Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

No este den dozadu si tvrdil, že pri kolotoci je rovnováha dostredivej a odstredivej sily. Vodováha ti potvrdila, že to tak nie je. Keby to tak bolo, výsledný sila by bola nulová a bublina by ostala v strede.

 

Dokedy budeš dookola tvrdohlavo stále opakovať len to svoje?

 

1. Obiehanie družice.

2. Zakrivenie rovnomerného priamočiareho pohybu bočným motorom rakety.

3. Kolotoč

 

Každý je špecifický a ukaždého ide spohľadu pôsobenia síl o niečo iné.

Ja tam rozdiely vidím,ty nie. Rozprávaš o zrýchlení aj keď žiadne nenameriaš, ani v smere dostredivej sily.

U zrýchľujúceho auta, padajúceho jablka, zrýchľujúcej rakety zrýchlenie potvrdíš aj meraním, ale pri pohybe po orbite, kružnici žiadne nenameriaš, aj napriek tomu, že sú podmienky na zrýchlený pohyb splnené.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to vsetko to iste. Ty vidis rozdiel vsade, lebo niesi schopny zovseobecnovania principov. To je tvoje obmedzenie, nie obmedzenie fyziky. Preto potrebujes na kazdy priklad iny model..len preto, aby si to ty bol schopny pochopit...to ci je ten tvoj model pouzitelny aj dalej ta absolutne nezaujima. To ze podla neho neviem nic predpovedat ta tiez nezaujima.

 

Vo fyzike tam nieje ziaden rozdiel. V kazdom pripade je sila, ktore ten pohyb sposobuje. Smer tej sily je v kazdom pripade rovnaky. Ci je povod tej sily v gravitacii, ci elektromagnetizme je absolutne irelevantne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to vsetko to iste. Ty vidis rozdiel vsade, lebo niesi schopny zovseobecnovania principov.

 

Zovšeobecniť je najjednoduchšia cesta :)

 

Šak prečo nerozoberieme dostredivú silu pri kolotoči. Bublinka vo vodováhe zrýchli smerom k stredu, korková zádka ?, korková zádka zo závažím ?, oceľová gulička ponorená vo vode zrýchli smerom od stredu.

 

Od čoho potom závisí veľkosť dostredivej sily ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked je zovseobecnovanie najjeduchsia cesta, tak preco jej niesi schopny? Hmm? :)

Ale nie len tak trepnut nejaku kravinu, ale tak, aby zovseobecnene pravidla skutocne fungovali. Ked pocitam dostredive zrychlenie, tak mi je jedno, ci je to na orbite, na kolotoci....Stale postupujem tak isto, a vysledok, ktory dostanem sedi s realitou.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked je zovseobecnovanie najjeduchsia cesta, tak preco jej niesi schopny?

 

Lebo zovšeobecňovanie odmietam, z dôvodu, že vedie k rozporu matematického výkladu z realitou.

 

Vypočítať dostredivé zrýchlenie pri kolotoči je jedna vec a druhá ho zmerať a potvrdiť v praxi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

buky, az zvladnes polohu, tak rychlost je zmena polohy za cas, zrychlenie je podobne zmena rychlosti za cas.

Preto ked nechapes polohu, tak ti dlasie veliciny nedavajku zmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zrychlovanie vo fyzike neznamena len zvysovanie rychlosti, ale kazdu zmenu rychlosti.

 

Zmena rýchlosti je možná iba zvýšením rýchlosti, teda zrýchlením a znížením rýchlosti teda spomalením. Čo sa pri rovnomernom pohybe po kružnici zrýchľuje a čo spomaľuje? Najprv čo spomaľuje?

 

buky, az zvladnes polohu, tak rychlost je zmena polohy za cas, zrychlenie je podobne zmena rychlosti za cas.

Preto ked nechapes polohu, tak ti dlasie veliciny nedavajku zmysel.

 

a = v.v/R je dostredivé zrýchlenie ktoré ale nič nezrýchľuje a to mi nejde do hlavy že prečo. Neviem či to iba na Slovensku tak funguje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zmena rýchlosti je možná iba zvýšením rýchlosti, teda zrýchlením a znížením rýchlosti teda spomalením. Čo sa pri rovnomernom pohybe po kružnici zrýchľuje a čo spomaľuje? Najprv čo spomaľuje?

 

 

Dostudovat pojmy. Fyzika nepozna spomalenie. Kazda zmena rychlosti je zrychlenie v smere posobenia sily.

'Krcmovymi' terminmi nema moc vyznam sa bavit. Co je pre jedneho pozorovatela 'zrychlenie', moze byt pre druheho pozorovatela 'spomalenie', je zbytocne, aby sme jeden jav oznacovali dvomi terminami...Z toho je potom len dobry bordel... to je to zovseobecnovanie s ktorym mas ocividne problem aj ty.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Niektorí jedinci majú problém s relativitou pohybu. Ked im gulicka vo vlaku rýchluje vzhladom na ich sústavu vlaku nevedia pochopit, že z pohladu trate, pražcov môže stat. Je to aj tvoj problem jesenius komenius?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co je pre jedneho pozorovatela 'zrychlenie', moze byt pre druheho pozorovatela 'spomalenie', je zbytocne, aby sme jeden jav oznacovali dvomi terminami.

 

Pustím závažie z 20m vysokého domu. Pre koho to bude znamenať spomalenie a pre koho zrýchlenie?

 

Niektorí jedinci majú problém s relativitou pohybu. Ked im gulicka vo vlaku rýchluje vzhladom na ich sústavu vlaku nevedia pochopit, že z pohladu trate, pražcov môže stat.

 

A niektorý extra jedinci nemôžu pochopiť, že ide iba o obvodové zrýchlenie guličky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to hovori ten co včera na vlastnych ociach musel tocit vodovahu aby sa presvedcil, že tara?

 

pusti z 1 km nad zemou kameň. Ja v tej istej výške mam rakutu a kolmo na zem, smer k zemi pustím motor. potom z mojho pohladu rakety bude tek kameň spomalovat. Nevieš nic, buky, nič :)

 

dostredivé zrýchlenie- Obvodové zrýchlenie gulicky nebudes mat. zober si tu tvoju vrtačku a nastav otacanie na konštantnu rcýchlost a kukaj kde je bublina, ty bukylogik.

 

A ako vysvetlis v sustave vlaku, že ti gulicka zrýchluje v opačnom smere? Nameras aj silu. daj si ju na stranok a uvidis sam. to je kinematická sila. A pochádza zo sily, ktorá zrýchluje vlak.

 

a mimochodom do sa dostavame k neinerciálnym sústavám. Tam sú tie kinematické sily. Su skutocne v tej tvojej sústave. ale z pohladu prazcov gulicka stoji. to je relativita bukovan.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pustím závažie z 20m vysokého domu. Pre koho to bude znamenať spomalenie a pre koho zrýchlenie?

Keby si skocil spolu s tym zavazim, vo vakuu, tak z tvojho pohladu sa to zavazie hybat nebude, a vzhladom na teba bude mat nulovu rychlost, kedze vzhladom k tebe nebude menit polohu.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

krcmove terminy su vzdy nejasne, ale vo fyzike staci povedat definiciu a dohodneme sa. Zmena rychlosti za cas sa vola zrychlenie, hotovo.

Ale kedze krcmovi taraji a prdusi nevedia co je zrychlenie, tak treba zacat polohou. Zmena polohy za cas sa vola rychlost.

Ako teda udat polohu v case ?

Tym zacnite taraji.

 

pretoze potom sa nebude dopustat podobnych "periel"

Zmena rýchlosti je možná iba zvýšením rýchlosti, teda zrýchlením a znížením rýchlosti teda spomalením.

 

Zmena reychlosti je mozna tym ze rychlost je ina ako bola pred tym. Ak ide taraj smerom do kosic, a za hodinu ide opacne do presova, tak sice kraca rovnako rychlo ale rychlost zmenil.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Plnim svoj zavazok a prinasam vam video z kolotoca. Kolotoc je standardny detsky, takze nie ze vas napadne ma obvinit, ze som si ho konstrukcne upravil.

post-2519-0-67606500-1311779101_thumb.jpg

 

Video je zial kratucke, pretoze nemam pamatovu kartu do fotaka. Moju malickost v pozadi si nevsimajte :)

http://www.youtube.com/watch?v=xmdys1rbTF4

 

No nech som blazon ak na tom videu nevidim, ze korok sa pohybuje smerom do stredu. A nikto z nas snad nepochybuje, ze korkovy akcelerometer ukazuje smer zrychlenia.

 

Takze cakam minimalne ospravedlnenie.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby si skocil spolu s tym zavazim, vo vakuu, tak z tvojho pohladu sa to zavazie hybat nebude, a vzhladom na teba bude mat nulovu rychlost, kedze vzhladom k tebe nebude menit polohu.

 

Aha, takže voči závažiu mám nulovú rýchlosť. A ako mi to pomôže pri dopade na zem?

 

Robopolík, kovový krúžok, ktorý zrýchli po vodováhe mi napne pružinu. To je u teba zdanlivá sila? Čo dokáže tvoja bublina? Veď dôvod zrýchlenia bubliny bol jasne vysvetlený,tak čo tu keckáš hlúposti ?

Obvodové zrýchlenie guličky pri zrýchľujúcom vlaku nebude? Prd , prd, prd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nijako, to ze mas voci zavaziu 0 rychlost, nijako neovplivnuje tvoju rychlost voci zemi. Ale preco skaces? Pytal si sa na priklad, kedy to bude pre roznych pozorovatelov nieco zrychlovat nieco nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak by korková zátka vo fľaši z vodou zrýchlila v smere dostredivej sily kolotoča, tak je táto debata ukončená.

Ale sám dobre vieš, že sa tak nestane.

 

Hm, tak mam pocit, ze tuna sme skoncili. Poprosim o zamknutie temy :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze cakam minimalne ospravedlnenie.

 

Minimálne sa ti ospravedlním, ak vymeníš korkovú zádku za kovovú, myslím zo železa.

 

A potom môžme diskutovať o dostredivej sile, alebo vytlačenie ľahhšieho korku v smere do stredu z dôvodu rozdielneho hydrostatického tlaku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze este raz:

Ak by korková zátka vo fľaši z vodou zrýchlila v smere dostredivej sily kolotoča, tak je táto debata ukončená.

Ale sám dobre vieš, že sa tak nestane.

 

versus

http://www.youtube.com/watch?v=xmdys1rbTF4

Takze cakam minimalne ospravedlnenie.

 

versus

Minimálne sa ti ospravedlním, ak vymeníš korkovú zádku za kovovú, myslím zo železa.

 

Sorry buky, pre mna si zbabelec, taraj, ktory si nestoji za svojim slovom. A byt zbabelcom je podla mna horsie ako byt slabomyselnym, pretoze ten slabomyselny za to nemoze.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm, tak mam pocit, ze tuna sme skoncili. Poprosim o zamknutie temy :)

 

OK, mýlil som sa :taktitreba:

 

Ale ešte tá zádka s Fe,škoda , že mi to došlo neskôr, ale inak za ten pokus :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No nech som blazon ak na tom videu nevidim, ze korok sa pohybuje smerom do stredu. A nikto z nas snad nepochybuje, ze korkovy akcelerometer ukazuje smer zrychlenia.

 

 

tak aspon ja gratulujem, pekny pokus a jasny vysledok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov