Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

Jaray,

 

slusne ti pisem:

 

tvoj vypočet je zly, a kedze je zly viem ze si ty nic na kyvadle nemeral, toboz nie sily a uz vobec nie v rakete. Ci mas sukromnu raketu? :mexickavlna:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a keď zrýchľuje práve tak, že a = g , tak v rakete nevieš, či stojíš na zemi, alebo je zapnutý motor rakety a letíš v priestore bez gravitácie. Ak by mal Alexander pravdu, nemal by ju Einstein. Myslím, on vynyslel ten príklad s padajúcim, alebo zrýchľujúcim sa výťahom.

 

Tono a teraz sa na to pozrime z hľadiska pôsobenia síl. Predstav si, že raketa zrýchľuje a kyvadlo bude mať závažie v hornej časti pri špičke rakety zaistené proti pohybu.

Následne rovnako ťažké kyvadlo ako raketa uvolním, čo myslíš, čo sa stane?

 

robopol, vlak stojí guľa tiež, ja na nástupišti som tiež bez pohybu a guľa pri nohách tiež. Vlak sa začne zrýchľovať guľa sa začne roztáčať ale tá pri nohách na nástupišti nie.

S toho usúdim, že zrýchľuje vlak a nie ja na nástupišti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

. A to že sa vagón zrýchľuje nie je vecou pohľadu, ale zmerateľného tlaku, ktorý vagón vyvíja na všetky telesá vo vagóne, okrem guli.

A co ked vlak isiel a len zacal zatacat? Vtedy tlak nezmeras? A ako sa bude spravat gulicka?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je debata :mexickavlna: buky realne pise, že existuje odstrediva sila, ked auto do zakruty toci. to je ta jeho reailita, nie je to ocna salba. ta ista pseudosila rozbieha gulicku vo vagone ale to uz je ocna salba. To je tak ked je niekto pomylený tak uz je majster sveta :ozrani:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je debata :ozrani: buky realne pise, že existuje odstrediva sila, ked auto do zakruty toci. to je ta jeho reailita, nie je to ocna salba.

 

:mexickavlna: tliachač, kde som to písal?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kde?

 

ked si vysvetloval, že gumicka na vodovahe odlieta, lebo nan posobi odstrediva sila. Napr. vtedy, ked si vysvetloval kolotoč, odstredivku, to je tak ked si este aj klamar, to sa potom s tebou dohodnut neda.:mexickavlna:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Buky

To sa mýliš, snáď nie je príklad v ktorom by som sa nepomýlil. Nesledoval som vašu debatu a možno sa mýlim aj teraz. Na prvý pohľad ma napadá toto: Súčet kinetickej a potenciálnej energie kyvadla je konštantný. Z tejto podmienky sa odvodzuje doba kyvu. Potenciálna energia v gravitačnom poli je Wp = -mgh. Motor rakety vyvíja silu F = -ma. Na dráhe h vykoná prácu A = mah. No a keď zrýchľuje práve tak, že a = g , tak v rakete nevieš, či stojíš na zemi, alebo je zapnutý motor rakety a letíš v priestore bez gravitácie. Ak by mal Alexander pravdu, nemal by ju Einstein. Myslím, on vynyslel ten príklad s padajúcim, alebo zrýchľujúcim sa výťahom.

 

:ozrani: Aby raketa mohla stáť nehybne na jedom mieste vo výške 10m nad zemou, musí mať zapnuté raketové motory. Raketové motory musia vyvýjať silu ktorá je rovná váhe rakety.Potom musí platiť +F = -F.

 

Sila motorov rakety je v tomto prípade rovná váhe rakety. Platí +F = -F a stojí sa na jednom mieste! Ale aby sa raketa mohla pohybovať smerom od Zeme, musí kozmonaut pridať plyn do motorov rakety, teda musí zvýšiť ťažnú silu rakety, ktorá musí byť väčšia ako je váha rakety, teda ako je reakčná sila. Potom musí platiť +F>-F, čiže nesmie platiť 3NZ, +F = -F. To je tak ťažko pochopiť??? :mexickavlna:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A co ked vlak isiel a len zacal zatacat? Vtedy tlak nezmeras? A ako sa bude spravat gulicka?

 

Presne ako pri zrýchľovaní, ostáva na mieste ale roztáča ju podlaha zatáčajúceho vlaku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kde?

 

ked si vysvetloval, že gumicka na vodovahe odlieta, lebo nan posobi odstrediva sila. Napr. vtedy, ked si vysvetloval kolotoč, odstredivku, to je tak ked si este aj klamar, to sa potom s tebou dohodnut neda.:eehmm:

 

Šak vydrž aj ktomu sa dostaneme, najprv doriešim s Tonom kyvadlo.

Krúžok na palici opisujúcu kružnicu predsa zrýchľuje v smere od stredu nie? :ozrani:

 

a ked je gulicka ako balonik v aute? roztaca sa ti tam balonik? :huraa:

 

Jaj tliachačik, polož si otázku prečo sa netočí, ostáva na mieste a polohu mení auto :mexickavlna:

 

edit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A to že sa vagón zrýchľuje nie je vecou pohľadu, ale zmerateľného tlaku, ktorý vagón vyvíja na všetky telesá vo vagóne, okrem guli. A

 

no karpatsky genius zrejme vo vlaku este necestoval.

 

Ale podme po rade : Tlak je hlupost. Ale nech je zabava, podme ratat.

 

Majme raketu o vahe 1000 kg, jej motor vypusta za sekundy plyny o hmotnosti 1 kg a rychlosti 1000 m/s.

 

V case 0 raketa stoji, ako sa bude pohybovat ?

Zadanie je uplne, ziadny tlak nepotrebujeme. Tlakova obsesia je teda zbytocna.

 

 

Sme vnutri takejto rakety a vsetky predmety padaju k podlahe zo zrychlenim g, ked su na podlahe posobia na podlahu silou m.g. ( tlak zavisi od plochy, iny tlak ma gula na ihle, iny gula na podnose. zase vidime ze tlak nie je to co rozhoduje).

 

Ako zistime ci ide o gravitaciu alebo sa raketa pohybuje vdaka motoru ?

Aky experiment to dokaze rozhodnut ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne ako pri zrýchľovaní, ostáva na mieste ale roztáča ju podlaha zatáčajúceho vlaku.

 

A, ako poznas z toho vlaku rozdiel, ze co je, co? Kedze pre vas jedno zrychlovanie je, a druhe nie.

 

@Generalisimus

porovnavat silu s vahou? Gravitacna sila, reakcna sila? No peknu fyziku to mas. A aky pekny titulik si si to vymyslel, ked ti uz realne skolstvo nechcelo dat iny..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

karpatský genius ale stale nevidi rozdiel medzi silovou rovnovahou a 3NZ, zrejme ho buky prekona skor ako sa prekona sam jaray:)

 

ked posobí jeden elektrický náboj na druhý a oba zrýchluju tak je tam 3NZ, nejde o ziadnu silovu rovnovahu, pretože jedna sila posobí na jeden náboj a druhá na druhý náboj.

 

a rovnako ked zem posobí na mesiac silou, tak posobí mesiac na Zem, to iste 3NZ. A teda nikdy nejde o dve rovnaké sily ktoré posobia iba na ZEM alebo IBA NA MESIAC - to by bola silova rovnovaha.

 

tolko vyuka nevzdelaneho jaray a bukovana :mexickavlna:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no karpatsky genius zrejme vo vlaku este necestoval.

 

Ale podme po rade : Tlak je hlupost. Ale nech je zabava, podme ratat.

 

Majme raketu o vahe 1000 kg, jej motor vypusta za sekundy plyny o hmotnosti 1 kg a rychlosti 1000 m/s.

 

V case 0 raketa stoji, ako sa bude pohybovat ?

Zadanie je uplne, ziadny tlak nepotrebujeme. Tlakova obsesia je teda zbytocna.

 

 

Sme vnutri takejto rakety a vsetky predmety padaju k podlahe zo zrychlenim g, ked su na podlahe posobia na podlahu silou m.g. ( tlak zavisi od plochy, iny tlak ma gula na ihle, iny gula na podnose. zase vidime ze tlak nie je to co rozhoduje).

 

Ako zistime ci ide o gravitaciu alebo sa raketa pohybuje vdaka motoru ?

Aky experiment to dokaze rozhodnut ?

 

Odpoveď je na adrese:

http://jaray.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=267103&bk=21035

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaray mas zle ten vypocet si schopny to pochopit ze je zle? zly dokaz nie je ziaden dokaz. Nevies ratat, nerozumies fyzike ale si najväčši odbornik na fyziku v celej galaxii. :mexickavlna:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja vás nestačím sledovať....

 

Tono a teraz sa na to pozrime z hľadiska pôsobenia síl. Predstav si, že raketa zrýchľuje a kyvadlo bude mať závažie v hornej časti pri špičke rakety zaistené proti pohybu.

Následne rovnako ťažké kyvadlo ako raketa uvolním, čo myslíš, čo sa stane?

 

Prepokladám, že tým myslíš, závažie na špičke rakety je na špagáte spojenej s raketou a po uvoľnení sa pohybuje rovnomerným pohybom. Potom po napnutí špagátu by sa raketa aj s závažím pohybovala ďalej zrýchleným pohybom s plovičným zrýchlením, no v čase, keď by sa špagát napol zmenila by sa rýchlosť rakety a závažia na v = v1+at/2, kde a je zrýchlenie rakety, v1 je rýchlosť rakety v čase, keď si teleso uvoľnil a t je čas, za ktorý sa špagát natiahne. No ale neviem prečo skúšaš mňa. Napíš rovnicu a ja sa na ňu môžem pozrieť. Ale asi som ťa nepochopil, čo chceš vlastne vypočítať. Ak je špagát napätý, tak je to kyvadlo a k tomu som sa už vyjadril.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jaray mas zle ten vypocet si schopny to pochopit ze je zle? zly dokaz nie je ziaden dokaz. Nevies ratat, nerozumies fyzike ale si najväčši odbornik na fyziku v celej galaxii. :mexickavlna:

 

Takže pozri si ešte aj toto.

http://jaray.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=267590&bk=15949

 

Ale pochop, že tu matematika nemá čo hľadať. Tu rozhoduje experiemntálny výsledok. Som rád že tomu nerozumieš a ani nemôžeš rozumieť, lebo tým dokazuješ iba to, že GRSc. Alexander JÁRAY nie je tebe osobne, a tebe podobným, aj on podobný. A tak je to v poriadku. Nie všetkých Hospodin obdaroval rovnakým rozumom.Niekto musí celý život tárať nezmysly.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A, ako poznas z toho vlaku rozdiel, ze co je, co? Kedze pre vas jedno zrychlovanie je, a druhe nie.

 

@Generalisimus

porovnavat silu s vahou? Gravitacna sila, reakcna sila? No peknu fyziku to mas. A aky pekny titulik si si to vymyslel, ked ti uz realne skolstvo nechcelo dat iny..

 

To sa dá ťažko rozoznať, lebo v jednom prípade ide o priamočiare zrýchlenie a v druhom o krivočiare zrýchlenie.

 

Poopravím svojho kolegu Járaya.

Raketové motory sú v rovnováhe s tiažovou silou rakety, raketa ostáva v pokoji F1 = -F2

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ty pochop, že to maš cele zle. ty neukazujes merania ty tam pises nejake hluposti (poviedku) ty si nikdy nemaral silu na kyvadle NIKDY!. Ty ani nevies co je sila a ako to mas zmerat.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja vás nestačím sledovať....

 

Prepokladám, že tým myslíš, závažie na špičke rakety je na špagáte spojenej s raketou a po uvoľnení sa pohybuje rovnomerným pohybom. Potom po napnutí špagátu by sa raketa aj s závažím pohybovala ďalej zrýchleným pohybom, no v čase, keď by sa špagát napol zmenila by sa rýchlosť rakety a závažia na v = v1+at/2, kde a je zrýchlenie rakety, v1 je rýchlosť rakety v čase, keď si teleso uvoľnil a t je čas, za ktorý sa špagát natiahne. No ale neviem prečo skúšaš mňa. Napíš rovnicu a ja sa na ňu môžem pozrieť.

 

Tak nejak, akurát to závažie nie je na špagáte ale na pevnej tyči.

Váha kyvadla spôsobí, že zrýchlenie rakety poklesne a to sa nám bude javiť ako väčšia dráha kyvadla, väčší kyv.

Inak povedané kyvadlo "potiahne" dráhu rakety v smere pôsobenia sily kyvadla a najväčší silový moment je v spodnej časti rakety (180°)

 

Na rovnicu zabudni :mexickavlna:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jaray,

 

nie ze by som chcel s tebou debatovat, to určite nie ale tu mas kyvadlo a zakrtni si sily a uvidis to v animacii ake sily tam su v kyvadle, ako sa to rata si mozes pohladat.

 

http://www.walter-fendt.de/ph14cz/pendulum_cz.htm

 

tvoje vypocty su uplne vymlete debility, a ty ides riaditel galaxie poucovat cely svet a nemas sajnu o fyzike.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na rovnicu zabudni :mexickavlna:

 

Pri odvodzovaní kyvadla sa predpokladá, že teleso je podstatne menšie , ako zem. Rovnako hmotnosť rakety je podstatne väčšia, ako hmotnosť kyvadla. No ak by boli porovnateľné museli by sme pohyb počítať vzhľadom na ťažisko. Raketa by bola tiež kyvadlo okolo tohto ťažiska. Aj to sa dá, takže netreba na rovnice zabudnúť. Dá sa do toho zamontovať aj úbytok paliva atď...No nie sme tu od toho, aby sme riešili problémy NASA.

 

Ak, by som si na takú ťažiskovú sústavu aj trúfol a podarilo sa mi ju vyriešiť, výsledok by žiadny NZ nepopieral a nestálo by to za námahu. Možno niekedy na dôchodku, keď sa budem nudiť a dožijem. Ale nobelovka za to určite nie je. Ak si predstavíš slnečnú sústavu, Slnko tiež rotuje okolo ťažiska s ostatnými planétami, alebo zem voči mesiacu nestojí. Táto úloha sa dávno riešila, ako problém dvoch telies. Podobne je to aj s raketou a kyvadlom s rovnakou, alebo zrovnateľnou hmotnosťou. Ak si dobre spomínam, niečo podobné (s tou tvojou tyčou) sa rieši pri redukovanom kyvadle.

Tvoje otázky typu: Ak máme rakete 7 trpaslíkov ťažších ako raketa, skákajúcich na švihadle, ťažšom, ako váha trpaslíka pričom sa raketa kotúľa po schodoch, NZ neplatia? Takéto príklady sa nedajú analyticky riešiť, darmo máš rovnice. A ver mi, aj o mnoho jednoduchšie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a pre tvoju informáciu sila v tiahle kyvadla sa rata takto:

 

F=m*a*cos(alfa). pri zanedbani hmotnosti snurky kyvadla. A teda ked sa ti mení alfa, kedže kyvadlo sa pohybuje meni sa ti uhol a meni sa ti velkost sily v snurke.

 

z kazdej sustavy je to rovnake.

 

poznamka. ak si zvolis uhol alfa od zvislice, alebo vodorovnej podla toho sa meni cos, na sin(alfa)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jaray,

 

nie ze by som chcel s tebou debatovat, to určite nie ale tu mas kyvadlo a zakrtni si sily a uvidis to v animacii ake sily tam su v kyvadle, ako sa to rata si mozes pohladat.

 

http://www.walter-fendt.de/ph14cz/pendulum_cz.htm

 

tvoje vypocty su uplne vymlete debility, a ty ides riaditel galaxie poucovat cely svet a nemas sajnu o fyzike.

 

Experimentálne previerky hovoria niečo iné. Pomocou žiadnej matematickej rovnice sa nedá vypočítať rozdielna gravitačná a zotrvačná hmotnosť telies. To dokáže identifikovať iba experimentálny dôkaz. A od toho sa SAV bojí ako čert od svätenej vody. Zatiaľ.

 

Ten odkaz je mimo témy. Moje kyvadlo vychyľuje sa z vodorovnej polohy, teda ide o kyvadlo s výkyvom 180°.

Zase si streli capa, čiže si capobijec a ešte si na to aj hrdý.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov