Skočiť na obsah

Neomylnosť 3. Newtonovho zákona?


buky

Odporúčané príspevky

tono

 

voda je tazsia ako ten korok. ten korok je na snurke preto sa drzi v tej polohe v strede. Ked zrychluješ tak voda vytlaca korok do opacneho smeru /lebo ma väčšiu zotrvacnost v objeme korku. je to tak ako perdy tvrdi ale ja som tam ziadne snurky nevidel predtym:)

 

to je tono to iste ako ked lahsie teleso ide nahor. je vytlacane tazsou vodou. A voda pri zrychlovani sa snazi dostat na oppacnu stranu ked zrýchluje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

da sa to vysvetlit princip ekvivalencie. Vztlakova sila zdvihne korok nahor. Do vzorca namiesto g das zrychlenie.

je to to iste ako heliovy balonik. Zober balon do auta a zrychli. balon pojde dopredu

Dufam ze som to nedoplietol. :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kto tomu korku udelí zrýchlenie?

 

:) nakoniec to bude kvapalina vo fľaši, ktorá sa presunie v smere dostredivej sily a tá vytlačí korkovú zádku v opačnom smere :taktitreba:

 

A k tej "zrýchľujúcej" guľke vo vagóne.

To že samotná guľka minimálne podlieha zrýchleniu (silovému pôsobeniu) znamená že takmer stojí na mieste. Zrýchleniu podlieha len obvod gule. Ak budem stáť vonku zarovno guľky a vagón bude priesvitný, tak budem vidieť ako sa guľka roztáča ale bude stáť skoro na mieste. Všetko ostatné bude podliehať zrýchleniu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kam bude potom podľa teba ukazovať korok, pri rovnomernom pohybe po kružnici?

 

Ako som uz pisal, to snad coskoro zistime. Podla mna bude ukazovat smerom do stredu kruznice, buky je zase presvedceny, ze to tak nebude.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dobrý postreh, tá by sa našla aj doma. Korok, alebo vodováha bude ukazovať správne, aj keď zmeníme krivosť, teda ak by sme sa pohybovali po vonkajšom obvode kružnice, tam má vektor zrýchlenia opačné znamienko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

perdy

 

No mal by ukazovať smer do stredu otáčania, čo je v zhode s definíciou. Ak áno, tak je to celkom zaujímavá pomôcka.

 

A ak nebude ukazovať do stredu otáčania, tak už to nebude zaujímavá pomôcka? Potom budete špekulovať, čo ste urobili zle? :taktitreba:

 

Robopol :) , tá vodováha je fakt dobrý nápad ak zoženiem nejaký sprevodovaný motor, tak to hneď aj zajtra vyskúšam.A nakloním vodováhu tak aby smerovala viac ku stredu a potom motor spustím.

:) upnem ju do vŕtačky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a mozno staci buky ked si zoberies tu vodovahu a posnazis sa ju roztocit v rovine.

 

Roztočil som ju v ruke, bublinku som nasmeroval smerom von a ona sa vrátila počas otáčania na druhú stranu smerom k stredu otáčania.

 

Ale potom som navliekol na vodováhu plastový krúžok a ten zrýchlil smerom von od stredu.

Tak potom ako to je ?!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ta bublina je taka sranda, uz ti to tu pisali ako to je. /pisal ti to perdy/. Ale ten kruzok sa snazi ist priamociaro po dotycinici a kedze tam nie je upevneny na tej vodovahe tak ide von. To je ta kinematicka sila (zdanliva). Ale to uz sme tu tiez pisali.

 

a to je presne to iste ako ked polozis gulicku na podlozku , co ti zena sula na nom cesto a trhnes ho (zrychlis) gulka pojde opacne ako doska (voci doske). no vsimni si, že gulaka sa pohybovala iba vzhladom na tu dosku. vzhladom na gauc, ostala v tej istej polohe ona stala a tebe sa to javilo ako keby sla opacne. to urobil ten pohyb dosky /preto je to zdanliva sila/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale ten kruzok sa snazi ist priamociaro po dotycinici a kedze tam nie je upevneny na tej vodovahe tak ide von. To je ta kinematicka sila (zdanliva). Ale to uz sme tu tiez pisali.

 

Aká zdanlivá sila? Ak bude ten krúžok ťažší, tak mi napne pružinu.

Napne mi pružinu korok? alebo bublina?

 

Kua o čo tu ide? Je to ozaj tak, že sa smerom od stredu premiestňuje ťažšia kvapalina ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je to naozaj tak ze ta tazsia kvapalina sa snazi ist von zo stredu a preto ta bublina vzduchova ide opacne.

 

Urob si dalsi pokus aby si videl co je zdanliva sila. Zober si tu dosku na cesto. poloz ho na postel. daj gulicku na dosku a tahaj tu dosku. Uvidis ako sa tebe zda vzhladom na dosku ze gulicka zrychluje opacným smerom ako ide doska. Ale pozri sa kde skoncila na gauci. je to to iste miesto na gauci ako ked si zacinal pokus. gulicka je na tom istom mieste skoro. +-

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a to je presne to iste ako ked polozis gulicku na podlozku , co ti zena sula na nom cesto a trhnes ho (zrychlis) gulka pojde opacne ako doska (voci doske). no vsimni si, že gulaka sa pohybovala iba vzhladom na tu dosku. vzhladom na gauc, ostala v tej istej polohe ona stala a tebe sa to javilo ako keby sla opacne. to urobil ten pohyb dosky /preto je to zdanliva sila/

 

Nie, nie s týmto ma neopiješ :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pytal si sa preco ide kruzok von z vodovahy.

 

ja ti hovorim urob si tento pokus daj si dosku na postel na dosku gulicku a potiahni dosku. pozri sa kde je gulicka na gauci pred pokusom a potom ako potiahnes dosku. A uvidis ako to dopadne :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie, nie s týmto ma neopiješ :)

 

Ale to je presne ono. Ked sedis vo vlaku, tak sa ti zda, ze sa gulicka pohla a to mozes vysvetlit len tak, ze na nu posobila nejaka sila. Z tvojho pohladu ty nevies zistit pohybovy stav vlaku, a teda nevies, ze v skutocnosti sa pohol vlak a gulicka ostala na mieste. Takze sila, ktorou si predtym vysvetloval pohyb gulicky v skutocnosti neexistuje. Zmysel ma len v neinercialnej vztaznej sustave (zrychlujuci vlak).

 

Tak isto nevies zistit teraz svoj pohybovy stav. Mas pocit, ze sedis v pokoji na stolicke, a pritom si to sinies vesmirom na planete, ktora este k tomu rotuje okolo svojej vlastnej osi. Keby zrazu planeta zastavila, tak by si mal pocit, ze by ta nejaka sila kopla v smere, v ktorom zem isla. Ale v skutocnosti len podla 1NZ ostavas v rovnomernom priamociarom pohybe.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Z rotujúcej vodováhy vyplýva, že hydrostatický tlak smerom od stredu polomeru otáčania stúpa a naopak smerom k stredu klesá. To sú tie vnútorné sily kolotoča, ktoré si onehdá spomínal.

 

 

Aby si guľu roztočil musíš na ňu pôsobiť silou. A vlak na ňu pôsobí silou a preto sa roztočí. Samotná guľa však zrýchli minimálne lebo ide o malé trenie.

 

Rôzny pohľad nemôže zmeniť skutočnosť, pravdu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vlak na ňu nepôsobí silou...To, že gulička vo vlaku sa "pohne" opačným smerom spôsobila zotrvačná sily guličky F=m*a.

Predstav si vlakový vozeň bez strechy-nákladný-len z bočnicami.Nadstavím bočnice na 4m,prepojím ich, za stredu prepoja spustím špagát a zavesím guličku.Vlak sa rozbehne a gulička na špagáte sa vykloní=chce zachovať svoje pôvodné miesto.To isté nastane, ak upevním guličku na špagát, ktorý priviažem o stromy vedĺa trate.Nie je spojená z vlakom, ostáva na svojom mieste

Samozrejme, platí to len v počiatočných podmienkach, lebo špagát má konečný polomer.

Ak by som zdvihol bočnice vlaku do výšky 100m a pokus zopakoval,gulička upevnená v tejto výške by sa dlho správala rovnako, ako tá na strome.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vlak na ňu nepôsobí silou...Vlak sa rozbehne a gulička na špagáte sa vykloní=chce zachovať svoje pôvodné miesto.

 

Ale zachovať si pôvodné miesto chce každé teleso. Ak nebudeš pôsobiť silou na guľu, tak ostáva v pokoji. Ostať v pokoji je prirodzená schopnosť telies, pokiaľ nie je tento stav nútený zmeniť vonkajšou silou.

A tá vonkajšia sila je v podobe zrýchľujúceho vlaku.

Guľa sa nepohne opačným smerom, ale len rotuje okolo vlastnej osi, to znamená, že vlak ju len roztáča,zrýchľuje po obvode.

Ak by som zabránil roztočeniu gule, tak guľa bude zrýchľovať spolu z vlakom.

To je aj príklad zavesenia gule vo vagóne, resp. nebude zrýchľovať len do určitého momentu - dĺžka špagátu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No este den dozadu si tvrdil, že pri kolotoci je rovnováha dostredivej a odstredivej sily. Vodováha ti potvrdila, že to tak nie je. Keby to tak bolo, výsledný sila by bola nulová a bublina by ostala v strede.

 

ked zrýchluje vlak a mas na podlahe gulicku. tak gulicka bude voci podlahe vozna zrýchlovat opacným smerom. Ale v podstate voci trati prazcom stoji.

 

Tak uz vieš čo je zdanliva sila ked vidís VO VLAKU voci PODLAHE vlaku ako ti gulicka zrýchluje opacným smerom?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Roztočil som ju v ruke, bublinku som nasmeroval smerom von a ona sa vrátila počas otáčania na druhú stranu smerom k stredu otáčania.

 

Ale potom som navliekol na vodováhu plastový krúžok a ten zrýchlil smerom von od stredu.

Tak potom ako to je ?!

 

Buky! Prečo tým kružkom všetko chcete pokaziť. Otázka stojí tak, čo sa následkom dostredivej sily zrýchľuje, čo zvyšuje svoju rýchlosť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov