Skočiť na obsah

slimak

Odporúčané príspevky

Prvé penzie z II. piliera nepotešia

 

http://ekonomika.sme.sk/c/7549295/prve-penzie-z-ii-piliera-nepotesia.html

 

dochodky z II.piliera budu tolko kolko sa nasetri - mozno yhodnoti snad nenezhodnoti ako v Rusku  sa to stava.

 

Teda rocne ludia z toho co tam maju asi 6%. 

 

Priklad ja mam 1000 euro - 6 percent je 60 euro - teda moj dochodok bude 5 euro mesacne. To uz nasetrene mam - mozno sa mi to podari dat v 68 roku  veku do dochodku na 10 000  - teda mesacne budem poberat 50 euro. So socialnej poistovne bz som mal dostavat nasobky viac 5-6,7 nasobok teda od 250 co 350 euro. ja to necakam - tych svojich 100 000 si nasporim inde.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najnižší garantovaný dôchodok na Slovensku má byť od polovice budúceho roka vyplácaný v sume 269,50 eura mesačne. Nárok naň získa ten, kto dovŕši penzijný vek a 30 rokov platil dôchodkové poistenie.

 

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/339854-minimalne-dochodky-su-konecne-zname-270-eur-a-viac/

Ak mam pravdu povedat nepoznam strukturu vysky dochodkov.  Ale predstavit si to neviem - mozno to mozne je inak by to nerobili. Ale ja suhlasim. uz mam odrobenych s vojnou a skolou 18 rokov? Teda nebyt dochodkoveho veku - celkom blizko.

 

 

Si zoberte ze mate priemerny dochodok 400 - oni chcu a nastavia to ze minimalny bude 270. neviem kolko ludi z dochodcov splna tu podmienku 30 odrobenych rokov - ale asi vacsina.

 

teraz si dajte do pomeru 270/400 = 0,675

 

Mali by nastavit aby presne take iste percento bola aj minimalna mzda k priemernej.  Tam je to 50%. 400/800- ci este menej 380/8XX?

 

Nechapem. Iste to ide na dlh a pojde na dlh - este solidaritu nepovazujem za spravnu - ale ked je vramci generacie - OK(myslim ze vsetkym zdvihneme - valorizujeme dochodky o 5 euro) - ale aby na niekoho doplacali este aj ti co na svete niesu? A oni nebudu mat co zrat?

 

Socialny a cely system sa zruti a to je tiez dobre - naco platit vysoke odvody ked prd z toho mas?  nestaci z 200 euroveho ci 400 euroveho platu?

 

Druha strana asi aky bude maximalny dochodok? Neviem ak vzmru STbaci ci preco to natahuju maximum dvojnasobok toho minimalneho - inak to nepusti rozdelenie miezd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Skusil som si to prepocitat.

Najprv ake mame mzdy. Ich rozdelenie.

https://www.istp.sk/clanok/6144/Mzda-slovenskym-zamestnancom-v-prvom-kvartali-narastla-o-5-5-percenta

 

10% ludi zaraba do 411 eur mesacne

25% do 540 eur

polovica ludi do 742 eur.

Priemerna mzda bola za 1.kvartal 2014 921 eur. Z tychto cisel budem vychadzat a pocitat.

 

Ono je to priblizne - lebo OMB sa pocita za kazdy jeden rok - a priemerny sa spocita.

411/921 je 0,44625 - ale uz v roku 2015 je solidarita a v tomto roku sa to prepocitava bulharskou konstantou 19% - teda mu vyjde 0,55

0,55*10,685*30 rokov= dochodok a ten je 177 eur. 

Clovek co mal 411 eurpo dobu 30 rokov ku priemernej mzde 921 eur dostane dochodok 177 eur - ak bude minimalny dochodok 270 prilepsi si 93 eur.

0,55*10,685*45 rokov = 265 eur pre neho by mal byt minimalny dochodok 341 - prilepsi si o 76 eur

Teda v priemere si polepsi 10% dochodcov ich je cez milion o 85 eur mesacne 85*12*100 000 je 102 milionov.

 

1 kvartil 540 eur

540/921 = 05863 za zapocitani BK mu vyjde upraveny OMB 0,6649

teda dochodok po 30 rokoch 213 - pri minimalnom 270 dochodku si polepsi o 57 eur

Dochodok za 45 rokov odrobenych pri tom pomere 540/921 vychadza dochodok 321 eur polepsi si o 20 eur.

 

Teda sa da predpokladat ze 25% ludi ma mensi prijem ako 540  - tych vsetkych sa dosial bude tykat minimalny dochodok.

 

A teraz kde su hranice. Pri 30 odpracovanych rokoch je to suma 739 eur. teda hranica medianu (50% pracujucich)

pri 45 rokoch je to 590 eur. 

 

Zavedenie minimálneho dôchodku je jedným z 15 bodov sociálneho balíka, ktorý Smer prijal na svojom júnovom sneme. Novinka má pomôcť asi 100-tisíc dôchodcom. Prilepšia si priemerne o 12, no v niektorých prípadoch aj o 30 eur. Sociálnu poisťovňu bude toto opatrenie stáť približne 35 až 38 miliónov eur ročne.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/339854-minimalne-dochodky-su-konecne-zname-270-eur-a-viac/

 

 

V tom clanku su aj tie cisla 269,5 a 341 a pri 40 odpracovanych rokoch 311 eur. 

 

Ak priemer prilepsenia je 12 eur krat 12 mesiacov krat 100 000 dochodcov - mne to dava 14,4 miliona rocne.

 

Skoda,ze nepozname rozdelenie dochodkov dnes - to ja neviem zistit. A strukturu , kolko maju odpracovanych zapocitanych rokov - da sa predpokladat - ze za socializmu boli vyrovnanejsie mzdy(aj ked od 89 je uz 25 rokov) a da sa predpokladat ,ze teraz maju bezne dajme tomu 35-45 rokov. Ale v buducnosti to tak nebude - clovek hlavne z tou minimalnou mzdou,ci malou - castejsie meni pracu - ci castejsie o nu prichadza a si ju tak rychlo nenajde - ci v zahranici, ci nacierno. Teda do buducna ja verim ze to maju dobre spocitane je to dnes ze 100 000 - ale v buducnosti to budu nasobky. A pochybujem ze to bude priemer 12 eur. Mne to vychadza,ze u stvrtiny dochodcov to bude od 50 do 90 eur. Teda ja predpokladam,ze toto opatrenie bude stat stovky milionov eur.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vysiel dalsi clanok - v texte sa pise,ze o tom informovalo ministerstvo. Dost zaujimave ze na TA3 nebola tlacovka. Ci aspon bola - lebo toto je dost vyznamna vec - povedal by som tohto roku v ramci ekonomiky aj najvyznamnejsia.

 

Poberateľ minimálnej penzie po zavedení najnižšieho možného dôchodku už nebude odkázaný na to, aby žiadal úrad práce a sociálnych vecí o dávku v hmotnej núdzi. Suma minimálneho dôchodku má byť v jednotlivých prípadoch o približne 10 eur až 23 eur vyššia, ako je v súčasnosti súčet sumy dôchodku a dávky v hmotnej núdzi, na ktorú má penzista nárok.

 

http://www.etrend.sk/ekonomika/smer-chce-od-leta-zaviest-minimalny-dochodok.html

 

To ma logiku - zvysovali minimalne vymeriavacie zaklady SZCO - dva roky ci tri sa to uz deje. Narok zvysia aj minimalnu mzdu o 30 euro na 380 eur. Ale ak nezmenia vypocet dochodku ti ludia aj tak budu mat nizsie dochodky ako minimalne - aj ked v roku 2016 bude bulharska konstanta 20, dalsi 21 a zatial v roku 2018 to konci na 22%. aby mali vyssie dochodky by ju museli dostat aspon na 600 eur. Nie 380.

 

A teraz rozpory.

 

Minimálnu penziu by malo v budúcom roku dostávať približne 75 tisíc poberateľov dôchodkových dávok. Zavedenie minimálneho dôchodku si má v druhom polroku 2015 vyžiadať 16,4 mil. eur a v roku 2016 majú náklady predstavovať 31 mil. eur.

 

Co sa mi nevidi - v roku 2016 to bude nizsia suma ako v roku 2015? Iste?

 

Ale dajme 31 milionov/75 000 dochodcov / 12 = 34,4 eura - co je realnejsie ako vcera na pravde priemer 12 euro. Ale ani tomu neverim.

 

Mnohí dôchodcovia žijú v súčasnosti z 200-eurových dôchodkov, pričom štát im prostredníctvom rôznych príspevkov dorovnáva penziu na úroveň životného minima. Problém je v tom, že aj keď majú nárok na rôzne príspevky, pre byrokraciu je cesta k nim veľmi komplikovaná.

http://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/339853-ferovy-dochodok/

 

Takze mame mnoho 200 eurovych dochodkov. Stanek dal cislo,si ho uz nepamam ale daval som tu - do 190 euro je 150 000 dochodcov.Iste vacsina z nich to ma kvoli malo odrobenym rokom niekedy stacilo aj 10, dnes 15, ale trebars maju aj 20 ci 25 rokov - ich sa toto tykat nebude.

 

Vsetko je to pekne - ale toto opatrenie sa bude tykat podla mna skor ci neskor nasobky ako len 75 000 ludi. A priemerna mzda bude rast viac ako minimalna. Aj ked teraz ak zavedu tu odpocitalnu polozku na zdravotne odvody na rok ,dva ani nie. :zubiska: Ci ano to neviem - podla mna pocetnost yamestnancov na urovni 380 sa iste zvysi  - neviem ako to pohne priemernou mzdou. Asi pojde dole - lebo je vyhoodnejsie mat plat 380 ako 440.

 

-------------

Kto to vyfinacuje - podla mna statny rozpocet nie - ved oni chcu usetrit na tych socialnych davkach pre nizko prijmovych dochodcov - ale nieko to byt musi.

 

Ale aky to ma zmysel? mam klienta a je nespokojnz odrobil v bani a do banskeho dochodku si pamatam som to pocul aspon 10 krat mu chyba 166 dni aby mal(dostal) bansky dochodok - neviem co to je ale pocuvam to aspon 5 rokov. 

 

Komu chyba rok,2,3 - mozte byt uz aj dochodcovia - ci v zahranici pracujete - vas zamestnam na hodinu mesacne(ci denne(na pracovny pomer) - neviem ako je to u dohodarov a kolko im zapocitaju casu) - roky si odrobite. Propagaciou a PR mojej firmy.

 

Takto sa to bude riesit. Lebo sa im to oplati.

 

 

---------

A posledna poznamka - nechapem na diskusiach ze sa im tie vysky dochodkov nepozdavaju - 270 - 311 - 341 - ved budu ovela vacsie co ti ludia poberaju dnes - a priklad na socialne davky nemaju narok.

Komu sa to nemusi pacit a ich to postihne nadpriemerne ci priemerne zarabajucich. Ale ich je 20% teda ziaden problem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nieze nikdy to spravodlive nieje a nebude - ale to nema hlavu a patu - aby som sa nerozpraval stale sam.

 

Zas zoberú tým, ktorí poctivo robili a odvádzali a zas pridajú hochštaplerom, príživníkom, špekulantom a živnostníkom, ktorí odrbávali štát.

Jdu blejt!

 

No tak to bude.  Aj ked vsetkych by som do jedneho vreca nehadzal. Zivnostnici tam nepatria. Do tej skupiny - aj ked aj oni dostanu prilepsene. 

 

V tomto krátkom blogu na.eriem veľa ľudí, že poviem o sebe, čo by som považoval za férový dôchodok. Poprvé, mám VŠ a bol som medzi prvými po novom VŠ zákone čo získal PhDr. Pracoval som ako vedúci oddelenia v SAV ako mladý som zarábal cca 4.OOO Kčs. Robil som ašpirantúru, porobil som všetky skúšky, časť práce som i publikoval, ale ma po previerkach vyhodili z nej, nedovolili mi ju obhájiť. Do vyhodenia som pracoval na Ministerstve zahr. vecí v Prahe od začiatku na pozícii II. tajomníka. Pre nesúhlas s okupáciou musel som odísť, 2 roky bez riadnej práce. Potom učiteľ jazykov na vidieckej škole 7 rokov, neskoršie som pracoval v Akadémii vzdelávania vo vedúcej pozícii Vs kraja. V 9O-tych rokoch som pracoval ako tajomník Domu slovenskej literatúry a neskoršie ako redaktor Slovakia Today a Slowakei heute. Za férový dôchodok by som za súč. pomerov považoval 1.OOO E.

 

 

Chcel by 1000 eurovy dochodok. Ale on nikdy nemal ani 1000 eurovy plat. A nato aby mal taky dochodok - by na dnesne ceny musel 40 rokov platit odvody aspon z 2500 mzdy. Aj ked raz mal 4 000 kurunovy prijem a ten bol nadpriemerny. 

 

 

-------------------------

podla mna nejake ferove riesenie - znizit odvody - socialne na 7 percent -  odtial dostane - kazdy dochodok 200(ak bude to stacit na 100 euro nech) euro rovnaky po odpracovani 30 rokov - a zvysok nech si zabezpeci kazdy sam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

s tymi zivnostnikmi to nie je jednoduche - niektori naozaj od*bavaju, aby nemuseli platit dane, ale moja zena hovori, ze platit dane je dobre...

viacej od*bavaju "podnikatelia", vacsie navzajom poprepajane firmy, eserocky... ake tam budu mat dochodky vlastnici-spolocnici ?
drobny zivnostnik je chudak, plati odvody ako blbec a nakoniec aj tak dostane dochodok 300 eur, ak sa ho dozije

 

a zvysok nech si zabezpeci kazdy sam... ?

 

99% ludi v tejto gubernii nema ani ponatia o financiach v tejto suvislosti, ja patrim medzi nich

vobec nerozumiem vypoctom, ktore si tu popisal, do dnesneho dna som nepochopil kuponovu privatizaciu, obchodovanie s akciami, II. a III. dochodkovy pilier

iste, mam vysoku skolu a (snad) nadpriemerne IQ, takze ked by som si to mohol nastudovat, tak by som hadam aj nieco pochopil - ale to predsa nemoze robit cela republika ???

 

niekedy pred  15 rokmi povedali ludom - dajte sa do II., III. piliera, budete mat vyssie dochodky (poniektori aj svajciarske slubovali)... tak sme sli, vsak ked mas este vyse 20 rokov do dochodku, tak je to dost dlhy cas, to si nasporis

kolko ? 5 ? 10 eur k mesacnemu dochodku ? to nikto nevedel, kolko to bude, ani co si za to budes moct o 20 rokov kupit...

a este k tomu zoberme zmeny legislativy, zvysovanie veku odchodu do dochodku

 

moj plat je cca 80% priemernej mzdy v NH, keby som teraz isiel do dochodku a bol by som sam, tak musim predat byt a odstahovat sa do lesa, pretoze po zaplateni najomneho a energii, by mi mesacne zostali mozno 2 eura na den

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

budú sa zohľadňovať len tie roky poistenia, keď mal poistenec zárobok aspoň na úrovni životného minima (asi 200 eur), sú však výnimky, keď túto podmienku netreba splniť (napríklad za roky poistenia pred 1. januárom 1993, za roky v cudzine, invalidovi sa za „odpracované“ automaticky započítajú roky invalidity a podobne)

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/340019-kto-30-rokov-pracoval-na-starobu-uz-neskonci-v-socialnej-sieti/

Takze moj plat na rok bude 210 max 220 eur. Aky vyznam ma platit viac?

 

V januari si dam za 12 mesiac premiu 500 euro lebo sa mi vyplati - som si spocital, ze dat si premiu 1500 aby som mal zapocitany aj rok 2014 sa mi neoplati zaplatis na odvodoch a daniach 915 eur aby si mal o 4 eura vacsi dochodok? Nie neoplati.

 

Pri 500 eura zaplatim 265 eur. 915-265 = 650/12/4= 13,5 roka - musel by som zit viac ako 80 rokov -dozijem sa?

 

------------

Ci oplati? Mozno aj ano,lebo ja ajtak pri tej sume zaplatim 670 a toto je jednoduchsie - teda 915-670= 245 / 4/12=5 rokov.

 

Ten zivnostnik je rovnaky chudak ako zamestnanec.

 

----------

Mne sa Ficova politika paci. Narok to bude este lacnejsie.

 

Dochodky si viete vypocitat tu

http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku-2015/59319s

Je to dobre - ja som sa na tom naucil pocitat tu bulharsku konstantu solidarity. bud si tam zadajte vase realne vase vymeriavace zaklady - hrube rocne mzdy , ci ak si myslite, ze ste mali cely zivot 80% hrubej mzdy si tam dajte hocijake cisla priblizne a posledny rok tam dajte nieco aby POMB neupraveny vysiel 0,8.

 

Alebo si to vypocitaj - podla jednoducheho vzorca -

priklad 0,8 PM je dochodok za 40 rokov.

najprv bulh. konstanta pre rok 2015 , 0,19+ 0,81*0,8=0,838  - teda solidarita ti pridala 3,8%

 

a potom 40 rokov * 0,838*10,685 = 358 eur - skoro minimalny,ten bude 311

 

Na 311 ti stacilo mat mzdu 205 a platit 100 euro ale ty si platil odvody a dan 370. plus dalsie ine dane aj zaplatis aby ten 100 eurovy mal dochodok 311. Ale nesmut taky 2000 sa nato vyzbiera ovela viac aj percentualne aj svojim dochodkom.

 

Inak staci  mi ist na invalidny dochodok aj teraz aj o 5 rokov a nemusi platit nic - ci keby som nan isiel pred 15 rokmi.

 

Teraz si zober keby si tych 270 euro mesacne usetril - kolko by si mal za 40 rokov -  130 000 eur?  To si podel 30 rokmi kedy seknes s robotou - mas mesacne plus 360 od nejakej 50tky.

 

 

niekedy pred  15 rokmi povedali ludom - dajte sa do II., III. piliera, budete mat vyssie dochodky (poniektori aj svajciarske slubovali)... tak sme sli, vsak ked mas este vyse 20 rokov do dochodku, tak je to dost dlhy cas, to si nasporis

kolko ? 5 ? 10 eur k mesacnemu dochodku ? to nikto nevedel, kolko to bude, ani co si za to budes moct o 20 rokov kupit...

 

Ja v mojich prikladoch nepocitam s inflaciou - lebo to nieje ani nutne - priklad 20 rokov odkladas 100 euro - kolko rokov asi budes poberat 100 euro za mesiac - potrebujes na to vysoku skolu? 20 - ano 20. 

 

Aka je inflacia take su priblizne aj uroky o co sa ti zhodnocuju uspory. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dalsi clanok - ono to brat doslovne nemozte - ti novinari nevedia o com pisu a pisu nezmysli. Ale v kazdom clanku je nejaky dalsi udaj co mi to aj bez par.znenia viac priblizi.

 

Ale hlupost z clanku.

V súčasnosti má na penziu nárok každý, kto platil sociálne poistenie aspoň 25 rokov. Minimálny dôchodok však nie je určený. Výška penzie závisí len od platu.

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/premier-fico-da-dochodcom-stovky-eur-639093

 

zakon pise.

 

Podmienky nároku na starobný dôchodok 
§ 65
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na starobný dôchodok, ak bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov a dovŕšil dôchodkový vek.

 

 

dalsia ale to som sa dozvedel z toho predchadzajuceho.

 

Ako ďalej spresnil Burian, odstupňované sumy minimálneho dôchodku budú zhruba o 10, ale niekedy aj o viac ako 30 eur vyššie oproti súčasnému súčtu sumy dôchodku a dávky v hmotnej núdzi, na ktorú penzista môže mať nárok.

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/340019-kto-30-rokov-pracoval-na-starobu-uz-neskonci-v-socialnej-sieti/

 

 

Predvcerom tam pisali o 12 eurach na tym som sa pozastavil a tu to presnejsie napisali. 

 

vyššie oproti súčasnému súčtu sumy dôchodku a dávky v hmotnej núdzi

 

A ktomuto dodam dalsiu info

 

„Priemerný počet odpracovaných rokov u Slovákov, ktorí budú odchádzať do dôchodku, je dnes 37 rokov,“ dodáva Baláž.

toto som len odhadoval - ja co poznam ludi mali viac rokov. Ale uz aspon vieme dnesny priemer

 

Ale toto je zaujimava informacia - aj ked je to len odhad.

 

Slovákov, ktorí poberajú dôchodok a zároveň túto dávku, je podľa odhadov rezortu práce viac ako tritisíc. Niektorí seniori s nižšími penziami dokonca nedostanú ani túto dávku. Štát totiž pri posudzovaní nároku na dávku berie do úvahy príjem celej domácnosti.

 

Teda ludi co brali socialne davky z tych co budu mat narok na dochodok bolo 3000.

 

A ze to bude stat 12 euro v priemere  -  budu to desiatky a nebude to poberat 3000 ludi ale statisice.


----------------------------------------------------

Nechcem aby toto bolo pripojene vyssie(minule som nechcel a nebolo).

 

toto je kolaps a koniec zdravotneho a socialneho systemu. Ja som povedal ze v roku 2025 -2030 dochodky nebudu a oni nebudu skor.

kto bude platit odvody zo 600- 800 -1000 -2000 - ked ti staci z 200. Samozrejme to este 15 krat zmenia do 2025.

 

sa opytate ale ako sa tomu da vyhnut - ved musite zamestnavatel vam to strhne - ale ludia sa ak tomu porozumeju vyhnu(naco su pracovne agentury a preco su tak male platy). Sami a dobrovolne sa dohodnu aj zo zamestnavatelom. Ti co si to sami platia nebudu cakat ani minutu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

IFP vypracovalo pracu s nazvom .

Sú dôchodky z druhého piliera prinízke?

file:///C:/Users/ntb/Downloads/Komentar_dochodky%20z%20IIp_final.pdf

Prebehol som to nic prevratne tam nevidim - je to velmi nizkej kvality.Nic o com by ste nevedeli.

 

 
Podľa
našich odhadov však dosiahne priemerný dôchodok vyplácaný z II. piliera v roku 2015
približne 30eur. Hoci sa toto číslo javí nízke, existuje viacero dôvodov, prečo je takýto vývoj
prirodzený.

 

 

Ono to percento som pisal je 6 percent vo svajciarsku - ho znizili predtym mali 7,2 percenta - tiez im to nevychadzalo - menej sporitelov viac poberatelov ci sa dozivali dlhsieho veku( zrejme toto ma na to vplyvto prve nie ale nezmazem to - mylna uvaha). Ale skusim si vypocitat 30 euro krat 12 mesiacov - a 7,2 percenta teda musita mat nasporene 5000 euro. Ci je to zle ci dobre?  priklad ak ich nepotrebujem ci sa mi to zda malo - si ten dochodok nezoberiem. Peniaze zdedia dedicia - a ak ina moznost nieje  ja nechcem 30 euro - mam dedica syna - mu poviem chalan daj mi teraz 5000 ja ich potrebujem a ty ak zomriem ci tvoji dedici dostanu mojich 5000. Plus ostatny majetok.

 

Pre ilustráciu akciový index MSCI World zarobil od
januára 2009 do konca roku 2014 kumulatívne 143% (resp. 16 % p.a.), zatiaľ čo
zhodnotenie v II. pilieri dosiahlo v tomto období iba 13 % (resp. 2,0 % p.a.).
 
 
Za týmto nízkym zhodnotením stálo viacero faktorov, predovšetkým zavedenie garancií
v roku 2009, ale aj presun sporiteľov z negarantovaných fondov (hlavne akciových) do
garantovaných dlhopisových fondov v roku 2013. V prvom prípade dôchodkové fondy
vypredali rizikovejšie akcie a začali držať najmä aktíva peňazného alebo dlhopisového
trhu práve na začiatku výrazneho rastu trhov (napr. v januári 2009 držali správcovia
v akciových fondoch v priemere 9% akcií, zatiaľ čo v decembri 2009 to už bolo menej
ako 1%). V druhom prípade sa presunul majetok sporiteľov, ktorí nedali pokyn na
ponechanie svojich prostriedkov prostredníctvom „návratky“ z prevažne akciových,
vtedy už negarantovaných fondov, v čase kedy rast akciových trhov pokračoval (z
negarantovaných fondov sa ku koncu apríla 2012 presunulo v priemere až 89%
majetku). Práve výkonnosť bude asi najdôležitejším faktorom rozhodujúcim o celkovom
„zmysle“ II. piliera a bude výrazne vplývať aj na výšku dôchodkov v budúcnosti.

 

 

No v roku 2008 bola Madejova - Ficova robota, A ten april 2012 - sa mi nezda-  si zoberte ja mam dnes 9 piv - si to len citam - 
Vláda Slovenskej republiky od 4. apríla 2012 je vláda, ktorá vznikla po predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa naSlovensku uskutočnili 10. marca 2012. Vedie ju Robert Fico.
 
 
Proste co su do za diletanti co to pisali - bolo to o rok neskor.
Priklad ani ja som neposlal navratku - ak Mihal umoznil index som tam hned prestupil.
 
Ten udaj s rokom 2012 som si vsimol len teraz,ked som cital to druhy krat - skoda to aj komentovat. Ale tam nic rozumne ani nie, nic podstatne - dali si otazku - SU dochodky z II.piliera prinizke? Povedali ci vyriesili v tej praci ze su ci nie su? Porovnali to aspon z I.pilierom? Navrhli riesenia - je jeden system udrzatelnejsi ako druhy? 
 
 
Priklad ja som dal riesenie - ak sa mi zda 30 euro malo - si ich vypytam od syna  -ci od niekoho ineho co mi da 5000 euro a ja mu odkazem peniaze z II.piliera.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mame dalsi clanok na pravde.

Druhý pilier je fiasko

http://peniaze.pravda.sk/dochodok/clanok/342383-druhy-pilier-je-fiasko/

 

A vyberam.

Prvé vyplácané súkromné penzie však ukazujú, že do 2. piliera sa neoplatilo v roku 2005 vstúpiť päťdesiatnikom s nízkymi ani vysokými príjmami. Druhým nesplneným sľubom je, že ľudia si pri odchode do penzie môžu vybrať v hotovosti len veľmi malú časť úspor.

 

Mat 4000 plat -tak takemu sa do II.piliera iste oplatilo vstupit. Vedel co robi a preco. Je to 5 nasobok priemerneho platu- ale on moze dostat dochodokmaximalne3 nasobok, teda 40% mu hned zobrali v I. pilieri

 

http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku-2015/59319s

do tej kalkulacky si hodte v roku 2014  48 000(to je 4000*12)aby ste videli aky ma priemerny OMB neupraveny - je tri a upraveny - lebo ma by este viac solidarny 2,51. Teda jeho okradli o polovicu.

 

Druha veta je ciste klamstvo. Ved minuly rok prijimali ten zakon,resp. menili povodny. povodne bolo ze v druhom pilieri si musel nechat peniaze ktore ti zabezpecia minimalne 60 percent zivotneho minima - ostatne si si mohol vybrat. Zivotne minimum je 200 eur,teda z II.piliera by si dostaval aspon 120 eur. Na to potrebujes zhruba 24 000 eur nasporenych. Povodne ak bolo 9% do II.piliera by aj priemerne zarabajuci si nasporil za 40 rokov cca 35 000(teda 11000 si mohol zobrat,mal alternativu). Teraz to uz nejde. Znizili sporenie na 4% teda dosiahne menej ako polovicu.

 

Ale hlavne zmenili to ,ze z II.pilera musis mat dochodok ja ani neviem povodne chceli 800 eur a potom to zmenili na 400 eur - na to uz nenaspori ani ten z 4000 eurovym platom.

 

Predpokladalo sa, že ak si niekto desať rokov sporil v druhom pilieri a mal priemernú mzdu, jeho kombinovaná penzia z prvého aj druhého piliera dosiahne spolu 419 eur mesačne a mladší sporitelia na tom o pár rokov pri odchode do dôchodku budú ešte lepšie. Teraz sa však ukázalo, že kombinovaná penzia od štátu a poisťovne Generali danému sporiteľovi vychádza len na 397 eur. Navyše ak by občan zostal v Sociálnej poisťovni, dostane penziu 422 eur. Mesačne tak penzista s priemerným platom na vstupe do 2. piliera prerobí 25 eur a ročne celých 300 eur.

 

Človek zarábajúci za posledných desať rokov priemernú mzdu si v druhom pilieri počas pracovného života našetril 7 360 eur, za ktoré si môže od poisťovne Generali kúpiť doživotný dôchodok vo výške 20,8 eura. Keďže väčšinu odvodov stále dovádzal do 1. piliera, štát mu každý mesiac vyplatí penziu 376 eur.

Podľa prepočtov inštitútu by poisťovne mali človeku, ktorý si z priemerného platu v 2. pilieri našetril 7 360 eur, ponúknuť súkromnú penziu 35,84 eura. Realita je však taká, že poisťovňa ľuďom v prípade výberu dôchodku nezvyšovaného o infláciu ponúka len 26,85 eura.

 

Poisťovne nízke dôchodky vysvetľujú vysokým rizikom dlhého života ľudí. „Každým rokom sa vďaka napríklad meniacemu sa životnému štýlu, progresii v lekárskych disciplínach predlžuje priemerná dĺžka života, populácia globálne starne a oproti súčasnosti má byť do roku 2060 doba dožitia dlhšia o osem rokov,“ povedal Artur Šturmankin, hovorca poisťovne Allianz. Priemerný vek mužov tak zo súčasných 72 rokov vzrastie vraj na 80 rokov.

 

Beriem ze ta suma 20,8 eura je pravda a fakt. Na rychlo som si pozrel stranky Allianzu a Generali, ci sa nejak prezentuju, na generali som nenasiel a v Allianzi sa mi asi polhodinu nacitava, nejake nefunkcne PDF.

 

Ale v tom clanku pravdy mate tabulku a graf. Zaujimavejsi je graf - tam porovnavaju vysku dochodku ak pri roznych urovniach platov dochodcov pre tento rok ak by ostali len v I.pilieri a tych co vstupili do II.piliera.

Ta suma 20,8 je smiesna - ja by som tu zivotnu poistovnu ak vyda len prvu zmluvu stakou sumou zrusil.  Vsetky tie sumy realne maju byt dvojnasobne.

 

Mas nasporenych 7360/12 mesiacov/20,8 sa rovna 29,5 roka. Teda si to nastavili tak, ze priemerny vek dozitia ich dochodcov bude 62 rokov+30 rokov teda 92. Tohto veku sa dozije asi 3% ludi.

 

-----------

7360/12/15 rokov - 40,88 eura - priblizne takato suma je realna. Trebars ak by som sa v dochodkovom veku necitil sa na to ze dozijem 15 rokov, neakceptoval by som ani tu.

 

V tabulke si pozrite riadok dochodok z 1.piliera. priemerny ma 376 a 5nasobny ma 944 eurovy dochodok.pomer medzi tymito dvomi cislami je 2,51(nazaciatku prispevku som ho uz raz spomenul - vypocitala to ta kalkulacka socialnej poistovneˇ). To je ta solidarita.

 

Nie netrapia ma 4000 zamestnanci - oni si nejak poradia. Ale na uvedomenie si faktu - systemu prvopilieroveho to je dobre. Ste si vsimli ci platis odvody z 3 nasobku, 4 nasobku,5nasobku mas rovnaky dochodok?

 

Štátny priebežný systém totiž na vyplácanie súčasných dôchodkov používa hlavne peniaze vyzbierané z odvodov súčasných pracujúcich. Výhodou systému je, že nikdy nemôže skrachovať, ale pre klesajúci počet pracujúcich budú štátne penzie v budúcnosti čoraz nižšie.

 

Je pravda,ze socialna poistovna ani ta zeleznicna spolocnost co prepravuje zadarmo - "nikdy" skrachovat nemozu.

 

Napríklad v roku 2015 sa počíta s dotáciou pre Sociálnu poisťovňu, slúžiacou na vyplácanie súčasných dôchodkov, vo výške viac ako 1 miliarda eur

 

Kym bude mat stat tie miliardy na dotovanie , zeleznicnej spolocnosti dava 250 milionov rocne? Tak fungovat budu.

 

Este posledna poznamka. Minimalny dochodok. Co planuju od polky roku. Prve dva stlpce dochodkov len z I.piliera su dnes pri 0,4 je dochodok 217 a pri 0,7 je to 319 - idu zhruba pri 40 rokoch odpracovanych na 311eur(minimum, teda uz tych z 0,7 nasobkovych sa to netyka). 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ma este napadlo - bolo to spomenute v diskusii.

 

„Takzvaný demografický problém spôsobí, že kým dnes na jedného dôchodcu platí odvody 1,6 zamestnanca, už v roku 2030 sa pomer vyrovná na jedna k jednej a v kritickom roku 2060 bude len 0,74 zamestnanca platiť odvody na jedného dôchodcu,“ priblížil ekonóm Vladimír Baláž

 

Vseobecny vymeriavaci zaklad v roku 2014 je 9888 - teda priemerna mzda je 824 eur. Priemerny dochodok je cca 400.

 

Dnes na dochodcu prispieva 1,6 cloveka teda 824*1,6*0,27=356 euro.

 

0,27 je moja konstata - teda asi tolko ide na dochodky so socialneho poistenia - celkove socialne poistne je 34,6%, ale vyplacaju sa aj ine plnenia nemocenske, ine dochodky(invalidne,pozostalostne), poistenie v nezamestnanosti a pod.

 

Teda rozdiel medzi priemernym dochodkom a priemerne co odvedu na dochodok 1,6 cloveka je este len 44 eur.  Ked to vynasobite 12 mesiacmi a milionom dochodcov vam vyjde zhruba pol miliardova sekera dnes - plus 700 milionov co ide do II.piliera to dava to viac ako miliardu co do socialnej poistovni sa nalieva zo statneho rozpoctu.

 

je rok 2030

1clovek krat 800 * 0,27 = 216 eur - dochodok je a chceme 400, teda rozdiel je uz 184 eur. deficit pri zachovani miliona dochodcov je uz 2,2 miliardy plus 700 milionov - celkovo 3 milardy.

 

Rok 2060 ma uz nezaujima

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na stranke Unionu som nasiel zverejnene ponuky

Ponuky vypracované Union poisťovňou pre prvých štyroch žiadateľov o dôchodok z II. piliera:

Vek, Nasporená suma v eurách, Mesačný dôchodok v eurách

62 rokov, nasporená suma 15 576,07 eura, mesačný dôchodok 64,58 eur

62 rokov, nasporená suma 3 351,78 eur, mesačný dôchodok 12,98 eura

59 rokov, nasporená suma 21 509,95, mesačný dôchodok 82 eur

59 rokov, nasporená suma 9 516,75, mesačný dôchodok 35,64 eura.

http://www.opoisteni.sk/poistovne/tlacove-spravy/union-poistovna-ma-zmluvu-s-prvym-klientom-na-vyplacanie-dozivotneho-d-chodku/

 

Su asi o 40% vyssie ako v denniku Pravda(myslim tych 62 rocnych).  Je to menej aj tak ako som ocakaval.

Snad sa zvyssia casom dochodky. Najlepsie je na tom ten prvy - ak je prva - tak snad na poistovni aj zarobi. Sancu maju vsetci - lebo ak pozeram,65 rocny chlap ma sancu ze sa dozije v priemere este dalsich 13 rokov. Zena o len o tri roky viac. Ale dochodcov ma byt v roku 2030 1,3 miliona - co sa mi zda malo - to pracujucich ma byt tolko isto - dnes ich je 2,3 miliona- teda neviem co moze zachranit I.pilier. Skokovity rast produkcie a hlavne miezd. Dochodkou nie - ale snad znich ti dochodcovia preziju. Ti co pojdu do dochodku 2030 a neskor a platia odvody - isto mali byt v II.pilieri. Bude to velmi zaujimave.

 

Ked pojdem ja do dochodku - bude nas 1,75 miliona.

--------------

Vcera som bol odniest 10 evidencnych listov do SP - vsetko sa robi elektronicky len toto papierovo - este asi prihlaska zamestnavatela? Kvoli comu - tomu podpisu? Ci aby mohli zasantrocit tie papiere? A som sa pozrel na to kolko minuly rok zarobili,jeden mal cez 4000,jeden 3000,jeden 2000 - tito maju sancu na minimalny dochodok, ostatni 7mi do 1000.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ani neviem ako zacat. Skusim okomentovat co je na nete.


http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/342724-manka-ii-pilier-nefungoval-ani-v-chile-ktore-malo-byt-vzorom/


Je tam nieco rozumne a zmysluplnne?


 


http://ekonomika.sme.sk/c/7595817/richter-by-nikdy-nepodporil-zrusenie-druheho-piliera.html


Detto? Co nazor hlupost.


http://video.tyzden.sk/eugen-korda/2015/01/18/dochodky-ako-dalej/


Dalsi. Okolo tretej minuty spomenul nejake cisla o demografii. Co sa mi nezdaju a podla mna nieje problem 2060,ale 2025-2030 - ked ja pojdem do dochodku 2040 uz je pase a to co bude 2060 je uz jedno- je to velmi daleko - oni nevedia riesit 2015 rok co chcu riesit 2060? mozno vtedy este budem zit. Druha vec co som kukal, ci je lepsie podporovat zeny na materskej ci aby pracovali. Tu je moj jednoznacny nazor - zeny ak maju male deti  do troch rokov - ak nemusia - nech ostanu s detmi. Moja isla do roboty po 5 rokoch. Tie co musia kvoli peniazom - samozrejme by mali mat tu moznost - na taku "primitivnu vec" ako skolka ci jasle. Za darmo. Resp. velmi lacno.


 


-------------


http://slovak.statistics.sk/wps/wcm/connect/7d8334f3-504e-4712-b80d-5273e420319d/Pohyb_obyvatelstva_SR_v_roku_2013_prve_vysledky.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=7d8334f3-504e-4712-b80d-5273e420319d


 


Hned prvy graf co chcem vysvetlit. Pozrite si zltu ciaru prirodzeny prirastok. Od roku 2000 sa narodi menej deti ako umrie - pozrite si ten vyvoj. Bol vykyv 2008-2012 - to plodili husakove deti. Aj ja. Co je ta plodnost na zenu 1,43 a tam to kolise - Pozrite si vlnu narodenych 1950 - oni mali husakove deti - priblizne podobnu vlnu - husakove deti dali tu malu vlnku. Len z tohto grafu citam ze v roku 2030 sa bude rodit tak 30 000 deti - preto problem v 2060. Ale to nas nezaujima.


 


Preco problem 2030? To  je pocet narodenych deti 2000-2005.  Ale aj ovela sirsie si dajte 1992 ci 1985. 1970 husakove deti - lebo znacna cast znich je v zahranici. Teda neprispieva(odvodmi) a prispievat nebude - ani detmi. Nemaju ziaden dvovod sa vratit.


 


-------------


od roku 2020 ma byt vkuse zaporny prirodzeny prirastok, od roku 2030 bude v kuse zaporny aj ked pripocitame imigrantov z vonka. Preto sa dnes javi najvacsi pruser 2060. Teda deti narodene trebars 1985, 1990.  Na grafoch. Realne to bude co chvila rok 2025 - vzdy odratajte 65 rokov.teda ludia co sa narodili 1960 a neskor  - dalej to bude armagedon.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vladimír Maňka - dochodkový systém

Co sa k tomu vyjadruje? Je on aspon zorientovany? Venoval sa tomu? Kedy ako? Preco su jeho nazory v Pravde?

Naco su dobre? Dal nieco o Chile - pozname ich system? Pozname ich demografiu? 

 

Richter - toto je expert - sam pod nim sa zaviedlo niekolko zasadnych zmien - ma nejaky nazor?  Je proti zruseniu II.piliera, preco? kvoli 10% co zarabaju nad 1000 eur? Ma to logiku? kvoli 300 000 co sa im to oplati(vraj sa to neoplati ani im) kaslem na 1 200 000? Ci ostatnych? Lebo cisto v I.piliery je dalsich 700 000. Ak je II.piler vyhodni pre 300 000 - to znamena system je nevyhodni pre zvysok.

--------------

 

Este jednu poznamku - ten co vstupil do II.piliera  ma mal cely zivot priemerny plat. A nebol nikdy nezamestnany - odvadzal stale- som si isty od roku 2015 co bude dostavat peniaze z II.piliera - bude na tom lepsie ako cisto I.piliernik. Mal by byt - on este bude zit do roku 2030. Nech si to prepocita - ak dnes davaju malo penazi - nech ich neberie. A robi ako ja do 67 rokov. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/342725-druhy-pilier-sa-asi-otvori-podvedeni-by-mohli-odist/

 

Dalsi clanok - vystup - zmenia nejake pravidla pri vyplacani dochodkov - inak co robili doteraz?

A vraj opat otvoria II.pilier. 4 krat - verim ,ze to spravia a tim skor zahuci socialna poistovna. Lebo si myslim - ze tato bude uspesna.

 

Vy realne si myslite - ze ich trapi 3000 dochodcov? Ci  10 000?

 

Ja byt minister financii ci socialnych veci - nikdy by som neotvaral II.pilier. preco? Vlastne preco? Ved to je hlupost. Otvoril by som ho a  vykryl sucasny deficit. Ludi mali presvedcenych a dobrym smerom.

 

-----------------------

Realne - teraz pisem o sebe - ja viem ze ziaden dochodok nebude. Nie kvoli tomu ze umriem skor.  Lebo mi ho nema kto zaplatit. Lebo mne ho budu v priemere platit ti co sa este len teraz rodia. Ti co ich je o polovicu menej ako nas - a buducnost.

Tich co je o polovicu menej - aj vieme aka je kvalita, a ostatne je vo hviezdach.

 

Budem platit odvody z polovice minimalnej mzdy - ostatne dane su aj tak skoro v takej vyske. Na dochodok statny ani ten z II.piliera sa nemozem spoliehat.

 

Teda statu na priamych daniach budem platit asi 150-200 euro. Do druheho piliera dam 8 euro. A polovicu co budem mat v cistom treba usporit. A niekde rozumne investovat. Pre porovnnie minuly rok som platil dane 100-120euro - do druhe piliera odisli 5 euro a sporil som 30-40 percent.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.ta3.com/clanok/1054442/tb-r-fica-a-j-richtera-projekt-rodina-a-praca.html

 

Pred chvilou som videl tlacovku. K teme je cast od casu 18:30 yacne recnit fico -otazka bola dana skor.

 

 

 

Ak sa fico takto rovno vie pozriet do oci. Co to znamena kto mu veri? kto ho voli a podporuje? 

Lebo jeho institut nie.

Pre ilustráciu akciový index MSCI World zarobil od
januára 2009 do konca roku 2014 kumulatívne 143% (resp. 16 % p.a.), zatiaľ čo
zhodnotenie v II. pilieri dosiahlo v tomto období iba 13 % (resp. 2,0 % p.a.).
Za týmto nízkym zhodnotením stálo viacero faktorov, predovšetkým zavedenie garancií
v roku 2009, ale aj presun sporiteľov z negarantovaných fondov (hlavne akciových) do
garantovaných dlhopisových fondov v roku 2013. V prvom prípade dôchodkové fondy
vypredali rizikovejšie akcie a začali držať najmä aktíva peňazného alebo dlhopisového
trhu práve na začiatku výrazneho rastu trhov (napr. v januári 2009 držali správcovia
v akciových fondoch v priemere 9% akcií, zatiaľ čo v decembri 2009 to už bolo menej
ako 1%). V druhom prípade sa presunul majetok sporiteľov, ktorí nedali pokyn na
ponechanie svojich prostriedkov prostredníctvom „návratky“ z prevažne akciových,
vtedy už negarantovaných fondov, v čase kedy rast akciových trhov pokračoval (z
negarantovaných fondov sa ku koncu apríla 2012 presunulo v priemere až 89%
majetku). Práve výkonnosť bude asi najdôležitejším faktorom rozhodujúcim o celkovom
„zmysle“ II. piliera a bude výrazne vplývať aj na výšku dôchodkov v budúcnosti.
file:///C:/Users/peter/Downloads/Komentar_dochodky%20z%20IIp_final.pdf

 

 

Samotny istitut financnej politiky pomenoval - co je dovodom mensieho zhodnotenia - dve rozhodnutia ficovej vlady. A on sa vie pozriet ludom do oci- inak tak isto sa vam pozera do oci aj pri inych o######a...

 

II. piler funguje od 2005 do dnes  -mame 10 rokov - fico a jeho vlada je v urade od 2006 do 2010 a od 2012 do dodnes. Jedinu pozitivnu vec co napravil bol Mihal - zaviedol indexove fondy.

 

Je pekne nauceny co ma povedat - ze na vsetko upozornil a povie ze vieme aka je realita - vieme? Vieme ake su dochodky z druheho piliera? Ja neviem. A aka je skutocna realita v dochodkovom systeme? Viete?

 

Fico dalej klame ked tvrdi o vyplate 3000 dochodkov - to sa neudialo. Myslite ze on nevie co hovori, ci nevie preco to hovori? Ci jemu realne ide o tych 3000 ludi co maju narok tohto roku dostavat dochodok z II.piliera?

 

-------------------------

 

Ja neviem,zacal Richter vymenuvat komu sato oplati a komu nie. Preco a preco cislo 300 000?  Ak je to tak co to je za figel?

 

Som dal konstantu 27 percent - tolko ludia platia na starobne dochodky - ti co su v II.pilieri 27-4 teda 23 percent a 4 im idu na  ucty. 

 

Ja to stale nechapem - ak to ma byt vyhodne ma to byt pre vsetkych - ak to tak nieje - a spravime este vyhodu pre 300 000 bohatsich - kto to zaplati? Proste pre 300 000 bohatsich ma vyznam II.pilier - richcter to tvrdi - a pre ostatnych menej ci vobec - ci absolutne nevyhodne. Pre jednych je vyhodne byt tam - pre druhych tam - ale nechapete ze niekto to zaplatit musi? A bohati to nebudu mame socialnu demokraciu.

 

Posledna vec co som zachytil - ze vynos ci anuita je v II.piliery o 16- 18 % nizsi ako v I.pilieri.

 

Som to pocital ci si viete vypocitat - si zistite, kolko statny rozpocet prispeje na dochodky dnes - dal som cislo 45. V roku 2030 to ma byt 180 eur.

 

Ale v roku 2030 tu bude iny svet. bude velmi mala realna nezamestnanost. Kto bude vediet a chciet robit - robit bude. Teda realna nezamestnanost bude nula.

-------------

Skusim este inak - ved realitu vidite - zijete tu. 100 tisic husakovych deti da 50 000 - tych 50 000 da kolko? To ze je dnes 2 miliony pracovnych miest to neznamena ze o 10 rokov bude tiez 2 miliony  pracovnych miest - kto to bude robit? 

 

http://www.etrend.sk/financie/co-potrebujte-vediet-o-stratenych-dochodkoch.html

 

Celkom dobry clanok- co by som rozporoval.

 

Druhý pilier bol navrhnutý ako riešenie na prehlbujúce sa problémy prvého piliera. Vplyvom starnutia populácie pripadá na dôchodcov čoraz menej pracujúcich. Znamená to však, že druhý pilier je voči starnutiu populácie odolný? Určite nie. Všeobecne platí, že čím dlhší je stredný vek dožitia, tým menšiu mesačnú rentu možno očakávať. Za rovnakú sumu, za ktorú si dnes kúpime doživotný dôchodok 84 eur mesačne, by sme v roku 2050 dostali už len 72 eur. Druhý pilier sám o sebe nie je univerzálnym riešením. Aj v jeho prípade treba počítať s nepopulárnym opatrením: Buď s neskorším odchodom do penzie, zvýšením odvodov, alebo znížením očakávaného dôchodku. Dopady starnutia populácie sú však v druhom pilieri miernejšie ako v prvom.

 

 

 

Ja som to aj pochopil a ma to logiku - ale aj tak. proste si to prepocitaju- 

 

--------------

Ja od fica ocakavam - zrusenie celeho II.piliera - ak to spravi ma aspon gule - tym co ukradne peniaze budu len cucat. verim, ze by mu to preslo velmi lahko - nema ziadnu opoziciu. teraz ci nikdy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

http://www.ta3.com/clanok/1055160/tb-po-skonceni-rokovania-vlady.html

 

v case 20:35 dostali dobru otazku - ako na nu odpovedali?

 

Pytala sa redaktorka SRO na buducnost 1.piliera. velmi dobra otazka.

 

Jeden blog,mam v diskusii dve prispevky zatial ziadna odpoved.

 

 Bežný starobný dôchodok bol počas obdobia rokov 2006 až 2014 v priemere o desiatky eur (približne 50 eur mesačne) vyšší, ako sú zdroje Sociálne poisťovne. 

http://blog.etrend.sk/martin-mlynek/so-smerom-po-greckej-ceste.html?utm_source=etrend&utm_medium=hp&utm_campaign=blogbox

 

 

To som uz pisal, inak je to aj lahko si dopocitat. Dnes zo statneho rozpoctu abz bol 400 eurovy dochodok musia to dotovat pol miliardov. 500 milionov/1milion sporitelov/12 mesiacov vam vyjde zhruba 50 eur. Keby to nerobili bol by dnes dochodok priemerny 350 eur.

 

http://blog.etrend.sk/lubica-navratilova/dalsi-zbabrany-minimalny-dochodok.html?utm_source=etrend&utm_medium=blog&utm_campaign=listing

 

Na trende je aj druhy dobry blog.  Zaujimajuci sa o minimalny dochodok.

 

Tu len na porovnanie- minimalny dochodok pri 40 odpracovanych rokoch ma byt 340 eur a ten priemerny bez dotacii 350 eur? Nie su vam tie cisla velmi podobne? Co to asi znamena?

 

  2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 Prijmy od EAO 5,1 4,5 4,7 4,7 5,9 5,82 6,08 6,32 transfery statu 0,5 1,52 1,6 1,78 0,72 1,04 1,03 1,05 vzdaje na poistne 5,3 5,89 6,09 6,36 6,54 6,77 7 7,26                                         0,88 1,04 1 1,26 0,99 1,04 1,04     3,01 1,05 1,11 0,4 1,44 0,99 1,03     1,11 1,03 1,04 1,03 1,04 1,03 1,04

 

Je to masa necitatelnych cisel. Vsetky su odtialto.

http://www.rozpocet.sk/app/homepage/rozpocetVCislach/rozpocetVerejnejSpravy/rozpocetOS/2010/203/

Mate roky, v miliardach prijmy socialnej poistovne od  ekonomicky aktivnych prispievatelov, transfery statu a potom vzdavky na poistne davky - vsetky aj nemocenske, aj dochodky aj,poistenie v nezamestnanosti- tie posledne cisla po  medzere  okolo jednej su indexi.

 

Jedine co skace su tie transfery - Fico ide otvarat II.pilier uz 4.krat. Kvoli tomu. Kazdych 50 tisic ludi mu donesie priamo 300 milionov a nepriamo este viac. Jemu jeho vlade - preto je tak aktivny.

 

On je pre Fica dolezity - on donesie 2000 - 7000 euro, kazdy jeden - bude mu fico vyplacat dochodky? nie. Priklad moj otec mu je na pritaz - cuca a dlhodobo.

-------------------------------------

Dalsi problem a dost velky problem - fico otvoril ten system uz 4 krat. Ti ludia co tam boli a prestupili do I.piliera iste zarobili mozno - je to velmi nezodpovedne otvaranie piliera. Pre statny rozpocet.  Ja byt minist.financii - by som to nikdy nedovolil. Lebo stat si naraba na dalsie schodky.  Tie dochodky co dostavaju zo zivotnych poistovien ci aspon tej jednej su mozno v celku fer - ak sa mi nepaci neberiem. Lebo II.pilier ma ine vyhody dedenia - ale ak nezomriem tak sup do I.piliera kde budem mat lepsi dochodok.

 

Ale. toto sa nam vsetkym vypomsti.  

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mame sprostych opozicnych politikov - ale aj ten iness sa snazi napisat nieco asi podobne co ja a da toto.

 

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/vlada-obera-o-peniaze-ludi-v-druhom-pilieri-tvrdia-ekonomovia-642553

 

Co to je? kedy to bude? Ja tomu nerozumiem aj ked je fakt ze dnesne dochodky su dotovane aj zo statneho rozpoctu, aj v ramci socialnej poistovne, co o 10 rokov nepojde. Ale co dali oni nechapem.

 

Len ten nadpis grafu - o kolko vlada oberie sporitela rocne na dochodku z I.piliera-  ja mam vsebe 12 piv ale tomu neporozumiem ani zajtra.

 

O co ho oberie realne? Myslim II.piliernika(je tam sporitel) Oberie ho malu cast dotacie 50 eur, 114 eur ,a cast to co som spominal 18 percent platis 27 - ale spolu to je to pri priemernom dochodku cca 20-30 eur - tie cisla by som pochopil - ale 114?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved to je pruser tejto krajiny. Mne Svejna pride ako kvokvot - KDH toho kcockota ste 15 rokov v diskusii v tejto teme videli v kuse. Kanik mi pride ak vcelku dobry. Ale nedostatocny. My tu o 10 rokov budeme mat velky pruser - nechame Fica aby kazdorocne destabilizoval system. K tym politikom ach boze keby tu bol Slota ci Meciar ti by ho poslali do... verte ci nie - tato vlada bude mat ovela horsi dopad na nas stat - ako ta 2006-2010.

 

II.pilier riesi len tu medzigeneracnu solidaritu - ci ju rusi - neriesi cely system - ale ak ma niekto mat v roku 2015 340 eur - co realne  by mal mat 260 a podobne niekto to bude musiet zaplatit - niekto svoje peniaze nedostane. 

 

To ze fico vypusta ludi z II.piliera -im nic neriesi - len ficovi - tohto roku posle do socialnej poistovne menej - teda jemu viac ostane.

-----------

Jedine riesenie - sporte si sami - na ukor I.II piliera.

 

Fico pekne klamal neviem ktorej minute - ze Zivot.poistovne - nebudu dvihat dochodky(valorizacia) - ten link co om tu dal aj dal tie 4 programy - dve boli zo zvysujucim sa urokom. 

 

Uz dnes pekne o######cava na valorizacii - priklad aj mojich rodicov co maju cca do 500 euro dochodok. Tie priklady co teraz davam - priklad teraz na mojich rodicov, pri vypocte dochodkov pre tych bohatsich. Teda tych co zarabali dnes 1000 eur - 1,25nasobok a viac hrubej mzdy.  Podla mna to je nespravodlive voci nim ,ale su mi uprdele ..............cele to pisem - tam raz budete vy aj spriemernou aj podpriemernou mzdou. Teda nieje sa im pekne smiat - lebo ak mate 10 rokov do dochodku postihne to aj vas. Ved o com asi pise pani Lubica.

 

Ved uz dnes mate aby zvysil mzdu minimalkarom o 11 uero - im odpusta zdravotne poistne - o com to je? SMe na pokraji. Kto to asi zaplati? Aj ti co zarabaju 600 euro.

 

najviac nezodpovedne je to otvaranie piliera - uz som to pisal - ak by umreli pred dochodkom ci kedy si vybrali dochodok z II.piliera mohli tie peniaze dediit - Prezili to riziko prezili a teraz prejdu do I.piliera a budu vytvarat deficit.  Podla mna to je nespravodlive - viem ze Ficovi je to jedno a vyberie od nich peniaze a kasle na nich ale nech necakaju ,ze ja im budem platit dochodok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/344183-sucasne-penzie-stat-neutiahne-prvy-sok-z-reality-uz-prisiel/

 

Prvy sok - kto to hovori - 

 

 

ten rozhovor je vcelku dobry -- zajtra si pohladam lepsie co Balaz rozpraval skor ,ale aj tak  .. aky prvy sok prisiel? tomu nerozumiem.

 

Zajtra si to prejdem poriadne - prve dve odpovede su v poriadku - podla mna ten rozhovor je v poriadku a teda pravdivy ajj odpovede.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ten Balaz mi smrdel hned.

 

http://ihned.cz/c1-24941290-z-coho-budeme-zit-ked-budeme-stari

V 2007

 

„Pocíti to každý, kto investoval do akciových fondov. Treba si uvedomiť, že akciový trh je charakteristický svojou premenlivosťou. Čo jeden rok zarobíte, môžete dvojnásobne na druhý rok prerobiť. (...) Akciová a realitná bublina sa vyvíjali desať rokov. Kríza preto určite za pol roka nezanikne. Odhadujem to na tri až štyri roky.“ Vladimír Baláž, analytik Sevis Brokers Finance „Nepriaznivý vývoj na akciových trhoch poznačil výnosy rastových a vyvážených fondov. Tie zaznamenávajú poklesy už od začiatku roka. Výnimkou sú konzervatívne fondy, ktoré do akcií neinvestujú. (...) Isté je, že prepady na akciových trhoch dostali mnohých majiteľov akciových podielov do výrazných strát.“ 

http://www.noveslovo.sk/node/8340

 

To je z roku 2008.

 

Médiá aj odborníci dnes ponúkajú mnoho prepočtov, komu sa do II. piliera vyplatí vstúpiť a komu už nie. Máte aj vy nejakú radu?
Tu neexistuje nijaké jednoduché pravidlo. Je pravda, že dve tretiny ľudí majú nižšiu mzdu ako priemernú, takže teoreticky by vstupovať nemali. No sú medzi nimi aj mladí, na štarte profesijného života, keď aj väčšina z nás starších mala nízky príjem. Nemôžu sa však zase ani automaticky spoľahnúť na to, že príjem im s vekom bude rásť.

Tým s nízkou kvalifikáciou sa sotva výrazne zvýši, preto by som im vstup neodporúčal. Naopak, vysokoškolské vzdelanie ten predpoklad dáva. Urobiť v tomto smere naozaj informované rozhodnutie znamená zohľadniť kombináciu veku, príjmu a typu zamestnania. Nemá tiež zmysel, aby v II. pilieri zostal niekto, kto päť rokov nepracuje.

 

 

 

Balaz dnes- povedzte mi logiku preco sa to neoplati cloveku co 5 rokov nepracuje? A Co mu pomoze presun do I.piliera?

 

------------------

 

Na celkovom podiele zisku v spolocnosti sa deli majitel firmy- ten co mu pozicia(urok) - stat(dan) a zamestnanec(mzda). 

Nas stat vacsinu dani 80 -90 ci 95 percent ma len od ludi - 2 miliardy ku 26 milardam je kolko? A vtych 2 miliardach je aj moja dan(a dalsich) a priamo kolko zakladu dane tvoria statne dotacie na vytvorenie pracovneho miesta?

 

Jedine realne riesenie - aby vedel stat zachovat aky taky socialn system ako dnes - tak v buducnosti tak bud sa zvysia mzdy - mzdova baza k poberatelom - alebo bude musiet zvysit dane a vybrat od majitelov firiem a to takych 6 miliard co je tri krat viac ako dnes.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Štát a DSS-ky v súčasnosti nie sú jediné, ktoré sporiteľom odporúčajú či z piliera vystúpiť alebo v ňom ostať. Podobne sa k problematike vyjadrujú aj nezávislí odborníci. Podľa Jána Šeba z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici by si súkromný účet mali zrušiť najmä tí, ktorí do penzie odídu za menej ako päť rokov a ich plat je nižsí ako 500 eur mesačne.

http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/fico-ide-do-boja-o-2-pilier-posle-ludom-hromadne-listy-644257

 

preco to pre nich je zaujimave minimalny dochodok. Kludne nech vystupy aj ten co ma 700 eur neprerobi a do dochodku ma 3-5 rokov(HLAVNE SA CITI ZE SA DOZIJE). Po roku 2030 zit uz nebude.

 

Vládny kabinet už dnes rokuje o predaji podielu v Slovak Telekome s predpokladaným výnosom vo výške jednej miliardy eur. Tieto peniaze by sa nakoniec nemuseli použiť na znižovanie dlhu, keďže stovky miliónov eur môže vláda získať zo štvrtého otvorenia druhého piliera. Pri treťom otvorení takto vláda roku 2013 získala vyše 279 miliónov eur.

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/344484-ekonomika-krajiny-zvladne-druhy-balicek-pre-ludi/

 

Je sranda co si robi Fico s ludmi. Aki su hlupi.

 

http://surovcik.blog.sme.sk/c/374220/ludia-s-minimalnymi-odvodmi-druhym-pilierom-nic-nestratia.html

Tento clovek nepise zle - neviem ci uplne presne. Ale ja ho dlhodobo beriem.

 

http://surovcik.blog.sme.sk/c/374133/v-akej-kondicii-bola-socialna-poistovna-za-poslednych-10-rokov.html

 

Ten druhy blog je zaujimavy -  dochodcovia v roku 2005 boli oproti dnesnym na tie casy - kazdy jeden oproti dnesnym dochodcom okradnuti o 2000 SK mesacne. Vtedy socialna poistovna nebola deficitna a dokonca si dovolili hospodarit vyrovnane aj ked 9 percent odislo do II.piliera. 

 

--------------------------------

Toto je najdolezitejsie - z horespomenutym co som dal ako sa rozdeluje zisk. A exministerka Tomanova.

Cas 11:50 to je ...na pochop toho cloveka.

 

http://www.rtvs.sk/radio/archiv/1175/155111

 

Technicky pokrok bude v roku 2040 bude inde - Bil Gatse povedal v roku v 1995 ze dnes potrebuje 32000 ludi a v roku 2015 bude potrebovat 8 ci 16. A toaj keby bolo - teda tych 12 ludi bude platit socialne davky a dochodky pre 32 000 ludi? O com kvaka? Ci bil gatse im to zaplati? Ci kto este ostane odborari?

 

-------------

 

Uplna hlupost je c rozpravaju, ze 10 rokov je malo sporenia do II.piliera - ze si nenasporili a pod. Je to hlupost. Aj 3 roky mozu byt a su dost aj 10 AJ 15 ci 20rokov.

 

Oni si nasporia nato co im patri - a dostanu ak budu rozumni tolko co im patri. Normalne ak nechcu anuitu zo zivotnej poistovne nech im tie peniaze daju - ci jednu 16tinu a zvysok zdedia. A pod..

 

Preco je to menej lebo I. pilier je ovela solidarnejsi ale hlavne deficitny.  Ale ta druha funkcia iste skonci. Aj kvoli tej prvej ovela skor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este jedna poznamka - v decembri som mal mzdu cez1700 euro. dal som si ju ze nech mam ten minimalny dochodok v 2044. Zaplatil som cca 900 eura na daniach a  odvodoch - ale ja by som ich vo vyske 700 euro zaplatil tak ci tak.

 

Zaplatil som ich len kvoli prislubu toho minimalneho dochodku ak ho zrealizuju(este to len slubil- teda vidite staci naznak co urobia a uz sa subjekty zariadia - akto povedia verejne - mame sancu sa zariadit vacsina(ak ak nieco tliachaju aj tak sa mame moznost zariadit vacsina,aspon ich nevolit,ci ak su ako Smeraci sa rozhodnut)  -samozrejme ak pripravuju iny o###### to nepovedia) - tento stat - nie moje deti tento stat ma zavazok mi ho vyplatit.

 

Mam surodencov v zahranici a rodicov doma - ja platim a zmluvu(zakon) mam so statom(ten odo mna kasiruje peniaze nie rodicia,ale stat).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov