Skočiť na obsah

Minimálna mzda


tomassi

Odporúčané príspevky

najprv som zacal citat hore na tejto stranke a nevsimol som si rok... akurat v januari 2012 tu prebehla vlna prispevkov na tuto temu ;)
ja za najhorsie pokladam nerovnovahu medzi minimalnou a tarifnou mzdou, ktora je pevne stanovena zakonom napr. pre prace vykonavane vo verejnom zaujme (skolstvo, zdravotnictvo, statna a verejna sprava)

Ved je nonsens, ak prve tri platove triedy podla tabuliek urcuju nizsi tarifny plat, ako je minimalna mzda!

Na druhej strane je bezna cena za hodinu prace napr. oprava praciek, automechanika, alebo IT technika 25 EUR/hod. Ano, ak je to dobry odbornik a pracu odvedie kvalitne, tak mu tolko zaplatim, nakoniec insie mi ani neostava, kedze si to neviem spravit sam, lenze ja 25 eciek za hodinu nezarobim :(

Takze ja zvysovanie minimalnej mzdy vidim len ako hracku politikov (a odborarov, lenze to su vlastne tiez politici). Ludom, ekonomike a krajine by pomohlo, keby narastala realna mzda, s cim by vzrastala spotreba, produkcia, zamestnanost.

 

edit: hore na predchadzajucej stranke, kedze moj prispevok uz prisiel na dalsiu stranu temy

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale mzda bude rast ak bude rast minimalna. Je mozne ze bude viac nezamestnanych. A mozno nie.

 

Ale hlavne mzdu tahaju pracovne prilezitosti a podnikatelske prostredie. A dopyt a ponuka po praci -  teda rast to na Slovensku nebude.

 

Kedy vam najviac vzrastla mzda(prijem)? Mne minuly rok a potom od roku 2003 po 2009. Tohto roku  - mna uz mzda ani nezaujima -  jeden klient dostane viac tisicovu pokutu a ja kaslem na pracu.

 

Chalanisko zamestnaval v 2003 ci 2004, nezaplatil odvody - uz ich zaplatil  - 1500 euro sankcne uroky - narok to tiez  - potom a tak a ine pokuty - 

 

neverim ze ja svoju pracu bude robit o rok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja si myslím, že zvyšovanie minimálnej mzdy zákonom je násilná regulácia, ktorá neprinesie nič dobrého.

1) ak je dnes niekto zamestnaný, po zvýšení minimálnej mzdy už možno nebude. Čo je pre štát lepšie? Mať zamestnaného, aj keď z malou mzdou, alebo platiť podporu?

2)Deformuje to trh práce, jednoducho, ak mzda platená zamestnancovi malá a ten sa rozhodne zdrhnúť, buď mu zvýši, alebo sa rozlúčia. Ak nenajde náhradu, musí pridať...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teraz uctujem dost - a co vidim, kto zamestnava(teda co tohto roku zobral noveho zamestnanca) - dostava dotaciu z uradu prace. Minimalna mzda a prispevok pozriem 456 eur. Tu sa uz bez prispevku v podstate nik nezamestna. Nik by to nezaplatil  - minuly rok(pred rokom 2013) si mal sancu zamestnavat na dohodu - teda bez odvodov.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na druhej strane je bezna cena za hodinu prace napr. oprava praciek, automechanika, alebo IT technika 25 EUR/hod. Ano, ak je to dobry odbornik a pracu odvedie kvalitne, tak mu tolko zaplatim, nakoniec insie mi ani neostava, kedze si to neviem spravit sam, lenze ja 25 eciek za hodinu nezarobim :(

Takze ja zvysovanie minimalnej mzdy vidim len ako hracku politikov (a odborarov, lenze to su vlastne tiez politici). Ludom, ekonomike a krajine by pomohlo, keby narastala realna mzda, s cim by vzrastala spotreba, produkcia, zamestnanost.

 

edit: hore na predchadzajucej stranke, kedze moj prispevok uz prisiel na dalsiu stranu temy

čooo? 25EUR za hodinu?!!!!To musíl Flinstonovi zdvihnúť kultúru, on si pýta 7,50 EUR/hodinu. A ja že prečo ho furt dakam volajú niečo robiť...

ale môže sa celkom dobre stať, že si "majster" vypýta, a o mesiac si tam zas...možno že tam dá to...kazítko (to pravdaže je len fór)...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mal by.

 

tento článok je trochu dosť veľmi ... istým spôsobom podivný, a asi som vadná, ale nerozumiem tomu: ako prinúti zamestnávateľov zvýšiť zamestnancom mzdu skvalitnenie práce.

x firiem zamestnáva ľudí cez sprostredkovateľsé firmy - tam je majiteľom nejaké skvalitnenie práce úplne ukradnuté.

tam, kde sa ešte aj dnes sedí v úradoch na umelo vytvorených miestach - sú ešte aj také, a koľko - nejaké skvalitnenie či neskvalitnenie práce pri mzde nehrá úlohu.

 

Už došlo na zamestnaných ľudí! Chudoba v Európskej únii a teda i u nás ohrozuje aj tých, ktorí každé ráno vstávajú do práce. Vyplýva to z prieskumu Európskej komisie. A skúste si tipnúť, aký je na Slovensku rozdiel medzi hranicou chudoby a minimálnou mzdou?

Znížiť rozdiely má novinka

Minimálna mzda je 352 eur. Hranica chudoby 346 eur. Čiže rozdiel medzi tým, keď ste už v úvodzovkách v pohode je kilogram kvalitnejšieho mäsa, jeden lístok do kina, či tri veľké maslá za mesiac. A to sme na tom boli ešte horšie.

“Minulý rok sa podarilo presadiť razantné zvýšenie o spomínaných 14 eur,” tvrdí hovorca ministerstva práce Michal Stuška. No a vraj v takomto razantnom zvyšovaní sa bude pokračovať aj na budúci rok. Znížiť rozdiely má pomôcť aj jedna z posledných noviniek. Ak ste boli v hmotnej núdzi a našli ste si prácu, pol roka ešte budete dostáva 63 eur mesačne.

Je potrebná aj kvalita, nielen kvantita

Prázdne vrecká tak nemajú len tí, ktorí sú bez práce. Chudobe v EÚ sa čoraz viac derie dopredu aj medzi tými, ktorí sú zamestnaní. “Neviem čo skôr… či si kúpiť toaletný papier, alebo niečo na oblečenie,” hovoria obyvatelia zo severovýchodu Slovenska.

“Je potrebné sa zamerať nielen na vytváranie pracovných miezd, ale aj na kvalitu pracovných miest,” dodáva Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

 

http://www.europskenoviny.sk/30/01/2014/rozdiel-medzi-chudobou-minimalnou-mzdou-na-slovensku-6-eur-ek-vyzyva-na-skvalitnenie-pracovnych-miest/

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

minimalna ci ina mzda. 

Sikovny podnikatel mlady chalan aj kamarat mi dnes poslal spravu jeho komunikacie s niekym inym - novou uctovnou firmou - Ja od neho beriem 270 a ze si vie najst niekoho za 100.  Skusa to uz druhy krat druhy krat som mu to vysvetlil - za 100 mu to nik nespravi a za druhe mam ho uz dost.

 

Nezasluzi si moju pracu a em ho. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mam dalsi problem -  nevravim ze nikdy som to nezazil - clovek nechce platit fakturu -ja som vyrobil pracu - e na mna?  Inak je to dalsi trener. Je to clovek co sa zastal sa mojej zeny voci dalsiemu sprostemu trenerovi. To je pekne a je to fajn ze sa zastal zeny voci naanemu.

 

Ale nechce platit? Za sluzby co si objednal a dostal.  Nechapem. Takto to nejde. Afungovat nebue.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slimak nenadávaj, kto ma potom lúštiť, čo ty tam píšeš.

 

 

Čo sa týka tej minimálnej mzdy, zasmejem sa, keď podnikatelia navýšenie budú kompenzovať prepúšťaním zamestnancov, no a smerácki tiežekonómovia budú tam kde boli :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale nechce platit? Za sluzby co si objednal a dostal.  Nechapem. Takto to nejde. Afungovat nebue.

nie tak dávno, pár rokov dozadu, možno si niekto ešte bude pamätať - neplatenie faktúr bol u nás takmer národný šport ...

 

a neplatenie za určité práce je stále pre podaktorých ľudí pasia - to sú ľudia, pre ktorých je práca maximálne oprava vodoinštalácie, to zaplatí, lebo ho ináč vytopí.

práce, ktoré "nevidí", model, grafika, reklama, návrh architekta, účtovníctvo - to len tak niekto dostane, a myslí si, že to vzniklo samo, to netreba platiť.

žiaľ, prístup urob mi to a okamžite, ale ja mám s platbou čas, alebo "pámbohzaplať" platí ešte stále ... nejeden živnostník či autor sa s tým potýka stále.

 

 

Čo sa týka tej minimálnej mzdy, zasmejem sa, keď podnikatelia navýšenie budú kompenzovať prepúšťaním zamestnancov, no a smerácki tiežekonómovia budú tam kde boli :)

 

takéto už tuším bolo. možno sa pletiem, ale pred pár rokmi bolo. aj s podobným dopadom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel nerad nadavam ale niekedy to inak popisat nejde.

 

Vysvetlim - cely problem.

 

270 eur za 18 hodin prace je 15 euro na hodinu. 15 odrobim ja a 3 hodiny chalani na mzdach. Z toho sa prezit da a to je bezna taxa.

U mna je toto najdolezitejsia polozka - cena prace. Je to vela?20 percent su naklady rezijne -ziadne sukromne auto.

 

No ak od teba niekto ocakava ze to mas spravit na tretinu nejde to.

5 euro - ja sam by som to nerobil - pod 10 EURO,ak si sam nepoviem OK robim zadarmo nerobim.

 

Mame zamestnanca ma polovicnu vykonnost - produktivitu - ak by to vedel vyrobit, kolko si vyrobi 2,5 eura? Odrataj naklady na papier ateda 20percent ale nie z 5 euro ale 15, odrataj odvody kolko mu ostane. 1 euro? Mne kedze viem to spravit za polovicny cas a cele 2 eura? Za to mam robit?

 

Teda kto to bude realne robit? Mna nic nenapada - lebo aj uctovnicka profesionalna - niekde v zavode, to za 2-3 eura robit nebude.

 

Bezne ceny uctovnikov na nete su dvojnasobne - som si odsledoval a ich vykony pri ich cenach - robia len ci maximum co my. Ach vykony - pravnickych osob si najdete priklad tu

http://www.finstat.sk/

 

Vo vysledovke trzby a v poznamkach pocet zamestnancov.

 

----------

Vsetko som mu pekne vysvetli, dnes napisal, ze za polozku nebude 50 centov,ale 60 -na nete ani 60 centov nenajdete 70,80,90, a to maju este dalsie polozky. ZE ak mi donesie doklady marec mu spravim,odovzdam podklady v papieri pre dalsieho uctovnika.

 

Odpoved Ok.

 

OK

-----------

Nieje pravda ze podnikatelia si medzi sebou neplatili. Uctovnika nezaplatis? Co ta caka?, len pokuty. Nezaplatis ho dobre - ci si vyberies yle to iste.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Ak su ludia ochotni pracovat za 400 eur - ci 600 ci 800- tie dve posledne cifry uz nemyslim cenu prace - ale aj naklady  - tak to nejde.

 

Tak ludia nemaju sancu viac zarabat ako je minimalna mzda. Ci za menej. 

 

 

Nieze ja to niesom ochotny za to robit - za menej ako je moja cena - ale ja ani zamestnanca nezaplatim - lebo dosial nedosahuje moju produktivitu  - a tu mozno nikdy neda. Ak by som zamestnancovi chcel platit 3,5 v cistom  dostali sme sa na 3  Musi vyrobit 900 eur - to nedokaze. Mozno neskor - ale ked ja chcem 900(za to som relativne robil) eur mne klient ponuka 300. 

 

Tam to mate. Podliezanie cien - potom sa necudujte ze robite za minimalnu cenu. Ci mzdu.  Ja to robit nebudem priklad za tych 300 - ani ja by som sa neuzivil - ani to nebudeme robit ako firma - lebo ten zamestnanec - ak keby bol tak sikovny ako ja sa neuzivy - aj keby bol  20-30 percent sikovnejsi a produktivnejsi ako ja - nema to zmysel.

 

Tak ja ci firma prisla o 300 euro - chceli nam platit 100 - nik by za to nebl ochotny platit okrem onkurencie - za tu 100 by som na tie hodiny ani cigana nezohnal. Tri dni prace za 100 eur.  150 - 200 ci aj 300 mi je malo. Dostal 450. Polovicna cena oproti normalnym firmam kde to ludia maju v cistom v priemere 700 eur v cistom a pritom oproti nam dvojnasobne ceny. Teda mi sme pod ich cenou - samozrejme nie vRevucej.

 

Zaplati a dostane podklady - plus dostane za elektronicke vystupu dalsiu cenu - ja som adresarom sa neje.. hodini nanic - ak nezaplati v papieri.

 

-------------

Ja tomu nerozumiem - ak niekto moze robit tak pod cenu.  Pod minimalnu mzdu - ten co chce robit to co ja - teda si na to veri a je sikovnny - ale neverim ze je produktivnejsi. Pre mna je ko.. aj ten co su mi to dava robit ...aj ten o to robi - doplatia na tom.

 

Ide este aj ekonomicku a socialnu uroven. Ten mlady chalan je sikovny - vyrobi vela - ale ako to ma odstatusovane. On ma dajme tomu 10 nasobok minimalnej mzdy - mozno 20 nasobok - a svojim ludom chce platit minimalnu mzdu? Inak z rodiny socialnych demokratov a velmi rychlo prisiel nato ze ..... ohladne dani tento stat stojii..

 

Pre mna hovado. A mal som ho za relativne kamarata - iste veci sa nacil odomna(na zaciatku) - iste niekde inde. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten nas chalan bude stale robit u nas ak bude chciet on si tych 3,5 vyrobi. Jeden hnup odide - nieze pridu 2 vaja novy - pridu 4 ria ci 10 - prace bude - ak nebude ja sa uskromnim aj od penazi a aj od prace.

 

chalan je sikovny.   Kludne si moze zarobit na slusne zivobitie.

 

------------------------

 

Jeden chalan - radis mu odzaciatku ... absolutna bezohladnost  .. -- 

ja na nom som nebol odkazany -- mas podobneho chalana - zamestanaca - budem brat ohlad naneho a drzat mu palce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dnes som strajkoval nerobil - chalana som zobral na dalsie pivo. Dostal pozausi(inak mal politicko ekonomicku prednasku uz hned rano) ze nikdy nema robit za minimalnu mzdu ci podsvoju cenu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

V poslednej dobe sa vedú diskusie o minimálnej mzde. Ja žasnem nad prízemnosťou, jednoduchosťou, nevedomosťou a mentalitou niektorých Slováčikov, to sa nedá ani len komentovať, aké myslenie poniektorí majú. Ja sa ani potom nedivím, prečo životná úroveň na Slovensku je taká aká je, keď takéto socky majú také premúdrelé názory k podnikaniu, nedal by som im ani tú minimálnu mzdu. To je len torzo z komentárov, nemám žalúdok na to, aby som sem pridával ďalšie.

 

post-2-0-10494900-1432719181.png

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Zaujímavá debata o tom, čo si ľudia myslia, že predavači vo fastfoodoch by mali mať minimálnu mzdu 15$ na hodinu. Niektorí sa vyjadrujú dosť negatívne, až agresívne. V USA je ďaleko viac profesií, ktoré sú dôležitejšie ako predávanie hamburgerov a sú zaplatené výrazne horšie. Pripomenulo mi to prípad jedného nedoceného esbéeskára, ktorú sa sťažuje, že pracuje za minimálnu mzdu a neodkáže vyžiť z toho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trochu klasickej ekonomie, 

mzda presnejsie cena prace je vysledok trhoveho mechanizmu medzi ponukou a dopytom,   chova sa rovnako a tak vieme povedat aky ma dopad jej regulacia.

Ak sa stanovi dolna hranica, tak sa cast dopytu nemoze naplnit.       Cast ludi sa nedokaze zamestnanat a zaroven iste prace sa nebudu robit.  

Vacsiny ludi sa to nedotkne, ale doplatia na to najchudobnejsi.   

Kedze zivot nie je uplne racionalny, tak cast zamestancov na tom zarobi.  V pripade ak dostavali mensi plat by mohli pri lepsom vyjednavani  tak sa im tento plat zvysi.  Ale vacsina na to doplati.   A navyse sa dviha prah zamestnania,   pri volnej dohode by cast ludi suhlasila aj s mensou mzdou s vyhladom na jej zvysenie po zapracovani.     

A bud to spravia ilegalne alebo vobec.

 

Minimalna mzda je tak nieco co skodi skoro vsetkym  ale napriek tomu ju ludia chcu.   Az ked sa raz zacne vyucovat zaklad ekonomie na zakladnych skolach, tak by sa to mohlo zmenit

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

axel, v pripade ak si zamestnany :)  ludia neradi pocuvaju ze to moze viest aj k nezamestnaniu.  A co je horsie, kedze to nie je vidiet ze to vedie k tomu ze sa nezamestnaju ti co sa mohli

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

A Tomas si bude moct kazdy mesiac dovolit nejaku tu colu naviac

Minimálna mzda bude vyššia o 20 eur

Minimálna mesačná mzda by od nového roka mala stúpnuť o dvadsať eur na 400 eur mesačne. Túto sumu navrhol podľa informácií SME minister práce Ján Richter (Smer-SD) odborárom a zástupcom zamestnávateľov. Tí ju ešte musia schváliť. Ak sa nedohodnú, rozhodne o novom minime vláda.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano presne tak, tieto úžasné Ficove asociálne balíčky "pomáhajú" hlavne tým, ktorí si to najmenej zaslúžia - Tomáško je žiarivým príkladom, neurobí nič navyše, ale dostane o 20 eur viac. Takže vďaka Ficovym fajkám si aj Tomáš bude môcť dovoliť o jednu fajku navyše, tých 20 mu na to bude akurát stačiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mne dnes kolega navrhol - iny pomer rozdelovania prijmov a vydavkov - mas vacsi podiel na prijme a vacsi podiel na vydavku - kde je aj zamestnanec. 

 

-----

Teda  on ho prijal on z neho rizujejeho (pracu z casti robi) a zaplatit ho mam ja.  Ono vzdy je pruser - ked niekomu musite platit. ALe nejak z toho vykorculujeme. Vzdy musis nejak vykorculovat. Samozrejme ak zavazok prijmes musis zaplatit.

 

--

 

realne sa zmenilo - ze ten zamestanec je viac moj zamestnanec - nie mensinovy - neplatim mu menej ale v uz vacsinu. A tu ako mat viac - oe.. zamestnanca - nie . treba to spocitat a vymysliet a makat aby sme mali obaja viac. Vpodstate tam ani nic nejde vymysliet - to tak bude. Aby sme boli pokojny vsetci 3ja.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 9 mesiacmi...

Ja som pod hranicou chudoby. Teraz bolo v TV že hranica chudoby je ak má jedinec menší príjem v čistom ako 346 eur a ja mám na páske 344 takže oficiálne som chudoba aj keď chodím do práce. Bol som vo viacerých zamestnaniach z rôznych odvetví a všade bola minimálka takže to nieje až taká pravda že sa to týka málo ľudí. Len v Galante za takú mzdu robia tisícky ľudí. A to s tým bojom o zamestnanca tiež nepatí lebo ja odídem a majú za mňa ajdesiatich. V našom regióne je viac pracovných miest ako ľudí ale všade dajú minimálku tak je tam fluktuácia. Úplne bežná vec že chvíľu robíš vo fabrike a chvíľu v supermarkete. Ľudoa skúšajú, možnosti sú ale všade 350 platy... Už by fakt bodlo zvýšiť tú minimálku lebo sami od seba nedajú. Príklad majiteľ nemenovanej sieti púmp má haciendu, dom ako palác, zopár luxusných áut, ale zametnancom dáva 350... Jasné chudák podnikateľ nemá z čoho dať... Také fabriky by mohli odísť do rumunska ale taký kamenolom neodíde lebo tu má pozemky, zdroje, lomy tak by tú mzdu dal a neprepustil by nikoho lebo na každú pozíciu potrebuje.Takže ja som len za, nech to zvyšujú. Takisto ani nemocnicu nepresťahujú do rumunska, ani futbalový štadión a športovú halu lebo ich potrebujú tu. Bez zamestnanca to nejde.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mas pocit ze keby viac zarobis tak zrazu usetris? Trt, kupis si castejsie kebab, vacsie balenie koly a namiesto ruskej zmrzky by si si kupil cart de dor. A znova by si prispieval do tychto tem ako mas malo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov