Skočiť na obsah

Má Boh zmysel pre humor?


alamo

Odporúčané príspevky

Ked nam teda dal Boh slobodnu volu, tak sa asi aj zbavil 100 % kontroly nad spravanim cloveka.....preto sa asi aj traduje, ze nas stvoril na svoj obraz.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

Otázka by mohla byť - čo to vlastne je humor? Prečo nás niečo rozveselí? Čo sa reálne deje v našej duši (nie v chemických procesoch tela!), keď nás niečo rozosmeje?

 

A prečo sa hovorí, že najlepší vtip je vtedy, keď to nie je vtip ale pravda?

 

Stále mi to príde, ako že my ľudia sme istou mierou rozdelení na dve polovice, jedna tiahne k pozemským radovánkam, k pominuteľnej "svetskej sláve", k žiadostiam telesným a druhá k morálke, posvätnej múdrosti, ku svätosti. A to platí nielen v tých najväčších súvislostiach, ale aj v tých maličkých - keď sa napríklad v mysli (v duchu) človek niečo rozhodne urobiť a ruky, nohy, telo (v hmote) to nie sú schopné presne realizovať. Lebo ako už kedysi niekto vyslovil: Duch je síce hotový, ale telo je slabé.

 

Takže ten humor potom sa uplatňuje medzi týmito dvomi pólmi.

 

A to je aj pekne vyjadrené v hláške: Ak chceš rozosmiať Boha, povedz mu o svojich plánoch :)
 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otázka by mohla byť - čo to vlastne je humor? Prečo nás niečo rozveselí? Čo sa reálne deje v našej duši (nie v chemických procesoch tela!), keď nás niečo rozosmeje?

 

A prečo sa hovorí, že najlepší vtip je vtedy, keď to nie je vtip ale pravda?

 

irb  teba aj niečo rozveselí ??   či len filozofuješ čo je to humor, o chemických procesoch atď.

 

 

Stále mi to príde, ako že my ľudia sme istou mierou rozdelení na dve polovice, jedna tiahne k pozemským radovánkam, k pominuteľnej "svetskej sláve", k žiadostiam telesným a druhá k morálke, posvätnej múdrosti, ku svätosti. A to platí nielen v tých najväčších súvislostiach, ale aj v tých maličkých - keď sa napríklad v mysli (v duchu) človek niečo rozhodne urobiť a ruky, nohy, telo (v hmote) to nie sú schopné presne realizovať. Lebo ako už kedysi niekto vyslovil: Duch je síce hotový, ale telo je slabé.

 

Takže ten humor potom sa uplatňuje medzi týmito dvomi pólmi.

 

A to je aj pekne vyjadrené v hláške: Ak chceš rozosmiať Boha, povedz mu o svojich plánoch :)

 

 

Máš len dve kôpky? nijakú inú kôpku? iba pozemské radovánky a pominuteľná sláva a potom na druhej strane morálka a posvätná múdrosť a dokonca svätosť.

To čo je za rozdelenie?  Smiešne  rozdelenie bez zamyslenia. Nič nie je iba čierne a biele.

A kdeže je ten humor? Čo to má s humorom?

 

. A to platí nielen v tých najväčších súvislostiach, ale aj v tých maličkých - keď sa napríklad v mysli (v duchu) človek niečo rozhodne urobiť a ruky, nohy, telo (v hmote) to nie sú schopné presne realizovať. Lebo ako už kedysi niekto vyslovil: Duch je síce hotový, ale telo je slabé.

 

Takže ten humor potom sa uplatňuje medzi týmito dvomi pólmi.

 

Taká odľahčená téma, či " má boh zmysel pre humor " a ty aj z toho urobíš filozofickú motanicu na tému dobrí a zlí.  Si fakt taký suchár?

 

Inak tá posledná veta to áno, to má hlavu aj pätu.  :)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

irb  teba aj niečo rozveselí ??   či len filozofuješ čo je to humor, o chemických procesoch atď.

 

No napríklad týmto si ma rozveselila :)

Ľudia, čo ma poznajú, by Ti povedali, že sa smejem viac menej stále. 

Ale okrem toho mám aj isté pojmy o tom, čo je to náboženstvo a čo asi tak znamená pojem Boh a v tomto zmysle, keďže sme v takejto téme, mi nepríde ani zamak vtipné neviazane vtipkovať, ale snažím sa vyhmatnúť inú rovinu humoru.

 

 

Máš len dve kôpky? nijakú inú kôpku? iba pozemské radovánky a pominuteľná sláva a potom na druhej strane morálka a posvätná múdrosť a dokonca svätosť.

To čo je za rozdelenie?  

To nie sú kôpky, ale extrémy. Hranice. Ako krajnice na ceste. Medzi nimi sa pohybuje ľudský vzťah k životu.

Medzi nimi je priestor na humor - práve preto, lebo tie dva extrémy sa bijú navzájom. Jeden z druhého si "robia vtipy". Oni sú zdrojom humorných situácií. A obe sme dostail do daru. Nevytvorili sme ich my vlastnou vôľou, sme tak vytvorení bez nášho pričinenia a musíme tak žiť a vysporiadať sa s tým. Humor je jedna z ciest vysporiadavania sa. Plač druhá...

 

a ty aj z toho urobíš filozofickú motanicu na tému dobrí a zlí. 

 

Inak tá posledná veta to áno, to má hlavu aj pätu.   :)

 

Môj príspevok nie je na tému dobrí a zlí, ale že v každom z nás sú prítomné dva póly, medzi ktorými prebieha náš duševný život.

 

A z tohto mi následne vyplynula aj tá posledná veta :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otázka by mohla byť - čo to vlastne je humor? Prečo nás niečo rozveselí? Čo sa reálne deje v našej duši (nie v chemických procesoch tela!), keď nás niečo rozosmeje?

 

...

 

A to je aj pekne vyjadrené v hláške: Ak chceš rozosmiať Boha, povedz mu o svojich plánoch :)

 

 

tú hlášku som dlho mala ako podpis na PF. Tiež sa mi páči. je výstižná.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak chceš rozosmiať Boha, povedz mu o svojich plánoch. :)

Človek mieni, Pán Boh mení. :)

 

Stačí nepatrný závan božskej vôle, a môže naše plány rozviať  ako kôpku páperia...  :)

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veru je to veľký šibal, len jeho humoru nie stále rozumiem, no čo už úbohe, biedne stvorenie neznalé jeho úžasných počinov.

Kde tu nejaké lietadlo, nejaká havária, kde tu genocída a vojna.  No baví sa zjavne dobre na nás a my mu to žerieme.

 

Či za to všetko zlé si môžeme sami?  On sice kde tu niečo uzdraví, pomôže,  ale tiež nestíha opraviť všetko čo podrbeme. Fakt musí to byť tak, čo je na svete zlé to majú na svedomí ľudia, čo je dobre to má určite na svedomí boh, veď inak by to ani nedávalo zmysel. Snáď nemôže byť boh ironický recesista, ktorý si z nás robí dobrý deň a baví sa na náš účet.

 

 

.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

......, veď inak by to ani nedávalo zmysel.  

 

Páči sa mi, že my ľudia sa opierame o to, že hľadáme zmysel vecí.

 

Aj keď veľakrát sa zdá, že veci zmysel nedávajú, ale to je len otázka chýbajúceho správneho uhla pohľadu. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Páči sa mi, že my ľudia sa opierame o to, že hľadáme zmysel vecí.

 

Aj keď veľakrát sa zdá, že veci zmysel nedávajú, ale to je len otázka chýbajúceho správneho uhla pohľadu. :)

 

Správny uhol pohľadu je ten tvoj, ak sa nemýlim. :)

Dúfam, že nikdy nebudem mať ten správny uhol pohľadu na niektoré veci.

Tak hlúpo a trápne sa vyvliecť zo zodpovednosti?  Skrývať sa za čo? za zmysel, či za nezmysel či za skrytý zmysel ? Skrývať sa za čokoľvek, čomu my nerozumieme je najjednoduchšie čo sa dá. Robiť okolo seba  veľké bububu, to je  na smiech. Na toto bububu a trocha tajomna sa dá nachytať najviac tých, ktorí čakajú čo na záver vytiahne z klobúka. 

A ono to môže byť aj ... veľké nič.

A to bude jeho najväčší fóór. :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

 

Když zemřel Albert Einstein, přišel do nebe a potkal Boha. Povídá mu: "Pane Bože, celý život jsem se snažil pochopit a popsat vesmír a nikdy se mi to zcela nepodařilo. Mohl bys mi vysvětlit, jak vlastně funguje?"

"To je jednoduché." Povídá Bůh a začne na tabuli psát křídou šílené a složité vzorce.

Einstein se na to dívá a povídá: "Ale vždyť tam máš strašně moc chyb!"

"Já vím," odpoví s úsměvem Bůh.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veru je to veľký šibal, len jeho humoru nie stále rozumiem, no čo už úbohe, biedne stvorenie neznalé jeho úžasných počinov.

Kde tu nejaké lietadlo, nejaká havária, kde tu genocída a vojna.  No baví sa zjavne dobre na nás a my mu to žerieme.

 

Či za to všetko zlé si môžeme sami?  On sice kde tu niečo uzdraví, pomôže,  ale tiež nestíha opraviť všetko čo podrbeme. Fakt musí to byť tak, čo je na svete zlé to majú na svedomí ľudia, čo je dobre to má určite na svedomí boh, veď inak by to ani nedávalo zmysel. Snáď nemôže byť boh ironický recesista, ktorý si z nás robí dobrý deň a baví sa na náš účet.

 

 

.

 

Nechcem iritovať ateistov, ale predpokladajme, že Boh stvoril Vesmír. Žiadať od Boha zázraky je vlastne žiadať ho, aby porušil pravidlá, na ktorých vybudoval fungovanie Vesmíru. Diabol pokúšal Ježiša „Ak si Boží Syn, vrhni sa stadeto dolu, veď je napísané: „Svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa chránili a vezmú ťa na ruky, aby si si neuderil nohu o kameň“.  V dnešnej terminológii to znamená asi toto, gravitácia je fundamentálny zákon, bez ktorého by Vesmír neexistoval, vrhni sa dole a Boh musí porušiť svoje zákony, ktoré ustanovil pre fungovanie Vesmiru, aby si to prežil bez zranenia. Ježiš mu odvetil: „Je povedané: „Nebudeš pokúšať Pána, svojho Boha.“ Čo to tým chcel Ježíš povedať? Neprišiel preto, aby prestal fungovať gravitačný zákon, ale preto, že Vesmír v celej svojej veľkosti nie je anonymnou indiferentnou hmotou, v ktorej sme bezmocnými štatistami prírodných zákonov. My ľudia sme bohovia s nesmrteľnou dušou. Vesmír tu raz nebude, ale naša duša je nesmrteľná. Nie je mojím cieľom, vyprovokovať diskusiu o absolútnej zmätenosti takejto predstavy. Nemám pre jej podporu žiadny racionálny argument. Preto som na úvod napísal, predpokladajme, že... Ak by to však bola pravda, Boh zmysel pre humor určite má. Inak by sa nám zjavil a bolo by po „srande“. Humor predsa vždy stratí zmysel, keď vopred poznáme pointu. Slobodná vôľa, ktorú nám Boh dal, je vlastne jediná možnosť, ktorá zaručuje, že ani Boh nepozná pointu nášho správania. A táto možnosť našej slobodnej voľby, je aj zárukou, že pokiaľ tu budeme, humor nikdy nevymizne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Humor predsa vždy stratí zmysel, keď vopred poznáme pointu. 

 

To by som tak kategoricky netvrdil, Závisí to od druhu humoru.

Veľakrát sa opakovane dokážem zasmiať na starom známom vtipe u ktorého poznám pointu už dávno - prosto len z toho dôvodu, že celková súvislosť vtipu je trefne položená do vzťahu k našim predstavám o živote a nekonečných možnostiach ľudského konania.

 

Humorom sa človek pozdvihuje nad tiaž hmotného, materiálneho sveta. Vytvára protisilu voči tomu, čo ho ťahá nadol.

 

Ak Boh stvoril svet od najvyššieho "hore" až po najnižšie "dole", tak humor v človeku vzniká vlastne  tým, že človeka nechal duševne natiahnutého od "hore" až po "spodok" a nechal ho, aby sa s tým (iba s minimálnou pomocou v hraničných situáciách) vysporiadal.

 

Že by to ale bol od Boha "vtip", to by som si nemyslel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

imaginarna bytost nemoze mat zmysel pre humor. teoreticky, mal boh zmysel pre humor ked stvoril chlapa

Je pravda, že aj zvieratá, ktorým odopierame zmysel pre humor, nás dokážu rozosmiať.. Stvorenie človeka, ale muselo priniesť bohu podstatne viac príležitostí na zasmiatie, ako milióny rokov, v ktorých tu dominovali iba plazy. Boh nás vraj stvoril na svoj obraz. Humorom poznávame sami seba a boh môže poznať sám seba iba cez svoje stvoriteľské dielo. Tu povedal Boh: "Buď svetlo!" a bolo svetlo. Boh videl, že svetlo je dobré... O humore takáto zmienka v biblii nie je. Možno je humor nadstavbou stvorenia. No v každom prípade nie je humor dielom diabla, ten je ješitný, a tí nemajú zmysel pre humor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  V dnešnej terminológii to znamená asi toto, gravitácia je fundamentálny zákon, bez ktorého by Vesmír neexistoval, vrhni sa dole a Boh musí porušiť svoje zákony, ktoré ustanovil pre fungovanie Vesmiru, aby si to prežil bez zranenia. Ježiš mu odvetil: „Je povedané: „Nebudeš pokúšať Pána, svojho Boha.“ Čo to tým chcel Ježíš povedať? Neprišiel preto, aby prestal fungovať gravitačný zákon,

 

Tono a veľmi vtipné je aj to, ak obyčajní smrteľníci vedia, čo tým chcel boh povedať. :)  Dokonca to jasne vysvetľujú tým ostatným, alebo z  toho robia prednášku. Napr. vedia prečo boh na svet neprišiel a vedia aj to, prečo na svet prišiel.  ;)

 

Diabol pokúšal Ježiša „Ak si Boží Syn, vrhni sa stadeto dolu, veď je napísané: „Svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa chránili a vezmú ťa na ruky, aby si si neuderil nohu o kameň“.  V dnešnej terminológii to znamená asi toto, gravitácia je fundamentálny zákon, bez ktorého by Vesmír neexistoval, vrhni sa dole a Boh musí porušiť svoje zákony, ktoré ustanovil pre fungovanie Vesmiru, aby si to prežil bez zranenia. Ježiš mu odvetil: „Je povedané: „Nebudeš pokúšať Pána, svojho Boha.“ Čo to tým chcel Ježíš povedať? Neprišiel preto, aby prestal fungovať gravitačný zákon, ale preto, že Vesmír v celej svojej veľkosti nie je anonymnou indiferentnou hmotou, v ktorej sme bezmocnými štatistami prírodných zákonov

 

Keď chodil po vode, tým nám chcel povedať čo? Či tam už gravitácia nebola fundamentálnym zákonom? Ja len tak , že ty predsa len budeš vedieť najlepšie vysvetliť  čo a ako s tými zázrakmi. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak ta irituje, že v téme náboženstvo diskutujeme o bohu, tak máš zrejme nejaký osobný problém.

 

Veru je to veľký šibal, len jeho humoru nie stále rozumiem, no čo už úbohe, biedne stvorenie neznalé jeho úžasných počinov.

Kde tu nejaké lietadlo, nejaká havária, kde tu genocída a vojna.  No baví sa zjavne dobre na nás a my mu to žerieme.

 

Či za to všetko zlé si môžeme sami?  On sice kde tu niečo uzdraví, pomôže,  ale tiež nestíha opraviť všetko čo podrbeme. Fakt musí to byť tak, čo je na svete zlé to majú na svedomí ľudia, čo je dobre to má určite na svedomí boh, veď inak by to ani nedávalo zmysel. Snáď nemôže byť boh ironický recesista, ktorý si z nás robí dobrý deň a baví sa na náš účet.

 

 

.

 

Vyčítaš mi, že viem, prečo boh prišiel a prečo neprišiel na zem. Ja som vychádzal z textu Biblie a tam sa píše, prečo Ježiš prišiel na zem. Samozrejme, je to otázkou viery a nikomu to nevnucujem. Ty sama tvrdíš: Veru je to veľký šibal... On síce kde tu niečo uzdraví, pomôže,.....Snáď nemôže byť boh ironický recesista.... Podľa toho, čo píšeš je zrejmé, že ty ho poznáš asi najlepšie. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a možno nakoniec je boh ironický recesista ... a možno nie je.  vieme? nevieme. nikto nevie, a je veľmi pravdepodobné, že sa ani nikdy nedozvieme.

aj tak si každý, aj z veriacich každý jeden myslí svoje a má svoju predstavu boha, to ináč ani nejde, všetci máme svoje myšlienky a predstavy ... takto vznikajú vojny : )

 

berme to tu trochu menej vážne, keď to aspoň trochu ide, toto je taká trochu menej vážna téma. alebo by mala byť. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

Jasné, že téma predpokladá nadhľad a nie je bojiskom  ateistov a veriacich. Asi by som nemal písať, boh prišiel... ale ja si myslím, že boh prišiel... To ju zrejme irituje, a preto sa snaží v reakcii o ironický podtext.  Tak sa ospravedlňujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale nie, v poriadku, niekedy sa predsa stane aj v iných témach, a kdekomu, že nevie udržať nadhľad ... to sa predsa stáva.

 

toto je ale trochu humorná téma, je to jeden názor a druhý názor, a nie je to bojisko ... a snáď preto, že je trochu viac humorná, si na nej možno dokážeme obrúsiť nielen pazúriky, ale aj argumenty  :)

 

 

ináč k tomu humoru ... to nehovorím ja, povedali to a nie raz múdrejšie hlavy, že viera, ktorá sa neberie tak strašne vážne, je prirodzenejšia ...

terajší pápež sa veľa a rád smeje, aj keď hovorí zvyčajne o hodne ťažkých témach ... tak ani netušíme, či sa ten kresťanský boh zabáva.

myslím, že akým si ho kto urobí, taký ten jeho boh je. predstavy a myšlienky nie sú uniformované.

čítam práve sériu stredovekých príbehov, kde sa bral hodne vážne, a nerobilo to dobrotu, výsledkom bola na dlhú dobu viera dosť  ... zdeformovaná.

a čo vieme, moslimský boh sa nesmeje, a viera sama sa berie priveľmi vážne ... a výsledok je občas či často? trochu dosť ... zdeformovaný.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

ináč k tomu humoru ... to nehovorím ja, povedali to a nie raz múdrejšie hlavy, že viera, ktorá sa neberie tak strašne vážne, je prirodzenejšia ...

 

Nebezpečné nie je to, či sa berie vážne, ale to, ak sa presadzuje násilím. A to platí bilaterálne. Ateisti, ktorý vnucujú svoj názor, sú rovnako nebezpeční. Stačí si pozrieť na obdobie komunizmu.Oba tábory sú charakteristické tým, že stratili zmysel pre humor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

platí to pre čokoľvek ... možno okrem totálneho znečisťovania našej jedinej planéty. inú nemáme, z toho sa priveľmi smiať neviem.

presadzuje sa násilím, pretože sa berie priveľmi vážne, nech je to čokoľvek. akonáhle sa nejaká idea začne brať priveľmi vážne, je na krok od presadzovania násilím.

nikto nie je výnimka.

 

sme na seba dosť zlí kdekade v živote, komplet, jedinci, národy, ideológie, náboženstvá, pre sprostosti a maličkosti,

možno priznať humor niečomu niekde nad nami je presne to, čo potrebujeme, nech už  to niečo je či nie je čokoľvek. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov