Skočiť na obsah

Fiškálna únia?


Sniper

  

4 členovia hlasovali

  1. 1. Súhlasili by ste s vytvorením fiškálnej únie?



Odporúčané príspevky

V poslednej dobe sa čoraz hlasnejšie hovorí o fiškálnej únii. O čo ide? Kríza eura vraj dospela do takej fázy, že buď sa eurozóna rozpadne (aké to bude mať následky sa neodváži nikto predpovedať) alebo "zdravé jadro" eurozóny, ktoré predstavujú krajiny s ratingom AAA + niektoré krajiny s relatívne stabilnou fiškálnou politikou (napr. Slovensko alebo Estónsko) sa bude musieť tesnejšie zomknúť a zaviesť spoločnú fiškálnu politiku. V skratke to znamená, že o našom rozpočte by sme si nerozhodovali iba my sami ako doteraz, ale kvákal by do toho Brusel. Podľa ekonómov je toto asi najlepšie riešenie ako predísť katastrofickým víziám o rozpade eurozóny a možno celej EÚ. Súhlasili by ste s vytvorením fiškálnej únie? V konečnom dôsledku by vlastne išlo len o ďalší krok, ktorý by priblížil niektoré európske štáty k vytvoreniu Spojených štátov európskych (USE).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to sa hovorilo este pred prvou krizou, ze cielom EU je prave centralizacia moci ..nie spolocenstvo krajin, ale ovladanie krajin.. nazvime to dajme tomu odborne fiskalna politika spolocenstva :)

 

joooj, ako sa vtedy niektorym analytikom posmievali, brali ich za konspiratorov, amaterov

a vysledok?

 

EU sa nerozpadne, moc sa bude centralizovat v silnych krajinach, dajme tomu Nemecko, Francuzsko (vsak vidno ich silny vztah v spolocnych vystupoch a prezentaciach za posledne mesiace) a urcovanie toho, co kto urobi, za kolko urobi...a ak neurobi, tak ...

 

prichod krizy im len nahrala do karat .. k spravaniu a vyznamu ratingovych agentur, ktore maju z casti toto vsetko na svedomi sa uz vyjadrovat ani nejdem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cielom EU je prave centralizacia moci ..nie spolocenstvo krajin, ale ovladanie krajin..

...

joooj, ako sa vtedy niektorym analytikom posmievali, brali ich za konspiratorov, amaterov

 

Vytvorenie "superštátu" - minimálne na federálnej úrovni - je dlhodobý a známy cieľ bez ohľadu na to či tu je alebo nie je kríza alebo čo si myslia analytici / konšpirátori.

Len sa nepredpokladalo, že k tomu dôjde za takýchto podmienok. Celková integrácia mala prísť postupne v zmysle Lisabonskej stratégie, ktorá absolútne nepredpokladala čo sa bude diať o 11 rokov neskôr, teda teraz.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

z dlhodobeho hladiska to nem dobre .. bo to vzdy bude o tom, ze silnejsi bude vyzierat slabsieho ..

 

Ehm...a preco sa tolko ludi stazuje, ze silnejsi a bohatsi (napr. nemci) maju vytvarat penazovod smerom na slabsi a chudobjejsi juh? A co sa tyka toho vyzierania, predpokladam, ze podla takejto logiky by bolo napr. pre Presov (ci iny chudobny region na vychode SR) vyhodnejsie, keby sa odtrhol od zvysku Slovenska, ktory ho vyziera.

Proste takato argumentacia je v rozpore s realitou.

 

to sa hovorilo este pred prvou krizou, ze cielom EU je prave centralizacia moci ..nie spolocenstvo krajin, ale ovladanie krajin.. nazvime to dajme tomu odborne fiskalna politika spolocenstva

 

Spolocnestvo, ovladanie...netreba prehanat. To sa kludne moze Florida stazovat, ze je pod nadvladou USA, alebo Kezmarok, ze je pod nadvladou Slovenska.

 

A svojho casu - sa o taketo nieco ani nikto prilis nesnazil. Mas nieco okrem konspiracii? Nemas... Ale urcite si spomenies, ako boli USA obvinovane, ze chcu sabotovat EU a euro, pretoze to je pre nich konkurencia. Stare zlate USA, ktore davko prekukli, ze to fungovat nemoze :)

 

A z praktickeho pohladu - Ak by mali na slovensku vladnut trebars nemci...vazne si myslis, ze by uroven napr. sudov prudko klesla? :)

Pricom o nic taketo ani nejde. Skoda.

 

k spravaniu a vyznamu ratingovych agentur, ktore maju z casti toto vsetko na svedomi sa uz vyjadrovat ani nejdem

 

Ratingove agentury nevytvarali rozpocet ani jednej jedinej krajiny na svete. Ale ako vhodny nepriatel pre krcmove reci su vhodne, aj pre politikov, ktori sa chcu zbavit zodpovendosti za vlastne chyby a hluposti.

 

Vytvorenie "superštátu" - minimálne na federálnej úrovni - je dlhodobý a známy cieľ bez ohľadu na to či tu je alebo nie je kríza alebo čo si myslia analytici / konšpirátori.

 

Ono sa skor predpokladalo, ze co sa tyka ekonomickej sfery to bude uspesne fungovat aj na neformalnejsom zaklade. Nefunguje.

 

Ale zase je klasicke....ludia nariekaju nad blbostami, ale to, ze fiskalna unia zdaleka nevyriesi vsetky problemy, resp. by ani nedokazala zabranit sucasnej krize....kdezeeeee. Asi moc odborne, co? :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

spekulantske ratingove agentury ovladaju kazdeho snurkami

ako pohnu, tak bude

 

ved staci aby sa objavila v mediach sprava, ze sa chystaju znizit rating tej ci onej krajiny .. co sa zacne diat na trhoch?

 

cele je to o psychike, chorej psychike

nevravim ze agentury su tie ktore maju na svedomi posledne krizy, ale jednoducho len prilievahu olej do ohna, a to teda poriadne neuvazene

 

 

 

...xeno .. idem si konspirovat do krcmy ;)

ty, inteligent, poucaj pri nete

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved staci aby sa objavila v mediach sprava, ze sa chystaju znizit rating tej ci onej krajiny .. co sa zacne diat na trhoch?

 

Predstav si, ze ucitelna povie, ze ziak XY ma zle vysledky testov. Tieto vysledky testov si ale moze pozriet uplne kazdy a uplne kazdy moze toho ziak sam otestovat. Myslis, ze pokial je to vyborny ziak, tak je hodnotenie ucitelky spravne a ludia mu uveria?

 

Ked ratingovka povie, ze Grecko je v prdeli, alebo ze Francuzsko ma zmrsene financie - trhy tomu veria, pretoze to vidia aj sami. Ked ratingovka znizi rating USA, tak sa nic neudeje - a preco? Pretoze trhy vidia, ze aj napriek ratingu su na tom lepsie nez trebars Francuzi, ktori ho maju lepsi. Ked ratingovka zlepsi ratich Ciech o dva stupne - a trhy vidia ze to nie je ruzove, aj tak maju cesi problem predat svoje dhopisy.

 

Jednoducho to funguje len vtedy, ked je uz naozaj jasne, ze je ekonomika na tom zle.

 

ty, inteligent, poucaj pri nete

 

Jedine co o ratimngovkach vacsina ludi vie, su hlboko profesionalne clanky z noveho casu. Vlastne vedomosti maju nulove. Takze sa neposmievaj, ked ma vyssie uvedene realne priklady.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ono je skor otazka, ze ci sa vobec mohli na niecom prevratnom dohodnut? Zmluva o EU je totiz formulovana tak, ze sice by bolo pekne, ak by sa Merkelova a Sarkozy zhodli - ale bez odsuhlasenia clenskymi krajinami (EU ci EMU) by sa to realizovat nedalo.

 

Pripadna fiskalna unia preto moze vzniknut alebo novou zmluvou, alebo doplnenim Lisabonskej - co sa moze zastavit na ktorejkolvek clenskej krajine. Takze to cele moze skrachovat nie na nedemokratickom rozhodovani, ale prave na demokracii...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmm

Ja to vidim takto:

USA si nedavno schvalila zakon ze moze odbachovat ludi na ulici ak sa im nepozdavaju, cize USA ide na policajny stat po svojom ako vzdy silou.

EU sa podla mna snazi financne zaviest policajny stat, ze ak nahodou nejaky stat bude mat zle vysledky hospodarenia s finnaciami, tak mu nedaju ani korunu a moze sa ist past. Sry ale to slovicko strata suverenity mi nevonia. Ja skor nesuhlasim s tym aby sa nejaky blb z EU staral do verejnych financii nasho statu...

Aj ked na druhej strane zase je pravda ze by trebalo aby toho Miklosa a Fica a Dzurindu niekto sledoval co robia s financiami SK...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No podla rokovani o eurozone to nevyzera dobre

 

Už sa to zmenilo, nielen Eurozóna, ale aj EÚ mieri k fiškálnej únii, okrem Británie, ktorá chce zostať bokom. Burzy reagovali pozitívne, uvidíme čo bude ďalej.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jedine co o ratimngovkach vacsina ludi vie, su hlboko profesionalne clanky z noveho casu. Vlastne vedomosti maju nulove. Takze sa neposmievaj, ked ma vyssie uvedene realne priklady.

 

akoze vlastna skusenost? :)

ja sa posmievam a ty mozes skatulkovat a urazat? a vlastne ja sa posmievam? nechces sa do tej skatule strcit sam?

ake realne? nic realne som nevidela, len xenom odprezentovane

 

no ja neviem, necitam novy cas, a to ze sa vyjadrim len sem tam, este neznamena ze sa celej problematike rozumiem (alebo venujem) len sem tam

ako som uz povedala v xy inych temach, nemam potrebu reagovat nikde, kde sa vyskytuje osobnost menom xeno ;)

 

a nie som asi jedina

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takže "dohodli sa, že sa dohodnú, niekedy nabudúce"

konkrétne riešenia žiadne..

z "automatických sankcií" nezostalo, okrem "krásne znejúcej" slovnej deklarácie nič

inak samé "dlhodobé" vízie, ktoré s riešením momentálnej situácie, nemajú spoločné ani zbla

hm.. "pôžička MMF"

európske centrálne banky majú odniekiaľ vziať 200 miliárd, požičať ich MMF, a ten ich obratom ruky, zase požičia európe..

to má byť čo? a na čo?

nie je to dobré ani len na to aby to zakrylo fakt, že tie "peniaze" vzídu z ničoho, niekto proste pripíše do "bankovej knihy", jednotku a za ňou pár núl, potom ich preškrtne, a prepíše do inej knihy, na čo ich zase preškrtne, a zase prepíše do inej kolónky, výsledkom bude inflácia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Plnenie Maastrichtskych rozpoctovych kriterii /max 3% schodok rozpoctu/ bolo dohodnute uz davno, ibaze sa nedodrziavalo a pripadne postihy boli a su nevymozitelne.

 

Z novej dohody vyplyva, ze maximalny ocisteny deficit by mal byt 0.5% HDP, ak prekroci 3%, mali by nastupit sankcie ..neviem ake. Neviem tiez, odkedy by mali tieto nove kriteria platit. Pochybujem vsak, ci je toto skupinove prianie realne, lebo na to treba 17 vlad s politickou odvahou a riadnou davkou guraze. Slovensko ma po schvaleni rozpoctu na rok 2012 v plane schodok od 3.8 do 4.6%, pri 1.7% prognoze rastu HDP , Irsko 8.6%. Takto Fico socialny stat nevybuduje :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Si zoberte, ze my sme na tom v strede. Niesme ci.. Sme velmi zle. Chcete mat vyrovnany rozpocet? Prijmy mate(me) na nejakych 9 miliardach a vydavky 15 miliard.

A u lekaroch pri tom strajku slo o 30 ci 100 milionov. Ak by mal byt na Slovensku vyrovnany rozpocet tak , nevravim ze tu nic nebude fungovat. Ale bude fungovat kratkodobo velmi zle. Potom sa prisposobime realite.

 

Samozrejme to co bolo v Bruesli su len srandy na odlozenie toho vyrovnaneho rozpoctu.

 

Takto, nik nepocital ani nechcel vyrovnany rozpocet. Cim vacsie zadlzenie tym viac na urokoch ziskali. Problem je ze im uz niesu ochotni, schopni grace splatit istinu. Problem je ze to nie su schopni ani ini. Teda Slovensko. Buduci rok. Cisla vid vyssie. Deficit 4 miliardy a splatka istiny 4 miliardy. Na buduci rok aj ked bude krach SR Statny uradnici pridu o 40% a viac a cele slovensko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Od budúceho roka sa to snáď zlepší. Mali by sa totiž znižovať sociálky. Tie budú znížené pre tých, ktorí si prácu nehľadajú a sociálne dávky zneužívajú. Len neviem či to skutočne bude platiť od Nového roka, keď máme taký bordel v Parlamente. Človek by sa divil koľko peňazí mizne v týchto dávkach. A bude to len horšie, pretože počet príživníkov a parazitov neustále rastie. A keď v štáte rastie podiel príživníkov a parazitov na úkor tých, ktorí peniaze "vyrábajú", tak je prakticky nemožné dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. A to nebude problém len Slovenska. A to stále počítam s optimistickou alternatívou, že Fico nebude zostavovať vládu. To si potom môžeme rovno hodiť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k fiskalnej unii sa blizime a znovu plati ze nemame ujasnene zakladne priority, Stratime velku cast suverenity, pre mna osobne vsak suverenita sama o sebe nie je absolutna hodnota. Jej uplatnovanie aj tak vzdy narazalo na jasne mantinely.

 

A ked sa tu sklonuje Fico, tak fiskalna unia bude okrem ineho znamenat ze jeho skodlivost v oblasti ekonomiky radovo klesne. Podobne ako lavicovy primator moze doviest mesto k nutenej sprave ale neznici ho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pre mna osobne vsak suverenita sama o sebe nie je absolutna hodnota.

 

Každý si musí uvedomiť, že v konečnom dôsledku celý svet dlhodobo speje k zjednoteniu, aj keď to bude ešte dlhá a tŕnistá cesta. A keby som si ja mal vybrať medzi dvomi možnosťami, či by som chcel menej suverenity a väčšiu istotu v ekonomike, alebo mať úplnú samostatnosť, ale bez istoty v budúcnosti, tak určite by som si zvolil prvú možnosť. Slovensko nie je v pozícii, v ktorej môže hrdo vyhlasovať, ako si cení svoju samostatnosť a ani dlho nebude.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hehe. Problem je ovela prozaickejsi. kazda krajina co ma svoju menu a centralnu banku môže v pripade svojej krajiny svoje dlhy odpustit samej sebe, alebo natlacit peniaze v svojej krajine v prípade potreby. Pokial tuto moznost krajina nema, ako je napr. slovensko, potom si len poziciava peniaze na úrok, ktorý mimochodom je stale vacsie cislo ked je deficit coraz väčši. Tak ani nie je náhoda, že potom nastanu taketo problemy v EU, ked ma jednu menu ale jej monetarna politika je pribrzdena.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kazda krajina co ma svoju menu a centralnu banku môže v pripade svojej krajiny svoje dlhy odpustit samej sebe, alebo natlacit peniaze v svojej krajine v prípade potreby.

 

Co je v podstate len cisto teoreticka vec, pretoze dlhy voci sebe samej si krajiny neodpustali ani ked nemali euro. A nerobia to trebars ani USA. Ono je to totizto ovela komplikovanejsie ako sa zda z cisto fiskalneho pohladu.

 

A co sa tyka tlacenia penazi - to je teoreticky tiez neobmedzene, ale z praktickych dovodov ma tolko poistiek, ze ani v pripade potreby to nie je mozne tak lahko spustit. Pokial vynechame krajiny ako Zimbabwe, kde to lahke bolo.

 

Staci len trosku otvorit oci...a vacsina malych krajin si nemohla dovolit uplne volny kurz meny, aj SKK bola naviazana na kos mien, aj ked s toleranciou. Lubovolna tlac penazi podla podtreby by tuto poistku zrusila a hodnota meny by padla ako kamen.

Takze realisticky - to co spominas ma najvcsi vyznam len pre velke ekonomiky a aj tie by museli byt velmi opatrne. Pre Slovensko by to nebola nijaka vyhra - aj keby sme mali SKK, tak natlacit 100 miliard kvoli dlhom by nepomohlo, len sposobilo, ze by hodnota koruny spadla na minimum.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved odpustanie dlhov nie je štandartna záležitosť. Dôležité je, že ked tu je hrozba, ktorá priamo plynie z výšky dlhov, tak odpúštanie je možnosť. Ved aj to bolo na stole čo sa týka grécka. Dlhová služba je nákladná a v prípade grecka je obrovská.

Nalievanie sa robí tiež, tým, že centralne banky skupuju na trhu dlhopisy, tak primárne dávaju nové peniaze do obehu. Znova nic co by sa už nedialo. A samozrejme každé nerozumné nalivanie penazi do obehu, neprimerané spôsobuje inflačné tlaky, zároveň oslabuje menu. Samotné oslabenie meny nie je až take zle, pretože stúpa dopyt zo zahranicia, služby a výrobky sú pre zahraničie lacenjšie. A nikdy som neprišiel na chut týmto manierom s menou, kde sa mi zdá, že všelijake nadhodnocovania a podhodnocovanie mien je z politických a ekonomických tlakov.

 

A napisat, že získat peniaze pre slovensko by nebola nijaka vyhra, tak to je zaujimavy strasiak, slovensko zliepa deficity z pôžičiek a je predsa jasné, že keby to nebola pôžička ale dar tak je to v podstate pomoc a nie dalsia zátaz (dlhová služba). Takže ak chcu zastavit a zvrátit smerovanie eurozony musia najst radikalnejšie riešenia, pretože pozicky s vysokým úrokom, ktoré ma napr. taliansko nezvratia situáciu s peniazmi. Takže jednoducho, alebo znížiť odpustit dlhy krajín, teda cast dlhov by prevzala centralna banka, alebo dostat do ekonomiky peniaze nezatazene dlhom a úrokom na zvrátenie recesie a rozbeh ekonomiky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nalievanie sa robí tiež, tým, že centralne banky skupuju na trhu dlhopisy, tak primárne dávaju nové peniaze do obehu. Znova nic co by sa už nedialo.

 

Ano, ale preto pisem, ze ide o obmedzeny nastroj - a v pripade malej ekonomiky este obmedzenejsi. Silna ekonomika ako USA, hlavne ked nie je vela alternativ na trhu, si to v urcitej miere moze dovolit. Slovensko by malo minimalnu sancu.

 

Samotné oslabenie meny nie je až take zle, pretože stúpa dopyt zo zahranicia, služby a výrobky sú pre zahraničie lacenjšie. A nikdy som neprišiel na chut týmto manierom s menou, kde sa mi zdá, že všelijake nadhodnocovania a podhodnocovanie mien je z politických a ekonomických tlakov.

 

To je jedna strana mince. Druhou je, ze dovoz sa zdrazuje a narasta zisk v lokalnej mene. Co zase v pripade malej ekonomiky nie je nijake terno, pretoze zisk z exportu je vyvazeny nakladmi pri importe - a exporteri maju len male moznosti ako efektivne vyuzit svoj zisk. Takze ano, funguje to - ale najlepsie u krajin, ktore maju dostatocne velky domaci trh a export s vysokou pridanou hodnotou. Co nie je uplne dokonaly pripad Slovenska.

 

A napisat, že získat peniaze pre slovensko by nebola nijaka vyhra, tak to je zaujimavy strasiak,

 

Nie strasiak, len realita. Aj ked mozno niekoho realita strasi, tak potom to je pre neho strasiak :)

 

Nepisem o ziskavani penazi, ale o lokalnej slovenskej mene, kde by bol manevrovaci priestor SK velmi obmedzeny. V realite by po prvotnej devalvacii zrejme aj tak muselo dojst k fixacii na rozhodujucu menu, alebo kos mien. A NBS by urcite nemohla tlacit koruny podla potreby, pretoze potom by nase dlhopisy nekupil uz vazne nikto. Nuz a vysoka devalvacia by nakoniec znechutila investorov natolko, ze by prestalo byt zaujimave exportovat zo slovenska a ziskavat SKK, ktore by boli bezcenne.

 

Takže jednoducho, alebo znížiť odpustit dlhy krajín, teda cast dlhov by prevzala centralna banka, alebo dostat do ekonomiky peniaze nezatazene dlhom a úrokom na zvrátenie recesie a rozbeh ekonomiky.

 

Ono asi vela ludi stale nepochopilo, v com je problem s odpustanim dlhov. Tieto dlhy su niekoho aktiva. Takze odpustenie dlhu znamena vynulovanie aktiv. Inymi slovami, moze to polozit banky (kde maju ludia a firmy ulozene peniaze), moze to polozit dochodkove fondy (kde maju ludia ulozene peniaze). Ak ide o medzistatne uvery, ide to lahsie. Pri dlhopisoch je sakra problem a preto sa riesenie tak vlecie.

 

Ten taliansky bilion, ci kolko maju dlh, by niekomu velmi chybal. A nejde len o sefstvo bank, ale o vsetky entity, ktore maju v bankach ulozene peniaze - ktore by sa tymto dosloba rozplynuli.

 

Prejdi si historiu Parizskeho klubu a uvidis o com hovorim, hm?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zober si situáciu, že oslabenie meny Eura sa deje teraz, A EU netlaci peniaze, žiadna radikalnejšia akcia zo stranky centralnej banky. Kurz ide dole. Co je presne opacny pripad, čo hovoríš. Ty hovoríš, keby viac centralna banka skupovala dlhopisy, že by oslabila menu. Ale deje sa presny opak. Nerobí radikalnejšiu fiškalnu politiku a euro ide dole. A logika znova hovorí, ked sa oslabuje mena napr. uero, tak zahranicie ma väčší záujem nakupovat výrobky a služby práve tam kde mena oslabuje. Co ma dopad taký, že sa zvýši znova dopyt po Euru a Euro by malo rast, zároveň získavaš cudziu menu doláre a pod. Takže to samo je mechanizmus, ktorý sa snaží znova o rovnováhu. Nie je vôbec záhada, preco svoje krajiny sa snazia umelo podhodnocovat svoju menu.

 

A máme úniu, takže v prípade inej fiškálnej politiky by sa malo pomahat aj slovensku získat peniaze do svojej ekonomiky BEZ zataze, kedze pozicky sú len dalsia zátaz. Uz sme dabatovali, že rovnako velký dar je v porovnani s pozickou 100 a jedno.

 

K odpúštaniu dlhov. Ak by dlh pochádzal z centralnej banky, teda ked si krajina natlaci peniaze a da ich na deficit, tak tento dlh je mozne jednoducho odpustit. Je to dlh krajiny voci sebe, a centralna banka je nastroj tej krajiny. Takže da sa bezbolestne odpustit. Horsie je to ked tendo tlh reprezentuje dlh komečnemu subjektu. Tu je znova možnosť kedže ide väčšinou o banky, tak tato suma sa da previest do centralnej banky a bude to aktivum v centralnej banke ALE tieto dlhy odkupi centralna banka a peniaze ostanu v centralnej banke. Je to podbny mechanizmus, ktorym osetrili toxické hypoteky v USA.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov