Skočiť na obsah

Má Boh zmysel pre humor?


alamo

Odporúčané príspevky

 

 

 V desatore stojí, že meno B-žie sa nesmie brať nadarmo. Ak kresťania tvrdia, že akceptujú desatoro, potom pri používaní vyššie uvedeného tvaru majú s desatorom dosť veľký problém.

 

 

 

Dovid,

 

2. Božie prikázanie   Nevezmeš meno Božie nadarmo

 

https://sk.wikibooks.org/wiki/Katech%C3%A9za/2._Bo%C5%BEie_prik%C3%A1zanie

 

ak chceš skús si to v pokoji viac naštudovať, veď napokon všetci sa musíme v živote stále učiť, aby sme mohli rásť, napredovať, porozjímaj .. :)

Meno Boha bolo vyššie spomínané s úctou, láskou, pokorou. :ahooj:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dovid,

 

2. Božie prikázanie   Nevezmeš meno Božie nadarmo

 

https://sk.wikibooks.org/wiki/Katech%C3%A9za/2._Bo%C5%BEie_prik%C3%A1zanie

 

ak chceš skús si to v pokoji viac naštudovať, veď napokon všetci sa musíme v živote stále učiť, aby sme mohli rásť, napredovať, porozjímaj .. :)

Meno Boha bolo vyššie spomínané s úctou, láskou, pokorou. :ahooj:

 

Presne tak !!!
Presne o to ide!
 
Prosím odpusť že sa Vám miešam do témy... tvoj príspevok je však výborná príležitosť odhaliť celý problém.
- nielen vyslovovanie slova b-h, ale už i len pomyslenie na b-ha sa LEN OBČAS deje správne 
(za vhodných okolností a primeraným spôsobom). 
A tak dochádza k znehodnocovaniu obsahu pojmu b-h v mysli človeka.
 
Dávam ti príležitosť pozrieť sa na takúto možnosť:
 - človek už i len pri pomyslení na b-ha prežíva "záplavy" pozitívnych emócii.
Je to dosť vhodný spôsob vzťahu s b-hom?
Ty osobne si vieš predstaviť situáciu, aby si sa nevhodne, s neúctou, či ľahkovážne vyjadroval k niekom koho skutočne ľúbiš?
 
Naozaj nič v ľudskom živote nie je tak hodné toho, aby bolo nami milované.
A najväčší vtip je vtom, že ak Ho naozaj ľúbim, tak Ho to neľúbim ja, ale On Sám miluje Seba mnou.
...viem, je to "trochu" komplikovane povedané. Neviem to teraz povedať inak...prepáč.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

off topic - píše sa "Čabradský Vrbovok"

ak mas nejaky zvlastny dovod, ze si si vybral prave tuto obec, pls -> sukromna sprava

m.thx

 

Vďaka za upozornenie.

Nemám žiadny zvláštny dôvod, prosto sa mi ten názov veľmi páči.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja si len potrebujem splniť moju morálnu povinnosť - informovať (nielen teba) o tom, že ignorantsvto nie je práve najšťastnejší spôsob života.

Takže asi tak...

 

Ja by som i súhlasil s citovaným.

Len by som, Ivan, s tebou polemizoval, že kto je tým ignorantom.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Exkomunikácia (podľa wiki) je dočasné vyobcovanie z náboženského spoločenstva (kým nepríde k náprave previnenia).

V syngóge boli na Baruchovu adresu vyslovené aj tieto slová - vypovedáme, vylučujeme, preklíname.
K tomu,,,citujem:
...a vy , ktorý sa držíte pravého B-ha , žite dnes všetci a prosperujte. Varujeme každého, aby sa s ním ústne ani písomne nestýkal, aby mu nepreukazoval priazeň, aby s ním pod jednou strechou neprebýval ani 4 lakte od neho, ani aby texty nečítal ktoré by on povedal alebo napísal... 
 
citujem:
Bol to (asi) mizerný Žid a (celkom určite) mizerný žid, ale to neznamená, že bol exkomunikovaný. Nech si o tom gojim píšu čo chcú.

Do prdele! Stále robím chyby. V tomto prípade som sa asi nevyjadril jednoznačne. Odpusť prosím.

Takže do očí bijúcim ignorantstvom (hoci o podstate ignorantstva by som si vedel predstaviť zaujímavú debatu...)

je pre mňa to, čo niekoho viedlo k tomu, aby pred cca 350 rokmi povedal aj tieto slová:

 

                       ... - vypovedáme,                                   vylučujeme,                            preklíname.

(a citujem:)
...a vy , ktorý sa držíte pravého B-ha , žite dnes všetci a prosperujte. Varujeme každého, aby sa s ním ústne ani písomne nestýkal, aby mu nepreukazoval priazeň, aby s ním pod jednou strechou neprebýval ani 4 lakte od neho, ani aby texty nečítal ktoré by on povedal alebo napísal... 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dovid,

 

2. Božie prikázanie   Nevezmeš meno Božie nadarmo

 

https://sk.wikibooks.org/wiki/Katech%C3%A9za/2._Bo%C5%BEie_prik%C3%A1zanie

 

ak chceš skús si to v pokoji viac naštudovať, veď napokon všetci sa musíme v živote stále učiť, aby sme mohli rásť, napredovať, porozjímaj .. :)

Meno Boha bolo vyššie spomínané s úctou, láskou, pokorou. :ahooj:

 

Ahoj Iskra.

Mal som na mysli pôvodné prikázania z biblie, nie z katolíckej katechézy.

Rada čo mi dávaš je veľmi dobrá. Pravda, pri štúdiu (z pochopiteľných dôvodov) uprednostňujem pôvodný text.

 

Len pre pripomenutie Aseret ha-Dibrot:

Nebude tebe B-h iný proti tvári Mojej

Neurobíš si vytesaninu

3. Nebudeš dvíhať meno H-spodina, B-ha tvojho, k márnosti

Pamätaj na deň prestania k Jeho posväcovaniu

Neznevážiš otca svojho i matky svojej

Nebudeš vraždiť

Nebudeš cudzoložiť

Nebudeš kradnúť

Nebudeš odpovedať proti svojmu blížnemu ako svedok klamu

Nebudeš dychtiť po dome svojho blížneho

 

Takže je to 3.tie prikázanie (čo nie je až také dôležité). Skôr to, že slovo E.l.o.h.i.m. sa prekladá ako B.o.h. A teda slovo B.o.h. je priamym Menom B-žím. A teda jeho vyslovovanie mimo výučby alebo priamej modlitby je porušením prikázania. Pod vyslovovaním mám na mysli i písanie - najmä v dnešnej dobe, kde písanie na diskusnom fóre je diskusiou, teda rozhovorom.

Na druhej strane, každý si zodpovedá za svoje činy sám a každý si môže veriť čomu chce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

 A teda slovo B.o.h. je priamym Menom B-žím. A teda jeho vyslovovanie mimo výučby alebo priamej modlitby je porušením prikázania. Pod vyslovovaním mám na mysli i písanie - najmä v dnešnej dobe, kde písanie na diskusnom fóre je diskusiou, teda rozhovorom.

Na druhej strane, každý si zodpovedá za svoje činy sám a každý si môže veriť čomu chce.

Ahoj Dovid.

áno, súhlasím, každý si zodpovedá za svoje činy sám a každý si môže veriť čomu chce.

 

myslím si, že aj  tuná na fóre, keď diskutujeme .. môžeme sa navzájom obohacovať, rozvíjať svoje vedomosti, učiť sa jeden od druhého, na základe svojich doterajších znalostí, vedomostí , životných skúsenosti .. môžeme to nazvať trebárs aj výučba

 viem že , učiť sa budeme celý život, ani ten nám nepostačí .., ale hlavne je,  že chceme sa učiť, snažíme sa .. to je veľmi dôležité.

 

 

a možno sa aj priamo modlíme, ak sa  navzájom spolu rozprávame s úctou, láskou o Stvoriteľovi.

„Kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi“ Mt (18,20)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

 
Prosím odpusť že sa Vám miešam do témy...
 
 
Naozaj nič v ľudskom živote nie je tak hodné toho, aby bolo nami milované.

 

ivan

prečo prosíš o odpustenie ?  do diskusie sa môže zapojiť každý , kto má čo k tomu povedať. neospravedlňuj sa, nebolo to vôbec potrebné. 

 

 k niektorým tvojim myšlienkam sa nevyjadrujem preto, lebo priznám sa,  nerozumiem im, neviem, či ich dokážem správne pochopiť ako to myslíš. napriek tomu, že sú písané v slovenskom jazyku, sú pre mňa akosi vyjadrené  komplikovane. ale čítam ťa .

 

 môj názor je, že všetci sme hodní lásky a myslím si, že najväčším šťastím pre človeka je milovať a byť milovaný. lásky si hodný ty, ja, on, skrátka všetci. človek si má vážiť svoj život, má sa mať rád, a tak isto aj druhých ľudí. bez lásky v živote by bolo prázdno, ťažko .. bez lásky v živote si to jednoducho neviem ani predstaviť.  tak isto, ako je pre človeka veľmi dôležité zdravie, tak isto  aj  láska. ona je aj  Naj liek na všetko a pre všetkých. 

prajem  pekný deň.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dovid,

a to, že si videl na fóre napísané meno b-h ... má tú najjednoduchšiu a najprípadnejšiu príčinu, ktorá z diskusií aj vyplýva  - človek, ktorý to píše, je zrejme judaista, prípadne v tom duchu vychovaný človek ... :)

 

judaista je človek, ktorý študuje resp. zaoberá sa Judaistikou. A to môže byť kľudne kresťan alebo i ateista sťa poleno.

"V tom duchu vychovaný človek" je obvykle Žid.

presne tak to bolo myslené, jednoducho som sa snažila pomenovaniu žid / Žid dať inú fazónu,

ale ako zvyčajne hovorievam, a tentokrát som to rozhodne nedodržala - najjednoduchšie je napísať aj úradné veci jednoducho, a nie vykrúteným úradným jazykom ...
 

a ako hovorí u nás jedno príslovie : " aj dobrý kňaz sa učí až do smrti "  :)

ďakujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

pôvodná otázka témy sa trochu rozkošatila, ale pokúsim sa k nej svojím spôsobom trochu vrátiť ... má zmysel pre humor a berie to s humorom ? :)

lepšie povedané, nie ja ... na jednom katolíckom fóre prekvapí otázka v jednej téme tu :

 

Napadlo vás niekedy, že aký zmysel života (alebo bytia) má Boh? Zaujímalo by ma čo si o tom myslíte. smile.png

 

 

mne napadlo ako prvé, že dobrá otázka ... keď má Boh zmysel pre humor, rozhodne ju musí oceniť : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keď Boh vytvoril človeka na svoj obraz, tak to nemusí znamenať, že ho vytvoril tak ako človeka poznáme my (teda, že sme to my sami). Mohlo ísť proste o humanoida (Homo habilis). Do terajšieho "dizajnu" sme sa dostali cestou evolúcie. Takže ďalší príklad toho ako Boh ako stvoriteľ a evolúcia sa vôbec nemusia vylučovať.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

no a?

Boh stvoril človeka na "svoj obraz".. ipso facto "vyprojektoval ho" (tak mnohí veriaci tvrdia)

keby človek zmysel pre humor nemal.. bolo by to jasné, boh mu ho nedal, pretože ho sám nemá

ale človek, jednoducho zmysle pre humor má, čiže musí ho mať od Boha

čo sa s toho dá odvodiť ďalej, o vlastnostiach Boha?

 

Alamo, Tvoj vývod a odvodený uzáver je nesprávny a je výsledkom Tvojej nevedomosti. Píšeš, že človek je stvorený na Boží obraz a nakoľko človek má zmysel pre humor, musí ho mať od Boha. Neuvedomuješ si jeden dôležiťý fakt: Na Boží obraz bol stvorený počiatočný človek - ČLOVEK NA POČIATKU! Ale pádom do hriechu človek prišiel o svoju dokonalosť a o všetko, čo s tým súvisí...

Súčasný človek - potomok padlého Adama - už na Boží obraz teda absolútne nie je! Boh je svätý, padlý človek je hriešny, Boh je dokonalý, padlý človek je strašne nedokonalý atď... Takže tvrdiť, že súčasný padlý človek, (ktorý má zmysel pre humor) je na Boží obraz, je NEZMYSEL. Humor pomáha človeku preniesť sa cez biedu jeho vlastnej nedokonalosti a tým mu súčasne pomáha prežiť v tomto biednom svete. Boh, ktorý je dokonalý, zmysel pre humor nepotrebuje...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nefmen

 

Keď vidím nejakú dobrú komédiu, alebo video,počujem vtip.... nič mi to nerobí, kým sa s tým s niekym nepodelím... napr. zavolám manželku a pustím jej to.

Až keď sa chlámeme obaja, je to v poriadku. Chudák Boh. Nemá sa s kým podeliť o radosť, o smiech. Nevie čo je to za pocit.. a preto nemôže byť dokonalý.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chudák Boh. Nemá sa s kým podeliť o radosť, o smiech. Nevie čo je to za pocit.. a preto nemôže byť dokonalý.

:) Nezdieľam tento názor. Verím, že Boh je vo všetkom s nami. :) Nie je mu nič z nášho života vzdialené, alebo cudzie. Nie je mu cudzia radosť, smútok, láska ... , verím, že je s nami aj vtedy, keď o tom ani nevieme..., keď ho najmenej čakáme... Je pri nás  vtedy, keď sme šťastní, aj vtedy, keď už strácame akúkoľvek nádej v tých najťažších chvíľach.. pre Neho je nič nemožné ... On poteší, občerství, rozosmeje... :)

 Je dokonalý vo všetkom.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Verím, že Boh je vo všetkom s nami. 

... pre Neho je nič nemožné ...

Je dokonalý vo všetkom.

 

Slovensko má rozlohu 49 036 km2 a žije tu približne 5,43 miliónov ľudí ...

... na celom svete žije viac ako 7 miliárd ľudí ...

Ako SA TO potom všetko dá vysvetliť, že je vo všetkom s nami?! S nami všetkými? :neviem:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...akurát, že keď si svokra zlomila nohu, tá, čo by dala do zvončeka aj poslednú korunu, modlila sa 10 krát denne... no asi bol vtedy na východnom Slovensku....

Láska... v tomto prípade (Boh-človek) mi to skôr pripadá ako neopätovaný vzťah... jeden by pre druhého aj zomrel, ale ten druhý si to ani nevšimne....

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...akurát, že keď si svokra zlomila nohu, tá, čo by dala do zvončeka aj poslednú korunu, modlila sa 10 krát denne... no asi bol vtedy na východnom Slovensku....

 

:D

ja verím,  že Tvoja svokra neobviňuje Boha za svoju zlomenú nohu.. :smilieee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra, mám jednu otázku. Ty si podľa všetkého myslíš, že podľa Teba dobrotivý Boh sa stará okrem sveta aj o Teba celkove, prípadne o Tvoj dobrý pocit, že si v nedeľu kľačala u Vás v kostole. Mňa zaujíma, čo hovoríš na absenciu Boha na Ukrajine v rokoch 1931-1933, keď tam vládol hladomor a umierali milióny ludí. Myslíš, že Ty si prednejšia ako milióny hladnych ľudí, a hlavne detí? Asi áno. A čím si výnimočnejšia a dôležitejšia?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:D

ja verím,  že Tvoja svokra neobviňuje Boha za svoju zlomenú nohu.. :smilieee:

(je už po smrti a bola to dobrá svokra).....samozrejme, že nie... bola celá šťastná, že ju ochránil a nezlomila si obi dve nohy.Aj som jej pýtal ,kde bol, že ju neochránil... či mal dovolenku....výsledkom bolo o tri očenáše denne viac.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Verím, že Boh je vo všetkom s nami.

«A hľa, ja  som s vami po všetky dni až do skončenia sveta» (Mt 28,20)

 

 

iskra, mám jednu otázku. Ty si podľa všetkého myslíš, že podľa Teba dobrotivý Boh sa stará okrem sveta aj o Teba celkove, prípadne o Tvoj dobrý pocit, že si v nedeľu kľačala u Vás v kostole. Mňa zaujíma, čo hovoríš na absenciu Boha na Ukrajine v rokoch 1931-1933, keď tam vládol hladomor a umierali milióny ludí. Myslíš, že Ty si prednejšia ako milióny hladnych ľudí, a hlavne detí? Asi áno. A čím si výnimočnejšia a dôležitejšia?

Boh stvoril človeka so slobodnou vôľou. On nás miluje a túži, aby sa ľudia navzájom milovali, nie zabíjali, robili si zle...  Boh je Láska, On nie je zodpovedný za zlo, čo sa deje vo svete. To, že človek je veriaci, že miluje Boha neznamená, že je taký, akého ho opisuješ Ty, Helenka. Máš veľké medzery v týchto otázkach , a mýliš sa aj vo mne, ale človek sa učí celý život. Ja si nemyslím, že som prednejšia, výnimočnejšia ako iný človek.  Poznám  akú hodnotu má človek a teda aj tú svoju hodnotu, kto som, aká som ... áno,  mám sa rada, mám rada človeka, život, Boha.. Výnimoční sme všetci, ktorí sa   snažíme žiť čestne, konať v živote čo najviac dobra.... človek je aj omylný, nikto z nás  nie je dokonalý okrem Boha. Dôležité je    stále sa učiť, napredovať, vnímať,  pracovať na sebe, aby sme boli šťastní my, aj tí okolo nás .. aby sme prinášali do života, radosť, lásku, nie nenávisť, závisť .. len vtedy človek môže byť šťastný .. ja som tiež výnimočná, presne v tom, že som taká , aká som..  vážim si seba a verím, že Boh ma má rád takú, aká som ..

 

Aj som jej pýtal ,kde bol, že ju neochránil... či mal dovolenku....výsledkom bolo o tri očenáše denne viac.

 

 Verím, že "mama" bola dobrým človekom, tak ako aj môj otec ...To, že si zlomila nohu, aj to, že môj otec zomrel.. Boh nie je tomu na vine .. no ak príde choroba, smrť ... práve Boh, viera pomáha veriacemu človeku ľahšie znášať utrpenia, ktoré človeka v živote postretnú. Boh nie je vtedy na dovolenke..

On  práve v tejto chvíli dokáže človeka najlepšie pochopiť ...On vie, čo je trpieť, súcitiť, prežívať bolesť s človekom, ktorého miluje ..On, aj tí naši najbližší...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra, Helenka, alarm - keby ste vy vedeli, ako dobre sa Boh na vas teraz zabava :D

myslím si, že to sa týka aj Teba :D

:) ten, kto dáva s radosťou dáva najviac a Stvoriteľ miluje radostného darcu... Pekný deň všetkým ľuďom dobrej vôle.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov