Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

ale najskor by si musel vediet aky je rozdiel medzi zrýchlením a rýchlostou? vies to?

 

pretože všetký dráhy čo sú nakreslené majú rýchlosť a všetky majú dostredivé zrýchlenie, a dráha C má obvodovú rýchlost konštatnú ostatné nemaju.

 

A teda najskor treba pochopit, že sú rozne druhy rýchlosti. OBVODOVA je rýchlost dráhy oblúku za jednotku času ktorú prejde druzica. A ta sa pri drahe C nemení. My vieme prečo, ty nie.

 

A dostredivé zrýchlenie nie je ZRCHLENIE OBVODOVEJ RYCHLOSTI, pretože to je iný smer. ako je dotyčnicová a oblúková rýchlost. Dostredivé zrýchlenie je VZDY V SMERE DO STREDU ZEME. A NIE V SMERE OBVODOVEJ RYCHLOSTI.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1.Je pohyb telesa po dráhe A v ms-2 ? ÁNO - NIE

2. Je pohyb telesa po dráhe C v ms ? ÁNO -NIE

 

ms-2 je fyzikalna jednotka, voci ktorej vztahujeme zrychlenie. Napriklad ak povieme, ze zrychlenie je 10ms-2, tak tym tvrdime, ze zrychlenie je desatnasobne oproti zrychleniu, ktore ma teleso, ktore za 1 sekundu zrychli o rychlost 1 meter za 1 sekundu.

 

Formulacie, ktore si uviedol nemaju zmysel a neda sa na ne odpovedat.

 

Potom sa môžme baviť o volnom páde.

 

A volnom pade sa moze clovek bavit bez toho, aby poznal fyzikalne jednotky. O volnom pade sa da bavit aj so skolkarmi.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dráha C má obvodovú rýchlost konštatnú ostatné nemaju.

 

Čo to znamená, že ostatné nemajú? Veď ide vo všetkých prípadoch o voľný pád :dalbysomsi:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo to znamená, že ostatné nemajú? Veď ide vo všetkých prípadoch o voľný pád :dalbysomsi:

 

Co to znamena, ze medvede nemaju ziabre? Ved su to vsetko zvierata.

 

No to je jednoduche, ide o veci, ktore medzi sebou nemaju priamu suvislost. Teleso sa moze pohybovat volnym padom a pri tom nemat konstantnu obvodovu rychlost. Teleso moze mat konstantnu obvodovu rychlost a pri tom sa nemusi pohybovat volnym padom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vies čo je obvodová rýchlost?

to je dráha oblúku, ktoré prejde teleso za jednotku času. Teda udáva sa aj rad/sec. Ak ju prenásobíš polomerom dostatneš dlžku oblúku za 1 sec napr.

 

A ta je pri drahe C konstatntná. Teda družica za jednotku času prejde vzdy rovnaký oblúk. To je obvodová rýchlost. Drahy A, B, D nemajú konštatntu obvodovú rýchlost. Je tam teda obvodové zrýchlenie/alebo spomalenie. Pri A, B je obvodové zrýchlenie.

 

perdy ma pravdu. Pri kolotoci je ina obvodová rýchlost a nejde o volny pád a dostredivé zrýchlenie je ina ako 9,8 m/s2.

a uz som ti tu daval aplet na dostredive zrýchlenie, mal si si ho vyskusat miesto toho len lamentujes a trepes dve na tri.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mily robopol, tu ta komplikovanym sposobom vyvediem z omylu. Zo zakonu zachovania energie sa pri meniacej sa potencialnej energii (nekruhova draha) musi menit kineticka energia. Hmotnost j vsak konstantna, ergo velkost rychlosti konstantna nie je

 

Asi sa da aj jednoduchsie :dalbysomsi:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak pre toho bukyho sa da ilustrovat pekny prípad šikmého vrhu, kde jednoducho aj tu plati dostredivé zrýchlenie a je to celkom jednoduchy výpočet. Aj ked ide teleso do vrchu tak vlastne padá volným pádom, ked si to zjednodušíme na vakuum.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ved ja tiez rozmyslam ci idem stracat cas ale stacia na to dva predpoklady aby pochopil.

1. rychlost vrhu rozdelime na smer kolmo na zem a rovnobezne s povrchom. (pri malých vrchoch je zakrivenie zeme zanedbatelne)

2. ze zrýchlenie/spomalenie je zmena rychlosti

 

A normalne by to stacilo, ale pre bukyho aj tieto dva body sú nad rámec.

 

potom povieme, že rýchlost vrhu vo vertikálnom smere je 50km/hod a vieme kam to dojde, do akej vysky, kde sa to otoci a spadne na zem, a vieme vyratat cas.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ms-2 je fyzikalna jednotka, voci ktorej vztahujeme zrychlenie. Napriklad ak povieme, ze zrychlenie je 10ms-2, tak tym tvrdime, ze zrychlenie je desatnasobne oproti zrychleniu, ktore ma teleso, ktore za 1 sekundu zrychli o rychlost 1 meter za 1 sekundu.

 

 

 

Tak moment, to treba ujasniť.

 

Obvodovú dráhu tvoria koľaje z pražcami, vzdialené od seba 1m = dĺžka dráhy. Ak poviem, že teleso má konštantnú rýchlosť, tak prejde každú nasledujúcu 1m dráhu za 1sekundu.

 

Ak poviem, že ide o zrýchlenie, tak teleso prejde každú nasledujúcu 1m dráhu kratšiu ako 1 sekunda.To znamená, že prejde obvodovú dĺžku za kratší čas ako teleso s konštantnou rýchlosťou.

 

Kde robím chybu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to mas dobre. tak to je ako si napisal.

 

Ale co stale nechapeš je, že dostredivé zrýchlenie nie je v smere obvodovej rýchlosti, Tebe družica nezrychluje po obvode, ale zrychluje ti v smere do stredu. to je uplne iny smer. Tak zas rozprvas o inom ako my vsetci tu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty ocividne nechapes ani tak elementarny koncept ako je velicina a jednotka. ms-2 ( t. j m* s -2, t.j m/s2) je jednotka zrychlenia. ms-1, ( t. j m* s -1, t.j m/s) je jednotka rychlosti. T.j vietor fuka rychlostou 10 ms-1 (alebo 10 m/s ak chces), auto rychlostou ide 10ms-1... ale aj zrychlujuce teleso ma svoju okamzitu rychlost (prave idem rychlostou 10m/s a zaroven zrychlujem 1 ms-2).

Preto je absolutny logicky nezmysel to tvoje rozdelovanie na ms-2 a na ms-1...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to mas dobre. tak to je ako si napisal.

 

Tebe družica nezrychluje po obvode, ale zrychluje ti v smere do stredu. to je uplne iny smer. Tak zas rozprvas o inom ako my vsetci tu

 

Akože o inom.

 

Ak budem zvyšovať obvodovú rýchlosť,čo je zrýchlenie, tak teleso prejde s orbitálnej dráhy po dráhe E.

Ak budem znižovať obvodovú rýchlosť, tak teleso zrýchli v smere dráh A, B.

 

Rozumieme sa alebo nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

obrazok

 

nerozumies mna, ja nehovorim o zvysovani obvodovej rychlosti ale o uplne inom smere. TU MAS OBRAZOK, to je iny smer!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

inak by si odletel po dotycnici vzdy keby tam nebola ta dostrediva sila!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Vsetci tu píšeme O DOSTREDIVOM ZRYCHLENI NIE OBVODOVOM ZRYCHLENI. OBVODOVE ZRYCHLENIE SI POPISAL NA PRAZCOCH. ALE HOVORIME O DOSTREDIVOM? DOSTREDIVOM, NIE OBVODOVOM? NIE OBVODOVOM ZRYCHLENI.

post-2442-0-47301800-1311169187_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

obrazok

 

inak by si odletel po dotycnici vzdy keby tam nebola ta dostrediva sila!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ty mňa nerozumieš čo píšem ?

 

Ty odletíš po dotyčnici aj keď dostredivá sila bude prítomná a príčinou bude zrýchľovanie rakety po orbite.

Inak povedané, zvyšovanie obvodovej rýchlosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ta velmi dobre rozumiem A NIKDY, NIKDY NEODLETIS PO DOTYCNICI V PRITOMNOSTI DOSTREDIVEJ SILY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§ VZDY TO BUDE KRIVKA, A ja nemozem za to, že ty si okrem ineho este aj slepy, ta draha E,D je krivka nie je to dotycnica. NIE JE TO DOTYCNICA! JE TO KRIVKA.

 

a uz si davam pokoj s tebou, lebo mi to akurat dviha adrenalin, vysvetlovat tebe nieco.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buky, zbytocne sa bavime o rychlosti, ked si nezvladol pojem poloha.

Pokial nie si schopny chapat co to je poloha a ako vyjadrit drahu medzi dvomi bodmi polohy, tak dalsie pojmy nema zmysel zavadzat. Preto nechapes co je rychlost, co je zrychlenie, o silach ci energii ani nehovoriac.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja ta velmi dobre rozumiem A NIKDY, NIKDY NEODLETIS PO DOTYCNICI V PRITOMNOSTI DOSTREDIVEJ SILY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§

 

Ale raketa môže dráhu C opustiť po dráhe E. Na rakete budem každú 1/2 hod. zapínať motor na 1 sekundu (impulz). Tá polhodina bude hybnosť rakety (mv)

Príde moment, keď raketa opustí dráhu C, po dráhe E.

 

 

Čo je príčinou opustenia dráhy C ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak to je tazko, ked nevies ani co je to dotycnica... Co ta vlastne v tej skole naucili?

 

 

Nepýtam sa na dotyčnicu.

 

Pýtam sa čo je príčinou opustenia dráhy C pri každej 1/2 hodine v 1 sekundovom impulznom zážehu motora. 1 sekunda zrýchlenie, 1/2 hodina hybnosť.

 

Pri dráhe A, B ide tiež o krivku a čo má byť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1.V prvom rade si tvrdil, že dostredivé zrýchlenie pri dráhe C neexistuje, trepal si

2.Vzdy pôsobí dostredivá sila, a dostredivé zrýchlenie som ti ukázal na obrázku, teda nie je to zrýchlenie obvodové.

3.zamienal si si dostredive zrychlenie s obvodovým zrýchlením

4. jednoducho povedané dostredivá sila sposobuje zakrivenie drahy, pre všetky prípady A, B, C, D, E ich máš

5. 4ím je rýchlosť vyššia "obvodová" to spôsobuje že sa odkláňaš od drahy kruznice a vytvaras drahu podobnu E, to si pochopil

 

ale nic to na tvojich povodnych kecoch nemeni, dostrediva sila tu je a posobi na druzicu, zakrivuje jej drahu, a mas a vyznacene dostredive zrychlenie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dostredivé zrýchlenie je v prípadoch A, B. Pri dráhe C je veľkosť gravitačnej sily medzi družicou a zemou konštantná. Pri dráhe D nie je veľkosť gravitačnej sily konštantná z dôvodu rôzne veľkého štvorca vzdialenosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nehadaj sa prd tomu rozumies. Dostredive zrychlenie je aj v pripade C, v kazdom prípade je dostredive zrýchlenie. Pokial sa ti to nepaci chod sa stazovat na lamparen.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov