Skočiť na obsah

Minimálna mzda


tomassi

Odporúčané príspevky

Ja len nechápem na základe akej úvahy si prišiel na teóriu, že SaS je extrémistická strana. Za to, že nesúhlasia so zvyšovaním minimálnej mzdy? Teda predpokladám, že narážaš na to.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaujímavé, dostanem sa do styku teraz s málo ľuďmi, ale tá nádejná 500 eurová minimálna mzda pohla kdekým... a nemyslím to tak, že u ľudí, ktorí na túto minimálnu mzdu čakajú, ale tak všeobecne, u kdekoho... za posledné tri dni som mala tri telefonáty, vrátane mamy, a všetci spomenuli minimálnu mzdu, zrejme to hýbe kdekým, a hodne sa o tom zrejme hovorí v tv, neviem, telku pozerám tak málo, ako sa len dá.

tak som si trochu zjednodušila Axelovo vysvetlenie, tak podať ako Axel to neviem, ale už mi to pripadá, že sa to budem musieť nabifliť... spústa ľudí tomu celému mechanizmu vrátane so skutočnou cenou zamestnanca a tak a podobne neveľmi rozumie, ako to celé vlastne funguje.

 

myslím toto https://www.freespace.sk/tema/5158-minimálna-mzda/?p=257036

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Minimálna mzda v prvom rade je problémom pre pracujúcu chudobu typu Tomáš. Kto by bol ochotný za 500€ zamestnávať klepeto, čo bude linky zastavovať? Bavíme sa o hrubej mzde 500€, skutočný náklad firmy je o nejakých 170€ vyšší.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

najhorsie na tom je, ze v tomto state je kopa seriozne a nie lahko pracujucich ludi, ktori su len par desiatok eur nad minimalnou mzdou

alebo - a to je snad este horsie, ze je velka skupina ludi, ktori maju 1,5-2 nasobok minimalnej mzdy, pritom maju casto vysokoskolske vzdelanie a rozhodne nerobia jednoduchu manualnu pracu za pasom

pritom prave tato stredna trieda by mala byt v normalne fungujucej spolocnosti motorom ekonomiky

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja len nechápem na základe akej úvahy si prišiel na teóriu, že SaS je extrémistická strana. Za to, že nesúhlasia so zvyšovaním minimálnej mzdy? Teda predpokladám, že narážaš na to.

 

Moj nazor na SaS nema nic spolocneho zo mzdou, alebo nejakym ich ekonomickym navrhom na riesenie platov. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ekonomickí analfabeti zo Smeru sa chvastajú, ako zvýšili minimálnu mzdu na 480€. Síce netýka sa to SZČO, ktorí sa živia sami, ale určitú výhodu to má aj pre nich. Firmám sa teraz ešte menej oplatí zamestnávať a radšej budú určité veci riešiť cez externé služby, teda živnostníkov. Vyššie zamestnanecké platy vytvárajú priestor pre nich, ktorí si tým pádom môžu vypýtať vyššie ceny za poskytnutie služieb.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ešte sa chcem spýtať na toto. Bolo už vysvetlené že to ficovské dvíhanie minimálnej mzdy je vlastne zamestnávateľom viac na škodu a donúti ich to robiť opatrenia, takže je to čistý populizmus že oni zvýšili platy ale že čo je v pozadí som si prečítal a aj som pochopil a tuším SaS boli za to aby sa zrušila minimálka úplne alebo zmenil sa odvodový systém aby neboli podnikatelia tak zaťažení a tým pádom by mohli platiť viac ale toho sa obávam že ak by aj štát odľahčil podnikateľov od odvodov či by to neskončilo tak že tú sumu by si oni sami odložili do vačku a ľuďom by nič nedali. To je vlastne moja otázka že ako by sa riešilo to aby sa nestalo to že človek čo chodí do práce by nemal ani na nájomné a podobne. Teda nejaké opatrenie musí byť nejaká spodná hranica čo vlastne za 168 odpracovaných hodín zaplatiť musia. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ty riešiť nemusíš, to bude ešte na dlhú cestu. Pracovný trh sa má regulovať na základe ponuky a dopytu, ak firma bude potrebovať ľudí, tak ich zaplatí, hlavne tých, čo sa ukážu, že vedia robiť. Pre mantavých lajdákov ako ty, čo nestíhajú a zastavujú linky, nastanú krušné chvíle, lebo nikto im nebude chcieť platiť. Tebe zaplatia možno stovku-dve a niekomu inému, šikovnejšiemu ako ty, budú môcť zaplatiť viac, keď na tebe ušetria.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No nedávno som o tom písal:

 

Sulík: Rast minimálnej mzdy nepomôže nekvalifikovaným

Zvyšovanie minimálnej mzdy nie je riešením na Slovensku. Povedal to predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík po tom, čo predseda vlády Robert Fico podpísal na Úrade vlády SR pred médiami vládne nariadenie, podľa ktorého sa hrubá minimálna mzda na Slovensku od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 435 eur na 480 eur.

Sulík vidí problém v tom, že najmenej kvalifikovaných ľudí a ľudí bez pracovných návykov nikto nezamestná. Podľa neho nekvalifikovaný človek nevyprodukuje výsledky práce v hodnote minimálnej mzdy. K tomu treba pripočítať odvody zamestnávateľa, dovolenku zamestnanca, či stravné lístky.

"Ak je minimálna mzda, povedzme, 500 eur, s odvodmi zamestnávateľa je to už 676 eur, s dovolenkou zamestnanca je to 734 eur a so stravnými lístkami a nejakými dňami OČR a takzvanými paragrafovými dňami sme na 800 eur mesačne. Nuž, nie je to maličkosť, aby človek bez kvalifikácie a bez pracovných návykov vyprodukoval pridanú hodnotu vo výške 800 eur každý mesiac," povedal Sulík.

Líder SaS považuje za nutné zamestnať na Slovensku práve ľudí bez kvalifikácie a pracovných návykov. "Kvalifikovaných zamestnancov je nedostatok a napriek tomu máme vyše 200-tisíc nezamestnaných," uviedol s tým, že väčšina z nich nemá vzdelanie, návyky, zručnosti, skúsenosti. Táto skupina obyvateľstva by podľa neho mohla robiť fyzické práce, ako napríklad odhŕňať sneh, zametať firemný dvory, kopať kanál, ale nie za spomínaných 800 eur.

 

 

Presne tak, zastavovača liniek za 800€ mesačne by zamestnal fakt len vymetený idiot, ktorý chce nechať zbankrotovať svoju firmu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ty riešiť nemusíš, to bude ešte na dlhú cestu.

Ale smerovláda tu nebude večne, a ani nevyzerá že by ich po "zunovaní voličmi" nahradili nejakí komunisti a podobne. Všetky ostatné nádejné strany ako SaS, Most, Kollár budú ťahať s podnikateľmi tak sa toho ešte kľudne môže naša generácia dožiť že štát odbremení podnikateľov ale naši podnikatelia sú skôr takí že keď sa mu vytvorí priestor že by mohol tomu zamestnancovi stovečku pridať, on si ju radšej nechá pre seba, takže štát ponúkne priestor podnikateľovi aby mohol viac platiť, tak zase len podporí podnikateľa ktorý je tak chamtivý že si to všetko nechá pre seba. Zamestnanec bude vždy na poslednom mieste, ten nikoho nezaujíma, dôležitý je biznis a zisky. Preto by bola najpriateľnejšia kombinácia taká, že by minimálna mzda bola naďalej určovaná štátom ale zároveň by odbremenili podnikateľa, teda že vyhovieť obom stranám t.j. že podnikateľ nech nemá veľké odvodové zaťaženie ale aby musel tie ušetrené peniaze odzrkadliť na výplatách zamestnancov. Nech ten človek dostane tých 450 v hrubom ale nech to zamestnávateľa stojí maximálne 500 napríklad.

Kvalifikovaných zamestnancov je nedostatok a napriek tomu máme vyše 200-tisíc nezamestnaných," uviedol s tým, že väčšina z nich nemá vzdelanie, návyky, zručnosti, skúsenosti. Táto skupina obyvateľstva by podľa neho mohla robiť fyzické práce, ako napríklad odhŕňať sneh, zametať firemný dvory, kopať kanál

Toto je všetko pravda mňa to vystihuje preto som z menovaných preškrtol slovo návyky lebo, ja som vždy chodil riadne do práce, aj nadčasy, aj hocikedy požiadali že treba zostať, treba prísť v sobotu, máloktorý mesiac mám 168 hodín, vždy som mával 180-190 hodín. Ja s tým nemám problém. Vždy som spravil čo mi majster kázal, nezašíval som sa za paletami, nechodil som na falošné maródky ako mnohí spolupracovníci ale robím len pomalšie, dlhšie mi trvá pochopiť pracovné postupy, nevychádzam si s kolektívom ale tieto veci sú všetky len súvisiace s nejakou ľahšou retardáciou a všetky tieto veci sú riešiteľné t.j. ak by sa mi kolektív neprihováral alebo by si zo mňa neuťahovali ja nevybuchnem, nemám dôvod ísť bonzovať atď. Čo sa týka toho že som menej chápavý tak nie som jediný človek na zemi čo nepochopí schému výrobku alebo ovládanie CNC stroja. Osobitné školy aj triedy pre nadané deti sú vytvorené z nejakého dôvodu, nie sme všetci na rovnakej duševnej a inteligenčnej úrovni, tak by to spoločnosť mohla tolerovať, lebo ešte aj takí postihnutý občan SR ktorý je ochotný chodiť do práce je prospešnejší pre spoločnosť ako grázel čo nechodí do práce, pácha trestné činy čím škodí svojim obetiam, zaťažuje prácu úradov a nakoniec sedí v NVÚ za dane slušných ľudí... Tak si myslím že keby existovalo niečo ako "chránená dieľňa" že by mi dali prácu akú zvládam a zabezpečili aby neboli problémy v kolektíve tak by bolo všetko v poriadku. Ten plat nech je aspoň taký aby sa z neho dalo štandartne žiť teda zaplatiť si bývanie, aspon jedno teplé jedlo denne, mesačný poplatok na internet a aspoň toľko vreckového že občas zakúpiť koncové zariadenie... Však to je úplný základ to by chcela aj EU... Nepotrebujem zlatý palác, vilu na slavíne, iba aby som dôstojne žil. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

naši podnikatelia sú skôr takí že keď sa mu vytvorí priestor že by mohol tomu zamestnancovi stovečku pridať, on si ju radšej nechá pre seba, takže štát ponúkne priestor podnikateľovi aby mohol viac platiť, tak zase len podporí podnikateľa ktorý je tak chamtivý že si to všetko nechá pre seba. Zamestnanec bude vždy na poslednom mieste, ten nikoho nezaujíma, dôležitý je biznis a zisky.

 

Však si si našiel zamestnanie, kde ti tú "stovečku" viac zaplatili, a aký si mal z toho osoh? Absolútne žiadny, len viac si prežral a na účte máš 0 eur. Tak nepiskuj na podnikateľov, že ti nechcú platiť, keď u teba to nemá význam, lebo nevieš s peniazmi hospodáriť, ty si tie peniaze nezaslúžiš.

 

iba aby som dôstojne žil.

 

Ale zastavovaním liniek sa k dôstojnému životu nedopracuješ, ak chceš dôstojne žiť, tak rob pre to niečo!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vymenoval si všetko...  ;)

 

Proste aby človek zarobil toľko aby si zaplatil bývanie, aspon jedno teplé jedlo denne, dopravu do práce... To sú tie najzákladnejšie veci. V inej téme máte že náklady na bývanie na slovensku nejdu pod 200 eur ani keď bývate vo vlastnom. Tak tých 350 až 400€ by mal mať každý pracujúci v čistom. Lebo aj podnikateľ by mal brať do úvahy že zo 100€ sa žiť nedá, nielen rátať že aké sú jeho náklady na zamestnanca.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podnikateľ ti zaplatí toľko, koľko uzná za vhodné.

 

Koľko by mal zaplatiť programátorovi, ktorý mu naprogramuje software, ktorý bude riadiť stroje?

A koľko by mal zaplatiť zastavovačovi liniek, ktorý tak dopletie objednávky, že stroje musia vypnúť a čakať pokým sa chyba opraví?

 

Čakám na čísla.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto mi pripomenulo jednu príhodu - je tomu možno viac než 15 rokov, možno 20.

bratranec pracoval kedysi v TOS v Galante ako šéfkonštruktér, po revolúcii sa osamostatnil a rozbehol výrobu atypických strojov... narobil sa na tom hrozne, ošedivel do toho, založil dielňu, začal od piky... raz zakúpil odkiaľsi vyradený vysokozdvižný vozík za pomerne drahé peniaze, nič mu nebolo, len ho bolo treba nafackať trochu dohromady, tak to dostal na starosť jeden zamestnanec... všetci vrátane zamestnacov sa tešili čo budú mať, bola to jedna veľká rodina... pán zamestnanec nevedel nič lepšie, len na vozíku blbnúť, a jedného dňa ho postavil doslova na hlavu - najprv prekotil cez predok, potom nabok, oprel sa o čosi a prevrhol celý vozík naopak.

mal ho majiteľ zabiť? práve vtedy sme tam boli na návšteve, mal novú malú halu prikúpenú a hovoril, že ani na plat mu nemôže veľmi siahnuť... nie preto, že by mal minimálnu mzdu... ale preto, že nemal šancu škody na vozíku splatiť, ten bol na odpis prakticky úplne. a zahlušiť ho nemôže.

 

nikdy nikomu nedával minimálne mzdy, od toho si cenil svojich majstrov viac. keby siahol chlapovi na plat, odíde a vybodne sa na to, nebolo ho vlastne ako chytiť.
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Brutál príbeh. Zase ja som nikdy až také škody nespravil. Skorej také že som sa pomýlil a osadil som nesprávny diel, alebo vynechal skrutku a také. Ale aj to zato že ma naháňali že rychlo rychlo na normu a keď sa ponáhlam v strese a panike potom to aj tak vyzerá. Ale keď doma skladám bicykel, mám na to celý deň tak ho zložím poriadne. Ja spravím prácu ale potrebujem dostatok času na to.

 

K mzdám. Skôr či neskôr sociálna vláda padne alebo z akéhokoľvek dôvodu by zrušili minimálnu mzdu... Teraz sú štáty ktoré ju majú a sú také čo ju nemajú. Zajíma ma to že z akých zdrojov žijú spomalenejší ľudia? Teraz neberme do úvahy bezdomovcov čo si to spôsobili sami alebo flákačov čo ani nechceli nikdy pracovať ale že slušný občan ktorý chodí do práce riadne na čas len proste nedokáže vyprodukovať ani tých 200€ ale vieme však že existuje nejaké životné minimum. Náklady na bývanie, stravu, dopravu... Nech je to v tom XY štáte bez minimálnej mzdy akákoľvek suma ale suma A bude minimálna suma na životné náklady a suma B bude zárobok. Ak zárobok je tak nízky že nestačí to ani na najlacnejšiu formu bývania, dopravy a stravy čo sa stane s takým človekom? Lebo tie štáty bez minimálky nemajú viac bezdomovcov alebo nelegálnych osád so zbúchanými búdami ako tie ktoré minimálku majú. Tak to ma zaujíma že ako riešia žitie ľudia v týchto krajinách? Musí to byť nejako ináč zaopatrené potom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale aj to zato že ma naháňali že rychlo rychlo na normu a keď sa ponáhlam v strese a panike potom to aj tak vyzerá.

 

Už som ti raz písal, že v tomto prípade si pre pracovný trh nepoužiteľný. Dnešná doba preferuje ľudí, ktorí vedia a sú schopní pracovať pod tlakom a ak vedia aj podávať lepšie výkony, tak sú dobre zaplatení. Ty si presný opak, preto všade robíš za minimálnu mzdu a vyhodia ťa ešte počas skúšobnej doby. Namiesto toho, aby si sa nad sebou konštruktívne a objektívne zamyslel a uznal, že si proste jelito, tak vymýšľaš všelijaké idiotské teórie, ktoré majú ospravedlniť tvoju neschopnosť a potvrdiť tvoje fantasmagórie, prečo by si mal byť lepšie zaplatený. Zvyšok príspevku to vlastne potvrdzuje.

 

Ale keď doma skladám bicykel, mám na to celý deň tak ho zložím poriadne. Ja spravím prácu ale potrebujem dostatok času na to.

 

Ano a potom hneď na prvej jazde za Zuzou sa ti roztrhne reťaz :unudeny:

 

slušný občan ktorý chodí do práce riadne na čas len proste nedokáže vyprodukovať ani tých 200€ ale vieme však že existuje nejaké životné minimum.

 

Buď to firma ako tak toleruje, ale skôr nie. Takýto "slušný občan" má len minimálne šance sa zamestnať alebo dostane sa na pozície, kde sa nevyžadujú veľké nároky - a preto je to aj tak nízko zaplatené. Ak si nenájde taký flek, tak končí medzi evidovanými nezamestnanými. Žije zo sociálnych dávok, občas si príležitostne zarobí.

 

Ak zárobok je tak nízky že nestačí to ani na najlacnejšiu formu bývania, dopravy a stravy čo sa stane s takým človekom?

 

 

Žije skromne tak, aby prežil zo dňa na deň, z týždňa na týždeň, z mesiaca na mesiac. Ale toto ťa trápiť nemusí, však podľa toho koľko fajnových hotdogov, kebabov, pízz, zákuskov a čo ja viem čo ešte, mesačne zošrotuješ, tak ty si žiješ dosť vysoko nad pomery. Tak načo nad týmto filozofuješ?

 

Nech je to v tom XY štáte bez minimálnej mzdy akákoľvek suma ale suma A bude minimálna suma na životné náklady a suma B bude zárobok.

 

O týchto veciach ty našťastie nerozhoduješ.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomas, a ty tak aspon okrajovo tusis ze si zijes vysoko nad minimalnymi zivotnymi nakladmi ?  Tvoje naklady na stravu ta zaraduju tak medzi 20 % najlepsie zarabajucich, vacsina ludi by si taketo stravovanie nemohla dovolit.  Az na to ze je sice drahe ale z kazdeho ineho pohladu priserne nezdrave.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pozor nehovorím o sebe ale všeobecne že ako funguje režim kde neexistuje minimálna mzda, každý je zaplatený podľa toho uzná zamestnávateľ a tak niektorí nemusia zarobiť ani toľko aby si uhradili životné náklady tak v tých krajinách sú aj takí bezdomovcami? Teda tých 100.000 čo má minimálnu mzdu sa má stať bezdomovcom po jej zrušení? Lebo reálne tí ľudia vyprodukujú možno tak 150€ čo by im však nestačilo ani na základné vyžitie tak ako sa zmení spoločnosť po zrušení minimálky? Vzniknú ilegálne gettá a aj pracujúci budú žiť ako rómovia v osadách? Alebo sa nasťahuje 10 ľudí do jedného bytu aby sa z desiatich výplat skladali na nájomné? To sa pýtam že ak sa zruší minimálka alebo tam kde minimálka neexistuje ako žijú pracujúci ľudia čo málo vyprodukujú? Čo je pre štát osožnejšie? Ak človek zarobí aspoň tú minimálku čo ho drží nad vodou že si vie zaplatiť aspoň ubytovňu alebo zdedenú garzónku, predsa žije normálne slušne, niečo aj minie alebo všetkých čo nevyprodukujú ani sumu minimálnej mzdy prekvalifikovať na sociálne odkázaných a takí nebudú pracovať keďže sú nezamestnateľní?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomas, chyba uvahy.    Stat moze stanovit minimalnu mzdu ale nemoze prikazat aby ta niekto zamestnal. Ak by stanovil mzdu na 1000 EUR, tak ty by stratil zamestanie a budes socialne odkazany.    Pre stat je samozrejme osoznejsie ak si zamestnany, ale ak to dovedies k logickemu zaveru tak by mal zrusit minimalnu mzdu.

 

A uprimne,   ty teraz zarabas tak o 200 EUR viac ako je pre teba zdrave, keby si mal menej penazi, musel by si sa zdravsie zivit.  Aj pre stat ( zdravotne poistovne) aj pre teba by to bolo lepsie. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Toto všetko je pravda. Ale teraz nejde o sumu minimálnej mzdy ani o to aby štát nariadil povinnosť zamestnávať ale že ako sa to rieši v krajinách kde minimálna mzda nieje stanovená človek čo si nedokáže zarobiť ani na základné vyžitie t.j. na bývanie, dopravu do práce, základnú stravu aby prežil... Takže ešte raz akože SaS vyhrá voľby, zruší sa minimálna mzda a stotisíc ľudí začne zarábať 150 až 100€ ale základné životné náklady sú 190 až 200€ čo v tom prípade? Ďalších stotisíc precujúcich slušných ľudí pôjde pod most lebo zrušili minimálku?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Položil si si takú idiotskú otázku, že kto by vo firmách robil za 150€ mesačne, keď ešte pred zrušením minimálky tam zarábali 3x toľko? Keby sa zrušila minimálna mzda, tak ktorý zamestnávateľ by nabral odvahu a všetkým zamestnancom by plošne znížil mzdy na 200€ a riskoval, že na druhý deň mu tam nikto nepríde, lebo sa mu tam na to vykašlú a pôjdu tam, kde im zaplatia viac?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov