že hodnota človeka sa zvyšuje jeho smrťou a hrobom, ktorý je v príhodne blízkosti a v tej "správnej" forme... ja si na svojich mŕtvych blízkych spomeniem počas roka kedykoľvek, určite sa na mňa nehnevajú, že oráve v tomto období sa nehrniem na cmiter...

...

 

aj ja nerada chodím na cintorín, chodím tam, lebo musím, ale odmietam sa predbiehať v krášlení hrobov, odmietam diskusie o tom, že tá či oná nemá ten hrob poriadne ozdobený a podobne. Svokor bol super chlapík, zábavný, dobrák od kosti, a rada na neho spomínam, a tiež na svojich starých rodičov a ostatných "mojich" zosnulých, ale z Dušičiek mám vždy fóbiu, aj kvôli tým veciam okolo, spojeným so staraním sa do susedných hrobov - mne je fuk, ako si to upravila pani X alebo Y, a ju je zas trt po tom, čo sme na náš hrob naplácali my. lenže tie babky sa v tom priamo vyžívajú, a to mi vadí.

 

Ako decko som mala hrôzu z Dušičiek, lebo to zas mama robila celej rodine výstupy. Tie robila vždy, keď si na to spomenula, ale na Dušičky to bývalo najhoršie. Chápem jej bolesť, zomrel náš najstarší brat, hneď po narodení, a vždy je to hrozné pre ženu, ked jej umrie dieťa, ale ako 4-6 ročné decko som nechápala, čo sa to deje a bála som sa. Vždy sme tam boli hrozne dlho, vždy mi už bolo strašne zima a temer vždy som potom ochorela, a vždy som sa tešila, keď už sme šli odtiaľ preč, u babky bývalo fajn, ale aj tak v lufte viselo niečo zlovestné. Možno aj to vo mne zanechalo dačo, čo je jeden z dôvodov, pre ktoré dodnes hroby a všetko okolo nie je práve mojou srdcovou záležitosťou...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov