Skočiť na obsah

Minimálna mzda


tomassi

Odporúčané príspevky

niekde v téme je spomenutý nepodmienený príjem, a tuším aj to, že ho kdesi testujú. lenže testy trvajúce rok či dva sú k ničomu. na to aby sme sa dozvedeli, ako by spoločnosť s nepodmieneným príjmom vyzerala v dlhšom časovom horizonte, netreba ani testovať, výsledok je jasný už teraz - chľast, fet, všeobecná apatia, upadajúci verejný poriadok, chronickí neplatiči, nejakí úžerníci k tomu ... skrátka megabordel. stačí zájsť do ľubovoľnej rómskej osady. štát v nich poskytuje ich obyvateľom nepodmienený príjem už 27 rokov, a výsledky tohoto experimentu sú, mierne povedané, tristné a stále sa zhoršujú...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mnohí zamestnanci, napríklad v automobilovom priemysle nechápu, prečo nemajú rovnaké mzdy, za rovnakú prácu, ako v Nemecku, alebo vo Francúzku. Preto, že ponuka práce je na Slovensku iná. Ak Slovensko nie je schopné poskytnúť kvalifikovaným ľudom dobre platenú prácu, títo môžu využiť možnosti v otvorenom Schengenskom priestore. Naopak, nekvalifikovaná práca prichádza na Slovensko, v podobe investícií, sama. A jeden z dôvodov je aj ponuka a dopyt nízko kvalifikovanej práce u nás. Zvyšovanie minimálnej mzdy je limitované tým, či tieto zahraničné investície budú prinášať predpokladaný zisk. Vláda samozrejme môže stimulovať zahraničných investorov daňovými úľavami, ale deformuje tým domáce podnikateľské prostredie. Naši robotníci nechápu, že vyrobiť auto nie je len manuálna práca. My nemáme vývoj a výskum a nedokážeme sa na svetovom trhu presadiť vlastnou Know-how. Je ilúziou porovnávať sa s Nemeckom. Skúsme teda recipročne vybudovať automobilku (napríklad v Nemecku), kde budú vyrábať na Slovensku vyvinuté autá, o ktoré by bol záujem na celom svete. To neznie dobre, ani ako vtip. Za tento stav Slovenska sú zodpovední aj súdruhovia, ktorí sa podieľali na divokej Mečiarovej privatizácii.Privatizačné projekty nomenklatúrnych kádrov, ktorých hlavnou kvalifikáciou bolo absolvovanie večernej univerzity marxizmu-leninizmu, nemohli ani inak dopadnúť.

keby vlády po 1989 neboli dopustili likvidáciu našej výroby, kde ten vývoj a výskum existoval, a jednotlivé továrne mali aj svoju učňovskú základňu, tj vychovávali si odborníkov, =dnešná rádobynovinka duálne vzdelávanie , mohli sme mať SVOJE, a nemuseli by sme teraz bozkávať cudzie ruky. Pravdaže, naše miesto aby sa zveľadilo, tak sa rozpredalo nato, aby to tí, čo to kúpili, zlikvodovali a umožnili tak cudzím podnikateľom u nás hľadať lacnú pracovnú silu.

Sama som v 2 takých podnikoch robila, a oba mali aj svoj vlastný vývoj a výskum a aj svoju učňovskú základňu, a keďže v oboch som bola kvalitárka, tak viem, čo od nás šlo a čo nie. Čo nezodpovedalo norme, to cez nás neprešlo. Oba tie podniky mali 100, resp. 50ročnú tradíciu, oba mali značku a meno. A dnes v jednom je 100 malých firmičiek, a v druhom stavenisko...možno že tam už niečo aj postavili, ja tade nechodím.

A s tým súvisí aj kvalifikácia: nemáme odborníkov pre tie ktoré terajšie firmy u nás pôsobiace, lebo školstvo je také aké je, takže zasa smola. Len dúfam, že konečne sa to trocha POZDVIHNE, VERíM, žE VEľA MLADýCH ľUDí JE NAOZAJ šIKOVNýCH A schopných a že aj dostanú a využijú príležitosť. Mňa už sa to v podstate netýka, ale štve ma, že sme šli od 10 k 5, že všetko, čo tu malo svoju hodnotu sa namiesto zveľadenia a zmodernizovania zlikvidovalo, a teraz ako keby sme vstávali z popolm,a a začínali od nuly...lenže tá nula prišla po 1989, ke´d ...ale to už by som sa opakovala.

A je dobre, že tá minimálna mzda existuje, a tiež aspoň aké také rpavidlá,  lebo väčšina zahraničných firiem by nás najradšej videli v okovách 16 hodín denne makať, najlepšie bez prestávky, a nad makajúcimi by stál majiteľv človek s bičom a volal by "Schnell, schnell!" (preháňam, ale nás ani nemajú za ľudí, my sme pre nich len hlupáci, ktorým treba naložiť až kým nepadnú na hubu, a potom pôjdu zas k ďalším takým hlupákom).

A keby sme mali SVOJE, nemuseli by naše vlády dávať kadekomu úľavy na dani, aby ich sem prilákali. rada by som videla, kde inde sa dávajú cudzincom úľavy na daniach, keď si tam chcú založiť nejakú svoju filiálku...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

A je dobre, že tá minimálna mzda existuje, a tiež aspoň aké také rpavidlá,  lebo väčšina zahraničných firiem by nás najradšej videli v okovách 16 hodín denne makať, najlepšie bez prestávky, a nad makajúcimi by stál majiteľv človek s bičom a volal by "Schnell, schnell!" (preháňam, ale nás ani nemajú za ľudí, my sme pre nich len hlupáci, ktorým treba naložiť až kým nepadnú na hubu, a potom pôjdu zas k ďalším takým hlupákom).

A keby sme mali SVOJE, nemuseli by naše vlády dávať kadekomu úľavy na dani, aby ich sem prilákali. rada by som videla, kde inde sa dávajú cudzincom úľavy na daniach, keď si tam chcú založiť nejakú svoju filiálku...

 

Na Slovensku sú aj firmy, ktoré zamestnávajú ľudí v Európe, Amerike, Ázii. A vláda im dokáže maximálne hádzať polená pod nohy, lebo tieto firmy už nie sú závisle od domácej korupcie a žiadny "súkromný kšeft" politikom z nich neplynie. Ja som súkromne podnikal viac ako 10 rokov. Slušne som zarobil, ale vždy som robil iba subdodávateľa pre firmy, ktoré často nemali ani šajn o tom, čo sa má vyvinúť a naprogramovať. Oni však dokázali vyhrať konkurz. Ich podiel na zisku bol niekedy 90%. V takomto prostredí sa ťažko podniká. Omnoho jednoduchšie je, ako píšeš "a nad makajúcimi by stál majiteľv človek s bičom a volal by "Schnell, schnell!" Ale to môže kričať iba na manuálne pracujúcich, ktorí nemajú inú príležitosť nájsť si slušnú a primerane platenú prácu. Lenže práve to láka týchto podnikateľov. V tomto prípade sa zdá byť minimálna mzda dobrým nástrojom, ale podľa toho, čo som vyooglil, minimálnu mzdu poberá iba 3 až 4 % pracujúcich. 

 

Pri jednej z prvých ciest na západ do Nemecka, po roku 1989, som bol ubytovaný v súkromí. Na ulici boli rovnaké radové domky s udržovanými záhradkami. Jeden z domov, najmenej udržiavaný, bol práve ten, v ktorom som sa ubytoval. Vo vnúti tiež nič moc. Večer sme pokecali s majiteľom ( bol to starší pán) o politike na Slovensku v Nemecku, o práci atď.. Nakoniec som sa od neho dozvedel, že je majiteľ firmy a domy na ulici postavila jeho firma pre zamestnancov. On, ale nemá toľko času, ako jeho zamestnanci, čo vidieť aj na jeho dome. Možno je to výnimka, možno to bol sympatický čudák, ale tak som si kapitalizmus, po povinnom politickom školení doma, vtedy nepredstavoval.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tono

 

Prestav si 2 ľudí, osoba A a B. Osoba A má našetrené prostriedky a kúpi si auto. Osoba B ich nemá a kúpi si auto na pôžičku z banky. Výrobca ocele, elektrickej energie, subdodávatelia, logistika a výrobcovia áut, zarobia na jednom aute sumu X. Štát z tejto sumy získa Y. Ak banka poskytne človeku B pôžičku na kúpu auta, bude suma 2X a 2Y. Súčasne sa vytvorí potreba 2 násobnej práce, čo znamená vytvoriť, väčší počet pracovných miest a nutnosť dať týmto zamestnancom plat. Väčší počet pracovníkov potrebuje jesť, bývať, využívať služby, ich deti potrebujú študovať...Tým vytvorí prácu a zdanenie pre ďalšie profesie a nových konzumentov..

 

Prave si popisal perpetum mobile :),   a to nefunguje ani v ekonomike ani vo fyzike.   Pri predaji auta na pozicku sa neda vytvorit dvojnasobna hodnota, ta je stale taka ista.   Naopak tym ze do toho zapojis banku, tak mierne vzrastu naklady ktore priamo nie su v hodnote auta.   

Mozeme prejst k detailom ale staci zdravy rozum,    co sa stane ? osoba B zacne splacat pozicku a tym znizi svoju spotrebu v buducnosti cim sa zase znizi zisk ostatnych :)  Cele zazraky okolo bankovnictva len presuvaju hodnoty v case, v priemere vsetko ostava ako bez nich.  Preto hovorim ze ti chybaju zaklady makroekonomie,  potom mas pocit ze pozeras na kuzelnika ktory nieco vytahuje z klobuka ale uz nevidis co robi za chrbtom.   Neda sa oklamat skutocna vyroba a skutocne sluzby,   Bud hodnoty tvoris alebo nie, banky mozu pomahat alebo skodit ale nie tvorit hodnotu.

Vzdy je dolezita celkova produkcia a jej rozdelenie,   Ak ekonomika ide na svojom produkcnom maxime, tak minimalna mzda moze znamenat len prerozdelenie ( teda musis niekomu zobrat aby si mohol dat ) a pre celok ide o hru s nulovym suctom.  To je ten lepsi pripad, ale okrem toho minimalna mzda znizuje celkovu produkciu (  pre pripady ak niekto chce nieco spravit ale za menej ako je minimalna mzda a niekto by aj chcel to robit ale nemoze ) .  Pokial je pocet ludi na minimalke malicky ( dnes je to cca 3 %)  tak ide len o politiku ale ak by to narastlo, tak na to doplatime vsetci.  

 

To je pohlad ekonomie,   okrem neho ide o socialnu stranku, regulacie atd.  

 

 

A teraz pokracovanie : Co znamena ze stat zaplati za dlznika ?  Stat peniaze nevyraba,  znamena to teda menej vydajov statu v inych oblastiach a to zase znizi zisk vyrobcov.  A to za predpokladu ze stat tymi peniazmi nic uzitocne nerobi.  Co nie je pravda, ak stat napriklad nezaplati opravu dialnic  tak uz zaciname generovat straty ( napriklad vzrastie pocet oprav v servisoch a to uz je cista ekonomicka strata).


Vilma,  ani som nechcel reagovat,  je to tvoj spomienkovy optimizmus, realita bola smutnejsia.  Ale skus povedat co chapes pod slovom SVOJE ?  Mas pocit ze pred tym si nieco vlastnila ? A nieco ti zobrali ? 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso

 

Tlačenie nekrytých peňazí vedie k devalvácii. To je vlastne odčerpanie hodnoty, ktorú majú sporitelia uloženú v bankách. Rovnako štátny dlh dopadne v budúcnosti na všetkých občanov rovnako. Ale tí, ktorí sa podieľali na investíciách z pôžičiek štátu a pritom tvorili zisk, z tejto politiky prosperujú. Nie je to perpetum mobile, je to forma prerozdeľovania dlhu v prospech menšiny. Rovnaký efekt nastáva, ak sú banky zachraňované štátom, teda z peňazí všetkých daňových poplatníkov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je skoro pravda, rozhodne viac ako predchadzajuce tvrdenie.    Ale nie cela,  inflacia sa zda byt aj prospesna z makroekonimickeho pohladu,    a tiez pri zachranovani bank je situacia zlozitejsia.  Nejde ani tak o zachranu banky ale zachranu stability finacneho systemu,   nie je uplne jasne ci je to dobre z dlhodobeho hladiska ale   v strednedobomom horizonte to brani prudkemu poklesu  celkovej produkcie. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uprimne,  asi ano ale je to zalozene skor na skusenostiach ako na dobrom teoriteckom zaklade.  Ekonomika je zlozity system,  tym ze su v nom ludia :)  Ti tam vedome aj nevedome menia svoje spravanie  a tak ide o velmi dynamicky system. 

Je teda mozne ze zmena napriklad odchod od fiat penazi by viedla po nejakom case k lepsiemu systemu ale dnes to nevieme

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

...

 

Pri jednej z prvých ciest na západ do Nemecka, po roku 1989, som bol ubytovaný v súkromí. Na ulici boli rovnaké radové domky s udržovanými záhradkami. Jeden z domov, najmenej udržiavaný, bol práve ten, v ktorom som sa ubytoval. Vo vnúti tiež nič moc. Večer sme pokecali s majiteľom ( bol to starší pán) o politike na Slovensku v Nemecku, o práci atď.. Nakoniec som sa od neho dozvedel, že je majiteľ firmy a domy na ulici postavila jeho firma pre zamestnancov. On, ale nemá toľko času, ako jeho zamestnanci, čo vidieť aj na jeho dome. Možno je to výnimka, možno to bol sympatický čudák, ale tak som si kapitalizmus, po povinnom politickom školení doma, vtedy nepredstavoval.

tak toto...???  klobúk skladám pred tým človekom.

Ešte niekedy v 90. rokoch som poznala nášho slovenského podnikateľa, ktorý sa tiež staral o svojich zamestnancov, hovoril, že ak ľudia majú v práci dobré vzťahy a dobré pracovné podmienky, a aj im slušne zaplatí, podajú lepší výkon. A darilo sa mu, a darí sa mu aj dnes. Už neudržiavame kontakt, neni kedy, ale vie, že jeho spoločnosť sa rozrástla a darí sa mu. verím, že zo svojich zásad nepopustil a nezmenil názor na vzťah majiteľa k zamestnancom...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

O tom sme sa neraz bavili že náklady na zamestnanca sú vysoké a preto nemôže zamestnávateľ platiť veľa zamestnancovi. Avšak málokto je už ochotný pracovať za minimálku. Jediná mižnosť aby to dosiahol je že zamestná človeka špekulatívnymi spôsobmi. Avšak pri pôžike, maródke, odvodoch je to problém.

post-2-0-47505300-1508399262.jpg

 

Ale inak dík, že nás tak podrobne informuješ o veciach, ktoré sú každému všeobecne známe.

 

To, že náklady na zamestnanca sú vysoké, to je fakt.

To, že vláda v tomto SMERe nerobí nič podstatné, to je fakt.

 

Ako teraz ten nárast minimálnej mzdy. Dobre, že Ficovi nevlezieš do kloaky za to, že minimálka vzrastie zo 435 na 480 budúci rok, ale keby si si to prerátal a našiel alternatívne riešenia, tak by si ho do tej kloaky nakopal, lebo zvyšovanie minimálnej mzdy je v skutočnosti najväčším rizikom pre pracujúcu chudobu, ako sa ty rád tituluješ.

 

Žiadny Fico ti nezvýšil minimálnu mzdu, to sa on len pred národom chvastá, ako pracuje pre ľudí, v skutočnosti zákonom nariadil, aby firmy povinne platili viac (to je to, čo som v tvojom texte označil červeným). Síce mzda ti stúpne o 45€, ale náklady firme sa zvýšia až o 70€, pretože firmy musia za teba ako zamestnanca ešte odvádzať odvody. Tak ak firma musí plošne zvýšiť mzdu niekoľkým desiatkam alebo možno stovkám ľudí, tak si spočítal koľko je 70*150 napríklad, to je ten náklad navyše, ktorý musí zo zákona zaplatiť. Ale firma si povie, že nemieni dávať vyše 10 000 eur pre nič za nič, keď pre ňu sa nič nezmenilo, čo sa týka výkonnosti alebo výroby, tak zníži stavy, čím sa zvýšia ostatným na oddeleniach normy alebo neprepustí nikoho, ale zvýši normy plošne všetkým. A to hlavne pre teba, "zastavovača liniek" je horor, ako dobre vieme.

 

Takže na páske uvidíš zvýšenie o 45€, ale firme stúpne náklad o 70€, a keďže aj ty ako zamestnanec musíš platiť odvody, v skutočnosti sa ti čistá mzda zvýši len o 29€. Teda rozdiel medzi superhrubou mzdou (to je ten náklad práce) a čistou mzdou je 41€.

 

Tak rátaj:

Mzda sa zvýši o 45€

Firme náklad stúpne o 70€

Štát a zdravotné poisťovne si z toho zoberú 41€

Ty ako zamestnanec dostaneš 29€

 

Ešte ti to zopakujem, aby som mal istotu, že si to naozaj pochopil:

Takže firma prišla o 70€, štát si zhrabol 41€ a tebe "pán Fico" veľkodušne ponechal 29€. Takže zvýšením minimálnej mzdy si Fico privyrobil viac ako ty, hoci ten ani nepohol prstom.

 

Keby Ficoštát chcel naozaj niečo robil pre ľudí, tak by znížil daňové a odvodové zaťaženie:

 

Náklad pre firmu by sa nezmenil.

Tebe by stúpla čistá mzda

Štát by vybral na daniach a odvodoch menej, ale tým, že ty by si mal čistú mzdu vyššiu, tak by si zrejme viac míňal a štátu by sa to sčasti vrátilo cez DPH. Čo síce platí aj v prvom, vyššie uvedenom príklade, ale platí to len vtedy, ak by si zostal medzi tými neprepustenými, ktorých by si firma nechala, ak by sa rozhodla prepúšťať kvôli zvýšeným nákladom.

 

Keď budeš nabudúce velebiť "pána Fica", ako ti "on" zvyšuje minimálnu mzdu, radšej sa ho somára spýtaj, prečo ti radšej nezníži dane a odvody.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel

 

vyratal si to dobre....mam na mysli ten vypocet-odpocet po zvyseni Ficom  a spol. enklavou minimalnej mzdy, ale mne tam nejako chyba pocet ludi, co este zarabaju tu minimalnu mzdu....mam taky dojem, ze momentalne ich nebude tak vela...samozrejme okrem  zamestnancov v statnej sprave. takze ten stat na tych odvodoch asi nevyberie az taku velku sumu...ci ano?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na Slovensku je to oficiálne cca 60-70 tisíc ľudí. Okrem toho rast minimálnej mzdy potlačí rast aj miezd, ktoré sú tesne nad ňou, aby sa náhodou nestalo, že ten čo zarábal 435, aby po zvýšení nezarábal viac ako ten nad ním. Takže to budú ďalšie desiatky tisíc ľudí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Praveze je! Ja co som mal 20 zamestnani som vsade mal minimalku alebo len nieco nad... A este je kopa povolani kde sa to zaraba. Aj ked nie prave do haliera presne minimalka ale tomu podobna suma.

 

Brat zarabal v predoslej praci oficialne minimalnu mzdu ale ked prisiel do sefovho kanclu tak odisiel s obalkou v ktorej boli skoro dve tisicky... U rakusaka to ma vsetko na papieri. Aj vacsina agentur to robi tak lebo zamestna u korejca ludi aby splnila povinnost vystavi pracovnu zmluvu na minimalku a tym padom s uradmi uz nebude mat problem a korejec nieco prida ludom na ruku. Akurat dnes bolo v spravach ze uz viacerikrat riesili jednu z nasich korejskych firiem kde agentury zamestnavali nacierno. Tam pracuje aj amazonka jana. Ked ma tito vyhodia idem tam aj ja.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel

 

s tej pocetnej skupiny, co zaraba tu minimalnu mzdu, su urcite v drvivom zastupeni (teda vacsina) zamestnanci vo verejnom sprave, pretoze u podnikatela by sa z minimalnou mzdou vela ludi neohrialo...teda az na nejakych zamestnavatelov v lokanych prevadzkach......taktiez tlak na zvysovanie platov uz je tak ci tak v podnikatelskom prostredi, nakolko je nedostatok pracovnej sily (nejsou lidi....kua...a ja ze tento fenomen sa moze vyskytnut iba v komunistickom zriadeni). teda mzdy budu rast aj bez tejto Ficovej "prevratnej udalosti"....skratka sa o to postara prirodzeny trend a to trh pracovnej sily....ak nieco nie je, tak to stoji radovo viac, ako ked je niecoho prebytok. Preto si ja myslim, ze toto zvysenie prikazom (zakonom) je obycajny politicky odr a nie nejake okradanie, kedze tie platy by rastli tak ci tak...ci nie?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Platí to aj pre tieto prípady
 

A nasli konecne velmi mudry komprpmis "aj vlk sa nasyti aj koza ostane cela" podnikatel nechce mat vysoke naklady na zamestanca (co robia hlavne dane a odvody) ale aby aj ten muklos bol spokojny ze nemusi robit za minimalku tak tych 500 aj nieco netto vyjde tak ze oficialne platia minimalku a zvysok v obalke... Tak aj ten clovek ma lepsi plat a podnikatel nema velke naklady.


A takých nie je málo. Samozrejme, že zvyšovanie minimálnej mzdy je populizmus, keďže existujú efektívnejšie nástroje na zvyšovanie miezd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem ci budes suhlasit s touto mojou "konspiarcnou" teoriou na margo zvysovanie minimalnej mzdy nasim "ekonomicky neomylnym vodcom"....

 

podnikatelia sa vlastne poskladaju na rast platov zamestnancov v statnej-verejnej sprave, kedze im  v drvivej miere bola zvysena mzda na uroven zakona o minimalnej mzde. Vidim to v tom, ze zvysene odvody od sukromnych spolocnosti sa pouziju na ciastocne vykrytie nakladov zamestnancov v tej verejnej sfere a Fico tym padom usetri  verejne finanncie, lebo zamestnancov vo verejnom sektore plati statna kasa  a nestatne firmy nepriamo teda zaplatia uradnikov  a Fico sa moze hrdit, ze sa zasadil o zvysenie minimalnej mzdy pre vsetkych nizko zarabajucich. Nikto si uz ale neuvedomi, ze on vlastne elegantne zvysil plat tomu sektoru, ktory sa, podla jeho volebneho slubu , bude snazit poctovo a finanncne eliminovat. Dobre vedel (Fico), ze v sukromno sektore platy porastu a ked by chcel on potom nejako dorovnat platy v statnom a verejnom sektore, tak by to bilo velmi vela do oci a on by potom stratil nejake (mozno nemale) politicke body a stratila by sa jeho "veduca pozicia ochrancu socialne slabsich"......takto zabil dve muchy jednou ranou.....nenapadne "ocenil" urcitu skupinu zamestnancov a pritom este aj ziskal nemale politicke uznanie u "podpriemerne ohodnotenych"......takze skor ako populisticke to je vychcano politicky kalkul....a mam dojem ze vydareny.... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je kraj a kraj. Mam zamestnanca - ten ma 400 cisteho za 4 hodiny. Si ich zasluzi ale viac mu neviem dat ani hodin ani viac. Lebo ja viac nemam ani ja.  CI je spokojny? Asi ano robi po 4 hodinach v inej skole. A bol na jablkach v taliansku. Takto to funguje u nas treti rok.

 

Ale prichadzaju u nas zamestnavatelia o slusnych ludi - lebo ich zaplatit nevedia - alebo nechcu. 

 

Len pre srandu- konkurent - aj ked v nasej bradzi konkurencia nieje . To je na dovere. Ale mi ponukol 500 euro. Ze ma chce ziskat so zakaznikmi. Aby ste chapali - keby mi ponukol dvetisic by som sa mozno nad tym zamyslal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chápem, naozaj chápem. Tak pomme voliť Sulíka! Oni s tým niečo chceli robiť. Odteraz budem velebiť SaS.

tak to ťa bude čakať neobmedzená pracovná doba s tým, že zamestnávateľ bude môcť všetko, a ty nič, a ešte budeš rád, že ti dá nejaký ten gorš, lebo minimálna mzda bude zrušená, budeš mať povinnosť robiť na živnosť a teda si budeš všetko platiť sám, nebudeš mať nárok ani na pitný režim, o stravných lístkoch budeš len snívať, a o dovolenke tak isto. A len čo prejavíš nejakú tú nespokojnosť, akože ju aj prejaviš, dostane sa ti onej milej vety: nepáči sa ti? Choď, za bránou čaká 20 ďalších!

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Konecne tu, okrem mna, niekto popisal Sulíka a spol. tak ako je pravda a este k tomu treba dopisat, ze je extremisticka politicka strana......co ja ale jej nevytykam, ale vzdy je to na volicoch, kto je pre nich ten pravy orechovy :)....pre tomasa netriesitelny problem :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A len čo prejavíš nejakú tú nespokojnosť, akože ju aj prejaviš, dostane sa ti onej milej vety: nepáči sa ti? Choď, za bránou čaká 20 ďalších!

 

Kto sa stretáva s týmto často, mal by prehodnotiť svoju úroveň vzdelania a pracovné skúsenosti, lebo v dnešnej dobe, keď chýba schopná pracovná sila, tak pochybujem, že toto niekomu ešte niekde hovoria.

 

tak to ťa bude čakať neobmedzená pracovná doba s tým, že zamestnávateľ bude môcť všetko, a ty nič, a ešte budeš rád, že ti dá nejaký ten gorš, lebo minimálna mzda bude zrušená, budeš mať povinnosť robiť na živnosť a teda si budeš všetko platiť sám, nebudeš mať nárok ani na pitný režim, o stravných lístkoch budeš len snívať, a o dovolenke tak isto.

 

bože taká tupovina a info ti to ešte aj lajkol :trapny: :D Tohto sa môžu obávať akurát fakt len takí týpkovia ako Tomáš. Pracovný trh sa riadi systémom dopyt ↔ ponuka, tak buď máš čo trhu ponúknuť alebo nie. Problém je, že tu máme ešte stále silnú generáciu ľudí, ktorí sú presvedčení, že stačí chodiť do roboty a zamestnávateľ je povinný im za to chodenie platiť.

 

Vilma, to čo si popísala, už len v princípe je somarina jak žito, pretože aj ten zamestnávateľ je vlastne ten čo pracuje na živnosť. Tomáš závidí ako sa majú podnikatelia dobre, ale keď som ho vyzval, nech si založí živnosť a nech aj on podniká, tak stiahol chvost.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

darmo je niekto schopný a šikovný remeselník, ak jeho zamestnávateľ sa k nemu chová ako k otrokovi. Axel, ty si mladý človek a o tom, aké majú problémy v zamestnaní starší ľudia, ktorí vôbec nemusia byť tupci či ohreblá, toho moc nemôžeš vedieť. Ak má človek 50+, tak ak sa rozdávajú odmeny, je na konci zoznamu, ale ak sa chystá prepúšťanie či krátenie peňazí, tak je medzi prvými. A ak ho prepustenie neminie, tak je to na mašľu. je to úplný zázrak, ak sa mu podarí si nájsť niečo vo svojom či príbuznom odbore, ak len nejde dkladať tovar do hypermarketu alebo niekam upratovať či makať ako pomocný robotník dakam na stavbu...U takého 50+ je to úplne jedno, že má znalosti a rozhľad. To sa nenosí. Píšeš, že sú dnes potrebné schopné pracovné sily. No dobre, ale ponúkajú tým schopným silám tu u nás také platy ako by dali svojim krajanom u nich doma a také pracovné podmienky ako by mali u nich doma? To by ma zaujímalo. Zato viem, že už veľakrát spomínané spoločnosti ako onen slávny Amazon, sú riadni zdierači.

len mi nepovedz, že ak by neexistovala min.mzda, tak že by väčšina zamestnávateľov okamžite svojim ľudom vyplácala (ak vôbec) sotva na prežitie, ale vyžadovali by od nich prácu do úmoru.

nech ťa ani nenapadne ma obviniť z lenivosti a neochoty pracovať, lebo tak to nie je. Ale zdravie máme len jedno, niejen ja, každý z nás. A každý človek potrebuje aj čas pre seba/śvoju rodinu/priateľov, a nie len robiť, robiť, robiť do úmoru a zasa len robiť. Všetkého veľa škodí.

A zamestnávateľ si so zamestnancom naozaj bude môcť robiť čo sa mu zachce, ak by sa k moci dostal Sulík a spol. Zažila som toho chlapa naživo a videla som jeho arogantný xicht z pár metrov (vtedy som ešte dobre videla) a počula dobre, čo hovoril aj ako to hovoril a videla som, ako sa tváril. Pozeral na nás ako na nejaký otravujúci hmyz, ktorý si zaslúži nie ľudské pracovné podmienky, nie zaslúžené mzdy, ale zašliapnuť a vymeniť za pokornejších pracujúcich prístupných všetkému.  keby sme žili pred 100 rokmi, tak už tu nie som, lebo by nás všetkých dal na mieste postrieľať. odvtedy toho chlapa nemôžem ani cítiť. (hoci musím uznať, že čo sa týka migrantov, tak na to sa pozeráme rovnako alebo aspoň podobne). A ešte by nás , ba čo nás, vás, čakalo to, že by sa nikto nedožil dôchodku. To som ešte zabudla tam napísať do toho vyššieho príspevku. zaujímavé je, že zlí hlúpi komančovia (na ktorých som vtedy aj ja trúba nadávala), vedeli udržať hospodárstvo tak, že sme boli sebestační a že sme nemali žiadne dlhy, a teraz sa VRAJ máme lepšie, ale štát má obrovské dlhy, nič alebo skoro nič čo naše bolo, už nám nepatrí, a nefunguje tu nič, všetko škrípe. netreba mi hovoriť ako sa žilo, ja som vtedy žila a viem si to porovnať, viem negatíva ale i pozitíva tej doby, nie ako terajší tridsiatnici, ktorí vedia veci len sprostredkovanie ako im to naservírovali médiá. ja nehovorím, aj vtedy boli všelijakí šéfovia, niektorí hnusní, iní celkom fajn, ale vtedy sa zamestnanec mal na koho obrátiť, ak mu vedúci ukrovdil, dnes nemá zastania nikde a bude pre zamestnancov ešte horšie...

každý z nás je dobrý v niečom inom, hoci netuším, v čom by Tomáš mohol byť dobrý. Tým ale chcem povedať, že ak niekto nemá bunky na podnikanie, ešte to nemusí byť tĺk a neschopák, a nezaslúži si pohrdanie tých, ktorí na podnikanie bunky majú. nemysli si, ja viem, že drobní živnostníci to nemajú medulízanie, obe moje dcéry podnikajú, a majú sa čo obracať, ale to ešte neznamená, že zatvorí mladá zamestnankyňu do trafiky od 6 ráno do 6 večer za 300 eur...ň

Už som tu veľakrát spomínala známeho, ktorý vlastní prosperujúcu firmu (šIJú nejaké odevy), začínali dávno, rozrástli sa, ale ten človek si svojich ľudí váži, a má k nim ľudský prístup, nie prístup otrokára k otrokom. Organizuje s nimi každý mesiac spoločný víkend u neho na chate alebo inde, pozýva ich a nestrháva im to z platov, aby sa lepšie spoznali, aby sa uvoľnili, majú aj kopec iných benefitov... keby všetci zamestnávatelia takí boli, ani by mi nenapadlo písať takýto príspevok, kašlasla by som aj celého Sulíka a zamestnávateľov vs zamestnancov. lenže tento je skôr biela vrana.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vilma a práve hneď v prvej vete si to zobrala z úplne opačného konca. Keď je niekto schopný a šikovný remeselník, prečo preboha by mal pre niekoho pracovať? Schopný a šikovný remeselník v dnešnej dobe nemá problém si nájsť prácu, či zákazky. Frajer mojej segry robí prerábky bytov, zákazky počíta na tisíce eur. A nemám na mysli nejaké úbohé 2-3 tisícky mesačne. To by sa mu neoplatilo ani vyjsť z bytu. Jeho nejaká minimálna mzda netrápi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bože taká tupovina a info ti to ešte aj lajkol :trapny: :D .....................

 

Ja som jej to lajkol preto, lebo SaS je strana extremistov....je to moj nazor a sa s nim ani netajim. To samozrejme ale neznamena, ze sa budem zasadzovat za to, aby SaS zmizla s politickej sceny na Slovensku......kazdy ma pravo byt voleny a volit....to su zaklady slobody a demokracie a tie ja nicim nepodmienujem.....nesuhlasim s tvojim nazorm, ale vzdy sa budem zasadzovat za to, aby si ten nazor mohol slobodne a verejne prezentovat....to nie je moj "vymysel", ale, mozno trochu pokruteny, citat nejakého politika z USA z 19.teho storocia, ci kedy to bolo...ale to je jedno, pretoze to by malo platit vseobecne aj dnes a u mna to plati.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov